HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Run
September 30, 2012 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Woodbridge, CT - 26:59
Mary McGrath, New Haven, CT - 30:12

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge
Env Center
WEATHER
63 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        177    40   M   ***** 40-44      26:59    5:44/M             
       2    David Burt                        New Haven  OH          57    23   M       1 20-29      27:20    5:49/M             
       3    Matt Santillo                     New Haven  CT           8    37   M       1 30-39      27:33    5:52/M             
       4    Colin Lu                          New Haven  CT          63    20   M       2 20-29      27:38    5:53/M             
       5    Tony Chen                         New Haven  CT         175    19   M       1 16-19      28:29    6:04/M             
       6    Harrison Reed                     New Haven  CT         186    24   M       3 20-29      28:42    6:06/M             
       7    Mitchell Murdock                  New Haven  CT         176    20   M       4 20-29      28:44    6:07/M             
       8    Tim Follo                         Falmouth  ME          182    18   M       2 16-19      28:53    6:09/M             
       9    Roberto Diniro                    New Haven  CT         225    33   M       2 30-39      29:14    6:13/M             
      10    Colin Bruzewicz                   New Haven  CT          59    29   M       5 20-29      29:23    6:15/M             
      11    Nathan Sitaraman                  Clemson  SC           174    19   M       3 16-19      29:52    6:21/M             
      12    Mary McGrath                      New Haven  CT          56    29   F   ***** 20-29      30:12    6:26/M             
      13    David Pantin                      Hamden  CT            189    51   M       1 50-54      30:22    6:28/M             
      14    Andrew Goldsweig                  New Haven  CT         183    31   M       3 30-39      30:38    6:31/M             
      15    Jason Kudron                      East Haven  CT         55    31   M       4 30-39      30:45    6:33/M             
      16    Blair Hopkins                     Elliston  MT           19    51   M       2 50-54      31:28    6:42/M             
      17    Darrell Adler                     North Branford  CT    226    37   M       5 30-39      31:33    6:43/M             
      18    Spencer Rogers                    New Haven  CT         232    36   M       6 30-39      31:40    6:44/M             
      19    Enrique Baranda                   New Haven  CT          64    30   M       7 30-39      32:23    6:53/M             
      20    Alex Turczak                      Shelton  CT            22    25   M       6 20-29      32:29    6:55/M             
      21    David Mc Namara                   Southbury  CT         188    56   M       1 55-59      32:38    6:57/M             
      22    Eric Keller                       New Haven  CT          71    41   M       1 40-44      32:49    6:59/M             
      23    Michael Ruospo                    Stratford  CT           3    48   M       1 45-49      32:52    7:00/M             
      24    Leah Samson                       New Haven  CT         198    34   F       1 30-39      33:11    7:04/M             
      25    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT           2    28   F       1 20-29      33:24    7:06/M             
      26    Shannon Auten                     Hamden  CT             93    40   M       2 40-44      33:36    7:09/M             
      27    Kirk Freudenburg                  Hamden  CT            214    51   M       3 50-54      33:46    7:11/M             
      28    Stephen Joy                       New Haven  CT          88    54   M       4 50-54      34:07    7:16/M             
      29    Will Portman                      New Haven  CT         180    21   M       7 20-29      34:12    7:17/M             
      30    Ben Szymanski                     New Haven  CT         199    28   M       8 20-29      34:13    7:17/M             
      31    Rachel Eyler                      New Haven  CT         200    28   F       2 20-29      34:14    7:17/M             
      32    Dean Morgan                       Orange  CT            195    51   M       5 50-54      34:23    7:19/M             
      33    Rich Steeves                      Guilford  CT            9    62   M       1 60-69      34:31    7:21/M             
      34    Allison Santini                   Hamden  CT            185    20   F       3 20-29      34:32    7:21/M             
      35    Teresa Brecht                     New Haven  CT          62    24   F       4 20-29      34:36    7:22/M             
      36    Jack Sirotnik                     Milford  CT            47    58   M       2 55-59      34:37    7:22/M             
