HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Woodbridge Road Race
October 5, 2013 - 5K
Woodbridge, CT

OVERALL WINNERS

Nicholas Migani, Griswold, CT - 16:22
Kelly Horowitz, Landerburg, PA - 20:13

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
10 Newton Rd
WEATHER
68 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Nicholas Migani                   Griswold  CT          658    23   M       1 Top Fin             16:22.0      5:17/M
      2    Mike Szarkowic                    Woodbridge  CT        350    24   M       1 20-29               17:40.0      5:42/M
      3    Marco Lopes                       Cheshire  CT          346    36   M       1 30-39               18:19.0      5:55/M
      4    Dave Chameides                    Oxford  CT            381    55   M       1 50-59               19:49.0      6:24/M
      5    James Silva                       Trumbull  CT          281    25   M       2 20-29               19:56.0      6:26/M
      6    Evan Welsh                        Cheshire  CT          693    29   M       3 20-29               20:03.0      6:28/M
      7    Matt Taylor                       New Haven  CT         515    41   M       1 40-49               20:04.0      6:28/M
      8    Kelly Horowitz                    Landerburg  PA        344    38   F       1 Top Fin             20:13.0      6:31/M
      9    Janet Criscuolo                   Woodbridge  CT        308    38   F       1 30-39               20:26.0      6:35/M
     10    Owen Dodd                         Woodbridge  CT        399    14   M       1 13-19               21:12.0      6:50/M
     11    John Ahern                        Woodbridge  CT        751    14   M       2 13-19               21:13.0      6:51/M
     12    Zev Rosen                         Woodbridge  CT        639    14   M       3 13-19               21:19.0      6:53/M
     13    Andres Becerra                    New Haven  CT         685    19   M       4 13-19               21:35.0      6:58/M
     14    Pedro Mejia                       New Haven  CT         684    18   M       5 13-19               21:35.0      6:58/M
     15    Matt Fischer                      Woodbridge  CT        713    30   M       2 30-39               21:48.0      7:02/M
     16    Spencer Paragas                   Woodbridge  CT        670    12   M       1  1-12               21:57.0      7:05/M
     17    Peter Gelosu                      Bethany  CT           217    29   M       4 20-29               22:04.0      7:07/M
     18    Kahlid Roberts                    Woodbridge  CT        391    37   M       3 30-39               22:07.0      7:08/M
     19    Patrick Cordale                   Monroe  CT            307    56   M       2 50-59               22:14.0      7:10/M
     20    Jack Horowitz                     Landenberg  PA        357    50   M       3 50-59               22:15.0      7:11/M
     21    Parker Parrack                    Woodbridge  CT        669     9   M       2  1-12               22:16.0      7:11/M
     22    Danielle White                    Orange  CT            600    36   F       2 30-39               22:19.0      7:12/M
     23    Mike Maoz                         Woodbridge  CT        326    40   M       2 40-49               22:21.0      7:13/M
     24    Fred Miller                       Milford  CT           271    62   M       1 60-69               22:23.0      7:13/M
     25    Bandit Number  9000                                    9000         M       1  0- 0               22:37.0      7:18/M
     26    Andrew Kindseth                   Woodbridge  CT        372    14   M       6 13-19               22:38.0      7:18/M
     27    Keith Jenci                       Milford  CT           711    36   M       4 30-39               22:42.0      7:19/M
     28    Claude Roy                        Woodbridge  CT        364    41   M       3 40-49               22:52.0      7:23/M
     29    Mark Delash                       Woodbridge  CT        337    20   M       5 20-29               22:56.0      7:24/M
     30    Emily Loquine                     Orange  CT            651    23   F       1 20-29               22:57.0      7:24/M
     31    Brian Sloat                       New Haven  CT         291    26   M       6 20-29               22:58.0      7:25/M
     32    Bill Purcell                      Woodbridge  CT        716    57   M       4 50-59               23:00.0      7:25/M
     33    Katie Esposito                    Hamden  CT            656    22   F       2 20-29               23:14.0      7:30/M
     34    Farid Jadbabaie                   Woodbridge  CT        384    49   M       4 40-49               23:16.0      7:30/M
     35    Sean Sloat                        Trumbull  CT          648    28   M       7 20-29               23:17.0      7:31/M
