HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea Community Challenge
September 25, 2011 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Matt Chorney, Jackson, WY - 16:21
Meredith Anand, Easton, CT - 18:12

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Wakeman's Boys & Girls Club
WEATHER
71 Degrees
Partly Cloudy

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Matt Chorney                      Jackson  WY           744    23   M   ***** 19-29      16:21    5:16/M             
       2    Andrew Houghtalen                 Amsterdam  NY         745    22   M       1 19-29      16:43    5:24/M             
       3    Tim Perry                         Fairfield  CT         746    28   M       2 19-29      16:54    5:27/M             
       4    Rich Byrne                        Hackensack  NJ        743    46   M       1 40-49      16:59    5:29/M             
       5    Steve Benoit                      Wethersfield  CT      521    22   M       3 19-29      17:25    5:37/M             
       6    John Maas                         Old Greenwich  CT     260    39   M       1 30-39      17:30    5:39/M             
       7    Christopher Barrett               Fairfield  CT          30    24   M       4 19-29      17:37    5:41/M             
       8    Jim Zoldy                         Watertown  CT         414    49   M       2 40-49      17:46    5:44/M             
       9    Meredith Anand                    Easton  CT             12    33   F   ***** 30-39      18:12    5:52/M             
      10    Kevin Grimes                      Sandy Hook  CT        178    48   M       3 40-49      18:21    5:55/M             
      11    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        613    39   M       2 30-39      18:37    6:00/M             
      12    Robin Verheyen                    Greenwich  CT         390    28   M       5 19-29      19:02    6:08/M             
      13    Mandy West                        New York  NY          467    34   F       1 30-39      19:03    6:09/M             
      14    Helen Merkle                      Trumbull  CT          493    44   F       1 40-49      19:05    6:09/M             
      15    Jorge Mendosa                     Bridgeport  CT        620    34   M       3 30-39      19:31    6:18/M             
      16    Hector Camacho                    Bridgeport  CT        447    51   M       1 50-59      19:38    6:20/M             
      17    James Conopask                    Southport  CT         457    42   M       4 40-49      19:43    6:22/M             
      18    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         601    27   M       6 19-29      19:51    6:24/M             
      19    Brian Debowes                     Branford  CT           89    33   M       4 30-39      20:05    6:29/M             
      20    Dennis Larney                     Seymour  CT           513    50   M       2 50-59      20:07    6:29/M             
      21    Neil Dewar                        Fairfield  CT         100    46   M       5 40-49      20:11    6:31/M             
      22    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT         741    53   M       3 50-59      20:13    6:31/M             
      23    Joseph Vonehr                     Southport  CT         392    59   M       4 50-59      20:17    6:33/M             
      24    Jeffrey Schumacher                Colebrook  CT         557    11   M       1 10-13      20:23    6:35/M             
      25    Nick Zannis                       Milford,  CT          497    13   M       2 10-13      20:38    6:39/M             
      26    Michael Riveccio                  Middletown  CT        335    29   M       7 19-29      20:40    6:40/M             
      27    Daniel Leiper                     Milford  CT           246    48   M       6 40-49      20:41    6:40/M             
      28    Tom Fatone                        Shelton  CT           130    43   M       7 40-49      20:47    6:42/M             
      29    Bill Sanders                      Wethersfield  CT      517    57   M       5 50-59      20:52    6:44/M             
      30    Mark Di Benedetto                 Derby  CT             101    28   M       8 19-29      20:53    6:44/M             
      31    Wagner Flores                     Bridgeport  CT        449    34   M       5 30-39      20:59    6:46/M             
      32    Robert Albanese                   Purchase  NY          486    54   M       6 50-59      20:59    6:46/M             
      33    Peter Varone                      Shelton  CT           388    53   M       7 50-59      21:01    6:47/M             
      34    Michael Asphar                    Fairfield  CT          19    49   M       8 40-49      21:06    6:48/M             
      35    Josh Archer                       Fairfield  CT          17    15   M       1 14-18      21:07    6:49/M             
      36    Ben Ruffing                       Redding  CT           532    12   M       3 10-13      21:08    6:49/M             
      37    Scot Benn                         Newburgh  NY          530    48   M       9 40-49      21:08    6:49/M             
      38    Brendan Mahoney                   Westport  CT          525    11   M       4 10-13      21:10    6:50/M             
      39    Kevin Mc Goldrick                 Stamford  CT          543    23   M       9 19-29      21:15    6:51/M             
      40    Jason Sokolowski                  Fairfield  CT         365    37   M       6 30-39      21:25    6:55/M             
      41    Azaan Dawson                      New Haven  CT         482     8   M       1  2- 9      21:29    6:56/M             
      42    Sean Lawrence                     Danbury  CT           524    26   M      10 19-29      21:35    6:58/M             
      43    R. Mark Burton                    Fairfield  CT         510    48   M      10 40-49      21:37    6:58/M             
      44    Cheyenne Schumacher               Colebrook  CT         556    12   F       1 10-13      21:45    7:01/M             
      45    Tim Ferrone                       Stamford  CT          595    22   M      11 19-29      21:51    7:03/M             
      46    Neil Corcoran                     Fairfield  CT         446    49   M      11 40-49      21:52    7:03/M             
      47    Elliott Rogers                    Southport  CT         337    60   M       1 60-69      21:57    7:05/M             
      48    David Gindek                      Fairfield  CT         163    27   M      12 19-29      21:59    7:05/M             
      49    Dabney Mahoney                    Westport  CT          526    50   F       1 50-59      22:04    7:07/M             
      50    Matthew Nelson                    Weston  CT            304    37   M       7 30-39      22:08    7:08/M             
      51    Tiffany Goodridge                 New Haven  CT         504    17   F       1 14-18      22:09    7:09/M             
      52    Michael Costello                  Fairfield  CT         491    52   M       8 50-59      22:13    7:10/M             
      53    Uwe Wnner                         Fairfield  CT         453    44   M      12 40-49      22:15    7:11/M             
      54    Kimberly Driscoll                 Fairfield  CT         110    50   F       2 50-59      22:16    7:11/M             
      55    John Courtmanche                  New Haven  CT         519    68   M       2 60-69      22:17    7:11/M             
      56    Christine Vincent                 Fairfield  CT         391    41   F       2 40-49      22:17    7:11/M             
      57    Corbinian Wanner                  Fairfield  CT         452    15   M       2 14-18      22:18    7:12/M             
      58    Nicolai Ostberg                   Darien  CT            537    14   M       3 14-18      22:18    7:12/M             
      59    Edward Fletcher                   Bethany  CT           551    52   M       9 50-59      22:19    7:12/M             
      60    Petter Ostberg                    Darien  CT            539    49   M      13 40-49      22:21    7:13/M             
      61    Jesse Schumacher                  Colebrook  CT         558    10   M       5 10-13      22:25    7:14/M             
      62    Charles Winchell                  Stratford  CT         410    55   M      10 50-59      22:30    7:15/M             
      63    Bill Hunter                       Fairfield  CT         522    49   M      14 40-49      22:42    7:19/M             
      64    Leah Begg                         Newtown  CT           583    42   F       3 40-49      22:45    7:20/M             
      65    Patrick Reavey                    Colchester  CT        509    52   M      11 50-59      22:45    7:20/M             
      66    Christian Meier                   New Canaan  CT        286     9   M       2  2- 9      22:52    7:23/M             
      67    Reto Meier                        New Canaan  CT        287    48   M      15 40-49      22:52    7:23/M             
      68    Chris Jennings                    Southport  CT         435    45   M      16 40-49      22:55    7:24/M             
      69    Jonathan Nash                     Stamford  CT          578    25   M      13 19-29      22:59    7:25/M             
      70    Jon Goodman                       Easton  CT            170    41   M      17 40-49      23:01    7:25/M             
      71    Alexander Ignatov                 Trumbull  CT          209    13   M       6 10-13      23:01    7:25/M             
      72    Pascale Butcher                   Southport  CT         747    49   F       4 40-49      23:06    7:27/M             
      73    Eskil Storseth                    Greenwich  CT         372    31   M       8 30-39      23:09    7:28/M             
      74    Michael Baber                     Weston  CT            562    45   M      18 40-49      23:11    7:29/M             
      75    Patrick Baber                     Weston  CT            563    14   M       4 14-18      23:11    7:29/M             
      76    Che Dawson                        New Haven  CT         480    37   M       9 30-39      23:12    7:29/M             
