HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Where The Pavement Ends Trail Race
September 23, 2012 - 4.4 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Keith Realander, Ridgefield, CT - 33:46
Teren Block, Ridgefield, CT - 43:57

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Fitzgerald
Field
WEATHER
55 Degrees
Sun

Overall Finish List


4.4 Mile Trail Race

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Keith Realander                   Ridgefield  CT        132    46   M   ***** 40-49      33:46    7:40/M             
       2    Randy Chamberland                 Shelton  CT           198    51   M   ***** 50-59      35:09    7:59/M             
       3    David Englert                     Ridgefield  CT        130    45   M   ***** 40-49      35:15    8:01/M             
       4    Brian Coyman                      New Fairfield  CT     550    37   M       1 30-39      36:02    8:11/M             
       5    George Buchanan                   Shelton  CT           197    54   M       1 50-59      36:15    8:14/M             
       6    Brian Sleigh                      Ridgefield  CT        121    42   M       1 40-49      36:23    8:16/M             
       7    Paul Moyse                        Monroe  CT            196    58   M       2 50-59      36:40    8:20/M             
       8    Jan Schole                        Ridgefield  CT        131    45   M       2 40-49      38:28    8:45/M             
       9    David Goldon                      Cross River  NY       566    15   M       1  1-19      38:31    8:45/M             
      10    Vincent Dejana                    Wilton  CT           1460    39   M       2 30-39      38:38    8:47/M             
      11    Jim Blackman                      New Fairfield  CT     195    56   M       3 50-59      39:04    8:53/M             
      12    Dana Perry                        New Canaan  CT        525    50   M       4 50-59      39:06    8:53/M             
      13    Terrence Rychlik                  Ridgefield  CT        129    45   M       3 40-49      40:26    9:11/M             
      14    Mike Kerin                        Bethany  CT           579    54   M       5 50-59      41:09    9:21/M             
      15    Aaron Patterson                   Milesburg  PA         104    26   M       1 20-29      41:12    9:22/M             
      16    Ben Weinberg                      Philadelphia  PA      110    34   M       3 30-39      41:35    9:27/M             
      17    Mike Biehl                        Ridgefield  CT        514    52   M       6 50-59      41:36    9:27/M             
      18    Michael Rodgers                   Ridgefield  CT        144    53   M       7 50-59      41:36    9:27/M             
      19    Chris Anderson                    Ridgefield  CT        137    48   M       4 40-49      41:44    9:29/M             
      20    Christopher Gaydos                Ridgefield  CT        125    43   M       5 40-49      42:04    9:34/M             
      21    Glen Kutler                       Ridgefield  CT        128    44   M       6 40-49      42:16    9:36/M             
      22    Pascal Fuchs                      Fairfield  CT         123    42   M       7 40-49      42:53    9:45/M             
      23    William Dotson                    North Salem  NY       511    42   M       8 40-49      43:00    9:46/M             
      24    Christian Lewis                   Brooklyn  NY          111    35   M       4 30-39      43:45    9:57/M             
      25    Teren Block                       Ridgefield  CT        177    46   F   ***** 40-49      43:57    9:59/M             
      26    John McGeary                      Ridgefield  CT        200    48   M       9 40-49      44:31   10:07/M             
      27    Daniel Carboni                    Seymour  CT           106    31   M       5 30-39      44:50   10:11/M             
      28    Jay Dorso                         Ridgefield  CT        521    43   M      10 40-49      45:20   10:18/M             
      29    Thomas Siegel                     Ridgefield  CT        192    50   M       8 50-59      45:28   10:20/M             
      30    Jacqueline Dowd                   Ridgefield  CT        165    40   F   ***** 40-49      45:46   10:24/M             
      31    Stephanie Deyoung                 Norwalk  CT           155    30   F   ***** 30-39      45:47   10:24/M             
      32    Patrick Gagnon                    Ridgefield  CT        119    42   M      11 40-49      45:58   10:27/M             
      33    Jeff Loselle                      Westport  CT          103    20   M       2 20-29      46:12   10:30/M             
      34    Dan Soi                           Ridgefield  CT        112    36   M       6 30-39      46:20   10:32/M             
      35    Idin Dalpour                      Chicago  IL           105    27   M       3 20-29      47:01   10:41/M             
      36    Carl Andrfeson                    Ridgefield  CT        199    42   M      12 40-49      47:05   10:42/M             
      37    Patriick Luther                   Wilton  CT            140    48   M      13 40-49      47:09   10:43/M             
      38    Jeff Derosa                       Bethel  CT            114    39   M       7 30-39      48:55   11:07/M             
      39    Tim Benedict                      Ridgefield  CT        194    44   M      14 40-49      49:01   11:08/M             
      40    Michael Leckie                    Ridgefield  CT        136    46   M      15 40-49      49:07   11:10/M             
      41    Mark Blandford                    Ridgefield  CT        124    43   M      16 40-49      49:58   11:21/M             
      42    Barry Fagan                       Waccabuc  NY          143    51   M       9 50-59      49:59   11:22/M             
      43    Joe Chrzescijanek                 Bethel  CT            117    41   M      17 40-49      50:13   11:25/M             
      44    Brian Cole                        Wilton  CT            599    51   M      10 50-59      50:16   11:25/M             
      45    Tricia Blood                      New Fairfield  CT     166    41   F       1 40-49      50:24   11:27/M             
      46    Maria Dzurilla                    Wilton  CT            173    44   F       2 40-49      50:28   11:28/M             
      47    Liz Cope                          Ridgefield  CT        187    56   F       1 50-59      50:33   11:29/M             
      48    John Kiselak                      Danbury  CT           209    62   M       1 60-99      50:35   11:30/M             
