HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 25, 2011 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

Rob Weston, Middletown, CT - 15:58
Courtney Dinnan, Hamden, CT - 18:45

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
North Haven
Fairgrounds
WEATHER
68 Degrees
Cloudy/Humid

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Rob Weston                        Middletown  CT        258    22   M   ***** 20-29      15:58    5:09/M             
       2    Ethan Gasta                       South Windsor  CT     419    15   M       1 13-15      17:38    5:41/M             
       3    Roland Beaudette                  Orange  CT            240    41   M       1 40-49      18:04    5:50/M             
       4    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        444    39   M       1 30-39      18:34    5:59/M             
       5    Paul Smith                        Storrs Mansfield  C   286    45   M       2 40-49      18:39    6:01/M             
       6    Courtney Dinnan                   Hamden  CT            216    20   F   ***** 20-29      18:45    6:03/M             
       7    Mark Edwards                      East Haven  CT        220    41   M       3 40-49      18:54    6:06/M             
       8    Kurt Ogren                        Seymour  CT             3    42   M       4 40-49      19:02    6:08/M             
       9    Jesse Morrow                      North Haven  CT       124    15   M       2 13-15      19:23    6:15/M             
      10    Stuart Jensen                     Windsor  CT           228    47   M       5 40-49      19:26    6:16/M             
      11    Jerry Munck                       North Haven  CT         5    55   M       1 50-59      19:28    6:17/M             
      12    Jason Conforte                    Northford  CT         293    16   M       1 16-19      19:31    6:18/M             
      13    Paul Doolan                       Guilford  CT          213    54   M       2 50-59      19:38    6:20/M             
      14    Christina Wickson                 Oxford  CT            415    28   F       1 20-29      19:45    6:22/M             
      15    David Knapp                       West Hartford  CT     217    22   M       1 20-29      20:01    6:27/M             
      16    Sami Hymeti                       Middletown  CT        108    25   M       2 20-29      20:17    6:33/M             
      17    Marston Gorceau                   Bethany  CT            67    19   M       2 16-19      20:31    6:37/M             
      18    Kyle Beaudette                    Orange  CT            242    12   M       1  2-12      20:37    6:39/M             
      19    Rob Antonetti                     Wallingford  CT       246    43   M       6 40-49      20:38    6:39/M             
      20    Paul Baldini                      North Haven  CT       452    39   M       2 30-39      20:52    6:44/M             
      21    Kyle Baudoin                      Oxford  CT            414    32   M       3 30-39      20:58    6:46/M             
      22    Daniel Palevo                     Shelton  CT           266    26   M       3 20-29      21:04    6:48/M             
      23    Matt Carlucci                     Danbury  CT            64    24   M       4 20-29      21:06    6:48/M             
      24    Mark Mishriky                     Manchester  CT        287    26   M       5 20-29      21:08    6:49/M             
      25    Josh Pyne                         Middletown  CT        433    26   M       6 20-29      21:13    6:51/M             
      26    Dave Chameides                    Oxford  CT              6    52   M       3 50-59      21:20    6:53/M             
      27    Michael McKay                     Stamford  CT          420    55   M       4 50-59      21:26    6:55/M             
      28    Kimberly Hentz                    North Haven  CT       122    19   F       1 16-19      21:29    6:56/M             
      29    Mohamed El Yakine                 Branford  CT          256    47   M       7 40-49      21:36    6:58/M             
      30    Sherry Schwarm                    Marlborough  CT       257    45   F       1 40-49      21:40    6:59/M             
      31    Thomas Bouton                     Stratford  CT          20    55   M       5 50-59      21:46    7:01/M             
      32    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT          68    27   F       2 20-29      21:49    7:02/M             
      33    John Delgado                      West Hartford  CT     429    40   M       8 40-49      21:53    7:04/M             
      34    Darren Moger                      Milford  CT            52    36   M       4 30-39      22:15    7:11/M             
      35    Kayleigh Brooks                   North Haven  CT       117    19   F       2 16-19      22:17    7:11/M             
      36    Daniel Driscoll                   Wallingford  CT       159    26   M       7 20-29      22:18    7:12/M             
      37    Rich Steeves                      Guilford  CT            8    61   M       1 60-69      22:21    7:13/M             
      38    Erik Pettit                       Cheshire  CT          268    15   M       3 13-15      22:25    7:14/M             
      39    Meg O'Brien                       Branford  CT          445    18   F       3 16-19      22:27    7:15/M             
      40    Tom Gadbois                       Alfred  ME            288    55   M       6 50-59      22:28    7:15/M             
      41    Nathan Viniconis                  Middletown  CT        194    29   M       8 20-29      22:31    7:16/M             
      42    Justin Esposito                   Middletown  CT        282    30   M       5 30-39      22:47    7:21/M             
      43    Jimmy Solerti                     Ansonia  CT            62    33   M       6 30-39      22:50    7:22/M             
      44    Ken Sterba                        Milford  CT           412    44   M       9 40-49      22:52    7:23/M             
      45    Matt Jambor                       Milford  CT           426    12   M       2  2-12      22:56    7:24/M             
      46    Kurt Garreau                      Guilford  CT           59    23   M       9 20-29      22:58    7:25/M             
      47    Gregory Hays                      Cheshire  CT           42    31   M       7 30-39      23:03    7:26/M             
      48    John Crowley                      Uncasville  CT        459    25   M      10 20-29      23:16    7:30/M             
      49    John Donohue                      Branford  CT          232    24   M      11 20-29      23:20    7:32/M             
      50    Charlie Bryant                    Darien  CT            102    22   M      12 20-29      23:21    7:32/M             
      51    Albert Defilippo                  East Haven  CT        106    55   M       7 50-59      23:23    7:33/M             
      52    Dawson Solly                      Branford  CT          150    17   M       3 16-19      23:24    7:33/M             
