HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Hope Is Coming
August 11, 2012 - 5K
West Haven, CT

OVERALL WINNERS

Jack Clarke. Madison, CT - 17:44
Colleen Beirne, Milford, CT - 20:50

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
West Haven
High School
WEATHER
75 Degrees
Humid

Overall Finish List

Finish Line Photos Available At http://www.jlgdesigns.com

 


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Jack Clarke                       Madison  CT           220    17   M   *****  1-19      17:44    5:43/M             
       2    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        230    40   M       1 40-49      17:50    5:45/M             
       3    Kevin Woodin                      West Haven  CT        137    33   M       1 30-39      18:07    5:51/M             
       4    Zoltan Rigo                       Berlin  CT            221    29   M       1 20-29      19:11    6:11/M             
       5    Niall Keleher                     New Haven  CT         233    31   M       2 30-39      19:34    6:19/M             
       6    Stefan Keller                     Bethany  CT            69    22   M       2 20-29      19:44    6:22/M             
       7    Kurt Ogren                        Seymour  CT           127    43   M       2 40-49      19:45    6:22/M             
       8    Michael Bateman                   New Haven  CT          46    26   M       3 20-29      19:50    6:24/M             
       9    Colleen Beirne                    Milford  CT            45    42   F   ***** 40-49      20:50    6:43/M             
      10    Joshua Pritchard                  Prospect  CT           81    29   M       4 20-29      20:58    6:46/M             
      11    Eileen Lawrence                   Killingworth  CT      202    45   F       1 40-49      21:17    6:52/M             
      12    Albert Gudjonsson                 New Haven  CT          30    38   M       3 30-39      21:46    7:01/M             
      13    Tyson Kaczmarek                   West Haven  CT         98    32   M       4 30-39      21:57    7:05/M             
      14    Kyle Fischer                      Guilford  CT           92    27   M       5 20-29      22:08    7:08/M             
      15    Michelle Berglund                 West Haven  CT         86    23   F       1 20-29      22:10    7:09/M             
      16    Rich Steeves                      Guilford  CT          206    62   M       1 60-69      22:19    7:12/M             
      17    Brandon Ventling                  Calera  AL             82    26   M       6 20-29      22:30    7:15/M             
      18    Huoy Walsh                        New Haven  CT         110    35   F       1 30-39      22:44    7:20/M             
      19    Laura Hough                       Latham  NY            144    18   F       1  1-19      22:46    7:21/M             
      20    Doug Hough                        Latham  NY            143    45   M       3 40-49      22:47    7:21/M             
      21    Janis Grant                       Milford  CT           197    56   F       1 50-59      22:50    7:22/M             
      22    Bill Thompson                     Derby  CT             174    51   M       1 50-59      22:53    7:23/M             
      23    Kevin Carmody                     West Haven  CT         85    26   M       7 20-29      23:00    7:25/M             
      24    Brian Fidler                      West Haven  CT        100    41   M       4 40-49      23:07    7:27/M             
      25    Tom Nolan                         Milford  CT            93    53   M       2 50-59      23:14    7:30/M             
      26    Aaron Truong                      West Haven  CT         27    31   M       5 30-39      23:33    7:36/M             
      27    Krasimir Spasov                   East Haven  CT         63    40   M       5 40-49      23:53    7:42/M             
      28    Daniel Eiler                      East Haven  CT          8    27   M       8 20-29      23:53    7:42/M             
      29    Sean Krom                         Meriden  CT            72    34   M       6 30-39      23:57    7:44/M             
      30    Christian Acuna                   Oakville  CT          183    31   M       7 30-39      23:59    7:44/M             
      31    Victoria Degtyareva               Northampton  MA        47    26   F       2 20-29      24:00    7:45/M             
      32    Heather McKenzie                  Brooklyn  NY           73    34   F       2 30-39      24:02    7:45/M             
      33    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        218    29   F       3 20-29      24:03    7:45/M             
      34    Mark Hough                        Latham  NY            145    14   M       1  1-19      24:05    7:46/M             
      35    Linda Cordova                     Hamden  CT            227    47   F       2 40-49      24:09    7:47/M             
      36    Amanda Bridges                    New Haven  CT          65    24   F       4 20-29      24:23    7:52/M             
