HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

James A Greenleaf
River Run for the Fund
May 12, 2012 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Stephen Pretak, New London, CT - 16:19
Lori Gatheral, Waterford, CT - 21:29

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Ocean Beach
Park
WEATHER
65 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        102    27   M   ***** 20-29      16:35    5:21/M             
       2    Participant   120                                       120     0   M   *****  0- 1      18:08    5:51/M             
       3    Casey Neistat                     New London  CT        111    31   M       1 30-39      18:11    5:52/M             
       4    Jonathan Delmore                  Cornwall Bridge  CT   106    38   M       2 30-39      18:58    6:07/M             
       5    Tyler Sholes                      North Franklin  CT    126    13   M       1  2-19      19:15    6:13/M             
       6    Cameron Garretts                  Killingworth  CT      315    14   M       2  2-19      19:44    6:22/M             
       7    Nicholas Barner                   New London  CT        117    33   M       3 30-39      19:52    6:25/M             
       8    Michael Fusaro                    Norwich  CT           133    0    M       1  0- 1      20:13    6:31/M             
       9    Samuel Cox                        Colchester  CT         31    24   M       1 20-29      21:10    6:50/M             
      10    David Crowley                     Uncasville  CT        171    33   M       4 30-39      21:17    6:52/M             
      11    Niles Hill                        New London  CT         34    55   M       1 50-59      21:22    6:54/M             
      12    Glenn Coughlin                    Griswold  CT          176    43   M       1 40-49      21:29    6:56/M             
      13    Lori Gatheral                     Waterford  CT         177    50   F   ***** 50-59      21:29    6:56/M             
      14    Gene Ryan                         Waterford  CT         309    55   M       2 50-59      21:31    6:56/M             
      15    Mike Murray                       East Hampton  CT      159    55   M       3 50-59      21:31    6:56/M             
      16    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           172    46   F       1 40-49      21:34    6:57/M             
      17    Cornelius Pierce                  New London  CT        112    0    M       2  0- 1      21:45    7:01/M             
      18    Jeffrey Mc Dermott                Jewett City  CT       116    35   M       5 30-39      22:12    7:10/M             
      19    Bandit Number  9000                                    9000         M       3  0- 1      22:16    7:11/M             
      20    John Schaeffer                    Oakdale  CT           173    45   M       2 40-49      22:32    7:16/M             
      21    Jeff Hayslip                      Edwards  CO           195    41   M       3 40-49      22:54    7:23/M             
      22    Malinda Mc Dermott                Griswold  CT          115    0    F       1  0- 1      22:56    7:24/M             
      23    Benjamin Karol                    Waterford  CT         304    25   M       2 20-29      22:57    7:24/M             
      24    Claire Leatham                    Wyoming  RI            43    43   F       2 40-49      23:03    7:26/M             
      25    Mark Scozzafara                   Darien  CT            154    35   M       6 30-39      23:21    7:32/M             
      26    John Perry                        Norwich  CT            76    38   M       7 30-39      23:29    7:35/M             
      27    Brenden Sholes                    North Franklin  CT    121    12   M       3  2-19      23:33    7:36/M             
      28    Barrett Nuttall                   Quaker Hill  CT        28    22   M       3 20-29      23:43    7:39/M             
      29    Stephen Muskaluk                  Norwich  CT            25    39   M       8 30-39      23:52    7:42/M             
      30    Nicole Barile                     Norwich  CT           125    36   F       1 30-39      23:55    7:43/M             
      31    Kelly Brennan                     Ledyard  CT            70    64   F       1 60-99      23:56    7:43/M             
      32    John Brennan                      Ledyard  CT            69    25   M       4 20-29      23:57    7:44/M             
      33    Gerah Ventresca                   Westerly  RI          129    38   F       2 30-39      23:58    7:44/M             
      34    Alex Rivera                       Waterford  CT         141    0    M       4  0- 1      23:58    7:44/M             
      35    Logan Maneri                      Canterbury  CT        190    10   M       4  2-19      24:31    7:55/M             
      36    Owen Neistat                      New London  CT        110    14   M       5  2-19      24:33    7:55/M             
      37    Mike Murphy                       Chicago  IL            52    38   M       9 30-39      24:44    7:59/M             
      38    Amy Callahan                      Westbrook  CT         158    34   F       3 30-39      24:44    7:59/M             
      39    Joe Mawn                          Norwood  MA           328    38   M      10 30-39      24:55    8:02/M             
      40    Jacqueline Maneri                 Canterbury  CT         66    46   F       3 40-49      24:59    8:04/M             
      41    Kerrie Axt                        New London  CT        103    38   F       4 30-39      25:03    8:05/M             
      42    Susan Smith                       New London  CT        107    53   F       1 50-59      25:29    8:13/M             
      43    Karen Short                       New London  CT        178    51   F       2 50-59      25:30    8:14/M             
