HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Winter Wonderland
January 29, 2012 - 5 Miles
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Tom Holowka, New Haven, CT - 27:00
Marie Davenport, Guilford, CT - 27:31

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Platt Tech
High School
WEATHER
36 Degrees
Sun

Overall Finish List

Free Finish Line Photos Available at www.jlgdesigns.com

5 Miles

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Tom Holowka                       New Haven  CT          69    26   M   ***** 20-29      27:00    5:24/M             
       2    Bart Borghuis                     New Haven  CT          15    36   M       1 30-39      27:15    5:27/M             
       3    Dan Shea                          New Haven  CT         238    38   M       2 30-39      27:23    5:29/M             
       4    Joost Keizer                      New Haven  CT         215    33   M       3 30-39      27:27    5:29/M             
       5    Marie Davenport                   Guilford  CT          234    37   F   ***** 30-39      27:31    5:30/M             
       6    Bill Brosmith                     West Hartford  CT     210    47   M       1 40-49      27:33    5:31/M             
       7    Bryce Lindamood                   Hamden  CT            244    40   M       2 40-49      27:48    5:34/M             
       8    Eugene Douglass                   New Haven  CT          45    26   M       1 20-29      27:58    5:36/M             
       9    Nick Dalidowitz                   Southington  CT       205    28   M       2 20-29      28:21    5:40/M             
      10    Matthew Bergenholtz               Glastonbury  CT        13    30   M       4 30-39      28:44    5:45/M             
      11    Andrew Yim                        New Haven  CT         183    40   M       3 40-49      28:53    5:47/M             
      12    Steven Reid                       New Haven  CT         242    32   M       5 30-39      29:01    5:48/M             
      13    Alan MacDougall                   Branford  CT          299    46   M       4 40-49      29:24    5:53/M             
      14    Matthew Moran                     Branford  CT          250    36   M       6 30-39      29:28    5:54/M             
      15    Shawn Keenan                      Wallingford  CT        78    33   M       7 30-39      29:38    5:56/M             
      16    Brian Korody                      Orange  CT             83    31   M       8 30-39      29:59    6:00/M             
      17    Julio Palma                       West Haven  CT        291    30   M       9 30-39      30:01    6:00/M             
      18    Nathan Kucera                     New Haven  CT         246    30   M      10 30-39      30:06    6:01/M             
      19    Matt Santillo                     New Haven  CT         149    37   M      11 30-39      30:16    6:03/M             
      20    Matt Mona                         Barkhamsted  CT       277    16   M       1 13-19      30:23    6:05/M             
      21    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        252    40   M       5 40-49      30:34    6:07/M             
      22    Rob Ruggiero                      Madison  CT           147    24   M       3 20-29      30:42    6:08/M             
      23    Bob Davenport                     Litchfield  CT        217    43   M       6 40-49      30:45    6:09/M             
      24    Roberto Diniro                    New Haven  CT         243    33   M      12 30-39      30:49    6:10/M             
      25    Randy Chamberland                 Shelton  CT           256    51   M       1 50-59      30:50    6:10/M             
      26    Jim Mas                           Shelton  CT            99    53   M       2 50-59      30:50    6:10/M             
      27    Rick Konon                        Colchester  CT        193    55   M       3 50-59      30:51    6:10/M             
      28    Robert Buttermore                 Waterford  CT         303    24   M       4 20-29      31:00    6:12/M             
      29    Annmarie Tuxbury                  New Hartford  CT      276    17   F       1 13-19      31:10    6:14/M             
      30    Maureen Terwilliger               Guilford  CT          241    44   F       1 40-49      31:11    6:14/M             
      31    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT             2    38   M      13 30-39      31:22    6:16/M             
      32    Bess Ritter                       Quaker Hill  CT       140    24   F       1 20-29      31:34    6:19/M             
      33    Frank Tiroletto                   Orange  CT            178    52   M       4 50-59      31:45    6:21/M             
      34    Bill Thramann                     Avon  CT              233    51   M       5 50-59      31:54    6:23/M             
      35    Todd Fisher                       Norwich  CT            51    43   M       7 40-49      31:58    6:24/M             
      36    Helen Merkle                      Trumbull  CT          218    44   F       2 40-49      32:07    6:25/M             
      37    Kevin Markowski                   Middletown  CT         98    54   M       6 50-59      32:17    6:27/M             
      38    Zoltan Rigo                       Berlin  CT            137    28   M       5 20-29      32:24    6:29/M             
