HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

CES 5K
October 27, 2012 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Billy Barone, Oakville, CT - 18:21
Lauren Flament, Shelton, CT - 21:26

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
60 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Billy Barone                      Oakville  CT          139    47   M   ***** 40-49      18:21    5:55/M             
       2    Jim Mas                           Shelton  CT           112    59   M       1 50-59      18:47    6:04/M             
       3    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        136    45   M       1 40-49      19:44    6:22/M             
       4    Michael Christie                  Monroe  CT             94    12   M       1  1-12      19:51    6:24/M             
       5    Sky Wells                         Shelton  CT           104    47   M       2 40-49      20:25    6:35/M             
       6    Tim Yates                         Fairfield  CT          70    40   M       3 40-49      20:34    6:38/M             
       7    Lauren Flament                    Shelton  CT            32    22   F   ***** 20-29      21:26    6:55/M             
       8    Virgilio Lopez                    Stratford  CT         110    18   M       1 13-19      21:44    7:01/M             
       9    John Castelluzzo                  Stratford  CT          84    32   M       1 30-39      22:02    7:06/M             
      10    Michael Costello                  Fairfield  CT         119    54   M       2 50-59      22:05    7:07/M             
      11    Bruce Goulart                     Newtown  CT           114    62   M       1 60-99      22:08    7:08/M             
      12    Justin Bloom                      Monroe  CT             78    30   M       2 30-39      22:20    7:12/M             
      13    Marc Audet                        Hamden  CT             90    53   M       3 50-59      22:28    7:15/M             
      14    Ryan Jarnutowski                  Monroe  CT            130    15   M       2 13-19      22:29    7:15/M             
      15    Dave Danenberg                    Glastonbury  CT        71    56   M       4 50-59      22:38    7:18/M             
      16    Tim Quinlan                       Monroe  CT            132    15   M       3 13-19      22:44    7:20/M             
      17    Justin Conneely                   Monroe  CT             58    50   M       5 50-59      22:45    7:20/M             
      18    Nia Christie                      Monroe  CT             93     9   F       1  1-12      22:51    7:22/M             
      19    Julia Di Martino                  Newtown  CT           124    12   F       2  1-12      22:58    7:25/M             
      20    Pat Carroll                       Trumbull  CT           96    53   M       6 50-59      23:02    7:26/M             
      21    Max Scott                         Trumbull  CT          115    19   M       4 13-19      23:03    7:26/M             
      22    Dan Johnson                       Milford  CT             3    33   M       3 30-39      23:03    7:26/M             
      23    Ronnie Behringer                  Norwalk  CT           128    54   F       1 50-59      23:10    7:28/M             
      24    Emmett Lee                        Monroe  CT            134    49   M       4 40-49      23:15    7:30/M             
      25    Donald Jones, Donald              Westport  CT           17    60   M       2 60-99      23:22    7:32/M             
      26    Matthew Lundy                     Monroe  CT            123    30   M       4 30-39      23:32    7:35/M             
      27    James Kyer                        Bridgeport  CT         79    35   M       5 30-39      23:34    7:36/M             
      28    Chris Kerin                       Weston  CT             31    46   M       5 40-49      23:39    7:38/M             
      29    Mariel Zeccola                    Long Island City  N    76    31   F       1 30-39      23:43    7:39/M             
      30    Mark Swan                         Stamford  CT           75    33   M       6 30-39      23:44    7:39/M             
      31    Andrew Tar                        Ridgefield  CT        117    33   M       7 30-39      23:50    7:41/M             
      32    Evan Pitkoff                      Newtown  CT             1    56   M       7 50-59      24:01    7:45/M             
      33    Jeff Falberg                      Bridgeport  CT        101    47   M       6 40-49      24:09    7:47/M             
      34    Katie Maxham                      Fairfield  CT          67    57   F       2 50-59      24:15    7:49/M             
      35    Michael Dilworth                  Easton  CT             65    44   M       7 40-49      24:22    7:52/M             
      36    Michael Regan                     Wolcott  CT            53    54   M       8 50-59      24:39    7:57/M             
      37    Tyler Di Martino                  Newtown  CT           125    9    M       2  1-12      24:40    7:57/M             
      38    William Euerle                    Hamden  CT            127    68   M       3 60-99      24:42    7:58/M             
      39    Derek Oxley                       Bridgeport  CT         81    46   M       8 40-49      24:59    8:04/M             
      40    Dave Larson                       Trumbull  CT          145    50   M       9 50-59      25:00    8:04/M             
      41    Olumide Lijofi                    Bridgeport  CT        137    0    M       1  0- 0      25:19    8:10/M             