      44    Stephanie Perry                   Norwich  CT            77    33   F       5 30-39      25:39    8:16/M             
      45    Kelsey Lucas                      Salem  CT              17    20   F       1 20-29      26:02    8:24/M             
      46    Don Weller                        Niantic  CT            67    58   M       4 50-59      26:13    8:27/M             
      47    David Bennett                     Mystic  CT              5    40   M       4 40-49      27:26    8:51/M             
      48    Elise Morrison                    Groton  CT            146    35   F       6 30-39      27:29    8:52/M             
      49    Carol Myers                       Waterford  CT         184    37   F       7 30-39      27:31    8:53/M             
      50    Jeffrey Martin                    Plainfield  CT         79    44   M       5 40-49      28:09    9:05/M             
      51    Tom McColl                        East Lyme  CT          63    54   M       5 50-59      28:17    9:07/M             
      52    Sarah Young                       Warwick  RI           109    37   F       8 30-39      28:44    9:16/M             
      53    Mark Palmero                      New London  CT        181    49   M       6 40-49      28:46    9:17/M             
      54    Bailey Randolph                   Griswold  CT           13    14   F       1  2-19      29:07    9:24/M             
      55    Rosh Disch                        Griswold  CT          131    35   F       9 30-39      29:09    9:24/M             
      56    Amy Leger                         Groton  CT            143    41   F       4 40-49      29:09    9:24/M             
      57    Carlos Cesar                      Roseland  NJ          182    45   M       7 40-49      29:10    9:25/M             
      58    Ellen Petersen                    Mystic  CT             39    18   F       2  2-19      29:17    9:27/M             
      59    Wendy Michaud                     Windham  CT           185    38   F      10 30-39      29:28    9:30/M             
      60    Jennifer Stolaronek               Norwich  CT            68    32   F      11 30-39      29:33    9:32/M             
      61    Kathleen Malloy                   Mystic  CT             32    43   F       5 40-49      29:47    9:36/M             
      62    Bernard Dennler                   Colchester  CT        118    55   M       6 50-59      30:01    9:41/M             
      63    Mary Heap                         New London  CT        104    43   F       6 40-49      30:02    9:41/M             
      64    Mary Grace Dennler                Colchester  CT        119    51   F       3 50-59      30:10    9:44/M             
      65    Ali Lacey                         Norwich  CT           162    38   F      12 30-39      30:14    9:45/M             
      66    Kiera Petersen                    Mystic  CT             40    16   F       3  2-19      30:18    9:46/M             
      67    Bob Petersen                      Mystic  CT             38    47   M       8 40-49      30:26    9:49/M             
      68    Casie Garretts                    Killingworth  CT      318    12   F       4  2-19      30:36    9:52/M             
      69    Gail McColl                       East Lyme  CT          62    60   F       2 60-99      30:39    9:53/M             
      70    Shannon Devega                    Norwich  CT            78    34   F      13 30-39      30:42    9:54/M             
      71    Cassie Falvey                     Salem  CT              64    32   F      14 30-39      30:46    9:55/M             
      72    Christopher Garretts              Killingworth  CT      319    9    M       6  2-19      30:50    9:57/M             
      73    Tim Garretts                      Killingworth  CT      313    46   M       9 40-49      30:53    9:58/M             
      74    Pj Hancock                        Mystic  CT             10    52   M       7 50-59      30:57    9:59/M             
      75    Brian Hayslip                     Shelton  CT            22    36   M      11 30-39      31:14   10:05/M             
      76    David Karol                       Waterford  CT         303    59   M       8 50-59      31:18   10:06/M             
      77    Allison Karol                     N Branford  CT        302    29   F       2 20-29      31:21   10:07/M             
      78    Bill Ghio                         Niantic  CT           321    58   M       9 50-59      31:23   10:07/M             
      79    Stacy Wolinski                    Preston  CT           105    28   F       3 20-29      31:29   10:09/M             
      80    Sunshine Marcille                 Mystic  CT            169    37   F      15 30-39      31:41   10:13/M             
      81    Maureen Benway                    Uncasville  CT        113    52   F       4 50-59      31:41   10:13/M             
      82    Sam Miller                        Charlestown  RI       326    10   M       7  2-19      31:42   10:14/M             
      83    Sherri Clarke                     Mystic  CT              3    42   F       7 40-49      31:44   10:14/M             
      84    Beth Felicetti-Miller             Charlestown  RI        58    45   F       8 40-49      31:47   10:15/M             
      85    Patrick Keating                   New London  CT        108    0    M       5  0- 1      32:00   10:19/M             
      86    Jason Randolph                    Griswold  CT           12     0   M       6  0- 1      32:00   10:19/M             
      87    Perry Papadopoulos                Waterford  CT          33    44   M      10 40-49      32:13   10:24/M             
      88    Julene Woodmansee                 Storrs Mansfield  C   114    41   F       9 40-49      32:22   10:26/M             
