HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Hope Is Coming 5K
August 10, 2013 - 5K
Westr Haven, CT

OVERALL WINNERS

Andrew Haff, Madison, CT - 17:16
Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 20:16

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
West Haven
High School
WEATHER
73 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Andrew Haff                       Madison  CT           220    20   M       1 Top Fin               17:16      5:34/M
      2    Justin White                      Brooklyn  NY         2213    18   M       1  1-19                 18:10      5:52/M
      3    Doug Hough                        Latham  NY            130    46   M       1 40-49                 18:47      6:04/M
      4    James ( Jp) Wayne III             Orange                192    20   M       1 20-29                 18:54      6:06/M
      5    Sam Nadal                         Derby  CT             235    33   M       1 30-39                 19:07      6:10/M
      6    Mark Berretta                     West Haven            101    19   M       2  1-19                 19:41      6:21/M
      7    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        222    36   M       2 30-39                 19:47      6:23/M
      8    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        229    26   M       2 20-29                 19:50      6:24/M
      9    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT       153    17   F       1 Top Fin               20:16      6:32/M
     10    Stephen Cuddy                     Cheshire              118    52   M       1 50-59                 20:22      6:34/M
     11    Dave Chameides                    Oxford  CT            233    55   M       2 50-59                 20:25      6:35/M
     12    Colleen Beirne                    Milford  CT            59    43   F       1 40-49                 20:34      6:38/M
     13    Martin Espino                     Trumbull  CT          254    53   M       3 50-59                 21:20      6:53/M
     14    Kevin Carmody                     West Haven  CT          7    27   M       3 20-29                 21:21      6:53/M
     15    Michael Prinzivalli               Hamden  CT            121    39   M       3 30-39                 21:24      6:54/M
     16    Brian Fidler                      West Haven  CT          5    42   M       2 40-49                 21:27      6:55/M
     17    David Kell                        Shelton  CT           240    27   M       4 20-29                 21:33      6:57/M
     18    Laura Hough                       Latham                128    19   F       1  1-19                 21:45      7:01/M
     19    Sara Zuba                         New Haven  CT         247    30   F       1 30-39                 21:49      7:02/M
     20    Michelle Berglund                 West Haven  CT          6    24   F       1 20-29                 21:54      7:04/M
     21    Huoy Walsh                        New Haven  CT         117    36   F       2 30-39                 21:57      7:05/M
     22    Ed Perez                                                257    46   M       3 40-49                 22:06      7:08/M
     23    Rich Steeves                      Guilford  CT          242    63   M       1 60-69                 22:13      7:10/M
     24    Jackie Keefer                     Manchester            165    25   F       2 20-29                 22:18      7:12/M
     25    Eric Swanson                      New Haven             131    28   M       5 20-29                 22:22      7:13/M
     26    Seth Olson                        Branford              127    26   M       6 20-29                 22:25      7:14/M
     27    Keith Jenci                       Milford  CT           214    36   M       4 30-39                 22:26      7:14/M
     28    Jay Kothari                       New Haven  CT         104    36   M       5 30-39                 22:28      7:15/M
     29    Sean Freeland                     Trumbull  CT          237    21   M       7 20-29                 22:32      7:16/M
     30    Mark Oldham                       New Haven             198    29   M       8 20-29                 22:40      7:19/M
     31    Aaron Truong                      West Haven  CT         71    32   M       6 30-39                 22:48      7:21/M
     32    Liam Tracey                       Stratford  CT        2210    16   M       3  1-19                 22:58      7:25/M
     33    Del Toreno                        Trumbull  CT          236    51   M       4 50-59                 22:58      7:25/M
     34    Steven Cole                       North Haven  CT       282    40   M       4 40-49                 23:22      7:32/M
     35    Christopher Weyman                Branford  CT          145    34   M       7 30-39                 23:49      7:41/M
     36    Nicole Lynn Fillipon              North Haven           158    32   F       3 30-39                 23:49      7:41/M
     37    Charles Stevens                   Hamden  CT           2216    23   M       9 20-29                 23:56      7:43/M
