HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Fool's 5K Race For DARE
March 30, 2013 - 5K
Easton, CT

OVERALL WINNERS

Travis Wooten, Riverhead, NY - 17:49
Miranda Forte, Easton, CT - 20:56

Mens Winner womens winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Staples
Elem School
WEATHER
44 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Travis Wooten                     Riverhead  NY         117    17   M       1 Top Fin               17:49      5:45/M
      2    George Buchanan                   Shelton  CT           181    54   M       1 50-59                 18:18      5:54/M
      3    Ben Ruffing                       Redding  CT           219    13   M       1 13-20                 18:53      6:05/M
      4    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        210    45   M       1 40-49                 19:12      6:12/M
      5    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         256    29   M       1 21-29                 19:23      6:15/M
      6    Alexander Dacey                   Easton  CT            268    27   M       2 21-29                 19:48      6:23/M
      7    Axel Efinger                      Easton  CT            234    14   M       2 13-20                 20:33      6:38/M
      8    John Faley                        Easton  CT             40    14   M       3 13-20                 20:40      6:40/M
      9    Paul Moriber                      Easton  CT            209    57   M       2 50-59                 20:51      6:44/M
     10    Tom Fatone                        Shelton  CT            88    55   M       3 50-59                 20:55      6:45/M
     11    Miranda Forte                     Easton  CT             46    28   F       1 Top Fin               20:56      6:45/M
     12    Kristen Mazzeo                    Easton  CT             93    29   F       1 21-29                 21:02      6:47/M
     13    Bill Hunter                       Fairfield  CT         205    51   M       4 50-59                 21:16      6:52/M
     14    Hannah Ceva                       Easton  CT              4    12   F       1  2-12                 21:20      6:53/M
     15    Grace Ellis                       Easton  CT             76    16   F       1 13-20                 21:29      6:56/M
     16    Tim Descipio                      Easton  CT            276    50   M       5 50-59                 21:45      7:01/M
     17    Brian Vincelette                  Easton  CT            204    41   M       2 40-49                 22:05      7:07/M
     18    Bill Begg                         Newtown  CT           279    49   M       3 40-49                 22:19      7:12/M
     19    Cory Langenbach                   Topsham  ME           216    13   F       2 13-20                 22:33      7:16/M
     20    Rob Mazzeo                        Fairfield  CT          74    36   M       1 30-39                 22:36      7:17/M
     21    Christian Holm-Hansen             Easton  CT            114    14   M       4 13-20                 22:51      7:22/M
     22    Daniel Fry                        Easton  CT            148    15   M       5 13-20                 22:51      7:22/M
     23    Chris Gomolak                     Easton  CT            231    45   M       4 40-49                 22:59      7:25/M
     24    Catherine Sprouls                 Westport  CT           32    12   F       2  2-12                 23:04      7:26/M
     25    Chris Tyler                       Stratford  CT          63    48   M       5 40-49                 23:12      7:29/M
     26    Katharine Radziewicz              Fairfield  CT          48    53   F       1 50-59                 23:20      7:32/M
     27    Glen Ferguson                     New Milford  CT       198    39   M       2 30-39                 23:23      7:33/M
     28    Seth Geeslin                      Stamford  CT          200    61   M       1 60-69                 23:40      7:38/M
     29    Brandon Tice                      Milan  OH             190    13   M       6 13-20                 23:41      7:38/M
     30    Cristina Romano                   Bethel  CT             24    19   F       3 13-20                 23:47      7:40/M
     31    Dana Ceva                         Easton  CT              3    16   F       4 13-20                 23:48      7:41/M
     32    Deven Vincelette                  Glastonbury  CT       201    9    M       1  2-12                 23:51      7:42/M
     33    William Vincelette                Glastonbury  CT       202    43   M       6 40-49                 23:51      7:42/M