      49    Tony Godino                       Bedford  NY           147    67   M       2 60-99      52:29   11:56/M             
      50    David Lowenadler                  Bethel  CT            126    43   M      18 40-49      53:00   12:03/M             
      51    Eileen Segalman                   Ridgefield  CT        186    51   F       2 50-59      53:14   12:06/M             
      52    Tim O'Brien                       Danbury  CT           145    59   M      11 50-59      53:17   12:07/M             
      53    Paul Gordon                       Newtown  CT           122    42   M      19 40-49      53:20   12:07/M             
      54    Nick Ohnell                       Greenwich  CT         148    70   M       3 60-99      53:55   12:15/M             
      55    Rachael McGrath                   New Fairfield  CT     160    37   F       1 30-39      54:52   12:28/M             
      56    Tina McQuilkin                    Ridgefield  CT        183    49   F       3 40-49      54:57   12:29/M             
      57    Sarah Bouisson                    Ridgefield  CT        527    47   F       4 40-49      55:00   12:30/M             
      58    Sean Connelly                     Ridgefield  CT        193    42   M      20 40-49      55:01   12:30/M             
      59    Jung Soo Kim                      Wilton  CT            167    42   F       5 40-49      55:02   12:30/M             
      60    Chrissy Silva                     Wilton  CT            169    43   F       6 40-49      55:06   12:31/M             
      61    Jenny Wooton                      Wilton  CT            162    39   F       2 30-39      55:13   12:33/M             
      62    Abigail Scudder                   Ridgefield  CT        189    59   F       3 50-59      55:19   12:34/M             
      63    Peter De Brino                    Ridgefield  CT        118    42   M      21 40-49      55:27   12:36/M             
      64    Kristen Hammond                   Newtown  CT           539    46   F       7 40-49      55:30   12:37/M             
      65    Katherine McGerald                Ridgefield  CT        161    37   F       3 30-39      55:37   12:38/M             
      66    Martha Morris                     Ridgefield  CT        175    45   F       8 40-49      55:40   12:39/M             
      67    Lisa Kerin                        Bethany  CT           595    47   F       9 40-49      56:02   12:44/M             
      68    Carina Drake                      Ridgefield  CT        534    28   F       1 20-29      56:11   12:46/M             
      69    Bogdan Nica                       Ridgefield  CT        115    39   M       8 30-39      56:37   12:52/M             
      70    Traci Da Silva                    Wilton  CT            164    40   F      10 40-49      56:43   12:53/M             
      71    Rachel Patterson                  Milesburg  PA         150    25   F       2 20-29      56:44   12:54/M             
      72    Daniel Nica                       Ridgefield  CT        101     9   M       2  1-19      56:47   12:54/M             
      73    David Nica                        Ridgefield  CT        102    15   M       3  1-19      56:52   12:55/M             
      74    Thomas Karoff                     Armonk  NY            596    49   M      22 40-49      56:54   12:56/M             
      75    Steve Maletz                      Sherman  CT           146    64   M       4 60-99      57:16   13:01/M             
      76    Sarah Ellis                       Ridgefield  CT        149    25   F       3 20-29      57:18   13:01/M             
      77    Tara Filaski                      Ridgefield  CT        170    43   F      11 40-49      57:18   13:01/M             
      78    Paul Lynch                        Wilton  CT            139    48   M      23 40-49      57:19   13:02/M             
      79    Deborah Lynch                     Wilton  CT            171    43   F      12 40-49      57:21   13:02/M             
      80    Doug Johnson                      Wilton  CT            133    46   M      24 40-49      57:23   13:03/M             
      81    Chris Burns                       Danbury  CT           134    46   M      25 40-49      57:24   13:03/M             
      82    Kathy Klotz                       Ridgefield  CT        522    48   F      13 40-49      57:26   13:03/M             
      83    Bonnie Meyerle                    Monroe  CT            178    46   F      14 40-49      57:28   13:04/M             
      84    Robert Wendel                     Ridgefield  CT        568    50   M      12 50-59      57:31   13:04/M             
      85    Alexander Amill                   Ridgefield  CT        141    49   M      26 40-49      57:36   13:05/M             
      86    Debra Temoche                     Norwalk  CT           163    39   F       4 30-39      58:41   13:20/M             
      87    Barbara Nevins                    Ridgefield  CT        528    59   F       4 50-59      58:46   13:21/M             
      88    Erin Soi                          Ridgefield  CT        159    35   F       5 30-39      58:50   13:22/M             
      89    Tim Dolan                         Middlebury  CT        135    46   M      27 40-49      58:56   13:24/M             
      90    Mary Henwood-Klotz                Ridgefield  CT        184    49   F      15 40-49      59:58   13:38/M             
      91    Fred Marshall                     Ridgefield  CT        142    49   M      28 40-49      1:00:13   13:41/M             
      92    Alexa Wilensky                    Ridgefield  CT        158    34   F       6 30-39      1:00:29   13:45/M             
      93    Mark Gordon                       Cross River  NY       569    53   M      13 50-59      1:01:25   13:58/M             
      94    Barbara Marquez                   Ridgefield  CT        182    48   F      16 40-49      1:02:22   14:10/M             
      95    Heather Meyer                     Yonkers  NY           833    39   F       7 30-39      1:02:54   14:18/M             
      96    Laura Garza                       Danbury  CT           191    35   F       8 30-39      1:04:57   14:46/M             
      97    Lora Petersen                     Danbury  CT           190    33   F       9 30-39      1:04:58   14:46/M             
      98    Cinda Bradford                    Woodbury  CT          188    56   F       5 50-59      1:05:49   14:58/M             
      99    Sherry Boyd                       Trumbull  CT          185    49   F      17 40-49      1:05:52   14:58/M             
     100    Maureen McFarlane                 Ridgefield  CT        172    43   F      18 40-49      1:21:31   18:32/M             

