HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Fest 5K
June 23, 2013 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

Todd Forselius, Cheshire, CT - 18:19
Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 20:10

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
North Haven
Fairgrounds
WEATHER
73 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Todd Forselius                    Cheshire  CT           55    45   M       1 Top Fin               18:19      5:55/M
      2    Riley O'Connell                   Wallingford  CT        98    17   M       1 16-19                 18:21      5:55/M
      3    Robert Schape                     Guilford  CT          291    28   M       1 20-29                 18:28      5:57/M
      4    Mike Longo                        Cheshire  CT          214    41   M       1 40-49                 18:43      6:02/M
      5    Tom Pescatore                     New Haven  CT          56    17   M       2 16-19                 18:50      6:05/M
      6    Kevin Goehring                    Farmington  CT         72    50   M       1 50-59                 18:55      6:06/M
      7    Charles Hornak                    Hamden  CT             53    45   M       2 40-49                 19:29      6:17/M
      8    Paul Baldini                      North Haven  CT       183    41   M       3 40-49                 19:31      6:18/M
      9    Mike Song                         Guilford  CT          202    49   M       4 40-49                 19:36      6:19/M
     10    Keith Cargan                      North Haven  CT       185    37   M       1 30-39                 19:53      6:25/M
     11    Stephen Donnelly                  North Branford  CT     59    24   M       2 20-29                 19:59      6:27/M
     12    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT       116    17   F       1 Top Fin               20:10      6:30/M
     13    Mike Nolan                        Hamden  CT            212    20   M       3 20-29                 20:25      6:35/M
     14    Dave Bruzik                       Rocky Hill  CT        137    47   M       5 40-49                 20:56      6:45/M
     15    Miguel Ramirez                    Wethersfield  CT      273    56   M       2 50-59                 21:04      6:48/M
     16    Dave Chameides                    Oxford  CT              7    54   M       3 50-59                 21:09      6:49/M
     17    Jake Harris                       Berlin  CT             35    14   M       1 13-15                 21:10      6:50/M
     18    William Palmieri                  Guilford  CT           42    20   M       4 20-29                 21:14      6:51/M
     19    Michael Prinzivalli               Hamden  CT             37    39   M       2 30-39                 21:44      7:01/M
     20    Gregory Hays                      Cheshire  CT           17    33   M       3 30-39                 21:45      7:01/M
     21    Chelsea Krombel                   Wallingford  CT       277    25   F       1 20-29                 21:46      7:01/M
     22    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         234    29   F       2 20-29                 21:49      7:02/M
     23    Chris Kennedy                       CAN                 239    43   M       6 40-49                 21:52      7:03/M
     24    Bill Schrlau                      Southington  CT        46    44   M       7 40-49                 21:53      7:04/M
     25    Sean Reynolds                     Wallingford  CT       285    39   M       4 30-39                 21:55      7:04/M
     26    Rich Steeves                      North Haven  CT         5    63   M       1 60-69                 22:13      7:10/M
     27    Adam Osmond                       Farmington  CT        115    45   M       8 40-49                 22:13      7:10/M
     28    Stephanie Sullivan                Branford  CT           64    11   F       1  2-12                 22:19      7:12/M
     29    James Pettit                      Cheshire  CT           47    13   M       2 13-15                 22:29      7:15/M
     30    Filip Bartnik                     Vernon  CT            216    26   M       5 20-29                 22:30      7:15/M
     31    Martin Espino                     Trumbull  CT          206    53   M       4 50-59                 22:33      7:16/M
     32    Barry Odabashian                  Madison  CT           207    56   M       5 50-59                 22:43      7:20/M
     33    Shira Bedford                     Woodbridge  CT         74    15   F       1 13-15                 22:44      7:20/M
     34    Rachel Fleischer                  Derby  CT             181    13   F       2 13-15                 22:46      7:21/M
     35    Timothy Crosby                    North Haven  CT       270    47   M       9 40-49                 22:50      7:22/M
     36    Linda Cordova                     Hamden  CT            278    48   F       1 40-49                 22:58      7:25/M
     37    Jameson O'Connell                 Wallingford  CT        97    12   M       1  2-12                 23:03      7:26/M
     38    Mark Laudati                      Winsted  CT           276    54   M       6 50-59                 23:05      7:27/M
     39    David Thompson                    North Haven  CT       148    27   M       6 20-29                 23:14      7:30/M
     40    Richard Evans                     Fairfield  CT         238    40   M      10 40-49                 23:14      7:30/M
     41    Kiley Rodriguez                   Derby  CT             247    13   F       3 13-15                 23:24      7:33/M
     42    Kristen Setevage                  New York  NY          147    31   F       1 30-39                 23:28      7:34/M
