HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Chilly Chili Run
January 1, 2011 - 5K
Orange, CT

OVERALL WINNERS

Joey Greenspun, Orange, CT - 15:53
Kate Blake, Dedham, MA - 20:46

orange0101.gif (72986 bytes) orange0101a.gif (73372 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
High Plains

Community Ctr
WEATHER
43 Degrees
Sunny

Finisher photos available at www.jlgdesigns.com

Overall Finish List

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Joey Greenspun                    Orange  CT            523    20   M   ***** 20-29      15:53    5:07/M             
       2    Brandt Asher                      Orange  CT            477    19   M       1 16-19      15:57    5:09/M             
       3    Matt Klein                        Trumbull  CT          368    16   M       2 16-19      16:08    5:12/M             
       4    Kevin Woodin                      West Haven  CT        542    31   M       1 30-39      17:22    5:36/M             
       5    Craig Clark                       Quantico  VA         1499    24   M       1 20-29      17:39    5:42/M             
       6    Matt Santillo                     New Haven  CT          39    36   M       2 30-39      17:43    5:43/M             
       7    Tyler Thiele                      Manchester  CT        321    20   M       2 20-29      17:54    5:46/M             
       8    George Buchanan                   Shelton  CT           334    52   M       1 50-59      18:00    5:48/M             
       9    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        515    43   M       1 40-49      18:11    5:52/M             
      10    Joel Bender                       Bedford  NY           514    41   M       2 40-49      18:40    6:01/M             
      11    Charles Hornak                    Hamden  CT            510    43   M       3 40-49      18:55    6:06/M             
      12    Gary Heslin                       Plainville  CT        525    55   M       2 50-59      18:59    6:07/M             
      13    Greg Lynch                        Monroe  CT            241    18   M       3 16-19      19:00    6:08/M             
      14    David Ott                         Darien  CT            535    47   M       4 40-49      19:02    6:08/M             
      15    Nate Wolfe                        S Barre  VT            45    21   M       3 20-29      19:12    6:12/M             
      16    Travis Wooten                     Riverhead  NY          14    14   M       1 13-15      19:14    6:12/M             
      17    Nick Zannis                       Milford  CT           363    12   M       1  2-12      19:22    6:15/M             
      18    Dan McCabe                        Orange  CT            387    16   M       4 16-19      19:24    6:15/M             
      19    Tom Sassi                         Stamford  CT          480    49   M       5 40-49      19:32    6:18/M             
      20    Jon Novitski                      Southbury  CT         187    17   M       5 16-19      19:34    6:19/M             
      21    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        275    34   M       3 30-39      19:35    6:19/M             
      22    James Yevich                      Stratford  CT         258    40   M       6 40-49      19:36    6:19/M             
      23    Mark Edwards                      East Haven  CT        308    41   M       7 40-49      19:38    6:20/M             
      24    Emad Haerizadeh                   Orange  CT             15    57   M       3 50-59      19:45    6:22/M             
      25    Stephen Cuddy                     Cheshire  CT          230    50   M       4 50-59      19:54    6:25/M             
      26    John Crocamo                      Seymour  CT           369    48   M       8 40-49      19:56    6:26/M             
      27    Kyle Le Mere                      Orange  CT            507    16   M       6 16-19      20:06    6:29/M             
      28    Gene Brady                        East Haven  CT        180    29   M       4 20-29      20:10    6:30/M             
      29    Jason Conforte                    Northford  CT         379    15   M       2 13-15      20:12    6:31/M             
      30    Patrick Hayes                     Orange  CT            557    16   M       7 16-19      20:14    6:32/M             
      31    Joe Falcon                        South Windsor  CT     389    43   M       9 40-49      20:15    6:32/M             
      32    Albert Post                       Orange  CT            228    52   M       5 50-59      20:20    6:34/M             
      33    John Sand                         Redding  CT           267    13   M       3 13-15      20:35    6:38/M             
      34    Daniel Leiper                     Milford  CT           220    47   M      10 40-49      20:37    6:39/M             
      35    Gary Dubois                       Milford  CT          1374    53   M       6 50-59      20:44    6:41/M             
      36    Kate Blake                        Dedham  MA           1492    33   F   ***** 30-39      20:46    6:42/M             
      37    Flavio Rodrigues                  Bridgeport  CT        110    42   M      11 40-49      20:48    6:43/M             
      38    Mark Juliano                      New Haven  CT         163    34   M       4 30-39      20:48    6:43/M             
      39    Bob Mc Cauley                     Monroe  CT            513    48   M      12 40-49      20:48    6:43/M             
      40    Leah Vogel                        Woodbridge  CT        255    53   F       1 50-59      20:53    6:44/M             
      41    Bill Hunter                       Fairfield  CT         388    49   M      13 40-49      20:55    6:45/M             
      42    Brian Fidler                      West Haven  CT          7    40   M      14 40-49      20:56    6:45/M             
      43    Dennis Grove                      New Haven  CT         247    36   M       5 30-39      20:58    6:46/M             
      44    Claude Roy                        Woodbridge  CT       1354    38   M       6 30-39      20:59    6:46/M             
      45    Robert Stephenson                 Milford  CT           224    62   M       1 60-69      21:00    6:46/M             
      46    Lou Conforte                      Wallingford  CT       378    53   M       7 50-59      21:15    6:51/M             
      47    Leah Samson                       New Haven  CT          19    32   F       1 30-39      21:20    6:53/M             
      48    Keith Jenci                       Milford  CT           548    33   M       7 30-39      21:21    6:53/M             
      49    Alex Bunnell                      Orange  CT            262    14   M       4 13-15      21:23    6:54/M             
      50    Margaret Maass-Labiuk             Victoria  BC           35    51   F       2 50-59      21:27    6:55/M             
      51    Mark Malkin                       Milford  CT           320    49   M      15 40-49      21:37    6:58/M             
      52    John Courtmanche                  New Haven  CT         357    68   M       2 60-69      21:38    6:59/M             
      53    Jim Mydosh                        Derby  CT             221    51   M       8 50-59      21:42    7:00/M             
      54    Julia Joy Morgillo                New Haven  CT         530    24   F       1 20-29      21:47    7:02/M             
      55    Tom Fatone                        Shelton  CT           522    42   M      16 40-49      21:48    7:02/M             
      56    Jerry Lynch                       Monroe  CT            240    46   M      17 40-49      21:57    7:05/M             
      57    Allen Downs                       Shelton  CT            59    57   M       9 50-59      21:59    7:05/M             
      58    Meredith Ott                      Darien  CT            534    17   F       1 16-19      22:01    7:06/M             
      59    Amy Tkoch                         Stratford  CT         505    32   F       2 30-39      22:06    7:08/M             
      60    Richard Pancoast                  Stratford  CT         474    56   M      10 50-59      22:10    7:09/M             
      61    Michael Therrien                  Watertown  CT         475    17   F       2 16-19      22:12    7:10/M             
      62    Peter Olsen                       Clinton  CT           234    59   M      11 50-59      22:15    7:11/M             
      63    Nicole Clark                      Denver  CO             62    26   F       2 20-29      22:19    7:12/M             
      64    Stephen Mulholland                Cheshire  CT          377    44   M      18 40-49      22:20    7:12/M             
      65    Eric Holden                       Orange  CT            556    16   M       8 16-19      22:23    7:13/M             
      66    Michael Leitch                    Stratford  CT         469    45   M      19 40-49      22:23    7:13/M             
      67    Libbi Gaiser                      Bedford  NH             5    44   F       1 40-49      22:26    7:14/M             
      68    Judy Toussaint                    Sandy Hook  CT        125    45   F       2 40-49      22:28    7:15/M             
      69    Jared James                       Orange  CT            154    29   M       5 20-29      22:31    7:16/M             
      70    Ron Rembaum                       Old Greenwich  CT       4    65   M       3 60-69      22:31    7:16/M             
      71    Robert Kelly                      Branford  CT          540    57   M      12 50-59      22:32    7:16/M             
      72    Paul Baldini                      North Haven  CT       362    39   M       8 30-39      22:33    7:16/M             
      73    Rick McCollum                     Monroe  CT           1365    52   M      13 50-59      22:35    7:17/M             
      74    Emmett Lee                        Monroe  CT            120    47   M      20 40-49      22:36    7:17/M             
      75    Chris Headden                     Seymour  CT           147    40   M      21 40-49      22:38    7:18/M             
      76    Randall Beach                     New Haven  CT        1332    60   M       4 60-69      22:41    7:19/M             
      77    John Martin                       Orange  CT            276    46   M      22 40-49      22:42    7:19/M             
