HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport PAL
Christmas Village 5K*
December 8, 2012 - 3.2 Miles
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

William Sanders, Wethersfield, CT - 15:47
Mitzy MacIntosh, New Rochelle, NY - 17:12

Race Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Christmas
Village
WEATHER
47 Degrees
Clouds/Mist

Overall Finish List

Finish line photos available free at www.jlgdesigns.com


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    William Sanders                   Wethersfield  CT      247    25   M   ***** 20-29      15:47    4:56/M             
       2    Noredine Abdelfateh               Norwalk  CT           243    31   M       1 30-39      17:09    5:22/M             
       3    Mitzy MacIntosh                   New Rochelle  NY      224    21   F   ***** 20-29      17:12    5:23/M             
       4    Desmond O Grady                   Thomaston  CT         233    32   M       2 30-39      18:25    5:45/M             
       5    Todd Kennedy                      Tarrytown  NY         101    42   M       1 40-49      18:51    5:53/M             
       6    David Ott                         Darien  CT            251    49   M       2 40-49      19:34    6:07/M             
       7    Michael Klapyk                    Derby  CT             241    27   M       1 20-29      20:04    6:16/M             
       8    Damir Poric                       Derby  CT             225    14   M       1 13-19      20:28    6:24/M             
       9    Johnny Foxe                       Bronx  NY             256    45   M       3 40-49      20:34    6:26/M             
      10    Mario Longo                       Cheshire  CT          231    40   M       4 40-49      20:39    6:27/M             
      11    Joseph Sciano                     Marlborough  CT       185    12   M       1  1-12      20:42    6:28/M             
      12    John Sand                         Redding  CT           180    15   M       2 13-19      21:04    6:35/M             
      13    Tina Senft-Batoh                  Stamford  CT          187    28   F       1 20-29      21:15    6:38/M             
      14    Timothy Beach                     Prospect  CT           16    52   M       1 50-59      21:22    6:41/M             
      15    Joshua Bent                       Newtown  CT           248    12   M       2  1-12      21:33    6:44/M             
      16    Kyle Pesco                        Amston  CT            159    12   M       3  1-12      21:35    6:45/M             
      17    Peter Varone                      Shelton  CT           262    55   M       2 50-59      22:05    6:54/M             
      18    Jayce Curcio                      Derby  CT              53    12   M       4  1-12      22:08    6:55/M             
      19    Jon Lang                          New York  NY          222    44   M       5 40-49      22:16    6:58/M             
      20    Jamie Scholl                      Thomaston  CT         232    30   F       1 30-39      22:19    6:58/M             
      21    Robert Henrikson                  New Canaan  CT         88    35   M       3 30-39      22:20    6:59/M             
      22    Karen Newman                      Old Greenwich  CT     143    51   F       1 50-59      22:28    7:01/M             
      23    Akshar Patel                      Derby  CT             156    13   M       3 13-19      22:45    7:07/M             
      24    Miguel Castro                     Meriden  CT            36    43   M       6 40-49      22:48    7:08/M             
      25    Rachel Fleischer                  Derby  CT              64    12   F       1  1-12      22:49    7:08/M             
      26    Nicole Rizzo                      Derby  CT             171    12   F       2  1-12      22:51    7:08/M             
      27    Kris Bickell                      Cheshire  CT          259    48   M       7 40-49      22:56    7:10/M             
      28    Michelangelo Ricci                Mount Laurel  NJ      226    59   M       3 50-59      22:57    7:10/M             
      29    Jack Sirotnik                     Milford  CT           190    58   M       4 50-59      22:59    7:11/M             
      30    Christopher Oliwa                 Derby  CT             152    12   M       5  1-12      23:11    7:15/M             
      31    Bill Begg                         Newtown  CT           287    49   M       8 40-49      23:15    7:16/M             
