HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 23, 2012 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

Will Sanders, Wethersfield, CT - 15:22
Courtney Dinnan, Hamden, CT - 18:33

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
North Haven
Fairgrounds
WEATHER
77 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Will Sanders                      Wethersfield  CT      296    25   M   ***** 20-29      15:22    4:57/M             
       2    Taylor Phillips                   Brookfield  CT        484    21   M       1 20-29      15:58    5:09/M             
       3    Richard Stoliker                  No.haven  CT          366    21   M       2 20-29      16:08    5:12/M             
       4    Patrick Hubbell                   North Haven  CT        10    20   M       3 20-29      16:15    5:15/M             
       5    Spencer Mannion                   Brookfield  CT        131    19   M       1 16-19      16:40    5:23/M             
       6    Ryan McGuire                      Orange  CT            490    21   M       4 20-29      16:54    5:27/M             
       7    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            496    43   M       1 40-49      16:58    5:28/M             
       8    Mikel Levene                      Redding  CT           368    21   M       5 20-29      17:05    5:31/M             
       9    Thomas Dextradeur                 Branford  CT          367    19   M       2 16-19      17:20    5:35/M             
      10    Ethan Gasta                       South Windsor  CT     388    16   M       3 16-19      17:34    5:40/M             
      11    Bill Krohn                        Stockholm  SWE        393    54   M       1 50-59      17:36    5:41/M             
      12    Jacob Cetera                      North Haven  CT       369    21   M       6 20-29      17:56    5:47/M             
      13    Patrick Cavanaugh                 Cheshire  CT          500    20   M       7 20-29      18:06    5:50/M             
      14    Edgar Carrasco                    North Haven  CT       370    21   M       8 20-29      18:08    5:51/M             
      15    Courtney Dinnan                   Hamden  CT              2    21   F   ***** 20-29      18:33    5:59/M             
      16    Christa Ferguson                  Wallingford  CT       109    22   F       1 20-29      18:37    6:00/M             
      17    Joel Bender                       Bedford  NY           141    42   M       2 40-49      19:02    6:08/M             
      18    Bryan McNamara                    Guilford  CT          518    18   M       4 16-19      19:03    6:09/M             
      19    Tyler Mannion                     Brookfield  CT        376    16   M       5 16-19      19:09    6:11/M             
      20    Michael Cox                       New Haven  CT         374    20   M       9 20-29      19:11    6:11/M             
      21    Michael Joyce                     Wallingford  CT        85    19   M       6 16-19      19:13    6:12/M             
      22    Will Honer                        Old Saybrook  CT      389    17   M       7 16-19      19:17    6:13/M             
      23    Robert Antonette                  Wallingford  CT       488    44   M       3 40-49      19:18    6:14/M             
      24    Dennis Carney                     Ansonia  CT           531    50   M       2 50-59      19:19    6:14/M             
      25    Gary Heslin                       Plainville  CT        512    57   M       3 50-59      19:22    6:15/M             
      26    Daniel Kornacki                   Wallingford  CT       394    16   M       8 16-19      19:28    6:17/M             
      27    Mike Nolan                        Hamden  CT            123    19   M       9 16-19      19:38    6:20/M             
      28    Kevin Goehring                    Farmington  CT        175    49   M       4 40-49      19:51    6:24/M             
      29    Jake Harris                       Berlin  CT             88    13   M       1 13-15      19:53    6:25/M             
      30    Mara Lieberman                    Hamden  CT            125    18   F       1 16-19      20:09    6:30/M             
      31    Justin Esposito                   Middletown  CT        477    31   M       1 30-39      20:12    6:31/M             
      32    Ken Mastroni                      Guilford  CT          476    48   M       5 40-49      20:13    6:31/M             
      33    Steven Stanley                    Derby  CT              24    12   M       1  2-12      20:16    6:32/M             
      34    Azaan Dawson                      New Haven  CT         482     8   M       2  2-12      20:17    6:33/M             
      35    Joe Tostado                       Dover  NH             216    60   M       1 60-69      20:19    6:33/M             
      36    Danny Berry                       Hamden  CT            527    40   M       6 40-49      20:22    6:34/M             
      37    Alfred Hannon                     Danbury  CT           249    33   M       2 30-39      20:22    6:34/M             
      38    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       395    53   M       4 50-59      20:23    6:35/M             
      39    Steve Nugent                      North Haven  CT       380    55   M       5 50-59      20:25    6:35/M             
      40    Christina Wickson                 Southbury  CT         180    29   F       2 20-29      20:27    6:36/M             
      41    Paul Doolan                       Guilford  CT          400    55   M       6 50-59      20:27    6:36/M             
      42    Paul Baldini                      North Haven  CT       102    40   M       7 40-49      20:34    6:38/M             
      43    Gregory Fauteux                   Glastonbury  CT       521    38   M       3 30-39      20:43    6:41/M             
      44    Andrew Whitehouse                 Wallingford  CT       469    28   M      10 20-29      21:11    6:50/M             
      45    David Knapp                       West Hartford  CT     290    23   M      11 20-29      21:12    6:50/M             
      46    Robert Flodquist                  Terryville  CT        153    51   M       7 50-59      21:18    6:52/M             
      47    Dave Chameides                    Oxford  CT              8    53   M       8 50-59      21:22    6:54/M             
      48    Dave Bruzik                       Rocky Hill  CT        150    46   M       8 40-49      21:28    6:55/M             
      49    Chelsea Krombel                   Wallingford  CT        92    24   F       3 20-29      21:33    6:57/M             
      50    Marston Garceau                   Bethany  CT           281    20   M      12 20-29      21:35    6:58/M             
      51    Kyle Baudoin                      Southbury  CT         179    33   M       4 30-39      21:36    6:58/M             
      52    Mguel Ramirez                     Wethersfield  CT      506    55   M       9 50-59      21:41    7:00/M             
