HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Autumn On The Sound
October 13, 2013 - 5K
West Haven, CT

OVERALL WINNERS

Tom Holowka, New Haven, CT - 16:44
Annalisa Paltauf, New Haven, CT - 20:38

Mens Winner Womens Wnner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Savin Rock
Conv Center
WEATHER
60 Degrees
Sun/Breezy

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Tom Holowka                       New Haven  CT         164    28   M       1 Top Fin               16:44      5:24/M
      2    Brian Selford                     Old Saybrook  CT      182    48   M       1 40-49                 17:15      5:34/M
      3    Bruce Christianson                Bolton  CT            319    45   M       2 40-49                 18:29      5:58/M
      4    Matthew O'Halloran                Wilton  CT            160    43   M       3 40-49                 18:32      5:59/M
      5    Mario Longo                       Cheshire  CT          165    41   M       4 40-49                 18:34      5:59/M
      6    Zoltan Rigo                       Berlin  CT             13    30   M       1 30-39                 18:46      6:03/M
      7    Joseph Patterson                  New Haven  CT         339    25   M       1 20-29                 18:51      6:05/M
      8    Frank Tiroletto                   Orange  CT            166    53   M       1 50-59                 19:08      6:10/M
      9    David Moeller                     Northford  CT         194    13   M       1 13-15                 19:37      6:20/M
     10    Chris Treat                       West Haven  CT        342    40   M       5 40-49                 19:42      6:21/M
     11    Shane Hobart                      North Branford  CT    356    41   M       6 40-49                 19:47      6:23/M
     12    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        334    26   M       2 20-29                 19:55      6:25/M
     13    Patrick Murray                    Fairfield  CT         200    37   M       2 30-39                 19:58      6:26/M
     14    Dave Chameides                    Oxford  CT              5    55   M       2 50-59                 19:58      6:26/M
     15    James Yevich                      Stratford  CT         155    43   M       7 40-49                 20:23      6:35/M
     16    Sam Sblendorio                    Haddam  CT            191    47   M       8 40-49                 20:24      6:35/M
     17    Michael Compare                   Milford  CT            66    35   M       3 30-39                 20:26      6:35/M
     18    John Bazyk                        Shelton  CT           171    42   M       9 40-49                 20:28      6:36/M
     19    Conor Selfors                     Old Saybrook  CT      181    10   M       1  1-12                 20:37      6:39/M
     20    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         336    29   F       1 Top Fin               20:38      6:39/M
     21    Martin Espino                     Trumbull  CT          195    53   M       3 50-59                 20:44      6:41/M
     22    Brian Fidler                      West Haven  CT        132    42   M      10 40-49                 20:47      6:42/M
     23    Michael Prinzivalli               Hamden  CT              9    39   M       4 30-39                 20:58      6:46/M
     24    Tom Fatone                        Shelton  CT           172    45   M      11 40-49                 20:59      6:46/M
     25    Tyson Kaczmarek                   West Haven  CT         85    33   M       5 30-39                 21:01      6:47/M
     26    David Trufan                      West Haven  CT        110    30   M       6 30-39                 21:19      6:53/M
     27    Brian Fenn                        Thomaston  CT         343    34   M       7 30-39                 21:33      6:57/M
     28    John Dasilva                      Windsor  CT           139    63   M       1 60-69                 21:41      7:00/M
     29    Kevin Carmody                     West Haven  CT         70    27   M       3 20-29                 21:53      7:04/M
     30    Michael Ruospo                    Stratford  CT           4    49   M      12 40-49                 21:53      7:04/M
     31    Michelle Berglund                 West Haven  CT         69    24   F       1 20-29                 21:58      7:05/M
     32    Rich Steeves                      Guilford  CT          189    63   M       2 60-69                 22:01      7:06/M
     33    Dan Johnson                       Milford  CT            96    34   M       8 30-39                 22:06      7:08/M
     34    Robert Halloran                   Branford  CT          326    46   M      13 40-49                 22:15      7:11/M
     35    Thomas Trufan                     West Haven  CT        111    55   M       4 50-59                 22:24      7:14/M
     36    Driss Marbou                      Derby  CT              95    49   M      14 40-49                 22:30      7:15/M
     37    Jonathan Ressler                  Milford  CT           176    47   M      15 40-49                 22:41      7:19/M