      32    Abigail Baisley                   Fairfield  CT          10    11   F       3  1-12      23:16    7:16/M             
      33    Sara Gerckens                     Derby  CT              75    12   F       4  1-12      23:21    7:18/M             
      34    Tara Tosta                        Fairfield  CT         200    39   F       2 30-39      23:27    7:20/M             
      35    Paul Vitola                       Trumbull  CT          205    41   M       9 40-49      23:34    7:22/M             
      36    Connor Bailo                      Trumbull  CT            9    22   M       2 20-29      23:35    7:22/M             
      37    Paul Couzelis                     Stratford  CT         249    70   M       1 70-99      23:56    7:29/M             
      38    Janis Grant                       Milford  CT           235    56   F       2 50-59      23:58    7:29/M             
      39    Jana Ireijo                       Westport  CT           90    44   F       1 40-49      23:59    7:30/M             
      40    Thomas Gardella                   Seymour  CT            72    61   M       1 60-69      24:09    7:33/M             
      41    Ronnie Behringer                  Norwalk  CT           250    54   F       3 50-59      24:11    7:33/M             
      42    Chase Boulkon                     Derby  CT              24    11   M       6  1-12      24:13    7:34/M             
      43    Dimitri Ghecas                    Bridgewater  CT        76    48   M      10 40-49      24:14    7:34/M             
      44    Sean Paine                        Trumbull  CT          155    41   M      11 40-49      24:14    7:34/M             
      45    Jeff Labianco                     Bridgeport  CT        113    29   M       3 20-29      24:27    7:38/M             
      46    Derek Orley                       Bridgeport  CT        279    46   M      12 40-49      24:29    7:39/M             
      47    Evan Pitkoff                      Newtown  CT           161    56   M       5 50-59      24:33    7:40/M             
      48    Matti Rinta-Turri                 Fairfield  CT         236    60   M       2 60-69      24:43    7:43/M             
      49    Cameron Lidestri                  Stratford  CT         117    50   M       6 50-59      25:01    7:49/M             
      50    Nikhil Ramchandani                Wilton  CT            278    35   M       4 30-39      25:14    7:53/M             
      51    Nessa Foxe                        Bronx  NY             258    13   F       1 13-19      25:18    7:54/M             
      52    Alex Geden                        Monroe  CT             73    27   M       4 20-29      25:23    7:56/M             
      53    Danielle Green                    Monroe  CT             84    28   F       2 20-29      25:23    7:56/M             
      54    Devin Johnson                     Newtown  CT            93    10   M       7  1-12      25:24    7:56/M             
      55    David Laskarzewski                Lone Tree  CO         277    49   M      13 40-49      25:30    7:58/M             
      56    Christian Nelson                  West Hartford  CT     142    44   M      14 40-49      25:32    7:59/M             
      57    Alice Glinert                     Bronx  NY             257    51   F       4 50-59      25:39    8:01/M             
      58    Edward Buckmir                    Stratford  CT          27    43   M      15 40-49      25:43    8:02/M             
      59    Joey Ostuno                       Derby  CT             154    13   M       4 13-19      25:49    8:04/M             
      60    Paul Rabenold                     Avon  CT              282    60   M       3 60-69      25:52    8:05/M             
      61    Dana Duffield                     Mount Laurel  NJ      228    14   F       2 13-19      25:53    8:05/M             
      62    Elyssa Feerrar                    Mount Laurel  NJ      227    14   F       3 13-19      25:53    8:05/M             
      63    Betty Mulvihill                   Bethel  CT            139    53   F       5 50-59      26:06    8:09/M             
      64    Rick Bojnec                       Trumbull  CT          244    49   M      16 40-49      26:13    8:12/M             
      65    Shayla Hoover                     Manchester  CT        285     9   F       5  1-12      26:15    8:12/M             
      66    Dave Larson                       Trumbull  CT          284    50   M       7 50-59      26:17    8:13/M             
      67    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          239    59   M       8 50-59      26:25    8:15/M             