      77    Philippe Koenig                   Westport  CT          231    12   M       7 10-13      23:13    7:29/M             
      78    Brian Fidler                      West Haven  CT        137    40   M      19 40-49      23:18    7:31/M             
      79    Sarah Benson                      Fairfield  CT         502    16   F       2 14-18      23:21    7:32/M             
      80    Michael Gaffney                   Westport  CT          434    51   M      12 50-59      23:26    7:34/M             
      81    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           371    44   F       5 40-49      23:33    7:36/M             
      82    Warren Nesteruk                   Wilton  CT            305    23   M      14 19-29      23:37    7:37/M             
      83    Mark Laudati                      Winsted  CT           569    53   M      13 50-59      23:38    7:37/M             
      84    Katharine Radziewicz              Fairfield  CT         585    52   F       3 50-59      23:39    7:38/M             
      85    Dennis Nolan                      Southport  CT         545    44   M      20 40-49      23:40    7:38/M             
      86    Jonas Katz                        Westport  CT          589    40   M      21 40-49      23:41    7:38/M             
      87    Mark Alan Costello                Weston  CT             74    23   M      15 19-29      23:42    7:39/M             
      88    Stephanie Hutchison               Westport  CT          206    49   F       6 40-49      23:45    7:40/M             
      89    Jeffrey Paul                      Ledyard  CT           316    23   M      16 19-29      23:51    7:42/M             
      90    Tom Minogue                       Fairfield  CT         626    43   M      22 40-49      23:53    7:42/M             
      91    Laura Santos                      Fairfield  CT         348    27   F       1 19-29      23:54    7:43/M             
      92    Karl Erdmann                      Southport  CT         123    31   M      10 30-39      23:58    7:44/M             
      93    Caroline Smith                    Danbury  CT           552    35   F       2 30-39      24:04    7:46/M             
      94    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT         742    59   M      14 50-59      24:04    7:46/M             
      95    Jeff Bruno                        Trumbull  CT          561    52   M      15 50-59      24:05    7:46/M             
      96    Zach Miller                       Saint Louis  MO       295    31   M      11 30-39      24:06    7:46/M             
      97    Jerry Meshell                     Orange  CT            444    56   M      16 50-59      24:07    7:47/M             
      98    Amanda Miller                     Saint Louis  MO       294    30   F       3 30-39      24:07    7:47/M             
      99    Jeremy Grant                      Milford  CT           172    29   M      17 19-29      24:17    7:50/M             
     100    Becky Beers                       Milford  CT            34    29   F       2 19-29      24:17    7:50/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Walter Donne                      Fairfield  CT         107    55   M      17 50-59      24:22    7:52/M             
     102    Victoria Callahan                 Sandy Hook  CT        466    47   F       7 40-49      24:24    7:52/M             
     103    Mitch Vecchione                   Trumbull  CT          389    13   M       8 10-13      24:28    7:54/M             
     104    Robert Leder                      Stamford  CT          441    40   M      23 40-49      24:29    7:54/M             
     105    Daniel Carpenter                  Fairfield  CT         476    50   M      18 50-59      24:31    7:55/M             
     106    Jeff Falberg                      Bridgeport  CT        489    46   M      24 40-49      24:32    7:55/M             
     107    Hamish Dewar                      Fairfield  CT          98    16   M       5 14-18      24:37    7:56/M             
     108    Mary Benson                       Fairfield  CT         500    44   F       8 40-49      24:38    7:57/M             
     109    Wayne Plavek                      Milford  CT           535    41   M      25 40-49      24:38    7:57/M             
     110    Ines Walther                      Milford  CT           544    32   F       4 30-39      24:41    7:58/M             
     111    Heather Nelson                    Weston  CT            483    37   F       5 30-39      24:50    8:01/M             
     112    Kathleen Clarke                   Fairfield  CT         468    44   F       9 40-49      24:52    8:01/M             
     113    Alan Martin                       Westport  CT          440    42   M      26 40-49      24:53    8:02/M             
     114    Scott Ricci                       Fairfield  CT         458    41   M      27 40-49      24:53    8:02/M             
     115    Francoise Levinson                Cos Cob  CT           598    58   F       4 50-59      24:58    8:03/M             
     116    Louise Dobson                     Norwalk  CT           616    48   F      10 40-49      24:59    8:04/M             
     117    Matthew Delawder                  Trumbull  CT           92    36   M      12 30-39      24:59    8:04/M             
     118    Karen Cammarata                   Norwalk  CT            51    34   F       6 30-39      25:00    8:04/M             
     119    Jennifer Forgie                   Fairfield  CT         143    37   F       7 30-39      25:03    8:05/M             
     120    Will Hammond                      Bethel  CT            188    25   M      18 19-29      25:09    8:07/M             
     121    Cyndi Palaia                      Fairfield  CT         488    40   F      11 40-49      25:12    8:08/M             
     122    Sergio Melo                       Danbury  CT           288    46   M      28 40-49      25:13    8:08/M             
     123    Julie Lynn                        New Canaan  CT        603    55   F       5 50-59      25:16    8:09/M             
     124    Megan Collins                     Greenwich  CT          66    35   F       8 30-39      25:17    8:09/M             
     125    Dave Larson                       Trumbull  CT          244    49   M      29 40-49      25:20    8:10/M             
     126    Annabelle Wanner                  Fairfield  CT         451    13   F       2 10-13      25:21    8:11/M             
     127    Alecia Faustini                   Derby  CT             132    27   F       3 19-29      25:22    8:11/M             
     128    Robert Hein                       Mount Vernon  NY      194    64   M       3 60-69      25:25    8:12/M             
     129    Deborah Deren                     Fairfield  CT          95    45   F      12 40-49      25:26    8:12/M             
     130    Dominick Modugno                  Fairfield  CT         417    52   M      19 50-59      25:26    8:12/M             
     131    Maricruz Bermuder                 Hamden  CT             36    38   F       9 30-39      25:27    8:13/M             
     132    Mike Kelly                        Fairfield  CT         222    40   M      30 40-49      25:27    8:13/M             
     133    Jermaine Walker                   Stratford  CT         605    28   M      19 19-29      25:30    8:14/M             
     134    Mackenzie Slane                   Oakdale  CT           586    20   F       4 19-29      25:32    8:14/M             
     135    Stephanie Katz                    Westport  CT          588    36   F      10 30-39      25:34    8:15/M             
     136    Naomi Panzer                      Fairfield  CT         512    41   F      13 40-49      25:34    8:15/M             
     137    Jackson Kuhl                      Fairfield  CT         461    39   M      13 30-39      25:35    8:15/M             
     138    Corey Buck                        Fairfield  CT          46    40   M      31 40-49      25:36    8:15/M             
     139    Abby Mc Namara                    Oxford  CT            279    15   F       3 14-18      25:38    8:16/M             
     140    Jake Hulina                       Westport  CT          582    13   M       9 10-13      25:38    8:16/M             
     141    Mike Sylvester                    Shelton  CT           619    23   M      20 19-29      25:40    8:17/M             
     142    Allen Coniglio                    Trumbull  CT           67    45   M      32 40-49      25:41    8:17/M             
     143    Bruce Katz                        Westport  CT          219    52   M      20 50-59      25:44    8:18/M             
     144    Robert Dupree                     Fairfield  CT         116    53   M      21 50-59      25:45    8:18/M             
     145    Michael King                      Fairfield  CT         226    55   M      22 50-59      25:45    8:18/M             
     146    Joshua Schumacher                 Colebrook  CT         559    8    M       3  2- 9      25:47    8:19/M             
     147    Deborah Sylvestro                 Fairfield  CT         459    60   F       1 60-69      25:48    8:19/M             
     148    Nikki Dinatale                    Stamford  CT          105    32   F      11 30-39      25:56    8:22/M             
     149    John Corporon                     Stamford  CT           72    52   M      23 50-59      25:57    8:22/M             
     150    Michael Pisani                    Stratford  CT         324    68   M       4 60-69      25:59    8:23/M             
     151    Shephen Sylvestro                 Fairfield  CT         460    61   M       5 60-69      26:01    8:24/M             
     152    Michael Goldman                   Scarsdale  NY         165    75   M       1 70-79      26:03    8:24/M             
     153    Carol Danenberg                   Trumbull  CT           83    50   F       6 50-59      26:08    8:26/M             
     154    Shannon Beardsley                 Monroe  CT            573    39   M      14 30-39      26:09    8:26/M             