      39    John Shepherd                     Essex  CT             229    55   M       7 50-59      32:26    6:29/M             
      40    Michael Tortora                   Middletown  CT        236    38   M      14 30-39      32:32    6:30/M             
      41    David Smith                       Milford  CT           228    23   M       6 20-29      32:40    6:32/M             
      42    Francisco Garcia                  Bridgeport  CT        225    36   M      15 30-39      32:43    6:33/M             
      43    Emad Haerizadeh                   Orange  CT            209    58   M       8 50-59      32:45    6:33/M             
      44    Paul Moyse                        Monroe  CT            298    58   M       9 50-59      32:49    6:34/M             
      45    Tim Smith                         Norwich  CT           161    63   M       1 60-69      32:50    6:34/M             
      46    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       273    53   M      10 50-59      32:52    6:34/M             
      47    Peter Lesser                      Milford  CT           214    48   M       8 40-49      33:03    6:37/M             
      48    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           75    61   M       2 60-69      33:05    6:37/M             
      49    Paul Doolan                       Guilford  CT           44    55   M      11 50-59      33:16    6:39/M             
      50    Martha Merz                       Mystic  CT            219    49   F       3 40-49      33:30    6:42/M             
      51    Gene Brady, Jr.                   East Haven  CT         18    30   M      16 30-39      33:32    6:42/M             
      52    Katrina Gustafson                 Waterford  CT          63    38   F       1 30-39      33:37    6:43/M             
      53    Tara Rudinski                     Brookfield  CT        146    42   F       4 40-49      33:43    6:45/M             
      54    Bradley Sanchez                   Milford  CT           288    51   M      12 50-59      33:44    6:45/M             
      55    Mark McCaughey                    Washington  CT        103    26   M       7 20-29      33:49    6:46/M             
      56    Albert Post                       Orange  CT            128    53   M      13 50-59      33:59    6:48/M             
      57    James Yevich                      Shelton  CT           194    41   M       9 40-49      34:11    6:50/M             
      58    Lawrence Regan                    Wallingford  CT       133    45   M      10 40-49      34:12    6:50/M             
      59    Kate Paddon                       New Hartford  CT      239    49   F       5 40-49      34:13    6:51/M             
      60    Alene Lofink                      Brookfield  CT         93    48   F       6 40-49      34:15    6:51/M             
      61    Bill Harriman                     Portland  CT           64    53   M      14 50-59      34:17    6:51/M             
      62    Steve Turner                      Mystic  CT            281    45   M      11 40-49      34:21    6:52/M             
      63    Rich Olmsted                      New Haven  CT         119    57   M      15 50-59      34:24    6:53/M             
      64    David Taylor                      East Hartford  CT     173    54   M      16 50-59      34:30    6:54/M             
      65    Gary Dubois                       Milford  CT           216    54   M      17 50-59      34:32    6:54/M             
      66    Shadow Pereira                    Torrington  CT        293    13   M       2 13-19      34:38    6:56/M             
      67    Fiona Doolan                      Guilford  CT           43    16   F       2 13-19      34:41    6:56/M             
      68    Marcy Withingt5ON                 Old Lyme  CT          251    42   F       7 40-49      34:45    6:57/M             
      69    Julia Joy Morgillo                New Haven  CT         107    25   F       2 20-29      34:47    6:57/M             
      70    John Strahley                     Cheshire  CT          240    45   M      12 40-49      34:52    6:58/M             
      71    Lisa Lapointe                     Norwich  CT            86    44   F       8 40-49      35:11    7:02/M             
      72    Richard Bellisle                  Columbia  CT           11    64   M       3 60-69      35:14    7:03/M             
      73    Shawna Kohl                       West Hartford  CT      81    39   F       2 30-39      35:15    7:03/M             
      74    Carl O'Donnell                    Stratford  CT         115    45   M      13 40-49      35:18    7:04/M             
      75    Will Graustein                    Harwinton  CT          60    50   M      18 50-59      35:20    7:04/M             
      76    Timothy Hawley                    Middletown  CT         66    58   M      19 50-59      35:31    7:06/M             
      77    Wagner Flores                     Bridgeport  CT        307    34   M      17 30-39      35:40    7:08/M             
      78    Michael Kornacki                  New York  NY           82    44   M      14 40-49      35:43    7:09/M             
      79    Soledad Meade                     Milford  CT           201    42   F       9 40-49      35:45    7:09/M             