      53    Kris Overstrum                    Wallingford  CT       198    49   F       2 40-49      23:25    7:33/M             
      54    Darrell Netto                     Colchester  CT        221    59   M       8 50-59      23:38    7:37/M             
      55    Nicola Brooks                     East Lyme  CT          48    21   F       3 20-29      23:39    7:38/M             
      56    Melissa Mastriano                 North Haven  CT       158    18   F       4 16-19      23:50    7:41/M             
      57    Anneliese Troidle                 Branford  CT          162    12   F       1  2-12      23:57    7:44/M             
      58    Ryan Duffy                        Orange  CT            107    19   M       4 16-19      24:01    7:45/M             
      59    Julia Meurice                     Hamden  CT            292    23   F       4 20-29      24:03    7:45/M             
      60    Mary Jambor                       Milford  CT           425    42   F       3 40-49      24:08    7:47/M             
      61    Talia Gallagher                   North Haven  CT       121    15   F       1 13-15      24:09    7:47/M             
      62    Keith Cargan                      North Haven  CT       189    35   M       8 30-39      24:10    7:48/M             
      63    Chris Sudac                       Meriden  CT           128    28   M      13 20-29      24:13    7:49/M             
      64    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    66   M       2 60-69      24:15    7:49/M             
      65    Allie Davis                       West Simsbury  CT     225    14   F       2 13-15      24:16    7:50/M             
      66    Jack Duffy                        Orange  CT            133    52   M       9 50-59      24:20    7:51/M             
      67    David Thompson                    Middletown  CT        432    25   M      14 20-29      24:21    7:51/M             
      68    Pete Krutoholow                   Hamden  CT            214    31   M       9 30-39      24:22    7:52/M             
      69    Carol Pastore                     North Haven  CT        11    63   F       1 60-69      24:23    7:52/M             
      70    Emily Bosworth                    Hamden  CT            254    31   F       1 30-39      24:24    7:52/M             
      71    James Pettit                      Cheshire  CT          270    11   M       3  2-12      24:24    7:52/M             
      72    William Euerle                    Hamden  CT            413    66   M       3 60-69      24:25    7:53/M             
      73    Mark Harris                       Berlin  CT             24    44   M      10 40-49      24:28    7:54/M             
      74    Owen Davidson                     North Haven  CT       101    28   M      15 20-29      24:29    7:54/M             
      75    Tim O'Connor                      Madison  CT           449    45   M      11 40-49      24:30    7:54/M             
      76    John O'Brien                      Branford  CT          446    55   M      10 50-59      24:31    7:55/M             
      77    Patrick Lillis                    North Haven  CT       148    44   M      12 40-49      24:32    7:55/M             
      78    Matthew Abati                     Wallingford  CT        14    13   M       4 13-15      24:32    7:55/M             
      79    Wendy Bouton                      Stratford  CT          21    19   F       5 16-19      24:34    7:55/M             
      80    Jack Cronan                       Branford  CT            7    64   M       4 60-69      24:38    7:57/M             
      81    Gabriella Prizio                  Derby  CT             247    13   F       3 13-15      24:41    7:58/M             
      82    Mike Cormier                      Newington  CT         411    45   M      13 40-49      24:44    7:59/M             
      83    Christy Centeno                   Wallingford  CT       296    29   F       5 20-29      24:44    7:59/M             
      84    Justin Stackawitz                 Ansonia  CT            78    32   M      10 30-39      24:47    8:00/M             
      85    Ed O'Connor                       Cheshire  CT          458    49   M      14 40-49      24:48    8:00/M             
      86    Shawn Brooks                      North Haven  CT       119    48   M      15 40-49      24:49    8:00/M             
      87    Doug Harkins                      New Haven  CT         439    41   M      16 40-49      24:56    8:03/M             
      88    Anthony Leibengood                East Haven  CT        125    13   M       5 13-15      25:00    8:04/M             
      89    Michael Kang                      East Lyme  CT          93    21   M      16 20-29      25:01    8:04/M             
      90    Jim Beecher                       Ansonia  CT           137    36   M      11 30-39      25:03    8:05/M             
      91    James Bedford                     Shelton  CT           139    51   M      11 50-59      25:07    8:06/M             
      92    Chris Doyle                       North Haven  CT        56    35   M      12 30-39      25:11    8:07/M             
      93    Justin Montellese                 Shelton  CT            37    23   M      17 20-29      25:14    8:08/M             
      94    Stephen Bassoli                   Cheshire  CT          141    30   M      13 30-39      25:15    8:09/M             
      95    Elizabeth Brombacker              Wallingford  CT        22    22   F       6 20-29      25:18    8:10/M             
      96    Carl Fuller                       East Haddam  CT       253    68   M       5 60-69      25:20    8:10/M             
      97    Morina Bojka                      Prospect  CT          297    11   F       2  2-12      25:27    8:13/M             
      98    Shannon Flynn                     North Haven  CT       453    40   M      17 40-49      25:28    8:13/M             
      99    Karen Barnett                     Milford  CT            26    44   F       4 40-49      25:31    8:14/M             
     100    Tricia McGovern                   North Haven  CT       104    39   F       2 30-39      25:33    8:15/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Robert Coppola                    North Haven  CT       178    35   M      14 30-39      25:39    8:16/M             
     102    Craig Behun                       Naugatuck  CT          87    27   M      18 20-29      25:40    8:17/M             
     103    Anthony Dercole                   Hamden  CT            207    24   M      19 20-29      25:40    8:17/M             
     104    Mark Fitton                       Lebanon  CT           252    54   M      12 50-59      25:42    8:17/M             
     105    Christopher Bromley               Mystic  CT             79    30   M      15 30-39      25:42    8:17/M             
     106    Carl Watson                       Northford  CT         231    35   M      16 30-39      25:43    8:18/M             