      53    Ben Ruffing                       Redding  CT           485    13   M       2 13-15      21:55    7:04/M             
      54    Samuel Cox                        Colchester  CT        379    24   M      13 20-29      21:57    7:05/M             
      55    Matt Drand                        Wallingford  CT       532    27   M      14 20-29      21:59    7:05/M             
      56    Andrew Criscuolo                  Cheshire  CT          466    14   M       3 13-15      22:09    7:09/M             
      57    Rich Steeves                      Guilford  CT            5    62   M       2 60-69      22:23    7:13/M             
      58    Michael Lackowicz                 Winston Salem  NC     467    33   M       5 30-39      22:24    7:14/M             
      59    William Adams                     West Kingston  RI     525    53   M      10 50-59      22:31    7:16/M             
      60    Jack Peccerillo                   Derby  CT              20    14   M       4 13-15      22:33    7:16/M             
      61    David Roman                       Ansonia  CT           110    32   M       6 30-39      22:38    7:18/M             
      62    John Coppola                      Middletown  CT        494    39   M       7 30-39      22:40    7:19/M             
      63    Gregory Hays                      Cheshire  CT           53    32   M       8 30-39      22:42    7:19/M             
      64    Matthew Vernik                    Bethany  CT           522    23   M      15 20-29      22:43    7:20/M             
      65    Nicola Brooks                     East Lyme  CT          50    22   F       4 20-29      22:44    7:20/M             
      66    Christian Nelson                  West Hartford  CT     104    44   M       9 40-49      22:45    7:20/M             
      67    David Reid                        Monroe  CT            185    16   M      10 16-19      22:48    7:21/M             
      68    Christopher Mele                  Hamden  CT            495    26   M      16 20-29      22:52    7:23/M             
      69    Andrew Palmer                     Rochester  NY         489    26   M      17 20-29      22:53    7:23/M             
      70    Joey Ostuno                       Derby  CT              22    13   M       5 13-15      22:59    7:25/M             
      71    Jacqueline Lovelace               Meriden  CT           156    33   F       1 30-39      23:00    7:25/M             
      72    Lauren Wiggins                    Branford  CT          276    33   F       2 30-39      23:13    7:29/M             
      73    David Osokow                      Hamden  CT             39    22   M      18 20-29      23:17    7:31/M             
      74    Kimberly Hentz                    North Haven  CT       132    20   F       5 20-29      23:24    7:33/M             
      75    Andrew Zychek                     Middletown  CT        507    34   M       9 30-39      23:27    7:34/M             
      76    Michael Prinzivalli               Hamden  CT            291    38   M      10 30-39      23:30    7:35/M             
      77    Keith Cargan                      North Haven  CT       256    36   M      11 30-39      23:44    7:39/M             
      78    Sara Gerckens                     Derby  CT              26    11   F       1  2-12      23:48    7:41/M             
      79    Mark Harris                       Berlin  CT             87    45   M      10 40-49      23:55    7:43/M             
      80    Barry O'Grady                     South Windsor  CT     499    44   M      11 40-49      23:58    7:44/M             
      81    Cameron Lovelace                  Meriden  CT           155    31   M      12 30-39      23:58    7:44/M             
      82    Sam Preschel                      North Haven  CT       282    12   M       3  2-12      24:00    7:45/M             
      83    Patrick Lillis                    North Haven  CT       117    45   M      12 40-49      24:01    7:45/M             
      84    Nicholas Motasky                  Seymour  CT           475    11   M       4  2-12      24:04    7:46/M             
      85    William Rogers                    Meriden  CT           106    26   M      19 20-29      24:05    7:46/M             
      86    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    67   M       3 60-69      24:10    7:48/M             
      87    Doug Giannotti                    North Branford  CT    116    34   M      13 30-39      24:12    7:48/M             
      88    John McGowan                      Branford  CT          233    43   M      13 40-49      24:22    7:52/M             
      89    Donovan White                     Prospect  CT          297    14   M       6 13-15      24:25    7:53/M             
      90    Darrell Netto                     Colchester  CT        372    60   M       4 60-69      24:29    7:54/M             
      91    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        530    29   F       6 20-29      24:37    7:56/M             
      92    Bradley Doyle                     North Haven  CT       267    12   M       5  2-12      24:38    7:57/M             
      93    Edward Rivera                     North Haven  CT       118    26   M      20 20-29      24:41    7:58/M             
      94    Caitlyn Criscudo                  Cheshire  CT          465    19   F       2 16-19      24:47    8:00/M             
      95    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          262    58   M      11 50-59      24:55    8:02/M             
      96    Francis D'Souza                   New Haven  CT         288    38   M      14 30-39      24:56    8:03/M             
      97    Kristin Adelman                   East Haven  CT        274    24   F       7 20-29      24:57    8:03/M             
      98    Jenny Ames                        Shelton  CT            27    30   F       3 30-39      25:00    8:04/M             
      99    Shannon Flynn                     North Haven  CT       461    41   M      14 40-49      25:02    8:05/M             
     100    Brian Walker                      Monroe  CT             98    59   M      12 50-59      25:06    8:06/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Matt Ruffing                      Redding  CT           486    52   M      13 50-59      25:19    8:10/M             
     102    John Castelluzzo                  Stratford  CT         381    31   M      15 30-39      25:22    8:11/M             
     103    Kevin Secondi                     Hamden  CT            365    25   M      21 20-29      25:26    8:12/M             
     104    Carl Fuller                       East Haddam  CT         6    69   M       5 60-69      25:31    8:14/M             
     105    Jaime Schlagenhauf                Bristol  CT           157    30   F       4 30-39      25:33    8:15/M             
     106    Scott Gleason                     Orange  CT             60    28   M      22 20-29      25:35    8:15/M             
