HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

CrossFit Fantastic 5K
October 1, 2011 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Tim Milenkevich, Ansonia, CT - 16:44
Kim Battipaglia, New Haven, CT - 20:06

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Orchard Hills
School
WEATHER
60 Degrees
Cloudy

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Tim Milenkevich                   Ansonia  CT            80    29   M   ***** 20-29      16:44    5:24/M             
       2    Roland Beaudette                  Orange  CT             64    41   M       1 40-49      18:26    5:57/M             
       3    Harold Etherington                Durham  CT            502    49   M       2 40-49      19:55    6:25/M             
       4    Jimmy Becker                      Milford  CT           522    40   M       3 40-49      19:57    6:26/M             
       5    Kimberly Battipaglia              New Haven  CT         511    39   F   ***** 30-39      20:06    6:29/M             
       6    Steven Anderson                   Trumbull  CT          533    25   M       1 20-29      20:19    6:33/M             
       7    Dennis Larney                     Seymour  CT           503    50   M       1 50-59      20:38    6:39/M             
       8    Ian Parmiter                      Fairfield  CT         519    53   M       2 50-59      20:57    6:45/M             
       9    Gary Du Bois                      Milford  CT           516    54   M       3 50-59      21:22    6:54/M             
      10    Chris Grosso                      Sandy Hook  CT        529    46   M       4 40-49      22:08    7:08/M             
      11    Mike Rizzo                                              179    34   M       1 30-39      22:10    7:09/M             
      12    Eliud Alvarez                     Stratford  CT          69    34   M       2 30-39      22:12    7:10/M             
      13    Kyle Beaudette                    Orange  CT             82    12   M       1  1-12      22:13    7:10/M             
      14    Andrea Williamson                 New Canaan  CT         78    56   F       1 50-59      22:34    7:17/M             
      15    Kevin Mahon                       Milford  CT           158    38   M       3 30-39      22:37    7:18/M             
      16    Adam Raimondi                                           178    30   M       4 30-39      23:30    7:35/M             
      17    Neil Mandel                       Shelton  CT           159    57   M       4 50-59      23:35    7:36/M             
      18    Houy Walsh                                              197    35   F       1 30-39      24:01    7:45/M             
      19    Kathyleen Mahon                   Milford  CT           157    34   F       2 30-39      24:03    7:45/M             
      20    Andrea Overkamp                   Seymour  CT           205    35   F       3 30-39      24:07    7:47/M             
      21    Paul Lavallee                     Milford  CT           153    43   M       5 40-49      24:09    7:47/M             
      22    Ben Lavallee                      Milford  CT           149    15   M       1 13-19      24:18    7:50/M             
      23    Jack Sirotnik                     Milford  CT           501    57   M       5 50-59      24:19    7:51/M             
      24    Ryan Heafy                                              136    26   M       2 20-29      24:21    7:51/M             
      25    Amy Burns                         Orange  CT            111    41   F       1 40-49      24:21    7:51/M             
      26    Tim Becker                        Milford  CT           527    29   M       3 20-29      24:22    7:52/M             
      27    Tim Burguard                      Milford  CT           110    43   M       6 40-49      24:23    7:52/M             
      28    Soledad Meade                     Milford  CT           513    42   F       2 40-49      25:05    8:05/M             
      29    Amy Rizzo                                               180    34   F       4 30-39      25:12    8:08/M             
      30    Sam Steigbigel                    Milford  CT           191    10   M       2  1-12      25:15    8:09/M             
      31    Zack Morgan                       Southington  Ct       170    10   M       3  1-12      25:16    8:09/M             
      32    Stephanie Dellanno                Norwalk  CT           534    28   F       1 20-29      25:55    8:22/M             
      33    Ken Jarvis                        Milford  CT           142    41   M       7 40-49      26:10    8:26/M             
      34    Heather Persichilli               Milford  CT           202    38   F       5 30-39      26:27    8:32/M             
      35    Zach Sampson                      Milford  CT           182    10   M       4  1-12      26:31    8:33/M             
      36    Brian Flannigan                   Milford  CT           125    11   M       5  1-12      26:34    8:34/M             
      37    Lauren Gemske                     West Hartford  CT     129    26   F       2 20-29      26:44    8:37/M             
      38    Joe Gelb                          Milford  CT           532    57   M       6 50-59      26:46    8:38/M             
      39    Maggie Folsom                     Milford  CT           100    17   F       1 13-19      26:51    8:40/M             
      40    Sandy Steigbigel                  Milford  CT           190    44   F       3 40-49      27:06    8:45/M             
      41     Monscheim                                              166    37   F       6 30-39      27:16    8:48/M             
      42    Lisa Hanelt                       Milford  CT           134    35   F       7 30-39      27:18    8:48/M             
      43    Donald Anderson                   Stratford  CT         535    33   M       5 30-39      27:22    8:50/M             