      37    Randall Beach                     New Haven  CT         221    62   M       2 60-69      34:38    7:22/M             
      38    Ken Kadezabek                     Weston  CT             10    52   M       6 50-54      35:10    7:29/M             
      39    Miranda Peeples                   New Haven  CT          46    20   F       5 20-29      35:14    7:30/M             
      40    John-Eric Nelson                  Milford  CT            50    66   M       3 60-69      35:30    7:33/M             
      41    Ken Elmer                         Orange  CT            230    55   M       3 55-59      35:57    7:39/M             
      42    Paul Mandel                       New Haven  CT         211    22   M       9 20-29      36:06    7:41/M             
      43    Nick Katz                         North Haven  CT       196    24   M      10 20-29      36:07    7:41/M             
      44    Caitlin Mendez                    Bridgeport  CT        194    24   F       6 20-29      36:13    7:42/M             
      45    Huoy Walsh                        New Haven  CT          79    36   F       2 30-39      36:44    7:49/M             
      46    Drew Comeau                       Middletown  CT         89    44   M       3 40-44      36:44    7:49/M             
      47    Lisa Wang                         New Haven  CT          82    26   F       7 20-29      37:24    7:57/M             
      48    Daniel Bohl                       New Haven  CT          81    26   M      11 20-29      37:25    7:58/M             
      49    Peter Schott                      New Haven  CT         172    44   M       4 40-44      37:48    8:03/M             
      50    Brian McCabe                      Orange  CT            231    50   M       7 50-54      37:58    8:05/M             
      51    David Carlson                     Hamden  CT            224    57   M       4 55-59      38:04    8:06/M             
      52    Haina Shin                        Hamden  CT             58    30   F       3 30-39      38:07    8:07/M             
      53    Gerald McDermott                  North Branford  CT     87    36   M       8 30-39      38:07    8:07/M             
      54    Carl Fuller                       East Haddam  CT         5    69   M       4 60-69      38:13    8:08/M             
      55    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    67   M       5 60-69      39:02    8:18/M             
      56    Jose Aguilar                      Wallingford  CT       223    40   M       5 40-44      39:12    8:20/M             
      57    Jack Fitzgerald                   Wallingford  CT       187    47   M       2 45-49      39:34    8:25/M             
      58    Joseph Janik                      Milford  CT            83    32   M       9 30-39      40:08    8:32/M             
      59    Ricardo Chavira                   Hamden  CT            216    43   M       6 40-44      40:18    8:34/M             
      60    Ira Mills                         Branford  CT          190    56   M       5 55-59      40:20    8:35/M             
      61    Evan Schott                       New Haven  CT         173    12   M       1 12-15      40:40    8:39/M             
      62    Brad George                       Alpharetta  GA         92    55   M       6 55-59      40:50    8:41/M             
      63    Donovan Lynch                     New Haven  CT          49    13   M       2 12-15      40:52    8:42/M             
      64    Brad Hayes                        Hamden  CT             21    43   M       7 40-44      40:54    8:42/M             
      65    Lu Anne Roy                       Seymour  CT           217    57   F       1 55-59      40:57    8:43/M             
      66    Lara Zipperer                     New Haven  CT          68    20   F       8 20-29      41:05    8:44/M             
      67    Angus Nairn                       Guilford  CT          227    58   M       7 55-59      41:44    8:53/M             
      68    Beata Fiszer                      Mt Prospect  IL        72    20   F       9 20-29      41:50    8:54/M             
      69    Tony Savinelli                    Clinton  CT           191    57   M       8 55-59      41:57    8:56/M             
      70    Belinda Chan                      New Haven  CT         171    44   F       1 40-44      42:02    8:57/M             
      71    Reagan Krane                      Westbrook  CT         212    54   M       8 50-54      42:15    8:59/M             
      72    Tommy Chirico                     West Haven  CT         77    24   M      12 20-29      42:23    9:01/M             
      73    Emilee Frey                       Edison  NJ             73    20   F      10 20-29      42:40    9:05/M             
      74    Michael Waddock                   Shelton  CT           270    58   M       9 55-59      42:45    9:06/M             
