HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Pamby Ridgefield Half Marathon
October 2, 2011 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Geoff Nelson, New Fairfield, CT - 1:12:05
Mary Zengo, Wilton, CT - 1:29:34

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Yanity
Gym

WEATHER
60 Degrees
Partly Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     705    26   M   ***** 18-29      1:12:05    5:30/M             
       2    Bryan Kovalsky                    Ridgefield  CT        402    32   M   ***** 30-39      1:14:25    5:41/M             
       3    Blair Cullen                      Ossining  NY          238    33   M   ***** 30-39      1:17:21    5:54/M             
       4    Matthew Cullen                    Yorktown Heights  N   239    30   M       1 30-39      1:19:18    6:03/M             
       5    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        486    44   M       1 40-49      1:19:20    6:03/M             
       6    John Larosa                       New Milford  CT       702    30   M       2 30-39      1:20:07    6:07/M             
       7    Jeff Watson                       Stamford  CT          387    30   M       3 30-39      1:20:55    6:11/M             
       8    Spencer Lau                       Middletown  CT         19    21   M       1 18-29      1:22:21    6:17/M             
       9    Jacob Grice                       Stamford  CT          439    29   M       2 18-29      1:22:42    6:19/M             
      10    Kevin Woodin                      West Haven  CT        374    32   M       4 30-39      1:23:35    6:23/M             
      11    Marty Gennusa                     Ridgefield  CT        206    24   M       3 18-29      1:24:05    6:25/M             
      12    Eric Krebs                        Roxbury  CT           447    42   M       2 40-49      1:24:40    6:28/M             
      13    David Mac Donald                  Mount Kisco  NY        73    45   M       3 40-49      1:25:05    6:30/M             
      14    Alejandro Pasten                  Stamford  CT          505    38   M       5 30-39      1:25:20    6:31/M             
      15    David Griffin                     Ridgefield  CT        441    24   M       4 18-29      1:25:43    6:33/M             
      16    Falvio De Simone                  Stamford  CT          452    40   M       4 40-49      1:25:54    6:33/M             
      17    Joseph Brady                      Brooklyn  NY          234    41   M       5 40-49      1:26:26    6:36/M             
      18    Evan Johnson                      Willimantic  CT        18    29   M       5 18-29      1:26:34    6:36/M             
      19    Jon Arellano                      New Haven  CT         389    42   M       6 40-49      1:26:58    6:38/M             
      20    Joe Kelly                         Katonah  NY           607    51   M       1 50-59      1:26:58    6:38/M             
      21    Jay Duggan                        Tarrytown  NY         311    51   M       2 50-59      1:27:35    6:41/M             
      22    Timothy O Connell                 Ridgefield  CT        522    49   M       7 40-49      1:28:19    6:45/M             
      23    Tim Neil                          Ridgefield  CT        432    42   M       8 40-49      1:28:45    6:46/M             
      24    Joseph Swift                      Fairfield  CT         286    34   M       6 30-39      1:28:49    6:47/M             
      25    Fred Buonocore                    Ridgefield  CT        304    41   M       9 40-49      1:28:57    6:47/M             
      26    Mary Dolan Zengo                  Wilton  CT            708    46   F   ***** 40-49      1:29:24    6:49/M             
      27    Mark Golab                        White Plains  NY      105    35   M       7 30-39      1:29:31    6:50/M             
      28    Patrick Scully                    Ridgefield  CT        172    42   M      10 40-49      1:29:39    6:51/M             
      29    Geoffrey Wakeford                 Danbury  CT           429    51   M       3 50-59      1:29:49    6:51/M             
      30    Hector Camacho                    Bridgeport  CT        487    51   M       4 50-59      1:30:06    6:53/M             
      31    Michael Farkas                    Danbury  CT           229    43   M      11 40-49      1:30:08    6:53/M             
      32    Ian Palmer                        New York  NY           84    38   M       8 30-39      1:30:23    6:54/M             
      33    Tyler Carr                        Ridgefield  CT        501    47   M      12 40-49      1:30:34    6:55/M             
      34    Eric Koenig                       New Milford  CT       621    31   M       9 30-39      1:30:44    6:56/M             
      35    Brian Gaucher                     Brookfield  CT        248    51   M       5 50-59      1:30:58    6:57/M             
      36    Jim Santora                       New Canaan  CT        369    46   M      13 40-49      1:31:11    6:58/M             
      37    David Silvia                      Wilton  CT            353    44   M      14 40-49      1:31:14    6:58/M             
      38    Ben Wallace                       Danbury  CT           151    55   M       6 50-59      1:31:16    6:58/M             
      39    Mikhail Yeremeev                  Redding  CT           615    40   M      15 40-49      1:31:27    6:59/M             
      40    Sharon Vos                        Old Greenwich  CT     385    56   F   ***** 50-59      1:31:33    6:59/M             
      41    James McCaffrey                   Trumbull  CT          458    30   M      10 30-39      1:31:58    7:01/M             
      42    John Krasniewicz                  Old Greenwich  CT     367    60   M       1 60-69      1:32:25    7:03/M             
      43    Wes Byerly                        Ridgefield  CT        475    59   M       7 50-59      1:32:32    7:04/M             
      44    Teren Block                       Ridgefield  CT        405    45   F   ***** 40-49      1:32:34    7:04/M             
      45    Jennifer Mc Gowan                 Middletown  DE         95    25   F       1 18-29      1:33:08    7:07/M             
      46    Charles Ochman                    Darien  CT             55    36   M      11 30-39      1:33:18    7:07/M             
      47    Ed Wolf                           Bridgeport  CT         92    42   M      16 40-49      1:33:27    7:08/M             
      48    Roger D'Agostin                   Norwalk  CT           268    41   M      17 40-49      1:33:31    7:08/M             
      49    Gary Ampeloquio                   Brookfield  CT        291    39   M      12 30-39      1:33:44    7:09/M             
      50    Kristian Barletti                 Bethel  CT             99    41   F       1 40-49      1:33:56    7:10/M             
      51    Kirstin Powers                    Weston  CT            243    38   F       1 30-39      1:34:22    7:12/M             
      52    Robert Sedita                     Norwalk  CT           212    53   M       8 50-59      1:35:04    7:15/M             
      53    Paul Almira                       Ridgefield  CT        245    24   M       6 18-29      1:35:08    7:16/M             
      54    Joel Freundlich                   Princeton  NJ         445    41   M      18 40-49      1:35:10    7:16/M             
      55    Shaun Savoie                      Chester  CT           483    30   M      13 30-39      1:35:15    7:16/M             
      56    Christian Balzano                 Pound Ridge  NY       134    34   M      14 30-39      1:35:21    7:17/M             
      57    Ron Sieracki                      Woodbury  CT          191    53   M       9 50-59      1:35:28    7:17/M             
      58    Chris Mc Donnell                  Sandy Hook  CT        242    48   M      19 40-49      1:36:12    7:21/M             
      59    Matthew Spiegel                   Westport  CT          355    51   M      10 50-59      1:36:17    7:21/M             
      60    Peter Pfister                     Darien  CT            474    51   M      11 50-59      1:36:32    7:22/M             
      61    John Mc Geary                     Ridgefield  CT        446    47   M      20 40-49      1:37:00    7:24/M             
      62    Imelda Muller                     Copake Falls  NY      208    20   F       2 18-29      1:37:08    7:25/M             
      63    Scott Smith                       Southbury  CT         711    39   M      15 30-39      1:37:12    7:25/M             
      64    Chris Benedetto                   Ridgefield  CT        404    50   M      12 50-59      1:37:25    7:26/M             
      65    Jack Hergenrother                 Ridgefield  CT        305    45   M      21 40-49      1:37:42    7:27/M             
      66    Steve Sasse                       Ridgefield  CT        510    43   M      22 40-49      1:37:48    7:28/M             