      37    Anthony Passarello                Hamden  CT            196    43   M       6 40-49      24:38    7:57/M             
      38    Bodie Jabs                        Plymouth  CT          198     9   M       2  1-19      25:02    8:05/M             
      39    Adrian Pasten                     Stamford  CT          214    14   M       3  1-19      25:03    8:05/M             
      40    Mike Carter                       Milford  CT            14    44   M       7 40-49      25:05    8:05/M             
      41    Caitlin Lawrence                  Killingworth  CT      201    13   F       2  1-19      25:11    8:07/M             
      42    Mark Logan                        Coventry  CT          126    59   M       3 50-59      25:17    8:09/M             
      43    Tracy Mooney                      West Haven  CT        246    47   F       3 40-49      25:21    8:11/M             
      44    George Weber                      West Haven  CT        125    62   M       2 60-69      25:22    8:11/M             
      45    Brian Walker                      Monroe  CT            192    59   M       4 50-59      25:24    8:12/M             
      46    Arcangelo Pacelli                 East Haven  CT        231    52   M       5 50-59      25:38    8:16/M             
      47    Bryan Johnston                    Fairfield  CT         153    25   M       9 20-29      25:41    8:17/M             
      48    Chris Murray                      West Haven  CT        103    50   M       6 50-59      25:44    8:18/M             
      49    Alicia Jabs                       Plymouth  CT          200    42   F       4 40-49      25:48    8:19/M             
      50    Ryan Pelto                        Middletown  CT         64    32   M       8 30-39      25:56    8:22/M             
      51    Beth Peterson                     West Haven  CT        229    48   F       5 40-49      25:57    8:22/M             
      52    Jonathan Charron                  West Haven  CT        133    45   M       8 40-49      25:59    8:23/M             
      53    Roger Baldwin                     West Haven  CT        216    11   M       4  1-19      25:59    8:23/M             
      54    Ted Baldwin                       West Haven  CT        215    46   M       9 40-49      26:07    8:25/M             
      55    Steve Burns                       Southington  CT       112    44   M      10 40-49      26:08    8:26/M             
      56    Brittany Eiler                    East Haven  CT          9    26   F       5 20-29      26:40    8:36/M             
      57    Jorunn Atladottir                 New Haven  CT          29    35   F       3 30-39      26:46    8:38/M             
      58    Bjarki Albertssoon                New Haven  CT          28     9   M       5  1-19      26:46    8:38/M             
      59    Steve Gilland                     Watebury  CT          188    40   M      11 40-49      26:53    8:40/M             
      60    Lynne McLeer                      Glenmont  NY           37    50   F       2 50-59      26:58    8:42/M             
      61    Tom Morse                         West Haven  CT        156    53   M       7 50-59      26:58    8:42/M             
      62    Justin Boxwell                    Milford  CT           139    27   M      10 20-29      27:04    8:44/M             
      63    Justin Grande                     Orange  CT            209    39   M       9 30-39      27:14    8:47/M             
      64    Samuel Zweibelson                 Middletown  CT        164    38   M      10 30-39      27:18    8:48/M             
      65    Elizabeth Lawlor                  Oakville  CT          182    28   F       6 20-29      27:22    8:50/M             
      66    Andrea Mislak                     New Haven  CT          62    27   F       7 20-29      27:25    8:51/M             
      67    Joe Steele                        New Haven  CT         207    58   M       8 50-59      27:30    8:52/M             
      68    Eric Stevenson                    Terryville  CT         49    36   M      11 30-39      27:46    8:57/M             
      69    Sarah Pohorilak                   Naugatuck  CT         179    19   F       3  1-19      27:53    9:00/M             
      70    Todd Holcomb                      East Haven  CT        176    44   M      12 40-49      27:53    9:00/M             
      71    Anne Pitoniak                     West Haven  CT        173    20   F       8 20-29      27:55    9:00/M             
      72    Dawn Jenci                        Milford  CT           232    32   F       4 30-39      28:04    9:03/M             
      73    Len Kessler                       West Haven  CT        186    52   M       9 50-59      28:12    9:06/M             
      74    Christal Sohl                     New Haven  CT          11    30   F       5 30-39      28:25    9:10/M             
      75    James O' Connor                   Orange  CT            210    44   M      13 40-49      28:40    9:15/M             