      75    Jack Cronan                       Branford  CT           15    66   M       6 60-69      42:54    9:08/M             
      76    Bobby Garcia                      East Haven  CT         69    55   M      10 55-59      43:05    9:10/M             
      77    Elizabeth George                  Alpharetta  GA         96    23   F      11 20-29      43:07    9:10/M             
      78    Angie George                      Alpharetta  GA         91    51   F       1 50-54      43:39    9:17/M             
      79    Rich Zuvich                       Bethel  CT            213    58   M      11 55-59      43:42    9:18/M             
      80    Mary Zorzanello                   New Haven  CT         256    57   F       2 55-59      43:43    9:18/M             
      81    Evelyn Quadrino                   New Haven  CT          13    39   F       4 30-39      43:46    9:19/M             
      82    Jared Augenstein                  Woodbury  NY           86    24   M      13 20-29      43:50    9:20/M             
      83    Tom Frey                          Edison  NJ             76    53   M       9 50-54      44:02    9:22/M             
      84    Steve Strom                       New Haven  CT          51    61   M       7 60-69      44:02    9:22/M             
      85    Pete Garofalo                     Guilford  CT          215    46   M       3 45-49      44:03    9:22/M             
      86    Jonathan Sousa                    Middletown  CT         16    25   M      14 20-29      44:13    9:24/M             
      87    Jim Kennedy                       North Haven  CT       229    67   M       8 60-69      44:43    9:31/M             
      88    Grace Carr                        North Branford  CT    219    15   F       1 12-15      44:59    9:34/M             
      89    Jeffery Mendyka                   West Haven  CT         78    24   M      15 20-29      45:05    9:36/M             
      90    Rob Carr                          Stamford  CT           61    47   M       4 45-49      45:08    9:36/M             
      91    Lauren Lombardi                   Milford  CT            84    26   F      12 20-29      45:12    9:37/M             
      92    Jean Bourassa                     Wallingford  CT        60    23   F      13 20-29      45:13    9:37/M             
      93    Valerie Darrow                    Middletown  CT        197    39   F       5 30-39      45:33    9:41/M             
      94    Chris Becker                      Higganum  CT           95    48   M       5 45-49      46:05    9:48/M             
      95    Nathaniel Hundt                   New Haven  CT          52    27   M      16 20-29      47:06   10:01/M             
      96    Karen Rogers                      Clinton  CT           222    62   F       1 60-69      47:32   10:07/M             
      97    Colleen Smullen                   East Haven  CT         70    52   F       2 50-54      48:08   10:14/M             
      98    Augie Diamintini                  Brookfield  CT          7    77   M       1 70-79      50:13   10:41/M             
      99    Alieta Lynch                      Branford  CT          218    48   F       1 45-49      50:19   10:42/M             
     100    Pete Johnson                      New Smyrna Beach  F    94    74   M       2 70-79      50:34   10:46/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Gabrielle Schaab                  Trumbull  CT           65    13   F       2 12-15      50:57   10:50/M             
     102    Elia Daros                        New Haven  CT          67    28   F      14 20-29      51:04   10:52/M             
     103    Ryuichi Koga                      New Haven  CT         192    42   M       8 40-44      51:10   10:53/M             
     104    Michael Colandrea                 West Haven  CT        220    36   M      10 30-39      51:21   10:56/M             
     105    Rob Schaab                        Trumbull  CT           66    47   M       6 45-49      51:27   10:57/M             
     106    Alex Kragie                       Hartford  CT          228    27   M      17 20-29      51:37   10:59/M             
     107    Julianne Hauser                   Woodbury  CT           53    41   F       2 40-44      52:31   11:10/M             
     108    Colleen McCurdy                   Waterbury  CT          48    23   F      15 20-29      52:31   11:10/M             
     109    Bracha Goldswig                   New Haven  CT         184    32   F       6 30-39      59:19   12:37/M             
     110    Christine Pagano                  North Haven  CT        20    44   F       3 40-44      1:01:30   13:05/M             
     111    Patrick Quinn                     New Haven  CT          45    48   M       7 45-49      1:01:59   13:11/M             
     112    Ed Martinez                       New Haven  CT          80    46   M       8 45-49      1:01:59   13:11/M             