      80    Brian Smith                       West Haven  CT        198    28   M       8 20-29      35:49    7:10/M             
      81    Robert Bayer                      Woodbridge  CT        195    41   M      15 40-49      35:58    7:12/M             
      82    Richard Zorena                    Orange  CT            292    49   M      16 40-49      35:58    7:12/M             
      83    Bob Dacey                         Vernon  CT             33    62   M       4 60-69      36:01    7:12/M             
      84    Dave Chameides                    Oxford  CT             22    53   M      20 50-59      36:04    7:13/M             
      85    Josh Harwell                      Middlefield  CT       304    38   M      18 30-39      36:05    7:13/M             
      86    Kimberly Driscoll                 Fairfield  CT         295    50   F       1 50-59      36:10    7:14/M             
      87    Elizabeth Schreiber               Westport  CT          245    53   F       2 50-59      36:12    7:14/M             
      88    Bill Thompson                     Derby  CT             176    50   M      21 50-59      36:13    7:15/M             
      89    Allison Clark                     Guilford  CT           25    51   F       3 50-59      36:14    7:15/M             
      90    Gilles Tamagnan                   New Haven  CT         171    48   M      17 40-49      36:16    7:15/M             
      91    Ron Rembaum                       Old Greenwich  CT     271    66   M       5 60-69      36:16    7:15/M             
      92    Catherine Cabral                  Bristol  CT            20    30   F       3 30-39      36:24    7:17/M             
      93    John Courtmanche                  New Haven  CT         269    69   M       6 60-69      36:25    7:17/M             
      94    Jack Soos                         Manchester  CT        162    24   M       9 20-29      36:25    7:17/M             
      95    Bob Stephenson                    Milford  CT             1    63   M       7 60-69      36:29    7:18/M             
      96    Oscar Batres                      Danbury  CT           275    51   M      22 50-59      36:32    7:18/M             
      97    Peter Hawley                      New Hartford  CT       65    61   M       8 60-69      36:34    7:19/M             
      98    Todd Strickland                   Madison  CT           168    49   M      18 40-49      36:44    7:21/M             
      99    Alison Beichner                   Wallingford  CT        10    28   F       3 20-29      36:46    7:21/M             
     100    Lydia Tilsley                     Milford  CT           177    47   F      10 40-49      36:47    7:21/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Jerry Lynch                       Monroe  CT            300    47   M      19 40-49      36:48    7:22/M             
     102    Alan Lindsay                      Shelton  CT           259    50   M      23 50-59      36:53    7:23/M             
     103    Larry Chaves                      West Hartford  CT     192    67   M       9 60-69      36:57    7:23/M             
     104    Greg Nilan                        Stratford  CT         294    48   M      20 40-49      37:05    7:25/M             
     105    John Martin                       Orange  CT            260    47   M      21 40-49      37:08    7:26/M             
     106    Alison Hiten                      Cheshire  CT          248    49   F      11 40-49      37:12    7:26/M             
     107    John Adomelis                     Bethlehem  CT         235    57   M      24 50-59      37:12    7:26/M             
     108    Katherine Stallfort               Wilton  CT            164    51   F       4 50-59      37:20    7:28/M             
     109    Carissa Ekholm                    Putnam  CT             48    27   F       4 20-29      37:20    7:28/M             
     110    Emmett Lee                        Monroe  CT             89    48   M      22 40-49      37:27    7:29/M             
     111    Megan Moran                       Branford  CT          106    34   F       4 30-39      37:29    7:30/M             
     112    Peter Olsen                       Clinton  CT           121    60   M      10 60-69      37:31    7:30/M             
     113    Barbara Pearce                    Guilford  CT          124    57   F       5 50-59      37:31    7:30/M             
     114    Paul El-Deiry                     Milford  CT            49    34   M      19 30-39      37:39    7:32/M             
     115    Mike Grunwald                     Hartford  CT           62    31   M      20 30-39      37:49    7:34/M             
     116    Christian Nelson                  West Hartford  CT     111    44   M      23 40-49      37:54    7:35/M             
     117    David Taylor                      Manchester  CT        172    27   M      10 20-29      37:56    7:35/M             
     118    Janis Grant                       Milford  CT            59    56   F       6 50-59      37:58    7:36/M             
     119    Wayne Theriault                   Milford  CT           175    63   M      11 60-69      38:04    7:37/M             
     120    Catherine Lyons                   Bloomfield  CT        266    54   F       7 50-59      38:06    7:37/M             