Age Division Results

Men:1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

4.4 Mile Trail Race

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Teren Block Ridgefield CT

177

46

25

43:57

9:59/M

2

Jacqueline Dowd Ridgefield CT

165

40

30

45:46

10:24/M

3

Stephanie Deyoung Norwalk CT

155

30

31

45:47

10:24/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Realander Ridgefield CT

132

46

1

33:46

7:40/M

2

Randy Chamberland Shelton CT

198

51

2

35:09

7:59/M

3

David Englert Ridgefield CT

130

45

3

35:15

8:01/M

 
Top

Male 19 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Goldon Cross River NY

566

15

9

38:31

8:45/M

2

Daniel Nica Ridgefield CT

101

9

72

56:47

12:54/M

3

David Nica Ridgefield CT

102

15

73

56:52

12:55/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carina Drake Ridgefield CT

534

28

68

56:11

12:46/M

2

Rachel Patterson Milesburg PA

150

25

71

56:44

12:54/M

3

Sarah Ellis Ridgefield CT

149

25

76

57:18

13:01/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Patterson Milesburg PA

104

26

15

41:12

9:22/M

2

Jeff Loselle Westport CT

103

20

33

46:12

10:30/M

3

Idin Dalpour Chicago IL

105

27

35

47:01

10:41/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rachael McGrath New Fairfield CT

160

37

55

54:52

12:28/M

2

Jenny Wooton Wilton CT

162

39

61

55:13

12:33/M

3

Katherine McGerald Ridgefield CT

161

37

65

55:37

12:38/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Coyman New Fairfield CT

550

37

4

36:02

8:11/M

2

Vincent Dejana Wilton CT

1460

39

10

38:38

8:47/M

3

Ben Weinberg Philadelphia PA

110

34

16

41:35

9:27/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tricia Blood New Fairfield CT

166

41

45

50:24

11:27/M

2

Maria Dzurilla Wilton CT

173

44

46

50:28

11:28/M

3

Tina McQuilkin Ridgefield CT

183

49

56

54:57

12:29/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Sleigh Ridgefield CT

121

42

6

36:23

8:16/M

2

Jan Schole Ridgefield CT

131

45

8

38:28

8:45/M

3

Terrence Rychlik Ridgefield CT

129

45

13

40:26

9:11/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Cope Ridgefield CT

187

56

47

50:33

11:29/M

2

Eileen Segalman Ridgefield CT

186

51

51

53:14

12:06/M

3

Abigail Scudder Ridgefield CT

189

59

62

55:19

12:34/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

197

54

5

36:15

8:14/M

2

Paul Moyse Monroe CT

196

58

7

36:40

8:20/M

3

Jim Blackman New Fairfield CT

195

56

11

39:04

8:53/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Kiselak Danbury CT

209

62

48

50:35

11:30/M

2

Tony Godino Bedford NY

147

67

49

52:29

11:56/M

3

Nick Ohnell Greenwich CT

148

70

54

53:55

12:15/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com