     38    Barbara Pearce                    Guilford  CT           38    59   F       1 50-59                 22:48      7:21/M
     39    Don McCollum                      North Haven  CT       146    38   M       9 30-39                 22:52      7:23/M
     40    Jennifer Robinson                 New Haven  CT          86    33   F       1 30-39                 22:54      7:23/M
     41    Evan Pitkoff                      Newtown  CT            25    57   M       5 50-59                 22:56      7:24/M
     42    Matti Rinta-Turri                 Fairfield  CT         162    61   M       3 60-69                 23:08      7:28/M
     43    Sean Stringer                     North Branford  CT    358    17   M       1 16-19                 23:09      7:28/M
     44    Jennifer Scioscia                 Oxford  CT            337    37   F       2 30-39                 23:19      7:31/M
     45    Olivia Hemstock                   Northford  CT         324    13   F       1 13-15                 23:27      7:34/M
     46    Katie Jelliffe                    Monroe  CT             60    13   F       2 13-15                 23:27      7:34/M
     47    Way Hedding                       Niantic  CT           173    63   M       4 60-69                 23:27      7:34/M
     48    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT         12    31   F       3 30-39                 23:35      7:36/M
     49    Kimberly Fitzgerald               East Haven  CT         63    29   F       2 20-29                 23:37      7:37/M
     50    Jim Morrissey                     West Haven  CT        353    56   M       6 50-59                 23:40      7:38/M
     51    Jack Sirotnik                     Milford  CT           112    59   M       7 50-59                 23:41      7:38/M
     52    Lucas Johnson                     North Branford  CT    178    11   M       2  1-12                 23:51      7:42/M
     53    Shannon Haggerty                  Hamden  CT             62    24   F       3 20-29                 23:58      7:44/M
     54    Freddie Little                    Northford  CT         329    11   M       3  1-12                 24:10      7:48/M
     55    Tracy Mooney                      West Haven  CT        142    49   F       1 40-49                 24:10      7:48/M
     56    Daniel Schapira                   West Haven  CT        347    17   M       2 16-19                 24:17      7:50/M
     57    Jason Perrone                     West Haven  CT        340    39   M      10 30-39                 24:22      7:52/M
     58    Mark Harris                       Berlin  CT             22    47   M      16 40-49                 24:31      7:55/M
     59    Nirouth Jaiam                     West Haven  CT        185    24   F       4 20-29                 24:36      7:56/M
     60    Bret Fee                          North Branford  CT     71    12   M       4  1-12                 24:40      7:57/M
     61    Jack Cronan                       Branford  CT            6    67   M       5 60-69                 24:44      7:59/M
     62    Christina Zakos                   West Haven  CT        130    36   F       4 30-39                 24:46      7:59/M
     63    Grace Little                      Northford  CT         330    13   F       3 13-15                 24:47      8:00/M
     64    Marie Zampano                     North Branford  CT    157    13   F       4 13-15                 24:48      8:00/M
     65    Theresa Guadagnino                North Branford  CT    154    13   F       5 13-15                 24:49      8:00/M
     66    Earl Robinson                     West Haven  CT        115    35   M      11 30-39                 24:49      8:00/M
     67    Denise Stein                      Orange  CT             11    53   F       2 50-59                 24:55      8:02/M
     68    Laura Peters                      Orange  CT            150    46   F       2 40-49                 25:04      8:05/M
     69    Kevin Ryan                        Orange  CT            196    54   M       8 50-59                 25:04      8:05/M
     70    Sarah Anastasio                   North Branford  CT    153    13   F       6 13-15                 25:05      8:05/M
     71    Gary Brudvig                      Orange  CT             15    59   M       9 50-59                 25:06      8:06/M
     72    Dennis Broderick                  Milford  CT           143    38   M      12 30-39                 25:07      8:06/M
     73    Annemarie Sliby                   Orange  CT             87    50   F       3 50-59                 25:08      8:06/M
     74    Beth Peterson                     West Haven  CT        141    49   F       3 40-49                 25:10      8:07/M
     75    Maureen Devlin                    Milford  CT           321    58   F       4 50-59                 25:13      8:08/M
     76    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT          75    43   M      17 40-49                 25:15      8:09/M
     77    Devin Hickman                     West Haven  CT        135    17   M       3 16-19                 25:26      8:12/M
     78    Florence Diaz                     West Haven  CT        138    17   F       1 16-19                 25:26      8:12/M
