HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach Ice Cream 5K
August 5, 2012 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Spencer Mannion, Brookfield, CT - 16:49
Julie McGilpin, Westfield, MA - 19:26

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut
Beach
WEATHER
80 Degrees
Sun & Humid

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Spencer Mannion                   Brookfield  CT        158    19   M   ***** 13-19      16:49    5:25/M             
       2    Thomas Dextradeur                 Branford  CT          295    19   M       1 13-19      16:55    5:27/M             
       3    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            341    43   M       1 40-49      17:40    5:42/M             
       4    Joe Edeistein                     Shelton  CT            88    16   M       2 13-19      17:52    5:46/M             
       5    Josh Wells                        Shelton  CT           274    19   M       3 13-19      18:00    5:48/M             
       6    Joseph Simoncek                   Milford  CT           237    41   M       2 40-49      18:19    5:55/M             
       7    Brandon Au                        Oxford  CT             11    17   M       4 13-19      18:26    5:57/M             
       8    Roland Beaudette                  Orange  CT            332    42   M       3 40-49      18:31    5:58/M             
       9    Brian Boudreau                    Milford  CT            27    23   M       1 20-29      18:43    6:02/M             
      10    Zoltan Rigo                       Berlin  CT            220    29   M       2 20-29      19:07    6:10/M             
      11    Kyle Beaudette                    Orange  CT            331    13   M       5 13-19      19:14    6:12/M             
      12    David Boudreau                    Milford  CT            28    21   M       3 20-29      19:18    6:14/M             
      13    Julie McGilpin                    Westfield  MA         165    21   F   ***** 20-29      19:26    6:16/M             
      14    Helen Merkle                      Trumbull  CT          338    45   F       1 40-49      19:26    6:16/M             
      15    Jordan Vidal                      Shelton  CT           368    19   M       6 13-19      20:05    6:29/M             
      16    Amanda Gosselin                   Milford  CT           290    22   F       1 20-29      20:14    6:32/M             
      17    Mark Thompson                     Mamaroneck  NY        322    49   M       4 40-49      20:14    6:32/M             
      18    Jason Kudron                      East Haven  CT        139    31   M       1 30-39      20:20    6:34/M             
      19    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT         384    54   M       1 50-59      20:32    6:37/M             
      20    Bradley Sanchez                   Milford  CT           230    51   M       2 50-59      20:36    6:39/M             
      21    Michael Lackey                    Milford  CT           141    37   M       2 30-39      20:45    6:42/M             
      22    Joseph Mahoney                    Old Bridge  NJ          1    50   M       3 50-59      20:50    6:43/M             
      23    Michael Carey                     Waterbury  CT          46    27   M       4 20-29      20:59    6:46/M             
      24    Bill Bradshaw                     Thomaston  CT          35    49   M       5 40-49      21:10    6:50/M             
      25    Lindsay Szuch                     Stratford  CT         248    18   F       1 13-19      21:15    6:51/M             
      26    Kelsey Murphy                     Shelton  CT           312    19   F       2 13-19      21:16    6:52/M             
      27    Tom Fatone                        Shelton  CT           339    43   M       6 40-49      21:17    6:52/M             
      28    Sky Wells                         Shelton  CT           275    46   M       7 40-49      21:18    6:52/M             
      29    Timothy Beach                     Prospect  CT           20    52   M       4 50-59      21:20    6:53/M             
      30    Daniel Reynolds                   West Haven  CT        219    39   M       3 30-39      21:40    6:59/M             
      31    Richard Katrenya  Jr.             Oxford  CT            132    17   M       7 13-19      21:49    7:02/M             
      32    Valerie Hiller                    Milford  CT           385    16   F       3 13-19      22:05    7:07/M             
      33    Nathan Wecht                      Pittsburgh  PA        270    13   M       8 13-19      22:16    7:11/M             
      34    Zachary Toto                      Milford  CT           374    17   M       9 13-19      22:20    7:12/M             
      35    Dennis White                      Stratford  CT         309    58   M       5 50-59      22:25    7:14/M             
      36    Kelsey Cabral                     New Britain  CT       414    29   M       5 20-29      22:35    7:17/M             
      37    Julia Gilloran                    Pomfret Center  CT    112    16   F       4 13-19      22:37    7:18/M             
      38    Stephen Briganti                  Trumbull  CT          433    15   M      10 13-19      22:41    7:19/M             
      39    Jared Nounski                     Milford  CT           453    26   M       6 20-29      22:43    7:20/M             
      40    Bob Stephenson                    Milford  CT           361    63   M       1 60-69      22:48    7:21/M             
      41    Alexa Pfohl                       Trumbull  CT          199    17   F       5 13-19      22:49    7:22/M             
      42    Chase Arsenault                   Shelton  CT           306    15   M      11 13-19      22:51    7:22/M             
      43    Jessica Slauson                   Wallingford  CT       239    26   F       2 20-29      22:52    7:23/M             
      44    Michael Leitch                    Stratford  CT         404    47   M       8 40-49      22:56    7:24/M             
      45    Michele Morcey                    Watertown  CT         176    46   F       2 40-49      23:01    7:25/M             
      46    John Pfohl                        Trumbull  CT          201    46   M       9 40-49      23:08    7:28/M             
      47    Michael Zannis                    Milford,  CT          420    11   M       1  1-12      23:08    7:28/M             
      48    Anothony Salzillo                 Milford  CT           227    16   M      12 13-19      23:09    7:28/M             
      49    Howland Gordon                    Stamford  CT          115    39   M       4 30-39      23:28    7:34/M             
      50    Brent Pleimann                    Milford  CT           206    40   M      10 40-49      23:30    7:35/M             
      51    Matt Sanzone                      Milford  CT           231    31   M       5 30-39      23:31    7:35/M             
      52    Felicia Mingrone                  Shelton  CT           171    19   F       6 13-19      23:31    7:35/M             
      53    Brian Fidler                      West Haven  CT         92    41   M      11 40-49      23:41    7:38/M             