      42    Tyrone Mitchell                   Bridgeport  CT         29    37   M       8 30-39      25:22    8:11/M             
      43    Tim Wells                         Shelton  CT           106    22   M       1 20-29      25:31    8:14/M             
      44    Casey O'Connor                    Shelton  CT            68    13   F       1 13-19      25:45    8:18/M             
      45    Mike Patterson                    Fairfield  CT         126    42   M       9 40-49      25:49    8:20/M             
      46    Spenser Hennes                    West Haven  CT         35    25   M       2 20-29      25:51    8:20/M             
      47    Brian Walker                      Monroe  CT            113    59   M      10 50-59      25:56    8:22/M             
      48    Sean Carroll                      Trumbull  CT           95    44   M      10 40-49      25:56    8:22/M             
      49    Mary Augustine-Morris             Westport  CT           10    42   F       1 40-49      26:12    8:27/M             
      50    Randy Danenberg                   Trumbull  CT           12    55   M      11 50-59      26:13    8:27/M             
      51    Stefanie Hennes                   Chevy Chase  MD        56    29   F       1 20-29      26:16    8:28/M             
      52    Carol Danenberg                   Trumbull  CT           13    51   F       3 50-59      26:20    8:30/M             
      53    Tom Traska, Tom                   Westport  CT           18    61   M       4 60-99      26:24    8:31/M             
      54    Susan Christoffersen              Fairfield  CT          37    54   F       4 50-59      26:27    8:32/M             
      55    Aram Nahabedian                   Sandy Hook  CT        100    61   M       5 60-99      26:28    8:32/M             
      56    Duncan Jones                      Old Greenwich  CT      83    57   M      12 50-59      26:47    8:38/M             
      57    Verla Michel                      Trumbull  CT           41    39   F       2 30-39      26:49    8:39/M             
      58    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          27    60   F       1 60-99      27:03    8:44/M             
      59    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           143    48   F       2 40-49      27:04    8:44/M             
      60    Kevin McCaffery, Kevin            Trumbull  CT           20    49   M      11 40-49      27:23    8:50/M             
      61    Hector Rivera                     Trumbull  CT           73    34   M       9 30-39      27:26    8:51/M             
      62    Helen Dilworth                    Easton  CT             64    46   F       3 40-49      27:47    8:58/M             
      63    Olusina Awodele                   Bridgeport  CT        138    29   M       3 20-29      28:23    9:09/M             
      64    Ryan Stone                        Fairfield  CT          86    13   M       5 13-19      28:23    9:09/M             
      65    Eamon O'Connor                    Shelton  CT            69    51   M      13 50-59      28:36    9:14/M             
      66    Jennifer Delawder                 Trumbull  CT          135    36   F       3 30-39      28:42    9:15/M             
      67    Jennifer Hauhuth                  Fairfield  CT          89    51   F       5 50-59      29:01    9:22/M             
      68    Gail Melansan                     Shelton  CT           107    43   F       4 40-49      29:09    9:24/M             
      69    Watt White                        Stamford  CT          118    73   M       6 60-99      29:16    9:26/M             
      70    Leslie Uhl                        Fairfield  CT         141    36   F       4 30-39      29:19    9:27/M             
      71    Trevor Uhl                        Fairfield  CT         140    36   M      10 30-39      29:20    9:28/M             
      72    Francis Dilworth                  Easton  CT             62    14   M       6 13-19      29:27    9:30/M             
      73    Samuel Stark                      Monroe  CT            129    32   M      11 30-39      29:32    9:32/M             
      74    Daniel Pettit                     Bridgeport  CT         66    41   M      12 40-49      29:35    9:33/M             
      75    Melisa Niemiec                    Stratford  CT          26    42   F       5 40-49      29:47    9:36/M             
      76    Ronald Gydus                      Shelton  CT            55    36   M      12 30-39      29:49    9:37/M             
      77    Michael Christie                  Monroe  CT             92    47   M      13 40-49      30:15    9:45/M             
      78    Paul Atkin                        Norwalk  CT           144    52   M      14 50-59      30:17    9:46/M             
      79    Suzanne Francis                   Fairfield  CT          59    40   F       6 40-49      30:18    9:46/M             
      80    J Rebhun                          Branford  CT          121    30   F       5 30-39      30:19    9:47/M             
      81    Bridget Sarosky                   Trumbull  CT           82    55   F       6 50-59      30:21    9:47/M             
      82    Ken Ziman                         Orange  CT             88    66   M       7 60-99      30:25    9:49/M             
      83    Jeremiah Lopez                    Stratford  CT         109    11   M       3  1-12      30:28    9:50/M             
