HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Hope Is Coming 5K
August 6, 2011 - 5K
West Haven, CT

OVERALL WINNERS

Desmond O'Grady, Southbury, CT - 17:52
Dominique Stasulli, West Haven, CT - 20:30

mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
West Haven
High School
WEATHER
77 Degrees
Hazy

Overall Finish List


Free finish Line Photos Available at http://www.jlgdesigns.com


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Desmond O'Grady                   Southbury  CT         129    31   M   ***** 30-39      17:52    5:46/M             
       2    Spencer Rogers                    New Haven  CT         204    35   M       1 30-39      18:17    5:54/M             
       3    James Drummond                    Wallingford  CT       167    48   M       1 40-49      19:06    6:10/M             
       4    Henry Moorhead                    Dedham  MA            160    20   M       1 20-29      19:23    6:15/M             
       5    Sam Moorhead                      Dedham  MA            158    24   M       2 20-29      19:23    6:15/M             
       6    Dan McCabe                        Orange  CT            157    16   M       1  1-19      19:47    6:23/M             
       7    Joseph Reynolds                   Prospect  CT           91    16   M       2  1-19      19:50    6:24/M             
       8    Bryan McNamara                    Guilford  CT          193    18   M       3  1-19      20:13    6:31/M             
       9    Dominique Stasulli                West Haven  CT         42    19   F   *****  1-19      20:30    6:37/M             
      10    Simon Edgett                      Milford  CT           147    35   M       2 30-39      21:22    6:54/M             
      11    Alyssa Cole                       Woodbury  CT          201    0    F       1  0- 0      21:29    6:56/M             
      12    Micah Margolis                    New Haven  CT         149    16   M       4  1-19      21:38    6:59/M             
      13    Bill Bodin                        Orange  CT             98    32   M       3 30-39      21:43    7:00/M             
      14    Jamie Scholl                      Thomaston  CT         130    29   F       1 20-29      21:53    7:04/M             
      15    Jose Santiago                     Bridgeport  CT         88    24   M       3 20-29      22:13    7:10/M             
      16    Colleen Beirne                    Milford  CT            73    41   F       1 40-49      22:14    7:10/M             
      17    Daniel Eiler                      East Haven  CT          6    26   M       4 20-29      22:17    7:11/M             
      18    Laura Hough                       Latham  NY            133    17   F       1  1-19      22:28    7:15/M             
      19    Janis Grant                       Miloford  CT          104    55   F       1 50-59      22:45    7:20/M             
      20    Justin Colby                      Middlebury  CT        177    26   M       5 20-29      22:51    7:22/M             
      21    Rich Steeves                      Guilford  CT           79    61   M       1 60-69      22:56    7:24/M             
      22    Tyson Kaczmarek                   West Haven  CT        176    31   M       4 30-39      23:01    7:25/M             
      23    Joseph Bataguas                   Middletiown  CT        36    38   M       5 30-39      23:21    7:32/M             
      24    Denise Massari                    Milford  CT           189    40   F       2 40-49      23:35    7:36/M             
      25    Sean Krom                         Meriden  CT            93    33   M       6 30-39      23:49    7:41/M             
      26    Rebecca Palmer                    Higganum  CT          178    20   F       2 20-29      23:59    7:44/M             
      27    Bryan Flewelling                  Trumbull  CT          122    16   M       5  1-19      24:03    7:45/M             
      28    Julia Sassi                       Stamford  CT          182    15   F       2  1-19      24:09    7:47/M             
      29    Michael O'Grady                   Milford  CT           119    58   M       1 50-59      24:12    7:48/M             
      30    Christina Mc Gurrin Zakos         West Haven  CT        188    34   F       1 30-39      24:20    7:51/M             
      31    John Castelluzzo                  Stratford  CT         111    30   M       7 30-39      24:23    7:52/M             
      32    Huoy Walsh                        Milford  CT            72    34   F       2 30-39      24:44    7:59/M             
      33    Dawn Landino                      Plainville  CT        170    0    F       2  0- 0      24:56    8:03/M             
      34    Aaron Truong                      West Haven  CT         97    30   M       8 30-39      25:14    8:08/M             
      35    Stephanie Dantos                  Granby  CT            116    16   F       3  1-19      25:16    8:09/M             
      36    Brittany Eiler                    East Haven  CT          5    25   F       3 20-29      25:17    8:09/M             
      37    Anna Hughes                       Shrewsbury  MA          3    41   F       3 40-49      25:17    8:09/M             
      38    Mark Hughes                       Shrewsbury  MA          2    38   M       9 30-39      25:18    8:10/M             
      39    Kevin Ryan                        Orange  CT            173    52   M       2 50-59      25:20    8:10/M             
      40    Jim Beecher                       Ansonia  CT           123    36   M      10 30-39      25:26    8:12/M             
      41    Sheilah Krasnickas                Newtown  CT             4    44   F       4 40-49      25:27    8:13/M             