     38    Patrick Kearney                   Hamden  CT            258    50   M       5 50-59                 24:00      7:45/M
     39    Rachel Doran                      Milford  CT           230    18   F       2  1-19                 24:17      7:50/M
     40    Mark Hough                        Latham  NY            129    15   M       4  1-19                 24:30      7:54/M
     41    Irina Cottrill                    Hamden  CT            100    37   F       4 30-39                 24:35      7:56/M
     42    Brian Csuka                       Southington           114    40   M       5 40-49                 24:46      7:59/M
     43    Fabien White                      Brooklyn  NY         2211    36   M       8 30-39                 24:53      8:02/M
     44    Chris Jones                       East Haven            110    27   M      10 20-29                 24:58      8:03/M
     45    Melissa Healy                     Oakville  CT          225    24   F       3 20-29                 25:04      8:05/M
     46    Christopher Mazzacane             West Haven  CT        239    18   M       5  1-19                 25:05      8:05/M
     47    Jolene Guarino                    West Haven  CT        180    31   F       5 30-39                 25:06      8:06/M
     48    Gary Smart                        Hamden  CT            170    55   M       6 50-59                 25:15      8:09/M
     49    Donald McDougall                  Essex  CT             238    55   M       7 50-59                 25:20      8:10/M
     50    Chris Murray                      West Haven  CT         99    51   M       8 50-59                 25:24      8:12/M
     51    Thomas Hoyt                       Stratford             155    29   M      11 20-29                 25:52      8:21/M
     52    Brandon Dempster                  Monroe  CT            219    18   M       6  1-19                 25:57      8:22/M
     53    Raymond Biagtan                   Hamden  CT            253    41   M       6 40-49                 26:01      8:24/M
     54    George Weber                      West Haven  CT        234    63   M       2 60-69                 26:12      8:27/M
     55    John Sirella                      Sratford  CT           77    60   M       3 60-69                 26:13      8:27/M
     56    Robert Vine                       Northford             213    26   M      12 20-29                 26:14      8:28/M
     57    Bill Ghio                         Niantic  CT           252    59   M       9 50-59                 26:15      8:28/M
     58    Edwards Smith                     Oxford                164    43   M       7 40-49                 26:16      8:28/M
     59    David Primini                     Woodbury  CT          156    44   M       8 40-49                 26:26      8:32/M
     60    Cali Zibluk                       Seymour                97    23   F       4 20-29                 26:27      8:32/M
     61    Tyler Logan                       Meriden               197    18   M       7  1-19                 26:33      8:34/M
     62    Lynne McLeer                      Glenmont  NY          124    51   F       1 50-59                 26:37      8:35/M
     63    Anthony Sutton                    Milford  CT           204    42   M       9 40-49                 26:37      8:35/M
     64    Nicolette Jacome                  West Haven  CT        211    24   F       5 20-29                 26:42      8:37/M
     65    Jim O' Connor                     Orange  CT            264    45   M      10 40-49                 26:47      8:38/M
     66    Kirsten Wilkins                   Milford               140    38   F       6 30-39                 27:03      8:44/M
     67    Louis Trevisan                    Milford  CT           141    63   M       4 60-69                 27:03      8:44/M
     68    Susan Federico                    Milford  CT           152    54   F       2 50-59                 27:06      8:45/M
     69    Jane Smith                        Oxford                163    30   F       7 30-39                 27:17      8:48/M
     70    Monica Hammett                    New Britain           169    26   F       6 20-29                 27:19      8:49/M
     71    Jodie Timm                        Bethlehem              81    45   F       2 40-49                 27:22      8:50/M
     72    Lawrence Spinello                 Meriden                98    25   M      13 20-29                 27:25      8:51/M
     73    Jon Charron                       West Haven  CT        116    46   M      11 40-49                 27:31      8:53/M
     74    Joey Michalek                     Brookfield            159    20   M      14 20-29                 27:36      8:54/M
     75    Aly Michalek                      Brookfield            160    52   F       3 50-59                 27:37      8:55/M
     76    Levon Bedrosian                   Brewster                4    49   M      12 40-49                 27:37      8:55/M
     77    Jess Smith                        Milford               189    28   F       7 20-29                 27:38      8:55/M