     43    Mike Palmieri                     Guilford  CT           41    20   M       7 20-29                 23:32      7:35/M
     44    Kris Overstrum                    Wallingford  CT        15    51   F       1 50-59                 23:33      7:36/M
     45    Evan Pitkoff                      Newtown  CT           193    57   M       7 50-59                 23:35      7:36/M
     46    Emily Birney                      Wallingford  CT       190    11   F       2  2-12                 23:45      7:40/M
     47    Rob Creamer                       Ridgefield  CT        274    49   M      11 40-49                 23:53      7:42/M
     48    Andy Bedford                      Woodbridge  CT         73    47   M      12 40-49                 23:56      7:43/M
     49    Billy Casey                       Torrington  CT         88    25   M       8 20-29                 23:57      7:44/M
     50    Stuart Semmel                     New Haven  CT          31    47   M      13 40-49                 23:57      7:44/M
     51    Mark Harris                       Berlin  CT             36    46   M      14 40-49                 23:57      7:44/M
     52    Katie Esposito                    Hamden  CT            232    22   F       3 20-29                 24:02      7:45/M
     53    Sam Preschel                      North Haven  CT       184    13   M       3 13-15                 24:16      7:50/M
     54    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        256    30   F       2 30-39                 24:20      7:51/M
     55    Josh Cremeans                     Plainville  CT         30    27   M       9 20-29                 24:29      7:54/M
     56    Patrick Kearney                   Hamden  CT            283    50   M       8 50-59                 24:33      7:55/M
     57    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          290    59   M       9 50-59                 24:38      7:57/M
     58    Lucas Biran                       No.haven  CT          229    12   M       2  2-12                 24:38      7:57/M
     59    Thomas McCormack                  Hamden  CT            199    62   M       2 60-69                 24:45      7:59/M
     60    Sarah Brenner                     North Branford  CT    223    17   F       1 16-19                 24:48      8:00/M
     61    Lena O'Keefe                      Glastonbury  CT       217    26   F       4 20-29                 24:48      8:00/M
     62    Mike Underwood                    Hebron  CT            196    57   M      10 50-59                 24:50      8:01/M
     63    Bill Connolly                     North Haven  CT        18    42   M      15 40-49                 24:51      8:01/M
     64    Joe Palmieri                      Guilford  CT           40    17   M       3 16-19                 24:51      8:01/M
     65    Maureen Doheny                    New York  NY           71    27   F       5 20-29                 24:52      8:01/M
     66    Fonda Gendron                     New Britain  CT       130    34   F       3 30-39                 24:54      8:02/M
     67    Joseph Mammano                    Derby  CT             178    13   M       4 13-15                 24:55      8:02/M
     68    Nick Costanzo                     North Haven  CT       132    24   M      10 20-29                 25:00      8:04/M
     69    Raymond Biagtan                   Hamden  CT            213    41   M      16 40-49                 25:01      8:04/M
     70    Tristan Pruzinsky                 Derby  CT             173    13   M       5 13-15                 25:02      8:05/M
     71    Jillian Coloner                   Guilford  CT          292    29   F       6 20-29                 25:05      8:05/M
     72    Danielle Carlino                  Northford  CT          58    23   F       7 20-29                 25:08      8:06/M
     73    Matthew Wilson                    Brooklyn  NY          186    29   M      11 20-29                 25:11      8:07/M
     74    Shannon Flynn                     North Haven  CT       281    42   M      17 40-49                 25:13      8:08/M
     75    Lori Pedro                        Northford  CT         143    50   F       2 50-59                 25:25      8:12/M
     76    Ian Norden                        North Haven  CT       123    15   M       6 13-15                 25:27      8:13/M
     77    Riley Pettit                      Cheshire  CT           50    11   F       3  2-12                 25:29      8:13/M
     78    Kate McLoughlin                   North Haven  CT       133    25   F       8 20-29                 25:37      8:16/M
     79    Chris Wilson                      Wallingford  CT       200    39   M       5 30-39                 25:40      8:17/M
     80    Karen Pettit                      Cheshire  CT           49    47   F       2 40-49                 25:43      8:18/M
     81    Meagan Guy                        Berlin  CT            108    23   F       9 20-29                 25:45      8:18/M
     82    Li Kang                           Rocky Hill  CT        280    35   M       6 30-39                 25:50      8:20/M
     83    Betsy Overstrum                   Wallingford  CT        16    11   F       4  2-12                 25:53      8:21/M
     84    Jack Cronan                       Branford  CT            6    66   M       3 60-69                 25:55      8:22/M
     85    Jenny Ames                        Shelton  CT           182    31   F       4 30-39                 25:55      8:22/M
     86    Corey Carpenter                   Torrington  CT         84    26   M      12 20-29                 25:57      8:22/M
     87    Samantha Inthapanhya              Derby  CT             248    12   F       5  2-12                 25:58      8:23/M
     88    Pink Wright                       Goshen  CT            145     8   M       3  2-12                 26:03      8:24/M