     155    Dan Kurzatkowski                  Fairfield  CT         439    41   M      33 40-49      26:11    8:27/M             
     156    Brian Walker                      Monroe  CT            514    58   M      24 50-59      26:12    8:27/M             
     157    Mike Zannis                       Milford  CT           496    10   M      10 10-13      26:14    8:28/M             
     158    Damian Powers                     Purdys  NY            328    39   M      15 30-39      26:15    8:28/M             
     159    Suzanne Ramsteck                  Fairfield  CT         332    36   F      12 30-39      26:15    8:28/M             
     160    Jessica Slauson                   Middletown  CT        362    25   F       5 19-29      26:16    8:28/M             
     161    Mark Greene                       Milford  CT           443    50   M      25 50-59      26:18    8:29/M             
     162    John Gibbons                      Old Greenwich  CT     160    69   M       6 60-69      26:19    8:29/M             
     163    Michels Jericho                   Stowe  VT             463    29   M      21 19-29      26:22    8:30/M             
     164    Jill Legg                         Harriman  NY          531    52   F       7 50-59      26:22    8:30/M             
     165    Sean Wadlinger                    West Simsbury  CT     397    30   M      16 30-39      26:23    8:31/M             
     166    Aram Nahabedian                   Newtown,  CT          474    60   M       7 60-69      26:23    8:31/M             
     167    Laurie Trupp                      Stratford  CT         382    53   F       8 50-59      26:23    8:31/M             
     168    Hilary Moody                      Southport  CT         299    29   F       6 19-29      26:24    8:31/M             
     169    Jim Williams                      Norwalk  CT           407    41   M      34 40-49      26:25    8:31/M             
     170    Mario Guevara                     Woodbridge  CT        180    52   M      26 50-59      26:27    8:32/M             
     171    Renata Amaral                     New Milford  CT        11    40   F      14 40-49      26:30    8:33/M             
     172    Barbara Hedden                    Cheshire  CT          192    54   F       9 50-59      26:33    8:34/M             
     173    Berit Ianiri                      Fairfield  CT         207    52   F      10 50-59      26:33    8:34/M             
     174    Geir Meloy                        Norwalk  CT           290    33   M      17 30-39      26:34    8:34/M             
     175    Vinny Asaro                       Trumbull  CT          469    42   M      35 40-49      26:35    8:35/M             
     176    Jordan Gurevich                   Fairfield  CT         181    32   M      18 30-39      26:36    8:35/M             
     177    Ryan Berman                       Shelton  CT           465    17   F       4 14-18      26:36    8:35/M             
     178    Richard Parker                    Milford  CT           314    45   M      36 40-49      26:37    8:35/M             
     179    Jeremy Luksberg                   Stamford  CT          622    28   M      22 19-29      26:37    8:35/M             
     180    Todd Flanagan                     Southport  CT         140    39   M      19 30-39      26:39    8:36/M             
     181    Laura Peters                      Orange  CT            321    44   F      15 40-49      26:41    8:36/M             
     182    Aage Lambrechts                   Stamford  CT          241    40   M      37 40-49      26:42    8:37/M             
     183    Lily Benson                       Fairfield  CT         501    11   F       3 10-13      26:44    8:37/M             
     184    Kevin Cammarata                   Weston  CT            542    37   M      20 30-39      26:45    8:38/M             
     185    Charles Adams                     Westport  CT          599    52   M      27 50-59      26:46    8:38/M             
     186    Jerry Sawyer                      Stratford  CT         351    59   M      28 50-59      26:48    8:39/M             
     187    Mark Ellis                        Westport  CT          122    0    M       1  0- 1      26:48    8:39/M             
     188    Michael Keohare                   Old Greenwich  CT     610    51   M      29 50-59      26:50    8:39/M             
     189    Patrick Stevener                  Fairfield  CT         369    43   M      38 40-49      26:50    8:39/M             
     190    Chris Carr                        New Haven  CT          57    48   M      39 40-49      26:54    8:41/M             
     191    Daniel Baran                      Stratford  CT          26    22   M      23 19-29      26:57    8:42/M             
     192    Jennifer Gelband                  New Haven  CT         625    33   F      13 30-39      26:59    8:42/M             
     193    Sean Mulrenan                     Greenwich  CT         302    29   M      24 19-29      27:00    8:43/M             
     194    Nikolai Ignatov                   Trumbull  CT          210     9   M       4  2- 9      27:05    8:44/M             
     195    Rick Meskill                      Shelton  CT           292    55   M      30 50-59      27:10    8:46/M             
     196    Deborah Ferretti                  Beacon Falls  CT      484    46   F      16 40-49      27:12    8:46/M             
     197    Lauren De Candido                 Stamford  CT          507    28   F       7 19-29      27:14    8:47/M             
     198    Darren Wallace                    Fairfield  CT         546    39   M      21 30-39      27:15    8:47/M             
     199    Mary Ellen Corbiere               Fairfield  CT          69    55   F      11 50-59      27:15    8:47/M             
     200    Fred Schweizer                    Fairfield  CT         432    46   M      40 40-49      27:17    8:48/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Mark Lauretti                     Shelton  CT           614    56   M      31 50-59      27:19    8:49/M             
     202    Thomas Ostberg                    Darien  CT            538     8   M       5  2- 9      27:20    8:49/M             
     203    Kyle Wadlinger                    West Simsbury  CT     394    27   M      25 19-29      27:21    8:49/M             
     204    Paul Keyes                        Clark  NJ             621    52   M      32 50-59      27:21    8:49/M             
     205    Cheryl Eckardt                    Fairfield  CT         117    30   F      14 30-39      27:21    8:49/M             
     206    Christian Ostberg                 Darien  CT            540    13   M      11 10-13      27:22    8:50/M             
     207    Cathy Ragusa                      Stamford  CT          590    41   F      17 40-49      27:25    8:51/M             
     208    Laura Galvin                      Watertown  CT         570    42   F      18 40-49      27:26    8:51/M             
     209    Silvia Melo                       Danbury  CT           289    41   F      19 40-49      27:27    8:51/M             
     210    Katie O'Connell                   Fairfield  CT         307    22   F       8 19-29      27:29    8:52/M             
     211    Christina Demico                  Hamden  CT             93    40   F      20 40-49      27:32    8:53/M             
     212    Steven Charles                    Bridgeport  CT         59    39   M      22 30-39      27:36    8:54/M             
     213    Kimberly Clark                    Hamden  CT            541    30   F      15 30-39      27:37    8:55/M             
     214    Melissa Gilbert                   West Haven  CT        161    25   F       9 19-29      27:38    8:55/M             
     215    Tyler Schumacher                  Colebrook  CT         560    6    M       6  2- 9      27:41    8:56/M             
     216    Lisa Pernek                       Stratford  CT         319    42   F      21 40-49      27:43    8:56/M             
     217    Eric Gramse                       Stratford  CT         171    39   M      23 30-39      27:44    8:57/M             
     218    Stephen Grathwohl                 Fairfield  CT         173    63   M       8 60-69      27:45    8:57/M             
     219    Dennis Phillips                   Oxford  CT            566    50   M      33 50-59      27:46    8:57/M             
     220    Linda Putman                      Greenwich  CT         329    58   F      12 50-59      27:48    8:58/M             
     221    Stephen Childs                    Branford  CT           62    43   M      41 40-49      27:49    8:58/M             
     222    Gloria Garvey                     Westport  CT          157    48   F      22 40-49      27:51    8:59/M             
     223    Kristine Klarman                  Branford  CT          228    49   F      23 40-49      27:53    9:00/M             
     224    Bob Smith                         Wilton  CT            364    48   M      42 40-49      27:58    9:01/M             
     225    Linda Goldstein                   Fairfield  CT         166    59   F      13 50-59      27:59    9:02/M             
     226    Kayla O'Connell                   Milford  CT           308    22   F      10 19-29      28:01    9:02/M             
     227    Peter Ladd                        Oakdale  CT           239    22   M      26 19-29      28:02    9:03/M             
     228    Elijah Dawson                     New Haven  CT         481    8    M       7  2- 9      28:04    9:03/M             
     229    Brian Chesler                     West Haven  CT         60    40   M      43 40-49      28:04    9:03/M             
     230    John Howell                       Easton  CT            203    76   M       2 70-79      28:09    9:05/M             
     231    Molly Begg                        Newtown  CT           584    13   F       4 10-13      28:11    9:05/M             
     232    Mora Lynch                        Westport  CT          609    39   F      16 30-39      28:13    9:06/M             
     233    Robyn Walters                     Fairfield  CT         400    33   F      17 30-39      28:14    9:06/M             