      68    Joseph Mammano                    Derby  CT             121    13   M       5 13-19      26:36    8:19/M             
      69    Jenny Ames                        Shelton  CT             5    31   F       3 30-39      26:47    8:22/M             
      70    Kelly Bickell                     Cheshire  CT          260    15   F       4 13-19      26:52    8:24/M             
      71    Rich Zuvich                       Bethel  CT            237    58   M       9 50-59      26:54    8:24/M             
      72    Brian Walker                      Monroe  CT            234    59   M      10 50-59      27:03    8:27/M             
      73    Michele Langlois                  Shelton  CT           115    42   F       2 40-49      27:09    8:29/M             
      74    Brian Wilmot                      Bridgewater  CT       276    43   M      17 40-49      27:12    8:30/M             
      75    Marty Irons                       Fair Haven  VT         92    49   M      18 40-49      27:30    8:36/M             
      76    George Cavanaugh                  Montgomery  NY         39    50   M      11 50-59      27:39    8:38/M             
      77    Tanya Bocchino                    Shelton  CT            22    36   F       4 30-39      27:44    8:40/M             
      78    Josh Stinchcomb                   Brooklyn  NY          197    39   M       5 30-39      27:45    8:40/M             
      79    Nicolette Tasi                    Derby  CT             199    13   F       5 13-19      27:46    8:41/M             
      80    Dianne Cavanaugh                  Montgomery  NY         38    46   F       3 40-49      27:47    8:41/M             
      81    Noonie Baisley                    Fairfield  CT          13     9   F       6  1-12      27:48    8:41/M             
      82    Amy Baisley                       Fairfield  CT          11    41   F       4 40-49      27:53    8:43/M             
      83    Paul Wolf                         Danbury  CT           280    51   M      12 50-59      28:00    8:45/M             
      84    Erica Martino                     Monroe  CT            127    20   F       3 20-29      28:03    8:46/M             
      85    Adam Polce                        New Haven  CT         163    26   M       5 20-29      28:07    8:47/M             
      86    Jeremy Makins                     New Haven  CT         281    32   M       6 30-39      28:07    8:47/M             
      87    Izzy Pryer                                              215    13   F       6 13-19      28:08    8:48/M             
      88    Rocco Samoker                     Derby  CT             179    11   M       8  1-12      28:16    8:50/M             
      89    Kimberly Johnson                  Newtown  CT            94    10   F       7  1-12      28:26    8:53/M             
      90    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          81    60   F       1 60-69      28:36    8:56/M             
      91    Bridget Brosnahan                 Cheshire  CT           25    41   F       5 40-49      28:53    9:02/M             
      92    Peter Kwolek                      Groton  CT            112    24   M       6 20-29      29:00    9:04/M             
      93    Sydnie Drezek                     Derby  CT              62    11   F       8  1-12      29:02    9:04/M             
      94    Nicholas Mammano                  Derby  CT             122    11   M       9  1-12      29:03    9:05/M             
      95    Dawn Bolling                      Norwalk  CT            23    49   F       6 40-49      29:10    9:07/M             
      96    Paul Buttress                     Trumbull  CT           31    51   M      13 50-59      29:19    9:10/M             
      97    Michelle Kennedy                  Tarrytown  NY         263    31   F       5 30-39      29:24    9:11/M             
      98    Molly Begg                        Newtown  CT           286    14   F       7 13-19      29:25    9:12/M             
      99    Mia Villeneuve                    Danbury  CT           204    11   F       9  1-12      29:26    9:12/M             
     100    Kiernan Villeneuve                Danbury  CT           203    42   F       7 40-49      29:29    9:13/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Tom Orifice                       Enfield  CT           153    49   M      19 40-49      29:39    9:16/M             
     102    Kristen Ghecas                    Bridgewater  CT        77    41   F       8 40-49      29:43    9:17/M             