      84    Morgan De Belle Duplan            Milford  CT           111    18   F       2 13-19      30:29    9:50/M             
      85    Nina Mancini                      Ansonia  CT            77    30   F       6 30-39      30:43    9:55/M             
      86    Melissa Mitri                     Milford  CT           133    28   F       2 20-29      31:11   10:04/M             
      87    Mildred Phillip                   Monroe  CT            105    47   F       7 40-49      31:15   10:05/M             
      88    Malachi Rivera                    Trumbull  CT           72    11   M       4  1-12      31:17   10:05/M             
      89    Amy Wells                         Shelton  CT           103    45   F       8 40-49      31:24   10:08/M             
      90    Beth Bellantone                   Valley Cottage  NY     51    40   F       9 40-49      31:35   10:11/M             
      91    Paul Landi                        Norwalk  CT            40    33   M      13 30-39      31:41   10:13/M             
      92    Connie Reiss                      Norwalk  CT            39    46   F      10 40-49      31:42   10:14/M             
      93    Kylie Tar                         Ridgefield  CT        116    34   F       7 30-39      31:45   10:15/M             
      94    John Bailey                       Riverside  CT         122    59   M      15 50-59      32:02   10:20/M             
      95    Carla Izzard                      Smithfield  RI         60    43   F      11 40-49      32:16   10:25/M             
      96    Nicholas Rowe                     Riverside  CT          42    32   M      14 30-39      32:20   10:26/M             
      97    Richard Rowe                      Riverside  CT          38    41   M      14 40-49      32:20   10:26/M             
      98    Michelle Mitchell                 Seymour  CT            50    47   F      12 40-49      32:28   10:28/M             
      99    Erin Morris                       Norwalk  CT             6    35   F       8 30-39      32:40   10:32/M             
     100    Dylan McCaffery, Dylan            Trumbull  CT           19    13   M       7 13-19      32:48   10:35/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Deborah Tung                      Fairfield  CT          44    52   F       7 50-59      32:53   10:36/M             
     102    Katy Gale                         Stamford  CT           23    54   F       8 50-59      33:21   10:45/M             
     103    Patrick Stone                     Fairfield  CT          85    48   M      15 40-49      33:25   10:47/M             
     104    Amy Powers                        Scottsdale  AZ         52    44   F      13 40-49      33:27   10:47/M             
     105    Patou Martin                      Trumbull  CT            8    47   F      14 40-49      33:47   10:54/M             
     106    Betsy Caridi                      Roxbury  CT            48    48   F      15 40-49      34:14   11:03/M             
     107    Jennine Albert                    Watebury  CT          142    27   F       3 20-29      34:14   11:03/M             
     108    Tracie Hill                       Lakewood  NJ           80    41   F      16 40-49      34:18   11:04/M             
     109    Maureen Foster                    Wallingford  CT        74    60   F       2 60-99      34:29   11:07/M             
     110    Cara Resig                        Fairfield  CT           5    34   F       9 30-39      35:03   11:18/M             
     111    Sarah Tung                        Norwalk  CT            57    24   F       4 20-29      35:04   11:19/M             
     112    Betsy Calderon                    Bridgeport  CT         43    42   F      17 40-49      35:05   11:19/M             
     113    Maddy Gale                        Stamford  CT           61    27   F       5 20-29      35:53   11:35/M             
     114    Erin Wells                        Shelton  CT           102    24   F       6 20-29      38:26   12:24/M             
     115    Alexis Haakonsen                  Trumbull  CT          131    41   F      18 40-49      38:33   12:26/M             
     116    Debora Perkins                    Seymour  CT            45    59   F       9 50-59      38:39   12:28/M             
     117    Kimberly Pawlowski                Milford  CT            34    26   F       7 20-29      38:40   12:28/M             
     118    Warren Pawlowski                  Bridgeport  CT         33    26   M       4 20-29      38:41   12:29/M             
     119    Arnita Christie                   Monroe  CT             91    48   F      19 40-49      39:13   12:39/M             
     120    Theresa Pisanelli                 Shelton  CT           108    47   F      20 40-49      39:31   12:45/M             
     121    John Dilwroth                     Easton  CT             63    13   M       8 13-19      40:01   12:55/M             
     122    Jean Franco                       Bridgeport  CT         30    49   F      21 40-49      40:15   12:59/M             
     123    Ron Osterberg, Ron                Bridgeport  CT         21    77   M       8 60-99      40:16   12:59/M             
     124    Stephanie Wanzer                  Danbury  CT             7    43   F      22 40-49      41:49   13:29/M             
     125    Annette Coulter                   White Plains  NY       87    64   F       3 60-99      46:29   15:00/M             
     126    Ann Onton                         Woodbridge  CT        120    69   F       4 60-99      56:44   18:18/M             