     107    Amy Tibor                         Hartford  CT           40    34   F       3 30-39      25:44    8:18/M             
     108    Luis Galli                        Orange  CT            226    34   M      17 30-39      25:50    8:20/M             
     109    Kathleen McClain                  New Haven  CT         431    19   F       6 16-19      25:50    8:20/M             
     110    Rob Creamer                       Ridgefield  CT        441    47   M      18 40-49      25:53    8:21/M             
     111    Bekah Schmidt                     Poughkeepsie  NY      265    25   F       7 20-29      25:56    8:22/M             
     112    Frederick Grave                   Cheshire  CT           51    56   M      13 50-59      25:57    8:22/M             
     113    Ryan Kelly                        East Haven  CT        460    30   M      18 30-39      25:57    8:22/M             
     114    Amy Morrow                        North Haven  CT       123    15   F       4 13-15      25:58    8:23/M             
     115    Steven Munzer                     North Haven  CT        39    45   M      19 40-49      25:59    8:23/M             
     116    Reagan Krane                      Westbrook  CT         289    53   M      14 50-59      25:59    8:23/M             
     117    Dennis Doheny                     Hamden  CT             97    45   M      20 40-49      26:03    8:24/M             
     118    Laura Galvin                      Watertown  CT         450    42   F       5 40-49      26:05    8:25/M             
     119    Kate Rivard-Lentz                 East Hampton  CT      249    11   F       3  2-12      26:07    8:25/M             
     120    Michael Campanelli                Madison  CT           115    11   M       4  2-12      26:09    8:26/M             
     121    Curtiss Griesing                  Wallingford  CT        43    47   M      21 40-49      26:13    8:27/M             
     122    James Waldron                     Wallingford  CT       152    39   M      19 30-39      26:14    8:28/M             
     123    Ray Pennoyer                      Wallingford  CT       143    25   M      20 20-29      26:16    8:28/M             
     124    Steven Farmer                     Wallingford  CT       135    40   M      22 40-49      26:16    8:28/M             
     125    Derek Melli                       Meriden  CT           409    32   M      20 30-39      26:17    8:29/M             
     126    Nicole Simonson                   North Haven  CT       279    26   F       8 20-29      26:17    8:29/M             
     127    Stephen Simonson                  North Haven  CT       278    61   M       6 60-69      26:18    8:29/M             
     128    William Olsen                     Clinton  CT            23    63   M       7 60-69      26:25    8:31/M             
     129    Adrienne Gottlieb                 Cheshire  CT          280    36   F       4 30-39      26:36    8:35/M             
     130    Pete Garofalo                     Guilford  CT          407    44   M      23 40-49      26:38    8:35/M             
     131    Kristen Brandt                    No.haven  CT          234    40   F       6 40-49      26:41    8:36/M             
     132    Laura Hernandez                   Meriden  CT           251    35   F       5 30-39      26:43    8:37/M             
     133    Aaron Best                        Branford  CT          263    26   M      21 20-29      26:43    8:37/M             
     134    Cody Doyle                        North Haven  CT        55    16   M       5 16-19      26:43    8:37/M             
     135    Jesse Parente                     Hamden  CT            183    27   M      22 20-29      26:46    8:38/M             
     136    Karen Pettit                      Cheshire  CT          271    45   F       7 40-49      26:54    8:41/M             
     137    Mark Ventura                      Middletown  CT        182    29   M      23 20-29      26:59    8:42/M             
     138    Eric Brown                        Middletown  CT        142    28   M      24 20-29      26:59    8:42/M             
     139    Nina Levison                      Easton  CT            457    17   F       7 16-19      27:03    8:44/M             
     140    Ben Levison                       Easton  CT            456    56   M      15 50-59      27:03    8:44/M             
     141    Jessica Simone                    Orange  CT            157    19   F       8 16-19      27:10    8:46/M             
     142    Mike Lockett                      Hamden  CT            224    45   M      24 40-49      27:12    8:46/M             
     143    Laura Miles                       New Haven  CT         114    19   F       9 16-19      27:13    8:47/M             
     144    Kenneth Morgan                    New Haven  CT         113    20   M      25 20-29      27:13    8:47/M             
     145    Jacob Godoy                       Westbrook  CT          15    13   M       6 13-15      27:22    8:50/M             
     146    Stacey Fulton                     Branford  CT          149    43   F       8 40-49      27:26    8:51/M             
     147    Vanessa Teter                     New Haven  CT          84    28   F       9 20-29      27:26    8:51/M             
     148    Monica Cucchiarelli               Northford  CT         230    34   F       6 30-39      27:27    8:51/M             
     149    Jenny Ames                                              201    29   F      10 20-29      27:29    8:52/M             
     150    Deana Chizinski                   Bristol  CT           262    33   F       7 30-39      27:32    8:53/M             
     151    Kathleen Mullen                   Waterford  CT         291    50   F       1 50-59      27:33    8:53/M             
     152    Valerie Campanelli                Madison  CT           116    53   F       2 50-59      27:35    8:54/M             
     153    Sarah Brenner                     North Branford  CT    275    15   F       5 13-15      27:35    8:54/M             
     154    Laura Jensen                      Windsor  CT           186    45   F       9 40-49      27:41    8:56/M             
     155    Joseph Steele                     New Haven  CT           9    57   M      16 50-59      27:44    8:57/M             
     156    Stan Sanders                      Orange  CT            235    46   M      25 40-49      27:47    8:58/M             
     157    Jacob Doyle                       North Haven  CT        57    8    M       5  2-12      27:48    8:58/M             
     158    Stacey Musulin                    South Windsor  CT     200    40   F      10 40-49      27:48    8:58/M             
     159    Joel Kopylec                      Wallingford  CT       184    32   M      21 30-39      27:49    8:58/M             
     160    Mason Beaudette                   Orange  CT            241     7   M       6  2-12      27:52    8:59/M             
     161    Michael Pierce                    Plainville  CT        161    31   M      22 30-39      27:52    8:59/M             