      78    Patrick Alcarez                   Meriden  CT          1500    54   M      14 50-59      22:46    7:21/M             
      79    Crystal Piper                     New Haven  CT         396    27   F       3 20-29      22:47    7:21/M             
      80    Thomas Bouton                     Stratford  CT         293    55   M      15 50-59      22:48    7:21/M             
      81    Peter Drakopoulos                 Rocky Hill  CT        355    50   M      16 50-59      22:57    7:24/M             
      82    Albert Defilippo                  East Haven  CT         42    55   M      17 50-59      22:57    7:24/M             
      83    George Blake                      Dedham  MA           1491    41   M      23 40-49      22:58    7:25/M             
      84    Janis Grant                       Milford  CT            18    54   F       3 50-59      22:58    7:25/M             
      85    Matthew Arovas                    Orange  CT            215    13   M       5 13-15      23:06    7:27/M             
      86    Cyrene Nicholas                   Branford  CT          219    12   F       1  2-12      23:07    7:27/M             
      87    Brandon Carlee                    Cheshire  CT          264    28   F       4 20-29      23:09    7:28/M             
      88    Kevin Plunkett                    Monroe  CT            167    12   M       2  2-12      23:11    7:29/M             
      89    Thomas Gardella                   Seymour  CT           159    59   M      18 50-59      23:17    7:31/M             
      90    Ric Villarreal                    Essex  CT             511    53   M      19 50-59      23:17    7:31/M             
      91    Paul Wai                          Hartford  CT           34    38   M       9 30-39      23:19    7:31/M             
      92    Wendy Walker                      Stratford  CT        1375    33   F       3 30-39      23:20    7:32/M             
      93    Ellen Vanchot                     Milford  CT           555    44   F       3 40-49      23:20    7:32/M             
      94    Shirley Louise-May                Guilford  CT          397    45   F       4 40-49      23:22    7:32/M             
      95    Peter Lee                         Milford  CT           373    52   M      20 50-59      23:22    7:32/M             
      96    Cynthia Degirolamo                Sandy Hook  CT        350    44   F       5 40-49      23:25    7:33/M             
      97    Dean Morgan                       Orange  CT            494    49   M      24 40-49      23:26    7:34/M             
      98    Kelly Connelly                    Stamford  CT          130    30   F       4 30-39      23:27    7:34/M             
      99    Jennifer Schwartz                 Orange  CT           1359    14   F       1 13-15      23:30    7:35/M             
     100    Michael O'Grady                   Milford  CT           157    57   M      21 50-59      23:31    7:35/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Rick Mason                        Orange  CT            364    40   M      25 40-49      23:33    7:36/M             
     102    Jay Bunnell                       Orange  CT            261    50   M      22 50-59      23:37    7:37/M             
     103    Heather Martire                   Orange  CT            191    35   F       5 30-39      23:38    7:37/M             
     104    William Euerle                    Hamden  CT            501    66   M       5 60-69      23:39    7:38/M             
     105    Stefan Jans                       Milford  CT           472    47   M      26 40-49      23:43    7:39/M             
     106    Brian Canney                      Orange  CT           1489    55   M      23 50-59      23:45    7:40/M             
     107    Bill Thompson                     Derby  CT              69    49   M      27 40-49      23:51    7:42/M             
     108    Glenn Hill                        Norfolk  CT            97    45   M      28 40-49      23:53    7:42/M             
     109    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           127    43   F       6 40-49      23:54    7:43/M             
     110    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT         306    58   M      24 50-59      23:55    7:43/M             
     111    Matthew Walsh                     Derby  CT             356    47   M      29 40-49      23:57    7:44/M             
     112    Robyn Hudak                       Monroe  CT            346    24   F       5 20-29      24:00    7:45/M             
     113    Erik Martire                      Orange  CT            190    34   M      10 30-39      24:00    7:45/M             
     114    Janet Voelpert                    Shelton  CT           181    63   F       1 60-69      24:01    7:45/M             
     115    Paul Rabenold                     Avon  CT              497    58   M      25 50-59      24:06    7:46/M             
     116    Kenneth Ghilardi                  West Haven  CT        256    55   M      26 50-59      24:06    7:46/M             
     117    John Raino                        Bridgeport  CT        246    48   M      30 40-49      24:07    7:47/M             
     118    Richard Repasky                   Eldenburg  MD         332    56   M      27 50-59      24:09    7:47/M             
     119    Carl Russell                      Orange  CT           1495    60   M       6 60-69      24:12    7:48/M             
     120    Sara Guerrera                     Waterbury  CT          98    32   F       6 30-39      24:12    7:48/M             
     121    Gary Czajkowski                   Ansonia  CT          1335    52   M      28 50-59      24:13    7:49/M             
     122    Stephanie Therrien                Watertown  CT          94    44   F       7 40-49      24:20    7:51/M             
     123    Guy Pulino                        Moodus  CT              3    65   M       7 60-69      24:23    7:52/M             
     124    Nathan Imre                       Waterbury  CT         367    34   M      11 30-39      24:25    7:53/M             
     125    Curt Brantl                       Sandy Hook  CT        123    45   M      31 40-49      24:27    7:53/M             
     126    Wayne Theriault                   Milford  CT             9    62   M       8 60-69      24:29    7:54/M             
     127    Audrey Dellert                    Orange  CT            337    14   F       2 13-15      24:31    7:55/M             
     128    Maria Rockoff                     Easton  CT            259    54   F       4 50-59      24:32    7:55/M             
     129    Tom Beyer                         Milford  CT           539    58   M      29 50-59      24:34    7:55/M             
     130    Michael Gerwein                   Milford  CT          1377    44   M      32 40-49      24:35    7:56/M             
     131    Robert Orgovan                    Ansonia  CT           341    64   M       9 60-69      24:36    7:56/M             
     132    Christina Kendrick                New Haven  CT         268    28   F       6 20-29      24:36    7:56/M             
     133    Bob Appleby                       Clinton  CT           269    50   M      30 50-59      24:37    7:56/M             
     134    Timothy Beach                     Prospect  CT          343    50   M      31 50-59      24:39    7:57/M             
     135    Kevin Lloyd                       Darien  CT            134    58   M      32 50-59      24:40    7:57/M             
     136    Tina Gage                         Milford  CT           538    47   F       8 40-49      24:41    7:58/M             
     137    Kristen Turkosz                   Shelton  CT           260    27   F       7 20-29      24:42    7:58/M             
     138    Aram Nahabedian                   Sandy Hook  CT         13    59   M      33 50-59      24:44    7:59/M             
     139    Sally Lynch                       West Hartford  CT     104    45   F       9 40-49      24:45    7:59/M             
     140    Jim Beecher                       Ansonia  CT           131    35   M      12 30-39      24:47    8:00/M             
     141    Chad Ondy                         Newtown  CT           491    34   M      13 30-39      24:49    8:00/M             
     142    Katie Devir                       Milford  CT           502    37   F       7 30-39      24:53    8:02/M             
     143    Laura Peters                      Orange  CT            309    43   F      10 40-49      24:55    8:02/M             
     144    Katie Overstrum                   Wallingford  CT        27    13   F       3 13-15      24:56    8:03/M             
     145    Kevin Ryan                        Orange  CT            303    51   M      34 50-59      24:56    8:03/M             
     146    Rob Schwartz                      Orange  CT           1358    16   M       9 16-19      25:03    8:05/M             
     147    Rene' Hipona                      Orange  CT            139    50   M      35 50-59      25:04    8:05/M             
     148    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         141    27   F       8 20-29      25:05    8:05/M             
     149    Sergey Eliseecv                   Springfield  MA       100    24   M       6 20-29      25:07    8:06/M             
     150    Christopher Allen                 Trumbull  CT          128    54   M      36 50-59      25:09    8:07/M             
     151    Carol Pastore                     North Haven  CT         6    63   F       2 60-69      25:12    8:08/M             
     152    Sal Terranova                     Milford  CT          1341    52   M      37 50-59      25:15    8:09/M             
     153    Jon Malish                        Orange  CT            242    43   M      33 40-49      25:18    8:10/M             
     154    Ian Earley                        Cromwell  CT           93    28   M       7 20-29      25:21    8:11/M             
     155    Vin Dipalma                       Bridgeport  CT         17    51   M      38 50-59      25:24    8:12/M             
     156    Al Giarratano                     Seymour  CT           145    58   M      39 50-59      25:25    8:12/M             
     157    Meghan Foehl                      Cheshire  CT           49    20   F       9 20-29      25:25    8:12/M             
     158    Herlan Pedron                     Milford  CT           176    48   M      34 40-49      25:26    8:12/M             
