HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Home 5K
October 6, 2012 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Bryce Lindamood, Stamford, CT - 16:49
Lauren Flament, Shelton, CT - 21:40

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
62 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Bryce Lindamood                   Hamden  CT            132    41   M   ***** 40-49      16:49    5:25/M             
       2    Matthew Cross                     Stamford  CT           22    49   M       1 40-49      18:39    6:01/M             
       3    L. Forselius                      Cheshire  CT           32    44   M       2 40-49      19:09    6:11/M             
       4    David Ott                         Darien  CT            158    49   M       3 40-49      19:13    6:12/M             
       5    Kevin Tanzer                      Weston  CT            108    42   M       4 40-49      19:20    6:14/M             
       6    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT         143    54   M       1 50-59      19:24    6:15/M             
       7    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        134    35   M       1 30-39      19:27    6:16/M             
       8    Wesley Oliveria                   Bridgeport  CT        228    45   M       5 40-49      19:37    6:20/M             
       9    Joseph Thorstenson                Norwalk  CT           113    30   M       2 30-39      19:41    6:21/M             
      10    Tim Yates                         Fairfield  CT         120    40   M       6 40-49      20:29    6:36/M             
      11    Bruce Semer                       Greenwich  CT         168    45   M       7 40-49      20:44    6:41/M             
      12    Steven Stanley                    Derby  CT             203    12   M       1  1-12      20:48    6:43/M             
      13    Hector Camacho                    Bridgeport  CT        133    51   M       2 50-59      20:51    6:44/M             
      14    David Stankiewicz                 Darien  CT            104    33   M       3 30-39      21:38    6:59/M             
      15    Lauren Flament                    Shelton  CT           177    22   F   ***** 20-29      21:40    6:59/M             
      16    James Liebertz                    Stamford  CT           66    41   M       8 40-49      21:42    7:00/M             
      17    Michael Costello                  Fairfield  CT         161    53   M       3 50-59      21:50    7:03/M             
      18    Ray Vogt                          Fairfield  CT         196    49   M       9 40-49      22:15    7:11/M             
      19    Akshar Patel                      Derby  CT             202    13   M       1 13-19      22:20    7:12/M             
      20    Rachel Fleischer                  Derby  CT             169    12   F       1  1-12      22:27    7:15/M             
      21    Jonny Brooks                      York  ME              208    26   M       1 20-29      22:30    7:15/M             
      22    Anna Babuskus                     Fairfield  CT         176    26   F       1 20-29      22:44    7:20/M             
      23    Tom Maile                         Cortlandt Manor  NY   142    70   M       1 70-79      22:47    7:21/M             
      24    Donald Smith                      Watertown  CT         197    68   M       1 60-69      22:51    7:22/M             
      25    Mark Laudati                      Winsted  CT           233    54   M       4 50-59      22:53    7:23/M             
      26    Bradley Doyle                     North Haven  CT       193    12   M       2  1-12      22:54    7:23/M             
      27    Griffin Ott                                             157    12   M       3  1-12      22:56    7:24/M             
      28    Jane Ott                          Darien  CT            155    47   F       1 40-49      22:56    7:24/M             
      29    Neil Carney                       West Haven  CT         14    22   M       2 20-29      23:07    7:27/M             
      30    Kiley Rodriguez                   Derby  CT              92    12   F       2  1-12      23:09    7:28/M             
      31    Nicole Rizzo                      Derby  CT              89    11   F       3  1-12      23:16    7:30/M             
      32    Emmett Lee                        Monroe  CT            146    49   M      10 40-49      23:17    7:31/M             
      33    Brian Harrison                    Nutley  NJ            153    22   M       3 20-29      23:22    7:32/M             
      34    Carrington Russell                Bridgeport  CT        219    40   M      11 40-49      23:34    7:36/M             
      35    Justin Conneely                   Monroe  CT             20    13   M       2 13-19      23:37    7:37/M             
      36    Donald Jones                      Westport  CT           58    60   M       2 60-69      23:40    7:38/M             