     79    Adam Cruz                         San Antonio  TX       193    19   M       4 16-19                 25:39      8:16/M
     80    Thomas Shea                       Woodbury  CT          331    64   M       6 60-69                 25:42      8:17/M
     81    Angus Nairn                       Guilford  CT          364    59   M      10 50-59                 25:52      8:21/M
     82    David Caner                       Milford  CT           177    58   M      11 50-59                 25:54      8:21/M
     83    Guy Pulino                        Moodus  CT              3    68   M       7 60-69                 25:58      8:23/M
     84    James Ong                         West Hartford  CT      98    34   M      13 30-39                 26:07      8:25/M
     85    Samuel Lewbel                     Stafford Springs  C   140    63   M       8 60-69                 26:10      8:26/M
     86    Emily Covelli                     Milford  CT           145    26   F       5 20-29                 26:23      8:31/M
     87    Susan Hixsan                      Simsbury  CT          327    47   F       4 40-49                 26:25      8:31/M
     88    Sue Sharkey                       Waukesha  WI           99    63   F       1 60-69                 26:26      8:32/M
     89    Sam Demaio                        Wallingford  CT       114    14   M       2 13-15                 26:31      8:33/M
     90    Philip Maguire                    Fairfield  CT          94    36   M      14 30-39                 26:32      8:34/M
     91    Lisa Olivere                      West Haven  CT        345    48   F       5 40-49                 26:34      8:34/M
     92    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          36    61   F       2 60-69                 26:35      8:35/M
     93    Christopher Monoson               Somerset  MA           76    36   M      15 30-39                 26:46      8:38/M
     94    Chris Schilling                   East Haven  CT        362    43   M      18 40-49                 26:49      8:39/M
     95    Shannon Flynn                     Hamden  CT            335    42   M      19 40-49                 26:50      8:39/M
     96    Jeffrey Johnson                   North Branford  CT    179    44   M      20 40-49                 27:04      8:44/M
     97    Paul Ribnicky                     Stratford  CT          17    58   M      12 50-59                 27:09      8:45/M
     98    Marc Goldberg                     Hamden  CT             84    48   M      21 40-49                 27:23      8:50/M
     99    Shannon Powers                    West Haven  CT        320    32   F       5 30-39                 27:24      8:50/M
    100    Marguax Selford                   Old Saybrook  CT      180    8    F       1  1-12                 27:27      8:51/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Janit Romayko                     East Hartford  CT     188    68   F       3 60-69                 27:37      8:55/M
    102    Michael Stringer                  North Branford  CT    359    12   M       5  1-12                 27:49      8:58/M
    103    Giovonni Parillo                  Northford  CT         159    11   M       6  1-12                 27:49      8:58/M
    104    Stephanie Ramsey                  Shelton  CT           323    29   F       6 20-29                 27:50      8:59/M
    105    Christopher Rogers                New Haven  CT         168    33   M      16 30-39                 27:56      9:01/M
    106    Scott Pedersen                    Northford  CT         151    45   M      22 40-49                 27:59      9:02/M
    107    Robyn Stringer                    North Branford  CT    360    37   F       6 30-39                 28:03      9:03/M
    108    Angel Bruno                       Milford  CT            21    50   M      13 50-59                 28:04      9:03/M
    109    Renee Fenton                      Stratford  CT         328    41   F       6 40-49                 28:23      9:09/M
    110    Emily Balaban-Garber              Suffield  CT          123    25   F       7 20-29                 28:29      9:11/M
    111    Erika Picciotto                   Suffield  CT          125    30   F       7 30-39                 28:30      9:12/M
    112    John Stachera                     Waterford  WI         325    66   M       9 60-69                 28:31      9:12/M
    113    Sarah Balaban-Garber              Portland  ME          121    26   F       8 20-29                 28:31      9:12/M
    114    Gregory Lynch                     Suffield  CT          113    41   M      23 40-49                 28:31      9:12/M
    115    Sabrina Lewis                     Norwalk  CT           184    26   F       9 20-29                 28:31      9:12/M
    116    Greg Hendorfer                    Guilford  CT          199    34   M      17 30-39                 28:33      9:13/M
    117    Arturo Moreno                     Shelton  CT           109    55   M      14 50-59                 28:40      9:15/M
    118    Emily Phipps                      Seymour  CT           107    24   F      10 20-29                 28:40      9:15/M