      67    J P Milot                         Ridgefield  CT        717    43   M      23 40-49      1:37:50    7:28/M             
      68    Sam Gaudet                        Greenwich  CT         228    38   M      16 30-39      1:37:53    7:28/M             
      69    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        395    43   M      24 40-49      1:38:03    7:29/M             
      70    Steve Coppock                     Redding  CT           251    46   M      25 40-49      1:38:04    7:29/M             
      71    Derek Smyth                       Wilton  CT            244    49   M      26 40-49      1:38:05    7:29/M             
      72    Rick Matte                        Ridgefield  CT        503    33   M      17 30-39      1:38:08    7:29/M             
      73    Geraldo Ribeiro                   Danbury  CT           466    54   M      13 50-59      1:38:12    7:30/M             
      74    Peter Kent                        Ridgefield  CT        344    50   M      14 50-59      1:38:30    7:31/M             
      75    Andrea Mindell                    Ridgefield  CT        290    46   F       2 40-49      1:38:33    7:31/M             
      76    Michael Costello                  Fairfield  CT         442    52   M      15 50-59      1:38:34    7:31/M             
      77    Marc Ferland                      Weston  CT            399    37   M      18 30-39      1:38:50    7:33/M             
      78    Mike O'Connor                     Brookfield  CT         23    40   M      27 40-49      1:38:52    7:33/M             
      79    Bruce Goulart                     Newtown  CT           456    61   M       2 60-69      1:38:57    7:33/M             
      80    David Lucas                       Darien  CT            443    42   M      28 40-49      1:39:03    7:34/M             
      81    Andrea Williams-Hughes            New Canaan  CT        236    56   F       1 50-59      1:39:06    7:34/M             
      82    Erin Herlihy                      Norwalk  CT           382    32   F       2 30-39      1:39:10    7:34/M             
      83    Tom Fatone                        Shelton  CT           616    43   M      29 40-49      1:39:15    7:35/M             
      84    Justin Morley                     Middlebury  CT        237    50   M      16 50-59      1:39:16    7:35/M             
      85    Danford Peterson                  New York  NY          381    36   M      19 30-39      1:39:26    7:35/M             
      86    Nick Lang                         Ridgefield  CT        294    48   M      30 40-49      1:39:48    7:37/M             
      87    Meghan Troy                       Ridgefield  CT         15    35   F       3 30-39      1:39:53    7:37/M             
      88    Blaine Wilkes                     Norwalk  CT           258    39   F       4 30-39      1:39:54    7:38/M             
      89    Robert Kennedy                    Norwalk  CT           303    49   M      31 40-49      1:39:57    7:38/M             
      90    Renee Codd                        New Canaan  CT        167    42   F       3 40-49      1:40:19    7:39/M             
      91    Harald Schmid                     Plainville  CT        271    23   M       7 18-29      1:40:21    7:40/M             
      92    Joe Krider                        Wilton  CT            514    43   M      32 40-49      1:40:29    7:40/M             
      93    William Flynn                     Riverside  CT         233    32   M      20 30-39      1:40:31    7:40/M             
      94    Kathleen Kilbride                 New Canaan  CT        312    54   F       2 50-59      1:40:47    7:42/M             
      95    Bob Burbank                       Newtown  CT           488    45   M      33 40-49      1:40:55    7:42/M             
      96    Kris Guns                         Stamford  CT          171    31   M      21 30-39      1:40:58    7:42/M             
      97    Rebecca Ambrose                   Monroe  CT            477    38   F       5 30-39      1:41:01    7:43/M             
      98    Sarah Russo                       Brewster  NY          218    46   F       4 40-49      1:41:03    7:43/M             
      99    Richard Grellier                  Old Greenwich  CT     184    51   M      17 50-59      1:41:08    7:43/M             
     100    Jeffrey Kruth                     New Haven  CT         337    26   M       8 18-29      1:41:10    7:43/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Craig Wiele                       Westport  CT          123    38   M      22 30-39      1:41:12    7:44/M             
     102    Steve Hatzis                      Franklin  TN          128    40   M      34 40-49      1:41:26    7:45/M             
     103    Amy Hanlon                        Danbury  CT           511    37   F       6 30-39      1:41:40    7:46/M             
     104    Robert Hashemian                  Ridgefield  CT        204    44   M      35 40-49      1:41:46    7:46/M             
     105    Tom Hoban                         Ridgefield  CT        391    42   M      36 40-49      1:41:49    7:46/M             
     106    Paul Quinsee                      Wilton  CT            431    48   M      37 40-49      1:41:53    7:47/M             
     107    Martin Green                      Shelton  CT           205    43   M      38 40-49      1:41:58    7:47/M             
     108    Dorian Kail                       Westport  CT          325    43   F       5 40-49      1:42:00    7:47/M             
     109    Rodney Aist                       Shiprock  NM          410    45   M      39 40-49      1:42:11    7:48/M             
     110    Frank Colella                     Scarsdale  ny         482    49   M      40 40-49      1:42:15    7:48/M             
     111    James Mc Devitt                   Redding  CT           223    46   M      41 40-49      1:42:30    7:49/M             
     112    Keith Creveling                   Wilton  CT             56    44   M      42 40-49      1:42:36    7:50/M             
     113    Rochard Joslin                    Southport  CT         323    50   M      18 50-59      1:42:40    7:50/M             
     114    Brian Sweeney                     Wilton  CT            356    44   M      43 40-49      1:42:41    7:50/M             
     115    Emmy Stocker                      Cos Cob  CT           426    53   F       3 50-59      1:42:45    7:51/M             
     116    Mark Vincent                      Somers  NY             50    42   M      44 40-49      1:42:46    7:51/M             
     117    Alan Bates                        Ridgefield  CT        351    52   M      19 50-59      1:42:46    7:51/M             
     118    Heather Roles                     Danbury  CT           418    39   F       7 30-39      1:42:48    7:51/M             
     119    Ron Rembaum                       Old Greenwich  CT     188    65   M       3 60-69      1:43:02    7:52/M             
     120    J. P. Cardichon                   Hamden  CT            393    40   M      45 40-49      1:43:10    7:53/M             
     121    David Mariani                     Watertown  CT         326    47   M      46 40-49      1:43:12    7:53/M             
     122    Pat Manafiote                     Weston  CT            623    57   M      20 50-59      1:43:21    7:53/M             
     123    Tony Da Silva                     Bristol  CT           200    49   M      47 40-49      1:43:25    7:54/M             
     124    Balazs Halmos                     Ridgefield  CT        215    43   M      48 40-49      1:43:28    7:54/M             
     125    Michael Du Vally                  Pound Ridge  NY       145    50   M      21 50-59      1:43:29    7:54/M             
     126    Gracia Robinson                   Norwalk  CT           357    34   F       8 30-39      1:43:36    7:55/M             
     127    Morten Kristiansen                Norwalk  CT           440    31   M      23 30-39      1:43:40    7:55/M             
     128    Doug Newton                       Forest Hills  NY      274    27   M       9 18-29      1:43:40    7:55/M             
     129    Mark Breene                       Wilton  CT            175    44   M      49 40-49      1:43:47    7:55/M             
     130    Steve King                        New York  NY          415    51   M      22 50-59      1:43:50    7:56/M             
     131    Jeannine Fagan                    Bethel  CT            137    41   F       6 40-49      1:43:51    7:56/M             
     132    Julian Robins                     Westport  CT          701    48   M      50 40-49      1:43:54    7:56/M             
     133    Pascal Fuchs                      Fairfield  CT         317    41   M      51 40-49      1:43:59    7:56/M             
     134    Caroline Bozeman                  Westport  CT          360    36   F       9 30-39      1:44:08    7:57/M             