     36    Gabriel Paglia                    New Haven  CT         378    11   M       3  1-12               23:20.0      7:32/M
     37    David Lapaglia                    Bethany  CT           388    27   M       8 20-29               23:21.0      7:32/M
     38    John Alvarado                     Woodbridge  CT        300    11   M       4  1-12               23:25.0      7:33/M
     39    Jerry Meshell                     Orange  CT            365    58   M       5 50-59               23:26.0      7:34/M
     40    Jeff Stein                        Woodbridge  CT        706    56   M       6 50-59               23:30.0      7:35/M
     41    Chelsea Welsh                     Saratoga Springs  N   694    25   F       3 20-29               23:35.0      7:36/M
     42    Mario Guevara                     Woodbridge  CT        322    54   M       7 50-59               23:38.0      7:37/M
     43    Debby Valin                       Woodbridge  CT        702    46   F       1 40-49               23:40.0      7:38/M
     44    David Barkin                      Woodbridge  CT        370    54   M       8 50-59               23:44.0      7:39/M
     45    John Courtmanche                  New Haven  CT         709    70   M       1 70-79               23:45.0      7:40/M
     46    Steve Sherman                     Cromwell  CT          359    49   M       5 40-49               23:50.0      7:41/M
     47    Participant   376                                       376     1   M       5  1-12               23:50.0      7:41/M
     48    Robert McLean                     Woodbridge  CT        367    50   M       9 50-59               23:52.0      7:42/M
     49    Marco Caepa                       Woodbridge  CT        747    17   M       7 13-19               24:04.0      7:46/M
     50    Jill Kidder                       Branford  CT          677    47   F       2 40-49               24:05.0      7:46/M
     51    Kevin Lassila                     Bethany  CT           338    54   M      10 50-59               24:05.0      7:46/M
     52    Daniel Bradoff                    Woodbridge  CT        674    25   M       9 20-29               24:06.0      7:46/M
     53    Tyrone Mellon Jr                  Bridgeport  CT        343    29   M      10 20-29               24:08.0      7:47/M
     54    Carol Chiappone                   Woodbridge  CT        379    53   F       1 50-59               24:16.0      7:50/M
     55    Richard Culver                    Norwalk  CT           309    34   M       5 30-39               24:30.0      7:54/M
     56    Jon Garrity                       Monroe  CT            383    52   M      11 50-59               24:42.0      7:58/M
     57    Nikki Holbrook                    Woodbridge  CT        342    60   F       1 60-69               24:44.0      7:59/M
     58    Carol Brignola                    Woodbridge  CT        662    52   F       2 50-59               24:47.0      8:00/M
     59    Katelyn Marreiros                 Woodbridge  CT        696    26   F       4 20-29               24:49.0      8:00/M
     60    Kevin Ryan                        Orange  CT            705    54   M      12 50-59               25:00.0      8:04/M
     61    Lauren Esposito                   Woodbridge  CT        319    35   F       3 30-39               25:08.0      8:06/M
     62    Logan Pfannenbecker               Woodbridge  CT        396    12   M       6  1-12               25:21.0      8:11/M
     63    Chris Merrill                     Woodbridge  CT        708    40   M       6 40-49               25:25.0      8:12/M
     64    Stephen Pinco                     Woodbridge  C         341    12   M       7  1-12               25:42.0      8:17/M
     65    Matt McDermott                    Woodbridge  CT        710    42   M       7 40-49               25:43.0      8:18/M
     66    Taylor Winnick                    Woodbridge  CT        748    17   M       8 13-19               25:44.0      8:18/M
     67    Mark Waters                       East Haven  CT        661    50   M      13 50-59               25:44.0      8:18/M
     68    Tyler Roy                         Woodbridge  CT        375    11   M       8  1-12               25:47.0      8:19/M
     69    Henry Kopel                       Woodbridge  CT        655    56   M      14 50-59               25:55.0      8:22/M
     70    Dawn Jenci                        Milford  CT           712    33   F       4 30-39               26:07.0      8:25/M
     71    Stanley Chartoff                  Woodbridge  CT        362    53   M      15 50-59               26:13.0      8:27/M
     72    Cliff Skolnick                    Bethany  CT           717    57   M      16 50-59               26:16.0      8:28/M