      54    John Coppola                      Middletown  CT         60    39   M       6 30-39      23:44    7:39/M             
      55    Maty D'Onofrio                    Orange  CT            283    12   F       1  1-12      23:45    7:40/M             
      56    Jordan D'Onofrio                  Orange  CT            284    14   M      13 13-19      23:45    7:40/M             
      57    Meghan Garland                    Milford  CT           103    18   F       7 13-19      23:46    7:40/M             
      58    Fred Miller                       Milford  CT           351    61   M       2 60-69      23:51    7:42/M             
      59    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT         84    29   F       3 20-29      23:51    7:42/M             
      60    David Briganti                    Trumbull  CT           40    17   M      14 13-19      23:53    7:42/M             
      61    Patrick Cordle                    Monroe  CT             61    55   M       6 50-59      23:53    7:42/M             
      62    Christopher Allen                 Trumbull  CT            5    55   M       7 50-59      23:54    7:43/M             
      63    Jorge Rosado                      Milford  CT           223    41   M      12 40-49      23:55    7:43/M             
      64    Robert Peterson                   Woodbury  CT          391    17   M      15 13-19      23:56    7:43/M             
      65    Michael Loschiavo                 Milford  CT           400    10   M       2  1-12      23:57    7:44/M             
      66    Houy Walsh                        New Haven  CT         318    35   F       1 30-39      23:58    7:44/M             
      67    Olivia Nestro                     Trumbull  CT          180    16   F       8 13-19      24:04    7:46/M             
      68    Jason Daisey                      Milford  CT           313    23   M       7 20-29      24:07    7:47/M             
      69    Dan Conroy                        Naugatuck  CT         454    32   M       7 30-39      24:08    7:47/M             
      70    Wayne Theriault                   Milford  CT           249    63   M       3 60-69      24:11    7:48/M             
      71    Daniel Anderson                   Milford  CT             8    28   M       8 20-29      24:13    7:49/M             
      72    Ariel Smith                       Stratford  CT         293    16   F       9 13-19      24:22    7:52/M             
      73    Jay Moran                         Milford  CT           175    54   M       8 50-59      24:29    7:54/M             
      74    Katie Devir                       Milford  CT           355    30   F       2 30-39      24:35    7:56/M             
      75    Laura Ameika                      Milford  CT             7    45   F       3 40-49      24:35    7:56/M             
      76    Jack Sirotnik                     Milford  CT           238    58   M       9 50-59      24:36    7:56/M             
      77    Dawn Pfohl                        Trumbull  CT          200    45   F       4 40-49      24:39    7:57/M             
      78    Meghan Ward                       Southbury  CT         439    26   F       4 20-29      24:41    7:58/M             
      79    Katie Esposito                    Hamden  CT            325    21   F       5 20-29      24:48    8:00/M             
      80    Jason Grosso                      Colchester  CT        118    32   M       8 30-39      24:51    8:01/M             
      81    Brian Hunte                       Milford  CT           126    25   M       9 20-29      24:53    8:02/M             
      82    Christopher Sedelmaier            Milford  CT           232    38   M       9 30-39      24:55    8:02/M             
      83    Joe Chrzescijanek                 Bethel  CT             54    41   M      13 40-49      24:57    8:03/M             
      84    Teresa Goncalves                  Bridgeport  CT        114    29   F       6 20-29      24:57    8:03/M             
      85    Tina Gage                         Milford  CT           101    49   F       5 40-49      24:57    8:03/M             
      86    Jill Frier                        Milford  CT            98    27   F       7 20-29      24:59    8:04/M             
      87    Brandon Fulco                     Trumbull  CT           99    17   M      16 13-19      24:59    8:04/M             
      88    Michael Arena                     Stratford  CT         365    20   M      10 20-29      25:01    8:04/M             
      89    Sara Steere                       Trumbull  CT          244    16   F      10 13-19      25:02    8:05/M             
      90    Sharron Steere                    Trumbull  CT          380    50   F       1 50-59      25:03    8:05/M             
      91    Tom Beyer                         Milford  CT           349    60   M       4 60-69      25:09    8:07/M             
      92    Mike Bak                          Woodbury  CT          302    52   M      10 50-59      25:10    8:07/M             
      93    Dan Johnson                       Milford  CT           130    33   M      10 30-39      25:12    8:08/M             
      94    David Geismar                     Monroe  CT            335    29   M      11 20-29      25:15    8:09/M             
      95    Sarah Bond                        Newtown  CT           336    29   F       8 20-29      25:15    8:09/M             
      96    Scott Sabo                        Trumbull  CT          226    35   M      11 30-39      25:15    8:09/M             
      97    Kevin Ryan                        Orange  CT            330    53   M      11 50-59      25:21    8:11/M             
      98    Herlan Pedron                     Milford  CT           192    50   M      12 50-59      25:21    8:11/M             
      99    Christine Katrenya                Oxford  CT            131    20   F       9 20-29      25:23    8:11/M             
     100    Eric Urbinati                     Milford  CT           301    33   M      12 30-39      25:28    8:13/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Matt Leonhard                     Milford  CT           337    30   M      13 30-39      25:29    8:13/M             
     102    Heather Persichilli               Milford  CT           195    39   F       3 30-39      25:29    8:13/M             
     103    Christina Hennessy                Bridgeport  CT        304    42   F       6 40-49      25:34    8:15/M             
     104    William Eurle                     Hamden  CT            402    68   M       5 60-69      25:36    8:15/M             
     105    Jessica Walsh                     Milford  CT           267    37   F       4 30-39      25:39    8:16/M             
     106    Adam Angelucci                    Trumbull  CT          434    14   M      17 13-19      25:40    8:17/M             
     107    Lisa Samelwich                    Milford  CT           229    26   F      10 20-29      25:40    8:17/M             
     108    Casey Healey                      Trumbull  CT          124    17   F      11 13-19      25:45    8:18/M             
     109    Joe Duffy                         Stratford  CT          85    27   M      12 20-29      25:47    8:19/M             