     135    Joyce Allen                       Bethel  CT            254    50   F       4 50-59      1:44:08    7:57/M             
     136    Scott Maxwell                     Port Washington  NY   707    30   M      24 30-39      1:44:16    7:58/M             
     137    Jennifer Amend                    Bethel  CT            103    39   F      10 30-39      1:44:28    7:58/M             
     138    Neil Mandel                       Shelton  CT           485    57   M      23 50-59      1:44:34    7:59/M             
     139    Tom Renner                        Bethel  CT            459    52   M      24 50-59      1:44:39    7:59/M             
     140    Katie Denious                     Wilton  CT            339    42   F       7 40-49      1:44:45    8:00/M             
     141    Kacky Theoharides                 Wilton  CT            259    39   F      11 30-39      1:44:53    8:00/M             
     142    Lindsey Holland                   Fairfield  CT         401    34   F      12 30-39      1:44:55    8:01/M             
     143    Katy Day                          Fairfield  CT         398    35   F      13 30-39      1:44:56    8:01/M             
     144    Susan Fegelman                    Milford  CT           371    47   F       8 40-49      1:45:01    8:01/M             
     145    Tim Hyland                        Ridgefield  CT        473    47   M      52 40-49      1:45:16    8:02/M             
     146    Terrence Rychlik                  Ridgefield  CT        327    44   M      53 40-49      1:45:17    8:02/M             
     147    Dung (yoom) Stafford              Stratford  CT         400    41   F       9 40-49      1:45:18    8:02/M             
     148    Glen Kutler                       Ridgefield  CT        515    43   M      54 40-49      1:45:21    8:03/M             
     149    Megan Tiley                       Bridgeport  CT         83    41   F      10 40-49      1:45:23    8:03/M             
     150    Leah Begg                         Newtown  CT           718    42   F      11 40-49      1:45:24    8:03/M             
     151    Ron Dragotta                      Norwalk  CT           481    40   M      55 40-49      1:45:25    8:03/M             
     152    Jennifer Holt                     Darien  CT             24    41   F      12 40-49      1:45:29    8:03/M             
     153    Jeff Snyder                       Wilton  CT            451    43   M      56 40-49      1:45:30    8:03/M             
     154    Cynthia De Girolamo               Sandy Hook  CT        180    45   F      13 40-49      1:45:35    8:04/M             
     155    Lynn Di Nanno                     Wilton  CT            267    42   F      14 40-49      1:45:36    8:04/M             
     156    Michael Madden                    Newtown  CT           433    47   M      57 40-49      1:45:38    8:04/M             
     157    Paul Twing                        Norwalk  CT           322    41   M      58 40-49      1:45:42    8:04/M             
     158    Brian O'Rourke                    Ridgefield  CT        354    34   M      25 30-39      1:45:47    8:05/M             
     159    Luciano Nicasio                   Norwalk  CT           265    54   M      25 50-59      1:46:00    8:05/M             
     160    Margaret Platt                    Ridgefield  CT        606    31   F      14 30-39      1:46:07    8:06/M             
     161    Leah Kimmet                       Danbury  CT           509    35   F      15 30-39      1:46:08    8:06/M             
     162    Stephanie Dietz                   Westport  CT          162    43   F      15 40-49      1:46:16    8:07/M             
     163    Kate Hammond                      Woodbury  CT          310    20   F       3 18-29      1:46:19    8:07/M             
     164    Tom Kimball                       Ridgefield  CT        181    42   M      59 40-49      1:46:25    8:07/M             
     165    Richard Maue                      Ridgefield  CT        390    41   M      60 40-49      1:46:54    8:10/M             
     166    Roy Van Eick                      Stamford  CT          232    62   M       4 60-69      1:46:56    8:10/M             
     167    Bill Begg                         Newtown  CT           719    48   M      61 40-49      1:46:56    8:10/M             
     168    Brian Anderson                    Stamford  CT          612    41   M      62 40-49      1:46:57    8:10/M             
     169    Jenny Setareh                     Croton On Hudson  N   502    43   F      16 40-49      1:47:00    8:10/M             
     170    Michael Gross                     Bayside  NY           454    49   M      63 40-49      1:47:09    8:11/M             
     171    David Hansen                      Danbury  CT           338    54   M      26 50-59      1:47:11    8:11/M             
     172    Brendan Delaney                   Weston  CT            436    42   M      64 40-49      1:47:19    8:12/M             
     173    Ali Bergeron                      Pleasantville  NY      38    25   F       4 18-29      1:47:19    8:12/M             
     174    Gregg Deboben                     Stamford  CT          187    48   M      65 40-49      1:47:21    8:12/M             
     175    Patricia Plue                     Brookfield  CT        435    33   F      16 30-39      1:47:23    8:12/M             
     176    Kevin Lloyd                       Darien  CT            324    58   M      27 50-59      1:47:26    8:12/M             
     177    Michael Walden                    Wilton  CT            457    42   M      66 40-49      1:47:28    8:12/M             
     178    Bill Mc Brayer                    Redding  CT           330    45   M      67 40-49      1:47:48    8:14/M             
     179    Richard Snedaker                  Briarcliff Manor  N   507    50   M      28 50-59      1:47:52    8:14/M             
     180    Dorrie Harrris                    Westport  CT          465    42   F      17 40-49      1:47:54    8:14/M             
     181    Peeter Muursepp                   Ridgefield  CT        262    42   M      68 40-49      1:47:56    8:14/M             
     182    Scott Cooney                      Danbury  CT           476    48   M      69 40-49      1:48:00    8:15/M             
     183    Joseph Pastore                    Ridgefield  CT        516    45   M      70 40-49      1:48:03    8:15/M             
     184    Wayne Zimmerman                   Weston  CT            455    47   M      71 40-49      1:48:05    8:15/M             
     185    David Riek                        Ridgefield  CT        129    44   M      72 40-49      1:48:06    8:15/M             
     186    Robert Tartaglia                  Weston  CT            345    52   M      29 50-59      1:48:18    8:16/M             
     187    Stephan Mc Donnell                Fairfield  CT         158    42   M      73 40-49      1:48:21    8:16/M             
     188    Patrick Kelleher                  Yorktown Heights  N   287    49   M      74 40-49      1:48:26    8:17/M             
     189    Fred Forster                      Ridgefield  CT         71    38   M      26 30-39      1:48:30    8:17/M             
     190    Michael Trinkaus                  Ridgefield  CT        189    39   M      27 30-39      1:48:32    8:17/M             
     191    Eric Mueller                      Marion  IA             66    46   M      75 40-49      1:48:33    8:17/M             
     192    Melanie Roderick                  Ridgefield  CT        163    37   F      17 30-39      1:48:34    8:17/M             
     193    Sandra Johnson                    Waccabuc  NY          523    42   F      18 40-49      1:48:38    8:18/M             
     194    Robert Wells                      Providence  RI        183    32   M      28 30-39      1:48:40    8:18/M             
     195    Terri-Ann Bunchek                 Bethel  CT            362    33   F      18 30-39      1:48:55    8:19/M             
     196    Tara Greenhaw                     Newtown  CT           449    45   F      19 40-49      1:49:00    8:19/M             
     197    Vincent Sabia                     Greenwich  CT         709    49   M      76 40-49      1:49:04    8:20/M             
     198    Bradley Marcus                    Ridgefield  CT        165    40   M      77 40-49      1:49:09    8:20/M             
     199    Charles Colletta                  New Canaan  CT        714    52   M      30 50-59      1:49:09    8:20/M             
     200    Jamie Kemp                        Ridgefield  CT        614    33   M      29 30-39      1:49:11    8:20/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Caitlin Mc Donald                 Norwalk  CT            42    25   F       5 18-29      1:49:18    8:21/M             
     202    Katherine Stallfort               Wilton  CT            190    51   F       5 50-59      1:49:22    8:21/M             