     121    Kasia Bartczak                    New Haven  CT           7    22   F       5 20-29      38:08    7:38/M             
     122    Cynthia Degirolamo                Sandy Hook  CT         38    45   F      12 40-49      38:18    7:40/M             
     123    Thomas Gardella                   Seymour  CT            56    60   M      12 60-69      38:20    7:40/M             
     124    John Garguilo                     Woodbury  CT          202    34   M      21 30-39      38:21    7:40/M             
     125    Katherine Quinn                   Greenwich  CT         129    49   F      13 40-49      38:26    7:41/M             
     126    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         122    28   F       6 20-29      38:27    7:41/M             
     127    Marc Ruby                         Milford  CT           145    28   M      11 20-29      38:27    7:41/M             
     128    Marjorie Mason                    Darien  CT            100    32   F       5 30-39      38:29    7:42/M             
     129    Elizabeth Polzello                Trumbull  CT          190    44   F      14 40-49      38:38    7:44/M             
     130    Marlin Hoffman                    Westerly  RI          264    48   M      24 40-49      38:45    7:45/M             
     131    Huoy Walsh                        Milford  CT           181    35   F       6 30-39      38:51    7:46/M             
     132    Brian Lebreck                     Orange  CT             88    38   M      22 30-39      38:53    7:47/M             
     133    Larry Spires                      Unionville  CT        267    64   M      13 60-69      39:03    7:49/M             
     134    Michael Giza                      Colchester  CT         58    54   M      25 50-59      39:07    7:49/M             
     135    Michael O'Grady                   Milford  CT           116    58   M      26 50-59      39:19    7:52/M             
     136    Aili Di Bonaventura               Newtown  CT           312    51   F       8 50-59      39:23    7:53/M             
     137    Mary-Liz Williams                 West Hartford  CT     272    50   F       9 50-59      39:30    7:54/M             
     138    Alecia Faustini                   Derby  CT              50    27   F       7 20-29      39:36    7:55/M             
     139    Albert Defilippo                  East Haven  CT         37    56   M      27 50-59      39:38    7:56/M             
     140    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT      84    50   F      10 50-59      39:38    7:56/M             
     141    Sal Terranova                     Milford  CT           226    53   M      28 50-59      39:45    7:57/M             
     142    Damion Baher                      West Hartford  CT     204    35   M      23 30-39      39:48    7:58/M             
     143    Howard Ochman                     New Haven  CT         117    57   M      29 50-59      39:52    7:58/M             
     144    Janet Voelpert                    Shelton  CT           180    64   F       1 60-69      39:56    7:59/M             
     145    Peta Prieto                       New Haven  CT         262    36   M      24 30-39      40:01    8:00/M             
     146    Christina Rensch                  New Haven  CT         263    25   F       8 20-29      40:01    8:00/M             
     147    Thomas Altieri                    Derby  CT             257    50   M      30 50-59      40:03    8:01/M             
     148    Joelle Constantino                Orange  CT            268    32   F       7 30-39      40:15    8:03/M             
     149    Ashlynn Cook                      Torrington  CT         29    13   F       3 13-19      40:28    8:06/M             
     150    Maureen Devlin                    Milford  CT           227    56   F      11 50-59      40:32    8:06/M             
     151    Donna Lapaglia                    New Haven  CT          85    44   F      15 40-49      40:34    8:07/M             
     152    Brent Stratton                    Middletown  CT        167    55   M      31 50-59      40:37    8:07/M             
     153    Murim Choi                        Hamden  CT             24    35   M      25 30-39      40:53    8:11/M             
     154    Karen Febbraio                    Guilford  CT          196    58   F      12 50-59      40:54    8:11/M             
     155    Way Hedding                       Niantic  CT            67    62   M      14 60-69      40:59    8:12/M             
     156    Aram Nahabedian                   Sandy Hook  CT        110    60   M      15 60-69      41:04    8:13/M             
     157    Anthony Passarello                Hamden  CT            290    42   M      25 40-49      41:07    8:13/M             
     158    William Connolly                  North Haven  CT        28    41   M      26 40-49      41:11    8:14/M             
     159    John Raino                        Bridgeport  CT        131    49   M      27 40-49      41:21    8:16/M             
     160    Vin Dipalma                       Bridgeport  CT         42    52   M      32 50-59      41:29    8:18/M             
     161    Paul Maddox                       Bethlehem  CT         200    63   M      16 60-69      41:32    8:18/M             
