HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Habitat Run For Home
October 12, 2013 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Lenny Arias - 17:43
Kauren Flaurent - 21:01

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
62 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Lenny Arias                       Bridgeport  CT        813    27   M       1 Top Fin               17:43      5:43/M
      2    Henry Pavon                       Bridgeport  CT        812    25   M       1 20-29                 18:27      5:57/M
      3    Ryan Bell                         Fairfield  CT         599    24   M       2 20-29                 18:31      5:58/M
      4    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        597    46   M       1 40-49                 18:42      6:02/M
      5    Steven Stanley                    Derby  CT             586    13   M       1 13-19                 19:37      6:20/M
      6    Edward M Randolph                                       583    22   M       3 20-29                 19:44      6:22/M
      7    James Maniscalco                                        570    13   M       2 13-19                 19:55      6:25/M
      8    Sean Astle                                              533    24   M       4 20-29                 19:57      6:26/M
      9    Patrick Devir                                           548    18   M       3 13-19                 20:21      6:34/M
     10    Nick Hennessey                    Milford  CT           808    26   M       5 20-29                 20:29      6:36/M
     11    Ray Vogt                          Fairfield  CT         815    51   M       1 50-59                 20:37      6:39/M
     12    Robert Gallace                    Southport  CT         805    50   M       2 50-59                 20:41      6:40/M
     13    Kauren Flament                                          809    23   F       1 Top Fin               21:01      6:47/M
     14    Cait Clark                                              541    24   F       1 20-29                 21:10      6:50/M
     15    Chase Boulton                     Derby  CT             537    12   M       1  1-12                 21:13      6:51/M
     16    Peter Varone                      Shelton  CT           798    55   M       3 50-59                 21:20      6:53/M
     17    Nicole Rizzo                      Derby  CT             585    12   F       1  1-12                 21:27      6:55/M
     18    Paul Coyle                                              542    26   M       6 20-29                 21:37      6:58/M
     19    Geoff Connors                                           819    20   M       7 20-29                 21:41      7:00/M
     20    Rj Mercede                        Stamford  CT          594    28   M       8 20-29                 22:13      7:10/M
     21    Rachel Fleischer                  Derby  CT             552    13   F       1 13-19                 22:51      7:22/M
     22    Russell Simpkins                                        802    42   M       2 40-49                 23:07      7:27/M
     23    Erik Marko                        Fairfield  CT         817    33   M       1 30-39                 23:28      7:34/M
     24    Tristan Pruzinsky                 Derby  CT             582    13   M       4 13-19                 23:33      7:36/M
     25    Nikki Dinatale                    Stamford  CT          549    34   F       1 30-39                 23:47      7:40/M
     26    Noah Friend                                             557    15   M       5 13-19                 23:57      7:44/M
     27    Lauren Houston                    Bridgeport  CT        800    25   F       2 20-29                 24:06      7:46/M
     28    Erin Santa                        Stamford  CT          595    28   F       3 20-29                 24:22      7:52/M
     29    Kelsey Johnson                    Monroe  CT            563    23   F       4 20-29                 24:38      7:57/M
     30    Melanie Matera                                          573    24   F       5 20-29                 24:39      7:57/M
     31    Lee Nastu                         Fairfield  CT         816    32   M       2 30-39                 24:44      7:59/M
     32    Zach Fogg                                               554    16   M       6 13-19                 25:08      8:06/M
     33    Laura Peters                      Orange  CT            598    46   F       1 40-49                 25:25      8:12/M
     34    Ethan Mellin                                            577    17   M       7 13-19                 25:37      8:16/M
     35    Sanja Davidovic                                         544    26   F       6 20-29                 25:41      8:17/M
     36    Samantha Inthapanhya              Milford  CT           562    12   F       2  1-12                 25:44      8:18/M
     37    Nicholas Mammano                  Derby  CT             568    12   M       2  1-12                 25:47      8:19/M
     38    Annaly Khanthaphixay              Derby  CT             592    11   F       3  1-12                 25:51      8:20/M
     39    Jenny Ames                        Shelton  CT           532    32   F       2 30-39                 25:56      8:22/M
     40    Jacob Fogg                                              555    14   M       8 13-19                 26:02      8:24/M
     41    Sarah McBride                                           806    46   F       2 40-49                 26:07      8:25/M
     42    John Agapito                                            530    43   M       3 40-49                 26:19      8:29/M
     43    Patrick Coyle                     Trumbull  CT          811    52   M       4 50-59                 26:30      8:33/M