     203    Kris Overstrum                    Wallingford  CT       434    49   F      20 40-49      1:49:28    8:21/M             
     204    Ed Marquez                        Ridgefield  CT        296    46   M      78 40-49      1:49:29    8:21/M             
     205    Christopher Martin                New York  NY          300    61   M       5 60-69      1:49:40    8:22/M             
     206    Kevin Korsh                       Weston  CT            308    50   M      31 50-59      1:49:45    8:23/M             
     207    Daniel Friedrich                  Ridgefield  CT        309    57   M      32 50-59      1:49:49    8:23/M             
     208    Emma Sullivan                     Wilton  CT            269    41   F      21 40-49      1:49:51    8:23/M             
     209    Karen Connors                     Ridgefield  CT        247    44   F      22 40-49      1:49:54    8:23/M             
     210    Luis Mora                         Norwalk  CT           210    46   M      79 40-49      1:49:56    8:24/M             
     211    Giuliano Pagani                   New Canaan  CT        342    41   M      80 40-49      1:49:58    8:24/M             
     212    T J O'Connor                      Slingerlands  NY      133    36   M      30 30-39      1:50:04    8:24/M             
     213    Siegfried Mueller                 Neulingen  BAD.WUE     17    68   M       6 60-69      1:50:07    8:24/M             
     214    Tom Teitsworth                    Ridgefield  CT        710    58   M      33 50-59      1:50:09    8:25/M             
     215    Russ Urban                        New Canaan  CT        617    52   M      34 50-59      1:50:10    8:25/M             
     216    Elizabeth Scarborough             Weston  CT            192    51   F       6 50-59      1:50:12    8:25/M             
     217    Susi Manheimer                    Ridgefield  CT        520    32   F      19 30-39      1:50:13    8:25/M             
     218    Andy Koenigsberg                  Danbury  CT           478    53   M      35 50-59      1:50:38    8:27/M             
     219    Sean Lawrence                     Danbury  CT           106    26   M      10 18-29      1:50:50    8:28/M             
     220    Suzanne Sullivan                  Arlington  MA          97    44   F      23 40-49      1:51:00    8:28/M             
     221    Gary Girgasky                     Bethlehem  CT         226    39   M      31 30-39      1:51:05    8:29/M             
     222    Marissa Malfettone                Trumbull  CT          139    24   F       6 18-29      1:51:08    8:29/M             
     223    Natalia Glenn                     Ridgefield  CT        423    39   F      20 30-39      1:51:13    8:29/M             
     224    Felix Touchard                    Ridgefield  CT         79    41   M      81 40-49      1:51:15    8:30/M             
     225    John Miksad                       Wilton  CT            260    52   M      36 50-59      1:51:19    8:30/M             
     226    Michael Bruno                     Brighton  MA          428    31   M      32 30-39      1:51:30    8:31/M             
     227    Pete D'Urso                       South Salem  NY       409    42   M      82 40-49      1:51:31    8:31/M             
     228    Ronnie Behringer                  Norwalk  CT           480    53   F       7 50-59      1:51:34    8:31/M             
     229    Trevor Kinney                     Coventry  CT          619    36   M      33 30-39      1:51:43    8:32/M             
     230    Geoffrey Pedder                   West Newton  MA        82    33   M      34 30-39      1:51:45    8:32/M             
     231    Ann Martin                        Endicott  NY          373    53   F       8 50-59      1:51:47    8:32/M             
     232    Dan Doyle                         Chester  NY           463    55   M      37 50-59      1:51:48    8:32/M             
     233    Tiffanie Sgritta                  Stamford  CT          149    37   F      21 30-39      1:52:05    8:33/M             
     234    Michael Yaacoub                   West Hartford  CT      74    29   M      11 18-29      1:52:05    8:33/M             
     235    Sara Kinney                       Coventry  CT          620    32   F      22 30-39      1:52:05    8:33/M             
     236    Sean O'Neil                       Sandy Hook  CT        609    41   M      83 40-49      1:52:07    8:34/M             
     237    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           193    44   F      24 40-49      1:52:15    8:34/M             
     238    Edward Dillon                     Lackawaxen  PA        513    64   M       7 60-69      1:52:28    8:35/M             
     239    Eric Kelliher                     New York  NY          363    31   M      35 30-39      1:52:29    8:35/M             
     240    Susan Carlucci                    Norwalk  CT           255    38   F      23 30-39      1:52:34    8:36/M             
     241    Emily Lepine                      Fairfield  CT         138    28   F       7 18-29      1:52:34    8:36/M             
     242    Andy Alcosser                     Fairfield  CT         284    45   M      84 40-49      1:52:38    8:36/M             
     243    Ted Listokin                      Stamford  CT          329    44   M      85 40-49      1:52:42    8:36/M             
     244    Tom Pretty                        Westport  CT          422    38   M      36 30-39      1:52:44    8:36/M             
     245    Enrico Guerrera                   Watertown  CT         263    54   M      38 50-59      1:52:46    8:36/M             
     246    Eli Kantor                        New York  NY          450    30   M      37 30-39      1:52:51    8:37/M             
     247    Brian Ackerman                    Ridgefield  CT        519    39   M      38 30-39      1:52:52    8:37/M             
     248    Michael Murphy                    Ridgefield  CT        603    29   M      12 18-29      1:52:59    8:37/M             
     249    Andre Schunk                      Fairfield  CT         470    34   M      39 30-39      1:53:12    8:38/M             
     250    Scott Pisciotti                   Somers  NY            252    44   M      86 40-49      1:53:17    8:39/M             
     251    Mark Kaduboski                    Wilton  CT            359    40   M      87 40-49      1:53:19    8:39/M             
     252    Peter Tep                         Bristol  CT           207    42   M      88 40-49      1:53:21    8:39/M             
     253    Kevin Cummins                     Ridgefield  CT        468    38   M      40 30-39      1:53:40    8:41/M             
     254    Matthew Rutig                     Ridgefield  CT        174    44   M      89 40-49      1:53:51    8:41/M             
     255    Jennifer Schlechtweg              Ridgefield  CT        383    28   F       8 18-29      1:53:51    8:41/M             
     256    William Flynn                     New Canaan  CT        313    50   M      39 50-59      1:53:56    8:42/M             
     257    Lindsay Swasey                    New York  NY          604    29   F       9 18-29      1:54:15    8:43/M             
     258    Mary Vincent                      Somers  NY             51    41   F      25 40-49      1:54:21    8:44/M             
     259    Natalie Kronick                   Milford  CT            91    31   F      24 30-39      1:54:25    8:44/M             
     260    Simon Wardle                      Wilton  CT            430    45   M      90 40-49      1:54:26    8:44/M             
     261    Armin Hauer                       Bristol  CT           444    47   M      91 40-49      1:54:35    8:45/M             
     262    Laura Scalise                     Stamford  CT           29    25   F      10 18-29      1:54:38    8:45/M             
     263    John Bortells                     Ridgefield  CT        517    48   M      92 40-49      1:54:53    8:46/M             
     264    Carolyn Couture                   Ridgefield  CT        256    47   F      26 40-49      1:54:56    8:46/M             
     265    Kathleen Lang                     Ridgefield  CT        293    44   F      27 40-49      1:54:56    8:46/M             
     266    Paul Coudert                      Fairfield  CT         349    43   M      93 40-49      1:55:05    8:47/M             
     267    Margaret De Luca                  Waccabuc  NY          512    51   F       9 50-59      1:55:11    8:48/M             
     268    Paul Kramer                       Redding  CT           140    58   M      40 50-59      1:55:24    8:49/M             
     269    Kate Campbell                     Ridgefield  CT        108    28   F      11 18-29      1:55:26    8:49/M             
     270    Mark Schwartz                     Brooklyn  NY          407    42   M      94 40-49      1:55:34    8:49/M             