     234    Matt Klemets                      Norwalk  CT           229    39   M      24 30-39      28:18    9:08/M             
     235    Mandy Ianiri                      Easton  CT            208    55   F      14 50-59      28:20    9:08/M             
     236    Nardy Chung                       Stamford  CT           63    34   M      25 30-39      28:21    9:09/M             
     237    Cayla Liptak                      Stratford  CT         250    19   F      11 19-29      28:22    9:09/M             
     238    Sean Ganley                       Shelton  CT           154    51   M      34 50-59      28:22    9:09/M             
     239    Watt White                        Stamford  CT          404    72   M       3 70-79      28:23    9:09/M             
     240    Josh Friend                       Monroe  CT            148    44   M      44 40-49      28:24    9:10/M             
     241    Martha Mahoney                    Stamford  CT          261    48   F      24 40-49      28:24    9:10/M             
     242    Gabe Kis-Horvath                  White Plains  NY      227    58   M      35 50-59      28:27    9:11/M             
     243    Abby Grant                        Fairfield  CT         427    11   F       5 10-13      28:29    9:11/M             
     244    Dan Fagan                         Stamford  CT          587    42   M      45 40-49      28:30    9:12/M             
     245    Abby Wolpiuk                      Trumbull  CT          415    12   F       6 10-13      28:30    9:12/M             
     246    Citalan Enai                      Bridgeport  CT        450    31   M      26 30-39      28:32    9:12/M             
     247    Jon Rogers                        Weston  CT            338    52   M      36 50-59      28:33    9:13/M             
     248    Karen Burke                       Stratford  CT         529    36   F      18 30-39      28:34    9:13/M             
     249    Chris McCarthy                    Fairfield  CT         280    41   M      46 40-49      28:35    9:13/M             
     250    George Shawah                     Easton  CT            357    50   M      37 50-59      28:36    9:14/M             
     251    Kait Herman                       Fairfield  CT         195    27   F      12 19-29      28:36    9:14/M             
     252    Aline Sullivan                    Westport  CT          374    48   F      25 40-49      28:37    9:14/M             
     253    Danielle Imwalle                  Bridgeport  CT        211    29   F      13 19-29      28:38    9:14/M             
     254    Dan Fitzgerald                    Fairfield  CT         536    11   M      12 10-13      28:39    9:15/M             
     255    Madeleine Tommins                 Fairfield  CT         485    15   F       5 14-18      28:40    9:15/M             
     256    Bill Tommins                      Fairfield  CT         477    48   M      47 40-49      28:41    9:15/M             
     257    Colin Thornton                    Fairfield  CT         381    39   M      27 30-39      28:42    9:15/M             
     258    Augie Diamintini                  Brookfield  CT        471    76   M       4 70-79      28:43    9:16/M             
     259    Julia Hatton                      New Haven  CT         555    28   F      14 19-29      28:44    9:16/M             
     260    Katherine Garvey                  Westport  CT          553    19   F      15 19-29      28:44    9:16/M             
     261    Eric Van Stone                    Trumbull  CT          527    36   M      28 30-39      28:48    9:17/M             
     262    Robert Fontaine                   Bethlehem  CT         142    56   M      38 50-59      28:50    9:18/M             
     263    Jay Shah                          Stamford  CT          576    25   M      27 19-29      28:53    9:19/M             
     264    James Maye                        Norwalk  CT           275    46   M      48 40-49      28:53    9:19/M             
     265    Michael Wadlinger                 West Simsbury  CT     395    19   M      28 19-29      28:53    9:19/M             
     266    Isabel Mezei                      Fairfield  CT         419    10   F       7 10-13      28:54    9:19/M             
     267    Suzanne Potter                    Fairfield  CT         581    49   F      26 40-49      28:55    9:20/M             
     268    Patrick Bosse                     Fairfield Beach  CT    42    51   M      39 50-59      28:57    9:20/M             
     269    Ana Mezei                         Fairfield  CT         418    40   F      27 40-49      29:04    9:23/M             
     270    Tracy La Reau                     Trumbull  CT          238    19   M      29 19-29      29:07    9:24/M             
     271    Racquel Maye                      Norwalk  CT           276    30   F      19 30-39      29:11    9:25/M             
     272    Nicholas Papa                     Shelton  CT           533    12   M      13 10-13      29:12    9:25/M             
     273    Julie McGoldrick                  Southport  CT         281    46   F      28 40-49      29:13    9:25/M             
     274    Renie Acabbo                      N Branford  CT        518    42   F      29 40-49      29:14    9:26/M             
     275    Richard Ingram                    Trumbull  CT          212    59   M      40 50-59      29:15    9:26/M             
     276    Dru Walters                       Fairfield  CT         623    36   M      29 30-39      29:16    9:26/M             
     277    Eileen Grant                      Fairfield  CT         428    48   F      30 40-49      29:17    9:27/M             
     278    Chelsea Boersma                   Fairifled  CT          41    20   F      16 19-29      29:18    9:27/M             
     279    Derek Massey                      Bridgeport  CT        274    31   M      30 30-39      29:21    9:28/M             
     280    Lauren Rubenstein                 Fairfield  CT         340    27   F      17 19-29      29:21    9:28/M             
     281    Helen Dewar                       Fairfield  CT          99    46   F      31 40-49      29:23    9:29/M             
     282    Steve Andranovich                 Milford  CT            14    48   M      49 40-49      29:24    9:29/M             
     283    Jeff Peterson                     Fairfield  CT         473    40   M      50 40-49      29:25    9:29/M             
     284    Betsy Parker                      Milford  CT           313    41   F      32 40-49      29:30    9:31/M             
     285    Kevin Elliott                     Shelton  CT           121    28   M      30 19-29      29:35    9:33/M             
     286    Rod Gaskell                       Hingham  MA           592    67   M       9 60-69      29:37    9:33/M             
     287    Brian MacPherson                  Westport  CT          420    60   M      10 60-69      29:38    9:34/M             
     288    Felix Rodriguez                   Trumbull  CT          336    48   M      51 40-49      29:40    9:34/M             
     289    Robert Dietz                      Norwalk  CT           104    37   M      31 30-39      29:49    9:37/M             
     290    Laurie Quinn                      Old Greenwich  CT     437    56   F      15 50-59      29:49    9:37/M             
     291    Christine Shawah                  Easton  CT            356    21   F      18 19-29      29:51    9:38/M             
     292    Thomas Seigel                     Weston  CT            354    42   M      52 40-49      29:52    9:38/M             
     293    James Corbiere                    Fairfield  CT          68    57   M      41 50-59      29:53    9:38/M             
     294    David Papa                        Stratford  CT         534    42   M      53 40-49      29:54    9:39/M             
     295    John Casey                        Stratford  CT         426    54   M      42 50-59      29:57    9:40/M             
     296    Amy Kurzatowski                   Fairfield  CT         438    37   F      20 30-39      30:01    9:41/M             
     297    Monica Roche                      Fairfield  CT         456    72   F       1 70-79      30:05    9:42/M             
     298    Jeanine Stevener                  Fairfield  CT         368    35   F      21 30-39      30:05    9:42/M             
     299    Soukie Outhavong                  West Haven  CT        312    35   M      32 30-39      30:08    9:43/M             
     300    Yvonne Marcinek                   New Rochelle  NY      591    39   F      22 30-39      30:09    9:44/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Lynne Casey                       Stratford  CT         425    53   F      16 50-59      30:16    9:46/M             
     302    Hannah Goodman                    Weston  CT            169    17   F       6 14-18      30:16    9:46/M             
     303    Tess Fagan                        Weston  CT            125    17   F       7 14-18      30:16    9:46/M             
     304    William Andrews                   Easton  CT            577    51   M      43 50-59      30:17    9:46/M             
     305    Jack Armstrong                    Fairfield  CT         604    15   M       6 14-18      30:17    9:46/M             
     306    Lea Girard                        Stamford  CT          164    28   F      19 19-29      30:19    9:47/M             
     307    Veronica Egas                     New Haven  CT         119    29   F      20 19-29      30:28    9:50/M             
     308    Kevin Bryzys                      Stowe  VT             464    31   M      33 30-39      30:29    9:50/M             
     309    Mackenzie Krom                    Wallingford  CT       233    34   F      23 30-39      30:32    9:51/M             
     310    Cali Nathanson                    Newtown  CT           611    13   F       8 10-13      30:33    9:51/M             
     311    Karen Strouse                     Shelton  CT           373    53   F      17 50-59      30:33    9:51/M             
     312    Emma Kilbride                     Fairfield  CT         548    13   F       9 10-13      30:34    9:52/M             