     78    Joseph Steele                     New Haven  CT         149    59   M      10 50-59                 27:42      8:56/M
     79    Christina Freel                   West Haven  CT        268    21   F       8 20-29                 27:46      8:57/M
     80    Kevin Bubb                        East Haven            203    24   M      15 20-29                 27:51      8:59/M
     81    Chad Klatt                        Boyceville             83    40   M      13 40-49                 27:59      9:02/M
     82    Kelly Dempster                    Monroe  CT            218    50   F       4 50-59                 28:05      9:04/M
     83    Larry Langello                    Orange  CT            119    56   M      11 50-59                 28:07      9:04/M
     84    Paula Hough                       Latham  NY             52    43   F       3 40-49                 28:13      9:06/M
     85    Thomas Phillips                   Middlebury            134    43   M      14 40-49                 28:30      9:12/M
     86    Eric Tabora                       Norwalk  CT           216    20   M      16 20-29                 28:47      9:17/M
     87    Amanda Chavez                     Milford  CT           217    20   F       9 20-29                 28:50      9:18/M
     88    Cara Welch-Rubin                  Bethany  CT          2215    21   F      10 20-29                 28:50      9:18/M
     89    Jake Hollander                    Orange  CT            154    14   M       8  1-19                 29:06      9:23/M
     90    Lisa Fox                          East Haven  CT        195    34   F       8 30-39                 29:09      9:24/M
     91    Jessica Ray                       Hamden                 23    35   F       9 30-39                 29:13      9:25/M
     92    Justin Stackowitz                 Ansonia  CT           243    35   M       9 30-39                 29:14      9:26/M
     93    Gene Vacca                        Branford  CT          207    51   M      12 50-59                 29:17      9:27/M
     94    William Mahoney                   Orange  CT            262    54   M      13 50-59                 29:20      9:28/M
     95    Casey Carmody                     West Haven            183    22   M      17 20-29                 29:22      9:28/M
     96    Steve Andranovich                 Milford  CT           146    50   M      14 50-59                 29:28      9:30/M
     97    Jennifer Klatt                    Boyceville             82    39   F      10 30-39                 29:39      9:34/M
     98    Jennifer Cummings                 Stratford             109    32   F      11 30-39                 29:46      9:36/M
     99    Maura Douglas                     New Haven              20    26   F      11 20-29                 30:00      9:41/M
    100    Terry Camputaro                   Woodbury  CT           94    48   F       4 40-49                 30:00      9:41/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Elizabeth Falcigno                Branford              190    19   F       3  1-19                 30:03      9:42/M
    102    Tyler Marino                      West Haven            191    20   M      18 20-29                 30:03      9:42/M
    103    Christina Gelb                    Milford  CT           248    49   F       5 40-49                 30:04      9:42/M
    104    Erik Jensen                       New London  CT        182    27   M      19 20-29                 30:23      9:48/M
    105    Scott MacHado                     West Haven  CT        256    49   M      15 40-49                 30:33      9:51/M
    106    Twila Balint                      Cheshire  CT          122    54   F       5 50-59                 30:39      9:53/M
    107    Bill Beattie                      Meriden               199    25   M      20 20-29                 30:54      9:58/M
    108    David Mendez Jr                   Meriden               108    45   M      16 40-49                 31:01     10:00/M
    109    Marilyn Tripp                     Seymour  CT           162    60   F       1 60-69                 31:07     10:02/M
    110    Tia Berretta                      West Haven  CT         96    23   F      12 20-29                 31:10     10:03/M
    111    David Hoyos                       East Haven            185    14   M       9  1-19                 31:24     10:08/M
    112    Mary Shaw                         Orange  CT            200    47   F       6 40-49                 31:26     10:08/M
    113    Santana Mendoza                   Bridgeport  CT        255    9    M      10  1-19                 31:27     10:09/M
    114    David Young                       Hollis                 10    43   M      17 40-49                 31:39     10:13/M
    115    James Hough                       Albany  NY            188    10   M      11  1-19                 31:45     10:15/M
    116    Michael Hough                     Albany  NY            125    48   M      18 40-49                 31:47     10:15/M
    117    Janelle White                     Brooklyn  NY         2214    14   F       4  1-19                 31:57     10:18/M