Age Division Results

Men:1-11 12-15 16-19 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-11 12-15 16-19 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary McGrath New Haven CT

56

29

12

30:12

6:26/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Woodbridge CT

177

40

1

26:59

5:44/M

 
Top

Female 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Carr North Branford CT

219

15

88

44:59

9:34/M

2

Gabrielle Schaab Trumbull CT

65

13

101

50:57

10:50/M

 
Top

Male 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Evan Schott New Haven CT

173

12

61

40:40

8:39/M

2

Donovan Lynch New Haven CT

49

13

63

40:52

8:42/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Chen New Haven CT

175

19

5

28:29

6:04/M

2

Tim Follo Falmouth ME

182

18

8

28:53

6:09/M

3

Nathan Sitaraman Clemson SC

174

19

11

29:52

6:21/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Annalisa Paltauf New Haven CT

2

28

25

33:24

7:06/M

2

Rachel Eyler New Haven CT

200

28

31

34:14

7:17/M

3

Allison Santini Hamden CT

185

20

34

34:32

7:21/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Burt New Haven OH

57

23

2

27:20

5:49/M

2

Colin Lu New Haven CT

63

20

4

27:38

5:53/M

3

Harrison Reed New Haven CT

186

24

6

28:42

6:06/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Samson New Haven CT

198

34

24

33:11

7:04/M

2

Huoy Walsh New Haven CT

79

36

45

36:44

7:49/M

3

Haina Shin Hamden CT

58

30

52

38:07

8:07/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Santillo New Haven CT

8

37

3

27:33

5:52/M

2

Roberto Diniro New Haven CT

225

33

9

29:14

6:13/M

3

Andrew Goldsweig New Haven CT

183

31

14

30:38

6:31/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Belinda Chan New Haven CT

171

44

70

42:02

8:57/M

2

Julianne Hauser Woodbury CT

53

41

107

52:31

11:10/M

3

Christine Pagano North Haven CT

20

44

110

1:01:30

13:05/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Keller New Haven CT

71

41

22

32:49

6:59/M

2

Shannon Auten Hamden CT

93

40

26

33:36

7:09/M

3

Drew Comeau Middletown CT

89

44

46

36:44

7:49/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alieta Lynch Branford CT

218

48

99

50:19

10:42/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Ruospo Stratford CT

3

48

23

32:52

7:00/M

2

Jack Fitzgerald Wallingford CT

187

47

57

39:34

8:25/M

3

Pete Garofalo Guilford CT

215

46

85

44:03

9:22/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Angie George Alpharetta GA

91

51

78

43:39

9:17/M

2

Colleen Smullen East Haven CT

70

52

97

48:08

10:14/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin Hamden CT

189

51

13

30:22

6:28/M

2

Blair Hopkins Elliston MT

19

51

16

31:28

6:42/M

3

Kirk Freudenburg Hamden CT

214

51

27

33:46

7:11/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lu Anne Roy Seymour CT

217

57

65

40:57

8:43/M

2

Mary Zorzanello New Haven CT

256

57

80

43:43

9:18/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Mc Namara Southbury CT

188

56

21

32:38

6:57/M

2

Jack Sirotnik Milford CT

47

58

36

34:37

7:22/M

3

Ken Elmer Orange CT

230

55

41

35:57

7:39/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Rogers Clinton CT

222

62

96

47:32

10:07/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Steeves Guilford CT

9

62

33

34:31

7:21/M

2

Randall Beach New Haven CT

221

62

37

34:38

7:22/M

3

John-Eric Nelson Milford CT

50

66

40

35:30

7:33/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Augie Diamintini Brookfield CT

