HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

White Woods XC Series
Litchfield, CT

July 18, 2013

Timing & Results by:
Dave Driscoll


WHITES WOODS CROSS COUNTRY
Summer Series 2013
Week 3
(Conditions; 87 degrees, sunny, tolerable trails)
Timing by:
SUNSTROKE  TIMING SYSTEM
Marathon Bob,  5k Dave,  Hawk & the Steamy Sticker Team

2K
1. Paul Dunahoo, 14, Goshen                                     8:05
2. Nathan Dunahoo, 13, Goshen                               8:22
3. Jeffrey Dingwell, 58, Bethlehem                          9:00
4. Rebecca Dunahoo, 11, Goshen                             12:17
5. Galvin Brayton, 11, Bethlehem                            12:35
6. Helen Tran, 12, Waterbury                                   12:38
7. Garrett  Girgasky, 9, Bethlehem                          12:40
8.  Gary Girgasky, 41, Bethlehem                             12:41
9. Evan Belles, 6, Brookfield                                      14:14
10. Sarah Dingwell, 11, Bethlehem                          14:24
11. Nicole Chambers, 32, Winsted                           14:37
12. Sadie Girgasky, 7, Bethlehem                             15:05
13. Addison Brayton, 7, Bethlehem                         15:06
14. Jane Girgasky, 37, Bethlehem                             15:08
15. Douglas Tran, 9,  Waterbury                               15:25
16. Leif Johnson, 5, Norfolk                                         15:27
17. Jordan Suckley, 8, Burlington                              19:52
18. Mara Suckley, 11, Burlington                               19:57
19. Kathy Suckley, 40, Burlington                              19:59

3K
1. Ivy Walker, 11, Southbury                                        12:13
2. Chas Greystone, 58,  Washington                           12:37
3. Jim Ottowitz, 49, Watertown                                    13:54
4. Daniel Ottowitz, 11, Watertown                              13:55
5. Journey Singleton, 12, Waterbury                           14:18
6. Kevin Gabree, 12, Southington                                 14:30
7. Monica Oakes, 15,  Plymouth                                    14:32
8. Emma Caisse, 16, Terryville                                      15:15
9. Richmond Le, 12, Cheshire                                        15:16
10. Katie Bobinski, 19, Torrington                               16:26
11. Sam Gabree, 12, Southington                                  16:38
12. Dwyer Grimes, 13, Newtown                                   17:28
13. Christina Nguyen, 14, Cheshire                               17:51
14. Fuller Walker, 13, Southbury                                   18:17
15. Charlotte Murphy, 16, Southbury                           18:18
16. Chris Gaudette, 46, Thomaston                               19:17
17. McKay Legg , 6, Southbury                                        19:38
18.  Amanda Binghi, 17,  Barkhamsted                         21:48
4K
1. Peter Bakker, 15,  Barkhamsted                                15:52
2. Carly Schuyler, 17, Bethel                                            16:27
3. Rob Zapletal, 43, New Milford                                    16:47
4. Chris Murphy, 39, Southbury                                      19:37
5. Peter Bakker, Jr., 51, Barkhamsted                            21:07
6. Mady Malczynski, 16, Torrington                               21:22
7. Jamie Grome, 19,  Woodbury                                       22:22
8. Chris Brown, 13,  New Hartford                                  22:30
9. Tara Sundie, 37, Winsted                                               23:54
10. Bob Brown, 57, New Hartford                                   25:56