    119    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT          90    39   M      18 30-39                 28:48      9:17/M
    120    Joseph Fetcho                     Milford  CT            10    67   M      10 60-69                 28:52      9:19/M
    121    Angela Buccheri                   Wallingford  CT        74    35   F       8 30-39                 29:01      9:22/M
    122    Whitey Zyko                       Middlebury  CT         30    71   M       1 70-79                 29:07      9:24/M
    123    Melissa Ragonese                  West Haven  CT        357    26   F      11 20-29                 29:10      9:25/M
    124    Tom Clifford                      Ansonia  CT            20    63   M      11 60-69                 29:15      9:26/M
    125    Peter Johnson                     North Haven  CT        19    60   M      12 60-69                 29:34      9:32/M
    126    William Localzo                   West Haven  CT         89    45   M      24 40-49                 29:35      9:33/M
    127    Nina Fattone                      Branford  CT          363    26   F      12 20-29                 29:37      9:33/M
    128    Ron Spina                         Waterbury  CT          29    66   M      13 60-69                 29:40      9:34/M
    129    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            175    66   M      14 60-69                 29:45      9:36/M
    130    Christine Rinder                  Durham  CT             97    55   F       5 50-59                 30:03      9:42/M
    131    Danielle Donofrio                 Shelton  CT           106    28   F      13 20-29                 30:06      9:43/M
    132    Oatty Torro                       Orange  CT            186    49   F       7 40-49                 30:11      9:44/M
    133    Daniel Lionello                   Waterbury  CT          34    63   M      15 60-69                 30:23      9:48/M
    134    Donna Cramond                     Monroe  CT              8    64   F       4 60-69                 30:31      9:51/M
    135    Melinda Hedding                   Niantic  CT           174    59   F       6 50-59                 30:37      9:53/M
    136    Diallo Freeman                    West Haven  CT        102    36   M      19 30-39                 30:39      9:53/M
    137    Lynell Freeman                    West Haven  CT        103    35   F       9 30-39                 30:39      9:53/M
    138    Karl Wilson                       Northford  CT         349    44   M      25 40-49                 30:49      9:56/M
    139    Art Drivdahl                      Cromwell  CT          161    71   M       2 70-79                 30:50      9:57/M
    140    Madeline Wilson                   Northford  CT         352    13   F       7 13-15                 30:56      9:59/M
    141    Richard Balzano                   West Haven  CT        346    17   M       5 16-19                 31:02     10:01/M
    142    Susan Wilson                      Northford  CT         350    47   F       8 40-49                 31:06     10:02/M
    143    Monica Roche                      Fairfield  CT         158    74   F       1 70-79                 31:13     10:04/M
    144    Wanda Brown                       New Haven  CT          67    43   F       9 40-49                 31:28     10:09/M
    145    John Pollock                      North Branford  CT     73    12   M       7  1-12                 31:33     10:11/M
    146    Kate Bashaw                       Suffield  CT          127    30   F      10 30-39                 31:36     10:12/M
    147    Chelsea Ibsen                     Shelton  CT            81    24   F      14 20-29                 31:41     10:13/M
    148    Andrew Durnin                     Clinton  CT           100    32   M      20 30-39                 31:41     10:13/M
    149    Zerkeli Manner                    New Haven  CT         355    23   M       4 20-29                 31:50     10:16/M
    150    Tammy Petrucelli                  West Haven  CT        119    50   F       7 50-59                 31:58     10:19/M
    151    Kaila Manner                      North Branford  CT    169    10   F       2  1-12                 32:00     10:19/M
    152    Chris Manner                      North Branford  CT    170    49   M      26 40-49                 32:02     10:20/M
    153    Terrence Dowdye                   West Haven  CT         24    48   M      27 40-49                 32:14     10:24/M
    154    Barrett True                      Windsor  CT            16    76   M       3 70-79                 32:15     10:24/M
    155    Paul Torro                        Orange  CT            187    47   M      28 40-49                 32:21     10:26/M
    156    Gerard Phipps                     Ansonia  CT           108    58   M      15 50-59                 32:29     10:29/M
    157    Lauren Kozlowski                  West Haven  CT        105    29   F      15 20-29                 32:39     10:32/M
    158    Richard Fidler                    West Haven  CT        133    67   M      16 60-69                 32:50     10:35/M