     73    Deb Esposito                      Hamden  CT            657    50   F       3 50-59               26:17.0      8:29/M
     74    Jamison Scott                     Woodbridge  CT        286    39   M       6 30-39               26:19.0      8:29/M
     75    Laura Peters                      Orange  CT            351    46   F       3 40-49               26:22.0      8:30/M
     76    Frank Perrotti                    Hamden  CT            714    53   M      17 50-59               26:24.0      8:31/M
     77    Allison Hellman                   Woodbridge  CT        324    16   F       1 13-19               26:32.0      8:34/M
     78    Nicholas Morrone                  Branford  CT          675    42   M       8 40-49               26:43.0      8:37/M
     79    Michael Simeoli                   West Haven  CT        299    22   M      11 20-29               26:47.0      8:38/M
     80    Participant 387                                         389     1   M       9  1-12               26:48.0      8:39/M
     81    Jacquelyn Diggs                   North Haven  CT       387    36   F       5 30-39               26:57.0      8:42/M
     82    Katie Whyte                       Bethany  CT           373    15   F       2 13-19               26:59.0      8:42/M
     83    Greg Sneed                        Woodbridge  CT        349    48   M       9 40-49               27:02.0      8:43/M
     84    Kathleen Vuolo                    Woodbridge  CT        331    22   F       5 20-29               27:04.0      8:44/M
     85    Jessica Freedeen                  Woodbridge  CT        392    36   F       6 30-39               27:06.0      8:45/M
     86    Jeremy Freeden                    Woodbridge  CT        393    38   M       7 30-39               27:07.0      8:45/M
     87    Yas Saotome                       Hamden  CT            701    54   M      18 50-59               27:14.0      8:47/M
     88    Suzanne Porter                    Prospect  CT          368    55   F       4 50-59               27:21.0      8:49/M
     89    Jack Whaley                       Guilford  CT          285    49   M      10 40-49               27:33.0      8:53/M
     90    Laurel Underwood-Price            New Haven  CT         683    22   F       6 20-29               27:46.0      8:57/M
     91    Timothy O'Connorr                 Bethany  CT           510    22   M      12 20-29               27:52.0      8:59/M
     92    Steve Saz                         Woodbridge  CT        718    49   M      11 40-49               27:54.0      9:00/M
     93    Jeff Doucette                     Woodbridge  CT        679    37   M       8 30-39               27:54.0      9:00/M
     94    Lauren Kehlenbach                 Bethany  CT           274    22   F       7 20-29               28:14.0      9:06/M
     95    Abby Sauberman                    Woodbridge  CT        395    10   F       1  1-12               28:16.0      9:07/M
     96    Rick Bourdeau                     Woodbridge  CT        361    50   M      19 50-59               28:21.0      9:09/M
     97    Gina McCanis                      Woodbridge  CT        691    50   F       5 50-59               28:25.0      9:10/M
     98    Bandit Number  9001                                    9001         M       2  0- 0               28:27.0      9:11/M
     99    Eve Colsin                        Woodbridge  CT        348    50   F       6 50-59               28:30.0      9:12/M
    100    Eve Harrison                      Woodbridge  CT        369    47   F       4 40-49               28:30.0      9:12/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Anthony Brignola                  Woodbridge  CT        663    65   M       2 60-69               28:37.0      9:14/M
    102    Paula Ginter                      Hamden  CT            266    46   F       5 40-49               28:43.0      9:16/M
    103    Ann Marie Merrill                 New Haven  CT         390    37   F       7 30-39               28:44.0      9:16/M
    104    Gary Deroy                        Hamden  CT            316    62   M       3 60-69               29:14.0      9:26/M
    105    Participant   377                                       377     1   M      10  1-12               29:18.0      9:27/M
    106    Chris Dube                        Hamden  CT            295    24   M      13 20-29               29:19.0      9:27/M
    107    Bandit Number  9002                                    9002         M       3  0- 0               29:20.0      9:28/M
    108    John Conway                       Milford  CT           360    50   M      20 50-59               29:34.0      9:32/M
    109    Steven Rudewicz                   North Haven  CT       297    22   M      14 20-29               29:41.0      9:35/M