     313    Sean Kilbride                     Fairfield  CT         549    42   M      54 40-49      30:34    9:52/M             
     314    Michael Driscoll                  Fairfield  CT         111    50   M      44 50-59      30:37    9:53/M             
     315    Mark Antonini                     Bridgeport  CT         15    50   M      45 50-59      30:39    9:53/M             
     316    Dave Rabinove                     Shelton  CT           565    54   M      46 50-59      30:39    9:53/M             
     317    Lisa Haughton                     Fairfield  CT         433    48   F      33 40-49      30:42    9:54/M             
     318    Megan Quinn                       Weston  CT            331    14   F       8 14-18      30:44    9:55/M             
     319    Caroline Maretz                   Weston  CT            269    14   F       9 14-18      30:49    9:56/M             
     320    Jeff Cheung                       West Haven  CT         61    27   M      31 19-29      30:51    9:57/M             
     321    Lisa Dijon                        Fairfield  CT         617    47   F      34 40-49      30:54    9:58/M             
     322    Veronica Mollica                  Fairfield  CT         298    39   F      24 30-39      31:01   10:00/M             
     323    Susan Saylor                      Stratford  CT         568    58   F      18 50-59      31:08   10:03/M             
     324    Matthew Imbolt                    Norwalk  CT           602    34   M      34 30-39      31:10   10:03/M             
     325    Jake Panzer                       Fairfield  CT         515    10   M      14 10-13      31:12   10:04/M             
     326    Laura Hoglund                     Southport  CT         201    32   F      25 30-39      31:14   10:05/M             
     327    Paul Varvaro                      Easton  CT            550    46   M      55 40-49      31:18   10:06/M             
     328    Sherri Daley                      Fairfield  CT          81    63   F       2 60-69      31:19   10:06/M             
     329    Randall Seymore                   Fairfield  CT         355    39   M      35 30-39      31:20   10:06/M             
     330    June Campbell                     Stamford  CT           53    48   F      35 40-49      31:20   10:06/M             
     331    Nicole Deering                    Easton  CT             90    22   F      21 19-29      31:23   10:07/M             
     332    Cheyenne Ahmad                    Stratford  CT           6    14   F      10 14-18      31:23   10:07/M             
     333    Zack Gilroy                       Stamford  CT          627    26   M      32 19-29      31:24   10:08/M             
     334    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           268    58   M      47 50-59      31:26   10:08/M             
     335    Jim Davidson                      Seymour  CT            86    52   M      48 50-59      31:31   10:10/M             
     336    Michelle Berg                     Southport  CT          35    52   F      19 50-59      31:32   10:10/M             
     337    Timothy Creagh                    Trumbull  CT           76    49   M      56 40-49      31:34   10:11/M             
     338    Lisa Cohen                        Shelton  CT            65    29   F      22 19-29      31:35   10:11/M             
     339    Kristin Edgerton                  East Haven  CT        118    35   F      26 30-39      31:35   10:11/M             
     340    Brooke Marcogliese                New Canaan  CT        267    32   F      27 30-39      31:36   10:12/M             
     341    Jennifer Delawder                 Trumbull  CT           91    35   F      28 30-39      31:37   10:12/M             
     342    Carol Smith                       Bethel  CT            554    63   F       3 60-69      31:44   10:14/M             
     343    Ally Fallon                       Fairfield  CT         126    11   F      10 10-13      31:45   10:15/M             
     344    Brittany Horton                   Norwalk  CT           202    25   F      23 19-29      31:46   10:15/M             
     345    Emily Hines                       Norwalk  CT           198    28   F      24 19-29      31:46   10:15/M             
     346    John Mc Craw                      Madison  CT           278    59   M      49 50-59      31:48   10:15/M             
     347    Eliane Driscoll                   Fairfield  CT         109    11   F      11 10-13      31:49   10:16/M             
     348    Will Landowne                     Westport  CT          242    11   M      15 10-13      31:49   10:16/M             
     349    John Fallon                       Fairfield  CT         127    46   M      57 40-49      31:50   10:16/M             
     350    Stephen Grevious                  Westport  CT          177    52   M      50 50-59      31:54   10:17/M             
     351    Laura Guzzi                       Fairfield  CT         182    46   F      36 40-49      31:55   10:18/M             
     352    Ken West                          Bridgeport  CT        402    63   M      11 60-69      31:56   10:18/M             
     353    Susan Nakas                       Weston  CT            424    57   F      20 50-59      31:56   10:18/M             
     354    Crystal Allison                   Norwalk  CT             8    30   F      29 30-39      31:57   10:18/M             
     355    Jo Ann Volturno                   Monroe  CT            431    47   F      37 40-49      31:58   10:19/M             
     356    Missy Hackett                     Orange  CT            183    46   F      38 40-49      32:02   10:20/M             
     357    Stephanie Aitkin                  Stratford  CT         547    43   F      39 40-49      32:04   10:21/M             
     358    Haley Bower                       Weston  CT             43    14   F      11 14-18      32:05   10:21/M             
     359    Joclyn Schaap                     Westport  CT          352    33   F      30 30-39      32:06   10:21/M             
     360    Janine Rupprecht                  Weston  CT            343    14   F      12 14-18      32:06   10:21/M             
     361    Nicola Minogue                    Fairfield  CT         296    35   F      31 30-39      32:09   10:22/M             
     362    David Diaspro                     Danbury  CT           102    34   M      36 30-39      32:12   10:23/M             
     363    Caroline Tanski                   Norwalk  CT           377    28   F      25 19-29      32:13   10:24/M             
     364    Bill Tanski                       Medford  NJ           376    61   M      12 60-69      32:13   10:24/M             
     365    Bernie Pearce                     Bridgeport  CT        317    53   M      51 50-59      32:14   10:24/M             
     366    Tracy Cammarata                   Tampa  FL              52    29   F      26 19-29      32:15   10:24/M             
     367    Doreen Ferrante                   Waterbury  CT         136    54   F      21 50-59      32:16   10:25/M             
     368    Victoria Siewert                  Norwalk  CT           597    36   F      32 30-39      32:17   10:25/M             
     369    Jason Siewert                     Norwalk  CT           596    34   M      37 30-39      32:17   10:25/M             
     370    Mark Convertito                   Stratford  CT         567    55   M      52 50-59      32:22   10:26/M             
     371    Jim Corcoran                      Fairfield  CT          70    58   M      53 50-59      32:25   10:27/M             
     372    Olivia Wolak                      Darien  CT            412    16   F      13 14-18      32:32   10:30/M             
     373    Lisa Wolak                        Darien  CT            411    49   F      40 40-49      32:32   10:30/M             
     374    Deirdre Brown                     Trumbull  CT          442    48   F      41 40-49      32:42   10:33/M             
     375    Bridgett Dibonaventura            Easton  CT            103    41   F      42 40-49      32:45   10:34/M             
     376    Heather Currier                   Colchester  CT         77    25   F      27 19-29      32:46   10:34/M             
     377    Gary Esposito                     Norwalk  CT           124    66   M      13 60-69      32:57   10:38/M             
     378    Jim Stevens                       Trumbull  CT          370    79   M       5 70-79      32:58   10:38/M             
     379    Betsey Ward                       Norwalk  CT           608    50   F      22 50-59      33:01   10:39/M             
     380    Julia Rogers                      Weston  CT            339    14   F      14 14-18      33:02   10:39/M             
     381    Adrianne Ackley                   Milford  CT           472    33   F      33 30-39      33:03   10:40/M             
     382    Pedro Deabreu                     Fairfield  CT          88    23   M      33 19-29      33:07   10:41/M             
     383    Rick Richardson                   Stratford  CT         334    35   M      38 30-39      33:07   10:41/M             
     384    Mary Wolpiuk                      Trumbull  CT          416    48   F      43 40-49      33:08   10:41/M             
     385    Jennifer Malindretos              Monroe  CT            470    30   F      34 30-39      33:11   10:42/M             
     386    Bridget Araujo                    Shelton  CT            16    27   F      28 19-29      33:12   10:43/M             
     387    Amanda Keeler                     Milford  CT           528    22   F      29 19-29      33:14   10:43/M             
     388    Noel Siscar                       Trumbull  CT          454    39   M      39 30-39      33:20   10:45/M             
     389    Christopher Gallo                 Shelton  CT           153    28   M      34 19-29      33:23   10:46/M             
     390    Arianna Markel                    Westport  CT          612    13   F      12 10-13      33:28   10:48/M             