5K
1. Rocco Botto,  30, Cornwall                                            17:30
2. Matt Mona, 17, Barkhamsted                                        17:32
3. Conor  Courtney, 15, Litchfield                                     17:40
4. Samantha Glass, 16, Goshen                                           17:56**Course Record
5. Noe  Gaudette, 14, Thomaston                                       19:14
6. Bryan Atwood, 45, Litchfield                                          19:15
7. Kyle Courtney, 23, Litchfield                                           19:51
8. Mateo Tiul, 13, Litchfield                                                  20:03
9. Tony Perugini, 33, Oxford                                                 20:14
10. Peyton Mello, 13, Litchfield                                           20:28
11. Sara Belles, 32, Brookfield                                             20:44
12. Kim Marchand, 49, Torrington                                     20:50
13. Nina Zweig,  16, Sherman                                               21:00
14. Ted Choi-Hausman, 46, Brooklyn, New York           21:14
15. Skip Renzullo, 57, Torrington                                        22:04
16. Marty Maldonaldo, 54, Unionville                                22:34
17. Kevin Noll, 48, Northfield                                                22:47
18. Hanna Murphy, 12, Southbury                                       22:49
19. Claire Scherf, 14, Bethlehem                                           23:05
20. Hanna Gregory, 15, Woodbury                                       23:17
21. Meghan Grimes, 16,  Sandy Hook                                  23:18
22. Charlotte Eberhardt, 15, Thomaston                            23:32
23. Thomas  Brayton, 15, Bethlehem                                   23:40
24. Maggie Swomley, 15, Litchfield                                      24:00
25. Katie Pratt, 25, Bantam                                                     24:36 
26. Bryan Sundie, 39, Winsted                                               24:59
27. Chris Hoyt, 13, Salisbury                                                   25:01
28. Tom Brayton, 51, Bethlehem                                           25:17
29. Diane Jakobsen, 38, Torrington                                       25:31
30. Johan Winsser, 65, West Cornwall                                 26:03
31. Fred Bourne, 55, Litchfield                                               26:24
32. Emily Swomley, 49, Litchfield                                          27:29
33. Jen Mello, 43, Litchfield                                                      27:38
34. Samantha Benham, 14, New Hartford                           29:28
35. Allen Dunahoo, 45, Goshen                                                29:59
36. Liz Veillette, 18, Bethlehem                                               30:43
37. John Clock,  64, Bantam                                                       30:44
38. Sarah Lucas, 12, Barkhamsted                                          32:42

 

WHITES WOODS
SUMMER SERIES
CROSS-COUNTRY
2004-2013

 

 

TOP TEN TIMES: 3K Summer Series
Male     Course Record:  9:21, Mike Hall, New Milford ‘07
9:21, Daniel Lane, Goshen ‘10

  1. Mike Hall, New Milford (9:21) ‘07

Dan Lane, Goshen (9:21) ‘10

  1. Bob Davenport, Litchfield (9:42) ‘04
  2. Mike Owens, Goshen, (9:44) ‘04
  3. Steve Pretak, Torrington (9:49) ‘04
  4. Peter  Kanieg, Medford, Mass. (9:53) ‘06
  5. Dan Berry, Sheffield, Mass. (9:59) ‘04

Jackson Morrow, Harwinton (9:59) ‘12

  1. Spencer Sass, Litchfield (10:03) ‘05
  2. Jeromie Schumacher, Morris (10:05) ‘08

Matthew Remigino, West Hartford (10:05) ‘12
10. Robert F. Dwyer, Jr., Winsted (10:07) ‘09

 

Female    Course Record: 10:43, Brittany Heninger, Bristol ‘11

     1.   Brittany Heninger, Bristol (10:43) ‘11
2.   Annmarie Tuxbury, New Hartford, (10:52) ‘10
3.   Madeline Marecki, Morris (11:11) ‘04
Marge DeMarrais, Sharon (11:11) ‘10
5.   Emily Mallick, Torrington (11:18) ‘05
6.   Sabrina Olsen, Thomaston (11:23)
7.   Rachael Rosow, Avon (11:36) ‘10
8.   Andrea Szarkowicz, Watertown (11:38) ‘05
9.   Isabel Balcezak, Litchfield (11:40) ‘12
10. Jill Snopkowski, Torrington (12:00) ‘04

 

TOP 10 TIMES: 4K Summer Series
Male   Course Record: 14:08, Rich Klauber, Thomaston, ‘06

  1. Rich Klauber, Thomaston (14:08) ‘06
  2. Josh Olsen, Thomaston (14:20) ‘06
  3. Jackson Morrow, Harwinton (14:44) ‘12
  4. Nick Dalidowitz, Southington (15:04) ‘12
  5. Tim Olsen, Thomaston (15:04) ‘06
  6. Kyle Courtney, Litchfield (15:11) ‘06
  7. Ethan Rohlander, Ridgefield (15:11) ‘12
  8. Mario Longo, Cheshire (15:24) ‘12
  9. Eric Normandin, Thomaston (15:41) ‘06
  10. Jonathan Delmore, Warren (15:43) ‘12