      76    Robert Cohen                      Westport  CT           26    51   M      10 50-59      28:46    9:17/M             
      77    Joel Kopylec                      Wallingford  CT        56    33   M      12 30-39      28:49    9:18/M             
      78    Beth Roby                         Middletown  CT         74    40   F       6 40-49      28:52    9:19/M             
      79    Debra Phillips                    Elizaville  NY         90    39   F       6 30-39      29:02    9:22/M             
      80    Larry Langello                    North Haven  CT       175    55   M      11 50-59      29:11    9:25/M             
      81    Aimee Mc Kirryher                 Waterbury  CT         205    36   F       7 30-39      29:14    9:26/M             
      82    Maria Calo                        Waterbury  CT         166    36   F       8 30-39      29:14    9:26/M             
      83    Kim Remetta                       Milford  CT           219    57   M      12 50-59      29:27    9:30/M             
      84    Samantha Shaw                     West Haven  CT        146    20   F       9 20-29      29:32    9:32/M             
      85    Eileen Tran                       Rhinebeck  NY          91    37   F       9 30-39      29:36    9:33/M             
      86    Gene Vacca                        Branford  CT          109    50   M      13 50-59      29:47    9:36/M             
      87    Jaime Le Francois                 Branford  CT           19    28   F      10 20-29      29:51    9:38/M             
      88    Jennifer Hilinski                 Wallingford  CT        67    40   F       7 40-49      29:54    9:39/M             
      89    Laura Peters                      Orange  CT            171    45   F       8 40-49      29:58    9:40/M             
      90    Juli Lis                          Milford  CT             7    27   F      11 20-29      30:00    9:41/M             
      91    Anthony Pohorliak                 Naugatuck  CT         180    18   M       6  1-19      30:05    9:42/M             
      92    Corey George                      Vernon  CT            134    31   M      13 30-39      30:24    9:48/M             
      93    Kaitlyn Doll                      Wallingford  CT        57    24   F      12 20-29      30:36    9:52/M             
      94    Monica Roche                      Fairfield  CT         172    73   F       1 70-99      30:40    9:54/M             
      95    Zoe Jabs                          Plymouth  CT          199    12   F       4  1-19      31:13   10:04/M             
      96    Brent Nasworthy                   New Haven  CT          76    38   M      14 30-39      31:17   10:05/M             
      97    Christina Gagstetter              Milford  CT           212    48   F       9 40-49      31:23   10:07/M             
      98    Jennifer Strang                   Trumbull  CT           88    33   F      10 30-39      31:24   10:08/M             
      99    Kate Mundy                        West Haven  CT         33    31   F      11 30-39      31:27   10:09/M             
     100    Marianne Wilson                   Kokomo  IN             83    53   F       3 50-59      31:30   10:10/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Blaine Boxwell                    Milford  CT           138    51   M      14 50-59      31:41   10:13/M             
     102    Corinne Mancevice                 Naugatuck  CT          75    29   F      13 20-29      31:47   10:15/M             
     103    Michael Blau                      Weston  CT            195    22   M      11 20-29      32:16   10:25/M             
     104    Emily Pohorialk                   Naugatuck  CT         177    13   F       5  1-19      32:16   10:25/M             
     105    Stacy Banks                       Torrington  CT        132    33   F      12 30-39      32:43   10:33/M             
     106    Lorieann Pellegrino               East Haven  CT         50    57   F       4 50-59      32:49   10:35/M             
     107    Michele Pepe                      Bethany  CT           117    44   F      10 40-49      32:51   10:36/M             
     108    Patricia Gibson                   Prospect  CT          130    42   F      11 40-49      32:53   10:36/M             
     109    Marissa McGee                     Terryville  CT         38    25   F      14 20-29      33:02   10:39/M             
     110    Ellen Blau                        St. Louis  MO           6    49   F      12 40-49      33:05   10:40/M             
     111    Gloricel Fernandez                West Haven  CT         39    31   F      13 30-39      33:07   10:41/M             
     112    Adriana Santaniello               Bristol  CT            61    33   F      14 30-39      33:14   10:43/M             
     113    Scott Shand                       West Haven  CT        104    38   M      15 30-39      33:15   10:44/M             