      42    Christopher Smith                 Wallingford  CT        12    48   M       2 40-49      25:43    8:18/M             
      43    Thiet Ta                          East Haven  CT        105    25   M       6 20-29      25:53    8:21/M             
      44    Mike Makubic                      Waterbury  CT         202    28   M       7 20-29      25:55    8:22/M             
      45    Ana Nelson                        Monroe  CT            154    54   F       2 50-59      26:02    8:24/M             
      46    Laura Peters                      Orange  CT            184    44   F       5 40-49      26:22    8:30/M             
      47    Joe Gelb                          Milford  CT           174    57   M       3 50-59      26:23    8:31/M             
      48    Darrin Rees                       Hartford  CT          205    0    M       1  0- 0      26:25    8:31/M             
      49    Justin Stackawitz                 Ansonia  CT           169    33   M      11 30-39      26:28    8:32/M             
      50    Michael Hough                     Albany  NY             29    46   M       3 40-49      26:35    8:35/M             
      51    Diane Moulton                     Milford  CT           125    33   F       3 30-39      26:39    8:36/M             
      52    Mark Hough                        Latham  NY            134    13   M       6  1-19      26:54    8:41/M             
      53    Doug Hough                        Latham  NY            132    43   M       4 40-49      26:54    8:41/M             
      54    George Weber                      West Haven  CT         52    61   M       2 60-69      26:56    8:41/M             
      55    Beth Peterson                     West Haven  CT        161    47   F       6 40-49      27:07    8:45/M             
      56    Kellie Nissen                     Farmington  CT        113    18   F       4  1-19      27:08    8:45/M             
      57    Bruce Reynolds                    Prospect  CT           90    42   M       5 40-49      27:10    8:46/M             
      58    Luis Galli                        Orange  CT            156    34   M      12 30-39      27:11    8:46/M             
      59    Brian Walker                      Monroe  CT            168    58   M       4 50-59      27:12    8:46/M             
      60    Joseph Carroll Jr                 Hamden  CT            194    49   M       6 40-49      27:17    8:48/M             
      61    Joseph Steele                     New Haven  CT         115    56   M       5 50-59      27:30    8:52/M             
      62    L Kevin Morrison                  Hamden  CT            179    0    M       2  0- 0      27:40    8:55/M             
      63    Lynne McLeer                      Glenmont  NY           66    49   F       7 40-49      27:54    9:00/M             
      64    Joe Celentano                     West Haven  CT        187    50   M       6 50-59      27:56    9:01/M             
      65    Kim Remetta                       Milford  CT           162    56   M       7 50-59      28:00    9:02/M             
      66    Lisa Vanvalkenburg                Cheshire  CT           59    37   F       4 30-39      28:09    9:05/M             
      67    David Perreault                   Mt Juliet  TN          87    52   M       8 50-59      28:13    9:06/M             
      68    Rita Oliveira                     West Haven  CT         37    29   F       4 20-29      28:28    9:11/M             
      69    Paula Hough                       Latham  NY            131    41   F       8 40-49      28:30    9:12/M             
      70    Jenny Bataguas                    Middletown  CT         35    36   F       5 30-39      28:33    9:13/M             
      71    Tracey Sullivan                   West Haven  CT         62    49   F       9 40-49      28:35    9:13/M             
      72    Stephen Moorhead                  Dedham  MA            159    59   M       9 50-59      28:38    9:14/M             
      73    Samantha Shaw                     West Haven  CT         64    19   F       5  1-19      28:42    9:15/M             
      74    Julia Wang                        West Haven  CT         54    19   F       6  1-19      29:03    9:22/M             
      75    Dante Brito                       Hamden  CT             77    18   M       7  1-19      29:28    9:30/M             
      76    Ed Perez                          West Haven  CT        141    44   M       7 40-49      29:33    9:32/M             
      77    Dreisen Heath                     New Haven  CT          76    18   F       7  1-19      29:34    9:32/M             
      78    Scott MacHado                     West Haven  CT        142    47   M       8 40-49      29:36    9:33/M             
      79    Dianne Merrigan                   Newington  CT         140    46   F      10 40-49      29:37    9:33/M             
      80    Wayne Kaskie                      Paterson  NJ          117    36   M      13 30-39      29:42    9:35/M             
      81    Christine Reynolds                Prospect  CT           92    38   F       6 30-39      29:48    9:37/M             
      82    Len Gaudino                       West Haven  CT         80    51   M      10 50-59      29:49    9:37/M             
      83    Gregg Hammond                     Bridgeport  CT         51    27   M       8 20-29      29:51    9:38/M             
      84    Ashley Bedford                    Seymour  CT           128    24   F       5 20-29      29:54    9:39/M             
      85    Rafal Kowalczyk                   New Haven  CT         180    26   M       9 20-29      29:56    9:39/M             
      86    Caity Silva                       New Haven  CT          84    13   F       8  1-19      30:02    9:41/M             