      44    Lauren Sescondi                   Milford  CT            65    26   F       3 20-29      27:29    8:52/M             
      45    Mark Greene                       Milford  CT            70    50   M       7 50-59      27:32    8:53/M             
      46    Matthew Morgan                    Southington  Ct       169     8   M       6  1-12      27:38    8:55/M             
      47    David Morgan                      Southington  Ct       168    41   M       8 40-49      27:41    8:56/M             
      48    Participant   208                                       208     0   M       1  0- 0      27:44    8:57/M             
      49    Steve Andranovich                 Milford  CT           101    48   M       9 40-49      27:45    8:57/M             
      50    Jenn Vincent                      Orange  CT            196    37   F       8 30-39      28:13    9:06/M             
      51    Elise Carlson                     Milford  CT           114    41   F       4 40-49      28:16    9:07/M             
      52    Eric Tashlein                     Orange  CT            203    45   M      10 40-49      28:16    9:07/M             
      53    Sarah Jaser                       Milford  CT            15    34   F       9 30-39      28:26    9:10/M             
      54    Andreaf Christenson                                     117     0   M       2  0- 0      28:45    9:16/M             
      55    Carolyn Stockage                  Milford  CT           192    23   F       4 20-29      28:45    9:16/M             
      56    Kristopher Seluga                 Milford  CT           512    33   M       6 30-39      28:46    9:17/M             
      57    Tracie Averaimo                   Milford  CT           102    35   F      10 30-39      29:17    9:27/M             
      58    Robin Damato                      Stratford  CT         120    41   F       5 40-49      29:21    9:28/M             
      59    Lisa Becker                       Milford  CT           523    35   F      11 30-39      29:29    9:31/M             
      60    Bowen Tuilo                       Milford  CT           195    36   M       7 30-39      29:33    9:32/M             
      61    Monica Roche                      Fairfield  CT         506    72   F       1 60-99      29:54    9:39/M             
      62    Brock Dubin                       Milford  CT           524    39   M       8 30-39      30:10    9:44/M             
      63    Frank Brulle                      Milford  CT           107    30   M       9 30-39      30:26    9:49/M             
      64    Howard Aspinwall                  Stratford  CT         526    48   M      11 40-49      30:50    9:57/M             
      65    Margaret Battisti                                       103    29   F       5 20-29      30:53    9:58/M             
      66    Carlos Smith                      Milford  CT           531    65   M       1 60-99      30:57    9:59/M             
      67    Ashley Mendillo                   Milford  CT            76    14   F       2 13-19      31:00   10:00/M             
      68    Susan Deluca                      Milford  CT           123    43   F       6 40-49      31:05   10:02/M             
      69    Unknown Caponegro                                       113    26   M       4 20-29      31:12   10:04/M             
      70    Brook Bennett                                           104    26   F       6 20-29      31:18   10:06/M             
      71    Monica Oconner                    Milford  CT           172    37   F      12 30-39      31:26   10:08/M             
      72    Deanna Flannigan                  Milford  CT           126    40   F       7 40-49      31:54   10:17/M             
      73    Craig Sissick                                           188    31   M      10 30-39      31:55   10:18/M             
      74    Karen Joye                        Milford  CT           144    34   F      13 30-39      31:56   10:18/M             
      75    Laura Jarvis                      Milford  CT           143    38   F      14 30-39      32:03   10:20/M             
      76    Bob Hough                         Milford  CT           528    47   M      12 40-49      32:03   10:20/M             
      77    Tim Geier                         Milford  CT           510    46   M      13 40-49      32:05   10:21/M             
      78    Jerry Pia                         Milford  CT           530    37   M      11 30-39      32:34   10:30/M             
      79    Sue Buzelle                       Milford  CT           112    42   F       8 40-49      32:40   10:32/M             
      80    Erin Marschner                                          161    30   F      15 30-39      32:54   10:37/M             
      81     Marschner                                              160    38   M      12 30-39      32:56   10:37/M             
      82    Mary Jo Collins                   Milford  CT            86    43   F       9 40-49      33:09   10:42/M             
      83    Eric Silva                        Milford  CT           186     5   M       7  1-12      33:36   10:50/M             
      84    Art Silva                         Milford  CT           184    32   M      13 30-39      33:37   10:51/M             
      85    Ted Osborne                       Milford  CT           173    50   M       8 50-59      33:43   10:53/M             
      86    Christine Kuryla                  Milford  CT           146    44   F      10 40-49      33:43   10:53/M             
      87    Sam Chevelier                                           116    34   M      14 30-39      33:45   10:53/M             
      88    Bob Wydra                         Milford  CT           200    39   M      15 30-39      33:46   10:54/M             
      89    Staci Godek                       Milford  CT           131    42   F      11 40-49      34:06   11:00/M             