     162    Brian Chizinski                   Bristol  CT           261    34   M      23 30-39      27:53    9:00/M             
     163    Hannah Jacob                      North Haven  CT       211    34   F       8 30-39      27:57    9:01/M             
     164    Carrie Traverse                   East Haven  CT        448    33   F       9 30-39      28:01    9:02/M             
     165    David Crowley                     Uncasville  CT        454    32   M      24 30-39      28:02    9:03/M             
     166    Jack Doyle                        Hamden  CT            222    71   M       1 70-79      28:05    9:04/M             
     167    Michael Downey                    New Haven  CT          81    27   M      26 20-29      28:08    9:05/M             
     168    Heather Abati                     Wallingford  CT        13    44   F      11 40-49      28:08    9:05/M             
     169    Frank Murphy                      Northford  CT          53    58   M      17 50-59      28:09    9:05/M             
     170    Danielle Ehret                    North Haven  CT       109    28   F      11 20-29      28:10    9:05/M             
     171    Eileen Farmer                     Wallingford  CT       134    36   F      10 30-39      28:11    9:05/M             
     172    Trevor Ehret                      North Haven  CT       110    28   M      27 20-29      28:12    9:06/M             
     173    Nick Langello                     Northford  CT         422    42   M      26 40-49      28:13    9:06/M             
     174    Victoria Edwards                  Wallingford  CT       136    22   F      12 20-29      28:13    9:06/M             
     175    Lynn Allen                        Wallingford  CT       447    36   F      11 30-39      28:13    9:06/M             
     176    Dawn Cianci                       North Haven  CT        38    44   F      12 40-49      28:25    9:10/M             
     177    Kristen Martell                   Wallingford  CT       165    29   F      13 20-29      28:25    9:10/M             
     178    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            250    64   M       8 60-69      28:31    9:12/M             
     179    Christine Wilson                  Guilford  CT          196    57   F       3 50-59      28:33    9:13/M             
     180    Nicole Bruzik                     Rocky Hill  CT         18    13   F       6 13-15      28:39    9:15/M             
     181    David Bruzik                      Rocky Hill  CT         17    45   M      27 40-49      28:40    9:15/M             
     182    Tim Mahoney                       Southampton  NY       455    45   M      28 40-49      28:44    9:16/M             
     183    Michael Brandt                    North Haven  CT       236    42   M      29 40-49      28:45    9:16/M             
     184    Laurie Millo                      Shelton  CT           129    39   F      12 30-39      28:49    9:18/M             
     185    Jennifer Dooling                  Cheshire  CT          140    38   F      13 30-39      28:58    9:21/M             
     186    Laura Vollhardt                   Clinton  CT           435    20   F      14 20-29      28:58    9:21/M             
     187    Eileen Donaghy                    Havertown  PA         227    42   F      13 40-49      28:58    9:21/M             
     188    Traci Dezolt                      Shelton  CT           215    26   F      15 20-29      29:00    9:21/M             
     189    Malley O'Shea                     Livermore  ME          96    23   F      16 20-29      29:01    9:22/M             
     190    Ed Evis                           Unionville  CT         71    71   M       2 70-79      29:04    9:23/M             
     191    Zbyszek Kaluzka                   New Britain  CT       233    50   M      18 50-59      29:05    9:23/M             
     192    Chris Wilson                      Wallingford  CT       418    37   M      25 30-39      29:06    9:23/M             
     193    Anne Marie Canning                Wallingford  CT       277    37   F      14 30-39      29:09    9:24/M             
     194    Hugh Cafferty                     Guilford  CT           10    68   M       9 60-69      29:13    9:25/M             
     195    Oksana Fronte                     North Haven  CT       204    30   F      15 30-39      29:17    9:27/M             
     196    Melissa Bruhn                     Hamden  CT            166    22   F      17 20-29      29:18    9:27/M             
     197    Debbie Nesdale                    North Haven  CT       126    45   F      14 40-49      29:19    9:27/M             
     198    Lauren Meo                        Wallingford  CT       160    26   F      18 20-29      29:19    9:27/M             
     199    Stephanie Turbett                 Wallingford  CT       172    35   F      16 30-39      29:28    9:30/M             
     200    Norman Mfuko                      Hamden  CT            195    34   M      26 30-39      29:32    9:32/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Michelle Broggi                   North Haven  CT       437    44   F      15 40-49      29:33    9:32/M             
     202    Ellen Bergin                      North Haven  CT        94    38   F      17 30-39      29:36    9:33/M             
     203    Kim Doheny                        North Haven  CT       440    37   F      18 30-39      29:36    9:33/M             
     204    Keith McCants                     Woodbridge  CT        264    45   M      30 40-49      29:37    9:33/M             
     205    Kim Fullton                       New Haven  CT         281    31   F      19 30-39      29:44    9:35/M             
     206    Virginia Petersen                 East Haddam  CT        28    52   F       4 50-59      29:50    9:37/M             
     207    Jane Holler                       Milford  CT           138    61   F       2 60-69      29:52    9:38/M             
     208    Danielle Therrien                 Livermore Falls  ME    95    22   F      19 20-29      30:02    9:41/M             
     209    Bradley Doyle                     North Haven  CT        58    11   M       7  2-12      30:22    9:48/M             
     210    Abdeljalil Akassisse              West Haven  CT        255    31   M      27 30-39      30:23    9:48/M             
     211    Jackie Salzillo                   North Haven  CT        89    21   F      20 20-29      30:25    9:49/M             
     212    Jen Kinzel                        Durham  CT            299    40   F      16 40-49      30:33    9:51/M             
     213    Nikki Weiner                      Meriden  CT           300    35   F      20 30-39      30:35    9:52/M             
     214    Mallory Gorry                     Hamden  CT            421    26   F      21 20-29      30:40    9:54/M             
     215    Michelle Veronneau                Orange  CT             86    28   F      22 20-29      30:40    9:54/M             