     114    Nicole Rosebon                    New Haven  CT         101    46   F      13 40-49      33:23   10:46/M             
     115    Alexander Metro                   New Haven  CT         129    71   M       1 70-99      33:29   10:48/M             
     116    Susan Baldwin                     West Haven  CT        217    41   F      14 40-49      33:40   10:52/M             
     117    Karina Rondinella                 New Haven  CT          20    38   F      15 30-39      33:41   10:52/M             
     118    John Cuddy                        Madison  CT           120    53   M      15 50-59      33:55   10:56/M             
     119    Mary Sanford                      North Haven  CT       160    25   F      15 20-29      34:41   11:11/M             
     120    Tamra Lacroix                     East Haven  CT         80    37   F      16 30-39      34:43   11:12/M             
     121    Tanya Stevenson                   Terryville  CT         48    36   F      17 30-39      34:56   11:16/M             
     122    Aliese Stone                      Cheshire  CT          208    26   F      16 20-29      35:12   11:21/M             
     123    Melissa Paterson                  West Haven  CT         10    26   F      17 20-29      35:15   11:22/M             
     124    Casey Sanford                     Hamden  CT            135    27   F      18 20-29      35:23   11:25/M             
     125    Jim Stevens                       Trumbull  CT          165    80   M       2 70-99      35:26   11:26/M             
     126    Sarah Manning                     Southbury  CT          36    24   F      19 20-29      35:32   11:28/M             
     127    Nicole Nardecchia                 Southbury  CT          24    24   F      20 20-29      35:37   11:29/M             
     128    Patrick Stanard                   East Haven  CT        211    54   M      16 50-59      35:41   11:31/M             
     129    Cruz Herrera                      West Haven  CT        152    33   F      18 30-39      35:41   11:31/M             
     130    Benjamin Cohen                    Westport  CT          191    10   M       7  1-19      36:10   11:40/M             
     131    Diane Duffy Burns                 Southington  CT       113    37   F      19 30-39      36:17   11:42/M             
     132    Lucy Blau                         Somerville  MA        194    25   F      21 20-29      36:17   11:42/M             
     133    Jacob Dinklocker                  Waterbury  CT         204    13   M       8  1-19      36:33   11:47/M             
     134    Kathleen Morrow                   Naugatuck  CT         178    41   F      15 40-49      36:34   11:48/M             
     135    Carl Sylvester                    Shelton  CT           169    79   M       3 70-99      37:05   11:58/M             
     136    Ashley Banks                      Winchester  CT        128    27   F      22 20-29      37:46   12:11/M             
     137    James Hough                       Albany  NY            123     9   M       9  1-19      37:59   12:15/M             
     138    Lisette Perez                     New Haven  DC         140    30   F      20 30-39      38:13   12:20/M             
     139    Michael Hough                     Albany  NY            122    47   M      14 40-49      38:14   12:20/M             
     140    Paula Hough                       Latham  NY            142    42   F      16 40-49      38:24   12:23/M             
     141    Audrey Ortega                     West Haven  CT        223    57   F       5 50-59      38:47   12:31/M             
     142    Ed Snyder                         Wallingford  CT       222    65   M       3 60-69      39:08   12:37/M             
     143    Bridgett Eroh                     Wallingford  CT       167    40   F      17 40-49      39:16   12:40/M             
     144    Michelle Perugini                 Torrington  CT         13    25   F      23 20-29      39:29   12:44/M             
     145    Melissa Beecher                   Torrington  CT         12    24   F      24 20-29      39:29   12:44/M             
     146    Lisa Charbonneau                  Madison  CT           121    47   F      18 40-49      39:31   12:45/M             
     147    Maura Dehm                        Branford  CT           44    26   F      25 20-29      39:50   12:51/M             
     148    Jill Levine                       New Haven  CT         151    48   F      19 40-49      40:12   12:58/M             
     149    Selome Mandefro                   Meriden  CT           225    28   F      26 20-29      40:14   12:59/M             
     150    Mehdi Djekidel                    West Haven  CT        108    35   M      16 30-39      40:37   13:06/M             
     151    Larissa Mazzadar                  No.haven  CT          168    35   F      21 30-39      40:55   13:12/M             
     152    Roderick Richardson               New Haven  CT          87    62   M       4 60-69      41:06   13:15/M             