     107    Colleen Oleynik                   Woodbridge  CT        145    18   F       3 16-19      25:36    8:15/M             
     108    Kelly Romano                      New Britain  CT       184    29   F       8 20-29      25:38    8:16/M             
     109    Shine Watson                      Guilford  CT          508    32   M      16 30-39      25:39    8:16/M             
     110    Ann Marie Keaney                  No.haven  CT          497    38   F       5 30-39      25:40    8:17/M             
     111    Leigh Cavanaugh                   Cheshire  CT           99    26   F       9 20-29      25:41    8:17/M             
     112    Jared Pietrella                   Orange  CT             13    29   M      23 20-29      25:41    8:17/M             
     113    Justin Stackawitz                 Ansonia  CT           112    33   M      17 30-39      25:48    8:19/M             
     114    Brenna Lilley                     Woodbridge  CT        140    19   F       4 16-19      25:50    8:20/M             
     115    Doug Harkins                      New Haven  CT         492    42   M      15 40-49      25:53    8:21/M             
     116    Noah Dunn                         New Haven  CT         502    30   M      18 30-39      25:58    8:23/M             
     117    Mike Ferguson                     New Haven  CT         284    31   M      19 30-39      26:03    8:24/M             
     118    Pete Garofalo                     Guilford  CT          174    45   M      16 40-49      26:03    8:24/M             
     119    Derek Doran                       Stratford  CT         127    27   M      24 20-29      26:05    8:25/M             
     120    Tony Minopoli                     Shelton  CT            29    43   M      17 40-49      26:06    8:25/M             
     121    Derek Mello                       Wallingford  CT       472    33   M      20 30-39      26:15    8:28/M             
     122    Christopher Marchand              Wallingford  CT       377    30   M      21 30-39      26:21    8:30/M             
     123    Lisa Wnuck                        Cheshire  CT          524    49   F       1 40-49      26:29    8:33/M             
     124    Paul Munzner                      Niantic  CT            78    44   M      18 40-49      26:34    8:34/M             
     125    Jack Cronan                       Branford  CT            9    65   M       6 60-69      26:37    8:35/M             
     126    Brian Hunte                       Milford  CT            57    25   M      25 20-29      26:39    8:36/M             
     127    Dennis Doheny                     Hamden  CT            200    46   M      19 40-49      26:40    8:36/M             
     128    Chris Gaetano                     North Haven  CT       244    33   M      22 30-39      26:40    8:36/M             
     129    Michael Fama                      Durham  CT            373    58   M      14 50-59      26:41    8:36/M             
     130    Wally Squier                      Manchester  CT        378    57   M      15 50-59      26:42    8:37/M             
     131    Jason Magisano                    Plainville  CT        201    27   M      26 20-29      26:42    8:37/M             
     132    Adam Osmond                       Farmington  CT        299    44   M      20 40-49      26:45    8:38/M             
     133    Jim Harris                        Meriden  CT            68    33   M      23 30-39      26:49    8:39/M             
     134    Karen Barnettt                    Milford  CT           283    44   F       2 40-49      26:55    8:41/M             
     135    Emma Spiegel                      Woodbridge  CT        143    18   F       5 16-19      26:56    8:41/M             
     136    Jameson O'Connell                 Wallingford  CT       194    11   M       6  2-12      26:58    8:42/M             
     137    Steven Munzner                    North Haven  CT        80    46   M      21 40-49      26:59    8:42/M             
     138    Reagan Krane                      Westbrook  CT         487    54   M      16 50-59      26:59    8:42/M             
     139    Christopher Bromley               Mystic  CT            483    31   M      24 30-39      27:08    8:45/M             
     140    Andrea Abba-Peterson              Naugatuck  CT          55    31   F       6 30-39      27:16    8:48/M             
     141    Eric Peterson                     Naugatuck  CT          52    33   M      25 30-39      27:16    8:48/M             
     142    Matthew Calabrese                 Waterford  CT         168    31   M      26 30-39      27:17    8:48/M             
     143    Ryan Schlagenhauf                 Bristol  CT           158    30   M      27 30-39      27:17    8:48/M             
     144    Kathleen Mullen                   Waterford  CT          35    51   F       1 50-59      27:33    8:53/M             
     145    Alex Casella                      No.haven  CT          363    26   M      27 20-29      27:34    8:54/M             
     146    Patrick Quigley                   Middletown  NJ         89    52   M      17 50-59      27:37    8:55/M             
     147    Li Kang                           Rocky Hill  CT        529    34   M      28 30-39      27:38    8:55/M             
     148    Elizabeth Brombacker              Wallingford  CT        38    23   F      10 20-29      27:39    8:55/M             
     149    Randall Jewett                    Bristol  CT           161    52   M      18 50-59      27:42    8:56/M             
     150    Timothy Wheeler                   Shelton  CT           243    35   M      29 30-39      27:47    8:58/M             
     151    Gabriel Purpura                   Southington  CT       138    15   M       7 13-15      27:47    8:58/M             
     152    Suzanne Porter                    Prospect  CT           48    54   F       2 50-59      27:54    9:00/M             
     153    Michael Michaud                   Cheshire  CT          183    44   M      22 40-49      27:54    9:00/M             
     154    Stephanie Gagliardi               East Haven  CT        275    25   F      11 20-29      27:57    9:01/M             
     155    Michael Rood                      Suffield  CT          491    60   M       7 60-69      27:57    9:01/M             
     156    Deb Esposito                      Hamden  CT            481    48   F       3 40-49      27:58    9:01/M             
     157    Paul Crispi                       North Haven  CT       398    50   M      19 50-59      27:58    9:01/M             
     158    Kevin Patchell                    Wallingford  CT       149    54   M      20 50-59      28:12    9:06/M             
     159    Sarah Brenner                     North Branford  CT    474    16   F       6 16-19      28:14    9:06/M             
     160    John Martin Daly                  North Haven  CT       135    19   M      11 16-19      28:17    9:07/M             