    118    Susan Giacomara                   Naugatuck             166    44   F       7 40-49                 31:59     10:19/M
    119    Emily Csuka                       Southington           115    15   F       5  1-19                 32:00     10:19/M
    120    Jacqueline Theroux                Hamden                 66    13   F       6  1-19                 32:01     10:20/M
    121    Patricia Sweeney                  Stratford  CT         201    48   F       8 40-49                 32:02     10:20/M
    122    Neal Wellins                      Cheshire  CT          226    69   M       5 60-69                 32:05     10:21/M
    123    Dawn Jenci                        Milford  CT           215    33   F      12 30-39                 32:08     10:22/M
    124    Cathy Martorella                  Meriden               196    37   F      13 30-39                 32:15     10:24/M
    125    Marianne Wilson                   Kokomo  IN            102    54   F       6 50-59                 32:16     10:25/M
    126    Ashley Flyte                      Milford                24    26   F      13 20-29                 32:16     10:25/M
    127    Stephen Kraffmiller               Waltham  MA           249    50   M      15 50-59                 32:17     10:25/M
    128    Terrance Brown                    Jamaica  NY           265    48   M      19 40-49                 32:41     10:33/M
    129    Gwendolyn Henderson               West Haven            126    49   F       9 40-49                 32:42     10:33/M
    130    Suzen Stewart                     Sandy Hook  CT        245    37   F      14 30-39                 32:43     10:33/M
    131    Lorie Pellegrino                  East Haven            138    58   F       7 50-59                 32:45     10:34/M
    132    Sabrina Lewis                     Norwalk  CT           178    26   F      14 20-29                 33:00     10:39/M
    133    Denise Graham                     Stamford              144    27   F      15 20-29                 33:36     10:50/M
    134    Dina Centonze                     Norwalk  CT          2221    34   F      15 30-39                 33:38     10:51/M
    135    Carl Jensen                       New London            181    50   M      16 50-59                 33:43     10:53/M
    136    Amy Primini                       Woodbury              157    41   F      10 40-49                 33:44     10:53/M
    137    Steve Carden                      West Haven             95    25   M      21 20-29                 33:54     10:56/M
    138    Michelle White                    Brooklyn  NY         2212    38   F      16 30-39                 34:12     11:02/M
    139    Amy Young                         Hollis  CT             18    44   F      11 40-49                 34:28     11:07/M
    140    Kathleen Kearney                  Meriden                14    23   F      16 20-29                 34:28     11:07/M
    141    Luther Miller                     Cheshire              148    54   M      17 50-59                 34:45     11:13/M
    142    Karina Rondinella                 New Haven  CT          84    39   F      17 30-39                 34:58     11:17/M
    143    Jillian Collins                   Ridgefield  CT       2208    10   F       7  1-19                 34:59     11:17/M
    144    Rosemary Clark                    North Haven  CT       241    45   F      12 40-49                 35:01     11:18/M
    145    William Gagnon                    Old Saybrook  CT      103    77   M       1 70-99                 35:02     11:18/M
    146    Heather Healy                     Waterbury  CT         227    28   F      17 20-29                 35:11     11:21/M
    147    Michele Pepe                      Bethany  CT            79    45   F      13 40-49                 35:42     11:31/M
    148    Teresa Abella-Villabona           North Haven           212    40   F      14 40-49                 35:51     11:34/M
    149    Kelly Sullivan                    West Haven  CT         70    16   F       8  1-19                 35:51     11:34/M
    150    Stacy Sutton                      Milford  CT           205    41   F      15 40-49                 36:15     11:42/M
    151    Andrea Jacome                     West Haven  CT        267    22   F      18 20-29                 36:34     11:48/M
    152    Stefanie Theroux                  Hamden                 65    42   F      16 40-49                 36:41     11:50/M
    153    Tamelia Fleming                   Hamden                139    35   F      18 30-39                 36:41     11:50/M
    154    Hunter Davis                      West Haven            174    15   M      12  1-19                 36:42     11:50/M
    155    Katherine Jacome                  West Haven  CT        210    20   F      19 20-29                 36:43     11:51/M
    156    Greyson Viera                     West Haven            173    19   M      13  1-19                 36:45     11:51/M
    157    Jim Stevens                       Trumbull  CT          208    81   M       2 70-99                 36:54     11:54/M