     153    Janice Welch                      West Haven  CT        181    34   F      22 30-39      41:06   13:15/M             
     154    Norman Mfuko                      Hamden  CT            234    37   M      17 30-39      41:27   13:22/M             
     155    Joe Gelb                          Milford  CT           213    58   M      17 50-59      42:17   13:38/M             
     156    Lea Walsh                         East Haven  CT         79    36   F      23 30-39      43:01   13:53/M             
     157    Kelsey Cuddy                      Madison  CT           119    19   F       6  1-19      43:43   14:06/M             
     158    Alivia Rosebon                    New Haven  CT         102    18   F       7  1-19      43:43   14:06/M             
     159    Jay Clifford                      Land O Lakes  FL      116    33   M      18 30-39      43:51   14:09/M             
     160    John Clifford                     West Haven  CT        114    62   M       5 60-69      43:51   14:09/M             
     161    Lisa Clifford                     Land O Lakes  FL      115    37   F      24 30-39      43:53   14:09/M             
     162    Kathleen Roberts                  Middletown  CT          4    32   F      25 30-39      44:29   14:21/M             
     163    Colleen Willhite                  Wallingford  CT         5    38   F      26 30-39      44:29   14:21/M             
     164    Emily Blau                        Westport  CT           25    50   F       6 50-59      46:00   14:50/M             
     165    Rose Jordan                       Waterbury  CT          51    30   F      27 30-39      46:25   14:58/M             
     166    James Blau                        Somerville  MA        193    24   M      12 20-29      47:47   15:25/M             
     167    Oscar Suarez                      Hamden  CT            163    31   M      19 30-39      47:55   15:27/M             
     168    Jennifer Caruso                   Hamden  CT            107    33   F      28 30-39      47:55   15:27/M             
     169    Patricia Caruso                   Southfield  CT        105    62   F       1 60-69      47:59   15:29/M             
     170    Don Caruso                        Southfield  CT        106    64   M       6 60-69      48:02   15:30/M             
     171    Jeannine Derouin                  Watertown  CT          66    56   F       7 50-59      48:18   15:35/M             
     172    Tricia Lima                       West Haven  CT        228    65   F       2 60-69      48:35   15:40/M             
     173    Keith Quadraro                    Oakville  CT          184    7    M      10  1-19      50:11   16:11/M             
     174    Bridget Dinklocker                Waterbury  CT         203    45   F      20 40-49      51:32   16:37/M             
     175    Alison Vandergrift                Waterbury  CT         124    36   F      29 30-39      51:33   16:38/M             
     176    Maria Hernandez                   Waterbury  CT          54    65   F       3 60-69      53:40   17:19/M             
     177    Participant   237                                       237     0   M       1  0- 0      53:42   17:19/M             
     178    Rachel Cole                       Hamden  CT            226    40   F      21 40-49      54:50   17:41/M             
     179    Tina Mustakos                     Hamden  CT            224    40   F      22 40-49      54:57   17:44/M             
     180    Richard Sudac                     East Haven  CT         68    50   M      18 50-59      55:30   17:54/M             
     181    Michele Antisdel                  East Haven  CT         40    48   F      23 40-49      55:31   17:55/M             
     182    Nancy Colavolpe                   Branford  CT           70    71   F       2 70-99      55:32   17:55/M             
     183    Jeff Shanski                      Watebury  CT          235    46   M      15 40-49      1:01:41   19:54/M             
     184    Jody Shanski                      Watebury  CT          236    0    F       1  0- 0      1:01:46   19:55/M             
     185    Tanya Sage                        Prospect  CT          161    45   F      24 40-49      1:12:36   23:25/M             
     186    Eric Sage                         Prospect  CT          162    46   M      16 40-49      1:12:36   23:25/M             
     187    Dan McCarthy                      Waterbury  CT          77    29   M      13 20-29      1:12:37   23:25/M             
     188    Gina Perrella                     Cheshire  CT           78    28   F      27 20-29      1:12:38   23:26/M             
     189    Suzanne Decavage                  Waterbury  CT         131    25   F      28 20-29      1:12:38   23:26/M             
     190    Sarah McCarthy                    Waterbury  CT         190    33   F      30 30-39      1:12:39   23:26/M             
     191    Jasmine Bush                      Waterbury  CT         141    22   F      29 20-29      1:12:39   23:26/M             