      37    Jonas Katz                        Westport  CT          188    41   M      12 40-49      23:45    7:40/M             
      38    Leopoldo Pasten                   Stamford  CT          226    41   M      13 40-49      23:48    7:41/M             
      39    Kirsten Hjort                     Milford  CT           191    24   F       2 20-29      23:50    7:41/M             
      40    Joseph Bauco                      Bridgeport  CT        152    22   M       4 20-29      23:54    7:43/M             
      41    Brian Connell                     Fairfield  CT         207    38   M       4 30-39      24:01    7:45/M             
      42    Maureen Lacossiere                Stamford  CT           62    26   F       3 20-29      24:15    7:49/M             
      43    Alex Horjatschun                  Ansonia  CT            53    40   M      14 40-49      24:16    7:50/M             
      44    Kate Flament                      Shelton  CT           178    27   F       4 20-29      24:32    7:55/M             
      45    Matt Mc Carty                     Easton  CT            220    29   M       5 20-29      24:32    7:55/M             
      46    Jana Ireijo                       Westport  CT          128    44   F       2 40-49      24:37    7:56/M             
      47    Katie Maxham                      Fairfield  CT          73    57   F       1 50-59      24:45    7:59/M             
      48    Mark Le Scoezer                   Fairfield  CT         234    43   M      15 40-49      24:57    8:03/M             
      49    David Van Der Beek                Trumbull  CT          179    62   M       3 60-69      24:59    8:04/M             
      50    Jim Van Der Beek                  Cheshire  CT          180    62   M       4 60-69      24:59    8:04/M             
      51    Joe Burden                        Monroe  CT            124    54   M       5 50-59      25:15    8:09/M             
      52    Joshua Thompson                   Bridgeport  CT        112    27   M       6 20-29      25:17    8:09/M             
      53    David Short                       Darien  CT            184    51   M       6 50-59      25:26    8:12/M             
      54    Jenny Ames                        Shelton  CT             3    31   F       1 30-39      25:28    8:13/M             
      55    Mike Wright                       Bridgeport  CT        123    21   M       7 20-29      25:29    8:13/M             
      56    Nikki Dinatale                    Stamford  CT           27    33   F       2 30-39      25:39    8:16/M             
      57    Stephen Clarke                    Orange  CT             19    64   M       5 60-69      25:47    8:19/M             
      58    Mike Pisani                       Stratford  CT          84    69   M       6 60-69      25:53    8:21/M             
      59    Cindy Reejhsinghani               Westport  CT           86    44   F       3 40-49      25:55    8:22/M             
      60    Steven Bodakowski                 Norwalk  CT           214    28   M       8 20-29      25:57    8:22/M             
      61    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         151    57   M       7 50-59      25:58    8:23/M             
      62    Dave Larson                       Trumbull  CT          222    50   M       8 50-59      25:58    8:23/M             
      63    Avery Engle                                             166    19   M       3 13-19      25:59    8:23/M             
      64    Jacob Doyle                       North Haven  CT       192     9   M       4  1-12      26:04    8:25/M             
      65    Stephanie Katz                    Westport  CT          187    37   F       3 30-39      26:16    8:28/M             
      66    Mary Grace Sawe                   Forest Hills  NY      138    51   F       2 50-59      26:23    8:31/M             
      67    Caitlin Olson                     Fairfield  CT         232    32   F       4 30-39      26:26    8:32/M             
      68    Michael O Gull                    Monroe  CT            131    45   M      16 40-49      26:30    8:33/M             
      69    Gary Law                          Shelton  CT            64    30   M       5 30-39      26:36    8:35/M             
      70    Carolyne Hynes                    Weston  CT            237    45   F       4 40-49      26:37    8:35/M             
      71    Tom Traska                        Westport  CT          114    61   M       7 60-69      26:39    8:36/M             
      72    Luke Healy                        Trumbull  CT          172    11   M       5  1-12      26:41    8:36/M             
      73    Tim Healy                         Trumbull  CT          171    40   M      17 40-49      26:44    8:37/M             
      74    Stephen Hladun                    Bridgeport  CT        215    32   M       6 30-39      26:50    8:39/M             