     216    Rory Sweet                                              325    10   M       8  2-12      30:43    9:55/M             
     217    Megan Maselli                     Northford  CT         276    16   F      10 16-19      30:46    9:55/M             
     218    John McKeown                      Prospect  CT          273    67   M      10 60-69      30:53    9:58/M             
     219    Robin Van Bramer                  North Adams  MA       423    41   F      17 40-49      30:55    9:58/M             
     220    Brenna Creamer                    Ridgefield  CT        442    12   F       4  2-12      30:59   10:00/M             
     221    Matt Rudewicz                     Wallingford  CT        34    11   M       9  2-12      30:59   10:00/M             
     222    Katherine Schave                  Wallingford  CT        44    43   F      18 40-49      30:59   10:00/M             
     223    Sydney Brooks                     North Haven  CT       120    15   F       7 13-15      31:00   10:00/M             
     224    Lisa Brooks                       North Haven  CT       118    47   F      19 40-49      31:00   10:00/M             
     225    Kevin Rudewicz                    Wallingford  CT        33    42   M      31 40-49      31:01   10:00/M             
     226    Sammy Kruger                      Orange  CT            243    11   M      10  2-12      31:03   10:01/M             
     227    Amanda Anderson                   East Hartford  CT     132    25   F      23 20-29      31:07   10:02/M             
     228    Amy Valvo                         Wallingford  CT       188    25   F      24 20-29      31:10   10:03/M             
     229    Sean Fogarty                      Stamford  CT          298    69   M      11 60-69      31:11   10:04/M             
     230    Richard Kaplan                    Woodbridge  CT        244    63   M      12 60-69      31:12   10:04/M             
     231    Betsy Overstrum                   Wallingford  CT       199     9   F       5  2-12      31:21   10:07/M             
     232    Grace Waldron                     Wallingford  CT       151     9   F       6  2-12      31:24   10:08/M             
     233    Allie Narowski                    Derby  CT             248    12   F       7  2-12      31:25   10:08/M             
     234    Larissa Ostrinski                 North Haven  CT        99    12   F       8  2-12      31:25   10:08/M             
     235    Walter Ostrinski                  North Haven  CT       100    53   M      19 50-59      31:27   10:09/M             
     236    Rebekah Seabury                   New Haven  CT         145    27   F      25 20-29      31:28   10:09/M             
     237    Moie Garceau                      North Haven  CT       428    53   F       5 50-59      31:28   10:09/M             
     238    Sarah Doyle                       North Haven  CT        54    35   F      21 30-39      31:40   10:13/M             
     239    Roisin Downey                     New Haven  CT          83    17   F      11 16-19      31:46   10:15/M             
     240    Kathleen Mc Guire                 Orange  CT            498    45   F      20 40-49      31:46   10:15/M             
     241    John Topitzer                     Cheshrie  CT          416    49   M      32 40-49      31:47   10:15/M             
     242    Lesley Borrelli                   North Haven  CT        25    39   F      22 30-39      31:52   10:17/M             
     243    Wayne Miller                      North Haven  CT       197    52   M      20 50-59      32:10   10:23/M             
     244    Donald Brombacker                 Wallingford  CT        72    72   M       3 70-79      32:15   10:24/M             
     245    Michael Colandrea                 West Haven  CT        218    35   M      28 30-39      32:18   10:25/M             
     246    April Robinson                    East Haven  CT        167    32   F      23 30-39      32:26   10:28/M             
     247    Joseph Appi                       Northford  CT          76    46   M      33 40-49      32:29   10:29/M             
     248    Bonnie Appi                       Northford  CT          75    46   F      21 40-49      32:31   10:29/M             
     249    Warren Weigel                     East Haven  CT        180    53   M      21 50-59      32:36   10:31/M             
     250    Katy Palmer                       Windsor Locks  CT     190    42   F      22 40-49      32:41   10:33/M             
     251    Frederick Raudat                  Killingworth  CT      229    45   M      34 40-49      32:49   10:35/M             
     252    Steve Engstrom                    Northford  CT         203    26   M      28 20-29      32:53   10:36/M             
     253    Shannon Ryan                      Hamden  CT            179    26   F      26 20-29      32:57   10:38/M             
     254    Mara Dowler                       Madison  CT           283    40   F      23 40-49      33:18   10:45/M             
     255    Julia Zieminski                   Noank  CT             237    9    F       9  2-12      33:20   10:45/M             
     256    Payton Creamer                    Ridgefield  CT        443    10   F      10  2-12      33:30   10:48/M             
     257    Nikki Decker                      Stratford  CT         144    28   F      27 20-29      33:30   10:48/M             
     258    Stacey Gesek                      Meriden  CT           202    30   F      24 30-39      33:35   10:50/M             
     259    David Barker                      Guilford  CT           27    72   M       4 70-79      33:40   10:52/M             
     260    Robert Schaefer                   West Hartford  CT      46    67   M      13 60-69      33:42   10:52/M             
     261    Joanne Richardson                 East Haven  CT         29    54   F       6 50-59      33:47   10:54/M             
     262    Erin Maghery                      Wallingford  CT       169    35   F      25 30-39      33:50   10:55/M             
     263    Rahul Samanta                     Orange  CT             70    23   M      29 20-29      34:03   10:59/M             
     264    Robert Lalla                      Southington  CT       430    32   M      29 30-39      34:16   11:03/M             
     265    Meghan McGuire                    Orange  CT            245    22   F      28 20-29      34:29   11:07/M             
     266    David Roman                       Ansonia  CT            65    31   M      30 30-39      34:32   11:08/M             
     267    Jaclyn Standish                   Clinton  CT           205    27   F      29 20-29      34:33   11:09/M             
     268    Kristina Waldron                  Wallingford  CT       153    39   F      26 30-39      34:45   11:13/M             
     269    Kristen Foye                      New Haven  CT          80    36   F      27 30-39      34:53   11:15/M             