      87    Teresa Lacoille                   New Haven  CT          83    26   F       6 20-29      30:02    9:41/M             
      88    Kelly Verab                       Norwich  CT           124    29   F       7 20-29      30:06    9:43/M             
      89    Andrea Zingarella                 Wallingford  CT       100    32   F       7 30-39      30:08    9:43/M             
      90    Joseph Pepe                       Orange  CT            163    61   M       3 60-69      30:11    9:44/M             
      91    Tracie Averaimo                   Milford  CT            13    35   F       8 30-39      30:31    9:51/M             
      92    Kate Standish                     West Haven  CT        171    29   F       8 20-29      30:40    9:54/M             
      93    Neal Wellins                      Cheshire  CT          172    67   M       4 60-69      30:48    9:56/M             
      94    Michael Battista                  Bloomington  IN        58    11   M       8  1-19      30:49    9:56/M             
      95    Christina Gagstetter              Milford  CT           175    47   F      11 40-49      30:55    9:58/M             
      96    Mickey Battista                   Bloomington  IN        57    41   M       9 40-49      30:56    9:59/M             
      97    Rochelle Liska                    Seymour  CT           181    28   F       9 20-29      31:08   10:03/M             
      98    Amy Schock                        West Haven  CT         16    25   F      10 20-29      31:10   10:03/M             
      99    Kate Flewelling                   Trumbull  CT          121    18   F       9  1-19      31:14   10:05/M             
     100    Mary O'Connell                    West Haven  CT        114    60   F       1 60-69      31:14   10:05/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Gregory Harris                    Windsor  CT            60    41   M      10 40-49      31:20   10:06/M             
     102    Michele Pepe                      Bethany  CT            45    43   F      12 40-49      31:40   10:13/M             
     103    Joseph Ankrah                     West Haven  CT        152    43   M      11 40-49      31:42   10:14/M             
     104    Jim Nelson                        Monroe  CT            155    59   M      11 50-59      31:48   10:15/M             
     105    Katie Goldsmith                   West Haven  CT        185    24   F      11 20-29      31:51   10:16/M             
     106    Bryan King                        West Haven  CT        186    24   M      10 20-29      31:51   10:16/M             
     107    Charlie Bailey                    Marion  CT             95    25   M      11 20-29      31:55   10:18/M             
     108    Jorge Solveira                    West Haven  CT        120    39   M      14 30-39      31:56   10:18/M             
     109    Rebekah Seabury                   New Haven  CT         153    27   F      12 20-29      31:59   10:19/M             
     110    Sarah Burke                       Branford  CT          137    23   F      13 20-29      31:59   10:19/M             
     111    Stephen Burke                     Branford  CT          138    52   M      12 50-59      32:01   10:20/M             
     112    Mary Ahlers                       Fairfield  CT         108    39   F       9 30-39      32:11   10:23/M             
     113    Laura Smith                       Wallingford  CT        11    45   F      13 40-49      32:12   10:23/M             
     114    Sandra Luczynski                  Kensington  CT         68    47   F      14 40-49      32:25   10:27/M             
     115    Allison Bernhard                  Canton  CT             18    20   F      14 20-29      32:27   10:28/M             
     116    Kiki Nissen                       Farmington  CT        112    50   F       3 50-59      32:50   10:35/M             
     117    Jennifer Looney                   Hamden  CT            192    28   F      15 20-29      33:10   10:42/M             
     118    Robert Picone                     Marlborough  CT       110    40   M      12 40-49      33:22   10:46/M             
     119    Dan Pandoru                       West Haven  CT        191    36   M      15 30-39      33:23   10:46/M             
     120    Morina Bojka                      Prospect  CT          190    11   F      10  1-19      33:24   10:46/M             
     121    Patricia Caruso                   Southington  CT       102    61   F       2 60-69      33:24   10:46/M             
     122    Jennifer Caruso                   Hamden  CT            101    32   F      10 30-39      33:24   10:46/M             
     123    Corina Zdrowski                   Woodbridge  CT         48    16   F      11  1-19      33:44   10:53/M             
     124    Aimee Crum                        Hamden  CT             23    34   F      11 30-39      34:18   11:04/M             
     125    Julie Seipel                      Branford  CT           40    39   F      12 30-39      34:21   11:05/M             
     126    C. Andrew McGadney                Tolland  CT            41    41   M      13 40-49      34:22   11:05/M             
     127    Audrey Ortega                     Wesy Haven  CT        103    41   F      15 40-49      34:56   11:16/M             
     128    Ashley McArthur                   Wallingford  CT        44    23   F      16 20-29      35:12   11:21/M             
     129    Sarah Chepeleff                   Vernon  CT             17    20   F      17 20-29      35:20   11:24/M             
     130    Matthew McCormick                 Westbrook  CT          28    29   M      12 20-29      35:32   11:28/M             
     131    Elizabeth Heenan                  Guilford  CT           19    40   F      16 40-49      35:43   11:31/M             