     162    Maria Rockoff                     Easton  CT            141    55   F      13 50-59      41:34    8:19/M             
     163    Kathy Schultz                     Simsbury  CT          153    53   F      14 50-59      41:36    8:19/M             
     164    Carol Chiappone                   Woodbridge  CT        261    51   F      15 50-59      41:36    8:19/M             
     165    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        282    29   F       9 20-29      41:37    8:19/M             
     166    Jack Brennan                      Katonah  NY           206    70   M       1 70-79      41:38    8:20/M             
     167    Ines Walther                      Milford  CT           280    32   F       8 30-39      41:41    8:20/M             
     168    Caitlin Bosse                     Fairfield  CT          16    40   F      16 40-49      41:45    8:21/M             
     169    Patrick Bosse                     Fairfield  CT          17    51   M      33 50-59      41:45    8:21/M             
     170    Jo Marchetti                      Newington  CT         224    68   F       2 60-69      41:48    8:22/M             
     171    John Echavarria                   Newtown  CT           203    34   M      26 30-39      41:59    8:24/M             
     172    Jill Lee                          Monroe  CT             90    48   F      17 40-49      42:05    8:25/M             
     173    Anita Savo                        New Haven  CT         151    25   F      10 20-29      42:06    8:25/M             
     174    Dorothy Lupariello                Shelton  CT            96    57   F      16 50-59      42:08    8:26/M             
     175    David Condit                      Avon  CT              265    63   M      17 60-69      42:23    8:29/M             
     176    Louis Demichiel                   Stratford  CT          40    51   M      34 50-59      42:26    8:29/M             
     177    Dea Collins                       East Hartford  CT     197    57   F      17 50-59      42:36    8:31/M             
     178    Kate Durant                       Wallingford  CT        46    31   F       9 30-39      42:40    8:32/M             
     179    Stephen Johnson                   Southbury  CT          74    60   M      18 60-69      42:49    8:34/M             
     180    John Coleman                      Trumbull  CT          297    55   M      35 50-59      42:50    8:34/M             
     181    Daniel Thibault                   Watertown  CT         199    51   M      36 50-59      42:57    8:35/M             
     182    Tracy Mooney                      West Haven  CT        311    47   F      18 40-49      43:13    8:39/M             
     183    Karen Hutton                      Greenwich  CT          71    27   F      11 20-29      43:14    8:39/M             
     184    Kimberly Cornwell                 Fairfield  CT          31    33   F      10 30-39      43:15    8:39/M             
     185    Josephine Giles                   New Haven  CT         309    27   F      12 20-29      43:18    8:40/M             
     186    Erik Seales                       New Haven  CT         156    30   M      27 30-39      43:19    8:40/M             
     187    Daniel Rabinovitz                 Milford  CT           130    33   M      28 30-39      43:25    8:41/M             
     188    Denise Stein                      Orange  CT            166    51   F      18 50-59      43:29    8:42/M             
     189    Nelson Wyman                      Newington  CT         223    65   M      19 60-69      43:42    8:44/M             
     190    George Weber                      West Haven  CT        211    61   M      20 60-69      43:46    8:45/M             
     191    Shannon Flynn                     North Haven  CT       301    41   M      28 40-49      43:49    8:46/M             
     192    Kathryn Taylor                    Milford  CT           174    32   F      11 30-39      43:55    8:47/M             
     193    Kate Baron                        Guilford  CT            6    30   F      12 30-39      44:01    8:48/M             
     194    Charlie Rich                      Bridgeport  CT        136    47   M      29 40-49      44:02    8:48/M             
     195    Christine Becker                  Southbury  CT         186    25   F      13 20-29      44:04    8:49/M             
     196    Dawn Plante                       Canton  CT            126    38   F      13 30-39      44:09    8:50/M             
     197    Christoph Hutchinson              Branford  CT           70    32   M      29 30-39      44:09    8:50/M             
     198    Derek Leblanc                     Moodus  CT             87    30   M      30 30-39      44:13    8:51/M             
     199    Glenn Forest                      Branford  CT           53    51   M      37 50-59      44:23    8:53/M             
     200    Kevin Seales                      Durham  CT            157    32   M      31 30-39      44:26    8:53/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Shannon Powers                    Milford  CT           249    31   F      14 30-39      44:26    8:53/M             
     202    Michaela Brennan                  West Haven  CT         19    25   F      14 20-29      44:30    8:54/M             