     34    Heather Reardon                   Norwalk  CT            34    36   F       1 30-39                 23:56      7:43/M
     35    Gabe Tice                         Milan  OH             189    10   M       2  2-12                 24:00      7:45/M
     36    Matthew Lundy                     Monroe  CT            222    30   M       3 30-39                 24:01      7:45/M
     37    Leslie Stebbins                   Wilton  CT            261    23   F       2 21-29                 24:08      7:47/M
     38    Alexandra Sprouls                 Westport  CT           33    12   F       3  2-12                 24:12      7:48/M
     39    Matt Ruffing                      Redding  CT           218    53   M       6 50-59                 24:12      7:48/M
     40    Dave Schneider                    Easton  CT             53    41   M       7 40-49                 24:13      7:49/M
     41    Paul Skrtich                      Easton  CT            155    45   M       8 40-49                 24:15      7:49/M
     42    Michael Brownstein                Bethany  CT           179    48   M       9 40-49                 24:17      7:50/M
     43    Edward Tyrrell                    Ridgefield  CT        158    60   M       2 60-69                 24:23      7:52/M
     44    Evan Pitkoff                      Newtown  CT            60    57   M       7 50-59                 24:28      7:54/M
     45    Carson Teed                       Easton  CT             42    10   M       3  2-12                 24:33      7:55/M
     46    Liam McKeown                      Monroe  CT            203    48   M      10 40-49                 24:35      7:56/M
     47    Participant 214                                         214    0    F       1  0- 1                 24:36      7:56/M
     48    Katherine Waugh                   Easton  CT             64    15   F       5 13-20                 24:45      7:59/M
     49    Sarah Radziewicz                  Fairfield  CT          49    14   F       6 13-20                 25:02      8:05/M
     50    George Andriotis                  Bridgeport  CT        233    40   M      11 40-49                 25:04      8:05/M
     51    Luke Wergeles                     Easton  CT            105    11   M       4  2-12                 25:06      8:06/M
     52    Gary Chase                        Stamford  CT          183    45   M      12 40-49                 25:10      8:07/M
     53    William Euerle                    Hamden  CT            213    68   M       3 60-69                 25:11      8:07/M
     54    Joe Duffy                         Stratford  CT         142    28   M       3 21-29                 25:15      8:09/M
     55    Brendan McCarthy                  Easton  CT             56    10   M       5  2-12                 25:35      8:15/M
     56    Cindy Parrott                     Stamford  CT            8    42   F       1 40-49                 25:43      8:18/M
     57    James Burris                      Easton  CT            177    10   M       6  2-12                 25:53      8:21/M
     58    Gregory Moy                       Westport  CT           66    33   M       4 30-39                 26:01      8:24/M
     59    Anna Speck                        Easton  CT            230    11   F       4  2-12                 26:16      8:28/M
     60    Anne Gaston                       Wilton  CT            225    56   F       2 50-59                 26:17      8:29/M
     61    Douglas Silva                     Campina  BRAZ         211    32   M       5 30-39                 26:24      8:31/M
     62    Ed Ryan                           Bethel  CT            178    48   M      13 40-49                 26:26      8:32/M
     63    David Rossi                       Easton  CT            192    10   M       7  2-12                 26:28      8:32/M
     64    Robert Mazzeo                     Easton  CT             69    61   M       4 60-69                 26:30      8:33/M
     65    Harrison Wenig                    Easton  CT             73    10   M       8  2-12                 26:34      8:34/M
     66    Jennifer Schweiger                Milford  CT           103    35   F       2 30-39                 26:35      8:35/M
     67    Becky McCain                      Easton  CT            166    16   F       7 13-20                 26:36      8:35/M
     68    Jay Festa                         Easton  CT            168     0   M       1  0- 1                 26:42      8:37/M