     103    Jessica Masse                     Greenwich  CT         128    27   F       4 20-29      29:44    9:18/M             
     104    Thomas Burns                      Bridgeport  CT         30    66   M       4 60-69      29:46    9:18/M             
     105    Keith Baxter                      Sandy Hook  CT        230    23   M       7 20-29      29:54    9:21/M             
     106    Ben Sanger                        Fairfield  CT         181    11   M      10  1-12      29:54    9:21/M             
     107    Carol Marinaccio                  Trumbull  CT          125    60   F       2 60-69      29:57    9:22/M             
     108    Jamie Sanger                      Fairfield  CT         182    45   M      20 40-49      30:02    9:23/M             
     109    Suzzanne Stark                    Monroe  CT            196    61   F       3 60-69      30:06    9:24/M             
     110    Samantha Inthapanhya              Derby  CT              89    11   F      10  1-12      30:13    9:27/M             
     111    Melissa Anderson                  Waterbury  CT           6    31   F       6 30-39      30:21    9:29/M             
     112    Amy Tuccio                        Ansonia  CT           271    27   F       5 20-29      30:22    9:29/M             
     113    Aiden Coleman                     Sandy Hook  CT         44    10   M      11  1-12      30:22    9:29/M             
     114    Mark Coleman                      Sandy Hook  CT         45    44   M      21 40-49      30:22    9:29/M             
     115    Richard Demarco                   Danbury  CT            54    70   M       2 70-99      30:24    9:30/M             
     116    Tracie Hill                                             219    41   F       9 40-49      30:34    9:33/M             
     117    Nancy Pires                       Fairfield  CT         160    33   F       7 30-39      30:39    9:35/M             
     118    Michael Devivo                    Shelton  CT            57    46   M      22 40-49      30:39    9:35/M             
     119    Susan Improta                     Bethel  CT            229    48   F      10 40-49      30:40    9:35/M             
     120    Sara Burns                        Bridgeport  CT         29    30   F       8 30-39      30:43    9:36/M             
     121    Philip Prior                      Stratford  CT         167    28   M       8 20-29      30:57    9:40/M             
     122    Ann Bickell                       Cheshire  CT          261    46   F      11 40-49      31:01    9:42/M             
     123    Olivia Brosnan                    Newtown  CT            26    11   F      11  1-12      31:08    9:44/M             
     124    Liz Raftery                       Newtown  CT           170    47   F      12 40-49      31:09    9:44/M             
     125    Alexandra Jordan                  Brooklyn  NY           96    29   F       6 20-29      31:17    9:47/M             
     126    Lily Wald                         Derby  CT             206    12   F      12  1-12      31:19    9:47/M             
     127    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            223    65   M       5 60-69      31:22    9:48/M             
     128    Kevin Schneck                     Stratford  CT         238    43   M      23 40-49      31:24    9:49/M             
     129    Hunter Langlois                   Shelton  CT           114    13   M       6 13-19      31:30    9:51/M             
     130    Jennifer Huertas                  Monroe  CT            242    33   F       9 30-39      31:33    9:52/M             
     131    Melissa Nadeau                    West Hartford  CT     141    32   F      10 30-39      31:35    9:52/M             
     132    Deirdre Brown                     Trumbull  CT          283    49   F      13 40-49      31:40    9:54/M             
     133    Katherine Baisley                 Fairfield  CT         255     7   F      13  1-12      31:41    9:54/M             
     134    Michael Baisley                   Fairfield  CT          12    43   M      24 40-49      31:41    9:54/M             
     135    Dave Urban                        Stratford  CT         240    56   M      14 50-59      31:45    9:55/M             
     136    Jenna Senft                       Cheshire  CT          186    26   F       7 20-29      31:49    9:57/M             
     137    Eileen McCleary                   Newtown  CT           130    10   F      14  1-12      32:00   10:00/M             