    110    Bandit Number  9003                                    9003         M       4  0- 0               29:45.0      9:36/M
    111    Ray Stuart                        Shelton  CT           355    61   M       4 60-69               29:57.0      9:40/M
    112    Andrea Benjamin                   Woodbridge  CT        354    53   F       7 50-59               30:01.0      9:41/M
    113    Cara Deroy                        Hamden  CT            315    21   F       8 20-29               30:17.0      9:46/M
    114    Brenda Harrison                   Cheshire  CT          273    39   F       8 30-39               30:17.0      9:46/M
    115    Paige Jokl                        Woodbridge  CT        386    39   F       9 30-39               30:21.0      9:47/M
    116    Blossom Sneed                     Woodbridge  CT        347    38   F      10 30-39               30:21.0      9:47/M
    117    Sarah Culver Davis                Woodbridge  CT        314    31   F      11 30-39               30:31.0      9:51/M
    118    Miriam Cheng                      Woodbridge  CT        277    35   F      12 30-39               30:33.0      9:51/M
    119    Jonathan Davis                    Woodbridge  CT        313    54   M      21 50-59               30:34.0      9:52/M
    120    Amy Horowitz                      Cromwell  CT          358    56   F       8 50-59               30:40.0      9:54/M
    121    Tony Trapanese                    Stratford  CT         698    25   M      15 20-29               30:55.0      9:58/M
    122    Sheri Hoyt                        Southbury  CT         325    51   F       9 50-59               31:04.0     10:01/M
    123    Christine Dodd                    Woodbridge  CT        400    39   F      13 30-39               31:04.0     10:01/M
    124    Andi Doucette                     Woodbridge  CT        678    37   M       9 30-39               31:07.0     10:02/M
    125    Ed Jordan                         Woodbridge  CT        650    43   M      12 40-49               31:11.0     10:04/M
    126    Bandit Number  9004                                    9004         M       5  0- 0               31:12.0     10:04/M
    127    Andrea Whyte                      Bethany  CT           356    47   F       6 40-49               31:39.0     10:13/M
    128    Gabriella Imbimbo                 Shelton  CT           643    19   F       3 13-19               31:40.0     10:13/M
    129    Kari Matthews                     Shelton  CT           645    19   F       4 13-19               31:42.0     10:14/M
    130    Linda Frojunoff                   Woodbridge  CT        353    53   F      10 50-59               31:46.0     10:15/M
    131    Ann Tramontana-Veno               New Haven  CT         292    60   F       2 60-69               31:49.0     10:16/M
    132    Marsha Loquine                    Orange  CT            513    55   F      11 50-59               31:56.0     10:18/M
    133    Sal Lapaglia                      Bethany  CT           690    56   M      22 50-59               32:04.0     10:21/M
    134    Sienna Wang                       Woodbridge  CT        332    10   F       2  1-12               32:14.0     10:24/M
    135    Mark Grudberg                     Woodbridge  CT        382    48   M      13 40-49               32:24.0     10:27/M
    136    Amy Lentz                         Woodbridge  CT        394    46   F       7 40-49               32:25.0     10:27/M
    137    Tammara Lovett                    Woodbridge  CT        707    43   F       8 40-49               32:42.0     10:33/M
    138    Danielle Hastings                 New Haven  CT         323    34   F      14 30-39               33:07.0     10:41/M
    139    Mateo Spano                       Woodbridge  CT        329     0   M       6  0- 0               33:12.0     10:43/M
    140    Bandit Number  9005                                    9005         M       7  0- 0               33:21.0     10:45/M
    141    Paige Perfetto                    Orange  CT            652    23   F       9 20-29               33:23.0     10:46/M
    142    Karen Malin                       Woodbridge  CT        284    50   F      12 50-59               33:33.0     10:49/M
    143    Alisha Chaney                     Hamden  CT            289    24   F      10 20-29               33:49.0     10:55/M
    144    Bandit Number  9006                                    9006         M       8  0- 0               34:00.0     10:58/M
    145    Jackie Taft                       New Haven  CT         512    49   F       9 40-49               34:01.0     10:58/M
    146    Robyn Teplitzky                   Woodbridge  CT        686    49   F      10 40-49               34:08.0     11:01/M
