HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Fool's Race For DARE
March 31, 2012 - 5K
Easton, CT

OVERALL WINNERS

Matt Klein, Trumbull, CT - 15:55
Meredith Anand, Easton, CT - 18:11

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Staples
Elementary
WEATHER
40 Degrees
Rain

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Matt Klein                        Trumbull  CT          169    17   M   ***** 13-20      15:55    5:08/M             
       2    Meredith Anand                    Easton  CT             82    33   F   ***** 30-39      18:11    5:52/M             
       3    Joel Bender                       Bedford  NY           178    42   M       1 40-49      18:21    5:55/M             
       4    Dave Miles                        Fresh Meadows  NY      10    55   M       1 50-59      18:53    6:05/M             
       5    Nicolas Dacey                     Easton  CT             95    23   M       1 21-29      19:22    6:15/M             
       6    Brendan Triano                    Darien  CT            198    14   M       1 13-20      19:26    6:16/M             
       7    James Kennelly                    Fairfield  CT          48    48   M       2 40-49      19:30    6:17/M             
       8    Alexander Dacey                   Easton  CT             96    26   M       2 21-29      19:52    6:25/M             
       9    John Richers                      Bridgewater  CT       160    57   M       2 50-59      19:53    6:25/M             
      10    Rob Wynn                          Stratford  CT          50    26   M       3 21-29      19:57    6:26/M             
      11    Eric Pope                         Wallingford  CT         9    36   M       1 30-39      20:18    6:33/M             
      12    Alex Cotter                       Norwalk  CT           159    34   M       2 30-39      20:37    6:39/M             
      13    Caitlin Neary                     Easton  CT             12    16   F       1 13-20      21:11    6:50/M             
      14    Tim Schiftner                     Stratford  CT         174    27   M       4 21-29      21:27    6:55/M             
      15    Brad Ritzel                       Easton  CT            188    27   M       5 21-29      21:39    6:59/M             
      16    Karen Newman                      Old Greenwich  CT      26    50   F       1 50-59      21:41    7:00/M             
      17    Hannah Ceva                       Easton,  CT            56    11   F       1  2-12      21:47    7:02/M             
      18    Jim Triano                        Easton  CT            205    44   M       3 40-49      22:11    7:09/M             
      19    Dean Morgan                       Orange  CT            181    50   M       3 50-59      22:14    7:10/M             
      20    Chris Tyler                       Stratford  CT           4    47   M       4 40-49      22:21    7:13/M             
      21    Corinne Sterneckert               Milford  CT           157    34   F       1 30-39      22:47    7:21/M             
      22    Kristin Mazzeo                    Easton  CT            101    28   F       1 21-29      22:56    7:24/M             
      23    Cindy Parrott                     Stamford  CT          106    41   F       1 40-49      23:07    7:27/M             
      24    Randy Rasmussen                   Easton  CT             94    46   M       5 40-49      23:22    7:32/M             
      25    Heather Reardon                   Norwalk  CT           156    35   F       2 30-39      23:25    7:33/M             
      26    Ryan Berman                       Shelton  CT            78    18   M       2 13-20      23:45    7:40/M             
      27    Jessica Slauson                   Wallingford  CT        79    25   F       2 21-29      23:45    7:40/M             
      28    Eric Harrison                     Shelton  CT           187    29   M       6 21-29      23:52    7:42/M             
      29    Charles Triano                    Darien  CT            210    46   M       6 40-49      23:55    7:43/M             
      30    Carlos Baldoz                     Stamford  CT           85    50   M       4 50-59      24:05    7:46/M             
      31    Peter Lee                         Saratoga Springs  N   207    64   M       1 60-69      24:08    7:47/M             
      32    Catarina Goncalves                Easton  CT             23    11   F       2  2-12      24:11    7:48/M             
      33    Joe Mota                          Shelton  CT            39    49   M       7 40-49      24:13    7:49/M             
      34    Benjamin Levison                  Easton  CT             75    56   M       5 50-59      24:20    7:51/M             
      35    Joe Duffy                         Stratford  CT          97    27   M       7 21-29      24:23    7:52/M             
      36    Evan Pitkoff                      Newtown  CT            98    56   M       6 50-59      24:32    7:55/M             
      37    Jack Wolfsohn                     Easton  CT            103    11   M       1  2-12      24:44    7:59/M             
      38    David Wolfsohn                    Easton  CT            102    47   M       8 40-49      24:45    7:59/M             
      39    George Andriotis                  Bridgeport  CT        179    39   M       3 30-39      24:49    8:00/M             
      40    Paul Skrtich                      Easton  CT             40    44   M       9 40-49      24:52    8:01/M             
      41    Dana Ceva                         Easton  CT             57    15   F       2 13-20      25:01    8:04/M             