     69    David Byron-Brown                 Brooklyn  NY          270    55   M       8 50-59                 26:45      8:38/M
     70    Janneta Bohlander                 Easton  CT             80    53   F       3 50-59                 26:51      8:40/M
     71    Kent Lyman                        Milford  CT            19    33   M       6 30-39                 26:53      8:40/M
     72    Michelle Burris                   Easton  CT            176    49   F       2 40-49                 26:54      8:41/M
     73    Carl Ceva                         Easton  CT              2    49   M      14 40-49                 26:56      8:41/M
     74    Nicole Franco                     Bridgeport  CT         57    25   F       3 21-29                 26:57      8:42/M
     75    Rich Zuvich                       Danbury  CT           124    58   M       9 50-59                 27:06      8:45/M
     76    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT         180    42   M      15 40-49                 27:09      8:45/M
     77    Austin Skrtich                    Easton  CT            156    12   M       9  2-12                 27:10      8:46/M
     78    Aidrich Frazier                   Bridgeport  CT         84    36   M       7 30-39                 27:19      8:49/M
     79    Brett Hugo                        Easton  CT            174    11   M      10  2-12                 27:22      8:50/M
     80    Tyler Petrino                     Easton  CT            163    11   M      11  2-12                 27:24      8:50/M
     81    Charles Johnson                   Easton  CT             72     9   M      12  2-12                 27:26      8:51/M
     82    Christian Simonson                Easton  CT             44    44   M      16 40-49                 27:28      8:52/M
     83    Sally Ann Ciarlo                  Waterbury  CT         144    47   F       3 40-49                 27:29      8:52/M
     84    Carla Johnson                     Easton  CT             71    42   F       4 40-49                 27:30      8:52/M
     85    David Orticelli                   Easton  CT            255    50   M      10 50-59                 27:31      8:53/M
     86    Mark Pastor                       Shelton  CT           278    44   M      17 40-49                 27:31      8:53/M
     87    Christopher Gomolak               Easton  CT            232    11   M      13  2-12                 27:32      8:53/M
     88    Chad Ellis                        Easton  CT             75    45   M      18 40-49                 27:32      8:53/M
     89    Kelly Connor                      Trumbull  CT           23    40   F       5 40-49                 27:32      8:53/M
     90    Annie Tamallanca                  Easton  CT            250    12   F       5  2-12                 27:33      8:53/M
     91    Elizabeth McCain                  Easton  CT            165    11   F       6  2-12                 27:33      8:53/M
     92    Will Spencer                      Monroe  CT              6    51   M      11 50-59                 27:34      8:54/M
     93    David D'Augelli                   Easton  CT            112    11   M      14  2-12                 27:38      8:55/M
     94    Jack Miles                        Easton  CT            125    10   M      15  2-12                 27:39      8:55/M
     95    Mike Giarratano                   Newtown  CT           263    67   M       5 60-69                 27:41      8:56/M
     96    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          89    60   F       1 60-69                 27:42      8:56/M
     97    Robert Menegay                    Easton  CT             45    56   M      12 50-59                 27:43      8:56/M
     98    Suzanne Chiaramonte               Easton  CT             29    36   F       3 30-39                 27:45      8:57/M
     99    Megan Ceva                        Easton  CT              5    18   F       8 13-20                 27:48      8:58/M
    100    Mason Leavitt                     Easton  CT             61     7   M      16  2-12                 27:52      8:59/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Caden Leavitt                     Easton  CT             62    10   M      17  2-12                 27:53      9:00/M
    102    Kristen Leavitt                   Easton  CT            269    44   F       6 40-49                 27:54      9:00/M
    103    Paige Niccoll                     Tappan  NY            182    42   F       7 40-49                 27:56      9:01/M