Age Division Results

Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Beirne Milford CT

45

42

9

20:50

6:43/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Clarke Madison CT

220

17

1

17:44

5:43/M

 
Top

Female No Age Reported

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jody Shanski Watebury CT

236

0

184

1:01:46

19:55/M

 
Top

Male No Age Reported

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Participant 237

237

0

177

53:42

17:19/M

 
Top

Female 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Hough Latham NY

144

18

19

22:46

7:21/M

2

Caitlin Lawrence Killingworth CT

201

13

41

25:11

8:07/M

3

Sarah Pohorilak Naugatuck CT

179

19

69

27:53

9:00/M

 
Top

Male 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Hough Latham NY

145

14

34

24:05

7:46/M

2

Bodie Jabs Plymouth CT

198

9

38

25:02

8:05/M

3

Adrian Pasten Stamford CT

214

14

39

25:03

8:05/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Berglund West Haven CT

86

23

15

22:10

7:09/M

2

Victoria Degtyareva Northampton MA

47

26

31

24:00

7:45/M

3

Anna Dubiel Rocky Hill CT

218

29

33

24:03

7:45/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Zoltan Rigo Berlin CT

221

29

4

19:11

6:11/M

2

Stefan Keller Bethany CT

69

22

6

19:44

6:22/M

3

Michael Bateman New Haven CT

46

26

8

19:50

6:24/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Huoy Walsh New Haven CT

110

35

18

22:44

7:20/M

2

Heather McKenzie Brooklyn NY

73

34

32

24:02

7:45/M

3

Jorunn Atladottir New Haven CT

29

35

57

26:46

8:38/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Woodin West Haven CT

137

33

3

18:07

5:51/M

2

Niall Keleher New Haven CT

233

31

5

19:34

6:19/M

3

Albert Gudjonsson New Haven CT

30

38

12

21:46

7:01/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eileen Lawrence Killingworth CT

202

45

11

21:17

6:52/M

2

Linda Cordova Hamden CT

227

47

35

24:09

7:47/M

3

Tracy Mooney West Haven CT

246

47

43

25:21

8:11/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Woodbridge CT

230

40

2

17:50

5:45/M

2

Kurt Ogren Seymour CT

127

43

7

19:45

6:22/M

3

Doug Hough Latham NY

143

45

20

22:47

7:21/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

197

56

21

22:50

7:22/M

2

Lynne McLeer Glenmont NY

37

50

60

26:58

8:42/M

3

Marianne Wilson Kokomo IN

83

53

100

31:30

10:10/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Thompson Derby CT

174

51

22

22:53

7:23/M

2

Tom Nolan Milford CT

93

53

25

23:14

7:30/M

3

Mark Logan Coventry CT

126

59

42

25:17

8:09/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Caruso Southfield CT

105

62

169

47:59

15:29/M

2

Tricia Lima West Haven CT

228

65

172

48:35

15:40/M

3

Maria Hernandez Waterbury CT

54

65

176

53:40

17:19/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Steeves Guilford CT

206

62

16

22:19

7:12/M

2

George Weber West Haven CT

125

62

44

25:22

8:11/M

3

Ed Snyder Wallingford CT

222

65

142

39:08

12:37/M

 
Top

Female 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

172

73

94

30:40

9:54/M

2

Nancy Colavolpe Branford CT

70

71

182

55:32

17:55/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Metro New Haven CT

129

71

115

33:29

10:48/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

165

80

125

35:26

11:26/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

169

79

135

37:05

11:58/M

SURVIVOR

 

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Jonathan Charron                  West Haven  CT        133    45   M       8 40-49      25:59    8:23/M             
       2    Debra Phillips                    Elizaville  NY         90    39   F       6 30-39      29:02    9:22/M             
       3    Jim Stevens                       Trumbull  CT          165    80   M       2 70-99      35:26   11:26/M             
       4    Roderick Richardson               New Haven  CT          87    62   M       4 60-69      41:06   13:15/M             
       5    Janice Welch                      West Haven  CT        181    34   F      22 30-39      41:06   13:15/M             
       6    Joe Gelb                          Milford  CT           213    58   M      17 50-59      42:17   13:38/M             
       7    Patricia Caruso                   Southfield  CT        105    62   F       1 60-69      47:59   15:29/M             
       8    Rachel Cole                       Hamden  CT            226    40   F      21 40-49      54:50   17:41/M             

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com