     270    Jesse Zieminski                   Noank  CT             238    11   M      11  2-12      34:56   11:16/M             
     271    Eileen Topitzer                   Cheshrie  CT          417    48   F      24 40-49      34:56   11:16/M             
     272    Melissa Harkins                   Durham  CT            438    37   F      28 30-39      35:01   11:18/M             
     273    Julie Barylski                    Branford  CT          410    34   F      29 30-39      35:02   11:18/M             
     274    Alaina Reed                       East Haven  CT         98    17   F      12 16-19      35:11   11:21/M             
     275    Riley Pettit                      Cheshire  CT          269    9    F      11  2-12      35:15   11:22/M             
     276    Joseph Pettit                     Cheshire  CT          267    46   M      35 40-49      35:18   11:23/M             
     277    Makenzie Helms                    East Haven  CT        451    10   F      12  2-12      35:27   11:26/M             
     278    Nancy Dugan                       Clinton  CT           290    56   F       7 50-59      35:30   11:27/M             
     279    Adam West                         Guilford  CT           88    27   M      30 20-29      35:34   11:28/M             
     280    John Ferraro                      Hamden  CT             12    57   M      22 50-59      35:49   11:33/M             
     281    Maureen Salzillo                  North Haven  CT        91    50   F       8 50-59      36:06   11:39/M             
     282    Paul Buttress                     Trumbull  CT          174    49   M      36 40-49      36:13   11:41/M             
     283    Marah Alian                       Derby  CT              69    12   F      13  2-12      36:36   11:48/M             
     284    Edward Snyder                     Wallingford  CT       408    64   M      14 60-69      36:51   11:53/M             
     285    David Ogden                       North Haven  CT       131    59   M      23 50-59      37:23   12:04/M             
     286    Bill Tribou                       Granby  CT             90    90   M       1 80-99      37:25   12:04/M             
     287    Judy MacKay                       No.haven  CT          424    53   F       9 50-59      37:42   12:10/M             
     288    Doretta Sweeney                   North Haven  CT       130    58   F      10 50-59      37:45   12:11/M             
     289    Virginia Mullen                   Unionville  CT         73    72   F       1 70-79      38:24   12:23/M             
     290    Kathy Guerrera                    Killingworth  CT      112    46   F      25 40-49      38:26   12:24/M             
     291    Kathleen Santore                  East Haven  CT        193    51   F      11 50-59      38:26   12:24/M             
     292    Dawn Geremia                      Wallingford  CT       223    37   F      30 30-39      38:42   12:29/M             
     293    Laura Buttress                    Trumbull  CT          173     9   F      14  2-12      38:57   12:34/M             
     294    Stephen Vanbramer                 North Haven  CT       191    43   M      37 40-49      39:05   12:36/M             
     295    Elizabeth Parady                  Milford  CT           176    39   F      31 30-39      39:17   12:40/M             
     296    Madani Sallen                     Waterbury  CT          47    62   M      15 60-69      39:19   12:41/M             
     297    Martha Oneppo                     New Haven  CT         170    60   F       3 60-69      39:24   12:43/M             
     298    Jay McGuire                       Orange  CT            239    47   M      38 40-49      39:27   12:44/M             
     299    Adam Osmond                       Farmington  CT        295    43   M      39 40-49      39:32   12:45/M             
     300    Megan Sevigny                     Wallingford  CT        45    35   F      32 30-39      39:33   12:45/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Roseann Muro                      Torrington  CT        434    50   F      12 50-59      39:36   12:46/M             
     302    Isabela Godoy                     Westbrook  CT          16    11   F      15  2-12      39:36   12:46/M             
     303    Victoria Hogan                    Killingworth  CT       49    20   F      30 20-29      39:38   12:47/M             
     304    Charles Merlis                    West Hartford  CT     294    70   M       5 70-79      39:52   12:52/M             
     305    Ellen Cupo                        New Haven  CT         259    22   F      31 20-29      40:01   12:55/M             
     306    Lance Helms                       East Haven  CT        210    41   M      40 40-49      40:14   12:59/M             
     307    Jocelyn Helms                     East Haven  CT        209    29   F      32 20-29      40:15   12:59/M             
     308    Lillian Flodquist                 North Haven  CT       185    73   F       2 70-79      40:28   13:03/M             
     309    Jayme Rudewicz                    Wallingford  CT        36    21   F      33 20-29      40:31   13:04/M             
     310    Mark Hughes                       Milford  CT           427    31   M      31 30-39      40:55   13:12/M             
     311    Cynthia Bergman                   East Haven  CT        260    52   F      13 50-59      41:08   13:16/M             
     312    Karina Woltke                     East Haven  CT        436    42   F      26 40-49      41:18   13:19/M             
     313    Tania Quinones                    Middletown  CT        285    31   F      33 30-39      42:42   13:46/M             
     314    Elizabeth Gill                    Hamden  CT            284    32   F      34 30-39      42:42   13:46/M             
     315    Betty Holroyd                     Wallingford  CT         1    85   F       1 80-99      45:22   14:38/M             
     316    Jody Perrilli                     Hamden  CT            147    36   F      35 30-39      45:35   14:42/M             
     317    Jan McKeown                       Prospect  CT          274    64   F       4 60-69      45:40   14:44/M             
     318    Mary Saunders                     Clinton  CT           187    76   F       3 70-79      46:09   14:53/M             
     319    Jessi Rudewicz                    Wallingford  CT        35    14   F       8 13-15      46:57   15:09/M             
     320    Karen Rudewicz                    Wallingford  CT        32    50   F      14 50-59      47:06   15:12/M             
     321    Barbara Nangle                    Shelton  CT            30    48   F      27 40-49      47:07   15:12/M             
     322    Katharyn Millo                    Shelton  CT           212    45   F      28 40-49      49:48   16:04/M             
     323    Herman Bershstein                 Hamden  CT             85    85   M       2 80-99      52:56   17:05/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Courtney Dinnan Hamden CT