     161    Jacob Doyle                       North Haven  CT       266     9   M       7  2-12      28:19    9:08/M             
     162    Aryn Kavanaugh                    Terryville  CT        219    34   F       7 30-39      28:25    9:10/M             
     163    Joseph Steele                     New Haven  CT          14    58   M      21 50-59      28:27    9:11/M             
     164    Steve Mele                        North Haven  CT       396    57   M      22 50-59      28:28    9:11/M             
     165    Sara McKenna                      New Hartford  CT      142    36   F       8 30-39      28:31    9:12/M             
     166    Chris Doyle                       North Haven  CT       269    36   M      30 30-39      28:38    9:14/M             
     167    Jeanette Esposito                 Hamden  CT            480    23   F      12 20-29      28:43    9:16/M             
     168    Michael Monks                     Trumbull  CT          229    31   M      31 30-39      28:47    9:17/M             
     169    Sean Mitchell                     Naugatuck  CT         170    34   M      32 30-39      28:52    9:19/M             
     170    Stephanie Turbett                 Wallingford  CT       510    36   F       9 30-39      28:52    9:19/M             
     171    Brian Doerr                       Wallingford  CT       192    34   M      33 30-39      28:53    9:19/M             
     172    Robert Camire                     Meriden  CT           196    53   M      23 50-59      28:56    9:20/M             
     173    Jennifer Hilinski                 Wallingford  CT        75    40   F       4 40-49      29:04    9:23/M             
     174    Colm Duffin                       Newington  CT         245    38   M      34 30-39      29:10    9:25/M             
     175    Kenneth Pannone                   Wallingford  CT        58    58   M      24 50-59      29:10    9:25/M             
     176    Patricia Gallagher-Crisp          North Haven  CT       397    42   F       5 40-49      29:11    9:25/M             
     177    Robert Kavanaugh                  Terryville  CT        220    39   M      35 30-39      29:12    9:25/M             
     178    William Olsen                     Clinton  CT            81    64   M       8 60-69      29:12    9:25/M             
     179    Katie Dilullio                    Danbury  CT           468    25   F      13 20-29      29:12    9:25/M             
     180    Jerri Pelletier                   Middletown  CT        295    30   F      10 30-39      29:14    9:26/M             
     181    Anthony Leibengood                East Haven  CT        197    14   M       8 13-15      29:14    9:26/M             
     182    Kiley Rodriguez                   Derby  CT              25    12   F       2  2-12      29:16    9:26/M             
     183    Sam Mitchell                      Naugatuck  CT         169    57   M      25 50-59      29:18    9:27/M             
     184    Thomas Farrelly                   North Haven  CT        95    47   M      23 40-49      29:20    9:28/M             
     185    Mary Gulhuly                      New Haven  CT         272    22   F      14 20-29      29:20    9:28/M             
     186    Paul Taft                         Hartford  CT          293    54   M      26 50-59      29:21    9:28/M             
     187    James Cavanaugh                   Cheshire  CT          100    64   M       9 60-69      29:28    9:30/M             
     188    Ed Evis                           Unionville  CT         34    72   M       1 70-79      29:32    9:32/M             
     189    Nancy Matos                       Waterbury  CT         224    46   F       6 40-49      29:33    9:32/M             
     190    Frederick Chapman                 Griswold  CT          177    34   M      36 30-39      29:34    9:32/M             
     191    Danielle Chapman                  Griswold  CT          176    26   F      15 20-29      29:35    9:33/M             
     192    Kristi-Lyn Purpura                Southington  CT       139    37   F      11 30-39      29:41    9:35/M             
     193    Susan Silva                       Stamford  CT          234    26   F      16 20-29      29:45    9:36/M             
     194    Jacqueline Gamberdella            Orange  CT            280    25   F      17 20-29      29:47    9:36/M             
     195    Lynn Allen                        Wallingford  CT        97    37   F      12 30-39      29:48    9:37/M             
     196    Angela Gardega                    Groton  CT            172    29   F      18 20-29      29:49    9:37/M             
     197    Sierrra Pollock                   Salem  CT             171    26   F      19 20-29      29:49    9:37/M             
     198    Stephanie Hays                    Cheshire  CT           54    34   F      13 30-39      29:50    9:37/M             
     199    Frank Murphy                      Northford  CT          66    59   M      27 50-59      29:51    9:38/M             
     200    Cynthia Gibbons                                         526    50   F       3 50-59      29:53    9:38/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Dawn Hubbell                      No.haven  CT           12    17   F       7 16-19      29:54    9:39/M             
     202    Laura Magisano                    Plainville  CT        202    31   F      14 30-39      29:55    9:39/M             
     203    Christine Wilson                  Guilford  CT          261    58   F       4 50-59      29:55    9:39/M             
     204    Elizabeth Hubbell                 North Haven  CT        11    19   F       8 16-19      30:01    9:41/M             
     205    Dan Licata                        Wallingford  CT       371    59   M      28 50-59      30:15    9:45/M             
     206    Michael Reid                      Monroe  CT            187    54   M      29 50-59      30:19    9:47/M             
     207    Faith Weaver                      North Haven  CT       514    8    F       3  2-12      30:20    9:47/M             
     208    Richard Weaver                    North Haven  CT       513    39   M      37 30-39      30:20    9:47/M             
     209    Sean Blaney                       Guilford  CT           17    28   M      28 20-29      30:21    9:47/M             
     210    Bill Camire                       Wallingford  CT       462    57   M      30 50-59      30:21    9:47/M             
     211    Richard Zbrozck                   Berlin  CT            470    65   M      10 60-69      30:29    9:50/M             
     212    Lesley Borrelli                   North Haven  CT       121    40   F       7 40-49      30:32    9:51/M             
     213    Craig Johnson                     Meriden  CT           225    23   M      29 20-29      30:36    9:52/M             
     214    Marie Garceau                     No.haven  CT          289    54   F       5 50-59      30:37    9:53/M             