    159    Joshua Hall                       Stamford  CT          344    26   M       5 20-29                 33:15     10:44/M
    160    Spencer Wilson                    Northford  CT         351    15   M       3 13-15                 33:27     10:47/M
    161    William Gagnon                    Old Saybrook  CT       18    77   M       4 70-79                 33:33     10:49/M
    162    Randall Boucher                   West Haven  CT         14    60   M      17 60-69                 33:36     10:50/M
    163    Nicole Sblendorto                 Guilford  CT          190    41   F      10 40-49                 33:49     10:55/M
    164    Renee Rogers                      Milford  CT           348    37   F      11 30-39                 34:07     11:00/M
    165    Irene Ronan                       West Haven  CT        197    12   F       3  1-12                 34:14     11:03/M
    166    Anna Kelly                        Branford  CT           32     8   F       4  1-12                 34:17     11:04/M
    167    Susan Kelly                       Branford  CT           31    38   F      12 30-39                 34:17     11:04/M
    168    Patty Carton                      Stratford  CT          26    75   F       2 70-79                 34:23     11:05/M
    169    Sean Ronan                        West Haven  CT        198    44   M      29 40-49                 34:25     11:06/M
    170    Becky Charron                     West Haven  CT        183    42   F      11 40-49                 34:25     11:06/M
    171    Jose Chankuk                      West Haven  CT         41    17   M       6 16-19                 34:31     11:08/M
    172    David Forsyth                     West Haven  CT        354    31   M      21 30-39                 35:00     11:17/M
    173    Ciara Rogers                      New Haven  CT         167    28   F      16 20-29                 35:12     11:21/M
    174    Grace Pisano                      Norwalk  CT           361    47   F      12 40-49                 35:24     11:25/M
    175    Christina Tonucci                 Orange  CT             28    17   F       2 16-19                 35:36     11:29/M
    176    Quintin Simjouw                   Derby  CT             118     6   M       8  1-12                 35:38     11:30/M
    177    Jean Paul Simjouw                 Ansonia  CT           117    44   M      30 40-49                 35:38     11:30/M
    178    Williaqm Moeller                  Northford  CT         192    45   M      31 40-49                 35:45     11:32/M
    179    Audrey Petschek                   Newtown  CT           163    49   F      13 40-49                 35:49     11:33/M
    180    Elizabeth Warren                  Suffield  CT          122    30   F      13 30-39                 35:51     11:34/M
    181    Nick Zanussi                      Suffield  CT          126    25   M       6 20-29                 35:53     11:35/M
    182    Amanda Dileonardo                 West Haven  CT         54    15   F       8 13-15                 35:57     11:36/M
    183    Sydney Mursko                     West Haven  CT         57    17   F       3 16-19                 35:57     11:36/M
    184    Mary Matthews                     Manchester  CT        120    27   F      17 20-29                 36:44     11:51/M
    185    Enelida Andujar                   Ansonia  CT            93    39   F      14 30-39                 37:00     11:56/M
    186    Geraldine Saxonmeyer              Fairfield  CT          92    59   F       8 50-59                 37:16     12:01/M
    187    Miranda Almodovar                 West Haven  CT         48    16   F       4 16-19                 37:17     12:02/M
    188    Donna Willey                      Milford  CT           332    46   F      14 40-49                 37:21     12:03/M
    189    Austin Kozak                      West Haven  CT         52    17   M       7 16-19                 37:34     12:07/M
    190    Aaron Job Corcino                 Shelton  CT            78     9   M       9  1-12                 37:57     12:15/M
    191    Taneha Edwards                    Hamden  CT            152    38   F      15 30-39                 38:18     12:21/M
    192    Michele Myers                     New Haven  CT         147    44   F      15 40-49                 39:37     12:47/M
    193    Debra Masliuk                     Naugatuck  CT         128    58   F       9 50-59                 39:43     12:49/M
    194    Alex Scranton                     West Haven  CT         44    17   M       8 16-19                 40:10     12:57/M
    195    Jillian Moran                     West Haven  CT         59    16   F       5 16-19                 40:11     12:58/M
    196    Leah Morrissey                    West Haven  CT         43    17   F       6 16-19                 40:12     12:58/M
    197    Ava Gambardella                   West Haven  CT         56    17   F       7 16-19                 40:13     12:58/M
    198    Matthew Kelly                     West Haven  CT         53    17   M       9 16-19                 40:15     12:59/M
    199    Jason Wilkerson                   West Haven  CT        341    16   M      10 16-19                 40:18     13:00/M