    104    Colin Holm-Hansen                 Easton  CT            115    11   M      18  2-12                 27:56      9:01/M
    105    Amy Hugo                          Easton  CT            173    42   F       8 40-49                 28:06      9:04/M
    106    Dan Stebbins                      Boston  MA            257    25   M       4 21-29                 28:17      9:07/M
    107    Whitney Hardy                     Boston  MA            260    25   F       4 21-29                 28:21      9:09/M
    108    Jack Kelly                        Easton  CT             79     9   M      19  2-12                 28:25      9:10/M
    109    Frank Turciano                    New Milford  CT       199    41   M      19 40-49                 28:25      9:10/M
    110    Adrianna Bohlander                Easton  CT             83     9   F       7  2-12                 28:28      9:11/M
    111    Jonathan Lam                      Easton  CT            236    12   M      20  2-12                 28:29      9:11/M
    112    Peter Bohlander                   Easton  CT             81    60   M       6 60-69                 28:38      9:14/M
    113    Jimmy Farnen                      Easton  CT            152    13   M       7 13-20                 28:42      9:15/M
    114    Phil Tamallanca                   Easton  CT            251    47   M      20 40-49                 28:53      9:19/M
    115    Drew Ellis                        Easton  CT             77    14   M       8 13-20                 29:12      9:25/M
    116    Blake Rozelle                     Easton  CT            154    15   M       9 13-20                 29:13      9:25/M
    117    Kurt Odell                        Fairfield  CT          47    36   M       8 30-39                 29:14      9:26/M
    118    William Glatzel                   Easton  CT            240    14   M      10 13-20                 29:17      9:27/M
    119    Jessica Lam                       Easton  CT            238    13   F       9 13-20                 29:17      9:27/M
    120    Brock Tice                        Milan  OH             185    8    M      21  2-12                 29:21      9:28/M
    121    Heather Swarts                    Naugatuck  CT         208    24   F       5 21-29                 29:24      9:29/M
    122    Jaime Bonetti                     Stratford  CT          70    31   F       4 30-39                 29:26      9:30/M
    123    Kenneth Kuilan                    Danbury  CT           184    41   M      21 40-49                 29:31      9:31/M
    124    Jake Fones                        Easton  CT            106    11   M      22  2-12                 29:32      9:32/M
    125    Ryan Lutinski                     Easton  CT            133    13   M      11 13-20                 29:52      9:38/M
    126    David Cusiak                      Easton  CT            246    10   M      23  2-12                 30:02      9:41/M
    127    Tiernan Lynch                     Easton  CT            161    11   M      24  2-12                 30:03      9:42/M
    128    Jake Petrino                      Easton  CT            162    11   M      25  2-12                 30:06      9:43/M
    129    Jake Martin                       Easton  CT            215    11   M      26  2-12                 30:14      9:45/M
    130    Isabella Merrill                  Easton  CT            110    10   F       8  2-12                 30:17      9:46/M
    131    Sumer Muqbil                      Easton  CT             90    10   F       9  2-12                 30:17      9:46/M
    132    Shakira Walston                   Bridgeport  CT        145    37   F       5 30-39                 30:21      9:47/M
    133    Jordyn Witkins                    Easton  CT            146    15   F      10 13-20                 30:25      9:49/M
    134    Joel Brewer                       Fairfield  CT           9    41   M      22 40-49                 30:28      9:50/M
    135    Kristen McCain                    Easton  CT            164    47   F       9 40-49                 30:35      9:52/M
    136    Jeffrey Williams                  Milford  CT            65    41   M      23 40-49                 30:35      9:52/M
    137    Monica Roche                      Fairfield  CT         175    74   F       1 70-99                 30:38      9:53/M
    138    Rob Labarbera                     Easton  CT             52    46   M      24 40-49                 30:49      9:56/M