     44    Bill Haug                         Bridgeport  CT        803    23   M       9 20-29                 26:48      8:39/M
     45    Linda Goldstein                   Fairfield  CT         560    61   F       1 60-69                 26:49      8:39/M
     46    Kathi Strack                                            588    54   F       1 50-59                 26:52      8:40/M
     47    Ashleigh Beadle                                         534    30   F       3 30-39                 26:53      8:40/M
     48    Cindy Reejhsinghani               Westport  CT          584    45   F       3 40-49                 27:03      8:44/M
     49    Lily Wald                         Derby  CT             590    13   F       2 13-19                 27:26      8:51/M
     50    Thomas Burns                      Bridgeport  CT        539    67   M       1 60-69                 27:29      8:52/M
     51    Mary Grace Sauve                  Forest Hills  NY      799    52   F       2 50-59                 27:31      8:53/M
     52    Lisa Alfonzetti                                         531    49   F       4 40-49                 27:37      8:55/M
     53    Paloma Hernandez                  Bridgeport  CT        814    25   F       7 20-29                 28:12      9:06/M
     54    Robert Britton                    Winsted  CT           538    32   M       3 30-39                 28:37      9:14/M
     55    Liz Misiewicz                                           579    32   F       4 30-39                 28:37      9:14/M
     56    Secrest Maryli                                          572    32   M       4 30-39                 28:38      9:14/M
     57    Dayna Kneissl                     Derby  CT             566    12   F       4  1-12                 28:53      9:19/M
     58    Chris Strack                      Monroe  CT            589    51   M       5 50-59                 29:11      9:25/M
     59    Amy Bois                                                536    21   F       8 20-29                 29:36      9:33/M
     60    Breana Medeiros                                         576    21   F       9 20-29                 29:36      9:33/M
     61    Vincent Maniscalco                                      571    49   M       4 40-49                 29:37      9:33/M
     62    Sara Burns                        Bridgeport  CT        540    31   F       5 30-39                 30:23      9:48/M
     63    Jason Deleo                       Monroe  CT            547    35   M       5 30-39                 30:27      9:49/M
     64    Colton Deleo                                            546     6   M       3  1-12                 30:33      9:51/M
     65    Stephen Frank                                           556    66   M       2 60-69                 30:34      9:52/M
     66    Diane Pospisil                                          581    28   F      10 20-29                 30:35      9:52/M
     67    Manaia Friend                     Monroe  CT            558    12   F       5  1-12                 30:36      9:52/M
     68    Jessica Fogg                      Norwalk  CT           553    49   F       5 40-49                 30:43      9:55/M
     69    Emily Simpkins                    Monroe  CT            801    11   F       6  1-12                 30:51      9:57/M
     70    Sabita Kanhai                     Southport  CT         564    35   F       6 30-39                 30:59     10:00/M
     71    Donna Cramond                     Monroe  CT            543    64   F       2 60-69                 31:20     10:06/M
     72    Christine English                                       550    29   F      11 20-29                 31:33     10:11/M
     73    Santana Mendoza                   Bridgeport  CT        821    9    M       4  1-12                 33:16     10:44/M
     74    Kristin Sury                                            810    20   F      12 20-29                 33:23     10:46/M
     75    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        807    52   F       3 50-59                 33:29     10:48/M
     76    Jim Stevens                       Trumbull  CT          587    81   M       1 80-99                 34:27     11:07/M
     77    Christa Deleo                     Monroe  CT            545    36   F       7 30-39                 35:02     11:18/M
     78    Sean Kneissl                      Derby  CT             567     9   M       5  1-12                 37:00     11:56/M
     79    Carl Sylvester                    Shelton  CT           600    80   M       2 80-99                 38:06     12:17/M
     80    Deborah Miraballes                                      578    32   F       8 30-39                 41:59     13:33/M
     81    Lesley Oliva                      Bridgeport  CT        593    31   F       9 30-39                 42:06     13:35/M
     82    Dominique Moore                                         580    31   F      10 30-39                 42:11     13:36/M
     83    Monica Gereda                                           559    23   F      13 20-29                 45:25     14:39/M
     84    Cheyenne Kelly                                          565    22   F      14 20-29                 45:43     14:45/M
     85    Vaugh Sims                        Bridgeport  CT        818    54   M       6 50-59                 46:45     15:05/M
     86    Ashley Gonzalez                   Bridgeport  CT        822    11   F       7  1-12                 48:45     15:44/M
     87    Participant   823                                       823     0   F       1  0- 0                 48:46     15:44/M
     88    Ann Onton                         Woodbridge  CT        596    70   F       1 70-79               1:03:24     20:27/M