 

      

 

Female   Course Record: 15:30, Brittany Heninger, Bristol, ‘11

      1.   Brittany Heninger, Bristol (15:30) ‘11
2.   Annmarie Tuxbury, New Hartford, (16:01) ‘11
3.   Carly Schuyler, Bethel, (16:27) ‘13
4.   Sabrina Olsen, Thomaston (16:31) ‘09
5.   Isabel Balczak, Litchfield (16:32) ‘11
6.   Anna Shields, Harwinton (16:35) ‘06
7.   Lucy Balcezak, Litchfield (17:15) ‘11
8.  Andrea Szarkowicz,Watertown (17:58) ‘07
9.  Sara Tarascio, Southbury (18:01) ‘11
10.  Megan Bobinski, Torrington (18:04) ‘09

TOP 10 TIMES: 5K Summer Series
Male     Course Record: 14:57, Josh Olsen, Thomaston (14:57.48) ‘12

 

  1. Josh Olsen, Thomaston (14:57.48) ‘12
  2. Richard Klauber, Thomaston (15:14) ‘08
  3. Tom Woermer, Watertown (15:58.68) ‘12
  4. Jeremy Schmid, Litchfield (15:59) ‘09
  5. Tim Johnson, Thomaston (16:01) ‘12
  6. Colin McCrory, Southbury (16:03) ‘10
  7. Wyatt Golding, Bantam (16:04) ‘08

     8.   Dan Lane, Goshen, (16:05) ‘11
9.   Quinton Hoey, Watertown (16:13) ‘11
10. Colin Gannon, Litchfield (16:15) ‘12

Female   Course Record: 17:56, Samantha Glass, Goshen ‘13

1. Samantha Glass, Goshen (17:56) ‘13
2. Madeleine Marecki, New Canaan (17:57) ‘08
3. Annmarie Tuxbury,  New Hartford (17:58) ‘10
4. Brittany Heninger, Bristol (18:35) ‘11
5. Sara Belles,Brookfield (18:51) ‘11
6. Sabrina Olsen, Thomaston (18:53) ‘12
7. Andrea Szarkowicz,Watertown (18:56) ‘11
8. Becky Perugini, Thomaston (19:05) ‘11
9. Hannah Bourne, Litchfield (19:19) ‘10
10. Meredith Remigino, West Hartford (19:22)  ‘12

 

TOP 10 TIMES: 2K Summer Series
Male  Course Record:  6:42.09, Jackson Morrow, Harwinton ‘12

1. Jackson Morrow, Harwinton (6:42.09) ‘12
2. Alex Abraham, Southbury (7:05) ‘11
3. Lane Maher, Harwinton (7:18) ‘12
4. John Sudol, Morris (7:32) ‘11
5. Shadow Periera, Torrington (7:43) ‘12
6. Sean Labbe, Riverton, (7:54) ‘13
7. Nathan Dunahoo, Goshen (7:56) ‘12
8. Tyler Remigino, West Hartford  (8:02) ‘12
9. Paul Dunahoo, Goshen (8:06) ‘12
10. Chris Mangini, New Hartford (8:21) ‘12

Female  Course Record:  7:09, Brittany Heninger, Bristol ‘11

1. Brittany Heninger, Bristol (7:09) ‘11
2. Ashlynn Cook, Torrington (8:27) ‘12
3. Megan Bobinski, Torrington (8:28) ‘11
4. Kailie Rockness, Litchfield (8:43) ‘12
4. Elli Spring, Harwinton (8:45) ‘1
5. Kateri Danay, Waterbury (8:58) ‘11
6. Corinne Morrow, Harwinton (9:04) ‘11
7. Morgan Daley, Norfolk, (9:34) ‘11
8. Amber Reed, Bristol, (9:44) ‘12
9. Katie Bobinski, Torrington (9:48) ‘11
10. Amanda Foley, Southbury (9:53) ‘11


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com