    139    Arden Velenchik                   Easton  CT            252    9    F      10  2-12                 30:54      9:58/M
    140    Victoria Romaniello               Easton  CT             21    15   F      11 13-20                 30:59     10:00/M
    141    Chris Lee                         Fairfield  CT         248    51   M      13 50-59                 31:01     10:00/M
    142    Laurie Israel                     Easton  CT            235    0    F       2  0- 1                 31:02     10:01/M
    143    Tom Auray                         Easton  CT            281    49   M      25 40-49                 31:20     10:06/M
    144    Amy Zvovushe-Ramos                Monroe  CT             86    32   F       6 30-39                 31:22     10:07/M
    145    Julio Calish                      Easton  CT            120    11   M      27  2-12                 31:24     10:08/M
    146    Teddy Feroleto                    Easton  CT            196    10   M      28  2-12                 31:25     10:08/M
    147    Paul Varvaro                      Easton  CT            212    47   M      26 40-49                 31:32     10:10/M
    148    Michael Farnen                    Easton  CT            153    10   M      29  2-12                 31:33     10:11/M
    149    Glenn Newell                      Easton  CT            108    60   M       7 60-69                 31:42     10:14/M
    150    John Lambo                        Easton  CT            221    10   M      30  2-12                 31:53     10:17/M
    151    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            191    66   M       8 60-69                 31:58     10:19/M
    152    Jaylen Lutinski                   Easton  CT            134     8   M      31  2-12                 31:58     10:19/M
    153    Steven Lutinski                   Easton  CT            132    47   M      27 40-49                 32:00     10:19/M
    154    Alexander Newell                  Easton  CT            107    11   M      32  2-12                 32:16     10:25/M
    155    Connor Skrtich                    Easton  CT            157    10   M      33  2-12                 32:17     10:25/M
    156    Jean Wergeles                     Easton  CT            104    41   F      10 40-49                 32:22     10:26/M
    157    Laura McCarthy                    Easton  CT             54    43   F      11 40-49                 32:22     10:26/M
    158    Jack Farnen                       Easton  CT            254    6    M      34  2-12                 32:24     10:27/M
    159    James Farnen                      Easton  CT            151    44   M      28 40-49                 32:24     10:27/M
    160    Donna Cramond                     Monroe  CT              1    63   F       2 60-69                 32:36     10:31/M
    161    Grace Bohlander                   Easton  CT             82    14   F      12 13-20                 33:01     10:39/M
    162    Hanna Wheatley                    Easton  CT             97    11   F      11  2-12                 33:04     10:40/M
    163    David Wheatley                    Easton  CT            101    41   M      29 40-49                 33:04     10:40/M
    164    Janet Rossi                       Easton  CT            187    0    F       3  0- 1                 33:07     10:41/M
    165    Lawrence Cruz                     Weston  CT             67    48   M      30 40-49                 33:19     10:45/M
    166    Benjamin Cruz                     Weston  CT             68     9   M      35  2-12                 33:19     10:45/M
    167    Brittney Kish                     Shelton  CT            58    25   F       6 21-29                 33:38     10:51/M
    168    Beverly Lamar                     Andover  MA           197    42   F      12 40-49                 33:39     10:51/M
    169    Michael Dunn                      Middlebury  CT        207    29   M       5 21-29                 33:42     10:52/M
    170    Brenna Lindsay                    Newington  CT         206    23   F       7 21-29                 33:42     10:52/M
    171    Candi Tice                        Milan  OH             188    38   F       7 30-39                 33:44     10:53/M
    172    John Tice                         Milan  OH             186    44   M      31 40-49                 33:46     10:54/M
    173    Hannah Wergeles                   Easton  CT             87    11   F      12  2-12                 33:57     10:57/M
    174    Sharon Stemme                     Easton  CT             35    46   F      13 40-49                 34:00     10:58/M