Age Division Results
Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K Run

Female Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kauren Flament 809 23 13 21:01 6:47/M
Top

Male Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lenny Arias Bridgeport CT 813 27 1 17:43 5:43/M
Top

Women No Age Reported

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Participant 823 823 0 87 48:46 15:44/M
Top

Women 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Rizzo Derby CT 585 12 17 21:27 6:55/M
2 Samantha Inthapanhya Milford CT 562 12 36 25:44 8:18/M
3 Annaly Khanthaphixay Derby CT 592 11 38 25:51 8:20/M
Top

Men 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chase Boulton Derby CT 537 12 15 21:13 6:51/M
2 Nicholas Mammano Derby CT 568 12 37 25:47 8:19/M
3 Colton Deleo 546 6 64 30:33 9:51/M
Top

Women 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Fleischer Derby CT 552 13 21 22:51 7:22/M
2 Lily Wald Derby CT 590 13 49 27:26 8:51/M
Top

Men 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Stanley Derby CT 586 13 5 19:37 6:20/M
2 James Maniscalco 570 13 7 19:55 6:25/M
3 Patrick Devir 548 18 9 20:21 6:34/M
Top

Women 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cait Clark 541 24 14 21:10 6:50/M
2 Lauren Houston Bridgeport CT 800 25 27 24:06 7:46/M
3 Erin Santa Stamford CT 595 28 28 24:22 7:52/M
Top

Men 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Henry Pavon Bridgeport CT 812 25 2 18:27 5:57/M
2 Ryan Bell Fairfield CT 599 24 3 18:31 5:58/M
3 Edward M Randolph 583 22 6 19:44 6:22/M
Top

Women 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Dinatale Stamford CT 549 34 25 23:47 7:40/M
2 Jenny Ames Shelton CT 532 32 39 25:56 8:22/M
3 Ashleigh Beadle 534 30 47 26:53 8:40/M
Top

Men 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Marko Fairfield CT 817 33 23 23:28 7:34/M
2 Lee Nastu Fairfield CT 816 32 31 24:44 7:59/M
3 Robert Britton Winsted CT 538 32 54 28:37 9:14/M
Top

Women 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Peters Orange CT 598 46 33 25:25 8:12/M
2 Sarah McBride 806 46 41 26:07 8:25/M
3 Cindy Reejhsinghani Westport CT 584 45 48 27:03 8:44/M
Top

Men 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wesley Oliveira Bridgeport CT 597 46 4 18:42 6:02/M
2 Russell Simpkins 802 42 22 23:07 7:27/M
3 John Agapito 530 43 42 26:19 8:29/M
Top

Women 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathi Strack 588 54 46 26:52 8:40/M
2 Mary Grace Sauve Forest Hills NY 799 52 51 27:31 8:53/M
3 Amy Marshall Bridgeport CT 807 52 75 33:29 10:48/M
Top

Men 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ray Vogt Fairfield CT 815 51 11 20:37 6:39/M
2 Robert Gallace Southport CT 805 50 12 20:41 6:40/M
3 Peter Varone Shelton CT 798 55 16 21:20 6:53/M
Top

Women 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Goldstein Fairfield CT 560 61 45 26:49 8:39/M
2 Donna Cramond Monroe CT 543 64 71 31:20 10:06/M
Top

Men 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Burns Bridgeport CT 539 67 50 27:29 8:52/M
2 Stephen Frank 556 66 65 30:34 9:52/M
Top

Women 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ann Onton Woodbridge CT 596 70 88 1:03:24 20:27/M
Top

Men 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Stevens Trumbull CT 587 81 76 34:27 11:07/M
2 Carl Sylvester Shelton CT 600 80 79 38:06 12:17/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com