HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Challenge
September 29, 2013 - 4.7 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Cory Loftis, Branford, CT - 26:05
Annalisa Paltouf, New Haven, CT - 32:04

Mens Winner Womens WInner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge
Environmental
WEATHER
65 Degrees
Clouds/Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Cory Loftis                       Branford  CT           76    23   M       1 Top Fin               26:05      5:33/M
      2    Nathaniel Knapp                   Anchorage  AK          31    21   M       1 20-29                 26:12      5:34/M
      3    Doug Pearse                       West Haven  CT         73    27   M       2 20-29                 27:20      5:49/M
      4    Joseph Addison                    New Haven  CT          35    26   M       3 20-29                 28:33      6:04/M
      5    John Minervino                    Higganum  CT           20    50   M       1 50-54                 29:09      6:12/M
      6    Manoel Leal                       Danbury  CT            82    57   M       1 55-59                 29:33      6:17/M
      7    Stephen Cuddy                     Cheshire  CT           15    52   M       2 50-54                 31:14      6:39/M
      8    Matt Cornish                      Hamden  CT             80    30   M       1 30-39                 31:22      6:40/M
      9    Cedric Herman                     Hamden  CT            234    31   M       2 30-39                 31:33      6:43/M
     10    Miguel Ramirez                    Wethersfield  CT       79    56   M       2 55-59                 31:51      6:47/M
     11    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT          65    29   F       1 Top Fin               32:04      6:49/M
     12    Joachim Hubmer                    New Haven  CT          39    25   M       4 20-29                 32:09      6:50/M
     13    Gene Brady, Jr.                   East Haven  CT         50    32   M       3 30-39                 32:16      6:52/M
     14    David McNamara                    Southbury  CT          62    57   M       3 55-59                 32:22      6:53/M
     15    Darrell Adler                     North Branford  CT     92    38   M       4 30-39                 32:34      6:56/M
     16    John Da Silva                     Windsor  CT            68    63   M       1 60-69                 33:14      7:04/M
     17    Michael Ruospo                    Stratford  CT           2    49   M       1 45-49                 33:25      7:07/M
     18    Sara Zuba                         New Haven  CT          37    30   F       1 30-39                 33:27      7:07/M
     19    Leo Otake                         New Haven  CT          96    43   M       1 40-44                 33:55      7:13/M
     20    Quim Radua                        New Haven  CT          27    34   M       5 30-39                 34:01      7:14/M
     21    Stephen Joy                       New Haven  CT          87    55   M       4 55-59                 34:06      7:15/M
     22    Paul Baldini                      North Haven  CT       236    41   M       2 40-44                 34:38      7:22/M
     23    Drew Comeau                       Middletown  CT         48    45   M       2 45-49                 34:50      7:25/M
     24    Peter Selinsky                    New Haven  CT          66    26   M       5 20-29                 34:54      7:26/M
     25    Joshua King                       New Haven  CT          26    23   M       6 20-29                 34:57      7:26/M
     26    Huoy Walsh                        New Haven  CT          51    37   F       2 30-39                 35:22      7:31/M
     27    Marjory Rockwell                  Collinsville  CT       72    27   F       1 20-29                 35:26      7:32/M
     28    Paddy Riley                       New Haven  CT          38    36   M       6 30-39                 35:32      7:34/M
     29    Ken Kadezabek                     Weston  CT              9    53   M       3 50-54                 35:37      7:35/M
     30    Joseph Raccio                     Hamden  CT             88    52   M       4 50-54                 35:47      7:37/M
     31    Lucy Caplan                       New Haven  CT          86    23   F       2 20-29                 36:03      7:40/M
     32    Robert Nikander                   New Haven  CT          63    36   M       7 30-39                 36:04      7:40/M
     33    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT          58    61   M       2 60-69                 36:07      7:41/M
     34    Libbi Gaiser                      Barrington  RI         81    47   F       1 45-49                 36:14      7:43/M
     35    Georgia Basso                     New Haven  CT          78    33   F       3 30-39                 36:29      7:46/M
     36    Katherine Quinn                   Greenwich  CT          12    50   F       1 50-54                 36:29      7:46/M
     37    Carly Levenson                    New Haven  CT          36    26   F       3 20-29                 37:28      7:58/M