    175    Patty Carton                      Stratford  CT         253    74   F       2 70-99                 34:17     11:04/M
    176    Alex Goncalves                    Easton  CT            242    14   M      12 13-20                 34:35     11:09/M
    177    Cara Frazier                      Bridgeport  CT         85    36   F       8 30-39                 35:04     11:19/M
    178    Ray Guercio                       Bethel  CT            159    55   M      14 50-59                 35:09     11:20/M
    179    Jennifer Kaplanka                 Ansonia  CT           109    31   F       9 30-39                 35:38     11:30/M
    180    Alexander Solimene                Easton  CT            264    12   M      36  2-12                 35:43     11:31/M
    181    Caroline Teed                     Easton  CT             41    10   F      13  2-12                 35:50     11:34/M
    182    Patrick Fry                       Easton  CT            147    11   M      37  2-12                 36:57     11:55/M
    183    Chunwang Lam                      Easton  CT            245    43   M      32 40-49                 37:04     11:57/M
    184    Juliet Lam                        Easton  CT            237    9    F      14  2-12                 37:05     11:58/M
    185    Chris Griffin                     Easton  CT            128    42   M      33 40-49                 37:10     11:59/M
    186    William Grob                      Easton  CT            141    10   M      38  2-12                 37:10     11:59/M
    187    Bettina Grob                      Easton  CT            140    46   F      14 40-49                 37:11     12:00/M
    188    Arushi Srivastava                 Easton  CT             92    10   F      15  2-12                 38:13     12:20/M
    189    Claire McCann                     Easton  CT            229    11   F      16  2-12                 38:14     12:20/M
    190    Conor Stemme                      Easton  CT             37    13   M      13 13-20                 38:24     12:23/M
    191    Sarah Mauro                       Easton  CT            136     8   F      17  2-12                 38:25     12:24/M
    192    Rebecca Mauro                     Easton  CT            135    10   F      18  2-12                 38:25     12:24/M
    193    Carolyn McCann                    Easton  CT            228    42   F      15 40-49                 38:37     12:27/M
    194    Brian Janock                      Easton  CT            193    44   M      34 40-49                 38:38     12:28/M
    195    Brendan Higgins                   Easton  CT            259    11   M      39  2-12                 38:45     12:30/M
    196    Johanna Jackson                   Easton  CT            172    11   F      19  2-12                 39:09     12:38/M
    197    Cindy Jackson                     Easton  CT            171    41   F      16 40-49                 39:09     12:38/M
    198    R Barnett                         Easton  CT            227    11   M      40  2-12                 39:28     12:44/M
    199    Ryan Eden                         Easton  CT            223    11   M      41  2-12                 39:28     12:44/M
    200    Sofia Goncalves                   Easton  CT            243    9    F      20  2-12                 39:52     12:52/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Katherine Burris                  Easton  CT            277    9    F      21  2-12                 40:00     12:54/M
    202    Charlotte Ellis                   Easton  CT            139    10   F      22  2-12                 40:02     12:55/M
    203    Samantha Romaniello               Easton  CT             20    11   F      23  2-12                 40:04     12:55/M
    204    Alexander Metro                   New Haven  CT          94    72   M       1 70-99                 40:18     13:00/M
    205    Bruno Solimene                    Easton  CT            265    6    M      42  2-12                 40:30     13:04/M
    206    Michael Solimene                  Easton  CT            266    43   M      35 40-49                 40:30     13:04/M
    207    Arabella Caruso                   Easton  CT            126    10   F      24  2-12                 40:40     13:07/M
    208    Bruce Mauro                       Easton  CT            137     5   M      43  2-12                 40:42     13:08/M
    209    Michelle Mauro                    Easton  CT            138    39   F      10 30-39                 40:43     13:08/M