     132    Daniel Heenan                     Branford  CT          166    30   M      16 30-39      35:44   11:32/M             
     133    Timur Kizavul                     Milford  CT            74    25   M      13 20-29      36:07   11:39/M             
     134    Dontrel Latta                     New Haven  CT          22    17   M       9  1-19      36:31   11:47/M             
     135    Roderick Richardson               New Haven  CT          21    61   M       5 60-69      36:34   11:48/M             
     136    Catherine Massetti                Meriden  CT            89    49   F      17 40-49      37:07   11:58/M             
     137    Paul Villani                      Wallingford  CT        25    61   M       6 60-69      37:07   11:58/M             
     138    Misha Dawn                        New Haven  CT          71    35   F      13 30-39      37:23   12:04/M             
     139    Rahul Raghavan                    New Haven  CT          70    36   M      17 30-39      37:23   12:04/M             
     140    Ed Snyder                         Wallingford  CT       196    64   M       7 60-69      37:29   12:05/M             
     141    Kathryn Bailey                    Marion  CT             96    21   F      18 20-29      38:23   12:23/M             
     142    Shantal Savage                    East Haven  CT         75    28   F      19 20-29      38:25   12:24/M             
     143    Claire Denis                      Tupper Lake  NY       199    9    F      12  1-19      38:40   12:28/M             
     144    Rebecca Mita                      Southington  CT        86    38   F      14 30-39      39:42   12:48/M             
     145    Holly Krayeske                    New Britain  CT       136    33   F      15 30-39      40:58   13:13/M             
     146    Gregory Crum                      Hamden  CT             24    43   M      14 40-49      41:01   13:14/M             
     147    Salvatore Montalto                Denver  CO             26    60   M       8 60-69      41:10   13:17/M             
     148    Katherine Jacome                  West Haven  CT        148    18   F      13  1-19      41:24   13:21/M             
     149    Samantha Makris                   Colchester  CT        139    24   F      20 20-29      41:26   13:22/M             
     150    Christina Tonucci                 Orange  CT             81    15   F      14  1-19      41:45   13:28/M             
     151    Alexis Murphy                     Woodbridge  CT         82    15   F      15  1-19      41:47   13:29/M             
     152    Karina Rondinella                 New Haven  CT           9    37   F      16 30-39      41:59   13:33/M             
     153    Heather Rebb                      Brookfield  CT         53    26   F      21 20-29      42:41   13:46/M             
     154    Paul Bulfamante                   Monroe  NY             67    49   M      15 40-49      43:04   13:54/M             
     155    Danielle Bulfamante               Monroe  NY             33    21   F      22 20-29      43:04   13:54/M             
     156    Bob Purcell                       Westhaven  CT          32    50   M      13 50-59      43:19   13:58/M             
     157    Caterina Zdrowski                 Woodbridge  CT         49    45   F      18 40-49      43:48   14:08/M             
     158    Nicole Daley                      Jamaica Plains  MA     39    31   F      17 30-39      43:48   14:08/M             
     159    Cassandra James                   West Haven  CT         38    32   F      18 30-39      43:48   14:08/M             
     160    Leigha Defeo                      Hamden  CT             31    25   F      23 20-29      43:58   14:11/M             
     161    Richard Palyo                     Ansonia  CT            30    28   M      14 20-29      43:58   14:11/M             
     162    Malaika Mfuko                     Hamden  CT            164    10   F      16  1-19      44:36   14:23/M             
     163    Norman Mfuko                      Hamden  CT            165    36   M      18 30-39      44:37   14:24/M             
     164    Drew Denis                        Tupper Lake  NY       198    11   M      10  1-19      45:20   14:37/M             
     165    Cinira Diogo                      Avon  CT              195    42   F      19 40-49      46:25   14:58/M             
     166    Angie Kaskie                      West Haven  CT         94    33   F      19 30-39      49:14   15:53/M             
     167    Cora Walker                       Seymour  CT           203    14   F      17  1-19      49:24   15:56/M             
     168    Nadia Hooks                       New Haven  CT         200    0    F       3  0- 0      49:24   15:56/M             
     169    Melanie Newcomer                  Spring City  PA       109    29   F      24 20-29      51:00   16:27/M             
     170    Jamy Stenger                      Shelton  CT             1    29   F      25 20-29      51:00   16:27/M             
     171    Kathy Kendrick                    Hameden  CT            34    44   F      20 40-49      54:25   17:33/M             
     172    Alyssa Golde                      West Haven  CT        197    13   F      18  1-19      54:26   17:34/M             
     173    Kelly Sullivan                    West Haven  CT         65    14   F      19  1-19      54:26   17:34/M             
     174    Tanya Sage                        Prospect  CT          118    44   F      21 40-49      1:13:00   23:33/M             
     175    Cheryl Griffin                    Thomaston  CT         135    43   F      22 40-49      1:13:00   23:33/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dominique Stasulli West Haven CT