     110    Jacob Sadick                      Lake Forest  CA       422    18   M      18 13-19      25:49    8:20/M             
     111    Aileen Tobin                      Brookfield  CT        250    18   F      12 13-19      25:49    8:20/M             
     112    Melissa Tkacs                     West Haven  CT        345    15   F      13 13-19      25:54    8:21/M             
     113    Chris Tyler                       Stratford  CT         257    48   M      14 40-49      25:56    8:22/M             
     114    Fred Bialka                       Milford  CT           387    52   M      13 50-59      26:06    8:25/M             
     115    Kate Peterson                     Woodbury  CT          388    51   F       2 50-59      26:09    8:26/M             
     116    Ines Walther                      Milford  CT           395    33   F       5 30-39      26:10    8:26/M             
     117    Caroline Clukey                   Milford  CT           426    23   F      11 20-29      26:16    8:28/M             
     118    Michelle Salzillo                 Milford  CT           228    23   F      12 20-29      26:16    8:28/M             
     119    Philip Marinaccio                 Milford  CT           160    28   M      13 20-29      26:16    8:28/M             
     120    Eloise Kosanovich                 Milford  CT           340     2   F       2  1-12      26:17    8:29/M             
     121    Chris Buchner                     Milford  CT           316    69   M       6 60-69      26:23    8:31/M             
     122    Deb Esposito                      Hamden  CT            326    48   F       7 40-49      26:25    8:31/M             
     123    Cathy Mahoney                     Old Bridge  NJ        449    54   F       3 50-59      26:30    8:33/M             
     124    Karen Arena                       Stratford  CT         366    55   F       4 50-59      26:31    8:33/M             
     125    Courtney Williams                 New York  NY          278    29   F      13 20-29      26:39    8:36/M             
     126    Lisa Edwards                      Milford  CT            89    40   F       8 40-49      26:41    8:36/M             
     127    Chip Pfalzgraf                    Shelton  CT           197    35   M      14 30-39      26:41    8:36/M             
     128    Brian McKinney                    Milford  CT           166    42   M      15 40-49      26:44    8:37/M             
     129    Paul Miskowicz                    Shelton  CT           172    29   M      14 20-29      26:45    8:38/M             
     130    Geralyn Vigliotti                 Hamden  CT            263    39   F       6 30-39      26:45    8:38/M             
     131    Milan Kosanovich                  Milford  CT           136    33   M      15 30-39      26:46    8:38/M             
     132    Robert Calabrese                  Milford  CT           320    36   M      16 30-39      26:48    8:39/M             
     133    Bradley Doyle                     North Haven  CT       287    12   M       3  1-12      26:51    8:40/M             
     134    Kevin Doyle                       Milford  CT            80    53   M      14 50-59      26:51    8:40/M             
     135    Stacey Kohan                      New Haven  CT         135    25   F      14 20-29      26:54    8:41/M             
     136    Carol Shin                        Hamden  CT            413    30   F       7 30-39      26:54    8:41/M             
     137    Lawrence Grosso                   East Haddam  CT       119    57   M      15 50-59      26:55    8:41/M             
     138    Michael Pisani                    Stratford  CT         205    69   M       7 60-69      27:00    8:43/M             
     139    Noah Dunn                         New Haven  CT         411    30   M      17 30-39      27:04    8:44/M             
     140    Christina Fulco                   Trumbull  CT          100    22   F      15 20-29      27:04    8:44/M             
     141    Joel Brewer                       Fairfield  CT          39    40   M      16 40-49      27:07    8:45/M             
     142    Jason Stemmler                    Norwalk  CT           245    35   M      18 30-39      27:12    8:46/M             
     143    Jill Wainman                      Milford  CT           265    36   F       8 30-39      27:13    8:47/M             
     144    Joseph Burden                     Monroe  CT             45    54   M      16 50-59      27:18    8:48/M             
     145    Emily Bak                         Woodbury  CT          392    14   F      14 13-19      27:18    8:48/M             
     146    Phoebe Pavon                      Woodbury  CT          394    15   F      15 13-19      27:18    8:48/M             
     147    Angelo Divencenzo                 Milford  CT             2    39   M      19 30-39      27:21    8:49/M             
     148    John Antonelli                    West Haven  CT          9    56   M      17 50-59      27:23    8:50/M             
     149    Laurie Trupp                      Stratford  CT         401    54   F       5 50-59      27:26    8:51/M             
     150    Tim Wells                         Shelton  CT           408    22   M      15 20-29      27:28    8:52/M             
     151    Justin Conneely                   Monroe  CT             57    13   M      19 13-19      27:31    8:53/M             
     152    Julia Cooper                      Washington  CT        393    13   F      16 13-19      27:35    8:54/M             
     153    Donna Bak                         Woodbury  CT          303    50   F       6 50-59      27:36    8:54/M             
     154    Christopher Sidarweck             Milford  CT           234    29   M      16 20-29      27:37    8:55/M             
     155    Nicolette Jacome                  West Haven  CT        129    23   F      16 20-29      27:39    8:55/M             
     156    Wayne Schwaeber                   Westport  CT          405    44   M      17 40-49      27:39    8:55/M             
     157    Amy Ameika                        Madison  CT             6    40   F       9 40-49      27:41    8:56/M             
     158    Sharon Neuwirth                   Middletown  CT        183    43   F      10 40-49      27:43    8:56/M             
     159    Richard Lill Jr.                  Stratford  CT         146    31   M      20 30-39      27:45    8:57/M             
     160    Jennifer Bull                     Milford  CT            43    40   F      11 40-49      27:49    8:58/M             
     161    Shawn Benoit                      Milford  CT            22    30   M      21 30-39      27:50    8:59/M             
     162    Lauren Dellavolpe                 Milford  CT            71    26   F      17 20-29      27:50    8:59/M             
     163    Kourtney Kruysman                 Milford  CT           288    18   F      17 13-19      27:53    9:00/M             
     164    Justin Boxwell                    Milford  CT            33    26   M      17 20-29      27:55    9:00/M             
     165    Amanda Chavez                     Milford  CT           382    19   F      18 13-19      27:58    9:01/M             
     166    Emily Ruggeri                     Orange  CT            348    20   F      18 20-29      28:01    9:02/M             