     391    Judy Savitt                       Bridgeport  CT        350    71   F       2 70-79      33:38   10:51/M             
     392    Erin Ackerman                     Weston  CT              5    16   F      15 14-18      33:38   10:51/M             
     393    Alex Hill                         Bridgeport  CT        196    38   M      40 30-39      33:39   10:51/M             
     394    Noah Friend                       Monroe  CT            151    13   M      16 10-13      33:43   10:53/M             
     395    Mildred Phillips                  Monroe  CT            618    46   F      44 40-49      33:47   10:54/M             
     396    Ken Ziman                         Orange,  CT           475    65   M      14 60-69      33:49   10:55/M             
     397    Jack Mc Carthy                    Fairfield  CT         421    10   M      17 10-13      33:50   10:55/M             
     398    Brigid Van Der Merwe              Westport  CT          387    43   F      45 40-49      33:51   10:55/M             
     399    Paul Mc Carthy                    Fairfield  CT         423    43   M      58 40-49      33:54   10:56/M             
     400    Thomas Lucas                      Easton  CT            259    51   M      54 50-59      33:57   10:57/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Byron Grevious                    Westport  CT          176     5   M       8  2- 9      34:00   10:58/M             
     402    Julie Cochran                     Westport  CT           64    50   F      23 50-59      34:00   10:58/M             
     403    Alexandra Garvey                  Westport  CT          156    16   F      16 14-18      34:01   10:58/M             
     404    Ana Marie Siscar                  Trumbull  CT          455    39   F      35 30-39      34:13   11:02/M             
     405    Jon Williamson                    Weston  CT            408    54   M      55 50-59      34:13   11:02/M             
     406    Lauren Lafronz                    Stratford  CT         240    41   F      46 40-49      34:14   11:03/M             
     407    Audrey Ortega                     West Haven  CT        311    56   F      24 50-59      34:19   11:04/M             
     408    Michael Daly                      Fairfield  CT          82    50   M      56 50-59      34:21   11:05/M             
     409    Chris Cecchetelli                 Stamford  CT          593    24   M      35 19-29      34:25   11:06/M             
     410    Lisa Lacascia                     Stamford  CT          492    24   F      30 19-29      34:25   11:06/M             
     411    Matthew Kelly                     Fairfield  CT         495    7    M       9  2- 9      34:29   11:07/M             
     412    Kevin Kelly                       Fairfield  CT         494    44   M      59 40-49      34:30   11:08/M             
     413    Chris Ivanko                      Fairfield  CT         213    60   F       4 60-69      34:31   11:08/M             
     414    Kelley Oday                       Redding  CT           309    42   F      47 40-49      34:32   11:08/M             
     415    Lee Dunn                          Redding  CT           115    45   M      60 40-49      34:32   11:08/M             
     416    Beth Babinec                      Weston  CT             23    49   F      48 40-49      34:33   11:09/M             
     417    Virginia Garcia                   West Haven  CT        155    28   F      31 19-29      34:35   11:09/M             
     418    Megan Hauck                       Fairfield  CT         190    29   F      32 19-29      34:37   11:10/M             
     419    Steve Allison                     Norwalk  CT             9    33   M      41 30-39      34:40   11:11/M             
     420    Therese Liptak                    Stratford  CT         251    49   F      49 40-49      34:47   11:13/M             
     421    Julia Armijo                      Weston  CT             18    17   F      17 14-18      34:50   11:14/M             
     422    Sean Roberts                      Stamford  CT          490    23   M      36 19-29      35:06   11:19/M             
     423    Tara Moreno                       Stratford  CT         300    30   F      36 30-39      35:07   11:20/M             
     424    Angela Hall                       North Branford  CT    185    31   F      37 30-39      35:07   11:20/M             
     425    John Dunlevy                      Fiarfield  CT         114    56   M      57 50-59      35:09   11:20/M             
     426    Kevin Hall                        North Branford  CT    186    47   M      61 40-49      35:10   11:21/M             
     427    Mary Ann Fontaine                 Bethlehem  CT         141    57   F      25 50-59      35:12   11:21/M             
     428    Vicki Mueller                     Ridgefield  CT        301    51   F      26 50-59      35:16   11:23/M             
     429    Sarah Kuhns                       Monroe  CT            235    29   F      33 19-29      35:16   11:23/M             
     430    Brian Wilk                        Easton  CT            405    41   M      62 40-49      35:17   11:23/M             
     431    Elizabeth Lepore                  Weston  CT            247    16   F      18 14-18      35:22   11:25/M             
     432    Ina Filepp                        Westport  CT          138    56   F      27 50-59      35:22   11:25/M             
     433    Judi Burr                         Bridgeport  CT         47    39   F      38 30-39      35:23   11:25/M             
     434    Caroline Braden                   Weston  CT             44    14   F      19 14-18      35:24   11:25/M             
     435    Anna Mahony                       Weston  CT            262    16   F      20 14-18      35:25   11:25/M             
     436    Catherine Birge                   Weston  CT             39    43   F      50 40-49      35:25   11:25/M             
     437    Isabel Birge                      Weston  CT             40     8   F       1  2- 9      35:26   11:26/M             
     438    Carmine Greco                     Fairfield  CT         174    42   M      63 40-49      35:27   11:26/M             
     439    Marina Sanchez                    Holmes  NY            346    51   F      28 50-59      35:29   11:27/M             
     440    Michael Wadlinger                 West Simsbury  CT     396    57   M      58 50-59      35:31   11:27/M             
     441    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        271    50   F      29 50-59      35:38   11:30/M             
     442    True Barrett                      Windsor  CT            31    74   M       6 70-79      35:42   11:31/M             
     443    Christine Malash                  Stratford  CT         265    31   F      39 30-39      35:46   11:32/M             
     444    Ali Anastasia                     Milford  CT           579    29   F      34 19-29      35:52   11:34/M             
     445    Meredith Newman                   Trumbull  CT          478    12   F      13 10-13      35:53   11:35/M             
     446    Greg Imler                        Hamden  CT            503    38   M      42 30-39      35:56   11:35/M             
     447    Lily Pirulli                      Monroe  CT            571    12   F      14 10-13      35:59   11:36/M             
     448    Abigail Beardsley                 Monroe  CT            572    12   F      15 10-13      35:59   11:36/M             
     449    Julia Mahony                      Weston  CT            263    11   F      16 10-13      36:00   11:37/M             
     450    Richard Mahony                    Weston  CT            264    51   M      59 50-59      36:01   11:37/M             
     451    Maureen Johnson                   Weston  CT            218    48   F      51 40-49      36:02   11:37/M             
     452    Melanie Trutt                     Trumbull  CT          383    39   F      40 30-39      36:04   11:38/M             
     453    Susan Carbine                     Fairfield  CT          56    45   F      52 40-49      36:19   11:43/M             
     454    Helen Powers                      Purdys  NY            575    64   F       5 60-69      36:21   11:44/M             
     455    Viviian Wadlinger                 West Simsbury  CT     398    56   F      30 50-59      36:21   11:44/M             
     456    Carleigh Sher                     Weston  CT            358    17   F      21 14-18      36:22   11:44/M             
     457    Kelly Quinn                       Weston  CT            330    17   F      22 14-18      36:22   11:44/M             
     458    Leslie Lloyd                      Darien  CT            253    58   F      31 50-59      36:37   11:49/M             
     459    Kevin Lloyd                       Darien  CT            252    58   M      60 50-59      36:38   11:49/M             
     460    Sheila Hazen                      Trumbull  CT          191    43   F      53 40-49      36:41   11:50/M             
     461    John Da Ponte                     Stratford  CT          80    63   M      15 60-69      36:50   11:53/M             
     462    Kelly Dodder                      Fairfield  CT         574    37   F      41 30-39      36:51   11:53/M             
     463    Pamela Kiernan                    Darien  CT            225    45   F      54 40-49      36:53   11:54/M             
     464    Ann Hauck                         Fairfield  CT         189    56   F      32 50-59      36:56   11:55/M             
     465    Madeline Crawford                 Fairfield  CT         498     8   F       2  2- 9      36:56   11:55/M             
     466    Amy Crawford                      Fairfield  CT         499    37   F      42 30-39      36:57   11:55/M             
     467    Kim Coyne-Lupinacci               Trumbull  CT           75    52   F      33 50-59      36:58   11:55/M             
     468    Paige Hine                        Monroe  CT            511    10   F      17 10-13      36:59   11:56/M             
     469    Manaia Friend                     Monroe  CT            150    10   F      18 10-13      36:59   11:56/M             