     215    Raymond Biagtan                   Hamden  CT             45    40   M      24 40-49      30:37    9:53/M             
     216    Joseph Mammano                    Derby  CT              21    12   M       8  2-12      30:37    9:53/M             
     217    Nicolette Tasi                    Derby  CT              23    13   F       1 13-15      30:37    9:53/M             
     218    Marlene Garceau                   Bethany  CT           273    61   F       1 60-69      30:40    9:54/M             
     219    Sarah Potucek                     Wallingford  CT       232    31   F      15 30-39      30:42    9:54/M             
     220    Alyssa Caserta                    Hamden  CT             93    27   F      20 20-29      30:44    9:55/M             
     221    Beata D'Amato                     Southbury  CT          94    30   F      16 30-39      30:45    9:55/M             
     222    Wendy Weeks                       New Haven  CT         287    33   F      17 30-39      30:47    9:56/M             
     223    Peter Johnson                     North Haven  CT       252    59   M      31 50-59      30:49    9:56/M             
     224    Patricia Sweeney                  Stratford  CT         182    47   F       8 40-49      30:50    9:57/M             
     225    Caitlin Rossi                     Torrington  CT         46    28   F      21 20-29      30:55    9:58/M             
     226    Paul Kely                         Bridgeport  CT        253    37   M      38 30-39      31:06   10:02/M             
     227    Karen Minopoli                    Shelton  CT            30    41   F       9 40-49      31:08   10:03/M             
     228    Leo Di Sorbo                      Derby  CT              31    50   M      32 50-59      31:08   10:03/M             
     229    Loretta Lesko                     Shelton  CT           471    48   F      10 40-49      31:09   10:03/M             
     230    Jimmy McKenna                     East Granby  CT       146    30   M      39 30-39      31:10   10:03/M             
     231    Megan Meier                       Newtown  CT           292    20   F      22 20-29      31:18   10:06/M             
     232    David Bradford                    Woodbury  CT          213    67   M      11 60-69      31:22   10:07/M             
     233    Tyler Pickman                     Cheshire  CT          152     9   M       9  2-12      31:26   10:08/M             
     234    Gretchen Duhamel                  Salem  CT             137    40   F      11 40-49      31:28   10:09/M             
     235    Meghan Rickard                    Southington  CT        96    22   F      23 20-29      31:29   10:09/M             
     236    Dominic Yacobino                  Shelton  CT           191    29   M      30 20-29      31:32   10:10/M             
     237    Beverly Frello                    No.haven  CT          464    49   F      12 40-49      31:32   10:10/M             
     238    Padraig Martin                    Hamden  CT            259    36   M      40 30-39      31:34   10:11/M             
     239    Cathy Pickman                     Cheshire  CT          151    45   F      13 40-49      31:39   10:13/M             
     240    Valerie Licata                    Wallingford  CT       375    25   F      24 20-29      31:47   10:15/M             
     241    Margaret Daly                     North Haven  CT       136    17   F       9 16-19      31:52   10:17/M             
     242    Jack Doyle                        Hamden  CT            286    72   M       2 70-79      31:53   10:17/M             
     243    Katt Moss                         Berlin  CT            364    25   F      25 20-29      31:57   10:18/M             
     244    John Allen                        Wallingford  CT       523    45   M      25 40-49      31:58   10:19/M             
     245    Molly Marrandino                  Hamden  CT            463    10   F       4  2-12      31:58   10:19/M             
     246    Matthew Scelza                    Stratford  CT         129    23   M      31 20-29      32:07   10:22/M             
     247    Donald Brombacker                 Wallingford  CT        37    73   M       3 70-79      32:13   10:24/M             
     248    Lee Rothert                       Durham  CT            479    43   F      14 40-49      32:19   10:25/M             
     249    Lynn Tostado                      Dover  NH             217    58   F       6 50-59      32:21   10:26/M             
     250    Elizabeth Papillo Connors         Nashua  NH             71    29   F      26 20-29      32:23   10:27/M             
     251    Matthew McCarthy                  Fairfield  CT         133    45   M      26 40-49      32:26   10:28/M             
     252    Kyla Porter                       Prospect  CT           47    13   F       2 13-15      32:27   10:28/M             
     253    Martin Martorelli                 North Haven  CT       265    58   M      33 50-59      32:28   10:28/M             
     254    Sarah Doyle                       North Haven  CT       268    36   F      18 30-39      32:28   10:28/M             
     255    Evin Diaz-Hennessey               Monroe  CT            258    24   F      27 20-29      32:41   10:33/M             
     256    Michelle St Peter                 East Haven  CT        399    26   F      28 20-29      32:44   10:34/M             
     257    Joe Celentano                     West Haven  CT        386    51   M      34 50-59      32:44   10:34/M             
     258    Susan Rosenberg                   Orange  CT             62    59   F       7 50-59      32:46   10:34/M             
     259    Erin Maghery                      Wallingford  CT       511    36   F      19 30-39      32:47   10:35/M             
     260    Tracy Darmofal                    Redding  CT           101    34   F      20 30-39      32:47   10:35/M             
     261    Jaclyn Standish                   No.haven  CT          277    27   F      29 20-29      32:47   10:35/M             
     262    Amy Valvo                         Middlefield  CT       210    26   F      30 20-29      32:49   10:35/M             
     263    Kaelyn Papillo                    Boston  MA             73    26   F      31 20-29      32:55   10:37/M             
     264    Neal Wellins                      Cheshire  CT           15    68   M      12 60-69      32:56   10:37/M             
     265    Dorene Fers                       Wallingford  CT        67    48   F      15 40-49      32:57   10:38/M             
     266    Jim Ferraro                       New Haven  CT         519    63   M      13 60-69      32:58   10:38/M             
     267    Shannon Ryan                      Hamden  CT            279    27   F      32 20-29      33:00   10:39/M             
     268    Jaclyn Standish                   North Haven  CT       111    28   F      33 20-29      33:00   10:39/M             
     269    Bonnie Appi                       Northford  CT         239    47   F      16 40-49      33:01   10:39/M             