     138    Daniella Diaz                     Trumbull  CT           58    23   F       8 20-29      32:01   10:00/M             
     139    Kathleen McCleary                 Newtown  CT           131    40   F      14 40-49      32:07   10:02/M             
     140    John Bailey                       Riverside  CT         254    59   M      15 50-59      32:20   10:06/M             
     141    Bob Wellington                    Naugatuck  CT         209    54   M      16 50-59      32:33   10:10/M             
     142    Joseph Correia                    Ansonia  CT            50    51   M      17 50-59      32:41   10:13/M             
     143    Jack Nahmias                      Sandy Hook  CT        217    47   M      25 40-49      32:45   10:14/M             
     144    Kelly Cataudella                  Naugatuck  CT          37    37   F      11 30-39      32:57   10:18/M             
     145    Jessica Arench                    Shelton  CT             8    27   F       9 20-29      32:59   10:18/M             
     146    Kathleen Didio                    Monroe  CT             59    42   F      15 40-49      33:13   10:23/M             
     147    Tom Green                         Danbury  CT            85    71   M       3 70-99      33:21   10:25/M             
     148    Sarah Nowacki                     Sandy Hook  CT        149     9   F      15  1-12      33:24   10:26/M             
     149    Laura Norwacki                    Sandy Hook  CT        148    47   F      16 40-49      33:25   10:27/M             
     150    Peter Kirlin                      Newtown  CT           103    51   M      18 50-59      33:30   10:28/M             
     151    Fallyn Kirlin                     Newtown  CT           102    12   F      16  1-12      33:31   10:28/M             
     152    Carole Urban                      Milford  CT           202    47   F      17 40-49      33:33   10:29/M             
     153    Philip Giegengack                 Bridgeport  CT         78    31   M       7 30-39      33:35   10:30/M             
     154    Gillian Kirlin                    Newtown  CT           246    14   F       8 13-19      33:35   10:30/M             
     155    Sarah Kuhns                       Monroe  CT            111    30   F      12 30-39      33:50   10:34/M             
     156    Jason Marcucilli                  Norwalk  CT           123    39   M       8 30-39      34:06   10:39/M             
     157    Jordan Marcucilli                 Norwalk  CT           124     8   F      17  1-12      34:06   10:39/M             
     158    Carman Profeta                    Shelton  CT           168    51   F       6 50-59      34:11   10:41/M             
     159    Jim Stevens                       Trumbull  CT          270    80   M       4 70-99      34:15   10:42/M             
     160    Tracey Collin                     Middletown  CT         47    44   F      18 40-49      34:22   10:44/M             
     161    Christina Gerard                  West Hartford  CT      74    40   F      19 40-49      34:23   10:45/M             
     162    Chris Fowler                      Newtown  CT           253    45   M      26 40-49      34:30   10:47/M             
     163    Chelsea Fowler                    Newtown  CT            65     9   F      18  1-12      34:30   10:47/M             
     164    Sophia Romano                     Newtown  CT           176    10   F      19  1-12      34:33   10:48/M             
     165    Mark Romano                       Newtown  CT           175    42   M      27 40-49      34:34   10:48/M             
     166    Michael Buonagurio                Bethel  CT             28    49   M      28 40-49      34:40   10:50/M             
     167    Georgia Mezzanote                 Bridgeport  CT        274    11   F      20  1-12      34:45   10:52/M             
     168    Patty Carton                      Stratford  CT          35    74   F       1 70-99      34:51   10:53/M             
     169    Anna Amaral                       Seekonk  MA             4    34   F      13 30-39      35:00   10:56/M             
     170    Katy Gale                         Stamford  CT           70    54   F       7 50-59      35:01   10:57/M             
     171    Katie Kost                        Sandy Hook  CT        110    11   F      21  1-12      35:02   10:57/M             
     172    Jon Kost                          Sandy Hook  CT        109    42   M      29 40-49      35:03   10:57/M             