     89    William Shaw                      Wallingford  CT       208    56   M      11 50-59                 26:05      8:25/M
     90    Mickey Benedetto                  Wallingford  CT       271    50   M      12 50-59                 26:10      8:26/M
     91    Robert Menegay                    Easton  CT             54    57   M      13 50-59                 26:11      8:27/M
     92    Brian Ganley                      Orange  CT            205    46   M      18 40-49                 26:11      8:27/M
     93    Steven Munzer                     North Haven  CT        26    47   M      19 40-49                 26:24      8:31/M
     94    Colleen Johnson                   Greenwood Village     149    24   F      10 20-29                 26:31      8:33/M
     95    Patrick Birney                    Wallingford  CT       189    47   M      20 40-49                 26:36      8:35/M
     96    Ed Ryan                           Bethel  CT             39    48   M      21 40-49                 26:38      8:35/M
     97    Cathy Nestor                      Madison  CT            89    52   F       3 50-59                 26:46      8:38/M
     98    Bob Brooks                        Oxford                142    46   M      22 40-49                 26:50      8:39/M
     99    Stephen Brooks                    East Lyme  CT         157    52   M      14 50-59                 26:50      8:39/M
    100    Brenna Creamer                    Ridgefield  CT        275    14   F       4 13-15                 26:52      8:40/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Kevin Patchell                    Wallingford  CT       129    55   M      15 50-59                 26:52      8:40/M
    102    Kathleen Buckley                  No.haven  CT          253    25   F      11 20-29                 27:01      8:43/M
    103    Allison Hanlon                    East Haven  CT        261    21   F      12 20-29                 27:02      8:43/M
    104    Ryan Hanlon                       East Haven  CT        262    15   M       7 13-15                 27:04      8:44/M
    105    Ana Nelson                        Monroe  CT            197    56   F       4 50-59                 27:08      8:45/M
    106    Patrick Mc Namara                 Guilford  CT          259    22   M      13 20-29                 27:12      8:46/M
    107    Reagan Krane                      Westbrook  CT         264    55   M      16 50-59                 27:17      8:48/M
    108    Robin Wright                      Goshen  CT            146    10   M       4  2-12                 27:17      8:48/M
    109    Carolyn Hanlon                    East Haven  CT        260    17   F       2 16-19                 27:18      8:48/M
    110    Nicolette Tasi                    Derby  CT             180    14   F       5 13-15                 27:22      8:50/M
    111    Henry Myslak                      Newington  CT         218    48   M      23 40-49                 27:28      8:52/M
    112    Carole Rand                       Guilford  CT           80    50   F       5 50-59                 27:31      8:53/M
    113    James Berardi                     East Haven  CT        195    48   M      24 40-49                 27:34      8:54/M
    114    Rosie York                        North Haven  CT       288    44   F       3 40-49                 27:35      8:54/M
    115    Debbie Palmieri                   Guilford  CT          163    50   F       6 50-59                 27:43      8:56/M
    116    Daniel Foley                      North Haven  CT       268    24   M      14 20-29                 27:56      9:01/M
    117    Daniel Cole                       Hamden  CT            226    20   M      15 20-29                 27:57      9:01/M
    118    Brendan Mullally                  North Haven  CT        43    55   M      17 50-59                 27:59      9:02/M
    119    Joe Steele                        New Haven  CT         209    59   M      18 50-59                 28:03      9:03/M
    120    Paul Gagne                        Watebury  CT          228    40   M      25 40-49                 28:11      9:05/M
    121    Nancy Knechel                     New Haven  CT          44    34   F       5 30-39                 28:12      9:06/M
    122    James Connors                     Milford  CT            57    41   M      26 40-49                 28:13      9:06/M
    123    Ryan Pope                         Middletown  CT        141    34   M       7 30-39                 28:14      9:06/M
    124    Dominic Scarano                   North Haven  CT       287    51   M      19 50-59                 28:17      9:07/M
    125    Joe Pettit                        Cheshire  CT           48    48   M      27 40-49                 28:19      9:08/M
    126    Jill Ciarciello                   Hamden  CT             67    28   F      13 20-29                 28:47      9:17/M
    127    Beth Lazor-Smith                  Westerly  RI          139    46   F       4 40-49                 28:52      9:19/M
    128    Kristine Conlon                   Sandy Hook  CT        215    33   F       6 30-39                 28:59      9:21/M
    129    Carl Fuller                       East Haddam  CT         4    70   M       1 70-79                 28:59      9:21/M
    130    Jackie Diggs                      No.haven  CT          236    36   F       7 30-39                 29:00      9:21/M
    131    Tim Salsbury                      Milford  CT           245    39   M       8 30-39                 29:01      9:22/M
    132    Christine Wilson                  Guilford  CT          170    59   F       7 50-59                 29:12      9:25/M
    133    Peter Johnson                     North Haven  CT       154    60   M       4 60-69                 29:14      9:26/M