      89    Steve Hunt                        Killingworth  CT      139    0    M       7  0- 1      32:28   10:28/M             
      90    Felicia Hunt                      Colchester  CT         49    27   F       4 20-29      32:28   10:28/M             
      91    Peter De Paola                    Coventry  CT          163    59   M      10 50-59      32:29   10:29/M             
      92    Participant   128                                       128     0   M       8  0- 1      32:36   10:31/M             
      93    Participant   127                                       127     0   M       9  0- 1      32:42   10:33/M             
      94    Barrett True                      Windsor  CT             9    75   M       1 60-99      33:05   10:40/M             
      95    Jodie Scozzafara                  Darien  CT            153    31   F      16 30-39      33:08   10:41/M             
      96    Lisa Southers                     Norwich  CT            61    35   F      17 30-39      33:16   10:44/M             
      97    Jack Madden                       New London  CT        150    0    M      10  0- 1      34:47   11:13/M             
      98    Hannah Watford                    Uncasville  CT         74    15   F       5  2-19      35:18   11:23/M             
      99    Christine Cabral                  Groton  CT            145    36   F      18 30-39      35:19   11:24/M             
     100    Erik Ritter                       Stamford  CT          186    28   M       5 20-29      35:24   11:25/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Michael Long                      Waterford  CT          73    48   M      11 40-49      35:49   11:33/M             
     102    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           142    72   M       2 60-99      35:59   11:36/M             
     103    Joel Smith                        Pawcatuck  CT         155    45   M      12 40-49      36:15   11:42/M             
     104    Jim Greenleaf Sr                  Waterford  CT           2     0   M      11  0- 1      37:00   11:56/M             
     105    Nicholas Mynuk                    Bradford  RI           53    43   M      13 40-49      37:01   11:56/M             
     106    Kathleen Watford                  Uncasville  CT         75    53   F       5 50-59      37:28   12:05/M             
     107    Peter Torres                      Stonington  CT        323    44   M      14 40-49      38:04   12:17/M             
     108    Alison Scozzafava                 Stamford  CT          187    28   F       5 20-29      38:17   12:21/M             
     109    Stefanie Terentiuk                Milford  CT           132    28   F       6 20-29      38:17   12:21/M             
     110    Shannon Brenek                    New London  CT        134    38   F      19 30-39      39:15   12:40/M             
     111    Kathleen Smith                    Pawcatuck  CT         156    40   F      10 40-49      39:19   12:41/M             
     112    Edwina Callaghan                  Salem  CT              20    62   F       3 60-99      39:22   12:42/M             
     113    Kathy Lucas                       Salem  CT              18    52   F       6 50-59      39:34   12:46/M             
     114    Gary Lucas                        Salem  CT              19    53   M      11 50-59      39:34   12:46/M             
     115    Michele Bottone                   Pawcatuck  CT         329    37   F      20 30-39      39:37   12:47/M             
     116    Norma Rivera                      Waterford  CT         140    35   F      21 30-39      39:50   12:51/M             
     117    Monique Terelak                   Quaker Hill  CT       152    0    F       2  0- 1      40:11   12:58/M             
     118    Lucy Rogers                       Branford  CT          123    31   F      22 30-39      40:12   12:58/M             
     119    Thomas Bongo                      Waterford  CT         324    30   M      12 30-39      40:15   12:59/M             
     120    Sarah Bongo                       Waterford  CT         325    30   F      23 30-39      40:15   12:59/M             
     121    Jake Stevens                      Branford  CT          122    34   M      13 30-39      40:17   13:00/M             
     122    Dawn Fiorelli                     East Haddam  CT       306    0    F       3  0- 1      42:22   13:40/M             
     123    Gillian Egan                      New London  CT        101    36   F      24 30-39      43:00   13:52/M             
     124    Jean Sprecace                     New London  CT         44    42   F      11 40-49      43:42   14:06/M             
     125    Colbert Graves                    North Stonington  C     4    78   M       3 60-99      44:51   14:28/M             
     126    Joan Sullivan                     Norwich  CT           311    55   F       7 50-59      44:52   14:28/M             
     127    Anne Pierson                      Old Lyme  CT          130    0    F       4  0- 1      45:01   14:31/M             
     128    Patrick Madden                    New London  CT        147    11   M       8  2-19      45:03   14:32/M             
     129    Billy Keane                       Stonington  CT        144    13   M       9  2-19      45:12   14:35/M             
     130    Sophie Marcille                   Mystic  CT            166    8    F       6  2-19      45:12   14:35/M             
     131    Addie Marcille                    Mystic  CT            167    10   F       7  2-19      45:12   14:35/M             
     132    John Crowley                      Waterford  CT          14    67   M       4 60-99      45:25   14:39/M             
     133    Bandit Number  9001                                    9001         M      12  0- 1      46:03   14:51/M             