    147    Sophia Wang                       Woodbridge  CT        333    10   F       3  1-12               34:11.0     11:02/M
    148    Oren Saube\imer                   Woodbridge  CT        703    41   M      14 40-49               34:35.0     11:09/M
    149    Lakshmi Kesavan                   Woodbridge  CT        345    38   F      15 30-39               34:59.0     11:17/M
    150    Ilon Pinco                        Woodbridge  C         340     9   M      11  1-12               35:24.0     11:25/M
    151    Jeffrey Pinco                     Woodbridge  C         339    41   M      15 40-49               35:25.0     11:25/M
    152    Lindsay Richard                   Trumbull  CT          298    28   F      11 20-29               35:27.0     11:26/M
    153    Josh Cala                         Woodbridge  CT        303    10   M      12  1-12               36:02.0     11:37/M
    154    Alexa Paolella                    Woodbridge  CT        704    40   F      11 40-49               36:09.0     11:40/M
    155    Taylor Dillon                     Woodbridge  CT        318     9   F       4  1-12               36:22.0     11:44/M
    156    Austin Rowland                    Woodbridge  CT        374    10   M      13  1-12               36:24.0     11:45/M
    157    Bandit Number  9007                                    9007         M       9  0- 0               36:26.0     11:45/M
    158    Gale Ridge                        Bethany  CT           511    54   F      13 50-59               36:39.0     11:49/M
    159    Jillian McCants                   Woodbridge  CT        692    19   F       5 13-19               36:48.0     11:52/M
    160    Keith McCants                     Woodbridge  CT        287    47   M      16 40-49               36:48.0     11:52/M
    161    Jessica Potrepka                  Woodbridge  CT        659    27   F      12 20-29               36:50.0     11:53/M
    162    Ben Arsenault                     Woodbridge  CT        660    28   M      16 20-29               36:50.0     11:53/M
    163    Michele Brownstein                Woodbridge  CT        682    59   F      14 50-59               36:59.0     11:56/M
    164    Carl Sylvester                    Shelton  CT           290    80   M       1 80-99               37:30.0     12:06/M
    165    Donna Zielinski                   Bethany  CT           385    47   F      12 40-49               37:48.0     12:12/M
    166    Deanna Gebele                     Hamden  CT            671    21   F      13 20-29               37:59.0     12:15/M
    167    Melissa Griss                     Hamden  CT            672    21   F      14 20-29               38:00.0     12:15/M
    168    Larry King                        Woodbridge  CT        380    60   M       5 60-69               38:18.0     12:21/M
    169    Christine Fernandes               Shelton  CT           638    20   F      15 20-29               38:49.0     12:31/M
    170    Ann Parnigoni                     Woodbridge  CT        327    49   F      13 40-49               40:28.0     13:03/M
    171    Lori Olsen                        Hamden  CT            296    47   F      14 40-49               40:31.0     13:04/M
    172    Austin Orser                      Hamden  CT            267    49   M      17 40-49               40:34.0     13:05/M
    173    Bandit Number  9008                                    9008         M      10  0- 0               40:55.0     13:12/M
    174    Shelley Levin                     Woodbridge  CT        293    0    F       1  0- 0               40:59.0     13:13/M
    175    Tim Brownstein                    Woodbridge  CT        681    65   M       6 60-69               41:59.0     13:33/M
    176    John Smarthwaite                  West Hartford  CT     270    63   M       7 60-69               42:34.0     13:44/M
    177    Kelly Smurthwaite                 West Hartford  CT     700    59   F      15 50-59               42:34.0     13:44/M
    178    B Joyce Simpson                   Woodbridge  CT        363    67   F       3 60-69               42:40.0     13:46/M
    179    Bandit Number  9009                                    9009         M      11  0- 0               42:51.0     13:49/M
    180    Michael Malin                     Woodbridge  CT        283    51   M      23 50-59               42:52.0     13:50/M
    181    Jessica Swiatek                   Cheshire  CT          272    36   F      16 30-39               42:54.0     13:50/M
    182    Monica Aversa                     Woodbridge  CT        301     0   F       2  0- 0               44:21.0     14:18/M
    183    Abigail Fritz                     Bethany  CT           288    14   F       6 13-19               44:49.0     14:27/M