    158    Johanna Champion                  New Haven             172    34   F      19 30-39                 36:56     11:55/M
    159    Tiffany Mendes                    West Haven  CT        161    34   F      20 30-39                 36:57     11:55/M
    160    Audrey Ortega                     West Haven  CT        133    58   F       8 50-59                 37:14     12:01/M
    161    Vicki Fielosh                     Orange  CT            151    38   F      21 30-39                 37:36     12:08/M
    162    Brianna Wilson                    East Haven            193    19   F       9  1-19                 37:49     12:12/M
    163    Oscar Suarez                      Hamden                 56    31   M      10 30-39                 38:24     12:23/M
    164    Kim Denis                         Tupper Lake  NY       228    45   F      17 40-49                 38:31     12:25/M
    165    Colleen Alexander                 Clinton  CT           223    38   F      22 30-39                 39:06     12:37/M
    166    K9 Alexander                      Clinton  CT           224    0    M       1  0- 0                 39:07     12:37/M
    167    Jeni Thaller                      East Haven  CT        202    30   F      23 30-39                 39:09     12:38/M
    168    Liza Joyner                       West Haven              9    40   F      18 40-49                 39:19     12:41/M
    169    Denean Pomarico                   Woodbridge  CT        184    46   F      19 40-49                 39:22     12:42/M
    170    Jean Maday                        Chicago  IL           246    41   F      20 40-49                 39:45     12:49/M
    171    Jennifer Collins                  Ridgefield  CT       2207    41   F      21 40-49                 39:52     12:52/M
    172    John Collins                      Ridgefield  CT       2206    41   M      20 40-49                 39:52     12:52/M
    173    Alex Collins                      Ridgefield  CT       2209    6    M      14  1-19                 40:01     12:55/M
    174    Sandra Haywood                    Woodbridge  CT        150    51   F       9 50-59                 40:53     13:11/M
    175    Jo Iorio                          Danbury                89    43   F      22 40-49                 40:54     13:12/M
    176    Bernie Sherwill                   Woodbury               88    53   M      18 50-59                 41:04     13:15/M
    177    Patricia Axtmayer                 Wallingford  CT       123    62   F       2 60-69                 41:15     13:18/M
    178    Grace Pisano                      Norwalk  CT           259    47   F      23 40-49                 41:33     13:24/M
    179    Dontrel Latta                     Hamden  CT            136    19   M      15  1-19                 41:43     13:27/M
    180    Roderick Richardson               New Haven  CT         137    63   M       6 60-69                 41:58     13:32/M
    181    Jeremaih Evans                    Branford              177    11   M      16  1-19                 42:09     13:36/M
    182    Timothy Theroux                   Hamden                 67    44   M      21 40-49                 42:21     13:40/M
    183    Rebecca Theroux                   Hamden                 68    11   F      10  1-19                 42:21     13:40/M
    184    Claire Denis                      Tupper Lake  NY       187    10   F      11  1-19                 42:33     13:44/M
    185    Amy Connors                       North Haven  CT       221    46   F      24 40-49                 42:58     13:52/M
    186    Richard Sudac                     East Haven  CT         74    51   M      19 50-59                 43:06     13:54/M
    187    Sara Markman                      Cheshire  CT           93    24   F      20 20-29                 43:41     14:05/M
    188    Ann Charles                       Stamford              111    25   F      21 20-29                 44:03     14:13/M
    189    Esther Thomas                     Branford                8    23   F      22 20-29                 44:29     14:21/M
    190    Patricia Prest                    Shelton                87    58   F      10 50-59                 44:47     14:27/M
    191    Lisa Charbonneau                  Madison               105    48   F      25 40-49                 44:47     14:27/M
    192    John Cuddy                        Madison               106    54   M      20 50-59                 45:39     14:44/M
    193    Samantha Vitello                  West Haven             60    22   F      23 20-29                 46:31     15:00/M
    194    Andre Armour                      New Haven              29    26   M      22 20-29                 46:49     15:06/M
    195    Karen Newburg                     Cheshire               92    26   F      24 20-29                 46:54     15:08/M
    196    Jennifer Schleif                  New Haven              27    33   F      24 30-39                 46:57     15:09/M
    197    Kurien Thomas                     New Haven  CT         250    35   M      11 30-39                 46:59     15:09/M