      75    Nicolette Tasi                    Derby  CT             110    13   F       1 13-19      26:54    8:41/M             
      76    Amy Tran                          Bridgeport  CT        170    22   F       5 20-29      27:02    8:43/M             
      77    Craig Gellevue                    Fairfield  CT         190    53   M       9 50-59      27:03    8:44/M             
      78    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          41    60   F       1 60-69      27:03    8:44/M             
      79    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           218    48   F       5 40-49      27:07    8:45/M             
      80    Don Burgard                       Monroe  CT             12    46   M      18 40-49      27:14    8:47/M             
      81    Lorin Richardson                  Trumbull  CT           88    25   F       6 20-29      27:26    8:51/M             
      82    Mickey Mc Gildsson                                      163    23   M       9 20-29      27:27    8:51/M             
      83    Ben Dillon                                              165    25   M      10 20-29      27:27    8:51/M             
      84    A.j. Holder                                             164    25   M      11 20-29      27:28    8:52/M             
      85    Ishmeal Mtchell                                         167    19   M       4 13-19      27:28    8:52/M             
      86    Stephen Grathwohl                 Fairfield  CT          45    64   M       8 60-69      27:32    8:53/M             
      87    Arianna Mongillo                  Fairfield  CT         201    38   F       5 30-39      27:32    8:53/M             
      88    Julia Thompson                    Bridgeport  CT        111    27   F       7 20-29      27:35    8:54/M             
      89    Lee Nastu                         Bridgeport  CT        211    31   M       7 30-39      27:42    8:56/M             
      90    Teresa Yelenik                    Norwalk  CT           121    28   F       8 20-29      27:46    8:57/M             
      91    Chad Van Vlierden                 Norwalk  CT           116    29   M      12 20-29      27:46    8:57/M             
      92    Christopher Cavuoto               Shelton  CT           127    58   M      10 50-59      27:50    8:59/M             
      93    Talli Connell                     Fairfield  CT         206    36   F       6 30-39      27:52    8:59/M             
      94    Jorge Belardo                     Trumbull  CT          189    49   M      19 40-49      27:53    9:00/M             
      95    Noah Friend                       Monroe  CT             36    14   M       5 13-19      28:00    9:02/M             
      96    Christa Chu                       Stamford  CT           18    25   F       9 20-29      28:02    9:03/M             
      97    Angela Chimini                    Shelton  CT            17    35   F       7 30-39      28:10    9:05/M             
      98    Marley Marcinczyk                 Shelton  CT            71    24   F      10 20-29      28:10    9:05/M             
      99    Thomas Burns                                            160    66   M       9 60-69      28:13    9:06/M             
     100    Dave Sexton                       Bridgeport  CT         98    32   M       8 30-39      28:15    9:07/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Janean Smith                      Stamford  CT          102    38   F       8 30-39      28:15    9:07/M             
     102    Laura Galvin                      Watertown  CT         216    43   F       6 40-49      28:16    9:07/M             
     103    Ryan Beach                        Fairfield  CT           7    27   M      13 20-29      28:16    9:07/M             
     104    Derrell Adams                       CT                    2    21   M      14 20-29      28:17    9:07/M             
     105    Andrew Schmidt                    Stamford  CT           96    26   M      15 20-29      28:22    9:09/M             
     106    Amanda Demott                     Norwalk  CT            26    28   F      11 20-29      28:22    9:09/M             
     107    Roberto Gonzales                  Monroe  CT             44    54   M      11 50-59      28:22    9:09/M             
     108    Ed Chiaramonte                    Fairfield  CT         199    37   M       9 30-39      28:27    9:11/M             
     109    Daniella Duque                    Southbury  CT         213    26   F      12 20-29      28:29    9:11/M             
     110    Joseph Mammano                    Derby  CT              70    13   M       6 13-19      28:30    9:12/M             
     111    Sara Burns                        Bridgeport  CT        159    30   F       9 30-39      28:34    9:13/M             