     159    Patrick Rourke                    Milford  CT           175    53   M      40 50-59      25:26    8:12/M             
     160    Kira Saunders                     Orange  CT           1367    15   F       4 13-15      25:27    8:13/M             
     161    Tom Lawlor                        Milford  CT          1363    42   M      35 40-49      25:27    8:13/M             
     162    Margie Ziegler                    Milford  CT          1345    27   F      10 20-29      25:31    8:14/M             
     163    Carol Chiappone                   Woodbridge  CT        552    50   F       5 50-59      25:33    8:15/M             
     164    John Foehl                        Cheshire  CT           50    54   M      41 50-59      25:33    8:15/M             
     165    Maureen Devlin                    Milford  CT          1342    55   F       6 50-59      25:34    8:15/M             
     166    Laurie Trupp                      Stratford  CT         348    53   F       7 50-59      25:34    8:15/M             
     167    Brian Walker                      Monroe  CT            305    57   M      42 50-59      25:37    8:16/M             
     168    Tim Saller                        Milford  CT            24    47   M      36 40-49      25:41    8:17/M             
     169    Francis Dilworth                  Easton  CT            314    12   M       3  2-12      25:42    8:17/M             
     170    Kris Bickell                      Cheshire  CT          384    46   M      37 40-49      25:42    8:17/M             
     171    Mary Ellen Corbiere               Fairfield  CT         560    54   F       8 50-59      25:44    8:18/M             
     172    Dorothy Lupariello                Shelton  CT           184    56   F       9 50-59      25:47    8:19/M             
     173    Annie Dino                        Trumbull  CT         1355    47   F      11 40-49      25:48    8:19/M             
     174    Jill Lee                          Monroe  CT            119    47   F      12 40-49      25:48    8:19/M             
     175    Ken Lovell                        Hamden  CT             53    46   M      38 40-49      25:49    8:20/M             
     176    Kenneth Saccente                  Orange  CT            166    34   M      14 30-39      25:56    8:22/M             
     177    Joe Gelb                          Milford  CT           520    56   M      43 50-59      26:00    8:23/M             
     178    Lisa Rosner                       Orange  CT            471    52   F      10 50-59      26:02    8:24/M             
     179    Erin Earley                       Orange  CT            283    11   F       2  2-12      26:05    8:25/M             
     180    Michael Pisani                    Stratford  CT         109    68   M      10 60-69      26:06    8:25/M             
     181    Michael Kane                      Shelton  CT          1343    49   M      39 40-49      26:08    8:26/M             
     182    Stephen Marsan                    Norwalk  CT           114    25   M       8 20-29      26:10    8:26/M             
     183    Carol Garlick                     Orange  CT            492    53   F      11 50-59      26:11    8:27/M             
     184    Dawn Hudak                        Monroe  CT            347    24   F      11 20-29      26:12    8:27/M             
     185    Louis Demichiel                   Stratford  CT         177    50   M      44 50-59      26:13    8:27/M             
     186    Peter Boppert                     Orange  CT             83    63   M      11 60-69      26:14    8:28/M             
     187    Leah Kelley                       New Haven  CT         263    28   F      12 20-29      26:16    8:28/M             
     188    Ray Fair                          New Haven  CT        1344    68   M      12 60-69      26:17    8:29/M             
     189    Joseph Steele                     New Haven  CT          10    57   M      45 50-59      26:18    8:29/M             
     190    Matt Brantl                       Sandy Hook  CT        124    10   M       4  2-12      26:21    8:30/M             
     191    Casey Bennett                     Stratford  CT         129    27   F      13 20-29      26:22    8:30/M             
     192    James  ,sr. Bedford               Shelton  CT           132    51   M      46 50-59      26:24    8:31/M             
     193    Paul Ribnicky                     Stratford  CT          29    56   M      47 50-59      26:24    8:31/M             
     194    Harry Troidle                     Branford  CT          365    10   M       5  2-12      26:25    8:31/M             
     195    Tom Butterfield                   Windsor  CT            12    74   M       1 70-79      26:27    8:32/M             
     196    Lori Crenshaw                     Stratford  CT         290    40   F      13 40-49      26:29    8:33/M             
     197    Len Novitski                      Southbury  CT         188    52   M      48 50-59      26:32    8:34/M             
     198    Tom Shanahan                      Southington  CT       287    64   M      13 60-69      26:35    8:35/M             
     199    George Weber                      West Haven  CT        291    60   M      14 60-69      26:36    8:35/M             
     200    Brian Meshell                     Orange  CT            473    24   M       9 20-29      26:37    8:35/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Jerry Meshell                     Orange  CT             56    55   M      49 50-59      26:37    8:35/M             
     202    Oak Williams                                            330    34   M      15 30-39      26:40    8:36/M             
     203    Valentin Brito                    Norwalk  CT          1353    42   M      40 40-49      26:41    8:36/M             
     204    Russ Smith                        Orange  CT            317    47   M      41 40-49      26:41    8:36/M             
     205    Michaela Katz                     Woodbridget  CT       360    19   F       3 16-19      26:42    8:37/M             
     206    Moira Ferguson                    Bethany  CT           361    19   F       4 16-19      26:43    8:37/M             
     207    Brittany Smith                    Orange  CT            316    12   F       3  2-12      26:44    8:37/M             
     208    Dawn Jenci                        Milford  CT           547    30   F       8 30-39      26:52    8:40/M             
     209    Brandon Hellger                   East Haven  CT       1381    27   M      10 20-29      26:53    8:40/M             
     210    Maureen McCarthy                  Wallingford  CT      1338    50   F      12 50-59      26:54    8:41/M             
     211    William Mahoney                   Orange  CT            192    51   M      50 50-59      26:55    8:41/M             
     212    Anthony Parillo                   New Haven  CT         253    48   M      42 40-49      26:56    8:41/M             
     213    Walter Donne                      Fairfield  CT          46    55   M      51 50-59      26:56    8:41/M             
     214    William Palko                     Shelton  CT          1357    46   M      43 40-49      26:57    8:42/M             
     215    Chris Murray                      West Haven  CT        225    49   M      44 40-49      26:57    8:42/M             
     216    Anders Vonderheyde                Milford  CT           524    57   M      52 50-59      26:58    8:42/M             
     217    Rebecha Sullivan                  Beacon Falls  CT      508    35   F       9 30-39      26:59    8:42/M             
     218    Gary Jr Titus                     Oakville  CT          503    33   M      16 30-39      27:04    8:44/M             
     219    John Jaser                        Milford  CT           158    54   M      53 50-59      27:09    8:45/M             
     220    Mary Scallion                     Northford  CT        1347    26   F      14 20-29      27:19    8:49/M             
     221    Gary Saunders                     Orange  CT           1368    50   M      54 50-59      27:20    8:49/M             
     222    Alan Gibbons                      Orange  CT            517    48   M      45 40-49      27:20    8:49/M             
     223    Carl Yacobacci                    Derby  CT             351    49   M      46 40-49      27:22    8:50/M             
     224    Curtiss Griesing                  Wallingford  CT        82    46   M      47 40-49      27:24    8:50/M             
     225    Efrain Leon                       New Haven  CT         374    56   M      55 50-59      27:26    8:51/M             
     226    Lynn Stone                        Orange  CT            118    51   F      13 50-59      27:27    8:51/M             
     227    Betsy Parker                      Milford  CT           254    40   F      14 40-49      27:30    8:52/M             
     228    Steve Mele                        North Haven  CT       506    56   M      56 50-59      27:32    8:53/M             
     229    Kori Stewart                      East Haven  CT        500    31   F      10 30-39      27:35    8:54/M             
     230    Steven Stewart                    East Haven  CT        498    30   M      17 30-39      27:37    8:55/M             
     231    Michael Bowler                    Orange  CT            315    43   M      48 40-49      27:38    8:55/M             
     232    Kevin Cox                         Trumbull  CT          399    11   M       6  2-12      27:39    8:55/M             
     233    Thomas Meehan                     Orange  CT            160    48   M      49 40-49      27:44    8:57/M             
     234    Betsy Overstrum                   Wallingford  CT        26     8   F       4  2-12      27:44    8:57/M             
     235    Kris Overstrum                    Wallingford  CT        28    48   F      15 40-49      27:46    8:57/M             
     236    Shannon Earley                    Orange  CT            281    15   F       5 13-15      27:47    8:58/M             
     237    Brian McCabe                      Orange  CT            386    48   M      50 40-49      27:48    8:58/M             
     238    Bob Briggs                        Orange  CT            531    46   M      51 40-49      27:53    9:00/M             