     270    Allison Calabrese                 Waterford  CT         167    31   F      21 30-39      33:10   10:42/M             
     271    Virginia Petersen                 East Haddam  CT        61    53   F       8 50-59      33:14   10:43/M             
     272    Kera Jewett                       Bristol  CT           160    28   F      34 20-29      33:14   10:43/M             
     273    Amanda Cavossa                    Foxboro  MA           203    24   F      35 20-29      33:15   10:44/M             
     274    Suzanne Niemiec                   Meriden  CT           166    46   F      17 40-49      33:19   10:45/M             
     275    Marie Monks                       Trumbull  CT          228    30   F      22 30-39      33:32   10:49/M             
     276    Amanda Kavanagh                   Hamden  CT            126    29   F      36 20-29      33:40   10:52/M             
     277    Amanda Anderson                   Cromwell  CT          144    26   F      37 20-29      33:53   10:56/M             
     278    Donna Nolan                       Hamden  CT            122    21   F      38 20-29      33:53   10:56/M             
     279    Rose Vaughan                      Middletown  CT        134    47   F      18 40-49      33:55   10:56/M             
     280    Lauren Johnson                    Fairfield  CT         241    29   F      39 20-29      34:04   10:59/M             
     281    Richard Evans                     Fairfield  CT         240    39   M      41 30-39      34:04   10:59/M             
     282    Kelly Siglinger                   Shelton  CT           120    33   F      23 30-39      34:06   11:00/M             
     283    Erica Parker                      Hamden  CT            105    39   F      24 30-39      34:12   11:02/M             
     284    Taylor Cowey                      Madison  CT           270    23   F      40 20-29      34:14   11:03/M             
     285    Kathy Hassen-Stack                North Branford  CT    382    47   F      19 40-49      34:20   11:05/M             
     286    Jean Lyons                        Carmel  NY            385    42   F      20 40-49      34:21   11:05/M             
     287    Chuck Stack                       North Branford  CT    383    52   M      35 50-59      34:32   11:08/M             
     288    Bob Davidson                      Collinsville  CT       82    82   M       1 80-89      34:39   11:11/M             
     289    Ejana Gjata                       Derby  CT              19    13   F       3 13-15      35:05   11:19/M             
     290    Kelly Leary                       Meriden  CT           384    34   F      25 30-39      35:06   11:19/M             
     291    Ferderick Raudat                  Killingworth  CT      387    46   M      27 40-49      35:09   11:20/M             
     292    Julia Krupansky                   Stratford  CT         207    25   F      41 20-29      35:14   11:22/M             
     293    Samantha Reid                     Monroe  CT            188    19   F      10 16-19      35:16   11:23/M             
     294    Jo-Ann Sykes                      Hamden  CT            222    63   F       2 60-69      35:25   11:25/M             
     295    Michael Colon                     Wallingford  CT       115    33   M      42 30-39      35:29   11:27/M             
     296    Jeni Genero                       East Haven  CT        181    29   F      42 20-29      35:30   11:27/M             
     297    Erin Brough                       Meriden  CT           231    28   F      43 20-29      35:33   11:28/M             
     298    Elizabeth Canning                 New Haven  CT          16    52   F       9 50-59      35:34   11:28/M             
     299    Kendall Delfini                   Branford  CT          271    26   F      44 20-29      35:36   11:29/M             
     300    Jason White                       Prospect  CT          298    42   M      28 40-49      35:39   11:30/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Jenna Burns                       Deep River  CT        113    21   F      45 20-29      35:51   11:34/M             
     302    Justin Cheney                     New Britain  CT       107    28   M      32 20-29      36:28   11:46/M             
     303    Joanne Richardson                 East Haven  CT         84    55   F      10 50-59      36:31   11:47/M             
     304    Maureen Scelza                    Stratford  CT         130    25   F      46 20-29      36:32   11:47/M             
     305    Kerry O'Sullivan                  Hamden  CT            221    33   F      26 30-39      36:37   11:49/M             
     306    Carl Sylvester                    Shelton  CT           392    78   M       4 70-79      36:52   11:54/M             
     307    Christina Digiacomo               Plainville  CT        108    26   F      47 20-29      36:53   11:54/M             
     308    Jennifer Dahlgard                 Milford  CT           515    29   F      48 20-29      37:04   11:57/M             
     309    Carmela Esposito                  No.haven  CT          516    29   F      49 20-29      37:06   11:58/M             
     310    Andrea Polaski                    Northford  CT         517    28   F      50 20-29      37:07   11:58/M             
     311    Kyle Noglow                       Middletown  CT        294    27   M      33 20-29      37:08   11:59/M             
     312    Tony Peccerillo                   Derby  CT              33    42   M      29 40-49      37:21   12:03/M             
     313    Debra Peccerillo                  Derby  CT              32    43   F      21 40-49      37:21   12:03/M             
     314    Rebecca Jenne                     Hamden  CT            278    27   F      51 20-29      37:37   12:08/M             
     315    Ryan Papillo                      Nashua  NH             72    32   M      43 30-39      37:37   12:08/M             
     316    Stephanie Bezerra                 Middletown  CT        285    43   F      22 40-49      37:41   12:09/M             
     317    Victoria Monks                    Shelton  CT           237    29   F      52 20-29      37:57   12:15/M             
     318    John Ferraro                      Hamden  CT            520    58   M      36 50-59      37:58   12:15/M             
     319    Kelly Brenner                     North Branford  CT    473    42   F      23 40-49      38:14   12:20/M             
     320    Jonathan Foss                     Milford  CT           162    36   M      44 30-39      38:22   12:23/M             
     321    Baleigh Toon                      Milford  CT           163    13   F       4 13-15      38:22   12:23/M             
     322    Elizabeth Fabrizi                 Hamden  CT            238    29   F      53 20-29      38:27   12:24/M             
     323    Kathleen Johnson                  Wolcott  CT           190    46   F      24 40-49      38:37   12:27/M             