     112    Susy Ferreira                     Trumbull  CT           30    38   F      10 30-39      28:43    9:16/M             
     113    Jennifer Hauhuth                  Fairfield  CT          48    51   F       3 50-59      28:55    9:20/M             
     114    Owen Tanzer                       Weston  CT            109    11   M       6  1-12      29:04    9:23/M             
     115    Manaia Friend                     Monroe  CT             35    11   F       4  1-12      29:06    9:23/M             
     116    Lauren Baggott                    Norwalk  CT             4    29   F      13 20-29      29:11    9:25/M             
     117    Leslie Uhl                        Fairfield  CT         221    36   F      11 30-39      29:13    9:25/M             
     118    Rafael Tejada                     Norwalk  CT           238    36   M      10 30-39      29:15    9:26/M             
     119    Segundo Ruiz                      Bridgeport  CT        126    44   M      20 40-49      29:15    9:26/M             
     120    Lisa Vilaverde                    Trumbull  CT          117    33   F      12 30-39      29:16    9:26/M             
     121    Lauren Kulish                     Fairfield  CT         173    26   F      14 20-29      29:21    9:28/M             
     122    Robert Jakubczyk                  Shelton  CT            55    32   M      11 30-39      29:23    9:29/M             
     123    Kasia Kula                        Shelton  CT            61    30   F      13 30-39      29:23    9:29/M             
     124    Ratha Heng                        Bridgeport  CT        154    25   M      16 20-29      29:31    9:31/M             
     125    Kate Schnurr                      Weston  CT             97    28   F      15 20-29      29:37    9:33/M             
     126    Sabita Kanhai                     Southport  CT          59    33   F      14 30-39      29:38    9:34/M             
     127    Susannah Tung                     Westport  CT          115    33   F      15 30-39      29:41    9:35/M             
     128    Victoria Perez                                          225    23   F      16 20-29      29:44    9:35/M             
     129    Quen Lamb                         Hamden  CT             63    20   M      17 20-29      29:48    9:37/M             
     130    Aubrey Marino                     Hamden  CT             72    20   F      17 20-29      29:50    9:37/M             
     131    Chris Lee                         Fairfield  CT          65    51   M      12 50-59      29:50    9:37/M             
     132    Barry Greenberg                   Weston  CT            224    46   M      21 40-49      29:52    9:38/M             
     133    Amaryllis Rodriguez               Bridgeport  CT         91    33   F      16 30-39      29:56    9:39/M             
     134    Derry Blatt                       Weston  CT             10    45   F       7 40-49      30:05    9:42/M             
     135    Christopher Migonis               Trumbull  CT           77    31   M      12 30-39      30:11    9:44/M             
     136    John Bailey                       Riverside  CT         183    59   M      13 50-59      30:12    9:45/M             
     137    Christina Hansen                  Monroe  CT             47    45   F       8 40-49      30:13    9:45/M             
     138    Megan Solomon                     Fairfield  CT         103    22   F      18 20-29      30:14    9:45/M             
     139    Corinne Gautieri                  Fairfield  CT          39    21   F      19 20-29      30:15    9:45/M             
     140    Katherine Baker                   New Haven  CT           5    33   F      17 30-39      30:15    9:45/M             
     141    Santana Mendoza                   Bridgeport  CT        135    8    M       7  1-12      30:31    9:51/M             
     142    Donna Cramond                     Monroe  CT             21    63   F       2 60-69      30:34    9:52/M             
     143    Mia James                         Bridgeport  CT         56    20   F      20 20-29      30:37    9:53/M             
     144    Adam Heller                                             186    39   M      13 30-39      30:37    9:53/M             
     145    Allyson Bates                     Fairfield  CT         145    39   F      18 30-39      30:54    9:58/M             
     146    Andrew Rosenblatt                 Norwalk  CT           144    34   M      14 30-39      30:56    9:59/M             
     147    Anya Kishinevsky                  Fairfield  CT         141    37   F      19 30-39      31:01   10:00/M             
     148    Melissa Montanaro                 Shelton  CT            78    25   F      21 20-29      31:07   10:02/M             
     149    Vania Isaac                       Monroe  CT             54    40   F       9 40-49      31:11   10:04/M             