7

77

98

50:13

10:41/M

2

Pete Johnson New Smyrna Beach FL

94

74

100

50:34

10:46/M

2 Mile Walk - Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Heather Carr                      Stamford  CT          264    11   F       1  0-99      32:34   16:17/M             
       2    Hope Anderson                     Stamford  CT          265    46   F       2  0-99      32:36   16:18/M             
       3    Ian Cochrane                      Guilford  CT          262    8    M       1  0-99      33:18   16:39/M             
       4    Ali Cochrane                      Guilford  CT          260    12   F       3  0-99      34:07   17:04/M             
       5    Beverly Carr                      North Branford  CT    268    43   F       4  0-99      34:44   17:22/M             
       6    Karina Hayes                      Hamden  CT             23    34   F       5  0-99      35:53   17:57/M             
       7    Michelle Kudron                   East Haven  CT        164    32   F       6  0-99      37:03   18:32/M             
       8    Alexis Lafona                     No.haven  CT          257    14   F       7  0-99      37:33   18:47/M             
       9    Nikki Sullivan                    North Haven  CT        35    15   F       8  0-99      37:33   18:47/M             
      10    Caitlin Mezerewski                Northford  CT         193    26   F       9  0-99      38:31   19:16/M             
      11    John Cochrane                     Guilford  CT          261    46   M       2  0-99      38:56   19:28/M             
      12    Peter Leonard                     North Haven  CT       271    41   M       3  0-99      39:00   19:30/M             
      13    Gillian Forrester                 New Haven  CT         259    52   F      10  0-99      39:17   19:39/M             
      14    Morna O'Neill                     Winston Salem  NC     258    36   F      11  0-99      39:17   19:39/M             
      15    Christian Quadrino                New Haven  CT          31     7   M       4  0-99      39:33   19:47/M             
      16    Patrick Pagano                    North Haven  CT        25    0    M       5  0-99      40:21   20:11/M             
      17    Frank Quadrino                    New Haven  CT          30    45   M       6  0-99      41:13   20:37/M             
      18    Wendy Forbes                      North Haven  CT        24    0    F      12  0-99      41:51   20:56/M             
      19    Michele Stocking                  Wallingford  CT       165    47   F      13  0-99      42:09   21:05/M             
      20    Mark Brennan                      Wallingford  CT       166    47   M       7  0-99      42:09   21:05/M             
      21    Lisa Brennan                      Wallingford  CT       167    47   F      14  0-99      42:09   21:05/M             
      22    Jan Amore                         Wallingford  CT        37    45   F      15  0-99      42:34   21:17/M             
      23    Steven Norcross                   Rockville  CT          97    57   M       8  0-99      42:46   21:23/M             
      24    Tahirah Radnoczi                  Wallingford  CT        32    39   F      16  0-99      43:39   21:50/M             
      25    Ray Lampron                       Wallingford  CT        33    4    M       9  0-99      43:40   21:50/M             
      26    Jim Sullivan                      North Haven  CT        36    49   M      10  0-99      44:06   22:03/M             
      27    Doug Amore                        Wallingford  CT        38    51   M      11  0-99      44:10   22:05/M             
      28    Mary Dillon                       Clinton  CT           272    47   F      17  0-99      45:00   22:30/M             
      29    Jessica Stearns                   Old Saybrook  CT      273    25   F      18  0-99      45:00   22:30/M             
      30    Craig Bourassa                    Wallingford  CT       252    19   M      12  0-99      45:13   22:37/M             
      31    Diane Mc Donald                   Hamden  CT             26    73   F      19  0-99      45:54   22:57/M             
      32    Sandra Willmott                   East Haven  CT         99    69   F      20  0-99      45:55   22:58/M             
      33    Joe Kurcaba                       Wallingford  CT        40    40   M      13  0-99      46:18   23:09/M             
      34    Justin Hollman                    Cheshire  CT           43    14   M      14  0-99      46:19   23:10/M             
      35    Siobhan Hollman                   Cheshire  CT           41    39   F      21  0-99      46:19   23:10/M             
      36    Renee Bourassa                    Wallingford  CT       254    16   F      22  0-99      47:35   23:48/M             
      37    Barry Bourassa                    Wallingford  CT       255    51   M      15  0-99      47:36   23:48/M             
      38    Laura Bourassa                    Wallingford  CT       253    49   F      23  0-99      47:36   23:48/M             
      39    Andy Byrne                        Stratford  CT         267    67   F      24  0-99      50:34   25:17/M             

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com