     38    Ricardo Chavira                   Hamden  CT             52    44   M       3 40-44                 37:35      8:00/M
     39    Jack Sirotnik                     Milford  CT            21    59   M       5 55-59                 37:39      8:01/M
     40    Ben Mattheis                      Cheshire  CT           67    60   M       3 60-69                 38:30      8:11/M
     41    Danielle McNamara                 New Haven  CT          54    34   F       4 30-39                 39:12      8:20/M
     42    Chris Murray                      West Haven  CT         11    51   M       5 50-54                 39:37      8:26/M
     43    Carl Fuller                       East Haddam  CT         4    70   M       1 70-79                 39:48      8:28/M
     44    Claire Percival                   Milford  CT            25    32   F       5 30-39                 39:49      8:28/M
     45    Jack Cronan                       Branford  CT            5    67   M       4 60-69                 39:54      8:29/M
     46    David Carlson                     Hamden  CT             89    58   M       6 55-59                 40:22      8:35/M
     47    Debbie Palmieri                   Guilford  CT           46    50   F       2 50-54                 40:28      8:37/M
     48    Guy Pulino                        Moodus  CT              3    68   M       5 60-69                 40:52      8:42/M
     49    Reagan Krane                      Westbrook  CT          75    55   M       7 55-59                 41:02      8:44/M
     50    Luanne Roy                        Seymour  CT            55    58   F       1 55-59                 41:04      8:44/M
     51    Steve Delgrego                    Hamden  CT             22    45   M       3 45-49                 41:36      8:51/M
     52    Christian Bernards                New Haven  CT          29    32   M       8 30-39                 41:53      8:55/M
     53    Larry Williams                    Milford  CT            71    59   M       8 55-59                 42:02      8:57/M
     54    Robert Carr                       Stamford  CT           95    48   M       4 45-49                 42:18      9:00/M
     55    Gulden Menderes                   Milford  CT            77    30   F       6 30-39                 42:39      9:04/M
     56    Chris Carr                        New Haven  CT          83    50   M       6 50-54                 42:47      9:06/M
     57    Mary Zorzanello                   New Haven  CT          57    58   F       2 55-59                 42:51      9:07/M
     58    Jonathan Nyberg                   New Britain  CT        45    55   M       9 55-59                 43:06      9:10/M
     59    Jim Kennedy                       North Haven  CT       235    68   M       6 60-69                 43:07      9:10/M
     60    James McCormack Jr                West Haven  CT          8    70   M       2 70-79                 43:30      9:15/M
     61    Evelyn Quadrino                   New Haven  CT          14    40   F       1 40-44                 43:42      9:18/M
     62    Larry Langello                    Orange  CT             69    56   M      10 55-59                 43:44      9:18/M
     63    Marc Goldberg                     Hamden  CT             24    48   M       5 45-49                 43:58      9:21/M
     64    Bobby Garcia                      East Haven  CT         28    56   M      11 55-59                 44:08      9:23/M
     65    Steve Strom                       New Haven  CT          84    62   M       7 60-69                 44:28      9:28/M
     66    William Mahoney                   Orange  CT             85    54   M       7 50-54                 44:34      9:29/M
     67    Kevin Brady                       New Haven  CT          13    49   M       6 45-49                 46:14      9:50/M
     68    Patrick Quinn                     New Haven  CT          56    49   M       7 45-49                 46:19      9:51/M
     69    Britany Sweet                     Hamden  CT             43    23   F       4 20-29                 46:28      9:53/M
     70    John Goldin                       New Haven  CT          44    63   M       8 60-69                 46:37      9:55/M
     71    Michele Rock                      Middletown  CT         42    53   F       3 50-54                 47:32     10:07/M
     72    Donna Cramond                     Monroe  CT             64    64   F       1 60-69                 48:24     10:18/M
     73    Martha Krane                      Westbrook  CT          74    48   F       2 45-49                 48:58     10:25/M
     74    Sandy Kim                         New Haven  CT          30    32   F       7 30-39                 51:58     11:03/M
     75    Mary Susan Percival               Milford  CT            70    54   F       4 50-54                 53:51     11:27/M
     76    Grace Carr                        North Branford  CT     59    16   F       1 16-19                 54:51     11:40/M
     77    Hope Anderson                     Stamford  CT           94    47   F       3 45-49                 55:06     11:43/M