216

20

6

18:45

6:03/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rob Weston Middletown CT

258

22

1

15:58

5:09/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anneliese Troidle Branford CT

162

12

57

23:57

7:44/M

2

Morina Bojka Prospect CT

297

11

97

25:27

8:13/M

3

Kate Rivard-Lentz East Hampton CT

249

11

119

26:07

8:25/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Beaudette Orange CT

242

12

18

20:37

6:39/M

2

Matt Jambor Milford CT

426

12

45

22:56

7:24/M

3

James Pettit Cheshire CT

270

11

71

24:24

7:52/M

 
Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Talia Gallagher North Haven CT

121

15

61

24:09

7:47/M

2

Allie Davis West Simsbury CT

225

14

65

24:16

7:50/M

3

Gabriella Prizio Derby CT

247

13

81

24:41

7:58/M

 
Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ethan Gasta South Windsor CT

419

15

2

17:38

5:41/M

2

Jesse Morrow North Haven CT

124

15

9

19:23

6:15/M

3

Erik Pettit Cheshire CT

268

15

38

22:25

7:14/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Hentz North Haven CT

122

19

28

21:29

6:56/M

2

Kayleigh Brooks North Haven CT

117

19

35

22:17

7:11/M

3

Meg O'Brien Branford CT

445

18

39

22:27

7:15/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Conforte Northford CT

293

16

12

19:31

6:18/M

2

Marston Gorceau Bethany CT

67

19

17

20:31

6:37/M

3

Dawson Solly Branford CT

150

17

52

23:24

7:33/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Wickson Oxford CT

415

28

14

19:45

6:22/M

2

Annalisa Paltauf New Haven CT

68

27

32

21:49

7:02/M

3

Nicola Brooks East Lyme CT

48

21

55

23:39

7:38/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Knapp West Hartford CT

217

22

15

20:01

6:27/M

2

Sami Hymeti Middletown CT

108

25

16

20:17

6:33/M

3

Daniel Palevo Shelton CT

266

26

22

21:04

6:48/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Bosworth Hamden CT

254

31

70

24:24

7:52/M

2

Tricia McGovern North Haven CT

104

39

100

25:33

8:15/M

3

Amy Tibor Hartford CT

40

34

107

25:44

8:18/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Woodbridge CT

444

39

4

18:34

5:59/M

2

Paul Baldini North Haven CT

452

39

20

20:52

6:44/M

3

Kyle Baudoin Oxford CT

414

32

21

20:58

6:46/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sherry Schwarm Marlborough CT

257

45

30

21:40

6:59/M

2

Kris Overstrum Wallingford CT

198

49

53

23:25

7:33/M

3

Mary Jambor Milford CT

425

42

60

24:08

7:47/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Roland Beaudette Orange CT

240

41

3

18:04

5:50/M

2

Paul Smith Storrs Mansfield CT

286

45

5

18:39

6:01/M

3

Mark Edwards East Haven CT

220

41

7

18:54

6:06/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Mullen Waterford CT

291

50

151

27:33

8:53/M

2

Valerie Campanelli Madison CT

116

53

152

27:35

8:54/M

3

Christine Wilson Guilford CT

196

57

179

28:33

9:13/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

5

55

11

19:28

6:17/M

2

Paul Doolan Guilford CT

213

54

13

19:38

6:20/M

3

Dave Chameides Oxford CT

6

52

26

21:20

6:53/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

11

63

69

24:23

7:52/M

2

Jane Holler Milford CT

138

61

207

29:52

9:38/M

3

Martha Oneppo New Haven CT

170

60

297

39:24

12:43/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Steeves Guilford CT

8

61

37

22:21

7:13/M

2

Guy Pulino Moodus CT

4

66

64

24:15

7:49/M

3

William Euerle Hamden CT

413

66

72

24:25

7:53/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Virginia Mullen Unionville CT