      42    Megan Ceva                        Easton  CT             55    17   F       3 13-20      25:02    8:05/M             
      43    Stephanie Katz                    Westport  CT          175    36   F       3 30-39      25:39    8:16/M             
      44    Katherine Waugh                   Easton  CT             44    14   F       4 13-20      25:43    8:18/M             
      45    Seth Geeslin                      Stamford  CT          166    60   M       2 60-69      25:45    8:18/M             
      46    Kyle Verbeek                      Bridgeport  CT         93    23   M       8 21-29      25:59    8:23/M             
      47    Micah Wolfsohn                    Easton  CT            167    13   M       3 13-20      26:03    8:24/M             
      48    Campbell Wilkerson                Easton  CT            214    10   M       2  2-12      26:06    8:25/M             
      49    Jay Coyle                         Fairfield  CT         208    43   M      10 40-49      26:09    8:26/M             
      50    Richard Wargo                     Easton  CT            170    44   M      11 40-49      26:14    8:28/M             
      51    Christopher Sezon                 Easton  CT            129    13   M       4 13-20      26:22    8:30/M             
      52    Bernie Sezon                      Easton  CT            128    50   M       7 50-59      26:22    8:30/M             
      53    Ali Jinnah                        Easton  CT            163    11   F       3  2-12      26:33    8:34/M             
      54    Wang Lam                          Easton  CT             19    40   M      12 40-49      26:37    8:35/M             
      55    Pj Bell                           Bridgeport  CT         71    55   M       8 50-59      26:40    8:36/M             
      56    Katherine Garbetti                North Haven  CT       194    33   F       4 30-39      26:46    8:38/M             
      57    Austin Skrtich                    Easton  CT             42    11   M       3  2-12      26:52    8:40/M             
      58    Genevieve Manna                   Garden City  NY        14    24   F       3 21-29      27:01    8:43/M             
      59    Cira Malta                        Bethel  CT             87    28   F       4 21-29      27:11    8:46/M             
      60    Meghann Jones                     Norwalk  CT            88    27   F       5 21-29      27:12    8:46/M             
      61    John Gibbons                      Old Greenwich  CT     107    70   M       1 70-99      27:15    8:47/M             
      62    Foster Rowberry                   Easton  CT            146    11   M       4  2-12      27:17    8:48/M             
      63    Anna Speck                        Easton  CT             45    10   F       4  2-12      27:27    8:51/M             
      64    Tim Creagh                        Trumbull  CT           80    49   M      13 40-49      27:29    8:52/M             
      65    Carl Ceva                         Easton  CT             58    48   M      14 40-49      27:40    8:55/M             
      66    Caroline Webel                                          220    18   F       5 13-20      27:44    8:57/M             
      67    Nina Levison                      Easton  CT             76    17   F       6 13-20      27:46    8:57/M             
      68    Will Spencer                      Monroe  CT            110    50   M       9 50-59      27:47    8:58/M             
      69    Kurt Odell                        Fairfield  CT          99    35   M       4 30-39      27:52    8:59/M             
      70    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           195    48   F       2 40-49      28:02    9:03/M             
      71    Robin Damato                      Stratford  CT          52    41   F       3 40-49      28:03    9:03/M             
      72    Joseph Burden                     Monroe  CT             81    54   M      10 50-59      28:12    9:06/M             
      73    Helen Dilworth                    Easton  CT            176    45   F       4 40-49      28:22    9:09/M             
      74    Mike Dilworth                     Easton  CT            177    44   M      15 40-49      28:23    9:09/M             
      75    Paul Buttress                     Trumbull  CT           74    50   M      11 50-59      28:30    9:12/M             
      76    Jennifer Savino                   Monroe  CT            161    40   F       5 40-49      28:35    9:13/M             
      77    Chase Vincelette                  Easton  CT            190    9    M       5  2-12      28:39    9:15/M             
      78    Brian Vincelette                  Easton  CT            189    40   M      16 40-49      28:39    9:15/M             
      79    Thomas Richetelli                 Easton  CT            218    9    M       6  2-12      28:44    9:16/M             
      80    Susan Murley                      Newtown  CT            61    52   F       2 50-59      28:47    9:17/M             
      81    Wayne Howell                      Newtown  CT            60    52   M      12 50-59      28:48    9:17/M             
      82    Tom Auray                         Easton  CT            193    48   M      17 40-49      28:50    9:18/M             
      83    Jaylen Lutinski                   Easton  CT            150    7    M       7  2-12      28:56    9:20/M             
      84    Steven Lutinski                   Easton  CT            149    46   M      18 40-49      28:56    9:20/M             
      85    Jay Festa                         Easton  CT            199    47   M      19 40-49      28:58    9:21/M             