     150    Denise West                       Bridgeport  CT        119    45   F      10 40-49      31:16   10:05/M             
     151    Kayla Pierce                      Glastonbury  CT        83    25   F      22 20-29      31:18   10:06/M             
     152    Ken West                          Bridgeport  CT        136    64   M      10 60-69      31:21   10:07/M             
     153    Felicia Watson                    Fairfield  CT         194    54   F       4 50-59      31:25   10:08/M             
     154    Cary Burgess                      Fairfield  CT          13    40   F      11 40-49      31:34   10:11/M             
     155    Adam Heller                       Shelton  CT            50    39   M      15 30-39      31:47   10:15/M             
     156    Alex Ceroev                                             217    35   M      16 30-39      31:53   10:17/M             
     157    Jessica Nochez                    Harrison  NY           80    21   F      23 20-29      31:59   10:19/M             
     158    Krysta Mello                      Milford  CT           156    30   F      20 30-39      32:00   10:19/M             
     159    Tim O'Rourke                      Ansonia  CT            82    53   M      14 50-59      32:01   10:20/M             
     160    Mildred Phillips                  Monroe  CT            137    47   F      12 40-49      32:07   10:22/M             
     161    Michael Paoletti                  Newtown  CT           223    25   M      18 20-29      32:08   10:22/M             
     162    Sandra Ferreira                   Trumbull  CT           29    37   F      21 30-39      32:44   10:34/M             
     163    Melena Yrigoyen                   Monroe  CT            122    50   F       5 50-59      32:45   10:34/M             
     164    Susan Brown                       West Haven  CT        148    49   F      13 40-49      32:47   10:35/M             
     165    Margaret Stoop                    Fairfield  CT         105    45   F      14 40-49      32:51   10:36/M             
     166    Emily Morgan                      West Haven  CT         79    21   F      24 20-29      33:05   10:40/M             
     167    Luisa Azevedo                                           235    34   F      22 30-39      33:13   10:43/M             
     168    Danielle Gentile                  Trumbull  CT          185    25   F      25 20-29      33:17   10:44/M             
     169    Michael Decesare                  Derby  CT              24    43   M      22 40-49      33:18   10:45/M             
     170    Jessica Fortenzo                  Shelton  CT            33    24   F      26 20-29      33:33   10:49/M             
     171    Alexandra Beeke                   Shelton  CT             9    23   F      27 20-29      33:33   10:49/M             
     172    Jay Patel                         Derby  CT             150    11   M       8  1-12      33:35   10:50/M             
     173    Melissa Oak                       Bridgeport  CT         81    42   F      15 40-49      33:37   10:51/M             
     174    Brian Fontaine                    Baltimore  MD          31    25   M      19 20-29      33:37   10:51/M             
     175    Pete Kokkoros                     Monroe  CT             60    52   M      15 50-59      33:39   10:51/M             
     176    Ginny Furey                       Monroe  CT             38    34   F      23 30-39      33:39   10:51/M             
     177    Keith Bradley                     Fairfield  CT         130    61   M      11 60-69      33:44   10:53/M             
     178    Nicholas Mammano                  Derby  CT              69    11   M       9  1-12      33:53   10:56/M             
     179    Susan Mainwald                    Fairfield  CT          68    36   F      24 30-39      34:09   11:01/M             
     180    Sarah Janisch                     Newtown  CT            57    27   F      28 20-29      34:36   11:10/M             
     181    Oliver MacKinnon                  Bridgeport  CT         67    31   M      17 30-39      34:36   11:10/M             
     182    Mary Montgomery                   Bridgeport  CT        147    40   F      16 40-49      34:37   11:10/M             
     183    Leanne Samatulski                 Shelton  CT            93    25   F      29 20-29      34:39   11:11/M             
     184    Grace Sun                         Union City  NJ        107    31   F      25 30-39      34:45   11:13/M             
     185    Morgan Barth                      New Haven  CT           6    32   F      26 30-39      34:54   11:15/M             
     186    Kara Catapano                     Stratford  CT          16    12   F       5  1-12      35:14   11:22/M             
     187    Erin Catapano                     Stratford  CT          15    32   F      27 30-39      35:15   11:22/M             