    210    Ryan Calish                       Easton  CT            249    11   M      44  2-12                 40:51     13:11/M
    211    Christian Hiden                   Weston  CT            247    11   M      45  2-12                 41:50     13:30/M
    212    Sasha Linley                      Easton  CT            271    10   M      46  2-12                 41:51     13:30/M
    213    Alyssa Babcock                    Easton  CT             26    15   F      13 13-20                 41:56     13:32/M
    214    Kayleigh Griffin                  Easton  CT            129    10   F      25  2-12                 41:57     13:32/M
    215    Grace Griffin                     Easton  CT            130     8   F      26  2-12                 41:58     13:32/M
    216    Caitlin McCarthy                  Easton  CT             55    12   F      27  2-12                 42:13     13:37/M
    217    Annette D'Angelli                 Easton  CT            217    47   F      17 40-49                 42:19     13:39/M
    218    Robert Babcock                    Easton  CT             25    11   M      47  2-12                 42:28     13:42/M
    219    Kevin Keating                     Easton  CT            111    11   M      48  2-12                 42:41     13:46/M
    220    Anita Wooten                      Riverhead  NY         116    47   F      18 40-49                 43:29     14:02/M
    221    Mike Hanock                       Easton  CT            194    14   M      14 13-20                 43:36     14:04/M
    222    Ryan Hanock                       Easton  CT            195    10   M      49  2-12                 43:39     14:05/M
    223    Siobhan Stemme                    Easton  CT             36    10   F      28  2-12                 43:56     14:10/M
    224    Margaret Brady                    Easton  CT             96    11   F      29  2-12                 44:05     14:13/M
    225    Gabrielle Johnston                Easton  CT            267    11   F      30  2-12                 44:26     14:20/M
    226    Participant   169                                       169     0   M       2  0- 1                 44:26     14:20/M
    227    Brad Barnett                      Easton  CT            224    42   M      36 40-49                 44:35     14:23/M
    228    Ella Barnett                      Easton  CT            226    7    F      31  2-12                 44:35     14:23/M
    229    Cynthia Lam                       Easton  CT            239    42   F      19 40-49                 46:09     14:53/M
    230    Patti Romaniello                  Easton  CO             22    48   F      20 40-49                 46:32     15:01/M
    231    Kimberly Babcock                  Easton  CT             27    49   F      21 40-49                 46:33     15:01/M
    232    John Broadbin                     Easton  CT            150    11   M      50  2-12                 46:42     15:04/M
    233    Bernadette Brady                  Easton  CT            100    47   F      22 40-49                 46:49     15:06/M
    234    Alison Lee-Dubon                  Stamford  CT           30    36   F      11 30-39                 49:40     16:01/M
    235    Michael Dubon                     Stamford  CT           31     9   M      51  2-12                 49:41     16:02/M
    236    Isabel Gonzalves                  Easton  CT            244    43   F      23 40-49                 51:12     16:31/M
    237    Jose Oliveira                     Easton  CT            241    75   M       2 70-99                 51:12     16:31/M
    238    Carl Linley                       Easton  CT            272    56   M      15 50-59                 52:12     16:50/M
    239    Chris Linley                      Easton  CT            273    50   F       4 50-59                 52:12     16:50/M
    240    George James                      Easton  CT             18    42   M      37 40-49                 52:35     16:58/M
    241    George James                      Easton  CT             17    10   M      52  2-12                 52:35     16:58/M
    242    Shikha Sharma                     Easton  CT             91    43   F      24 40-49                 52:46     17:01/M
    243    Christine Calvert                 Easton  CT            262    44   F      25 40-49                 52:47     17:02/M
    244    Kelly Higgins                     Easton  CT            258    43   F      26 40-49                 52:47     17:02/M