      86    Megan Lee                         Ridgefield  CT          7    32   F       5 30-39      28:59    9:21/M             
      87    Jeffrey Lieberman                 Ridgefield  CT          6    34   M       5 30-39      28:59    9:21/M             
      88    Maureen Berman                    Shelton  CT            77    55   F       3 50-59      29:06    9:23/M             
      89    Christine Shawah                  Easton  CT             54    22   F       6 21-29      29:10    9:25/M             
      90    Chris Lee                         Fairfield  CT         105    50   M      13 50-59      29:12    9:25/M             
      91    Carolyn Reed                      Sandy Hook  CT         84    44   F       6 40-49      29:13    9:25/M             
      92    Nicole Deering                    Easton  CT             59    23   F       7 21-29      29:18    9:27/M             
      93    Jim Farnen                        Easton  CT            209    43   M      20 40-49      29:25    9:29/M             
      94    Nick Wills                        Stratford  CT         173    15   M       5 13-20      29:27    9:30/M             
      95    Fred Wills                        Shelton  CT           172    27   M       9 21-29      29:27    9:30/M             
      96    George Shawah                     Easton  CT             53    51   M      14 50-59      29:44    9:35/M             
      97    Christine Cremin                  Easton  CT            216    45   F       7 40-49      29:53    9:38/M             
      98    Harrison Cremin                   Easton  CT            213    11   M       8  2-12      29:54    9:39/M             
      99    Richard Cremin                    Easton  CT            215    46   M      21 40-49      29:54    9:39/M             
     100    Felecia Tremont                   Easton  CT             27    39   F       6 30-39      29:55    9:39/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Cheryl Eberg                      Wallingford  CT        49    47   F       8 40-49      29:56    9:39/M             
     102    Monica Roche                      Fairfield  CT         168    73   F       1 70-99      30:33    9:51/M             
     103    Melissa Bryant                    Norwalk  CT            28    40   F       9 40-49      30:35    9:52/M             
     104    Jonathan Lam                      Easton  CT             17    11   M       9  2-12      30:39    9:53/M             
     105    Connor Skrtich                    Easton  CT             43     9   M      10  2-12      30:58    9:59/M             
     106    Janelle Wargo                     Easton  CT            171    10   F       5  2-12      31:02   10:01/M             
     107    John Bailey                       Riverside  CT         186    58   M      15 50-59      31:16   10:05/M             
     108    Alex Goncalves                    Easton  CT             22    13   M       6 13-20      31:32   10:10/M             
     109    Mario Goncalves                   Easton  CT             21    46   M      22 40-49      31:38   10:12/M             
     110    Alastair Bruce                    Easton  CT             11    49   M      23 40-49      32:02   10:20/M             
     111    Karen Reyes Benzi                 East Haven  CT        100    44   F      10 40-49      32:07   10:22/M             
     112    Matthew Lambo                     Easton  CT            201    10   M      11  2-12      32:19   10:25/M             
     113    Donna Cramond                     Monroe  CT              1    62   F       1 60-69      32:34   10:30/M             
     114    Stephanie Cullen                  Orange  CT            197    26   F       8 21-29      32:46   10:34/M             
     115    Vicki Cottrell                    Wilton  CT             68    44   F      11 40-49      33:00   10:39/M             
     116    Alexander Metro                   New Haven  CT         127    71   M       2 70-99      33:06   10:41/M             
     117    Zach Sheehan                      Easton  CT            212    10   M      12  2-12      33:24   10:46/M             
     118    Tom Hartch                        South Kent  CT        162    70   M       3 70-99      33:40   10:52/M             
     119    Kevin Richetelli                  Easton  CT            144    10   M      13  2-12      33:42   10:52/M             
     120    Patrick Merkers                   Easton  CT            183    10   M      14  2-12      33:48   10:54/M             
     121    Gary Smith                        Trumbull  CT           67    46   M      24 40-49      33:51   10:55/M             
     122    Audrey Petschek                   Newtown  CT            33    48   F      12 40-49      34:14   11:03/M             
     123    Isabel Goncalves                  Easton  CT             20    42   F      13 40-49      34:25   11:06/M             
     124    Jackson Cremin                    Easton  CT            211    9    M      15  2-12      34:27   11:07/M             
     125    Tracy Parkin                      Monroe  CT             47    43   F      14 40-49      34:46   11:13/M             
     126    Joe Cullen                        Orange  CT            196    50   M      16 50-59      34:57   11:16/M             
     127    Grace Mota                        Shelton  CT            38    47   F      15 40-49      35:15   11:22/M             
     128    Robbie Morrill                    Sandy Hook  CT        203    11   M      16  2-12      35:33   11:28/M             
     129    Lukas Anderson                    Easton  CT            185    11   M      17  2-12      35:33   11:28/M             