42

19

9

20:30

6:37/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Desmond O'Grady Southbury CT

129

31

1

17:52

5:46/M

 

Female 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Hough Latham NY

133

17

18

22:28

7:15/M

2

Julia Sassi Stamford CT

182

15

28

24:09

7:47/M

3

Stephanie Dantos Granby CT

116

16

35

25:16

8:09/M

 
Top

Male 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan McCabe Orange CT

157

16

6

19:47

6:23/M

2

Joseph Reynolds Prospect CT

91

16

7

19:50

6:24/M

3

Bryan McNamara Guilford CT

193

18

8

20:13

6:31/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamie Scholl Thomaston CT

130

29

14

21:53

7:04/M

2

Rebecca Palmer Higganum CT

178

20

26

23:59

7:44/M

3

Brittany Eiler East Haven CT

5

25

36

25:17

8:09/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Henry Moorhead Dedham MA

160

20

4

19:23

6:15/M

2

Sam Moorhead Dedham MA

158

24

5

19:23

6:15/M

3

Jose Santiago Bridgeport CT

88

24

15

22:13

7:10/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Mc Gurrin Zakos West Haven CT

188

34

30

24:20

7:51/M

2

Huoy Walsh Milford CT

72

34

32

24:44

7:59/M

3

Diane Moulton Milford CT

125

33

51

26:39

8:36/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Rogers New Haven CT

204

35

2

18:17

5:54/M

2

Simon Edgett Milford CT

147

35

10

21:22

6:54/M

3

Bill Bodin Orange CT

98

32

13

21:43

7:00/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Beirne Milford CT

73

41

16

22:14

7:10/M

2

Denise Massari Milford CT

189

40

24

23:35

7:36/M

3

Anna Hughes Shrewsbury MA

3

41

37

25:17

8:09/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

James Drummond Wallingford CT

167

48

3

19:06

6:10/M

2

Christopher Smith Wallingford CT

12

48

42

25:43

8:18/M

3

Michael Hough Albany NY

29

46

50

26:35

8:35/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Miloford CT

104

55

19

22:45

7:20/M

2

Ana Nelson Monroe CT

154

54

45

26:02

8:24/M

3

Kiki Nissen Farmington CT

112

50

116

32:50

10:35/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael O'Grady Milford CT

119

58

29

24:12

7:48/M

2

Kevin Ryan Orange CT

173

52

39

25:20

8:10/M

3

Joe Gelb Milford CT

174

57

47

26:23

8:31/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary O'Connell West Haven CT

114

60

100

31:14

10:05/M

2

Patricia Caruso Southington CT

102

61

121

33:24

10:46/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Steeves Guilford CT

79

61

21

22:56

7:24/M

2

George Weber West Haven CT

52

61

54

26:56

8:41/M

3

Joseph Pepe Orange CT

163

61

90

30:11

9:44/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com