     239    Keith Bailey                      West Haven  CT        150    53   M      57 50-59      27:54    9:00/M             
     240    Mairusz Markiewicz                Unionville  CT         60    40   M      52 40-49      27:55    9:00/M             
     241    Brian Chesler                     West Haven  CT        155    39   M      18 30-39      27:57    9:01/M             
     242    Larry Langello                    Orange  CT            248    53   M      58 50-59      28:02    9:03/M             
     243    Jordan Arovas                     Orange  CT            216    44   M      53 40-49      28:03    9:03/M             
     244    Ben Wyckoff                       Orange  CT            294    46   M      54 40-49      28:04    9:03/M             
     245    Anneliese Troidle                 Branford  CT          366    12   F       5  2-12      28:06    9:04/M             
     246    Nick Marsan                       Norwalk  CT           113    37   M      19 30-39      28:09    9:05/M             
     247    Gina McCants                      Woodbridge  CT        244    47   F      16 40-49      28:10    9:05/M             
     248    Lauren Escobar                    Milford  CT            33    40   F      17 40-49      28:10    9:05/M             
     249    Wendi Kemp                        Meriden  CT          1337    46   F      18 40-49      28:12    9:06/M             
     250    Hannah Hutchinson                 Orange  CT            328    10   F       6  2-12      28:14    9:06/M             
     251    Angelica Delvalle                 West Haven  CT        174    38   F      11 30-39      28:16    9:07/M             
     252    Joseph Kuling                       NETH                504    47   M      55 40-49      28:20    9:08/M             
     253    John Davis                        New Haven  CT        1378    55   M      59 50-59      28:24    9:10/M             
     254    Gary Brudig                       Orange  CT            544    56   M      60 50-59      28:25    9:10/M             
     255    Michael Dilworth                  Easton  CT            311    43   M      56 40-49      28:26    9:10/M             
     256    Wayne Buckmir                     Orange  CT            170    54   M      61 50-59      28:28    9:11/M             
     257    Mark Daddio                       Orange  CT             40    50   M      62 50-59      28:35    9:13/M             
     258    Mark Bonitatebus                  Bridgeport  CT        126    52   M      63 50-59      28:36    9:14/M             
     259    Blaise Vece                       North Haven  CT      1490    51   M      64 50-59      28:37    9:14/M             
     260    Mark De Lieto                     Shelton  CT           496    56   M      65 50-59      28:39    9:15/M             
     261    Jack Doyle                        Hamden  CT            245    70   M       2 70-79      28:40    9:15/M             
     262    John Coleman                      Trumbull  CT          148    54   M      66 50-59      28:41    9:15/M             
     263    Bob Wellington                    Naugautck  CT         140    52   M      67 50-59      28:44    9:16/M             
     264    Gerald McCluskey                  West Haven  CT         80    66   M      15 60-69      28:45    9:16/M             
     265    Lawrence Messina                  Orange  CT             43    60   M      16 60-69      28:46    9:17/M             
     266    Alicia De La Rosa                 New Haven  CT         485    32   F      12 30-39      28:48    9:17/M             
     267    Jorge De La Rosa                  New Haven  CT         488    33   M      20 30-39      28:48    9:17/M             
     268    Jerry Sawyer                      Stratford  CT         169    59   M      68 50-59      28:53    9:19/M             
     269    Richard Fidler                    West Haven  CT          8    64   M      17 60-69      28:56    9:20/M             
     270    Greg Borbas                       Durham  CT            559    49   M      57 40-49      28:57    9:20/M             
     271    Steve Mayo                        Bethany  CT           307    51   M      69 50-59      28:59    9:21/M             
     272    Jennifer Mydosh                   Derby  CT            1361    12   F       7  2-12      29:05    9:23/M             
     273    Neal Wellins                      Cheshire  CT          223    67   M      18 60-69      29:05    9:23/M             
     274    Richard Zbrozck                   Berlin  CT            325    64   M      19 60-69      29:06    9:23/M             
     275    Snehal Dharani                    Orange  CT            151    48   M      58 40-49      29:08    9:24/M             
     276    Karina Escobar                    Milford  CT            32    16   F       5 16-19      29:08    9:24/M             
     277    Donald Benson                     Valley Stream  NY     298    51   M      70 50-59      29:10    9:25/M             
     278    Monica Roche                      Fairfield  CT         391    71   F       1 70-79      29:11    9:25/M             
     279    Tony Savinelli                    Clinton  CT           499    55   M      71 50-59      29:12    9:25/M             
     280    Tim Healy                         Trumbull  CT          487    38   M      21 30-39      29:13    9:25/M             
     281    Nancy Olsen                       Clinton  CT           233    58   F      14 50-59      29:14    9:26/M             
     282    Susan Rosenberg                   Orange  CT             37    57   F      15 50-59      29:15    9:26/M             
     283    Richard Olson                     Orange  CT            318    55   M      72 50-59      29:16    9:26/M             
     284    Kerry Connor                      Stratford  CT         265    36   F      13 30-39      29:18    9:27/M             
     285    Kim Roffman                       Smithtown  NY         551    40   F      19 40-49      29:20    9:28/M             
     286    Kristin Morris                    Middletown  CT        107    30   F      14 30-39      29:24    9:29/M             
     287    Melissa Seymour                   Fairfield  CT        1334    53   F      16 50-59      29:25    9:29/M             
     288    Howard Haberman                   Milford  CT           359    57   M      73 50-59      29:30    9:31/M             
     289    Frank Murphy                      Northford  CT          44    58   M      74 50-59      29:33    9:32/M             
     290    Beatrice Lynch                    West Hartford  CT     102    14   F       6 13-15      29:33    9:32/M             
     291    Derek Therrien                    Watertown  CT          95    49   M      59 40-49      29:34    9:32/M             
     292    Shane Crenshaw                    Stratford  CT         289    41   M      60 40-49      29:38    9:34/M             
     293    Lea Garcia                                              486    38   F      15 30-39      29:39    9:34/M             
     294    Jon Harper                        Stamford  CT          297    69   M      20 60-69      29:43    9:35/M             
     295    Frank Castagna                    Cheshire  CT           51    42   M      61 40-49      29:44    9:35/M             
     296    Stephanie' Foehl                  Carlsbad  CO           47    24   F      15 20-29      29:47    9:36/M             
     297    Patrick Foehl                     Carlsbad  CO           48    26   M      11 20-29      29:47    9:36/M             
     298    Kathryn Bruder                    Orange  CT            326    31   F      16 30-39      29:56    9:39/M             
     299    Matthew Bruder                    Orange  CT            171    33   M      22 30-39      29:56    9:39/M             
     300    Joyce Mulholland                  Cheshire  CT          376    44   F      20 40-49      29:56    9:39/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Jeanette Trujillo                 Norwalk  CT          1379    49   F      21 40-49      29:57    9:40/M             
     302    Lisa Chuba                        Wallingford  CT      1340    38   F      17 30-39      30:01    9:41/M             
     303    Anne Moreno                       Trumbull  CT          183    43   F      22 40-49      30:07    9:43/M             
     304    Paul Grimmer                      Shelton  CT           295    45   M      62 40-49      30:08    9:43/M             
     305    Karl Salvati                      North Haven  CT        11    57   M      75 50-59      30:09    9:44/M             
     306    Ashley Bedford                    Seymour  CT           121    23   F      16 20-29      30:11    9:44/M             
     307    Ann Bickell                       Cheshire  CT          385    44   F      23 40-49      30:11    9:44/M             
     308    Elizabeth Brombacker              Wallingford  CT        79    22   F      17 20-29      30:12    9:45/M             
     309    Michelle Williams                 Branford  CT          331    32   F      18 30-39      30:12    9:45/M             
     310    Donald Brombacker                 Wallingford  CT        71    71   M       3 70-79      30:14    9:45/M             
     311    Andrew Ostrander                  Milford  CT          1346    27   M      12 20-29      30:14    9:45/M             
     312    Jim Corbiere                      Fairfield  CT        1488    56   M      76 50-59      30:16    9:46/M             
     313    Gary Titus Sr                     Oakville  CT           96    58   M      77 50-59      30:17    9:46/M             
     314    Edward Marczyszak                 Seymour  CT            63    57   M      78 50-59      30:19    9:47/M             
     315    Michael Latauska                  Ridgefield  CT        115    31   M      23 30-39      30:23    9:48/M             
     316    Ernest Marsan                     Norwalk  CT           112    27   M      13 20-29      30:30    9:50/M             
     317    Tina Giuliano                     Orange  CT            536    41   F      24 40-49      30:31    9:51/M             
     318    John Casey                        Stratford  CT        1385    54   M      79 50-59      30:34    9:52/M             
     319    Genevieve Angerome                Orange  CT            235    11   F       8  2-12      30:36    9:52/M             