    198    Angela Dawley                     Northford              13    33   F      25 30-39                 46:59     15:09/M
    199    Herman Bershtein                  Hamden  CT            209    87   M       3 70-99                 47:15     15:15/M
    200    Noemi Rivera                      New Haven              51    29   F      25 20-29                 47:46     15:25/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Sandra Miller                     Cheshire              147    53   F      11 50-59                 47:47     15:25/M
    202    Sandra Wilson                     New Haven              76    45   F      26 40-49                 48:07     15:31/M
    203    Albert Derenzo                    New Haven              49    16   M      17  1-19                 48:34     15:40/M
    204    Brandon Diaz                      New Haven              48    13   M      18  1-19                 48:46     15:44/M
    205    Jennifer Caruso                   Hamden  CT             57    34   F      26 30-39                 49:00     15:48/M
    206    Marianne Fonck                    West Haven  CT        263    62   F       3 60-69                 50:05     16:09/M
    207    Linda Kelly                       West Haven  CT        266    59   F      12 50-59                 50:05     16:09/M
    208    Jill Levine                       New Haven             194    49   F      27 40-49                 50:24     16:15/M
    209    Anna Patchell                     Meriden               168    40   F      28 40-49                 50:47     16:23/M
    210    Brian Patchell                    Meriden  CT           167    36   M      12 30-39                 50:48     16:23/M
    211    Colleen Denitto                   Shelton                12    36   F      27 30-39                 51:46     16:42/M
    212    Rachel Cole                       Hamden  CT            179    41   F      29 40-49                 51:57     16:45/M
    213    Maureen Swanson                   East Greenwich        132    62   F       4 60-69                 52:05     16:48/M
    214    Donna Kearney                     Meriden                15    51   F      13 50-59                 52:23     16:54/M
    215    Cheri Cote                        Torrington             25    27   F      26 20-29                 53:42     17:19/M
    216    Kristen Robustelli                Middletown             26    30   F      28 30-39                 53:42     17:19/M
    217    Michele Antisdel                  East Haven  CT         80    49   F      30 40-49                 54:10     17:28/M
    218    Jen Farnsworth                    East Haven  CT       2222    22   F      27 20-29                 54:22     17:32/M
    219    Nancy Colavolpe                   Branford  CT         2218    72   F       1 70-99                 54:22     17:32/M
    220    Alexis Rowland                    New Haven              42    14   F      12  1-19                 54:58     17:44/M
    221    Marco Diaz                        New Haven              45    16   M      19  1-19                 54:58     17:44/M
    222    Michelle Surreira                 New Haven              30    19   F      13  1-19                 55:04     17:46/M
    223    Gabriel Viera                     West Haven             63    17   M      20  1-19                 56:56     18:22/M
    224    Diego Carriuolo                   New Haven  CT         251    16   M      21  1-19                 56:56     18:22/M
    225    Don Caruso                        Southington  CT        58    65   M       7 60-69                 57:53     18:40/M
    226    Dee Cuccaro                       Bridgeport             11    53   F      14 50-59                 58:30     18:52/M
    227    Angelica Gerena                   New Haven              37    13   M      22  1-19                 58:37     18:55/M
    228    Crystal Rodriguez                 New Haven              39    13   F      14  1-19                 58:37     18:55/M
    229    Angela Gerena                     New Haven              36    13   M      23  1-19                 58:37     18:55/M
    230    Ineysha Tate                      North Haven  CT      2217    15   F      15  1-19                 59:52     19:19/M
    231    Danyell Jackson                   New Haven              28    34   F      29 30-39                 59:52     19:19/M
    232    Henry Lupri                       Shelton  CT           244    66   M       8 60-69               1:00:13     19:25/M
    233    Kristina Kearney                  Meriden                16    27   F      28 20-29               1:02:41     20:13/M
    234    Hannah Davis                      West Haven            175    12   F      16  1-19               1:02:53     20:17/M
    235    Robin Davis                       West Haven             62    46   F      31 40-49               1:02:57     20:18/M
    236    James McKane                      Stratford              53    55   M      21 50-59               1:04:07     20:41/M
    237    Jay Kearney                       Meriden                17    54   M      22 50-59               1:04:31     20:49/M