     271    Eric Rudin                        South Salem  NY       467    36   M      41 30-39      1:55:41    8:50/M             
     272    Miguel Li Puma                    Ridgefield  CT        417    44   M      95 40-49      1:55:45    8:50/M             
     273    Marlo Jones                       Ridgefield  CT        364    26   F      12 18-29      1:55:56    8:51/M             
     274    Rebecca Zukowski                  Stratford  CT         460    37   F      25 30-39      1:56:02    8:51/M             
     275    Mark Goldenberg                   Old Greenwich  CT     214    37   M      42 30-39      1:56:16    8:53/M             
     276    Sean Connelly                     Ridgefield  CT        316    41   M      96 40-49      1:56:20    8:53/M             
     277    Mark Bomback                      Mount Kisco  NY       102    40   M      97 40-49      1:56:22    8:53/M             
     278    Brian Waldron                     Naugatuck  CT         377    46   M      98 40-49      1:56:35    8:54/M             
     279    Krystal Koenig                    New Milford  CT       720    28   F      13 18-29      1:56:37    8:54/M             
     280    Michael Blauner                   Chappaqua  NY         392    45   M      99 40-49      1:56:37    8:54/M             
     281    Sarah Bryan                       New Canaan  CT        277    24   F      14 18-29      1:56:44    8:55/M             
     282    Jeffrey Hingst                    Norwalk  CT           403    42   M     100 40-49      1:56:47    8:55/M             
     283    Eric Heaton                       Pound Ridge  NY        10    44   M     101 40-49      1:56:54    8:55/M             
     284    Nancy Heaton                      Pound Ridge  NY       618    37   F      26 30-39      1:56:54    8:55/M             
     285    Richard Bagwell                   Goldens Bridge  NY    471    57   M      41 50-59      1:56:55    8:55/M             
     286    Jennifer Jasminski                Ridgefield  CT        347    42   F      28 40-49      1:56:55    8:55/M             
     287    Joseph Filomeno                   West Hartford  CT     421    23   M      13 18-29      1:57:13    8:57/M             
     288    Alan Martin                       Westport  CT          472    42   M     102 40-49      1:57:20    8:57/M             
     289    Joseph Schettino                  Easton  CT            378    51   M      42 50-59      1:57:36    8:59/M             
     290    Robert Bayer                      Danbury  CT           227    46   M     103 40-49      1:57:39    8:59/M             
     291    Andrew Cartwright                 Ridgefield  CT        156    47   M     104 40-49      1:57:44    8:59/M             
     292    Maj-Britt Hagsted                 Westport  CT          257    55   F      10 50-59      1:57:49    9:00/M             
     293    Ethan Hynes                       Ridgefield  CT        154    12   M       1  2-17      1:57:50    9:00/M             
     294    Jon Rubin                         Ridgefield  CT        276    54   M      43 50-59      1:57:56    9:00/M             
     295    Kimberly Formon                   Rye  NY               176    44   F      29 40-49      1:57:58    9:00/M             
     296    James Heus                        Ridgefield  CT        186    59   M      44 50-59      1:58:06    9:01/M             
     297    Jessica Valencia-Davis            Danbury  CT           141    26   F      15 18-29      1:58:18    9:02/M             
     298    Lucas Davis                       Danbury  CT           143    27   M      14 18-29      1:58:32    9:03/M             
     299    Steve Bliss                       Weston  CT            318    52   M      45 50-59      1:58:33    9:03/M             
     300    Fran Kane                         Fairfield  CT         320    39   M      43 30-39      1:58:33    9:03/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Charles Otton                     Old Greenwich  CT     182    44   M     105 40-49      1:58:40    9:04/M             
     302    Don Capone                        Norwalk  CT           372    62   M       8 60-69      1:58:44    9:04/M             
     303    Simon Winn                        Old Greenwich  CT     315    41   M     106 40-49      1:59:01    9:05/M             
     304    Andreia Monroe                    Danbury  CT           388    32   F      27 30-39      1:59:13    9:06/M             
     305    Sally Van Leeuwen                 Cos Cob  CT           521    53   F      11 50-59      1:59:14    9:06/M             
     306    Sandy Johnson                     Rye  NY               135    48   F      30 40-49      1:59:17    9:06/M             
     307    Joe Kearney                       Newtown  CT           288    55   M      46 50-59      1:59:22    9:07/M             
     308    Christina Ogren                   Fairfield  CT         348    55   F      12 50-59      1:59:29    9:07/M             
     309    Bill Gross                        Ridgefield  CT        610    58   M      47 50-59      1:59:31    9:07/M             
     310    Kevin Condon                      Wilton  CT            602    41   M     107 40-49      1:59:49    9:09/M             
     311    Christie Sturges                  New York  NY          261    28   F      16 18-29      1:59:59    9:10/M             
     312    Kevin Cronin                      Middletown  CT        122    47   M     108 40-49      2:00:02    9:10/M             
     313    Douglas Schwartz                  Stamford  CT          408    38   M      44 30-39      2:00:14    9:11/M             
     314    Richard Huntley                   Westport  CT           26    58   M      48 50-59      2:00:14    9:11/M             
     315    Katy Ingulli                      Darien  CT            396    38   F      28 30-39      2:00:30    9:12/M             
     316    Tony Cataldo                      Ridgefield  CT        270    47   M     109 40-49      2:00:34    9:12/M             
     317    Raymond Adapon                    Stamford  CT          700    41   M     110 40-49      2:00:35    9:12/M             
     318    Jennifer Rinaldi                  Katonah  NY           130    31   F      29 30-39      2:00:42    9:13/M             
     319    Elli Hess                         Danbury  CT           506    46   F      31 40-49      2:00:51    9:14/M             
     320    Frank Scarfi                      Brookfield  CT        461    47   M     111 40-49      2:00:51    9:14/M             
     321    Peter Roe                         Fairfield  CT          80    44   M     112 40-49      2:01:00    9:14/M             
     322    Toby Soli                         Ridgefield  CT        211    39   F      30 30-39      2:01:21    9:16/M             
     323    Tina Jackse                       Ridgefield  CT        132    47   F      32 40-49      2:01:22    9:16/M             
     324    Bianca De Masi                    Danbury  CT           370    44   F      33 40-49      2:01:26    9:16/M             
     325    John Moriarty                     Ridgefield  CT        333    41   M     113 40-49      2:01:27    9:16/M             
     326    Michael Bertkau                   Wilton  CT            150    28   M      15 18-29      2:01:32    9:17/M             
     327    Robert Leder                      Stamford  CT          380    40   M     114 40-49      2:01:41    9:17/M             
     328    Lori Hongach                      Ridgefield  CT        425    34   F      31 30-39      2:01:42    9:17/M             
     329    Amy Barsha                        Fayetteville  NY      406    47   F      34 40-49      2:01:50    9:18/M             
     330    Benjamin Bruns                    Stamford  CT          166    24   M      16 18-29      2:01:54    9:18/M             
     331    Kimberly Handler                  Mount Kisco  NY        68    34   F      32 30-39      2:01:58    9:19/M             
     332    Cora Van Laer                     Stamford  CT          170    27   F      17 18-29      2:02:43    9:22/M             
     333    Sara Swallen                      Norwalk  CT           285    28   F      18 18-29      2:02:48    9:22/M             
     334    Lisa Mara                         Ridgefield  CT        715    37   F      33 30-39      2:02:53    9:23/M             
     335    Ron Hynes                         Ridgefield  CT        152    46   M     115 40-49      2:02:58    9:23/M             
     336    Tom Inman                         Ridgefield  CT        716    51   M      49 50-59      2:02:59    9:23/M             
     337    Charles Pavarini                  South Salem  NY       384    51   M      50 50-59      2:03:01    9:23/M             
     338    Claire Gladstone                  Ridgefield  CT        266    44   F      35 40-49      2:03:02    9:24/M             