     320    Mary O' Connell                   West Haven  CT        470    60   F       3 60-69      30:38    9:53/M             
     321    Richard Kaplan                    Woodbridge  CT        495    62   M      21 60-69      30:39    9:53/M             
     322    Don Perrone                       Milford  CT           339    22   M      14 20-29      30:41    9:54/M             
     323    Renie Ekberg                      Southbury  CT        1351    50   F      17 50-59      30:41    9:54/M             
     324    Bryce Lynch                       Plantsville  CT       142    12   M       7  2-12      30:44    9:55/M             
     325    Anthony Passarello                Hamden  CT            300    41   M      63 40-49      30:45    9:55/M             
     326    Mary Lynch                        Plantsville  CT       143    41   F      25 40-49      30:46    9:55/M             
     327    Kathleen Gentile                  Hamden  CT            481    57   F      18 50-59      30:46    9:55/M             
     328    David Carlson                     Hamden  CT            482    55   M      80 50-59      30:47    9:56/M             
     329    Karen Dellert                     Orange  CT            336    49   F      26 40-49      30:47    9:56/M             
     330    Michael Letourneau                Guilford  CT          400    9    M       8  2-12      30:53    9:58/M             
     331    Shelly Saber                      Stratford  CT         266    36   F      19 30-39      30:54    9:58/M             
     332    Gregory Lefebvre                  Hamden  CT            182    26   M      15 20-29      30:54    9:58/M             
     333    Ken Ziman                         Orange  CT             65    64   M      22 60-69      30:57    9:59/M             
     334    Joel Hurliman                     Shelton  CT           185    55   M      81 50-59      30:58    9:59/M             
     335    Karen Duffy                       Orange  CT           1498    51   F      19 50-59      30:58    9:59/M             
     336    Joseph McGrath                    Woodbridge  CT         61    57   M      82 50-59      31:00   10:00/M             
     337    Monica Dilworth                   Easton  CT            312    16   F       6 16-19      31:05   10:02/M             
     338    Rachel Escobar                    Milford  CT            31    13   F       7 13-15      31:06   10:02/M             
     339    Cathy Habadorn                    Bethel  CT           1496    42   F      27 40-49      31:08   10:03/M             
     340    Robert Sutter                     Stratford  CT         133    40   M      64 40-49      31:09   10:03/M             
     341    Andrew Lipsitz                    Orange  CT            345    12   M       9  2-12      31:13   10:04/M             
     342    Dale Outhouse                     Orange  CT            344    53   M      83 50-59      31:17   10:05/M             
     343    Christina Gagstetter              Milford  CT           519    46   F      28 40-49      31:23   10:07/M             
     344    James Anderson                    Torrington  CT         41    60   M      23 60-69      31:27   10:09/M             
     345    Stephanie Seymour                 Wallingford  CT      1339    49   F      29 40-49      31:35   10:11/M             
     346    Joseph Chiappone                  Woodbridge  CT        549    52   M      84 50-59      31:36   10:12/M             
     347    Lynne Casey                       Stratford  CT        1395    52   F      20 50-59      31:38   10:12/M             
     348    Susan Schulte                     Bethany  CT           478    48   F      30 40-49      31:42   10:14/M             
     349    Sean Mallon                       Seymour  CT           375    37   M      24 30-39      31:44   10:14/M             
     350    Kathy Schave                      Wallingford  CT        64    42   F      31 40-49      31:48   10:15/M             
     351    Patti Droney                      Orange  CT            532    44   F      32 40-49      31:49   10:16/M             
     352    Robert Kanoff                     Milford  CT           370    36   M      25 30-39      31:50   10:16/M             
     353    Bryan Weber                       Milford  CT           299    36   M      26 30-39      31:50   10:16/M             
     354    Blake Sheridan                    Wallingford  CT       545    29   F      18 20-29      31:51   10:16/M             
     355    Thomas Hutchinson                 Orange  CT            327    38   M      27 30-39      31:54   10:17/M             
     356    James Pisciotta                   Woodbridge  CT         70    70   M       4 70-79      31:55   10:18/M             
     357    Keith McCants                     Woodbridge  CT        149    44   M      65 40-49      31:57   10:18/M             
     358    Jacob Gibbons-Morales             Orange  CT            516    13   M       6 13-15      32:00   10:19/M             
     359    Kim Remetta                       Milford  CT           493    55   M      85 50-59      32:01   10:20/M             
     360    Courtney Lynch                    Monroe  CT            217    19   F       7 16-19      32:07   10:22/M             
     361    Melissa Cox                       Orange  CT            398    39   F      20 30-39      32:17   10:25/M             
     362    Bob Walter                        Westport  CT          146    56   M      86 50-59      32:20   10:26/M             
     363    Helen Dilworth                    Easton  CT            313    44   F      33 40-49      32:23   10:27/M             
     364    Paula Castagna                    Cheshire  CT           52    39   F      21 30-39      32:25   10:27/M             
     365    Matthew Kraynak                   Shelton  CT           257    44   M      66 40-49      32:28   10:28/M             
     366    Christine Sylvester               Hamden  CT            296    19   F       8 16-19      32:36   10:31/M             
     367    Patrick Shields                   Hamden  CT            274    21   M      16 20-29      32:36   10:31/M             
     368    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT         533    37   M      28 30-39      32:38   10:32/M             
     369    Bob Davidson                      Collinsville  CT       81    81   M       1 80-89      32:39   10:32/M             
     370    John Barry                        Orange  CT            168    56   M      87 50-59      32:42   10:33/M             
     371    Melanie Champion                  Meriden  CT           353    52   F      21 50-59      32:44   10:34/M             
     372    Patrick Keefe                     Milford  CT           238    16   M      10 16-19      32:47   10:35/M             
     373    Garrett Yocher                    Orange  CT             38    11   M      10  2-12      32:49   10:35/M             
     374    Tim Squires                       Rocky Hill  CT        352    56   M      88 50-59      32:52   10:36/M             
     375    Linda Brockett                    West Haven  CT        537    48   F      34 40-49      32:52   10:36/M             
     376    Cindy Lynch                       Monroe  CT            218    46   F      35 40-49      32:55   10:37/M             
     377    Patty Carton                      Stratford  CT          72    72   F       2 70-79      32:59   10:38/M             
     378    Patty MacNiven                    Stratford  CT         349    38   F      22 30-39      33:06   10:41/M             
     379    Allan Rodrigues                   Shelton  CT           512    50   M      89 50-59      33:07   10:41/M             
     380    Bob MacChia                       Shelton  CT           162    37   M      29 30-39      33:08   10:41/M             
     381    Brian Earley                      Orange  CT            282    10   M      11  2-12      33:16   10:44/M             
     382    John Imre                         Waterbury  CT         380    58   M      90 50-59      33:28   10:48/M             
     383    Kip Steele                        Stratford  CT         153    36   M      30 30-39      33:29   10:48/M             
     384    Craig Dellert                     Orange  CT            338    50   M      91 50-59      33:37   10:51/M             
     385    Jessica Wilson                    Woodbury  CT         1369    37   F      23 30-39      33:40   10:52/M             
     386    Wai Wong                          Orange  CT            243    51   M      92 50-59      33:43   10:53/M             
     387    Shannon Brown                     Milford  CT           371    22   F      19 20-29      33:47   10:54/M             
     388    Victoria Lawlor                   Milford  CT          1364    46   F      36 40-49      33:54   10:56/M             
     389    Marilyn Biedrycki                 Milford  CT          1380    54   F      22 50-59      33:56   10:57/M             
     390    Monica Aversa                     Woodbridge  CT        521    27   F      20 20-29      34:03   10:59/M             
     391    Laurie Bova                       Orange  CT            489    41   F      37 40-49      34:04   10:59/M             
     392    Laura Buttress                    Trumbull  CT          271    9    F       9  2-12      34:06   11:00/M             
     393    Paul Buttress                     Trumbull  CT          272    49   M      67 40-49      34:13   11:02/M             
     394    Jo Anne Sauro                     Milford  CT           372    34   F      24 30-39      34:20   11:05/M             
     395    Francesca Lynch                   West Hartford  CT     105     9   F      10  2-12      34:22   11:05/M             
     396    Isabella Crasilli                 Orange  CT            229    10   F      11  2-12      34:22   11:05/M             
     397    Tim Lynch                         West Hartford  CT     103    44   M      68 40-49      34:24   11:06/M             
     398    Greg Imler                        Hamden  CT            301    37   M      31 30-39      34:25   11:06/M             
     399    Linda Dipalma                     Bridgeport  CT         16    52   F      23 50-59      34:26   11:06/M             