    238    Deborah McKane                    Stratford              54    47   F      32 40-49               1:04:31     20:49/M
    239    Camillo Navarra                   West Haven            143    65   M       9 60-69               1:05:44     21:12/M
    240    Edwin Hayden                      East Haven  CT        260    62   M      10 60-69               1:05:48     21:14/M
    241    Rosalia Beauvais                  West Haven            142    30   F      30 30-39               1:05:52     21:15/M
    242    Diane Hoffman                     Hamden  CT            261    61   F       5 60-69               1:05:52     21:15/M
    243    Tanya Sage                        Prospect  CT          232    46   F      33 40-49               1:08:19     22:02/M
    244    Eric Sage                         Prospect  CT          231    47   M      22 40-49               1:08:19     22:02/M
    245    Jessica Lafogg                    West Haven             61    26   F      29 20-29               1:08:28     22:05/M
    246    Doreen Joyner                     Branford              176    52   F      15 50-59               1:08:32     22:06/M
    247    Doug Onderko                      New Milford            91    62   M      11 60-69               1:09:04     22:17/M
    248    Pat Caruso                        Southington            55    63   F       6 60-69               1:09:19     22:22/M

Age Division Results
Men:1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women:1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Race

Female Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 153 17 9 20:16 6:32/M
Top

Male Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Haff Madison CT 220 20 1 17:16 5:34/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Hough Latham 128 19 18 21:45 7:01/M
2 Rachel Doran Milford CT 230 18 39 24:17 7:50/M
3 Elizabeth Falcigno Branford 190 19 101 30:03 9:42/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin White Brooklyn NY 2213 18 2 18:10 5:52/M
2 Mark Berretta West Haven 101 19 6 19:41 6:21/M
3 Liam Tracey Stratford CT 2210 16 32 22:58 7:25/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Berglund West Haven CT 6 24 20 21:54 7:04/M
2 Jackie Keefer Manchester 165 25 24 22:18 7:12/M
3 Melissa Healy Oakville CT 225 24 45 25:04 8:05/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James ( Jp) Wayne III Orange 192 20 4 18:54 6:06/M
2 Anthony Chowanec Bridgeport CT 229 26 8 19:50 6:24/M
3 Kevin Carmody West Haven CT 7 27 14 21:21 6:53/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Zuba New Haven CT 247 30 19 21:49 7:02/M
2 Huoy Walsh New Haven CT 117 36 21 21:57 7:05/M
3 Nicole Lynn Fillipon North Haven 158 32 36 23:49 7:41/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Nadal Derby CT 235 33 5 19:07 6:10/M
2 Jorge Mendoza Bridgeport CT 222 36 7 19:47 6:23/M
3 Michael Prinzivalli Hamden CT 121 39 15 21:24 6:54/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colleen Beirne Milford CT 59 43 12 20:34 6:38/M
2 Jodie Timm Bethlehem 81 45 71 27:22 8:50/M
3 Paula Hough Latham NY 52 43 84 28:13 9:06/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Hough Latham NY 130 46 3 18:47 6:04/M
2 Brian Fidler West Haven CT 5 42 16 21:27 6:55/M
3 Ed Perez 257 46 22 22:06 7:08/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynne McLeer Glenmont NY 124 51 62 26:37 8:35/M
2 Susan Federico Milford CT 152 54 68 27:06 8:45/M
3 Aly Michalek Brookfield 160 52 75 27:37 8:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Cuddy Cheshire 118 52 10 20:22 6:34/M
2 Dave Chameides Oxford CT 233 55 11 20:25 6:35/M
3 Martin Espino Trumbull CT 254 53 13 21:20 6:53/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Tripp Seymour CT 162 60 109 31:07 10:02/M
2 Patricia Axtmayer Wallingford CT 123 62 177 41:15 13:18/M
3 Marianne Fonck West Haven CT 263 62 206 50:05 16:09/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rich Steeves Guilford CT 242 63 23 22:13 7:10/M
2 George Weber West Haven CT 234 63 54 26:12 8:27/M
3 John Sirella Sratford CT 77 60 55 26:13 8:27/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Colavolpe Branford CT 2218 72 219 54:22 17:32/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Gagnon Old Saybrook CT 103 77 145 35:02 11:18/M
2 Jim Stevens Trumbull CT 208 81 157 36:54 11:54/M
3 Herman Bershtein Hamden CT 209 87 199 47:15 15:15/M

SURVIVOR RESULTS

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jon Charron West Haven CT 116 46 M 11 40-49 27:31 8:53/M
2 Mary Shaw Orange CT 200 47 F 6 40-49 31:26 10:08/M
3 Michael Hough Albany NY 125 48 M 18 40-49 31:47 10:15/M
4 Jim Stevens Trumbull CT 208 81 M 2 70-99 36:54 11:54/M
5 Bernie Sherwill Woodbury 88 53 M 18 50-59 41:04 13:15/M
6 Roderick Richardson New Haven CT 137 63 M 6 60-69 41:58 13:32/M
7 Sandra Miller Cheshire 147 53 F 11 50-59 47:47 15:25/M
8 Rachel Cole Hamden CT 179 41 F 29 40-49 51:57 16:45/M
9 Camillo Navarra West Haven 143 65 M 9 60-69 1:05:44 21:12/M
10 Pat Caruso Southington 55 63 F 6 60-69 1:09:19 22:22/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com