    200    Ruchelle Cabral                   West Haven  CT         49    16   F       8 16-19                 40:19     13:00/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Allyson Hemstock                  West Haven  CT         40    17   F       9 16-19                 40:21     13:01/M
    202    Rachel Cabral                     West Haven  CT         39    16   F      10 16-19                 40:23     13:02/M
    203    Katrina Corcino                   Shelton  CT            79    30   F      16 30-39                 40:27     13:03/M
    204    Scott And Sj Zakos                West Haven  CT        129    36   M      22 30-39                 40:32     13:05/M
    205    Vanessa Mather                    Wallingford  CT        82    35   F      17 30-39                 42:03     13:34/M
    206    Margaret Bull                     Milford  CT           333    43   F      16 40-49                 42:24     13:41/M
    207    William Loomis                    Branford  CT           37    57   M      16 50-59                 42:41     13:46/M
    208    Noel Corcino                      Shelton  CT            80    42   M      32 40-49                 42:54     13:50/M
    209    Mary Corkery                      Milford  CT           322    56   F      10 50-59                 42:58     13:52/M
    210    Richard Nelson                    Stratford  CT          27    69   M      18 60-69                 43:54     14:10/M
    211    Anisha Wilson                     New Haven  CT          68    22   F      18 20-29                 44:43     14:25/M
    212    Herman Bershtein                  Hamden  CT             88    88   M       1 80-89                 45:37     14:43/M
    213    Edward Regner                     Torrington  CT         35    85   M       2 80-89                 46:46     15:05/M
    214    Laura Charity                     Stratford  CT         149    36   F      18 30-39                 48:16     15:34/M
    215    Rita Duggal                       Milford  CT           338    45   F      17 40-49                 48:36     15:41/M
    216    Christine Texidor                 Milford  CT           148    43   F      18 40-49                 48:43     15:43/M
    217    Sharon Paredes                    Milford  CT           101    47   F      19 40-49                 48:43     15:43/M
    218    Donald Osborne                    Branford  CT           91    91   M       1 90-99                 55:31     17:55/M

Age Division Results
Men:1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99

5K Run

Female Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalisa Paltauf New Haven CT 336 29 20 20:38 6:39/M
Top

Male Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Holowka New Haven CT 164 28 1 16:44 5:24/M
Top

Female 12 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marguax Selford Old Saybrook CT 180 8 100 27:27 8:51/M
2 Kaila Manner North Branford CT 169 10 151 32:00 10:19/M
3 Irene Ronan West Haven CT 197 12 165 34:14 11:03/M
4 Anna Kelly Branford CT 32 8 166 34:17 11:04/M
Top

Male 12 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Conor Selfors Old Saybrook CT 181 10 19 20:37 6:39/M
2 Lucas Johnson North Branford CT 178 11 52 23:51 7:42/M
3 Freddie Little Northford CT 329 11 54 24:10 7:48/M
4 Bret Fee North Branford CT 71 12 60 24:40 7:57/M
5 Michael Stringer North Branford CT 359 12 102 27:49 8:58/M
6 Giovonni Parillo Northford CT 159 11 103 27:49 8:58/M
7 John Pollock North Branford CT 73 12 145 31:33 10:11/M
8 Quintin Simjouw Derby CT 118 6 176 35:38 11:30/M
9 Aaron Job Corcino Shelton CT 78 9 190 37:57 12:15/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Hemstock Northford CT 324 13 45 23:27 7:34/M
2 Katie Jelliffe Monroe CT 60 13 46 23:27 7:34/M
3 Grace Little Northford CT 330 13 63 24:47 8:00/M
4 Marie Zampano North Branford CT 157 13 64 24:48 8:00/M
5 Theresa Guadagnino North Branford CT 154 13 65 24:49 8:00/M
6 Sarah Anastasio North Branford CT 153 13 70 25:05 8:05/M
7 Madeline Wilson Northford CT 352 13 140 30:56 9:59/M
8 Amanda Dileonardo West Haven CT 54 15 182 35:57 11:36/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Moeller Northford CT 194 13 9 19:37 6:20/M
2 Sam Demaio Wallingford CT 114 14 89 26:31 8:33/M
3 Spencer Wilson Northford CT 351 15 160 33:27 10:47/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Florence Diaz West Haven CT 138 17 78 25:26 8:12/M
2 Christina Tonucci Orange CT 28 17 175 35:36 11:29/M
3 Sydney Mursko West Haven CT 57 17 183 35:57 11:36/M
4 Miranda Almodovar West Haven CT 48 16 187 37:17 12:02/M
5 Jillian Moran West Haven CT 59 16 195 40:11 12:58/M
6 Leah Morrissey West Haven CT 43 17 196 40:12 12:58/M
7 Ava Gambardella West Haven CT 56 17 197 40:13 12:58/M
8 Ruchelle Cabral West Haven CT 49 16 200 40:19 13:00/M
9 Allyson Hemstock West Haven CT 40 17 201 40:21 13:01/M
10 Rachel Cabral West Haven CT 39 16 202 40:23 13:02/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sean Stringer North Branford CT 358 17 43 23:09 7:28/M
2 Daniel Schapira West Haven CT 347 17 56 24:17 7:50/M
3 Devin Hickman West Haven CT 135 17 77 25:26 8:12/M
4 Adam Cruz San Antonio TX 193 19 79 25:39 8:16/M