     400    John Dilworth                     Easton  CT            310    11   M      12  2-12      34:29   11:07/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Lisa Adriani                      Shelton  CT           335    34   F      25 30-39      34:29   11:07/M             
     402    Amy De Filippo                    New Haven  CT         554    12   F      12  2-12      34:30   11:08/M             
     403    Joe Burden                        Monroe  CT           1390    52   M      93 50-59      34:37   11:10/M             
     404    Caty Bradley                      Orange  CT            273    62   F       4 60-69      34:47   11:13/M             
     405    Heather Monoson                   Shelton  CT          1494    31   F      26 30-39      34:55   11:16/M             
     406    Christopher Monoson               Shelton  CT          1493    33   M      32 30-39      34:55   11:16/M             
     407    Hannah Hipona                     Orange  CT            135    10   F      13  2-12      34:56   11:16/M             
     408    Maya Oestreicher                  Orange  CT             67    10   F      14  2-12      34:56   11:16/M             
     409    Alexa Smith                       Orange  CT            117    10   F      15  2-12      34:59   11:17/M             
     410    Peter Izzo                        Stratford  CT         285    47   M      69 40-49      35:06   11:19/M             
     411    Josie Lynch                       West Hartford  CT     101    12   F      16  2-12      35:19   11:24/M             
     412    Carl Sylvester                    Shelton  CT           333    77   M       5 70-79      35:20   11:24/M             
     413    Peter Mauritz                     Milford  CT          1398    51   M      94 50-59      35:21   11:24/M             
     414    Melissa Brescia                   West Haven  CT        319    24   F      21 20-29      35:25   11:25/M             
     415    Laurie Perno                      West Haven  CT        111    57   F      24 50-59      35:32   11:28/M             
     416    Raymond Davis                     Guilford  CT          227    64   M      24 60-69      35:32   11:28/M             
     417    Peg Havekotte                     Fairfield  CT        1333    51   F      25 50-59      35:42   11:31/M             
     418    James Gilbert                     Stratford  CT         288    61   M      25 60-69      36:10   11:40/M             
     419    Rose Pawlikowski                  Meriden  CT           518    34   F      27 30-39      36:16   11:42/M             
     420    Sara Scasino                      North Haven  CT       527    33   F      28 30-39      36:16   11:42/M             
     421    Edward Snyder                     Wallingford  CT       354    64   M      26 60-69      36:17   11:42/M             
     422    Eileen Mydosh                     Derby  CT            1362    49   F      38 40-49      36:25   11:45/M             
     423    Gary Roffman                      Smithtown  NY         553    49   M      70 40-49      36:37   11:49/M             
     424    David Oestreicher                 Orange  CT             66    47   M      71 40-49      36:45   11:51/M             
     425    Katherin Kurek                    Southington  CT       226    25   F      22 20-29      36:55   11:55/M             
     426    Vitalina Paramonava               New Britain  CT        99    24   F      23 20-29      36:57   11:55/M             
     427    Linda Hall                        Milford  CT          1376    56   F      26 50-59      36:58   11:55/M             
     428    George Friend                     Shelton  CT            25    67   M      27 60-69      37:13   12:00/M             
     429    Paul La Croix                     Northford  CT        1356    45   M      72 40-49      37:26   12:05/M             
     430    Bill Tribou                       Granby  CT             90    90   M       1 90-99      37:31   12:06/M             
     431    Lori Riley                        Storrs Mansfield  C   395    46   F      39 40-49      37:33   12:07/M             
     432    Donald McGregor                   Clinton  CT            74    74   M       6 70-79      37:38   12:08/M             
     433    Oak Williams                      Branford  CT          329    34   M      33 30-39      37:43   12:10/M             
     434    Elizabeth Keefe                   Milford  CT           237    46   F      40 40-49      38:01   12:16/M             
     435    Fiona Dunn                        Wethersfield  CT      392    11   F      17  2-12      38:05   12:17/M             
     436    Don Lewis                         Orange  CT             78    78   M       7 70-79      38:08   12:18/M             
     437    Karrie Henderickson               New Haven  CT         526    35   F      29 30-39      38:10   12:19/M             
     438    Ben Lovell                        Hamden  CT            382    9    M      13  2-12      38:14   12:20/M             
     439    Tena Chaw                         New Haven  CT        1352    37   F      30 30-39      38:14   12:20/M             
     440    Robert Hills                      Stratford  CT        1336    49   M      73 40-49      38:16   12:21/M             
     441    Laurence Nordvall                 Trumbull  CT          236    74   M       8 70-79      38:27   12:24/M             
     442    Greg Artman                       Waterbury  CT         302    37   M      34 30-39      38:32   12:26/M             
     443    Patricia Axtmayer                 Wallingford  CT        68    59   F      27 50-59      38:50   12:32/M             
     444    Charles Yagielski                 Southbury  CT          75    73   M       9 70-79      38:50   12:32/M             
     445    Megan Lowe                        Wethersfield  CT      393    11   F      18  2-12      38:52   12:32/M             
     446    Scott Lowe                        Wethersfield  CT      394    42   M      74 40-49      38:53   12:33/M             
     447    Kristin Wiley                     New Haven  CT        1389    30   F      31 30-39      38:55   12:33/M             
     448    David Backerberg                  New Haven  CT        1388    30   M      35 30-39      39:06   12:37/M             
     449    Robert Escobar                    Milford  CT            30    44   M      75 40-49      39:16   12:40/M             
     450    Caroline Lloyd                    Farmington  CT        277    70   F       3 70-79      39:24   12:43/M             
     451    Karen Jensen                      Shelton  CT           186    46   F      41 40-49      39:31   12:45/M             
     452    John Sabol                        Pattersonville  NY    390    59   M      95 50-59      39:45   12:49/M             
     453    Mary Lou Gaeta                    New Haven  CT         509    49   F      42 40-49      39:59   12:54/M             
     454    Susan Meadows                     Meriden  CT           270    49   F      43 40-49      40:04   12:55/M             
     455    Arleen Yacobacci                  Derby  CT             222    47   F      44 40-49      41:48   13:29/M             
     456    Robert Keefe                      Milford  CT           239    14   M       7 13-15      42:11   13:36/M             
     457    Thomas Tambis                     Woodbridge  CT        479    52   M      96 50-59      42:16   13:38/M             
     458    Brad Selmon                       Orange  CT            144    41   M      76 40-49      42:40   13:46/M             
     459    Ed Perkowski                      Stratford  CT         304    56   M      97 50-59      42:51   13:49/M             
     460    Sean Grace                        Hamden  CT            106    40   M      77 40-49      43:30   14:02/M             
     461    Betty Holroyd                     Wallingford  CT        84    84   F       1 80-99      43:41   14:05/M             
     462    Mario Delvalle                    West Haven  CT        173    54   M      98 50-59      43:46   14:07/M             
     463    Chantelle Hoffman                 West Haven  CT        156    28   F      24 20-29      44:05   14:13/M             
     464    Jeanette Cyr                      Berlin  CT             76    76   F       4 70-79      44:54   14:29/M             
     465    Catherine Mattheis                Cheshire  CT          322    56   F      28 50-59      45:34   14:42/M             
     466    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          323    57   M      99 50-59      45:34   14:42/M             
     467    Herman Bershstein                 Hamden  CT             85    85   M       2 80-89      46:03   14:51/M             
     468    Jane Jarrow                       Bloomfield  CT        340    60   F       5 60-69      47:15   15:15/M             
     469    George Whitney                    Brattleboro  VT        92    92   M       2 90-99      47:15   15:15/M             
     470    Tami Stanford                     Orange  CT            122    40   F      45 40-49      48:42   15:43/M             
     471    Adam Reed                         Orange  CT            164    36   M      36 30-39      49:48   16:04/M             
     472    Susan Reed                        Orange  CT            165    38   F      32 30-39      49:48   16:04/M             
     473    Sam Lovelll                       Hamden  CT            383    11   M      14  2-12      50:17   16:13/M             
     474    Beth Lovell                       Hamden  CT             54    44   F      46 40-49      50:21   16:15/M             
     475    Ann Onton                         Woodbridge  CT        490    67   F       6 60-69      52:43   17:00/M             
     476    Dr. Y.m. Naci                     Stratford  CT          88    87   M       3 80-89      55:05   17:46/M             
     477    Bill Benson                       Valley Stream  NY      91    91   M       3 90-99      1:08:26   22:05/M             
     478    Don Osborne                       Branford  CT           89    89   M       4 80-89      1:08:27   22:05/M             
     479    Mark Osborne                      Ellsworth  ME          87    58   M     100 50-59      1:08:28   22:05/M             
     480    Thom Osborne                      Veazie  ME             86    50   M     101 50-59      1:08:28   22:05/M             
       