     339    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           295    47   F      36 40-49      2:03:10    9:24/M             
     340    Diana Mainuile                    Ellington  CT         622    35   F      34 30-39      2:03:13    9:24/M             
     341    Erin Gaita                        Bethel  CT            148    35   F      35 30-39      2:03:14    9:24/M             
     342    Jeffrey Mattson                   Ridgefield  CT        504    50   M      51 50-59      2:03:21    9:25/M             
     343    Erin Maguire                      New Milford  CT       235    36   F      36 30-39      2:03:33    9:26/M             
     344    Mark Coscia                       Staten Island  NY     101    29   M      17 18-29      2:03:36    9:26/M             
     345    Julie Ann Sidhu                   Weston  CT            314    53   F      13 50-59      2:03:58    9:28/M             
     346    Christina Hassenstein             Ridgefield  CT        341    43   F      37 40-49      2:04:09    9:29/M             
     347    Kenneth Roe                       Fairfield  CT          81    69   M       9 60-69      2:04:34    9:31/M             
     348    Chris Mueller                     Redding  CT            65    72   M       1 70-99      2:04:53    9:32/M             
     349    Mary Karen Davidson               Ridgefield  CT        366    50   F      14 50-59      2:04:55    9:32/M             
     350    Claire Whipple                    New Canaan  CT        164    24   F      19 18-29      2:05:23    9:34/M             
     351    Virginia Wood                     Stamford  CT          283    23   F      20 18-29      2:05:28    9:35/M             
     352    Michele Melland                   New York  NY          202    43   F      38 40-49      2:05:30    9:35/M             
     353    Michael Truscott                  Redding  CT           703    52   M      52 50-59      2:05:30    9:35/M             
     354    Molly Uhrman                      New York  NY          713    25   F      21 18-29      2:05:33    9:35/M             
     355    Jesse Uhrman                      New York  NY          712    62   M      10 60-69      2:05:33    9:35/M             
     356    Maria Scalise                     Stamford  CT           30    29   F      22 18-29      2:05:34    9:35/M             
     357    Wallace Emman                     Wilton  CT            484    38   M      45 30-39      2:05:38    9:35/M             
     358    Richard Strassberg                New York  NY          201    48   M     116 40-49      2:05:49    9:36/M             
     359    Sharon Sass                       Danbury  CT           253    52   F      15 50-59      2:05:51    9:36/M             
     360    Allan Dodge                       Watertown  CT         264    45   M     117 40-49      2:06:01    9:37/M             
     361    Jeff Warner                       Ridgefield  CT        600    46   M     118 40-49      2:06:04    9:37/M             
     362    Justin Greenhaw                   Newtown  CT           448    38   M      46 30-39      2:06:20    9:39/M             
     363    Teri Giordano                     Ridgefield  CT        107    46   F      39 40-49      2:06:24    9:39/M             
     364    Christiane Hernandez              Danbury  CT           358    36   F      37 30-39      2:06:36    9:40/M             
     365    Brian Proctor                     Ridgefield  CT        177    51   M      53 50-59      2:06:40    9:40/M             
     366    Sabine Schultz                    Danbury  CT           352    56   F      16 50-59      2:06:59    9:42/M             
     367    Jane Girgasky                     Bethlehem  CT         225    36   F      38 30-39      2:07:07    9:42/M             
     368    Mike Chemerynski                  Marlborough  CT       721    55   M      54 50-59      2:07:12    9:43/M             
     369    Debra Bossio                      Sandy Hook  CT         21    34   F      39 30-39      2:07:17    9:43/M             
     370    Anthony Dotolo                    Sandy Hook  CT         20    34   M      47 30-39      2:07:29    9:44/M             
     371    Marsha Mc Laughlin                Monroe  CT            278    62   F       1 60-69      2:07:38    9:45/M             
     372    Swantje Schoberth Ruiz            Bethel  CT            608    33   F      40 30-39      2:07:40    9:45/M             
     373    Lori Vickers                      Danbury  CT           121    35   F      41 30-39      2:07:50    9:45/M             
     374    Jason Rosenfeld                   Ridgefield  CT         76    26   M      18 18-29      2:08:12    9:47/M             
     375    Giancarla Truitt                  Westport  CT          424    44   F      40 40-49      2:08:30    9:49/M             
     376    Jim Barker                        New Canaan  CT        335    38   M      48 30-39      2:08:32    9:49/M             
     377    Donna Klinkowize                  Ridgefield  CT        427    41   F      41 40-49      2:08:39    9:49/M             
     378    Tim Murphy                        Wilton  CT            518    51   M      55 50-59      2:08:44    9:50/M             
     379    Jeff Blutstein                    Ridgefield  CT        394    58   M      56 50-59      2:08:58    9:51/M             
     380    John Bundy                        Bethel  CT            100    48   M     119 40-49      2:09:10    9:52/M             
     381    Silvia Melo                       Danbury  CT           397    41   F      42 40-49      2:09:22    9:53/M             
     382    Sinead Lutz                       Southport  CT         340    37   F      42 30-39      2:09:29    9:53/M             
     383    Terry Mc Kee                      Mahopac  NY           219    39   M      49 30-39      2:09:29    9:53/M             
     384    Kaz Oda                           Bridgeport  CT        301    68   M      11 60-69      2:09:56    9:55/M             
     385    Tim Ivey                          Katonah  NY           368    52   M      57 50-59      2:10:15    9:57/M             
     386    Marge Heminway                    Ridgefield  CT        332    49   F      43 40-49      2:10:32    9:58/M             
     387    Terence O'Connell                 Stamford  CT          114    55   M      58 50-59      2:11:03   10:00/M             
     388    Dennis O'Connell                  Ridgefield  CT        113    53   M      59 50-59      2:11:03   10:00/M             
     389    Helen Oster                       Danbury  CT           298    54   F      17 50-59      2:11:49   10:04/M             
     390    Bill Donohue                      Ridgefield  CT        365    52   M      60 50-59      2:12:00   10:05/M             
     391    Helene Kopal                      Katonah  NY           209    48   F      44 40-49      2:12:03   10:05/M             
     392    Kevin Phillip                     South Salem  NY        90    38   M      50 30-39      2:12:23   10:06/M             
     393    Larry Williams                    Milford  CT           469    57   M      61 50-59      2:12:27   10:07/M             
     394    Nancy Barlow                      Ridgefield  CT         25    38   F      43 30-39      2:12:36   10:07/M             
     395    Mary Principe                     Danbury  CT           279    52   F      18 50-59      2:12:57   10:09/M             
     396    George Yurchishin                 Danbury  CT           280    58   M      62 50-59      2:13:00   10:09/M             
     397    Jenny Harris                      New York  NY           58    23   F      23 18-29      2:13:00   10:09/M             
     398    Mary Nyland                       Ridgefield  CT        220    49   F      45 40-49      2:13:40   10:12/M             
     399    Laura Allen                       Trumbull  CT          343    31   F      44 30-39      2:13:43   10:12/M             
     400    Siamanda Chege                    New York  NY          203    40   F      46 40-49      2:15:38   10:21/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Toby Tanser                       New York  NY          240    43   M     120 40-49      2:15:38   10:21/M             
     402    Arturo Montero                    Stamford  CT          346    76   M       2 70-99      2:15:58   10:23/M             
     403    Harry Jensen                      Beacon Falls  CT      412    52   M      63 50-59      2:16:14   10:24/M             
     404    Robert Nouza                      Brewster  NY          231    59   M      64 50-59      2:16:54   10:27/M             
     405    Alexander Saak                    Washington  DC        321    36   M      51 30-39      2:17:01   10:28/M             
     406    Matt Bornstein                    Ridgefield  CT        161    12   M       2  2-17      2:17:05   10:28/M             