    134    Timothy Wheeler                   Shelton  CT           210    36   M       9 30-39                 29:21      9:28/M
    135    Gianna Camille Sahirul            North Haven  CT       158    12   F       6  2-12                 29:28      9:30/M
    136    Donald Houstor                    Milford  CT           237    26   M      16 20-29                 29:33      9:32/M
    137    Jackie Howlett                    North Haven  CT       119    11   F       7  2-12                 29:34      9:32/M
    138    Doug Harkins                      New Haven  CT         282    43   M      28 40-49                 29:39      9:34/M
    139    Warren Weigel                     East Haven  CT         76    55   M      20 50-59                 29:39      9:34/M
    140    Padraig Martin                    Warren  RI            152    37   M      10 30-39                 29:42      9:35/M
    141    Frank Murphy                      Northford  CT          20    60   M       5 60-69                 29:53      9:38/M
    142    Daniel Nardini                    Plantsville  CT       128    55   M      21 50-59                 29:55      9:39/M
    143    Rebecca Libby                     New Haven  CT         194    36   F       8 30-39                 29:57      9:40/M
    144    Larissa Ostrinski                 North Haven  CT       175    13   F       6 13-15                 30:11      9:44/M
    145    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            204    66   M       6 60-69                 30:19      9:47/M
    146    Catherine Nixon                   Salem  CT             136    53   F       8 50-59                 30:19      9:47/M
    147    Lesley Borrelli                   North Haven  CT        33    41   F       5 40-49                 30:20      9:47/M
    148    Jessica Lane                      North Haven  CT       174    15   F       7 13-15                 30:22      9:48/M
    149    Amy Valvo                         Middlefield  CT       162    27   F      14 20-29                 30:26      9:49/M
    150    Zbyszek Kaluzka                   Wallingford  CT       220    52   M      22 50-59                 30:26      9:49/M
    151    Jennifer Wilson                   Wallingford  CT       201    38   F       9 30-39                 30:32      9:51/M
    152    Katie Kowalski                    Guilford  CT          110    23   F      15 20-29                 30:34      9:52/M
    153    Carrie Traverse                   East Haven  CT        244    35   F      10 30-39                 30:38      9:53/M
    154    Martha Krane                      Westbrook  CT         263    48   F       6 40-49                 30:41      9:54/M
    155    Danica De Vito                    Englishtown  NJ       258    22   F      16 20-29                 30:49      9:56/M
    156    James Cole                        Hamden  CT            225    51   M      23 50-59                 30:52      9:57/M
    157    Curtiss Griesing                  Wallingford  CT        25    49   M      29 40-49                 30:52      9:57/M
    158    Jennifer Edwards                  Milford  CT           221    34   F      11 30-39                 30:53      9:58/M
    159    Rich Guy                          Berlin  CT            109    58   M      24 50-59                 30:56      9:59/M
    160    Paul Taft                         Hartford  CT          219    55   M      25 50-59                 31:05     10:02/M
    161    John Allen                        Wallingford  CT       242    46   M      30 40-49                 31:15     10:05/M
    162    Janet Banks                       East Lyme  CT         144    61   F       1 60-69                 31:24     10:08/M
    163    Jospeh Esposito                   Hamden  CT            233    56   M      26 50-59                 31:24     10:08/M
    164    Neal Wellins                      Cheshire  CT          231    69   M       7 60-69                 31:27     10:09/M
    165    John Mc Keown                     Prospect  CT          250    69   M       8 60-69                 31:29     10:09/M
    166    Thomas Wichrowski                 Plainville  CT         32    59   M      27 50-59                 31:32     10:10/M
    167    Chrissy Kowalski                  Guilford  CT           70    19   F       3 16-19                 31:35     10:11/M
    168    Matt Natale                       Milford  CT            68    22   M      17 20-29                 31:36     10:12/M
    169    Laura Brooks                      East Lyme  CT         155    21   F      17 20-29                 31:36     10:12/M
    170    Nicki Brooks                      New York  NY          156    23   F      18 20-29                 31:37     10:12/M
    171    Jim Nelson                        Monroe  CT            198    61   M       9 60-69                 31:39     10:13/M
    172    Emma Rand                         Guilford  CT           81    13   F       8 13-15                 31:46     10:15/M
    173    Mary Reinhard                     Plantsville  CT       235    33   F      12 30-39                 31:50     10:16/M
    174    Samantha Castellon                Hamden  CT            118    25   F      19 20-29                 31:52     10:17/M
    175    Colleen Bodyk                     Naugatuck  CT         125    28   F      20 20-29                 31:57     10:18/M
    176    Kennedy Csejka                    Hamden  CT             61    10   F       8  2-12                 31:57     10:18/M
    177    Dennis Doheny                     Hamden  CT             62    47   M      31 40-49                 31:58     10:19/M
    178    Cheryl Shook                      Woodbury  CT           63    34   F      13 30-39                 32:00     10:19/M