     173    Bruce Bennett                     Brookfield  CT         20    56   M      19 50-59      35:27   11:05/M             
     174    Anna Harraguchi                   New Haven  CT         275    29   F      10 20-29      35:29   11:05/M             
     175    Lynn Maleno                       New Britain  CT       119    52   F       8 50-59      35:30   11:06/M             
     176    Ruijia Yang                       Southbury  CT         212    15   F       9 13-19      35:43   11:10/M             
     177    Tristan Pruzinsky                 Derby  CT             169    12   M      12  1-12      36:06   11:17/M             
     178    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        126    51   F       9 50-59      36:10   11:18/M             
     179    Mandi Poseno                      Newtown  CT           165    42   F      20 40-49      36:10   11:18/M             
     180    Abby Poseno                       Newtown  CT           164     9   F      22  1-12      36:11   11:18/M             
     181    Kyle Trahan                       Sandy Hook  CT        268    9    M      13  1-12      36:13   11:19/M             
     182    Jennifer Placanica                Sandy Hook  CT        162    43   F      21 40-49      36:13   11:19/M             
     183    William Corbeil                   Derby  CT              49    12   M      14  1-12      36:16   11:20/M             
     184    Dru Walters                       Fairfield  CT         207    37   M       9 30-39      36:19   11:21/M             
     185    David Aquilino                    Stratford  CT           7    51   M      20 50-59      36:20   11:21/M             
     186    Elise Beier                       Sandy Hook  CT         19    10   F      23  1-12      36:37   11:27/M             
     187    Kathleen Masse                    Windsor  CT           129    57   F      10 50-59      36:41   11:28/M             
     188    Michael Steve                     Bridgeport  CT        273    43   M      30 40-49      36:49   11:30/M             
     189    Piper Coleman                     Sandy Hook  CT         46    11   F      24  1-12      36:55   11:32/M             
     190    Coleen O'Shea                     Sandy Hook  CT        151    44   F      22 40-49      36:57   11:33/M             
     191    Stephanie Wanzer                  Danbury  CT           208    43   F      23 40-49      37:27   11:42/M             
     192    Anthony Dimartino                 Derby  CT              60    13   M       7 13-19      37:42   11:47/M             
     193    Lily Charles                      Sandy Hook  CT         42     9   F      25  1-12      37:47   11:48/M             
     194    Kim Charles                       Newtown  CT            41    45   F      24 40-49      37:47   11:48/M             
     195    Sherry Courtemanche               Riverton  CT           52    45   F      25 40-49      37:51   11:50/M             
     196    Dawne Kornhaas                    Newtown  CT           105    45   F      26 40-49      37:51   11:50/M             
     197    Erin Kornhaas                     Newtown  CT           106     8   F      26  1-12      37:52   11:50/M             
     198    Alison Lee-Dubon                  Stamford  CT          116    36   F      14 30-39      38:38   12:04/M             
     199    Tess Trahan                       Sandy Hook  CT        201    11   F      27  1-12      38:57   12:10/M             
     200    Audrey Trahan                     Sandy Hook  CT        269    7    F      28  1-12      39:00   12:11/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Marie Malloy                      Riverton  CT          120    33   F      15 30-39      39:17   12:17/M             
     202    Nervana Gaballa                   Bridgeport  CT         69    24   F      11 20-29      39:23   12:18/M             
     203    Tami Stanford                     Orange  CT            194    42   F      27 40-49      39:40   12:24/M             
     204    Donald Gallo                      Stamford  CT           71    65   M       6 60-69      40:03   12:31/M             
     205    Caroline Chacon                   Fairfield  CT          40    38   F      16 30-39      40:17   12:35/M             
     206    Debora Perkins                    Seymour  CT           158    59   F      11 50-59      40:34   12:41/M             
     207    Allie Kost                        Sandy Hook  CT        107     7   F      29  1-12      40:40   12:43/M             