Age Division Results
Men: 0- 0 1-11 12-15 16-19 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-11 12-15 16-19 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-79 80-99

4.7 Miles

Female Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalisa Paltauf New Haven CT 65 29 11 32:04 6:49/M
Top

Male Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cory Loftis Branford CT 76 23 1 26:05 5:33/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Carr North Branford CT 59 16 75 54:51 11:40/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marjory Rockwell Collinsville CT 72 27 27 35:26 7:32/M
2 Lucy Caplan New Haven CT 86 23 31 36:03 7:40/M
3 Carly Levenson New Haven CT 36 26 37 37:28 7:58/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathaniel Knapp Anchorage AK 31 21 2 26:12 5:34/M
2 Doug Pearse West Haven CT 73 27 3 27:20 5:49/M
3 Joseph Addison New Haven CT 35 26 4 28:33 6:04/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Zuba New Haven CT 37 30 18 33:27 7:07/M
2 Huoy Walsh New Haven CT 51 37 26 35:22 7:31/M
3 Georgia Basso New Haven CT 78 33 35 36:29 7:46/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Cornish Hamden CT 80 30 8 31:22 6:40/M
2 Cedric Herman Hamden CT 234 31 9 31:33 6:43/M
3 Gene Brady, Jr. East Haven CT 50 32 13 32:16 6:52/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Evelyn Quadrino New Haven CT 14 40 60 43:42 9:18/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leo Otake New Haven CT 96 43 19 33:55 7:13/M
2 Paul Baldini North Haven CT 236 41 22 34:38 7:22/M
3 Ricardo Chavira Hamden CT 52 44 38 37:35 8:00/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Libbi Gaiser Barrington RI 81 47 34 36:14 7:43/M
2 Martha Krane Westbrook CT 74 48 72 48:58 10:25/M
3 Hope Anderson Stamford CT 94 47 76 55:06 11:43/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Ruospo Stratford CT 2 49 17 33:25 7:07/M
2 Drew Comeau Middletown CT 48 45 23 34:50 7:25/M
3 Steve Delgrego Hamden CT 22 45 51 41:36 8:51/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Quinn Greenwich CT 12 50 36 36:29 7:46/M
2 Debbie Palmieri Guilford CT 46 50 47 40:28 8:37/M
3 Michele Rock Middletown CT 42 53 70 47:32 10:07/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Minervino Higganum CT 20 50 5 29:09 6:12/M
2 Stephen Cuddy Cheshire CT 15 52 7 31:14 6:39/M
3 Ken Kadezabek Weston CT 9 53 29 35:37 7:35/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luanne Roy Seymour CT 55 58 50 41:04 8:44/M
2 Mary Zorzanello New Haven CT 57 58 56 42:51 9:07/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Manoel Leal Danbury CT 82 57 6 29:33 6:17/M
2 Miguel Ramirez Wethersfield CT 79 56 10 31:51 6:47/M
3 David McNamara Southbury CT 62 57 14 32:22 6:53/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cramond Monroe CT 64 64 71 48:24 10:18/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Da Silva Windsor CT 68 63 16 33:14 7:04/M
2 Matti Rinta-Tuuri Fairfield CT 58 61 33 36:07 7:41/M
3 Ben Mattheis Cheshire CT 67 60 40 38:30 8:11/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Fuller East Haddam CT 4 70 43 39:48 8:28/M
2 James McCormack Jr West Haven CT 8 70 59 43:30 9:15/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com