     167    Maureen Berman                    Shelton  CT            23    55   F       7 50-59      28:06    9:04/M             
     168    Michael Droniak                   Stratford  CT          83    25   M      18 20-29      28:07    9:04/M             
     169    Shannon Morcey                    Waterbury  CT         344    32   F       9 30-39      28:10    9:05/M             
     170    Jason Alldredge                   Milford  CT             3    31   M      22 30-39      28:16    9:07/M             
     171    Brian Doerr                       Wallingford  CT        77    34   M      23 30-39      28:17    9:07/M             
     172    Julia Provenzano                  Milford  CT           211    15   F      19 13-19      28:24    9:10/M             
     173    Nick Convertito                   Shelton  CT           298    15   M      20 13-19      28:25    9:10/M             
     174    Sheryl Bates                      Sandy Hook  CT         18    44   F      12 40-49      28:26    9:10/M             
     175    Susan Nofi-Bendici                Shelton  CT           438    43   F      13 40-49      28:27    9:11/M             
     176    Dan Walsh                         Milford  CT           266    37   M      24 30-39      28:35    9:13/M             
     177    Derek Pilkerton                   Wallingford  CT       202    30   M      25 30-39      28:36    9:14/M             
     178    Melissa Ginlin                    Trumbull  CT          354    16   F      20 13-19      28:39    9:15/M             
     179    Rick Barna                        Milford  CT           372    46   M      18 40-49      28:43    9:16/M             
     180    Alexander Cuda                    Milford  CT           452    33   M      26 30-39      28:47    9:17/M             
     181    Anthony Georgetti                 Milford  CT           294    18   M      21 13-19      28:49    9:18/M             
     182    Kristen Turkosz                   Shelton  CT           255    28   F      19 20-29      28:49    9:18/M             
     183    Angela Ciambriello                Trumbull  CT          357    16   F      21 13-19      28:50    9:18/M             
     184    Daniel Murray                     Northfield  CT        178    23   M      19 20-29      28:52    9:19/M             
     185    Armando Pereira                   Milford  CT           194    55   M      18 50-59      28:56    9:20/M             
     186    Bethann Balazsi                   Milford  CT            15    33   F      10 30-39      29:02    9:22/M             
     187    Shawn Paternoster                 Milford  CT           311    23   M      20 20-29      29:06    9:23/M             
     188    Mark Chmiel                       Milford  CT            53    35   M      27 30-39      29:09    9:24/M             
     189    Jennifer Hoysradt                 Old Greenwich  CT     125    34   F      11 30-39      29:09    9:24/M             
     190    Jim Gartner                       Old Greenwich  CT     107    33   M      28 30-39      29:09    9:24/M             
     191    Fred Baldieri                     Milford  CT           353    40   M      19 40-49      29:10    9:25/M             
     192    Frank Tyburski                    Trumbull  CT          256    45   M      20 40-49      29:13    9:25/M             
     193    William Chagnon                   Milford  CT            50    38   M      29 30-39      29:15    9:26/M             
     194    Tina Pfalzgraf                    Shelton  CT           198    35   F      12 30-39      29:24    9:29/M             
     195    William Mahoney                   Orange  CT            156    53   M      19 50-59      29:28    9:30/M             
     196    Mary Beth Doyle                   Milford  CT            81    53   F       8 50-59      29:28    9:30/M             
     197    Robert Bove                       East Haven  CT        375    27   M      21 20-29      29:34    9:32/M             
     198    Mike Balint                       Milford  CT            16    46   M      21 40-49      29:36    9:33/M             
     199    Courtney Marchese                 Milford  CT           159    27   F      20 20-29      29:42    9:35/M             
     200    Michael Reid                      Monroe  CT            216    54   M      20 50-59      29:43    9:35/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Frank Parkin                      Monroe  CT            189    49   M      22 40-49      29:44    9:35/M             
     202    Thea Boyle                        Redding  CT            34    47   F      14 40-49      29:53    9:38/M             
     203    Joseph Fetcho                     Milford  CT            91    66   M       8 60-69      29:56    9:39/M             
     204    Morina Bojka                      Milford  CT           403    12   F       3  1-12      29:57    9:40/M             
     205    Sarah Jaser                       Milford  CT           373    35   F      13 30-39      29:57    9:40/M             
     206    Brian Nethercott                  Milford  CT           181    33   M      30 30-39      30:03    9:42/M             
     207    Roy Pilletere                     Milford  CT           204    23   M      22 20-29      30:16    9:46/M             
     208    Kim Remetta                       Milford  CT           218    57   M      21 50-59      30:19    9:47/M             
     209    Kelly Kruysman                    Milford  CT           289    16   F      22 13-19      30:23    9:48/M             
     210    Jenny Fitzmaurice                 Milford  CT            93    21   F      21 20-29      30:24    9:48/M             
     211    William Fitzmaurice               Milford  CT            94    52   M      22 50-59      30:24    9:48/M             
     212    Joe Salzillo                      Milford  CT           376    27   M      23 20-29      30:26    9:49/M             
     213    Kyle Brennan                      Milford  CT            38    36   M      31 30-39      30:27    9:49/M             
     214    Monica Roche                      Fairfield  CT         222    73   F       1 70-79      30:32    9:51/M             
     215    Elizabeth Peterson                Woodbury  CT          389    19   F      23 13-19      30:32    9:51/M             
     216    Sarah Peterson                    Woodbury  CT          390    15   F      24 13-19      30:33    9:51/M             
     217    Carolyn Stockage                  Milford  CT           246    23   F      22 20-29      30:35    9:52/M             
     218    Trish Berube                      Milford  CT           427    52   F       9 50-59      30:37    9:53/M             
     219    Greg Sadick                       Lake Forest  CA       410    53   M      23 50-59      30:40    9:54/M             
     220    Laurie Mikulski                   Prospect  CT          168    55   F      10 50-59      30:41    9:54/M             
     221    Michaela Garland                  Milford  CT           104    16   F      25 13-19      30:42    9:54/M             
     222    Mimi Nulf                         Fairfield  CT         305    41   F      15 40-49      30:43    9:55/M             