    179    Cassandra Legault                 North Haven  CT       150    32   F      14 30-39                 32:00     10:19/M
    180    Laura Norden                      North Haven  CT       124    48   F       7 40-49                 32:12     10:23/M
    181    Chase Perez                       Wallingford  DC       114    29   F      21 20-29                 32:13     10:24/M
    182    Eileen Barnes                     Plainville  CT         28    30   F      15 30-39                 32:19     10:25/M
    183    Carter Longley                    North Haven  CT        91    12   M       5  2-12                 32:36     10:31/M
    184    Bonnie Appi                       Northford  CT         104    48   F       8 40-49                 33:17     10:44/M
    185    Beth Kinney                       Northford  CT         105    51   F       9 50-59                 33:19     10:45/M
    186    Michele Salamone                  Hamden  CT            187    40   F       9 40-49                 33:21     10:45/M
    187    Carol Bailey                      North Haven  CT       131    48   F      10 40-49                 33:30     10:48/M
    188    Erica Parker                      Hamden  CT            106    40   F      11 40-49                 33:34     10:50/M
    189    Joan Cwirka                       Wallingford  CT       188    55   F      10 50-59                 33:38     10:51/M
    190    Samantha Fonda                    Northford  CT         161    25   F      22 20-29                 33:38     10:51/M
    191    Anne Russell                      Kent  CT              272    45   F      12 40-49                 33:41     10:52/M
    192    Marilyn Biedrycki                 Milford  CT           203    57   F      11 50-59                 33:49     10:55/M
    193    Cara Ciesla                       Plantsville  CT       112    48   F      13 40-49                 33:53     10:56/M
    194    Donna Nolan                       Hamden  CT            211    22   F      23 20-29                 33:56     10:57/M
    195    Maureen Fortier                   North Dighton  MA     101    48   F      14 40-49                 34:13     11:02/M
    196    Suzanne Serviss                   Hamden  CT             22    60   F       2 60-69                 34:16     11:03/M
    197    Scott McIntyre                    Middletown  CT        165    36   M      11 30-39                 34:17     11:04/M
    198    Lynn Kirschbaum                   Wallingford  CT        13    25   F      24 20-29                 34:21     11:05/M
    199    John Annunziata                   West Haven  CT        227    37   M      12 30-39                 34:25     11:06/M
    200    Jack Doyle                        Hamden  CT             21    73   M       2 70-79                 34:30     11:08/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    George Papuga                                             8    70   M       3 70-79                 34:34     11:09/M
    202    Thomas Ouillette                  Durham  CT            243    26   M      18 20-29                 34:38     11:10/M
    203    Mitchell Rand                     Guilford  CT           82    43   M      32 40-49                 34:43     11:12/M
    204    Guy Pulino                        Moodus  CT              3    68   M      10 60-69                 34:45     11:13/M
    205    Elaine Labanca                    Wallingford  CT       224    38   F      16 30-39                 34:45     11:13/M
    206    John Ferraro                      Hamden  CT             27    59   M      28 50-59                 34:46     11:13/M
    207    Jayne Riley                       West Haven  CT         65    30   F      17 30-39                 35:09     11:20/M
    208    Katherine Schave                  Wallingford  CT        24    45   F      15 40-49                 35:11     11:21/M
    209    Martin French                     Durham  CT            286    50   M      29 50-59                 35:16     11:23/M
    210    Amy Parulis                       Quaker Hill  CT        66    31   F      18 30-39                 35:28     11:26/M
    211    Kara Fortier                      North Dighton  MA     100    19   F       4 16-19                 35:31     11:27/M
    212    Megan Kinsman                     Woodbridge  CT        159    30   F      19 30-39                 35:32     11:28/M
    213    Jennifer Smith                    Middletown  CT        135    32   F      20 30-39                 35:32     11:28/M
    214    William Meyer                     East Hartford  CT     172    58   M      30 50-59                 35:43     11:31/M
    215    Walter Ostrinski                  New Haven  CT          10    55   M      31 50-59                 35:43     11:31/M
    216    Rosemary Clark                    North Haven  CT       241    45   F      16 40-49                 35:44     11:32/M
    217    Pierce Kupsche                    Plainville  CT         29    26   F      25 20-29                 35:44     11:32/M
    218    Paul Franzen                      Seymour  CT           164    27   M      19 20-29                 35:53     11:35/M
    219    James Beningo                     Milford  CT           230    43   M      33 40-49                 36:07     11:39/M
    220    Jillian Eliott                    No.haven  CT          254    14   F       9 13-15                 36:11     11:40/M
    221    Michele Elliott                   No.haven  CT          255    44   F      17 40-49                 36:11     11:40/M
    222    Patrice Kirshbaum                 Wallingford  CT        12    56   F      12 50-59                 36:18     11:43/M
    223    Bob Mc Namara                     Guilford  CT          257    60   M      11 60-69                 36:44     11:51/M