    184    Bob Levine                        Woodbridge  CT        294    0    M      12  0- 0               45:41.0     14:44/M
    185    Ron Arsenault                     Woodbridge  CT        689    62   M       8 60-69               46:05.0     14:52/M
    186    Cheryl Lapaglia                   Bethany  CT           687    50   F      16 50-59               46:27.0     14:59/M
    187    Jeanne Arsenault                  Woodbridge  CT        688    55   F      17 50-59               46:27.0     14:59/M
    188    Chelsea Celotto                   Woodbridge  CT        676    23   F      16 20-29               46:37.0     15:02/M
    189    Stacey Hauden                     Woodbridge  CT        673    23   F      17 20-29               46:38.0     15:03/M
    190    Lili Queroga                      Shelton  CT           507    23   F      18 20-29               47:06.0     15:12/M
    191    Olga Adaes                        Milford  CT           699    24   F      19 20-29               47:07.0     15:12/M
    192    Herman Bershtein                  Hamden  CT            302    88   M       2 80-99               47:23.0     15:17/M
    193    Olga Fernandes                    Shelton  CT           644    48   F      15 40-49               47:51.0     15:26/M
    194    Margaret Belham                   New Haven  CT         668    54   F      18 50-59               47:57.0     15:28/M
    195    Silvia Taylor                     New Haven  CT         665    66   F       4 60-69               47:58.0     15:28/M
    196    Deena Abbate                      Milford  CT           647    56   F      19 50-59               48:20.0     15:35/M
    197    Andrea Jordan                     Woodbridge  CT        646    37   F      17 30-39               48:20.0     15:35/M
    198    Robin Kenefick                    Woodbridge  CT        371    51   F      20 50-59               49:04.0     15:50/M
    199    Tom Kenefick                      Woodbridge  CT        352    53   M      24 50-59               49:04.0     15:50/M
    200    Caprise Taylor                    New Haven  CT         664    40   F      16 40-49               49:30.0     15:58/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Sean Mayne                        Derby  CT             508    36   M      10 30-39               49:42.0     16:02/M
    202    Stephanie Roberts                 Stratford  CT         509    27   F      20 20-29               49:43.0     16:02/M
    203    Bandit Number  9010                                    9010         M      13  0- 0               49:43.0     16:02/M
    204    Audrey Cummings                   Woodbridge  CT        310     4   F       5  1-12               50:31.0     16:18/M
    205    Brie Pfannenbecker                Woodbridge  CT        397    36   F      18 30-39               51:26.0     16:35/M
    206    Lucia Bianchi                     Woodbridge  CT        366    83   F       1 80-99               51:28.0     16:36/M
    207    Alec Morley                       Woodbridge  CT        335    18   M       9 13-19               51:44.0     16:41/M
    208    Sean Morley                       Woodbridge  CT        336    51   M      25 50-59               51:45.0     16:42/M
    209    Joanne Oram                       New Haven  CT         667    48   F      17 40-49               52:07.0     16:49/M
    210    James Taylor                      New Haven  CT         666    43   F      18 40-49               52:10.0     16:50/M
    211    Joe Wolfsin                                             269    0    M      14  0- 0               52:14.0     16:51/M
    212    Participant   750                                       750     1   M      14  1-12               52:19.0     16:53/M
    213    Claria Starling                   Woodbridge  CT        330    43   F      19 40-49               52:23.0     16:54/M
    214    Michael Cummings                  Woodbridge  CT        311    44   M      18 40-49               52:24.0     16:54/M
    215    Olivia Cummings                   Woodbridge  CT        312     4   F       6  1-12               52:24.0     16:54/M
    216    Jason Pfannenbecker               Woodbridge  CT        398    38   M      11 30-39               53:27.0     17:15/M
    217    Robin Tewksbury                   New Haven  CT         282    48   F      20 40-49               53:58.0     17:25/M
    218    Elizabeth Maldanado-Thomas        Woodbridge  CT        278    40   F      21 40-49               53:58.0     17:25/M
    219    Hope Mathis                       Hamden  CT            697    37   F      19 30-39               55:41.0     17:58/M
    220    Megan Csuka                       Monroe  CT            653    24   F      21 20-29               55:41.0     17:58/M