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kate Blake Dedham MA

1492

33

36

20:46

6:42/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cyrene Nicholas Branford CT

219

12

85

23:07

7:27/M

2

Erin Earley Orange CT

283

11

178

26:05

8:25/M

3

Brittany Smith Orange CT

316

12

206

26:44

8:37/M

4

Betsy Overstrum Wallingford CT

26

8

233

27:44

8:57/M

5

Anneliese Troidle Branford CT

366

12

244

28:06

9:04/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Schwartz Orange CT

1359

14

98

23:30

7:35/M

2

Audrey Dellert Orange CT

337

14

126

24:31

7:55/M

3

Katie Overstrum Wallingford CT

27

13

143

24:56

8:03/M

4

Kira Saunders Orange CT

1367

15

159

25:27

8:13/M

5

Shannon Earley Orange CT

281

15

235

27:47

8:58/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Ott Darien CT

534

17

58

22:01

7:06/M

2

Michael Therrien Watertown CT

475

17

61

22:12

7:10/M

3

Michaela Katz Woodbridget CT

360

19

204

26:42

8:37/M

4

Moira Ferguson Bethany CT

361

19

205

26:43

8:37/M

5

Karina Escobar Milford CT

32

16

275

29:08

9:24/M

 
Top

Women 20 To 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Julia Joy Morgillo New Haven CT

530

24

54

21:47

7:02/M

2

Nicole Clark Denver CO

62

26

63

22:19

7:12/M

3

Crystal Piper New Haven CT

396

27

78

22:47

7:21/M

4

Brandon Carlee Cheshire CT

264

28

86

23:09

7:28/M

5

Robyn Hudak Monroe CT

346

24

111

24:00

7:45/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Samson New Haven CT

19

32

47

21:20

6:53/M

2

Amy Tkoch Stratford CT

505

32

59

22:06

7:08/M

3

Wendy Walker Stratford CT

1375

33

91

23:20

7:32/M

4

Kelly Connelly Stamford CT

130

30

97

23:27

7:34/M

5

Heather Martire Orange CT

191

35

102

23:38

7:37/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Libbi Gaiser Bedford NH

5

44

66

22:26

7:14/M

2

Judy Toussaint Sandy Hook CT

125

45

67

22:28

7:15/M

3

Ellen Vanchot Milford CT

555

44

92

23:20

7:32/M

4

Shirley Louise-May Guilford CT

397

45

93

23:22

7:32/M

5

Cynthia Degirolamo Sandy Hook CT

350

44

95

23:25

7:33/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Vogel Woodbridge CT

255

53

40

20:53

6:44/M

2

Margaret Maass-Labiuk Victoria BC

35

51

50

21:27

6:55/M

3

Janis Grant Milford CT

18

54

83

22:58

7:25/M

4

Maria Rockoff Easton CT

259

54

127

24:32

7:55/M

5

Carol Chiappone Woodbridge CT

552

50

162

25:33

8:15/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janet Voelpert Shelton CT

181

63

113

24:01

7:45/M

2

Carol Pastore North Haven CT

6

63

150

25:12

8:08/M

3

Mary O' Connell West Haven CT

470

60

319

30:38

9:53/M

4

Caty Bradley Orange CT

273

62

403

34:47

11:13/M

5

Jane Jarrow Bloomfield CT

340

60

467

47:15

15:15/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

391

71

277

29:11

9:25/M

2

Patty Carton Stratford CT

72

72

376

32:59

10:38/M

3

Caroline Lloyd Farmington CT

277

70

449

39:24

12:43/M

4

Jeanette Cyr Berlin CT

76

76

463

44:54

14:29/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

84

84

460

43:41

14:05/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joey Greenspun Orange CT

523

20

1

15:53

5:07/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Zannis Milford CT

363

12

17

19:22

6:15/M

2

Kevin Plunkett Monroe CT

167

12

87

23:11

7:29/M

3

Francis Dilworth Easton CT

314

12

168

25:42

8:17/M

4

Matt Brantl Sandy Hook CT

124

10

189

26:21

8:30/M

5

Harry Troidle Branford CT

365

10

193

26:25

8:31/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Travis Wooten Riverhead NY