Age Division Results

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Flament Shelton CT

32

22

7

21:26

6:55/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Billy Barone Oakville CT

139

47

1

18:21

5:55/M

 
 
Top

Female 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nia Christie Monroe CT

93

9

18

22:51

7:22/M

2

Julia Di Martino Newtown CT

124

12

19

22:58

7:25/M

 
Top

Male 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Christie Monroe CT

94

12

4

19:51

6:24/M

2

Tyler Di Martino Newtown CT

125

9

37

24:40

7:57/M

3

Jeremiah Lopez Stratford CT

109

11

83

30:28

9:50/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Casey O'Connor Shelton CT

68

13

44

25:45

8:18/M

2

Morgan De Belle Duplan Milford CT

111

18

84

30:29

9:50/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Virgilio Lopez Stratford CT

110

18

8

21:44

7:01/M

2

Ryan Jarnutowski Monroe CT

130

15

14

22:29

7:15/M

3

Tim Quinlan Monroe CT

132

15

16

22:44

7:20/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stefanie Hennes Chevy Chase MD

56

29

51

26:16

8:28/M

2

Melissa Mitri Milford CT

133

28

86

31:11

10:04/M

3

Jennine Albert Watebury CT

142

27

107

34:14

11:03/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Wells Shelton CT

106

22

43

25:31

8:14/M

2

Spenser Hennes West Haven CT

35

25

46

25:51

8:20/M

3

Olusina Awodele Bridgeport CT

138

29

63

28:23

9:09/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mariel Zeccola Long Island City NY

76

31

29

23:43

7:39/M

2

Verla Michel Trumbull CT

41

39

57

26:49

8:39/M

3

Jennifer Delawder Trumbull CT

135

36

66

28:42

9:15/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Castelluzzo Stratford CT

84

32

9

22:02

7:06/M

2

Justin Bloom Monroe CT

78

30

12

22:20

7:12/M

3

Dan Johnson Milford CT

3

33

22

23:03

7:26/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Augustine-Morris Westport CT

10

42

49

26:12

8:27/M

2

Dawn Bolling Norwalk CT

143

48

59

27:04

8:44/M

3

Helen Dilworth Easton CT

64

46

62

27:47

8:58/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wesley Oliveira Bridgeport CT

136

45

3

19:44

6:22/M

2

Sky Wells Shelton CT

104

47

5

20:25

6:35/M

3

Tim Yates Fairfield CT

70

40

6

20:34

6:38/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronnie Behringer Norwalk CT

128

54

23

23:10

7:28/M

2

Katie Maxham Fairfield CT

67

57

34

24:15

7:49/M

3

Carol Danenberg Trumbull CT

13

51

52

26:20

8:30/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Mas Shelton CT

112

59

2

18:47

6:04/M

2

Michael Costello Fairfield CT

119

54

10

22:05

7:07/M

3

Marc Audet Hamden CT

90

53

13

22:28

7:15/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Goldstein Fairfield CT

27

60

58

27:03

8:44/M

2

Maureen Foster Wallingford CT

74

60

109

34:29

11:07/M

3

Annette Coulter White Plains NY

87

64

125

46:29

15:00/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Goulart Newtown CT

114

62

11

22:08

7:08/M

2

Donald Jones, Donald Westport CT

17

60

25

23:22

7:32/M

3

William Euerle Hamden CT

127

68

38

24:42

7:58/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com