    221    Julie Hilborn                     Hamden  CT            654    33   F      20 30-39               55:42.0     17:58/M
    222    Nina Iovino                       Woodbridge  CT        275    52   F      21 50-59               55:59.0     18:04/M
    223    Joan Courtemanche                 Bethany  CT           680    50   F      22 50-59               56:00.0     18:04/M
    224    Helen Lodynsky                    Bethany  CT           268    48   F      22 40-49               56:51.0     18:20/M
    225    Michele Glassman                  Woodbridge  CT        321    34   F      21 30-39               57:19.0     18:29/M
    226    Emily Resnik Conn                 Woodbridge  CT        304    50   F      23 50-59               57:20.0     18:30/M
    227    Sheldon Natkin                    Woodbridge  CT        695    0    M      15  0- 0               58:35.0     18:54/M
    228    Kathy Glassman                    East Haven  CT        320    69   F       5 60-69               58:35.0     18:54/M
    229    Douglas Relyea                    Bethany  ct           276    82   M       3 80-99             1:02:06.0     20:02/M

Age Group Results



Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K Race

Female Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Horowitz Landerburg PA 344 38 8 20:13.0 6:31/M
Top

Male Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Migani Griswold CT 658 23 1 16:22.0 5:17/M
Top

Female 12 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Sauberman Woodbridge CT 395 10 94 28:16.0 9:07/M
2 Sienna Wang Woodbridge CT 332 10 129 32:14.0 10:24/M
3 Sophia Wang Woodbridge CT 333 10 140 34:11.0 11:02/M
Top

Male 12 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Spencer Paragas Woodbridge CT 670 12 16 21:57.0 7:05/M
2 Parker Parrack Woodbridge CT 669 9 21 22:16.0 7:11/M
3 Gabriel Paglia New Haven CT 378 11 35 23:20.0 7:32/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Hellman Woodbridge CT 324 16 76 26:32.0 8:34/M
2 Katie Whyte Bethany CT 373 15 81 26:59.0 8:42/M
3 Gabriella Imbimbo Shelton CT 643 19 123 31:40.0 10:13/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Owen Dodd Woodbridge CT 399 14 10 21:12.0 6:50/M
2 John Ahern Woodbridge CT 751 14 11 21:13.0 6:51/M
3 Zev Rosen Woodbridge CT 639 14 12 21:19.0 6:53/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Loquine Orange CT 651 23 29 22:57.0 7:24/M
2 Katie Esposito Hamden CT 656 22 32 23:14.0 7:30/M
3 Chelsea Welsh Saratoga Springs NY 694 25 40 23:35.0 7:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Szarkowic Woodbridge CT 350 24 2 17:40.0 5:42/M
2 James Silva Trumbull CT 281 25 5 19:56.0 6:26/M
3 Evan Welsh Cheshire CT 693 29 6 20:03.0 6:28/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Criscuolo Woodbridge CT 308 38 9 20:26.0 6:35/M
2 Danielle White Orange CT 600 36 22 22:19.0 7:12/M
3 Lauren Esposito Woodbridge CT 319 35 60 25:08.0 8:06/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marco Lopes Cheshire CT 346 36 3 18:19.0 5:55/M
2 Matt Fischer Woodbridge CT 713 30 15 21:48.0 7:02/M
3 Kahlid Roberts Woodbridge CT 391 37 18 22:07.0 7:08/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debby Valin Woodbridge CT 702 46 42 23:40.0 7:38/M
2 Jill Kidder Branford CT 677 47 49 24:05.0 7:46/M
3 Laura Peters Orange CT 351 46 74 26:22.0 8:30/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Taylor New Haven CT 515 41 7 20:04.0 6:28/M
2 Mike Maoz Woodbridge CT 326 40 23 22:21.0 7:13/M
3 Claude Roy Woodbridge CT 364 41 27 22:52.0 7:23/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Chiappone Woodbridge CT 379 53 53 24:16.0 7:50/M
2 Carol Brignola Woodbridge CT 662 52 57 24:47.0 8:00/M
3 Deb Esposito Hamden CT 657 50 72 26:17.0 8:29/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Chameides Oxford CT 381 55 4 19:49.0 6:24/M
2 Patrick Cordale Monroe CT 307 56 19 22:14.0 7:10/M
3 Jack Horowitz Landenberg PA 357 50 20 22:15.0 7:11/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Holbrook Woodbridge CT 342 60 56 24:44.0 7:59/M
2 Ann Tramontana-Veno New Haven CT 292 60 126 31:49.0 10:16/M
3 B Joyce Simpson Woodbridge CT 363 67 168 42:40.0 13:46/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Fred Miller Milford CT 271 62 24 22:23.0 7:13/M
2 Anthony Brignola Woodbridge CT 663 65 99 28:37.0 9:14/M
3 Gary Deroy Hamden CT 316 62 102 29:14.0 9:26/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Courtmanche New Haven CT 709 70 44 23:45.0 7:40/M
Top

Female 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucia Bianchi Woodbridge CT 366 83 187 51:28.0 16:36/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Sylvester Shelton CT 290 80 156 37:30.0 12:06/M
2 Herman Bershtein Hamden CT 302 88 178 47:23.0 15:17/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com