14

14

16

19:14

6:12/M

2

Jason Conforte Northford CT

379

15

29

20:12

6:31/M

3

John Sand Redding CT

267

13

33

20:35

6:38/M

4

Alex Bunnell Orange CT

262

14

49

21:23

6:54/M

5

Matthew Arovas Orange CT

215

13

84

23:06

7:27/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandt Asher Orange CT

477

19

2

15:57

5:09/M

2

Matt Klein Trumbull CT

368

16

3

16:08

5:12/M

3

Greg Lynch Monroe CT

241

18

13

19:00

6:08/M

4

Dan McCabe Orange CT

387

16

18

19:24

6:15/M

5

Jon Novitski Southbury CT

187

17

20

19:34

6:19/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Clark Quantico VA

1499

24

5

17:39

5:42/M

2

Tyler Thiele Manchester CT

321

20

7

17:54

5:46/M

3

Nate Wolfe S Barre VT

45

21

15

19:12

6:12/M

4

Gene Brady East Haven CT

180

29

28

20:10

6:30/M

5

Jared James Orange CT

154

29

68

22:31

7:16/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Woodin West Haven CT

542

31

4

17:22

5:36/M

2

Matt Santillo New Haven CT

39

36

6

17:43

5:43/M

3

Jorge Mendoza Bridgeport CT

275

34

21

19:35

6:19/M

4

Mark Juliano New Haven CT

163

34

38

20:48

6:43/M

5

Dennis Grove New Haven CT

247

36

43

20:58

6:46/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

515

43

9

18:11

5:52/M

2

Joel Bender Bedford NY

514

41

10

18:40

6:01/M

3

Charles Hornak Hamden CT

510

43

11

18:55

6:06/M

4

David Ott Darien CT

535

47

14

19:02

6:08/M

5

Tom Sassi Stamford CT

480

49

19

19:32

6:18/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

334

52

8

18:00

5:48/M

2

Gary Heslin Plainville CT

525

55

12

18:59

6:07/M

3

Emad Haerizadeh Orange CT

15

57

24

19:45

6:22/M

4

Stephen Cuddy Cheshire CT

230

50

25

19:54

6:25/M

5

Albert Post Orange CT

228

52

32

20:20

6:34/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Stephenson Milford CT

224

62

45

21:00

6:46/M

2

John Courtmanche New Haven CT

357

68

52

21:38

6:59/M

3

Ron Rembaum Old Greenwich CT

4

65

69

22:31

7:16/M

4

Randall Beach New Haven CT

1332

60

75

22:41

7:19/M

5

William Euerle Hamden CT

501

66

103

23:39

7:38/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

12

74

194

26:27

8:32/M

2

Jack Doyle Hamden CT

245

70

260

28:40

9:15/M

3

Donald Brombacker Wallingford CT

71

71

309

30:14

9:45/M

4

James Pisciotta Woodbridge CT

70

70

355

31:55

10:18/M

5

Carl Sylvester Shelton CT

333

77

411

35:20

11:24/M

 
Top

Male 80 to 89

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

81

81

368

32:39

10:32/M

2

Herman Bershstein Hamden CT

85

85

466

46:03

14:51/M

3

Dr. Y.m. Naci Stratford CT

88

87

475

55:05

17:46/M

4

Don Osborne Branford CT

89

89

477

1:08:27

22:05/M

 
Top

Male 90 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

90

90

429

37:31

12:06/M

2

George Whitney Brattleboro VT

92

92

468

47:15

15:15/M

3

Bill Benson Valley Stream NY

91

91

476

1:08:26

22:05/M


Fitness Walk Overall Finish List

   Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Stella Protopapas                 Woodbridge  CT       1396    17   F   *****  0-99      28:11   14:06/M             
       2    Leslie Cavallaro                  New Haven  CT         252    41   F       1  0-99      28:54   14:27/M             
       3    Susan Fernandes                   Orange  CT           1387    0    F       2  0-99      29:00   14:30/M             
       4    Paul Clark                        Hamden  CT            203    56   M   *****  0-99      30:17   15:09/M             
       5    Jackie Beltran                    Orange  CT            279    15   F       3  0-99      31:14   15:37/M             
       6    Lisa Earley                       Orange  CT            280    47   F       4  0-99      31:15   15:38/M             
       7    Anita Wooten                      Riverhead  NY         194    45   F       5  0-99      32:08   16:04/M             
       8    Lynn Klein                        Milford  CT           206    46   F       6  0-99      33:16   16:38/M             
       9    John Henson                       Orange  CT            209    66   M       1  0-99      33:19   16:40/M             
      10    Phylis Henson                     Orange  CT            208    65   F       7  0-99      33:19   16:40/M             
      11    Brian Smith                       Orange  CT           1384    51   M       2  0-99      35:41   17:51/M             
      12    Kathy Davis                       Guilford  CT         1366    62   F       8  0-99      36:02   18:01/M             
      13    Kathy Healey                      Bethany  CT          1400    66   F       9  0-99      36:04   18:02/M             
      14    Frances Kelly                     Branford  CT          541    56   F      10  0-99      36:37   18:19/M             
      15    Kathy Ambrosi                     West Haven  CT        204    57   F      11  0-99      36:42   18:21/M             
      16    Tom Earley                        Orange  CT            278    53   M       3  0-99      38:46   19:23/M             
      17    Justin Klein                      Milford  CT           205    44   M       4  0-99      39:12   19:36/M             
      18    Colleen Brudvig                   Orange  CT            543    56   F      12  0-99      39:48   19:54/M             
      19    Debra Miller                      Stratford  CT         284    45   F      13  0-99      42:56   21:28/M             
      20    Meussa Saxton                     Prospect  CT          342    54   F      14  0-99      43:32   21:46/M             
      21    David Backer                      Orange  CT            250    49   M       5  0-99      44:06   22:03/M             
      22    Sharon Backer                     Orange  CT            251    50   F      15  0-99      44:06   22:03/M             
      23    Vicki Sawyer                      Stratford  CT        1497    54   F      16  0-99      45:30   22:45/M             
      24    Patricia Stoner                   Ansonia  CT           211    63   F      17  0-99      46:04   23:02/M             
      25    John Stoner Sr                    Ansonia  CT           212    66   M       6  0-99      46:58   23:29/M             
      26    Riley Saller                      Milford  CT           199    14   F      18  0-99      47:25   23:43/M             
      27    Bettina Thiel                     Woodbridge  CT       1397    52   F      19  0-99      47:31   23:46/M             
      28    Karen Bonfiglio                   Morriston  FL         484    58   F      20  0-99      47:56   23:58/M             
      29    Beth Dale                         Orange  CT            483    52   F      21  0-99      47:56   23:58/M             
      30    Annette Bouton                    Stratford  CT         292    51   F      22  0-99      48:00   24:00/M             
      31    Sharon Chaucer                    Milford  CT           324    62   F      23  0-99      48:02   24:01/M             
      32    Meredith Mallon                   Seymour  CT           381    34   F      24  0-99      48:07   24:04/M             
      33    Robert Beecher                    Ansonia  CT           550    75   M       7  0-99      49:44   24:52/M             
      34    Nancy Pedron                      Milford  CT           213    50   F      25  0-99      50:44   25:22/M             
      35    Tina Saller                       Milford  CT           200    50   F      26  0-99      50:44   25:22/M             
      36    Patricia Rourke                   Milford  CT           214    52   F      27  0-99      50:44   25:22/M             
      37    Kathleen Miller                   Orange  CT            558    44   F      28  0-99      52:43   26:22/M             
      38    Louis Angerome                    Orange  CT            249    52   M       8  0-99      53:28   26:44/M             
      39    Paul Miller                       Orange  CT            546    45   M       9  0-99      53:28   26:44/M             
      40    Nick Spiegel                      Milford  CT           528    18   M      10  0-99      53:54   26:57/M             
      41    Jillian Mc Carls                  Woodbridge  CT        529    16   F      29  0-99      53:54   26:57/M             
      42    Steve Mydosh                      East Greenbush  NY   1391    45   M      11  0-99      54:33   27:17/M             
      43    Audrey Mydosh                     East Greenbush  NY   1392    46   F      30  0-99      54:34   27:17/M             
      44    Rachel Mydosh                     East Greenbush  NY   1394    13   F      31  0-99      54:34   27:17/M             
      45    Catherine Mydosh                  East Greenbush  NY   1393    8    F      32  0-99      54:34   27:17/M             
      46    Kayleigh Mydosh                   Derby  CT            1360    14   F      33  0-99      54:52   27:26/M             
      47    Judy Ode                          Orange  CT            286    64   F      34  0-99      56:16   28:08/M             
      48    David Byrne                       Orange  CT           1373    64   M      12  0-99      57:05   28:33/M             
      49    Joanne Byrne                      Orange  CT           1372    68   F      35  0-99      57:05   28:33/M             
      50    Diane Fidler                      West Haven  CT        193    63   F      36  0-99      1:09:35   34:48/M             

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com