     134    Mia Bottone                       Pawcatuck  CT         330    6    F       8  2-19      46:10   14:54/M             
     135    Antonia Plescia                   East Lyme  CT         322    0    F       5  0- 1      46:11   14:54/M             
     136    Kelly Hooper                      Oakdale  CT           170    37   F      25 30-39      46:15   14:55/M             
     137    Lindsey Schmidt                   Seymour  CT           164    0    F       6  0- 1      46:54   15:08/M             
     138    Amy Tuccio                        Ansonia  CT           124    27   F       7 20-29      46:57   15:09/M             
     139    Rena Albert                       Plainville  CT         11    70   F       4 60-99      49:43   16:02/M             
     140    Steve Kavanaugh                   Exeter  NH              8    43   M      15 40-49      49:48   16:04/M             
     141    Carolyn Ryan                      Noank  CT             305    0    F       7  0- 1      49:49   16:04/M             
     142    Gillian Miller                    Charlestown  RI        57     8   F       9  2-19      50:11   16:11/M             
     143    Bill Miller                       Charlestown  RI       327    46   M      16 40-49      50:12   16:12/M             
     144    Lauren Long                       Waterford  CT          72    23   F       8 20-29      50:12   16:12/M             
     145    Charles Sposito                   Quaker Hill  CT       174    22   M       6 20-29      50:13   16:12/M             
     146    Kristine Gigliotti                Waterford  CT         175    46   F      12 40-49      50:39   16:20/M             
     147    Penny Long                        Waterford  CT          71    47   F      13 40-49      50:43   16:22/M             
     148    Will Jarka                        New London  CT        148    9    M      10  2-19      51:01   16:27/M             
     149    Nolan Marcille                    Mystic  CT            168    6    M      11  2-19      51:02   16:28/M             
     150    Susan Albert                      Ivoryton  CT          188    0    F       8  0- 1      51:18   16:33/M             
     151    Lisa Dogolo                       Mystic  CT             35    49   F      14 40-49      51:19   16:33/M             
     152    Pam Molley                        Mystic  CT             41    43   F      15 40-49      53:01   17:06/M             
     153    Anne Marie Petersen               Mystic  CT             36    43   F      16 40-49      53:01   17:06/M             
     154    Pam Panciera                      Mystic  CT             42    49   F      17 40-49      53:01   17:06/M             
     155    Soracha Petersen                  Mystic  CT            165    23   F       9 20-29      53:02   17:06/M             
     156    Desmond Powers                    New London  CT        136    4    M      12  2-19      53:11   17:09/M             
     157    Madeline Depeter                  New London  CT        138    61   F       5 60-99      53:14   17:10/M             
     158    Fran Depeter                      New London  CT        137    63   M       5 60-99      53:49   17:22/M             
     159    Ayda McCarthy                     New London  CT        135    3    F      10  2-19      53:49   17:22/M             
     160    Andrea Marcille                   Bradford  RI           54    43   F      18 40-49      54:08   17:28/M             
     161    Jenna Hancock                     Waterford  CT         194    11   F      11  2-19      54:55   17:43/M             
     162    Sherri Ziolkovski                 Quaker Hill  CT        26     0   F       9  0- 1      55:05   17:46/M             
     163    Tarci Hancock                     Waterford  CT         193    43   F      19 40-49      55:11   17:48/M             
     164    Lynn Mischke                      Noank  CT              27    44   F      20 40-49      55:12   17:48/M             
     165    Lauren Kavanaugh                  Exeter  NH              7    43   F      21 40-49      55:50   18:01/M             
     166    Stacey Madden                     New London  CT        151    43   F      22 40-49      56:49   18:20/M             
     167    George Kavanaugh                  Exeter  NH            149    5    M      13  2-19      56:50   18:20/M             
     168    Robin Blankenship                 Colchester  CT         29    52   F       8 50-59      57:23   18:31/M             
     169    Gloria Cox                        Colchester  CT         30    56   F       9 50-59      57:23   18:31/M             
     170    Pat Greenleaf                     Waterford  CT           1     0   F      10  0- 1      57:47   18:38/M             
     171    Shirley Garrelts                  Ogdensburg  NY        320    68   F       6 60-99      57:48   18:39/M             
     172    Mary Garretts                     Killingworth  CT      314    47   F      23 40-49      57:54   18:41/M             
     173    Lorna Occhialini                  Noank  CT             161    64   F       7 60-99      57:55   18:41/M             
     174    Norman Garrelts                   Ogdensburg  NY        312    72   M       6 60-99      57:56   18:41/M             
     175    Robert Occhialini                 Noank  CT             160    67   M       7 60-99      57:57   18:42/M             
     176    Ava Belli                         Noank  CT             191    5    F      12  2-19      1:00:01   19:22/M             
     177    Participant   199                                       199     0   M      13  0- 1      1:00:02   19:22/M             
     178    Participant   198                                       198     0   M      14  0- 1      1:00:11   19:25/M             