     470    Viviana Bermuder                  Hamden  CT             37    17   F      23 14-18      37:00   11:56/M             
     471    Ines Martinez                     New Haven,  CT        273    31   F      43 30-39      37:07   11:58/M             
     472    John Hoctor                       Stratford  CT         487    50   M      61 50-59      37:08   11:59/M             
     473    Donna Dawson                      W. Hartford  CT        87    45   F      55 40-49      37:11   12:00/M             
     474    Jessica Terry                     Weston  CT            379    13   F      19 10-13      37:14   12:01/M             
     475    Kendra Savage                     Weston  CT            349    15   F      24 14-18      37:14   12:01/M             
     476    Josephine Federici                Weston  CT            134    13   F      20 10-13      37:30   12:06/M             
     477    Michael Meagher                   Trumbull  CT          284    24   M      37 19-29      37:30   12:06/M             
     478    Sarah Alberino                    Cos Cob  CT           448    36   F      44 30-39      37:31   12:06/M             
     479    Cathy Lobdell                     Trumbull  CT          479    47   F      56 40-49      37:39   12:09/M             
     480    Madelyn Meagher                   Trumbull  CT          283    62   F       6 60-69      37:56   12:14/M             
     481    Danny Fattahi                     Fairfield  CT         131    29   M      38 19-29      38:02   12:16/M             
     482    Greg Artman                       Waterbury  CT         505    38   M      43 30-39      38:06   12:17/M             
     483    Randy Marsh                       Norwalk  CT           270    43   M      64 40-49      38:13   12:20/M             
     484    Donald Janezic                    Cheshire  CT          607    65   M      16 60-69      38:13   12:20/M             
     485    Dashiell Hunter                   Westport  CT          204    10   M      18 10-13      38:34   12:26/M             
     486    Flossie Dewar                     Fairfield  CT          97    14   F      25 14-18      38:35   12:27/M             
     487    Cathy Fedak                       Trumbull  CT          133    38   F      45 30-39      38:39   12:28/M             
     488    Bob Loh                           Trumbull  CT          256    66   M      17 60-69      38:39   12:28/M             
     489    Kim Bronski                       Trumbull  CT           45    54   F      34 50-59      38:44   12:30/M             
     490    Shawnee Sloop                     Weston  CT            363    16   F      26 14-18      38:45   12:30/M             
     491    Ralph Barra                       Middlebury  CT         29    63   M      18 60-69      38:45   12:30/M             
     492    Christopher Kwong                 Southport  CT         237    53   M      62 50-59      38:47   12:31/M             
     493    Michael O'Mealy                   Rye  NY               580    29   M      39 19-29      38:54   12:33/M             
     494    Deb Goodman                       Easton  CT            167    40   F      57 40-49      39:11   12:38/M             
     495    Joyce Meskill                     Shelton  CT           291    57   F      35 50-59      39:22   12:42/M             
     496    Lexie Detmer                      Milford  CT            96    29   F      35 19-29      39:22   12:42/M             
     497    Mandi Marcino                     East Haven  CT        516    36   F      46 30-39      39:23   12:42/M             
     498    Kerry Perry                       Fairfield  CT         523    29   F      36 19-29      39:35   12:46/M             
     499    Lisa Coretti                      Cos Cob  CT            71    33   F      47 30-39      39:44   12:49/M             
     500    Heidi Alvey                       Thomaston  CT          10    29   F      37 19-29      39:46   12:50/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     501    Sara Izzo                         Cheshire  CT          215    24   F      38 19-29      39:59   12:54/M             
     502    Angie D'Amico                     Cheshire  CT           79    31   F      48 30-39      40:00   12:54/M             
     503    Luisa Friend                      Monroe  CT            149     7   F       3  2- 9      40:01   12:55/M             
     504    Carrie Friend                     Monroe  CT            147    43   F      58 40-49      40:02   12:55/M             
     505    Dan Carbine                       Fairfield  CT          55    44   M      65 40-49      40:05   12:56/M             
     506    Richard Linell                    Bridgeport  CT        249    68   M      19 60-69      40:06   12:56/M             
     507    Rebecca Gates                     North Windham  CT     158    32   F      49 30-39      40:06   12:56/M             
     508    Francisco Ruiz                    New Haven,  CT        342    38   M      44 30-39      40:11   12:58/M             
     509    Janelle Veloce                    Stamford  CT          594    23   F      39 19-29      40:12   12:58/M             
     510    Jacob Burton                      Cheshire  CT          520    10   M      19 10-13      40:12   12:58/M             
     511    Alexandra McNamara                Weston  CT            282    14   F      27 14-18      40:13   12:58/M             
     512    Derek Burton                      Cheshire  CT           49    43   M      66 40-49      40:13   12:58/M             
     513    Aly Sivinski                      Westport  CT          600    9    F       4  2- 9      40:14   12:59/M             
     514    Matthew Grant                     Fairfield  CT         430    14   M       7 14-18      40:21   13:01/M             
     515    Jean Loeb                         Weston  CT            255    51   F      36 50-59      40:38   13:06/M             
     516    Heather Way                       Greenwich  CT         401    28   F      40 19-29      41:01   13:14/M             
     517    Dani Narins                       Weston  CT            303    16   F      28 14-18      41:12   13:17/M             
     518    Sarah Levin                       Weston  CT            248    16   F      29 14-18      41:13   13:18/M             
     519    Kelly Hagen                       Weston  CT            184    16   F      30 14-18      41:13   13:18/M             
     520    Pete Warner                       Southbury  CT         462    52   M      63 50-59      41:14   13:18/M             
     521    Esther Martinez                   New Haven  CT         272    32   F      50 30-39      41:24   13:21/M             
     522    Deirdre Fenderson                 South Burlington  V   135    32   F      51 30-39      41:29   13:23/M             
     523    Ross Fenderson                    Waterbury  VT         615    32   M      45 30-39      41:29   13:23/M             
     524    Tara Foster                       Newtown  CT           445    30   F      52 30-39      42:16   13:38/M             
     525    Laurence Nordvall                 Trumbull  CT          306    74   M       7 70-79      42:40   13:46/M             
     526    Maureen Greco                     Fairfield  CT         175    40   F      59 40-49      42:42   13:46/M             
     527    Bob Dittemer                      Ringwood  NJ          106    72   M       8 70-79      42:56   13:51/M             
     528    Kimberly Bates McCarl             Milford  CT            32    47   F      60 40-49      43:01   13:53/M             
     529    Ana Babinec                       Weston  CT             22    15   F      31 14-18      43:17   13:58/M             
     530    Carolyn Pianin                    Weston  CT            322    48   F      61 40-49      43:17   13:58/M             
     531    Lilly Pianin                      Weston  CT            323    14   F      32 14-18      43:18   13:58/M             
     532    Jack Foster                       Trumbull  CT          144    67   M      20 60-69      43:47   14:07/M             
     533    Sarah Bandanza                    Beacon Falls  CT       25    33   F      53 30-39      43:52   14:09/M             
     534    Patricia Axtmayer                 Wallingford  CT        21    60   F       7 60-69      44:10   14:15/M             
     535    Eddie Mazza                       Rowayton  CT          277    47   M      67 40-49      44:22   14:19/M             
     536    Lauren Cavalli                    Fairfield  CT         508    33   F      54 30-39      44:56   14:30/M             
     537    Noel Gabrielle                    Orange  CT            152    62   M      21 60-69      44:57   14:30/M             
     538    Linda Heil                        Shelton  CT           193    58   F      37 50-59      47:22   15:17/M             
     539    Damian Hoffman                    West Haven  CT        200     7   M      10  2- 9      48:03   15:30/M             
     540    Este Zarlenga                     Fairfield  CT         413    44   M      68 40-49      48:25   15:37/M             
     541    Melissa Anderson                  Oxford  CT             13    30   F      55 30-39      48:51   15:45/M             
     542    Chantelle Hoffman                 West Haven  CT        199    29   F      41 19-29      49:46   16:03/M             
     543    Ann Louise Onton                  Woodbridge  CT        606    67   F       8 60-69      51:41   16:40/M             
     544    Sharon Burr                       Windsor  CT            48    63   F       9 60-69      53:59   17:25/M             
     545    Ryan Tuxpan                       New Haven,  CT        386     7   M      11  2- 9      54:13   17:29/M             
     546    Selene Tepatzi                    New Haven  CT         378    35   F      56 30-39      54:14   17:30/M             
     547    Herman Bershtein                  Hamden  CT             38    86   M       1 80-99      56:54   18:21/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Anand Easton CT