     203    Chelse Dall                       Guilford  CT           34    28   F      15 20-29      44:33    8:55/M             
     204    Chris Dall                        Guilford  CT           35    39   M      32 30-39      44:37    8:55/M             
     205    Dan Graziadei                     Fairfield  CT          61    43   M      30 40-49      44:43    8:57/M             
     206    Luanne Roy                        Seymour  CT           189    56   F      19 50-59      44:46    8:57/M             
     207    Claudia Dominguez                 New Haven  CT         306    30   F      15 30-39      44:47    8:57/M             
     208    Nancy Woods                       Madison  CT           270    48   F      19 40-49      44:51    8:58/M             
     209    John Gibbons                      Old Greenwich  CT     207    70   M       2 70-79      44:58    9:00/M             
     210    Lisa Buchta                       Branford  CT          302    45   F      20 40-49      45:03    9:01/M             
     211    Suzanne Kerley                    Hamden  CT            220    25   F      16 20-29      45:18    9:04/M             
     212    Timothy Shizume                   East Haddam  CT       159    53   M      38 50-59      45:35    9:07/M             
     213    Bob Kerley                        Hamden  CT            221    55   M      39 50-59      45:41    9:08/M             
     214    Briget Stronge                    Monroe  CT            170    43   F      21 40-49      45:53    9:11/M             
     215    Damaris Armstrong                 Shelton  CT             3    45   F      22 40-49      45:54    9:11/M             
     216    Christine Cooke                   Middlebury  CT         30    43   F      23 40-49      45:56    9:11/M             
     217    Enai Citalan                      Bridgeport  CT        253    32   M      33 30-39      46:02    9:12/M             
     218    Elwood Armstrong                  Shelton  CT             4    47   M      31 40-49      46:03    9:13/M             
     219    Claudia O'Connell                 Hamden  CT            114    61   F       3 60-69      46:04    9:13/M             
     220    Zoe Kucera                        New Haven  CT         247    24   F      17 20-29      46:10    9:14/M             
     221    Robert Saley                      West Haven  CT        305    52   M      40 50-59      46:17    9:15/M             
     222    Grainne Maguire                   Stamford  CT          191    39   F      16 30-39      46:24    9:17/M             
     223    Aschlee Cole                      Thomaston  CT          27    27   F      18 20-29      46:29    9:18/M             
     224    Leasa Moon                        Milford  CT           212    44   F      24 40-49      47:03    9:25/M             
     225    Nick Rini                         Milford  CT           138    44   M      32 40-49      47:12    9:26/M             
     226    Mark Allbee                       New York  NY          258    29   M      12 20-29      47:19    9:28/M             
     227    Barbara Kream                     Avon  CT              289    63   F       4 60-69      47:42    9:32/M             
     228    Andrew Imperati                   New Haven  CT          72    25   M      13 20-29      47:43    9:33/M             
     229    Deborah Chessari                  Bloomfield  CT         23    60   F       5 60-69      47:57    9:35/M             
     230    Natalie Compton                   Hamden  CT            310    26   F      19 20-29      48:23    9:41/M             
     231    Amanda Flachsbart                 Bethel  CT             52    25   F      20 20-29      48:24    9:41/M             
     232    Chris Carr                        New Haven  CT         222    48   M      33 40-49      48:24    9:41/M             
     233    Magdalen Mauriello                Milford  CT           254    44   F      25 40-49      48:32    9:42/M             
     234    Michael Jackson                   Milford  CT           255    43   M      34 40-49      48:32    9:42/M             
     235    Alison Nicklas                    Albany  NY            112    56   F      20 50-59      48:44    9:45/M             
     236    Danielle Nicklas                  Enfield  CT           113    27   F      21 20-29      48:48    9:46/M             
     237    Danielle Visconti                 Stratford  CT         179    33   F      17 30-39      48:50    9:46/M             
     238    Rita Santos                       Yonkers  NY           150    40   F      26 40-49      48:57    9:47/M             
     239    James Lemeris                     Cromwell  CT           91    54   M      41 50-59      48:58    9:48/M             
     240    Samantha Lombardi                 Wallingford  CT        94    23   F      22 20-29      49:00    9:48/M             
     241    Nancy Olsen                       Clinton  CT           120    59   F      21 50-59      49:02    9:48/M             
     242    Mark Greene                       Milford  CT           279    50   M      42 50-59      49:03    9:49/M             
     243    Lindsay Branscombe                East Haven  CT        231    29   F      23 20-29      49:04    9:49/M             