     223    Merrianne Vassallo                Milford  CT           260    35   F      14 30-39      30:46    9:55/M             
     224    Brett Britoon                     Milford  CT           379    47   M      23 40-49      30:46    9:55/M             
     225    Tony Petrillo                     Bethany  CT           196    45   M      24 40-49      30:48    9:56/M             
     226    Mary Shaw                         Orange  CT            233    46   F      16 40-49      30:49    9:56/M             
     227    Donna Delallo                     Orange  CT             68    55   F      11 50-59      30:54    9:58/M             
     228    Gail Melanson                     Shelton  CT           399    43   F      17 40-49      30:54    9:58/M             
     229    Amy Wells                         Shelton  CT           273    45   F      18 40-49      30:56    9:59/M             
     230    Wendy Hoffman                     Monroe  CT            346    49   F      19 40-49      30:58    9:59/M             
     231    Ashley Bartelson                  Stratford  CT          17    29   F      23 20-29      31:09   10:03/M             
     232    Christopher Goldspink             Shelton  CT           319    41   M      25 40-49      31:10   10:03/M             
     233    Sally Nevin                       Greenwich  CT         184    37   F      15 30-39      31:10   10:03/M             
     234    Cheryl Nethercott                 Milford  CT           182    33   F      16 30-39      31:15   10:05/M             
     235    Katie Miller                      Seymour  CT           169    35   F      17 30-39      31:25   10:08/M             
     236    Rob Cipolla                       Trumbull  CT           55    29   M      24 20-29      31:37   10:12/M             
     237    Nicole Daly                       Shelton  CT            66    41   F      20 40-49      31:37   10:12/M             
     238    Jerry Mabasa                      Milford  CT           149    36   M      32 30-39      31:38   10:12/M             
     239    Steve Hodson                      Trumbull  CT          377    57   M      24 50-59      31:38   10:12/M             
     240    Michele Bourque                   Shelton  CT            29    34   F      18 30-39      31:49   10:16/M             
     241    Mark Dydzuhn                      Monroe  CT             87    48   M      26 40-49      31:51   10:16/M             
     242    Leslie Alldredge                  Milford  CT             4    33   F      19 30-39      31:55   10:18/M             
     243    Amanda Demott                     Norwalk  CT            72    28   F      24 20-29      31:56   10:18/M             
     244    Gabriel Demott                    Norwalk  CT            73    35   M      33 30-39      31:56   10:18/M             
     245    Blaine Boxwell                    Milford  CT            32    51   M      25 50-59      31:56   10:18/M             
     246    Douglas Hurlburt                  West Haven  CT        127    23   M      25 20-29      31:57   10:18/M             
     247    Bryanne Mahoney                   Orange  CT            155    26   F      25 20-29      32:01   10:20/M             
     248    Julia Krupansky                   Stratford  CT         138    25   F      26 20-29      32:10   10:23/M             
     249    Denis Garvey                      Milford  CT           108    65   M       9 60-69      32:11   10:23/M             
     250    D J Baraca                        Oxford  CT            358    37   M      34 30-39      32:13   10:24/M             
     251    Jason Broscak                     Milford  CT           383    29   M      26 20-29      32:16   10:25/M             
     252    Michael Gerwien                   Milford  CT           412    45   M      27 40-49      32:18   10:25/M             
     253    Michael Simon                     Milford  CT           236    43   M      28 40-49      32:19   10:25/M             
     254    Richard Napoli                    Naugatuck  CT         179    36   M      35 30-39      32:21   10:26/M             
     255    Carl Blandina                     Milford  CT            26    49   M      29 40-49      32:23   10:27/M             
     256    Keri Bradshaw                     Thomaston  CT          36    22   F      27 20-29      32:28   10:28/M             
     257    David Magda                       Ansonia  CT           152    30   M      36 30-39      32:32   10:30/M             
     258    Jason Stacoffe                    West Haven  CT        241    30   M      37 30-39      32:32   10:30/M             
     259    Mary Brozak                       Sebring  FL            42    57   F      12 50-59      32:38   10:32/M             
     260    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            315    65   M      10 60-69      32:39   10:32/M             
     261    Maria Murolo                      Milford  CT           177    28   F      28 20-29      32:39   10:32/M             
     262    Scott Garon                       Hamden  CT            106    40   M      30 40-49      32:44   10:34/M             
     263    Donna Cramond                     Monroe  CT             64    62   F       1 60-69      32:49   10:35/M             
     264    Carole Urban                      Milford  CT           258    47   F      21 40-49      32:53   10:36/M             
     265    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT         221    38   M      38 30-39      32:57   10:38/M             
     266    Luke Pleiman                      Milford  CT           310    9    M       4  1-12      32:59   10:38/M             
     267    John Profetto                     Milford  CT           210    50   M      26 50-59      32:59   10:38/M             
     268    Patricia Sweeney                  Stratford  CT         343    47   F      22 40-49      33:01   10:39/M             
     269    Froso Ross                        Milford  CT           224    36   F      20 30-39      33:13   10:43/M             
     270    Emily Miner                       Worcester  MA         170    21   F      29 20-29      33:23   10:46/M             
     271    Marisol Lassalle                  Milford  CT           143    50   F      13 50-59      33:26   10:47/M             
     272    Dina Voccola                      Milford  CT           264    45   F      23 40-49      33:29   10:48/M             
     273    Christina Gagstetter              Milford  CT           431    48   F      24 40-49      33:31   10:49/M             
     274    Ken Lynch                         Milford  CT           148    33   M      39 30-39      33:32   10:49/M             
     275    Jennifer Ramey                    Milford  CT           386    31   F      21 30-39      33:33   10:49/M             
     276    Beth Rosenthal                    West Haven  CT        285    27   F      30 20-29      33:33   10:49/M             
     277    James Turkosz                     Shelton  CT           254    28   M      27 20-29      33:40   10:52/M             
     278    Kristen Worzel                    Milford  CT           282    37   F      22 30-39      33:43   10:53/M             