     188    Tammy Petrucelli                  West Haven  CT        149    49   F      17 40-49      35:52   11:34/M             
     189    Ashley Gonzalez                   Bridgeport  CT        195    10   F       6  1-12      35:55   11:35/M             
     190    Rachel Sack                       Bethel  CT            140    21   F      30 20-29      35:56   11:35/M             
     191    Sara Lachowitz                    Bethel  CT            139    21   F      31 20-29      35:56   11:35/M             
     192    John Daponte                      Stratford  CT         129    64   M      12 60-69      35:58   11:36/M             
     193    Audrey Petschek                   Newtown  CT           209    48   F      18 40-49      36:14   11:41/M             
     194    Tristan Pruzinsky                 Derby  CT              85    12   M      10  1-12      36:53   11:54/M             
     195    Luisa Friend                      Monroe  CT             34     8   F       7  1-12      36:59   11:56/M             
     196    Carrie Friend                     Monroe  CT             37    44   F      19 40-49      37:00   11:56/M             
     197    Christa Deleo                     Monroe  CT             25    35   F      28 30-39      37:07   11:58/M             
     198    Maria Heller                      Shelton  CT            51    47   F      20 40-49      37:46   12:11/M             
     199    Brandon Cobo                                            162    15   M       7 13-19      38:42   12:29/M             
     200    Aine Kapell                       Monroe  CT            181    39   F      29 30-39      38:50   12:32/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Simone Kapell                     Monroe  CT            182    9    F       8  1-12      38:51   12:32/M             
     202    Allyson Wuensch                   Stamford  CT          198    24   F      32 20-29      39:09   12:38/M             
     203    Vaugh Sims                        Bridgeport  CT        230    53   M      16 50-59      39:10   12:38/M             
     204    Nicholas Sheridan                 Ansonia  CT           100     5   M      11  1-12      39:22   12:42/M             
     205    Shelley Sheridan                  Ansonia  CT            99    34   F      30 30-39      39:23   12:42/M             
     206    Lukas Pasten                      Stamford  CT          227    11   M      12  1-12      39:37   12:47/M             
     207    Alejandro Pasten                  Stamford  CT          204    39   M      18 30-39      39:38   12:47/M             
     208    Holly Simms                       Bridgeport  CT        101    50   F       6 50-59      39:44   12:49/M             
     209    Susan O' Brien                    Oxford  CT            212    36   F      31 30-39      39:46   12:50/M             
     210    Margie Rorie                      Bridgeport  CT        236    41   F      21 40-49      39:52   12:52/M             
     211    Natalia Gonzales                  Monroe  CT             43    13   F       2 13-19      40:28   13:03/M             
     212    Emily Asay                        Forked River  NJ      210    30   F      32 30-39      40:48   13:10/M             
     213    Abigail Tanzere                   Weston  CT            231    9    F       9  1-12      43:14   13:57/M             
     214    Marissa Skor                      Weston  CT            175    10   F      10  1-12      43:16   13:57/M             
     215    Jennifer Skor                     Weston  CT            174    36   F      33 30-39      43:36   14:04/M             
     216    Amanda Sanoguet                   New City  NY           94    20   F      33 20-29      44:22   14:19/M             
     217    Kristen Scatamacchia              West Haven  CT         95    20   F      34 20-29      44:23   14:19/M             
     218    John Olson                        Bridgeport  CT        125    81   M       1 80-99      47:42   15:23/M             
     219    Jennifer Esposito                 Shelton  CT            28    26   F      35 20-29      51:53   16:44/M             
     220    Allison Becker                    Shelton  CT             8    52   F       7 50-59      53:30   17:15/M             
     221    Dana McCreary                     Stratford  CT          74    37   F      34 30-39      54:16   17:30/M             
     222    Morgan McCreary                   Stratford  CT          75     9   F      11  1-12      54:17   17:31/M             
     223    Stepan Halkowyez                  Easton  CT             46    23   M      20 20-29      54:18   17:31/M             
     224    Jeanette Mc Mahon                 Fairfield  CT         205    65   F       3 60-69      58:24   18:50/M             
     225    Kathryn Hamilton                  Fairfield  CT         200    54   F       8 50-59      58:24   18:50/M             