     244    Edward Marczyszak                 Seymour  CT            97    58   M      43 50-59      49:06    9:49/M             
     245    Armando Pereira                   Milford  CT           125    55   M      44 50-59      49:11    9:50/M             
     246    Ann Marie Meehan                  Westport  CT          105    39   F      18 30-39      49:14    9:51/M             
     247    Kerri Knipe                       Milford  CT            80    25   F      24 20-29      49:24    9:53/M             
     248    Michelle Bartlett                 Milford  CT             8    24   F      25 20-29      49:27    9:53/M             
     249    Cynthia Duhaime                   Milford  CT           278    49   F      27 40-49      50:08   10:02/M             
     250    Richard Zbrozck                   Berlin  CT            213    65   M      21 60-69      50:12   10:02/M             
     251    Derry Blatt                       Weston  CT             14    44   F      28 40-49      50:30   10:06/M             
     252    Pam Rotatori                      Naugatuck  CT         143    39   F      19 30-39      50:48   10:10/M             
     253    Michael Colandrea                 West Haven  CT         26    35   M      34 30-39      50:59   10:12/M             
     254    Leonora Thramann                  Avon  CT              232    53   F      22 50-59      51:10   10:14/M             
     255    Janice Small                      South Glastonbury     160    55   F      23 50-59      51:28   10:18/M             
     256    Lisa Rubenstein                   New Haven  CT         144    31   F      20 30-39      51:44   10:21/M             
     257    Tad Lemire                        Milford  CT            92    39   M      35 30-39      53:04   10:37/M             
     258    Heather Schmidle                  New York  NY          152    28   F      26 20-29      53:05   10:37/M             
     259    Stephanie Gagliardi               East Haven  CT         54    24   F      27 20-29      53:38   10:44/M             
     260    Geri-Ann Ristow                   Middletown  CT        139    41   F      29 40-49      53:46   10:45/M             
     261    Jennifer Mydosh                   Derby  CT             109    13   F       4 13-19      54:18   10:52/M             
     262    Gary Wassmer                      Cheshire  CT          208    43   M      35 40-49      54:25   10:53/M             
     263    Marleen Grandia                   West Hartford  CT     296    56   F      24 50-59      55:21   11:04/M             
     264    Charlotte Beales                  Guilford  CT            9    31   F      21 30-39      55:31   11:06/M             
     265    Ken Ziman                         Orange  CT            184    65   M      22 60-69      55:51   11:10/M             
     266    Melissa McFadden                  Stamford  CT          104    25   F      28 20-29      56:02   11:12/M             
     267    Patty Carton                      Stratford  CT         283    73   F       1 70-79      56:09   11:14/M             
     268    Debra Backus                      Durham  CT              5    48   F      30 40-49      56:24   11:17/M             
     269    Rebecca Reichardt                 Branford  CT          134    25   F      29 20-29      56:30   11:18/M             
     270    Corey George                      Vernon  CT             57    31   M      36 30-39      58:18   11:40/M             
     271    Susan Scott                       Milford  CT           154    26   F      30 20-29      58:38   11:44/M             
     272    Jeannette Knipe                   Milford  CT            79    25   F      31 20-29      58:45   11:45/M             
     273    Dawn Ramic                        Orange  CT            132    44   F      31 40-49      58:57   11:47/M             
     274    Claire Wong-Ostapowicz            Wallingford  CT       182    50   F      25 50-59      59:04   11:49/M             
     275    Rachel Gaither                    Fairfield  CT          55    40   F      32 40-49      1:02:00   12:24/M             
     276    Jane Jarrow                       Bloomfield  CT        187    61   F       6 60-69      1:02:42   12:32/M             
     277    Edward Snyder                     Wallingford  CT       274    65   M      23 60-69      1:02:46   12:33/M             
     278    Eileen Mydosh                     Derby  CT             108    50   F      26 50-59      1:03:18   12:40/M             
     279    Kathleen Scotti                   West Hartford  CT     155    70   F       2 70-79      1:05:52   13:10/M             
     280    Ed Root                           Old Saybrook  CT      142    66   M      24 60-69      1:06:40   13:20/M             
     281    Maureen Dixon                     Branford  CT          230    27   F      32 20-29      1:08:59   13:48/M             
     282    Jeannette Cyr                     Kensington  CT         32    77   F       3 70-79      1:12:56   14:35/M             
     283    Travis Wooten                     Riverhead  NY         185    16   M       3 13-19      1:19:53   15:59/M             
     284    Herman Bershtein                  Hamden  CT            237    86   M       1 80-99      1:22:24   16:29/M