     324    Joshua Dontigney                  Wallingford  CT       247    11   M      10  2-12      38:42   12:29/M             
     325    Virginia Mullen                   Unionville  CT         36    73   F       1 70-79      38:54   12:33/M             
     326    Zandra Zweber                     Stratford  CT         128    24   F      54 20-29      39:12   12:39/M             
     327    George Paolini                    Naugatuck  CT         119    61   M      14 60-69      39:12   12:39/M             
     328    Deirdre Salemme                   North Branford  CT    114    42   F      25 40-49      39:13   12:39/M             
     329    David Barker                      Guilford  CT           40    73   M       5 70-79      39:18   12:41/M             
     330    Chelsea Bryan                     New Haven  CT         503    24   F      55 20-29      39:19   12:41/M             
     331    Abigail Lieberman                 Hamden  CT            124    13   F       5 13-15      39:22   12:42/M             
     332    Jim Harris                        North Haven  CT        69    62   M      15 60-69      39:39   12:47/M             
     333    Kristi Doerr                      Wallingford  CT       193    32   F      27 30-39      39:43   12:49/M             
     334    Anthony Sposta                    Stratford  CT         246    12   M      11  2-12      39:44   12:49/M             
     335    Cheryl Quick                      North Haven  CT       159    41   F      26 40-49      39:56   12:53/M             
     336    Stephen Papillo                   East Hartford  CT      70    28   M      34 20-29      40:01   12:55/M             
     337    Kristen Miller                    Meriden  CT           223    24   F      56 20-29      40:05   12:56/M             
     338    Jennifer Cassella                 Wallingford  CT       165    40   F      27 40-49      40:16   12:59/M             
     339    Craig Sommer                      Noank  CT             504    32   M      45 30-39      40:17   13:00/M             
     340    Elijah Sommer                     Noank  CT             505    13   M       9 13-15      40:18   13:00/M             
     341    Christine Bertollo                New Haven  CT         208    28   F      57 20-29      40:18   13:00/M             
     342    Nicholas Bertollo                 New Haven  CT         209    28   M      35 20-29      40:19   13:00/M             
     343    Lindsay Kaminsky                  East Hartford  CT      74    27   F      58 20-29      40:22   13:01/M             
     344    Mary Helgans                      Branford  CT          260    29   F      59 20-29      40:22   13:01/M             
     345    Sean Malone Jr                    Wallingford  CT       391    44   M      30 40-49      40:25   13:02/M             
     346    Emma Malone                       Wallingford  CT       390    7    F       5  2-12      40:25   13:02/M             
     347    Tomie Thaller                     West Haven  CT        173    27   F      60 20-29      40:32   13:05/M             
     348    Shelly Sheridan                   Ansonia  CT            28    33   F      28 30-39      40:33   13:05/M             
     349    Karen Reid                        Monroe  CT            186    46   F      28 40-49      40:41   13:07/M             
     350    Sean Fogarty                      Litchfield  CT          7    70   M       6 70-79      40:52   13:11/M             
     351    Christine Pagano                  North Haven  CT        51    44   F      29 40-49      42:28   13:42/M             
     352    Dawn Borecki                      Cheshire  CT           83    49   F      30 40-49      42:37   13:45/M             
     353    Melissa Harkins                   Durham  CT            493    38   F      29 30-39      42:46   13:48/M             
     354    Bill Tribou                       Granby  CT             91    91   M       1 90-99      43:36   14:04/M             
     355    Charles Merlis                    West Hartford  CT     300    71   M       7 70-79      43:37   14:04/M             
     356    Sarah Maseto                      Stratford  CT         147    27   F      61 20-29      43:48   14:08/M             
     357    Marci Peters                      Wallingford  CT       248    48   F      31 40-49      44:01   14:12/M             
     358    Lillian Flodquist                 North Haven  CT        65    74   F       2 70-79      44:01   14:12/M             
     359    Libby McKeon                      Stratford  CT         148    32   F      30 30-39      44:10   14:15/M             
     360    Kaz Rybak                         Waterbury  CT          76    58   M      37 50-59      44:50   14:28/M             
     361    Daniel Mastroni                   Guilford  CT          478    9    M      12  2-12      45:05   14:33/M             
     362    Amy O'Brien                       Ansonia  CT           103    42   F      32 40-49      45:41   14:44/M             
     363    Charles Cossman                   Newington  CT         263    54   M      38 50-59      46:10   14:54/M             
     364    T T Rodriguez                     Newington  CT         264    27   F      62 20-29      46:10   14:54/M             
     365    Tabitha Zimmerman                 Cromwell  CT          154    26   F      63 20-29      46:25   14:58/M             
     366    Thomas Hrdina                     Ridegewood  NJ        178    61   M      16 60-69      46:30   15:00/M             
     367    Jessica Grande                    Milford  CT           215    25   F      64 20-29      46:33   15:01/M             
     368    Christopher Munzner               Niantic  CT            77    7    M      13  2-12      47:28   15:19/M             
     369    Jennifer Munzner                  Niantic  CT            79    38   F      31 30-39      47:28   15:19/M             
     370    Bibiana Vargas                    Hamden  CT            501    27   F      65 20-29      47:37   15:22/M             
     371    Mary Saunders                     Clinton  CT           227    77   F       3 70-79      47:38   15:22/M             
     372    Carolyn Miller                    Nowalk  CT            255    43   F      33 40-49      50:29   16:17/M             
     373    Laura Knudsen                     Stratford  CT         254    37   F      32 30-39      50:31   16:18/M             
     374    Herman Bershtein                  Hamden  CT             86    86   M       2 80-89      50:34   16:19/M             
     375    Diane Barker                      Guilford  CT           41    70   F       4 70-79      53:43   17:20/M             
     376    Carol Doheny                      Cheshire  CT          204    52   F      11 50-59      54:42   17:39/M             
     377    Don Osborne                       Branford  CT           90    90   M       2 90-99      1:03:05   20:21/M             