      90    Olivia Steigbigel                 Milford  CT           189    12   F       1  1-12      34:19   11:04/M             
      91    Kailey Loewenberg                 Milford  CT           155    10   F       2  1-12      34:22   11:05/M             
      92    Mary Gaughan                      Milford  CT           127     8   F       3  1-12      34:26   11:06/M             
      93    Vitoria Gaughan                   Milford  CT           128    40   F      12 40-49      34:36   11:10/M             
      94    Laura Czar                        Milford  CT           119    32   F      16 30-39      34:47   11:13/M             
      95    Mandi Mendillo                    Milford  CT            74    12   F       4  1-12      34:52   11:15/M             
      96    Jessica Lavallee                  Milford  CT           152    13   F       3 13-19      34:58   11:17/M             
      97    Tyler Griffin                     Milford  CT           207     9   M       8  1-12      35:42   11:31/M             
      98    Brad Griffin                      Milford  CT           132    43   M      14 40-49      35:42   11:31/M             
      99    Pam Gill                          Milford  CT           130    30   F      17 30-39      35:44   11:32/M             
     100    Michelle Mather                   New Haven Ct          164    25   F       7 20-29      35:47   11:33/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Participant    19                                        19     0   M       3  0- 0      35:51   11:34/M             
     102    Kelly Kuryla                      Milford               147    12   F       5  1-12      36:33   11:47/M             
     103    Andrea Dellabitta                 Milford  CT           121    37   F      18 30-39      36:40   11:50/M             
     104    Kathryn      Fe Dellabitta-Falkow Milford  CT           122    10   F       6  1-12      36:40   11:50/M             
     105     Wong-Ostalowicz                  Wallingfordct         199    50   F       2 50-59      38:41   12:29/M             
     106    Lucilla Massey                    Milford  CT           163    42   F      13 40-49      39:08   12:37/M             
     107    Abby Licatta                      Milford  CT           201    10   F       7  1-12      39:59   12:54/M             
     108    Emily Beringer                    Milford  CT           521    10   F       8  1-12      40:02   12:55/M             
     109    Alice Beringer                    Milford  CT           520    41   F      14 40-49      40:07   12:56/M             
     110    Natalie Silva                     Milford  CT           187     8   F       9  1-12      40:10   12:57/M             
     111    Diana Silva                       Milford  CT           185    31   F      19 30-39      40:10   12:57/M             
     112    Colleen Hough                     Milford  CT           139    41   F      15 40-49      40:40   13:07/M             
     113    Catherine Samson                  Milford  CT           183    38   F      20 30-39      40:41   13:07/M             
     114    Stacy Parker                      Cromwell  CT          175    38   F      21 30-39      40:42   13:08/M             
     115    Participant    91                                        91     0   M       4  0- 0      40:43   13:08/M             
     116    Participant   215                                       215     0   M       5  0- 0      41:03   13:15/M             
     117    Maria Wilson                      Milford  CT           504    58   F       3 50-59      41:50   13:30/M             
     118    Michele Mendillo                  Milford  CT            79    39   F      22 30-39      42:48   13:48/M             
     119    Gina Busolt                       Fishkill  NY          537    31   F      23 30-39      43:04   13:54/M             
     120    Nancy Kerzner                     Poughquag  NY         538    47   F      16 40-49      43:05   13:54/M             
     121    Michelle Bourque                  Pawling  NY           536    37   F      24 30-39      43:05   13:54/M             
     122    Jillian Kristie                                         145    30   F      25 30-39      43:07   13:55/M             
     123    Kris Tate                         Trumbull  CT          525    45   F      17 40-49      43:08   13:55/M             
     124    Jamiah Bennett                    Milford  CT            66    14   F       4 13-19      43:10   13:55/M             
     125    Aimee Jacksics                    West Haven Ct         140    28   F       8 20-29      44:22   14:19/M             
     126    Ericka Mollica                    West Haven  CT        518    20   F       9 20-29      44:22   14:19/M             
     127    Terry Henning                     Moodus  CT            138    35   F      26 30-39      44:22   14:19/M             
     128    Kelly Suchy                       West Haven Ct         194    36   F      27 30-39      44:37   14:24/M             
     129    Lee Lipsitz                       Orange  CT            154    46   F      18 40-49      44:37   14:24/M             
     130    Mia Loewenberg                    Milford  CT           156     6   F      10  1-12      44:52   14:28/M             
     131    Frank Blando                      Stratford  CT         105    65   M       2 60-99      45:20   14:37/M             
     132    Donald Mendillo                   Milford  CT            77    47   M      15 40-49      47:08   15:12/M             
     133    Debra Rich                        Milford  CT           505    39   F      28 30-39      47:58   15:28/M             
     134    Lisa Pepe                         Milford  CT           539    48   F      19 40-49      52:53   17:04/M             
     135    Joeann Blando                     Stratford  CT         106    60   F       2 60-99      1:00:00   19:21/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