    245    Kristy Gerdo                      Monroe  CT             15    34   F      12 30-39                 53:35     17:17/M
    246    Victoria Bilash                   Easton  CT            121    10   F      32  2-12                 54:31     17:35/M
    247    Louie Dortenzio                   Easton  CT             98    11   M      53  2-12                 54:42     17:39/M
    248    Maureen Fitzsimmons               Easton  CT            160    74   F       3 70-99                 54:44     17:39/M
    249    Alison Byron-Brown                Branford  CT          274    58   F       5 50-59                 55:54     18:02/M
    250    Justin Calvert                    Easton  CT            167    12   M      54  2-12                 56:32     18:14/M


Age Division Results



Men: 0- 1 2-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 1 2-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Miranda Forte Easton CT 46 28 11 20:56 6:45/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Travis Wooten Riverhead NY 117 17 1 17:49 5:45/M
Top

Female No Age Reported

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Participant 214 214 0 47 24:36 7:56/M
2 Laurie Israel Easton CT 235 0 142 31:02 10:01/M
3 Janet Rossi Easton CT 187 0 164 33:07 10:41/M
Top

Male No Age Reported

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jay Festa Easton CT 168 0 68 26:42 8:37/M
2 Participant 169 169 0 226 44:26 14:20/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Ceva Easton CT 4 12 14 21:20 6:53/M
2 Catherine Sprouls Westport CT 32 12 24 23:04 7:26/M
3 Alexandra Sprouls Westport CT 33 12 38 24:12 7:48/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deven Vincelette Glastonbury CT 201 9 32 23:51 7:42/M
2 Gabe Tice Milan OH 189 10 35 24:00 7:45/M
3 Carson Teed Easton CT 42 10 45 24:33 7:55/M
Top

Female 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Ellis Easton CT 76 16 15 21:29 6:56/M
2 Cory Langenbach Topsham ME 216 13 19 22:33 7:16/M
3 Cristina Romano Bethel CT 24 19 30 23:47 7:40/M
Top

Male 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Ruffing Redding CT 219 13 3 18:53 6:05/M
2 Axel Efinger Easton CT 234 14 7 20:33 6:38/M
3 John Faley Easton CT 40 14 8 20:40 6:40/M
Top

Female 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Mazzeo Easton CT 93 29 12 21:02 6:47/M
2 Leslie Stebbins Wilton CT 261 23 37 24:08 7:47/M
3 Nicole Franco Bridgeport CT 57 25 74 26:57 8:42/M
Top

Male 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shea Shapiro Fairfield CT 256 29 5 19:23 6:15/M
2 Alexander Dacey Easton CT 268 27 6 19:48 6:23/M
3 Joe Duffy Stratford CT 142 28 54 25:15 8:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Reardon Norwalk CT 34 36 34 23:56 7:43/M
2 Jennifer Schweiger Milford CT 103 35 66 26:35 8:35/M
3 Suzanne Chiaramonte Easton CT 29 36 98 27:45 8:57/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rob Mazzeo Fairfield CT 74 36 20 22:36 7:17/M
2 Glen Ferguson New Milford CT 198 39 27 23:23 7:33/M
3 Matthew Lundy Monroe CT 222 30 36 24:01 7:45/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Parrott Stamford CT 8 42 56 25:43 8:18/M
2 Michelle Burris Easton CT 176 49 72 26:54 8:41/M
3 Sally Ann Ciarlo Waterbury CT 144 47 83 27:29 8:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wesley Oliveira Bridgeport CT 210 45 4 19:12 6:12/M
2 Brian Vincelette Easton CT 204 41 17 22:05 7:07/M
3 Bill Begg Newtown CT 279 49 18 22:19 7:12/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katharine Radziewicz Fairfield CT 48 53 26 23:20 7:32/M
2 Anne Gaston Wilton CT 225 56 60 26:17 8:29/M
3 Janneta Bohlander Easton CT 80 53 70 26:51 8:40/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Buchanan Shelton CT 181 54 2 18:18 5:54/M
2 Paul Moriber Easton CT 209 57 9 20:51 6:44/M
3 Tom Fatone Shelton CT 88 55 10 20:55 6:45/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Goldstein Fairfield CT 89 60 96 27:42 8:56/M
2 Donna Cramond Monroe CT 1 63 160 32:36 10:31/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Geeslin Stamford CT 200 61 28 23:40 7:38/M
2 Edward Tyrrell Ridgefield CT 158 60 43 24:23 7:52/M
3 William Euerle Hamden CT 213 68 53 25:11 8:07/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 175 74 137 30:38 9:53/M
2 Patty Carton Stratford CT 253 74 175 34:17 11:04/M
3 Maureen Fitzsimmons Easton CT 160 74 248 54:44 17:39/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Metro New Haven CT 94 72 204 40:18 13:00/M
2 Jose Oliveira Easton CT 241 75 237 51:12 16:31/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com