     208    Angelina Romano                   Newtown  CT           174     8   F      30  1-12      40:41   12:43/M             
     209    Stephanie Romano                  Newtown  CT           177    44   F      28 40-49      40:41   12:43/M             
     210    Cathy Kost                        Sandy Hook  CT        108    39   F      17 30-39      40:42   12:43/M             
     211    Sandy Wade                        Durham  CT            214    64   F       4 60-69      41:07   12:51/M             
     212    Betsey Meyer                      Bridgeport  CT        272    40   F      29 40-49      41:22   12:56/M             
     213    Marianne Velasquez                Bridgeport  CT        252    42   F      30 40-49      41:44   13:03/M             
     214    Leticia Roady                     West Haven  CT        172    39   F      18 30-39      41:44   13:03/M             
     215    Peri Meeker                       Newtown  CT           132     8   F      31  1-12      42:01   13:08/M             
     216    Steve Meeker                      Newtown  CT           133    46   M      31 40-49      42:01   13:08/M             
     217    Marci Montrose                    Waterbury  CT         138    40   F      31 40-49      42:54   13:24/M             
     218    Lola Villeneuve                   Newtown  CT           267    9    F      32  1-12      43:09   13:29/M             
     219    Ryan Beel                         Stamford  CT           18    26   M       9 20-29      43:25   13:34/M             
     220    Kelly Beel                        Stamford  CT           17    29   F      12 20-29      43:25   13:34/M             
     221    Eleanor Glassman                  Sandy Hook  CT         79     7   F      33  1-12      43:37   13:38/M             
     222    Kerrie Glassman                   Sandy Hook  CT         80    37   F      19 30-39      43:38   13:38/M             
     223    Martha Seaver                     Sandy Hook  CT        218    10   F      34  1-12      43:57   13:44/M             
     224    Kelly Conte                       Sandy Hook  CT         48    42   F      32 40-49      43:57   13:44/M             
     225    Hudson Villeneuve                 Newtown  CT           266    7    M      15  1-12      43:58   13:44/M             
     226    Kiley Rodriquez                   Derby  CT             173    13   F      10 13-19      44:42   13:58/M             
     227    Pam Nitsche                       Shelton  CT           146    45   F      33 40-49      45:56   14:21/M             
     228    Mark Nitsche                      Shelton  CT           145     6   M      16  1-12      45:57   14:22/M             
     229    Roberta O'Donnell                 Naugatuck  CT         150    46   F      34 40-49      48:32   15:10/M             
     230    Mary Kantorowski                  Stratford  CT         100    50   F      12 50-59      49:00   15:19/M             
     231    Michelle Bernardini               Naugatuck  CT          21    25   F      13 20-29      49:53   15:35/M             
     232    Richard Desmond                   South Windsor  CT      56    33   M      10 30-39      51:08   15:59/M             
     233    Jessica Joubert                   Danbury  CT            99    21   F      14 20-29      51:35   16:07/M             
     234    Michelle Swiderski                Danbury  CT           198    27   F      15 20-29      51:35   16:07/M             
     235    Nicholas Sheridan                 Ansonia  CT           188     5   M      17  1-12      52:20   16:21/M             
     236    Shelly Sheridan                   Ansonia  CT           189    34   F      20 30-39      52:25   16:23/M             
     237    Tracee White                      Windsor  CT           210    35   F      21 30-39      54:42   17:06/M             
     238    Emma Wishneski                    Sandy Hook  CT        264    8    F      35  1-12      55:12   17:15/M             
     239    Mary Kay Wishneski                Sandy Hook  CT        265    47   F      35 40-49      55:12   17:15/M             
     240    Theresa Willett                   Naugatuck  CT         211    58   F      13 50-59      55:15   17:16/M             
     241    Barbara Green                     Danbury  CT            83    68   F       5 60-69      55:23   17:18/M             
     242    Gina Barbone                      Cuddebackville  NY     15    46   F      36 40-49      57:28   17:58/M             