511

39

5

20:06

6:29/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Milenkevich Ansonia CT

80

29

1

16:44

5:24/M

 
Top

Female 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Olivia Steigbigel Milford CT

189

12

90

34:19

11:04/M

2

Kailey Loewenberg Milford CT

155

10

91

34:22

11:05/M

3

Mary Gaughan Milford CT

127

8

92

34:26

11:06/M

 
Top

Male 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Beaudette Orange CT

82

12

13

22:13

7:10/M

2

Sam Steigbigel Milford CT

191

10

30

25:15

8:09/M

3

Zack Morgan Southington Ct

170

10

31

25:16

8:09/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maggie Folsom Milford CT

100

17

39

26:51

8:40/M

2

Ashley Mendillo Milford CT

76

14

67

31:00

10:00/M

3

Jessica Lavallee Milford CT

152

13

96

34:58

11:17/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ben Lavallee Milford CT

149

15

22

24:18

7:50/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Dellanno Norwalk CT

534

28

32

25:55

8:22/M

2

Lauren Gemske West Hartford CT

129

26

37

26:44

8:37/M

3

Lauren Sescondi Milford CT

65

26

44

27:29

8:52/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Steven Anderson Trumbull CT

533

25

6

20:19

6:33/M

2

Ryan Heafy

136

26

24

24:21

7:51/M

3

Tim Becker Milford CT

527

29

26

24:22

7:52/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Houy Walsh

197

35

18

24:01

7:45/M

2

Kathyleen Mahon Milford CT

157

34

19

24:03

7:45/M

3

Andrea Overkamp Seymour CT

205

35

20

24:07

7:47/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Rizzo

179

34

11

22:10

7:09/M

2

Eliud Alvarez Stratford CT

69

34

12

22:12

7:10/M

3

Kevin Mahon Milford CT

158

38

15

22:37

7:18/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Burns Orange CT

111

41

25

24:21

7:51/M

2

Soledad Meade Milford CT

513

42

28

25:05

8:05/M

3

Sandy Steigbigel Milford CT

190

44

40

27:06

8:45/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Roland Beaudette Orange CT

64

41

2

18:26

5:57/M

2

Harold Etherington Durham CT

502

49

3

19:55

6:25/M

3

Jimmy Becker Milford CT

522

40

4

19:57

6:26/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson New Canaan CT

78

56

14

22:34

7:17/M

2

Wong-Ostalowicz Wallingfordct

199

50

105

38:41

12:29/M

3

Maria Wilson Milford CT

504

58

117

41:50

13:30/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dennis Larney Seymour CT

503

50

7

20:38

6:39/M

2

Ian Parmiter Fairfield CT

519

53

8

20:57

6:45/M

3

Gary Du Bois Milford CT

516

54

9

21:22

6:54/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

506

72

61

29:54

9:39/M

2

Joeann Blando Stratford CT

106

60

135

1:00:00

19:21/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carlos Smith Milford CT

531

65

66

30:57

9:59/M

2

Frank Blando Stratford CT

105

65

131

45:20

14:37/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com