     407    L B Bergren                       Ridgefield  CT        299    42   F      47 40-49      2:17:06   10:28/M             
     408    Jill Bornstein                    Ridgefield  CT        159    43   F      48 40-49      2:17:07   10:28/M             
     409    Jeffrey Bornstein                 Ridgefield  CT        160    45   M     121 40-49      2:17:07   10:28/M             
     410    Megan Lake                        Ridgefield  CT        224    22   F      24 18-29      2:17:16   10:29/M             
     411    Pamela Harrison                   Croton On Hudson  N   453    42   F      49 40-49      2:17:18   10:29/M             
     412    Michael Holland                   New Canaan  CT        319    67   M      12 60-69      2:17:28   10:30/M             
     413    Anthony Edwards                   New York  NY           88    49   M     122 40-49      2:17:32   10:30/M             
     414    Douglas Famigletti                New Canaan  CT         86    40   M     123 40-49      2:17:36   10:30/M             
     415    Rose Pasqua                       Hoboken  NJ           109    30   F      45 30-39      2:18:05   10:32/M             
     416    Tina Terenzio                     Fairfield  CT         110    29   F      25 18-29      2:18:06   10:33/M             
     417    Jason Twizell                     Danbury  CT           111    39   M      52 30-39      2:18:19   10:34/M             
     418    Tara Blagys                       Fairfield  CT         419    34   F      46 30-39      2:18:34   10:35/M             
     419    Regina Ingulli                    Redding  CT            16    43   F      50 40-49      2:19:16   10:38/M             
     420    Warren Nesteruk                   Wilton  CT            376    23   M      19 18-29      2:19:18   10:38/M             
     421    Lisa Wennerberg                   Stamford  CT          230    28   F      26 18-29      2:19:52   10:41/M             
     422    Carl Mattiace                     New Milford  CT       249    52   M      65 50-59      2:19:57   10:41/M             
     423    Kristina Root                     Brookfield  CT        250    46   F      51 40-49      2:19:57   10:41/M             
     424    Tara Mc Cann                      New Rochelle  NY       94    29   F      27 18-29      2:19:59   10:41/M             
     425    David Lutz                        Danbury  CT            62    65   M      13 60-69      2:20:05   10:42/M             
     426    Lucy Peto                         Wilton  CT            117    48   F      52 40-49      2:20:13   10:42/M             
     427    Susie Danziger                    Mount Kisco  NY       104    48   F      53 40-49      2:20:22   10:43/M             
     428    Michelle Eichhorn                 Bedford  NY           142    45   F      54 40-49      2:20:22   10:43/M             
     429    Maria Lutz                        Providence  RI        185    34   F      47 30-39      2:20:50   10:45/M             
     430    Kristen Lavinio-Follis            Danbury  CT           462    39   F      48 30-39      2:20:51   10:45/M             
     431    Tim Mahoney                       Southampton  NY       613    47   M     124 40-49      2:21:09   10:46/M             
     432    Jennifer Wurst                    Brookfield  CT         53    42   F      55 40-49      2:21:51   10:50/M             
     433    Alexandra Clough                  Weston  CT            136    39   F      49 30-39      2:22:11   10:51/M             
     434    Barrett Brown                     Ridgefield  CT         13    39   M      53 30-39      2:22:13   10:51/M             
     435    Kelly Kloc                        Prospect  CT          420    42   F      56 40-49      2:22:45   10:54/M             
     436    Stephanie Bell                    Ridgefield  CT        198    40   F      57 40-49      2:22:51   10:54/M             
     437    Ann Paul                          Bedford Hills  NY     196    44   F      58 40-49      2:22:51   10:54/M             
     438    Catherine Clark                   Stamford  CT          222    40   F      59 40-49      2:22:54   10:55/M             
     439    Tim Lutz                          Ames  IA               75    63   M      14 60-69      2:23:06   10:55/M             
     440    Neil Dreyer                       Stamford  CT          508    69   M      15 60-69      2:23:29   10:57/M             
     441    Alexander Amill                   Ridgefield  CT        173    48   M     125 40-49      2:24:33   11:02/M             
     442    Jojo Korsh                        Weston  CT            307    16   F       1  2-17      2:25:21   11:06/M             
     443    Drew Kudera                       Ridgefield  CT        179    51   M      66 50-59      2:25:47   11:08/M             
     444    Mary Gail Pezzimenti              Brooklyn  NY          302    46   F      60 40-49      2:26:14   11:10/M             
     445    Mae Tighe                         Wilton  CT            116    45   F      61 40-49      2:26:16   11:10/M             
     446    Tracy Mahoney                     Pawling  NY           611    49   F      62 40-49      2:26:20   11:10/M             
     447    Amanda Glendinning                Redding  CT           328    28   F      28 18-29      2:27:21   11:15/M             
     448    Abraham Reichlin                  Newton  MA            334    27   M      20 18-29      2:27:29   11:15/M             
     449    Hannah Upp                        Wallingford  PA       273    26   F      29 18-29      2:27:29   11:15/M             
     450    Barbara Mueller-Marquez           Ridgefield  CT        297    47   F      63 40-49      2:28:13   11:19/M             
     451    Jessica Willert                   Ringwood  NY          479    42   F      64 40-49      2:28:14   11:19/M             
     452    Dana Prestigiacomo                Wilton  CT             96    57   F      19 50-59      2:29:20   11:24/M             
     453    David Dennis                      South Lancaster  MA   275    48   M     126 40-49      2:30:34   11:30/M             
     454    Victoria Lopez                    Westport  CT          147    42   F      65 40-49      2:32:50   11:40/M             
     455    Kristen Tirola                    Westport  CT          146    41   F      66 40-49      2:32:51   11:40/M             
     456    Karl Eilers                       Danbury  CT           282    58   M      67 50-59      2:32:57   11:41/M             
     457    Jim Stevens                       Trumbull  CT          706    79   M       3 70-99      2:34:01   11:45/M             
     458    Patricia Gernert                  Ridgefield  CT         34    38   F      50 30-39      2:34:04   11:46/M             
     459    Christina Calabro                 Ridgefield  CT        292    39   F      51 30-39      2:34:05   11:46/M             
     460    Lesley Danyliw-Vainder            Fairfield  CT         197    41   F      67 40-49      2:34:30   11:48/M             
     461    Peter Lutz                        Ames  IA              124    27   M      21 18-29      2:36:09   11:55/M             
     462    Casey Famigletti                  New Canaan  CT         85    32   F      52 30-39      2:36:12   11:55/M             
     463    Karen Broderick                   Middletown  CT        416    43   F      68 40-49      2:36:30   11:57/M             
     464    Stephanie Di Pietro               New York  NY          155    31   F      53 30-39      2:36:42   11:58/M             
     465    Nancy Hogan                       Waccabuc  NY          331    49   F      69 40-49      2:37:31   12:01/M             
     466    Kate McPartland                   Bethel  CT            605    33   F      54 30-39      2:37:56   12:03/M             
     467    Stacy Anderson                    Beacon Falls  CT      411    27   F      30 18-29      2:41:07   12:18/M             
     468    Jill Leo                          Weston  CT            199    46   F      70 40-49      2:48:02   12:50/M             
     469    Albert Calero                     New York  NY          375    51   M      68 50-59      2:49:29   12:56/M             
     470    Ashley Zennis                     Danbury  CT           306    26   F      31 18-29      2:57:17   13:32/M             
     471    Maria Buono                       Norwalk  CT           464    44   F      71 40-49      3:02:23   13:55/M             
     472    Linda Smitas                      Brookfield  CT         78    53   F      20 50-59      3:05:35   14:10/M             
     473    Christina Trudeau                 Old Greenwich  CT     157    47   F      72 40-49      3:07:38   14:19/M             
     474    Victoria Anderson                 Beacon Falls  CT      413    53   F      21 50-59      3:17:06   15:03/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