5 Richard Balzano West Haven CT 346 17 141 31:02 10:01/M
6 Jose Chankuk West Haven CT 41 17 171 34:31 11:08/M
7 Austin Kozak West Haven CT 52 17 189 37:34 12:07/M
8 Alex Scranton West Haven CT 44 17 194 40:10 12:57/M
9 Matthew Kelly West Haven CT 53 17 198 40:15 12:59/M
10 Jason Wilkerson West Haven CT 341 16 199 40:18 13:00/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Berglund West Haven CT 69 24 31 21:58 7:05/M
2 Kimberly Fitzgerald East Haven CT 63 29 49 23:37 7:37/M
3 Shannon Haggerty Hamden CT 62 24 53 23:58 7:44/M
4 Nirouth Jaiam West Haven CT 185 24 59 24:36 7:56/M
5 Emily Covelli Milford CT 145 26 86 26:23 8:31/M
6 Stephanie Ramsey Shelton CT 323 29 104 27:50 8:59/M
7 Emily Balaban-Garber Suffield CT 123 25 110 28:29 9:11/M
8 Sarah Balaban-Garber Portland ME 121 26 113 28:31 9:12/M
9 Sabrina Lewis Norwalk CT 184 26 115 28:31 9:12/M
10 Emily Phipps Seymour CT 107 24 118 28:40 9:15/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Patterson New Haven CT 339 25 7 18:51 6:05/M
2 Anthony Chowanec Bridgeport CT 334 26 12 19:55 6:25/M
3 Kevin Carmody West Haven CT 70 27 29 21:53 7:04/M
4 Zerkeli Manner New Haven CT 355 23 149 31:50 10:16/M
5 Joshua Hall Stamford CT 344 26 159 33:15 10:44/M
6 Nick Zanussi Suffield CT 126 25 181 35:53 11:35/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Robinson New Haven CT 86 33 40 22:54 7:23/M
2 Jennifer Scioscia Oxford CT 337 37 44 23:19 7:31/M
3 Anna Dubiel Rocky Hill CT 12 31 48 23:35 7:36/M
4 Christina Zakos West Haven CT 130 36 62 24:46 7:59/M
5 Shannon Powers West Haven CT 320 32 99 27:24 8:50/M
6 Robyn Stringer North Branford CT 360 37 107 28:03 9:03/M
7 Erika Picciotto Suffield CT 125 30 111 28:30 9:12/M
8 Angela Buccheri Wallingford CT 74 35 121 29:01 9:22/M
9 Lynell Freeman West Haven CT 103 35 137 30:39 9:53/M
10 Kate Bashaw Suffield CT 127 30 146 31:36 10:12/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zoltan Rigo Berlin CT 13 30 6 18:46 6:03/M
2 Patrick Murray Fairfield CT 200 37 13 19:58 6:26/M
3 Michael Compare Milford CT 66 35 17 20:26 6:35/M
4 Michael Prinzivalli Hamden CT 9 39 23 20:58 6:46/M
5 Tyson Kaczmarek West Haven CT 85 33 25 21:01 6:47/M
6 David Trufan West Haven CT 110 30 26 21:19 6:53/M
7 Brian Fenn Thomaston CT 343 34 27 21:33 6:57/M
8 Dan Johnson Milford CT 96 34 33 22:06 7:08/M
9 Don McCollum North Haven CT 146 38 39 22:52 7:23/M
10 Jason Perrone West Haven CT 340 39 57 24:22 7:52/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Mooney West Haven CT 142 49 55 24:10 7:48/M
2 Laura Peters Orange CT 150 46 68 25:04 8:05/M
3 Beth Peterson West Haven CT 141 49 74 25:10 8:07/M
4 Susan Hixsan Simsbury CT 327 47 87 26:25 8:31/M
5 Lisa Olivere West Haven CT 345 48 91 26:34 8:34/M
6 Renee Fenton Oxford CT 328 41 109 28:23 9:09/M
7 Oatty Torro Orange CT 186 49 132 30:11 9:44/M
8 Susan Wilson Northford CT 350 47 142 31:06 10:02/M
9 Wanda Brown New Haven CT 67 43 144 31:28 10:09/M
10 Nicole Sblendorto Guilford CT 190 41 163 33:49 10:55/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Selford Old Saybrook CT 182 48 2 17:15 5:34/M
2 Bruce Christianson Bolton CT 319 45 3 18:29 5:58/M
3 Matthew O'Halloran Wilton CT 160 43 4 18:32 5:59/M
4 Mario Longo Cheshire CT 165 41 5 18:34 5:59/M
5 Chris Treat West Haven CT 342 40 10 19:42 6:21/M
6 Shane Hobart North Branford CT 356 41 11 19:47 6:23/M
7 James Yevich Stratford CT 155 43 15 20:23 6:35/M
8 Sam Sblendorio Haddam CT 191 47 16 20:24 6:35/M
9 John Bazyk Shelton CT 171 42 18 20:28 6:36/M
10 Brian Fidler West Haven CT 132 42 22 20:47 6:42/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Pearce Guilford CT 38 59 38 22:48 7:21/M
2 Denise Stein Orange CT 11 53 67 24:55 8:02/M
3 Annemarie Sliby Orange CT 87 50 73 25:08 8:06/M
4 Maureen Devlin Milford CT 321 58 75 25:13 8:08/M
5 Christine Rinder Durham CT 97 55 130 30:03 9:42/M
6 Melinda Hedding Niantic CT 174 59 135 30:37 9:53/M
7 Tammy Petrucelli West Haven CT 119 50 150 31:58 10:19/M
8 Geraldine Saxonmeyer Fairfield CT 92 59 186 37:16 12:01/M
9 Debra Masliuk Naugatuck CT 128 58 193 39:43 12:49/M
10 Mary Corkery Milford CT 322 56 209 42:58 13:52/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Tiroletto Orange CT 166 53 8 19:08 6:10/M
2 Dave Chameides Oxford CT 5 55 14 19:58 6:26/M
3 Martin Espino Trumbull CT 195 53 21 20:44 6:41/M
4 Thomas Trufan West Haven CT 111 55 35 22:24 7:14/M
5 Evan Pitkoff Newtown CT 25 57 41 22:56 7:24/M
6 Jim Morrissey West Haven CT 353 56 50 23:40 7:38/M
7 Jack Sirotnik Milford CT 112 59 51 23:41 7:38/M
8 Kevin Ryan Orange CT 196 54 69 25:04 8:05/M
9 Gary Brudvig Orange CT 15 59 71 25:06 8:06/M
10 Angus Nairn Guilford CT 364 59 81 25:52 8:21/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Sharkey Waukesha WI 99 63 88 26:26 8:32/M
2 Linda Goldstein Fairfield CT 36 61 92 26:35 8:35/M
3 Janit Romayko East Hartford CT 188 68 101 27:37 8:55/M
4 Donna Cramond Monroe CT 8 64 134 30:31 9:51/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Dasilva Windsor CT 139 63 28 21:41 7:00/M
2 Rich Steeves Guilford CT 189 63 32 22:01 7:06/M
3 Matti Rinta-Turri Fairfield CT 162 61 42 23:08 7:28/M
4 Way Hedding Niantic CT 173 63 47 23:27 7:34/M
5 Jack Cronan Branford CT 6 67 61 24:44 7:59/M
6 Thomas Shea Woodbury CT 331 64 80 25:42 8:17/M