12

33

9

18:12

5:52/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Chorney Jackson WY

744

23

1

16:21

5:16/M

 
 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabel Birge Weston CT

40

8

437

35:26

11:26/M

2

Madeline Crawford Fairfield CT

498

8

465

36:56

11:55/M

3

Luisa Friend Monroe CT

149

7

503

40:01

12:55/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Azaan Dawson New Haven CT

482

8

41

21:29

6:56/M

2

Christian Meier New Canaan CT

286

9

66

22:52

7:23/M

3

Joshua Schumacher Colebrook CT

559

8

146

25:47

8:19/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

556

12

44

21:45

7:01/M

2

Annabelle Wanner Fairfield CT

451

13

126

25:21

8:11/M

3

Lily Benson Fairfield CT

501

11

183

26:44

8:37/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

557

11

24

20:23

6:35/M

2

Nick Zannis Milford, CT

497

13

25

20:38

6:39/M

3

Ben Ruffing Redding CT

532

12

36

21:08

6:49/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tiffany Goodridge New Haven CT

504

17

51

22:09

7:09/M

2

Sarah Benson Fairfield CT

502

16

79

23:21

7:32/M

3

Abby Mc Namara Oxford CT

279

15

139

25:38

8:16/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Josh Archer Fairfield CT

17

15

35

21:07

6:49/M

2

Corbinian Wanner Fairfield CT

452

15

57

22:18

7:12/M

3

Nicolai Ostberg Darien CT

537

14

58

22:18

7:12/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Santos Fairfield CT

348

27

91

23:54

7:43/M

2

Becky Beers Milford CT

34

29

100

24:17

7:50/M

3

Alecia Faustini Derby CT

132

27

127

25:22

8:11/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Houghtalen Amsterdam NY

745

22

2

16:43

5:24/M

2

Tim Perry Fairfield CT

746

28

3

16:54

5:27/M

3

Steve Benoit Wethersfield CT

521

22

5

17:25

5:37/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mandy West New York NY

467

34

13

19:03

6:09/M

2

Caroline Smith Danbury CT

552

35

93

24:04

7:46/M

3

Amanda Miller Saint Louis MO

294

30

98

24:07

7:47/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Maas Old Greenwich CT

260

39

6

17:30

5:39/M

2

Jeffrey Townsend Woodbridge CT

613

39

11

18:37

6:00/M

3

Jorge Mendosa Bridgeport CT

620

34

15

19:31

6:18/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Merkle Trumbull CT

493

44

14

19:05

6:09/M

2

Christine Vincent Fairfield CT

391

41

56

22:17

7:11/M

3

Leah Begg Newtown CT

583

42

64

22:45

7:20/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Byrne Hackensack NJ

743

46

4

16:59

5:29/M

2

Jim Zoldy Watertown CT

414

49

8

17:46

5:44/M

3

Kevin Grimes Sandy Hook CT

178

48

10

18:21

5:55/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dabney Mahoney Westport CT

526

50

49

22:04

7:07/M

2

Kimberly Driscoll Fairfield CT

110

50

54

22:16

7:11/M

3

Katharine Radziewicz Fairfield CT

585

52

84

23:39

7:38/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hector Camacho Bridgeport CT

447

51

16

19:38

6:20/M

2

Dennis Larney Seymour CT

513

50

20

20:07

6:29/M

3

Fred Scalzi Naugatuck CT

741

53

22

20:13

6:31/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Deborah Sylvestro Fairfield CT

459

60

147

25:48

8:19/M

2

Sherri Daley Fairfield CT

81

63

328

31:19

10:06/M

3

Carol Smith Bethel CT

554

63

342

31:44

10:14/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elliott Rogers Southport CT

337

60

47

21:57

7:05/M

2

John Courtmanche New Haven CT

519

68

55

22:17

7:11/M

3

Robert Hein Mount Vernon NY

194

64

128

25:25

8:12/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

456

72

297

30:05

9:42/M

2

Judy Savitt Bridgeport CT

350

71

391

33:38

10:51/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Goldman Scarsdale NY

165

75

152

26:03

8:24/M

2

John Howell Easton CT

203

76

230

28:09

9:05/M

3

Watt White Stamford CT

404

72

239

28:23

9:09/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

38

86

547

56:54

18:21/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com