     130    John Michos                       Easton  CT            192    14   M       7 13-20      36:00   11:37/M             
     131    Jessica Lam                       Easton  CT             16    12   F       6  2-12      36:04   11:38/M             
     132    Lia Leandres                      Shelton  CT            29     7   F       7  2-12      36:10   11:40/M             
     133    Sofia Goncalves                   Easton  CT             24     8   F       8  2-12      36:11   11:40/M             
     134    Alex Solimene                     Easton  CT            180    11   M      18  2-12      36:33   11:47/M             
     135    Tom Carter                        Easton  CT            154    48   M      25 40-49      36:47   11:52/M             
     136    Alex Ferrante                     Easton  CT            141    11   M      19  2-12      37:06   11:58/M             
     137    William Carter                    Easton  CT            155    11   M      20  2-12      37:11   12:00/M             
     138    Joe Ganim                         Easton  CT            202    52   M      17 50-59      37:17   12:02/M             
     139    David Leandres                    Shelton  CT            25    11   M      21  2-12      37:23   12:04/M             
     140    Carl Sylvester                    Shelton  CT           158    78   M       4 70-99      37:55   12:14/M             
     141    Jennifer Kaplanka                 Ansonia  CT           130    30   M       6 30-39      38:43   12:29/M             
     142    Kent Lyman                        Milford  CT           131    32   M       7 30-39      38:43   12:29/M             
     143    Lisa Canada                       Easton  CT             65    39   F       7 30-39      39:02   12:35/M             
     144    Jessica Canada                    Easton  CT             64    10   F       9  2-12      39:02   12:35/M             
     145    Brooke Adair                      Easton  CT            122     7   F      10  2-12      40:19   13:00/M             
     146    Heidi Adair                       Easton  CT            123    44   F      16 40-49      40:19   13:00/M             
     147    Christian Pennino                 Easton  CT            184    11   M      22  2-12      40:32   13:05/M             
     148    Elliot Adair                      Easton  CT            121    10   M      23  2-12      40:56   13:12/M             
     149    Timothy Adair                     Easton  CT            120    45   M      26 40-49      40:56   13:12/M             
     150    Georgia Bebon                     Easton  CT            217    10   F      11  2-12      41:02   13:14/M             
     151    Alec Berkowitz                    Easton  CT             32    10   M      24  2-12      41:09   13:16/M             
     152    Michael Kraft                     Trumbull  CT          165    29   M      10 21-29      41:09   13:16/M             
     153    Victoria Marchetti                Easton  CT            118    11   F      12  2-12      41:14   13:18/M             
     154    Gm Marchetti                      Easton  CT            117    45   M      27 40-49      41:43   13:27/M             
     155    William Varvaro                   Easton  CT            152    10   M      25  2-12      42:27   13:42/M             
     156    Paul Varvaro                      Easton  CT            153    46   M      28 40-49      42:28   13:42/M             
     157    Lucilia Leandres                  Shelton  CT            30    42   F      17 40-49      42:56   13:51/M             
     158    Jenny Zheng                       Easton  CT            206    19   F       7 13-20      43:10   13:55/M             
     159    Lea Michus                        Easton  CT            191    51   M      18 50-59      43:26   14:01/M             
     160    Cameron Kocis                     Easton  CT            200    10   F      13  2-12      43:34   14:03/M             
     161    Cole Cartmel                      Easton  CT            111    11   M      26  2-12      43:38   14:05/M             
     162    Eren Snover                       Easton  CT            164    10   M      27  2-12      43:46   14:07/M             
     163    Theodore Bobroske                 Easton  CT            137    10   M      28  2-12      44:01   14:12/M             
     164    Regina Bobroske                   Easton  CT            140    49   F      18 40-49      44:17   14:17/M             
     165    Benny Viselli                     Easton  CT            142    10   M      29  2-12      44:27   14:20/M             
     166    Rita Mancini                      Trumbull  CT          182    27   F       9 21-29      44:30   14:21/M             
     167    Joanne Stowe                      Easton  CT            104    60   F       2 60-69      45:06   14:33/M             
     168    Julia Skrtich                     Easton  CT             41    13   F       8 13-20      46:59   15:09/M             
     169    Jenna Barcello                    Easton  CT             69    10   F      14  2-12      47:17   15:15/M             
     170    Chris Barcello                    Easton  CT             70    44   M      29 40-49      47:18   15:15/M             
     171    Helen Simmons                     Easton  CT             92    56   F       4 50-59      49:08   15:51/M             
     172    Cheryl Mammen                     Sandy Hook  CT        204    42   F      19 40-49      49:08   15:51/M             
     173    Juliet Lam                        Easton  CT             18     8   F      15  2-12      49:35   16:00/M             