Age Division Results

Men:1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run/Walk

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori Gatheral Waterford CT

177

50

13

21:29

6:56/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Pretak New London CT

102

27

1

16:35

5:21/M

2

Participant 120

120

0

2

18:08

5:51/M

 
 
Top

Women 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bailey Randolph Griswold CT

13

14

54

29:07

9:24/M

2

Ellen Petersen Mystic CT

39

18

58

29:17

9:27/M

3

Kiera Petersen Mystic CT

40

16

66

30:18

9:46/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Sholes North Franklin CT

126

13

5

19:15

6:13/M

2

Cameron Garretts Killingworth CT

315

14

6

19:44

6:22/M

3

Brenden Sholes North Franklin CT

121

12

27

23:33

7:36/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelsey Lucas Salem CT

17

20

45

26:02

8:24/M

2

Allison Karol N Branford CT

302

29

77

31:21

10:07/M

3

Stacy Wolinski Preston CT

105

28

79

31:29

10:09/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Samuel Cox Colchester CT

31

24

9

21:10

6:50/M

2

Benjamin Karol Waterford CT

304

25

23

22:57

7:24/M

3

Barrett Nuttall Quaker Hill CT

28

22

28

23:43

7:39/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Barile Norwich CT

125

36

30

23:55

7:43/M

2

Gerah Ventresca Westerly RI

129

38

33

23:58

7:44/M

3

Amy Callahan Westbrook CT

158

34

38

24:44

7:59/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Casey Neistat New London CT

111

31

3

18:11

5:52/M

2

Jonathan Delmore Cornwall Bridge CT

106

38

4

18:58

6:07/M

3

Nicholas Barner New London CT

117

33

7

19:52

6:25/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Schaeffer Oakdale CT

172

46

16

21:34

6:57/M

2

Claire Leatham Wyoming RI

43

43

24

23:03

7:26/M

3

Jacqueline Maneri Canterbury CT

66

46

40

24:59

8:04/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Glenn Coughlin Griswold CT

176

43

12

21:29

6:56/M

2

John Schaeffer Oakdale CT

173

45

20

22:32

7:16/M

3

Jeff Hayslip Edwards CO

195

41

21

22:54

7:23/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Smith New London CT

107

53

42

25:29

8:13/M

2

Karen Short New London CT

178

51

43

25:30

8:14/M

3

Mary Grace Dennler Colchester CT

119

51

64

30:10

9:44/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Niles Hill New London CT

34

55

11

21:22

6:54/M

2

Gene Ryan Waterford CT

309

55

14

21:31

6:56/M

3

Mike Murray East Hampton CT

159

55

15

21:31

6:56/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Brennan Ledyard CT

70

64

31

23:56

7:43/M

2

Gail McColl East Lyme CT

62

60

69

30:39

9:53/M

3

Edwina Callaghan Salem CT

20

62

112

39:22

12:42/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barrett True Windsor CT

9

75

94

33:05

10:40/M

2

Tom Sullivan Ledyard CT

142

72

102

35:59

11:36/M

3

Colbert Graves North Stonington CT

4

78

125

44:51

14:28/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com