Age Division Results


Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5 Miles

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marie Davenport Guilford CT

234

37

5

27:31

5:30/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Holowka New Haven CT

69

26

1

27:00

5:24/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Annmarie Tuxbury New Hartford CT

276

17

29

31:10

6:14/M

2

Fiona Doolan Guilford CT

43

16

67

34:41

6:56/M

3

Ashlynn Cook Torrington CT

29

13

149

40:28

8:06/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Mona Barkhamsted CT

277

16

20

30:23

6:05/M

2

Shadow Pereira Torrington CT

293

13

66

34:38

6:56/M

3

Travis Wooten Riverhead NY

185

16

283

1:19:53

15:59/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bess Ritter Quaker Hill CT

140

24

32

31:34

6:19/M

2

Julia Joy Morgillo New Haven CT

107

25

69

34:47

6:57/M

3

Alison Beichner Wallingford CT

10

28

99

36:46

7:21/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eugene Douglass New Haven CT

45

26

8

27:58

5:36/M

2

Nick Dalidowitz Southington CT

205

28

9

28:21

5:40/M

3

Rob Ruggiero Madison CT

147

24

22

30:42

6:08/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katrina Gustafson Waterford CT

63

38

52

33:37

6:43/M

2

Shawna Kohl West Hartford CT

81

39

73

35:15

7:03/M

3

Catherine Cabral Bristol CT

20

30

92

36:24

7:17/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Borghuis New Haven CT

15

36

2

27:15

5:27/M

2

Dan Shea New Haven CT

238

38

3

27:23

5:29/M

3

Joost Keizer New Haven CT

215

33

4

27:27

5:29/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

241

44

30

31:11

6:14/M

2

Helen Merkle Trumbull CT

218

44

36

32:07

6:25/M

3

Martha Merz Mystic CT

219

49

50

33:30

6:42/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Brosmith West Hartford CT

210

47

6

27:33

5:31/M

2

Bryce Lindamood Hamden CT

244

40

7

27:48

5:34/M

3

Andrew Yim New Haven CT

183

40

11

28:53

5:47/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Driscoll Fairfield CT

295

50

86

36:10

7:14/M

2

Elizabeth Schreiber Westport CT

245

53

87

36:12

7:14/M

3

Allison Clark Guilford CT

25

51

89

36:14

7:15/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Randy Chamberland Shelton CT

256

51

25

30:50

6:10/M

2

Jim Mas Shelton CT

99

53

26

30:50

6:10/M

3

Rick Konon Colchester CT

193

55

27

30:51

6:10/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janet Voelpert Shelton CT

180

64

144

39:56

7:59/M

2

Jo Marchetti Newington CT

224

68

170

41:48

8:22/M

3

Claudia O'Connell Hamden CT

114

61

219

46:04

9:13/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Smith Norwich CT

161

63

45

32:50

6:34/M

2

Wayne Jolley Brooklyn CT

75

61

48

33:05

6:37/M

3

Richard Bellisle Columbia CT

11

64

72

35:14

7:03/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

283

73

267

56:09

11:14/M

2

Kathleen Scotti West Hartford CT

155

70

279

1:05:52

13:10/M

3

Jeannette Cyr Kensington CT

32

77

282

1:12:56

14:35/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Brennan Katonah NY

206

70

166

41:38

8:20/M

2

John Gibbons Old Greenwich CT

207

70

209

44:58

9:00/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

237

86

284

1:22:24

16:29/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com