Age Division Results

Men:1-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Anand Easton CT

82

33

2

18:11

5:52/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Klein Trumbull CT

169

17

1

15:55

5:08/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hannah Ceva Easton, CT

56

11

17

21:47

7:02/M

2

Catarina Goncalves Easton CT

23

11

32

24:11

7:48/M

3

Ali Jinnah Easton CT

163

11

53

26:33

8:34/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Wolfsohn Easton CT

103

11

37

24:44

7:59/M

2

Campbell Wilkerson Easton CT

214

10

48

26:06

8:25/M

3

Austin Skrtich Easton CT

42

11

57

26:52

8:40/M

 
Top

Female 13 to 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caitlin Neary Easton CT

12

16

13

21:11

6:50/M

2

Dana Ceva Easton CT

57

15

41

25:01

8:04/M

3

Megan Ceva Easton CT

55

17

42

25:02

8:05/M

 
Top

Male 13 to 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Triano Darien CT

198

14

6

19:26

6:16/M

2

Ryan Berman Shelton CT

78

18

26

23:45

7:40/M

3

Micah Wolfsohn Easton CT

167

13

47

26:03

8:24/M

 
Top

Female 21 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Mazzeo Easton CT

101

28

22

22:56

7:24/M

2

Jessica Slauson Wallingford CT

79

25

27

23:45

7:40/M

3

Genevieve Manna Garden City NY

14

24

58

27:01

8:43/M

 
Top

Male 21 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolas Dacey Easton CT

95

23

5

19:22

6:15/M

2

Alexander Dacey Easton CT

96

26

8

19:52

6:25/M

3

Rob Wynn Stratford CT

50

26

10

19:57

6:26/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Corinne Sterneckert Milford CT

157

34

21

22:47

7:21/M

2

Heather Reardon Norwalk CT

156

35

25

23:25

7:33/M

3

Stephanie Katz Westport CT

175

36

43

25:39

8:16/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Pope Wallingford CT

9

36

11

20:18

6:33/M

2

Alex Cotter Norwalk CT

159

34

12

20:37

6:39/M

3

George Andriotis Bridgeport CT

179

39

39

24:49

8:00/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cindy Parrott Stamford CT

106

41

23

23:07

7:27/M

2

Dawn Bolling Norwalk CT

195

48

70

28:02

9:03/M

3

Robin Damato Stratford CT

52

41

71

28:03

9:03/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joel Bender Bedford NY

178

42

3

18:21

5:55/M

2

James Kennelly Fairfield CT

48

48

7

19:30

6:17/M

3

Jim Triano Easton CT

205

44

18

22:11

7:09/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

26

50

16

21:41

7:00/M

2

Susan Murley Newtown CT

61

52

80

28:47

9:17/M

3

Maureen Berman Shelton CT

77

55

88

29:06

9:23/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Miles Fresh Meadows NY

10

55

4

18:53

6:05/M

2

John Richers Bridgewater CT

160

57

9

19:53

6:25/M

3

Dean Morgan Orange CT

181

50

19

22:14

7:10/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

1

62

113

32:34

10:30/M

2

Joanne Stowe Easton CT

104

60

167

45:06

14:33/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Lee Saratoga Springs NY

207

64

31

24:08

7:47/M

2

Seth Geeslin Stamford CT

166

60

45

25:45

8:18/M

 
Top

Female 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

168

73

102

30:33

9:51/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Gibbons Old Greenwich CT

107

70

61

27:15

8:47/M

2

Alexander Metro New Haven CT

127

71

116

33:06

10:41/M

3

Tom Hartch South Kent CT

162

70

118

33:40

10:52/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com