Age Division Results

Men: 0- 1 2-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 0- 1 2-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Courtney Dinnan Hamden CT

2

21

15

18:33

5:59/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Will Sanders Wethersfield CT

296

25

1

15:22

4:57/M

 

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Gerckens Derby CT

26

11

78

23:48

7:41/M

2

Kiley Rodriguez Derby CT

25

12

182

29:16

9:26/M

3

Faith Weaver North Haven CT

514

8

207

30:20

9:47/M

 

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Steven Stanley Derby CT

24

12

33

20:16

6:32/M

2

Azaan Dawson New Haven CT

482

8

34

20:17

6:33/M

3

Sam Preschel North Haven CT

282

12

82

24:00

7:45/M

 

Female 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolette Tasi Derby CT

23

13

217

30:37

9:53/M

2

Kyla Porter Prospect CT

47

13

252

32:27

10:28/M

3

Ejana Gjata Derby CT

19

13

289

35:05

11:19/M

 

Male 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jake Harris Berlin CT

88

13

29

19:53

6:25/M

2

Ben Ruffing Redding CT

485

13

53

21:55

7:04/M

3

Andrew Criscuolo Cheshire CT

466

14

56

22:09

7:09/M

 

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mara Lieberman Hamden CT

125

18

30

20:09

6:30/M

2

Caitlyn Criscudo Cheshire CT

465

19

94

24:47

8:00/M

3

Colleen Oleynik Woodbridge CT

145

18

107

25:36

8:15/M

 

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Mannion Brookfield CT

131

19

5

16:40

5:23/M

2

Thomas Dextradeur Branford CT

367

19

9

17:20

5:35/M

3

Ethan Gasta South Windsor CT

388

16

10

17:34

5:40/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christa Ferguson Wallingford CT

109

22

16

18:37

6:00/M

2

Christina Wickson Southbury CT

180

29

40

20:27

6:36/M

3

Chelsea Krombel Wallingford CT

92

24

49

21:33

6:57/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Taylor Phillips Brookfield CT

484

21

2

15:58

5:09/M

2

Richard Stoliker No.haven CT

366

21

3

16:08

5:12/M

3

Patrick Hubbell North Haven CT

10

20

4

16:15

5:15/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jacqueline Lovelace Meriden CT

156

33

71

23:00

7:25/M

2

Lauren Wiggins Branford CT

276

33

72

23:13

7:29/M

3

Jenny Ames Shelton CT

27

30

98

25:00

8:04/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Esposito Middletown CT

477

31

31

20:12

6:31/M

2

Alfred Hannon Danbury CT

249

33

37

20:22

6:34/M

3

Gregory Fauteux Glastonbury CT

521

38

43

20:43

6:41/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Wnuck Cheshire CT

524

49

123

26:29

8:33/M

2

Karen Barnettt Milford CT

283

44

134

26:55

8:41/M

3

Deb Esposito Hamden CT

481

48

156

27:58

9:01/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

496

43

7

16:58

5:28/M

2

Joel Bender Bedford NY

141

42

17

19:02

6:08/M

3

Robert Antonette Wallingford CT

488

44

23

19:18

6:14/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Mullen Waterford CT

35

51

144

27:33

8:53/M

2

Suzanne Porter Prospect CT

48

54

152

27:54

9:00/M

3

Cynthia Gibbons

526

50

200

29:53

9:38/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Krohn Stockholm SWE

393

54

11

17:36

5:41/M

2

Dennis Carney Ansonia CT

531

50

24

19:19

6:14/M

3

Gary Heslin Plainville CT

512

57

25

19:22

6:15/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marlene Garceau Bethany CT

273

61

218

30:40

9:54/M

2

Jo-Ann Sykes Hamden CT

222

63

294

35:25

11:25/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Tostado Dover NH

216

60

35

20:19

6:33/M

2

Rich Steeves Guilford CT

5

62

57

22:23

7:13/M

3

Guy Pulino Moodus CT

4

67

86

24:10

7:48/M

 

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Virginia Mullen Unionville CT

36

73

325

38:54

12:33/M

2

Lillian Flodquist North Haven CT

65

74

358

44:01

14:12/M

3

Mary Saunders Clinton CT

227

77

371

47:38

15:22/M

 

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Evis Unionville CT

34

72

188

29:32

9:32/M

2

Jack Doyle Hamden CT

286

72

242

31:53

10:17/M

3

Donald Brombacker Wallingford CT

37

73

247

32:13

10:24/M

 

Male 80 to 89

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

82

82

288

34:39

11:11/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

86

86

374

50:34

16:19/M

 

Male 90 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

91

91

354

43:36

14:04/M

2

Don Osborne Branford CT

90

90

377

1:03:05

20:21/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com