73

72

289

38:24

12:23/M

2

Lillian Flodquist North Haven CT

185

73

308

40:28

13:03/M

3

Mary Saunders Clinton CT

187

76

318

46:09

14:53/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Doyle Hamden CT

222

71

166

28:05

9:04/M

2

Ed Evis Unionville CT

71

71

190

29:04

9:23/M

3

Donald Brombacker Wallingford CT

72

72

244

32:15

10:24/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

1

85

315

45:22

14:38/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

90

90

286

37:25

12:04/M

2

Herman Bershstein Hamden CT

85

85

323

52:56

17:05/M

Overall Finish List 2 Mile Walk


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Alexander Cianci                  North Haven  CT       664    11   M   *****  2-99      21:07   11:44/M             
       2    Ken Mastroni                      Guilford  CT          336    47   M       1  2-99      24:01   13:21/M             
       3    Kyle Mastroni                     Guilford  CT          335    8    M       2  2-99      24:07   13:24/M             
       4    Maribeth Studley                  Stratford  CT         404    66   F   *****  2-99      26:00   14:27/M             
       5    Erin Donaghy                      Havertown  PA         405    14   F       1  2-99      26:02   14:28/M             
       6    Candy Montellese                  Shelton  CT           663    0    F       1  0- 1      26:47   14:53/M             
       7    Christopher Cianci                North Haven  CT       662    44   M       3  2-99      26:48   14:53/M             
       8    Annette Bouton                    Stratford  CT         659    51   F       2  2-99      27:03   15:02/M             
       9    Denise Lindblad                   West Hartford  CT     360    49   F       3  2-99      27:03   15:02/M             
      10    Robert Lindblad                   West Hartford  CT     361    53   M       4  2-99      27:04   15:02/M             
      11    Martina Piscatelli                Woodbury  CT          272    26   F       4  2-99      27:27   15:15/M             
      12    Dorothy Leonardi                  North Haven  CT       331    66   F       5  2-99      27:31   15:17/M             
      13    Ali Cochrane                      Guilford  CT          355    10   F       6  2-99      28:38   15:54/M             
      14    Cassidy Johnson                   Wallingford  CT       330    10   F       7  2-99      29:10   16:12/M             
      15    Rory Sweet                        Wallingford  CT       324    10   M       5  2-99      29:15   16:15/M             
      16    Jake Mascari                      North Branford  CT    348    6    M       6  2-99      29:21   16:18/M             
      17    James Mascari                     North Branford  CT    350    5    M       7  2-99      29:22   16:19/M             
      18    Michael Coyne                     North Branford  CT    344    40   M       8  2-99      29:27   16:22/M             
      19    Dawn Mascari                      North Branford  CT    351    36   F       8  2-99      29:28   16:22/M             
      20    Diane McDonald                    Middletown  CT        358    71   F       9  2-99      29:29   16:23/M             
      21    Jenn Coyne                        North Branford  CT    343    36   F      10  2-99      29:31   16:24/M             
      22    Janice McKernan                   Branford  CT          406    45   F      11  2-99      29:59   16:39/M             
      23    Michele Stocking                  Wallingford  CT       688    45   F      12  2-99      29:59   16:39/M             
      24    Joe Kurcaba                       Wallingford  CT       326    39   M       9  2-99      30:32   16:58/M             
      25    Anthony Leonardi                  Wallingford  CT       328    44   M      10  2-99      30:35   16:59/M             
      26    Tarry Radnoczi                    Wallingford  CT       323    38   F      13  2-99      30:42   17:03/M             
      27    Kathleen Mezerewski               Northford  CT         353    56   F      14  2-99      30:47   17:06/M             
      28    Mike Mezerewski                   Northford  CT         354    56   M      11  2-99      30:47   17:06/M             
      29    Kara Johnson                      Wallingford  CT       329    43   F      15  2-99      30:48   17:07/M             
      30    Michael Waddock                   Shelton  CT           322    57   M      12  2-99      30:48   17:07/M             
      31    Steven Norcross                   Rockville  CT         685    56   M      13  2-99      30:48   17:07/M             
      32    Pete Johnson                      New Smyrna Beach  F   356    73   M      14  2-99      30:56   17:11/M             
      33    Jo Anne Parady                    Norwalk  CT           693    69   F      16  2-99      31:07   17:17/M             
      34    Andy Byrne                        Stratford  CT         691    65   F      17  2-99      31:08   17:18/M             
      35    Kristie Balisciano                North Branford  CT    352    34   F      18  2-99      32:31   18:04/M             
      36    Samantha Tortora                  North Haven  CT       349    22   F      19  2-99      32:32   18:04/M             
      37    Carol Doheny                      Cheshire  CT          694    51   F      20  2-99      32:34   18:06/M             
      38    Marlene Baldizon                  New Haven  CT         689    53   F      21  2-99      32:39   18:08/M             
      39    Michelle Sweeney                  Malden  MA            668    40   F      22  2-99      32:44   18:11/M             
      40    Kierra Sweeney                    Malden  MA            667    13   F      23  2-99      32:44   18:11/M             
      41    Michael Sweeney                   Malden  MA            665    12   M      15  2-99      32:45   18:12/M             
      42    Michael Sweeney                   Malden  MA            669    44   M      16  2-99      32:47   18:13/M             
      43    Eileen Frawley                    North Haven  CT       720    21   F      24  2-99      32:59   18:19/M             
      44    Noelle Frawley                    North Haven  CT       721    40   F      25  2-99      33:09   18:25/M             
      45    Chereece Smith                    New Haven  CT         337    34   F      26  2-99      33:36   18:40/M             
      46    Maila Bittie                                            752     4   F      27  2-99      33:40   18:42/M             
      47    Lakeisha Bittle                   New Haven  CT         338    35   F      28  2-99      33:40   18:42/M             
      48    John Cochrane                     Guilford  CT          357    45   M      17  2-99      34:36   19:13/M             
      49    Danielle Gagnon                   North Haven  CT       346    43   F      29  2-99      36:08   20:04/M             
      50    Donna Proto                       Wallingford  CT       345    41   F      30  2-99      36:08   20:04/M             
      51    Cristie Brady                     Hamden  CT            347    34   F      31  2-99      36:09   20:05/M             
      52    Christina Garofalo                Guilford  CT          342    7    F      32  2-99      38:37   21:27/M             
      53    Shelly Frosolone                  No.haven  CT          333    35   F      33  2-99      40:54   22:43/M             
      54    Brett Hoffman                     Columbus  OH          341    44   M      18  2-99      40:55   22:44/M             
      55    Brian Frosolone                   No.haven  CT          334    37   M      19  2-99      40:55   22:44/M             
      56    Barrett Hoffman                   Columbus  OH          339    14   M      20  2-99      40:57   22:45/M             
      57    Erica Hoffman                     Columbus  OH          340    12   F      34  2-99      41:02   22:48/M             
      58    Cynthia Sallen                    Waterbury  CT         660    56   F      35  2-99      43:43   24:17/M             
      59    Marissa Naclerio                  New Haven  CT         690    11   F      36  2-99      45:36   25:20/M             



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com