7 Guy Pulino Moodus CT 3 68 83 25:58 8:23/M
8 Samuel Lewbel Stafford Springs CT 140 63 85 26:10 8:26/M
9 John Stachera Waterford WI 325 66 112 28:31 9:12/M
10 Joseph Fetcho Milford CT 10 67 120 28:52 9:19/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 158 74 143 31:13 10:04/M
2 Patty Carton Stratford CT 26 75 168 34:23 11:05/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitey Zyko Middlebury CT 30 71 122 29:07 9:24/M
2 Art Drivdahl Cromwell CT 161 71 139 30:50 9:57/M
3 Barrett True Windsor CT 16 76 154 32:15 10:24/M
4 William Gagnon Old Saybrook CT 18 77 161 33:33 10:49/M
Top

Male 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Bershtein Hamden CT 88 88 212 45:37 14:43/M
2 Edward Regner Torrington CT 35 85 213 46:46 15:05/M
Top

Male 90 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donald Osborne Branford CT 91 91 218 55:31 17:55/M

Walkers Finish List

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Liz Jansen                        Stratford  CT         689    47   F       1  0-99                 27:17      8:48/M
      2    Patty Slavin                      Southbury  CT         702    51   F       2  0-99                 27:17      8:48/M
      3    Clare Paradiss                    Pittsburgh  PA        685    61   F       3  0-99                 29:05      9:23/M
      4    Doreen Redente                    Hamden  CT            650    59   F       4  0-99                 30:24      9:48/M
      5    Barbara Evans                     Hamden  CT            649    55   F       5  0-99                 30:24      9:48/M
      6    Kathy Johnson                     North Haven  CT       656    60   F       6  0-99                 32:17     10:25/M
      7    Colleen Brudvig                   Orange  CT            642    59   F       7  0-99                 32:18     10:25/M
      8    Donna Moeller                     Northford  CT         700    44   F       8  0-99                 32:22     10:26/M
      9    Ruth Rogers                       West Haven  CT        691    64   F       9  0-99                 32:36     10:31/M
     10    Michele Pollock                   North Branford  CT    652    47   F      10  0-99                 32:52     10:36/M
     11    Lisa Douglas                      North Branford  CT    692    48   F      11  0-99                 33:54     10:56/M
     12    Liza Robert                       New Haven  CT         720    25   F      12  0-99                 33:54     10:56/M
     13    Danielle Lee                      Stratford  CT         690    20   F      13  0-99                 33:55     10:56/M
     14    Karen Jansen                      Milford  CT           701    74   F      14  0-99                 34:09     11:01/M
     15    Thomas Rubenstein                 Milford  CT           717    6    M       1  0-99                 35:29     11:27/M
     16    Joanna Salati Rubenstein          Milford  CT           719    0    F      15  0-99                 35:29     11:27/M
     17    Michaela Caprio                   West Haven  CT        705    14   F      16  0-99                 35:38     11:30/M
     18    Caden Rubenstein                  Milford  CT           718    7    M       2  0-99                 35:58     11:36/M
     19    Nikki Wayne                       Milford  CT           716    33   F      17  0-99                 35:58     11:36/M
     20    Daniel Stringer                   North Branford  CT    722    7    M       3  0-99                 36:18     11:43/M
     21    Heather Monoson                   Somerset  MA          653    34   F      18  0-99                 36:57     11:55/M
     22    Trish Thompson                    Shelton  CT           639    55   F      19  0-99                 37:16     12:01/M
     23    Janet Morrissey                   West Haven  CT        726    53   F      20  0-99                 37:17     12:02/M
     24    Daniella Carr                     West Haven  CT        680    16   F      21  0-99                 37:34     12:07/M
     25    Estela Garzon                     West Haven  CT        721    17   F      22  0-99                 37:34     12:07/M
     26    Vincent Madar                     West Haven  CT        723    16   M       4  0-99                 37:35     12:07/M
     27    Michelle Caprio                   West Haven  CT        707    42   F      23  0-99                 38:09     12:18/M
     28    Chloe Caprio                      West Haven  CT        706    10   F      24  0-99                 38:09     12:18/M
     29    Jean Grehl                        Branford  CT          684    39   F      25  0-99                 38:23     12:23/M
     30    Linda Sullivan                    Branford  CT          683    64   F      26  0-99                 38:24     12:23/M
     31    Marcello Parillo                  Wallingford  CT       688    8    M       5  0-99                 39:56     12:53/M
     32    Lane Pvaillo                      Wallingford  CT       687    46   F      27  0-99                 39:56     12:53/M
     33    John Pollock                      North Branford  CT    651    50   M       6  0-99                 40:03     12:55/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com