     279    Francine Maglione                 Hamden  CT            154    28   F      31 20-29      33:43   10:53/M             
     280    Maddie Daly                       Shelton  CT           432    15   F      26 13-19      33:46   10:54/M             
     281    Toni Genna                        West Haven  CT        109    33   F      23 30-39      33:55   10:56/M             
     282    Patty Carton                      Stratford  CT         437    74   F       2 70-79      33:57   10:57/M             
     283    Deb Bunk                          Brookline  MA          44    50   F      14 50-59      33:58   10:57/M             
     284    Roxanne Fabrizio                  East Haven  CT        334    25   F      32 20-29      34:05   11:00/M             
     285    Rebecca Lukeris                   Sandy Hook  CT        418    25   F      33 20-29      34:15   11:03/M             
     286    Heather Profetto                  Milford  CT           209    48   F      25 40-49      34:16   11:03/M             
     287    Julie MacKey                      North Haven  CT       151    25   F      34 20-29      34:17   11:04/M             
     288    Luisa Azevedo                     Bridgeport  CT        429    33   F      24 30-39      34:21   11:05/M             
     289    Joanne White                      Stamford  CT          276    44   F      26 40-49      34:34   11:09/M             
     290    Katie Brunetti                    New Milford  CT       333    30   F      25 30-39      34:42   11:12/M             
     291    Emma Wecht                        Pittsburgh  PA        269     9   F       4  1-12      34:57   11:16/M             
     292    Ruben Pena                        Milford  CT           396    29   M      28 20-29      34:58   11:17/M             
     293    George Geer                       Derby  CT             300    59   M      27 50-59      35:04   11:19/M             
     294    Sarah Wecht                       Pittsburgh  PA        271    12   F       5  1-12      35:05   11:19/M             
     295    Valerie Wecht                     Pittsburgh  PA        272    49   F      27 40-49      35:08   11:20/M             
     296    John Jackson                      New Haven  CT         128    40   M      31 40-49      35:13   11:22/M             
     297    Lindsay Bacote                    New Haven  CT          14    25   F      35 20-29      35:16   11:23/M             
     298    Samantha Reid                     Monroe  CT            217    19   F      27 13-19      35:17   11:23/M             
     299    Kristin Conneely                  Monroe  CT             58    18   F      28 13-19      35:18   11:23/M             
     300    Jessica Vaughan                   Norwalk  CT           262    35   F      26 30-39      35:40   11:30/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Alfredo Bernardo                  North Haven  CT        24    25   M      29 20-29      35:54   11:35/M             
     302    Cara Passano                      Shelton  CT           440    29   F      36 20-29      36:01   11:37/M             
     303    Jennifer Wilson                   Sandwich  MA          280    32   F      27 30-39      36:07   11:39/M             
     304    Edward Simon                      Hamden  CT            235    45   M      32 40-49      36:08   11:39/M             
     305    Susan Ghiloni                     Wilmington  MA        111    30   F      28 30-39      36:09   11:40/M             
     306    Paula Rusu                        Milford  CT           406    43   F      28 40-49      36:20   11:43/M             
     307    Holly Masi                        Hamden  CT            162    42   F      29 40-49      36:27   11:45/M             
     308    Michelle Lawler                   East Haven  CT        381    30   F      29 30-39      36:32   11:47/M             
     309    Ashley Monck                      Milford  CT           174    20   F      37 20-29      36:35   11:48/M             
     310    Erika Bennett                     Milford  CT            21    36   F      30 30-39      36:51   11:53/M             
     311    Carla Micalizzi                   Trumbull  CT          167    25   F      38 20-29      36:58   11:55/M             
     312    Lauren Corso                      Stratford  CT          62    24   F      39 20-29      36:59   11:56/M             
     313    Melissa Polly                     Milford  CT           207    25   F      40 20-29      37:03   11:57/M             
     314    Tracy Parkin                      Monroe  CT            190    43   F      30 40-49      37:18   12:02/M             
     315    Carrie Convertito                 Shelton  CT           299    11   F       6  1-12      37:22   12:03/M             
     316    Pete Convertito                   Shelton  CT           297    44   M      33 40-49      37:23   12:04/M             
     317    Greg Artman                       Waterbury  CT         398    38   M      40 30-39      37:28   12:05/M             
     318    Julie Castle                      Norwalk  CT            49    30   F      31 30-39      37:32   12:06/M             
     319    Victoria Keating                  Stamford  CT          133    41   F      31 40-49      37:32   12:06/M             
     320    Diane Grady                       Milford  CT           116    30   F      32 30-39      37:33   12:07/M             
     321    Kate Paine                        Milford  CT           314    12   F       7  1-12      37:34   12:07/M             
     322    Nicole Chevalin                   West Haven  CT        441    0    F       1  0- 0      37:49   12:12/M             
     323    Anna Dydzuhn                      Monroe  CT             86    18   F      29 13-19      37:50   12:12/M             
     324    Kade Bendici                      Shelton  CT           436    11   M       5  1-12      37:51   12:13/M             
     325    Ray Bendia                        Shelton  CT           435    47   M      34 40-49      37:51   12:13/M             
     326    Peter Mauritz                     Milford  CT           451    52   M      28 50-59      37:59   12:15/M             
     327    Paula Garon                       Hamden  CT            105    43   F      32 40-49      38:00   12:15/M             
     328    Carl Sylvester                    Shelton  CT           296    79   M       1 70-79      38:03   12:16/M             
     329    Karen Palmer                      Harwinton  CT         188    43   F      33 40-49      38:10   12:19/M             
     330    Megan Rexroat                     Bridgeport  CT        329    26   F      41 20-29      38:16   12:21/M             
     331    Joanna Carr                       Prospect  CT           47    37   F      33 30-39      38:19   12:22/M             
     332    Dorathy Smolkis                   Prospect  CT          240    42   F      34 40-49      38:26   12:24/M             
     333    Erin Streit                       Milford  CT           247    34   F      34 30-39      38:27   12:24/M             
     334    Baleigh Toon                      Milford  CT           367    13   F      30 13-19      38:28   12:25/M             