    224    Sara Kirshbaum                    Wallingford  CT        14    20   F      26 20-29                 37:08     11:59/M
    225    Dayna Kneissl                     Derby  CT             177    12   F       9  2-12                 37:09     11:59/M
    226    Kathy Guerrera                    Killingworth  CT       60    48   F      18 40-49                 37:10     11:59/M
    227    Donald Brombacker                 Wallingford  CT        11    74   M       4 70-79                 37:10     11:59/M
    228    Tiana Figueroa                    Derby  CT             246    14   F      10 13-15                 37:19     12:02/M
    229    David Berube                      Berlin  CT             95    60   M      12 60-69                 37:22     12:03/M
    230    Beth Berthel                      Orange  CT            191    54   F      13 50-59                 37:30     12:06/M
    231    Bruce Berthel                     Orange  CT            192    63   M      13 60-69                 37:31     12:06/M
    232    Kelly Brenner                     North Branford  CT    222    43   F      19 40-49                 37:36     12:08/M
    233    Kathleen Santore                  East Haven  CT         90    53   F      14 50-59                 37:40     12:09/M
    234    Amanda Kavanagh                   Hamden  CT             96    30   F      21 30-39                 38:50     12:32/M
    235    Katelyn McIntosh                  New Haven  CT          75    24   F      27 20-29                 38:51     12:32/M
    236    Sherri Tessitore                  Orange  CT            265    43   F      20 40-49                 38:54     12:33/M
    237    Jane McCurdy                      Waterford  CT          38    53   F      15 50-59                 39:09     12:38/M
    238    Kathleen Dwyer                    Storrs  CT            107    47   F      21 40-49                 39:15     12:40/M
    239    Bill Evers                        Durham  CT            284    56   M      32 50-59                 39:16     12:40/M
    240    Rachael Bedard                    Wallingford  CT        99    24   F      28 20-29                 39:29     12:44/M
    241    Nancy Dugan                       Clinton  CT           252    58   F      16 50-59                 40:21     13:01/M
    242    William Olsen                     Clinton  CT           251    65   M      14 60-69                 40:21     13:01/M
    243    Dana Philipps                     Clark  NJ             269    34   F      22 30-39                 41:01     13:14/M
    244    Joan Meier                        Naugatuck  CT         111    56   F      17 50-59                 41:48     13:29/M
    245    David Ogden                       North Haven  CT       127    61   M      15 60-69                 41:51     13:30/M
    246    Doretta Sweeney                   North Haven  CT        69    60   F       3 60-69                 41:51     13:30/M
    247    Laurie-Jean Hannon                No.haven  CT          240    60   F       4 60-69                 42:21     13:40/M
    248    Dawn Forant                       West Haven  CT        169    33   F      23 30-39                 42:59     13:52/M
    249    Nick Howlett                      North Haven  CT       121    10   M       6  2-12                 43:02     13:53/M
    250    Charles Merlis                    West Hartford  CT     279    72   M       5 70-79                 43:04     13:54/M
    251    Bill Tribou                       Granby  CT             92    92   M       1 90-99                 43:18     13:58/M
    252    Jennifer Howlett                  North Haven  CT       120    38   F      24 30-39                 43:25     14:00/M
    253    Maurren Bodyk                     Naugatuck  CT         126    61   F       5 60-69                 43:32     14:03/M
    254    Noreen Tucker                     Guilford  CT           79    50   F      18 50-59                 44:13     14:16/M
    255    Kathleen Lovanio                  Orange  CT            266    64   F       6 60-69                 44:14     14:16/M
    256    Iris Pagan                        Meriden  CT           168    28   F      29 20-29                 44:27     14:20/M
    257    Patricia Altermatt                Branford  CT          267    52   F      19 50-59                 44:47     14:27/M
    258    Lillian Flodquist                 North Haven  CT        23    75   F       1 70-79                 44:50     14:28/M
    259    Catherine Mattheis                Cheshire  CT          289    59   F      20 50-59                 45:00     14:31/M
    260    Danielle Berube                   Berlin  CT             94    24   F      30 20-29                 45:07     14:33/M
    261    Ellen Tilton                      Guilford  CT           78    49   F      22 40-49                 45:40     14:44/M
    262    Herman Bershein                   Hamden  CT             87    87   M       1 80-89                 46:50     15:06/M
    263    Jan Mc Keown                      Prospect  CT          249    66   F       7 60-69                 47:06     15:12/M
    264    Betty Holroyd                     Wallingford  CT        86    87   F       1 80-89                 47:17     15:15/M
    265    Al Chameides                      Trumbull  CT           83    83   M       2 80-89                 47:17     15:15/M
    266    Mary Saunders                     North Haven  CT        19    78   F       2 70-79                 48:29     15:38/M
    267    Lisa Farquhar                     Hamden  CT            176    47   F      23 40-49                 56:23     18:11/M
    268    Tanya Sage                        Prospect  CT          113    45   F      24 40-49               1:11:59     23:13/M