708

46

26

1:29:24

6:49/M

2

Sharon Vos Old Greenwich CT

385

56

40

1:31:33

6:59/M

3

Teren Block Ridgefield CT

405

45

44

1:32:34

7:04/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Nelson New Fairfield CT

705

26

1

1:12:05

5:30/M

2

Bryan Kovalsky Ridgefield CT

402

32

2

1:14:25

5:41/M

3

Blair Cullen Ossining NY

238

33

3

1:17:21

5:54/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jojo Korsh Weston CT

307

16

439

2:25:21

11:06/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ethan Hynes Ridgefield CT

154

12

291

1:57:50

9:00/M

2

Matt Bornstein Ridgefield CT

161

12

403

2:17:05

10:28/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Mc Gowan Middletown DE

95

25

45

1:33:08

7:07/M

2

Imelda Muller Copake Falls NY

208

20

62

1:37:08

7:25/M

3

Kate Hammond Woodbury CT

310

20

163

1:46:19

8:07/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Lau Middletown CT

19

21

8

1:22:21

6:17/M

2

Jacob Grice Stamford CT

439

29

9

1:22:42

6:19/M

3

Marty Gennusa Ridgefield CT

206

24

11

1:24:05

6:25/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kirstin Powers Weston CT

243

38

51

1:34:22

7:12/M

2

Erin Herlihy Norwalk CT

382

32

82

1:39:10

7:34/M

3

Meghan Troy Ridgefield CT

15

35

87

1:39:53

7:37/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Cullen Yorktown Heights NY

239

30

4

1:19:18

6:03/M

2

John Larosa New Milford CT

702

30

6

1:20:07

6:07/M

3

Jeff Watson Stamford CT

387

30

7

1:20:55

6:11/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristian Barletti Bethel CT

99

41

50

1:33:56

7:10/M

2

Andrea Mindell Ridgefield CT

290

46

75

1:38:33

7:31/M

3

Renee Codd New Canaan CT

167

42

90

1:40:19

7:39/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

486

44

5

1:19:20

6:03/M

2

Eric Krebs Roxbury CT

447

42

12

1:24:40

6:28/M

3

David Mac Donald Mount Kisco NY

73

45

13

1:25:05

6:30/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williams-Hughes New Canaan CT

236

56

81

1:39:06

7:34/M

2

Kathleen Kilbride New Canaan CT

312

54

94

1:40:47

7:42/M

3

Emmy Stocker Cos Cob CT

426

53

115

1:42:45

7:51/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Kelly Katonah NY

607

51

20

1:26:58

6:38/M

2

Jay Duggan Tarrytown NY

311

51

21

1:27:35

6:41/M

3

Geoffrey Wakeford Danbury CT

429

51

29

1:29:49

6:51/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marsha Mc Laughlin Monroe CT

278

62

368

2:07:38

9:45/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Krasniewicz Old Greenwich CT

367

60

42

1:32:25

7:03/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

456

61

79

1:38:57

7:33/M

3

Ron Rembaum Old Greenwich CT

188

65

119

1:43:02

7:52/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Mueller Redding CT

65

72

345

2:04:53

9:32/M

2

Arturo Montero Stamford CT

346

76

399

2:15:58

10:23/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

706

79

454

2:34:01

11:45/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com