     335    Jonathan Foss                     Milford  CT           378    36   M      41 30-39      38:28   12:25/M             
     336    Anthony Della Selva               Shelton  CT            70    28   M      30 20-29      38:29   12:25/M             
     337    Gus Davis                         Orange  CT            369    74   M       2 70-79      38:43   12:29/M             
     338    Tomie Thaller                     Fairfield  CT         342    27   F      42 20-29      38:53   12:33/M             
     339    Elizabeth Rodriguez               Ansonia  CT           416    31   F      35 30-39      38:56   12:34/M             
     340    Kathleen Aubrey                   Stamford  CT           13    56   F      15 50-59      38:56   12:34/M             
     341    Dana Maltese                      Easton  CT            363    21   F      43 20-29      39:11   12:38/M             
     342    Mark Koschwitz                    Clinton  CT           137    50   M      29 50-59      39:15   12:40/M             
     343    Amanda Vaughan                    Norwalk  CT           261    33   F      36 30-39      39:21   12:42/M             
     344    Samuel Chevalier                  West Haven  CT         52    35   M      42 30-39      39:28   12:44/M             
     345    Sara Sadick                       Lake Forest  CA       421    25   F      44 20-29      39:52   12:52/M             
     346    Erin Kilcullen                    Shelton  CT           407    24   F      45 20-29      39:55   12:53/M             
     347    Kathy Lang                        Milford  CT           359    44   F      35 40-49      40:20   13:01/M             
     348    Wendy Kenyon                      Clinton  CT           134    49   F      36 40-49      40:28   13:03/M             
     349    Cindy Ruggeri                     Orange  CT            347    53   F      16 50-59      40:48   13:10/M             
     350    Kara Bowen                        Trumbull  CT           31    13   F      31 13-19      41:03   13:15/M             
     351    Amanda S                          Milford  CT           225    25   F      46 20-29      41:14   13:18/M             
     352    Greg Imler                        Hamden  CT            397    38   M      43 30-39      41:23   13:21/M             
     353    Kristen Brill-Pilletere           West Haven  CT         41    44   F      37 40-49      41:23   13:21/M             
     354    Phil Pilletere                    West Haven  CT        203    46   M      35 40-49      41:24   13:21/M             
     355    Karen Reid                        Monroe  CT            215    46   F      38 40-49      41:40   13:26/M             
     356    Luz Mateo                         North Haven  CT       164    48   F      39 40-49      42:50   13:49/M             
     357    Sarah Torok                       Bethel  CT            253    28   F      47 20-29      42:51   13:49/M             
     358    Lucila Massey                     Milford  CT           163    42   F      40 40-49      43:09   13:55/M             
     359    Rich Ortiz                        North Haven  CT       187    44   M      36 40-49      43:09   13:55/M             
     360    Joe Gelb                          Milford  CT           430    58   M      30 50-59      43:14   13:57/M             
     361    Catherine Hardiman-Berger         Milford  CT           122    36   F      37 30-39      43:18   13:58/M             
     362    Joseph Frieder                    Northford  CT          97    56   M      31 50-59      43:21   13:59/M             
     363    Scott Bennett                     Danbury  CT           323    45   M      37 40-49      43:49   14:08/M             
     364    James Cramond                     Monroe  CT             65    64   M      11 60-69      44:21   14:18/M             
     365    Robin Wilson                      Suffield  CT          281    56   F      17 50-59      44:33   14:22/M             
     366    Jonathan Zander                   West Haven  CT        308    25   M      31 20-29      44:33   14:22/M             
     367    Shaileen Landsberg                Milford  CT           142    43   F      41 40-49      44:41   14:25/M             
     368    Kathleen Mack                     Milford  CT           150    39   F      38 30-39      46:08   14:53/M             
     369    Millie Leon                       Bridgeport  CT        409    34   F      39 30-39      46:56   15:08/M             
     370    Richard Desmond                   South Windsor  CT      74    33   M      44 30-39      48:00   15:29/M             
     371    Jamie Valentine                   Norwood  PA           259    39   F      40 30-39      48:17   15:35/M             
     372    Mara Hazzard-Wallingford          East Haven  CT        123    38   F      41 30-39      48:17   15:35/M             
     373    Karen Dimatteo                    Wallingford  CT        76    46   F      42 40-49      48:42   15:43/M             
     374    Vivian Tanner                     Milford  CT           371    63   F       2 60-69      49:22   15:55/M             
     375    Carolyn Miller                    Milford  CT           352    52   F      18 50-59      49:37   16:00/M             
     376    Donna Delay                       New Haven  CT          69    44   F      43 40-49      50:12   16:12/M             
     377    Donna Clukey                      Milford  CT           428    62   F       3 60-69      50:12   16:12/M             
     378    Patty Carton                                             48    48   F      44 40-49      50:28   16:17/M             
     379    John Torok                        Southbury  CT         252    68   M      12 60-69      51:08   16:30/M             
     380    Megan Cabral                      New Britain  CT       415    28   F      48 20-29      52:33   16:57/M             
     381    Catie Giuntoli                    Milford  CT           113     9   F       8  1-12      54:03   17:26/M             
     382    Ken Guintoli                      Milford  CT           121    45   M      38 40-49      54:04   17:26/M             
     383    Beverly Odice                     Milford  CT           450    54   F      19 50-59      54:05   17:27/M             
     384    Kimberly Magda                    Ansonia  CT           153    29   F      49 20-29      54:24   17:33/M             
     385    Matthew Battaglia                 Milford  CT            19    29   M      32 20-29      54:24   17:33/M             
     386    Javier Lopez                      Milford  CT           147    34   M      45 30-39      54:26   17:34/M             
     387    Nicole Chevalier                  West Haven  CT         51    36   F      42 30-39      54:30   17:35/M             
     388    Ramon Ramos                       Bridgeport  CT        212    29   M      33 20-29      1:02:00   20:00/M             
     389    Catherine Pascarelli              West Haven  CT        191    63   F       4 60-69      1:02:01   20:00/M             
     390    Anna Stankovics                   Milford  CT           243    0    F       2  0- 0      1:02:01   20:00/M             