Age Division Results
Men:1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women:1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99

5K Run

Female Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 116 17 12 20:10 6:30/M
Top

Male Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Forselius Cheshire CT 55 45 1 18:19 5:55/M
Top

Women 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Sullivan Branford CT 64 11 28 22:19 7:12/M
2 Emily Birney Wallingford CT 190 11 46 23:45 7:40/M
3 Riley Pettit Cheshire CT 50 11 77 25:29 8:13/M
Top

Men 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jameson O'Connell Wallingford CT 97 12 37 23:03 7:26/M
2 Lucas Biran No.haven CT 229 12 58 24:38 7:57/M
3 Pink Wright Goshen CT 145 8 88 26:03 8:24/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shira Bedford Woodbridge CT 74 15 33 22:44 7:20/M
2 Rachel Fleischer Derby CT 181 13 34 22:46 7:21/M
3 Kiley Rodriguez Derby CT 247 13 41 23:24 7:33/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jake Harris Berlin CT 35 14 17 21:10 6:50/M
2 James Pettit Cheshire CT 47 13 29 22:29 7:15/M
3 Sam Preschel North Haven CT 184 13 53 24:16 7:50/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Brenner North Branford CT 223 17 60 24:48 8:00/M
2 Carolyn Hanlon East Haven CT 260 17 109 27:18 8:48/M
3 Chrissy Kowalski Guilford CT 70 19 167 31:35 10:11/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Riley O'Connell Wallingford CT 98 17 2 18:21 5:55/M
2 Tom Pescatore New Haven CT 56 17 5 18:50 6:05/M
3 Joe Palmieri Guilford CT 40 17 64 24:51 8:01/M
Top

Women 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Krombel Wallingford CT 277 25 21 21:46 7:01/M
2 Annalisa Paltauf New Haven CT 234 29 22 21:49 7:02/M
3 Katie Esposito Hamden CT 232 22 52 24:02 7:45/M
Top

Men 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Schape Guilford CT 291 28 3 18:28 5:57/M
2 Stephen Donnelly North Branford CT 59 24 11 19:59 6:27/M
3 Mike Nolan Hamden CT 212 20 13 20:25 6:35/M
Top

Women 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Setevage New York NY 147 31 42 23:28 7:34/M
2 Anna Dubiel Rocky Hill CT 256 30 54 24:20 7:51/M
3 Fonda Gendron New Britain CT 130 34 66 24:54 8:02/M
Top

Men 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Cargan North Haven CT 185 37 10 19:53 6:25/M
2 Michael Prinzivalli Hamden CT 37 39 19 21:44 7:01/M
3 Gregory Hays Cheshire CT 17 33 20 21:45 7:01/M
Top

Women 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Cordova Hamden CT 278 48 36 22:58 7:25/M
2 Karen Pettit Cheshire CT 49 47 80 25:43 8:18/M
3 Rosie York North Haven CT 288 44 114 27:35 8:54/M
Top

Men 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Longo Cheshire CT 214 41 4 18:43 6:02/M
2 Charles Hornak Hamden CT 53 45 7 19:29 6:17/M
3 Paul Baldini North Haven CT 183 41 8 19:31 6:18/M
Top

Women 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kris Overstrum Wallingford CT 15 51 44 23:33 7:36/M
2 Lori Pedro Northford CT 143 50 75 25:25 8:12/M
3 Cathy Nestor Madison CT 89 52 97 26:46 8:38/M
Top