Age Division Results


Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Course Measured Approximately 3.2 Miles

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mitzy MacIntosh New Rochelle NY

224

21

3

17:12

5:23/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Sanders Wethersfield CT

247

25

1

15:47

4:56/M

 
Top

Female 12 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rachel Fleischer Derby CT

64

12

25

22:49

7:08/M

2

Nicole Rizzo Derby CT

171

12

26

22:51

7:08/M

3

Abigail Baisley Fairfield CT

10

11

32

23:16

7:16/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Sciano Marlborough CT

185

12

11

20:42

6:28/M

2

Joshua Bent Newtown CT

248

12

15

21:33

6:44/M

3

Kyle Pesco Amston CT

159

12

16

21:35

6:45/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nessa Foxe Bronx NY

258

13

51

25:18

7:54/M

2

Dana Duffield Mount Laurel NJ

228

14

61

25:53

8:05/M

3

Elyssa Feerrar Mount Laurel NJ

227

14

62

25:53

8:05/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Damir Poric Derby CT

225

14

8

20:28

6:24/M

2

John Sand Redding CT

180

15

12

21:04

6:35/M

3

Akshar Patel Derby CT

156

13

23

22:45

7:07/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tina Senft-Batoh Stamford CT

187

28

13

21:15

6:38/M

2

Danielle Green Monroe CT

84

28

53

25:23

7:56/M

3

Erica Martino Monroe CT

127

20

84

28:03

8:46/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Klapyk Derby CT

241

27

7

20:04

6:16/M

2

Connor Bailo Trumbull CT

9

22

36

23:35

7:22/M

3

Jeff Labianco Bridgeport CT

113

29

45

24:27

7:38/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamie Scholl Thomaston CT

232

30

20

22:19

6:58/M

2

Tara Tosta Fairfield CT

200

39

34

23:27

7:20/M

3

Jenny Ames Shelton CT

5

31

69

26:47

8:22/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Noredine Abdelfateh Norwalk CT

243

31

2

17:09

5:22/M

2

Desmond O Grady Thomaston CT

233

32

4

18:25

5:45/M

3

Robert Henrikson New Canaan CT

88

35

21

22:20

6:59/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jana Ireijo Westport CT

90

44

39

23:59

7:30/M

2

Michele Langlois Shelton CT

115

42

73

27:09

8:29/M

3

Dianne Cavanaugh Montgomery NY

38

46

80

27:47

8:41/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Todd Kennedy Tarrytown NY

101

42

5

18:51

5:53/M

2

David Ott Darien CT

251

49

6

19:34

6:07/M

3

Johnny Foxe Bronx NY

256

45

9

20:34

6:26/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

143

51

22

22:28

7:01/M

2

Janis Grant Milford CT

235

56

38

23:58

7:29/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

250

54

41

24:11

7:33/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Timothy Beach Prospect CT

16

52

14

21:22

6:41/M

2

Peter Varone Shelton CT

262

55

17

22:05

6:54/M

3

Michelangelo Ricci Mount Laurel NJ

226

59

28

22:57

7:10/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Goldstein Fairfield CT

81

60

90

28:36

8:56/M

2

Carol Marinaccio Trumbull CT

125

60

107

29:57

9:22/M

3

Suzzanne Stark Monroe CT

196

61

109

30:06

9:24/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Gardella Seymour CT

72

61

40

24:09

7:33/M

2

Matti Rinta-Turri Fairfield CT

236

60

48

24:43

7:43/M

3

Paul Rabenold Avon CT

282

60

60

25:52

8:05/M

 
Top

Female 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

35

74

168

34:51

10:53/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Couzelis Stratford CT

249

70

37

23:56

7:29/M

2

Richard Demarco Danbury CT

54

70

115

30:24

9:30/M

3

Tom Green Danbury CT

85

71

147

33:21

10:25/M




BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com