Age Division Results

Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie McGilpin Westfield MA

165

21

13

19:26

6:16/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Mannion Brookfield CT

158

19

1

16:49

5:25/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maty D'Onofrio Orange CT

283

12

55

23:45

7:40/M

2

Eloise Kosanovich Milford CT

340

2

120

26:17

8:29/M

3

Morina Bojka Milford CT

403

12

204

29:57

9:40/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Zannis Milford, CT

420

11

47

23:08

7:28/M

2

Michael Loschiavo Milford CT

400

10

65

23:57

7:44/M

3

Bradley Doyle North Haven CT

287

12

133

26:51

8:40/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay Szuch Stratford CT

248

18

25

21:15

6:51/M

2

Kelsey Murphy Shelton CT

312

19

26

21:16

6:52/M

3

Valerie Hiller Milford CT

385

16

32

22:05

7:07/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Dextradeur Branford CT

295

19

2

16:55

5:27/M

2

Joe Edeistein Shelton CT

88

16

4

17:52

5:46/M

3

Josh Wells Shelton CT

274

19

5

18:00

5:48/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Gosselin Milford CT

290

22

16

20:14

6:32/M

2

Jessica Slauson Wallingford CT

239

26

43

22:52

7:23/M

3

Anna Dubiel Rocky Hill CT

84

29

59

23:51

7:42/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Boudreau Milford CT

27

23

9

18:43

6:02/M

2

Zoltan Rigo Berlin CT

220

29

10

19:07

6:10/M

3

David Boudreau Milford CT

28

21

12

19:18

6:14/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Houy Walsh New Haven CT

318

35

66

23:58

7:44/M

2

Katie Devir Milford CT

355

30

74

24:35

7:56/M

3

Heather Persichilli Milford CT

195

39

102

25:29

8:13/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Kudron East Haven CT

139

31

18

20:20

6:34/M

2

Michael Lackey Milford CT

141

37

21

20:45

6:42/M

3

Daniel Reynolds West Haven CT

219

39

30

21:40

6:59/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Merkle Trumbull CT

338

45

14

19:26

6:16/M

2

Michele Morcey Watertown CT

176

46

45

23:01

7:25/M

3

Laura Ameika Milford CT

7

45

75

24:35

7:56/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

341

43

3

17:40

5:42/M

2

Joseph Simoncek Milford CT

237

41

6

18:19

5:55/M

3

Roland Beaudette Orange CT

332

42

8

18:31

5:58/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharron Steere Trumbull CT

380

50

90

25:03

8:05/M

2

Kate Peterson Woodbury CT

388

51

115

26:09

8:26/M

3

Cathy Mahoney Old Bridge NJ

449

54

123

26:30

8:33/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Fred Scalzi Naugatuck CT

384

54

19

20:32

6:37/M

2

Bradley Sanchez Milford CT

230

51

20

20:36

6:39/M

3

Joseph Mahoney Old Bridge NJ

1

50

22

20:50

6:43/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

64

62

263

32:49

10:35/M

2

Vivian Tanner Milford CT

371

63

374

49:22

15:55/M

3

Donna Clukey Milford CT

428

62

377

50:12

16:12/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Stephenson Milford CT

361

63

40

22:48

7:21/M

2

Fred Miller Milford CT

351

61

58

23:51

7:42/M

3

Wayne Theriault Milford CT

249

63

70

24:11

7:48/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

222

73

214

30:32

9:51/M

2

Patty Carton Stratford CT

437

74

282

33:57

10:57/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Sylvester Shelton CT

296

79

328

38:03

12:16/M

2

Gus Davis Orange CT

369

74

337

38:43

12:29/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com