Men 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Goehring Farmington CT 72 50 6 18:55 6:06/M
2 Miguel Ramirez Wethersfield CT 273 56 15 21:04 6:48/M
3 Dave Chameides Oxford CT 7 54 16 21:09 6:49/M
Top

Women 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Banks East Lyme CT 144 61 162 31:24 10:08/M
2 Suzanne Serviss Hamden CT 22 60 196 34:16 11:03/M
3 Doretta Sweeney North Haven CT 69 60 246 41:51 13:30/M
Top

Men 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rich Steeves North Haven CT 5 63 26 22:13 7:10/M
2 Thomas McCormack Hamden CT 199 62 59 24:45 7:59/M
3 Jack Cronan Branford CT 6 66 84 25:55 8:22/M
Top

Women 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lillian Flodquist North Haven CT 23 75 258 44:50 14:28/M
2 Mary Saunders North Haven CT 19 78 266 48:29 15:38/M
Top

Men 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Fuller East Haddam CT 4 70 129 28:59 9:21/M
2 Jack Doyle Hamden CT 21 73 200 34:30 11:08/M
3 George Papuga 8 70 201 34:34 11:09/M
Top

Female 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Betty Holroyd Wallingford CT 86 87 264 47:17 15:15/M
Top

Male 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Bershein Hamden CT 87 87 262 46:50 15:06/M
2 Al Chameides Trumbull CT 83 83 265 47:17 15:15/M
Top

Male 90 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Tribou Granby CT 92 92 251 43:18 13:58/M

2 Mile Walk Overall Finish List


                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    James Harris                      North Haven  CT      1005    63   M       1 Top Fin               19:51     11:02/M
      2    Siobhan Bruzik                    Rocky Hill  CT       1020    46   F       1 Top Fin               23:03     12:48/M
      3    Joanna Brooks                     East Lyme  CT        1018    52   F       1  2-99                 24:06     13:23/M
      4    Maureen Paquette                  North Haven  CT      1002    56   F       2  2-99                 24:18     13:30/M
      5    Bruce Dumelin                     North Haven  CT       736    64   M       1  2-99                 24:33     13:38/M
      6    Charleen Atkinson                 Meriden  CT           769    69   F       3  2-99                 24:35     13:39/M
      7    Debra Ryan                        Bethel  CT            778    48   F       4  2-99                 24:41     13:43/M
      8    Margaret Riddick                  Waterbury  CT        1031    57   F       5  2-99                 24:46     13:46/M
      9    Michelle O' Connell               Wallingford  CT       743    48   M       2  2-99                 25:22     14:06/M
     10    Fran Casulla                      Wallingford  CT       766    43   M       3  2-99                 25:22     14:06/M
     11    Sylvie Biran                      No.haven  CT          757    45   F       6  2-99                 25:25     14:07/M
     12    Eric Biran                        No.haven  CT          758    45   M       4  2-99                 25:26     14:08/M
     13    Laura Bell                        Wallingford  CT       739    42   F       7  2-99                 26:37     14:47/M
     14    Ryan Bell                         Wallingford  CT       738    12   M       5  2-99                 26:37     14:47/M
     15    Mallory Scirocco                  Hamden  CT            781    21   F       8  2-99                 27:23     15:13/M
     16    Kelly Scirocco                    Hamden  CT            782    49   F       9  2-99                 27:25     15:14/M
     17    Betsy O'Dowd                      Hamden  CT           1028    66   F      10  2-99                 27:26     15:14/M
     18    Bill O'Dowd                       Hamden  CT           1029    69   M       6  2-99                 27:27     15:15/M
     19    Bonnie Liedtke                                          774    41   F      11  2-99                 28:14     15:41/M
     20    Evan Laliberte                    North Haven  CT      1004    12   M       7  2-99                 29:04     16:09/M
     21    Jayne Harris                      North Haven  CT      1006    59   F      12  2-99                 29:05     16:09/M
     22    Tricia Boyne                      Hamden  CT           1019    63   F      13  2-99                 29:06     16:10/M
     23    Bethanne Laliberte                North Haven  CT      1003    41   F      14  2-99                 29:07     16:11/M
     24    Kara Johnson                      No.haven  CT          759    45   F      15  2-99                 30:00     16:40/M
     25    Tarry Radnoczi                    Wallingford  CT       783    40   F      16  2-99                 30:00     16:40/M
     26    Jim Sullivan                      North Haven  CT       760    49   M       8  2-99                 30:00     16:40/M
     27    Nina Evers                        Durham  CT            784    60   F      17  2-99                 32:45     18:12/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com