Age Division Results

Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Flament Shelton CT

177

22

15

21:40

6:59/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

132

41

1

16:49

5:25/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rachel Fleischer Derby CT

169

12

20

22:27

7:15/M

2

Kiley Rodriguez Derby CT

92

12

30

23:09

7:28/M

3

Nicole Rizzo Derby CT

89

11

31

23:16

7:30/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Steven Stanley Derby CT

203

12

12

20:48

6:43/M

2

Bradley Doyle North Haven CT

193

12

26

22:54

7:23/M

3

Griffin Ott

157

12

27

22:56

7:24/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolette Tasi Derby CT

110

13

75

26:54

8:41/M

2

Natalia Gonzales Monroe CT

43

13

211

40:28

13:03/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Akshar Patel Derby CT

202

13

19

22:20

7:12/M

2

Justin Conneely Monroe CT

20

13

35

23:37

7:37/M

3

Avery Engle

166

19

63

25:59

8:23/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Babuskus Fairfield CT

176

26

22

22:44

7:20/M

2

Kirsten Hjort Milford CT

191

24

39

23:50

7:41/M

3

Maureen Lacossiere Stamford CT

62

26

42

24:15

7:49/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonny Brooks York ME

208

26

21

22:30

7:15/M

2

Neil Carney West Haven CT

14

22

29

23:07

7:27/M

3

Brian Harrison Nutley NJ

153

22

33

23:22

7:32/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenny Ames Shelton CT

3

31

54

25:28

8:13/M

2

Nikki Dinatale Stamford CT

27

33

56

25:39

8:16/M

3

Stephanie Katz Westport CT

187

37

65

26:16

8:28/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jorge Mendoza Bridgeport CT

134

35

7

19:27

6:16/M

2

Joseph Thorstenson Norwalk CT

113

30

9

19:41

6:21/M

3

David Stankiewicz Darien CT

104

33

14

21:38

6:59/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane Ott Darien CT

155

47

28

22:56

7:24/M

2

Jana Ireijo Westport CT

128

44

46

24:37

7:56/M

3

Cindy Reejhsinghani Westport CT

86

44

59

25:55

8:22/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Cross Stamford CT

22

49

2

18:39

6:01/M

2

L. Forselius Cheshire CT

32

44

3

19:09

6:11/M

3

David Ott Darien CT

158

49

4

19:13

6:12/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Maxham Fairfield CT

73

57

47

24:45

7:59/M

2

Mary Grace Sawe Forest Hills NY

138

51

66

26:23

8:31/M

3

Jennifer Hauhuth Fairfield CT

48

51

113

28:55

9:20/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Fred Scalzi Naugatuck CT

143

54

6

19:24

6:15/M

2

Hector Camacho Bridgeport CT

133

51

13

20:51

6:44/M

3

Michael Costello Fairfield CT

161

53

17

21:50

7:03/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Goldstein Fairfield CT

41

60

78

27:03

8:44/M

2

Donna Cramond Monroe CT

21

63

142

30:34

9:52/M

3

Jeanette Mc Mahon Fairfield CT

205

65

224

58:24

18:50/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

197

68

24

22:51

7:22/M

2

Donald Jones Westport CT

58

60

36

23:40

7:38/M

3

David Van Der Beek Trumbull CT

179

62

49

24:59

8:04/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Maile Cortlandt Manor NY

142

70

23

22:47

7:21/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Olson Bridgeport CT

125

81

218

47:42

15:23/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com