HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Fool's Race For DARE
March 29, 2014 - 5K
Easton, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Woodbridge, CT - 17:45
Sybil Shapiro, Clinton, CT - 17:47

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Staples
Elementary
WEATHER
45 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        240    42   M       1 Top Fin               17:45      5:44/M
      2    Sybil Shapiro                     Clinton  CT            71    36   F       1 Top Fin               17:47      5:44/M
      3    Elizabeth Campbell                Norwalk  CT            55    23   F       1 21-29                 17:54      5:46/M
      4    Todd Forselius                    Cheshire  CT          161    45   M       1 40-49                 18:05      5:50/M
      5    Mario Longo                       Cheshire  CT          135    42   M       2 40-49                 18:14      5:53/M
      6    Don Gustavson                     Easton  CT              8    39   M       1 30-39                 18:24      5:56/M
      7    Joel Bender                       Bedford  NY           153    44   M       3 40-49                 18:36      6:00/M
      8    David Ott                         Darien  CT            150    50   M       1 50-59                 18:55      6:06/M
      9    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         225    30   M       2 30-39                 19:13      6:12/M
     10    Mark Thompson                     Mamaroneck  NY        118    51   M       2 50-59                 19:27      6:16/M
     11    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        122    46   M       4 40-49                 19:33      6:18/M
     12    Luke Colley                       Tarrytown  NY          70    17   M       1 13-20                 19:53      6:25/M
     13    Robert Gallace                    Southport  CT         193    51   M       3 50-59                 19:57      6:26/M
     14    Jason Rotenberg                   Ridgefield  CT        232    38   M       3 30-39                 20:34      6:38/M
     15    Mark Martinson                    Stamford  CT          201    35   M       4 30-39                 20:37      6:39/M
     16    Jorge Lopes                       Milford  CT           207    31   M       5 30-39                 20:40      6:40/M
     17    Kristen Mayhew                    Darien  CT            119    15   F       1 13-20                 20:45      6:42/M
     18    Alex Cotter                       Rowayton  CT          154    36   M       6 30-39                 21:00      6:46/M
     19    Martin Espino                     Trumbull  CT           39    54   M       4 50-59                 21:10      6:50/M
     20    Grace Harmon                      Darien  CT            120    15   F       2 13-20                 21:11      6:50/M
     21    Hannah Ceva                       Easton  CT            156    13   F       3 13-20                 21:29      6:56/M
     22    Karen Newman                      Old Greenwich  CT      66    52   F       1 50-59                 21:55      7:04/M
     23    Kristin Mazzeo                    Easton  CT             86    30   F       1 30-39                 22:03      7:07/M
     24    John MacAluso                     Newtown  CT           103    28   M       1 21-29                 22:14      7:10/M
     25    Bob Hermesch                      Croton-On-hudson  N    16    64   M       1 60-69                 22:24      7:14/M
     26    Kimberly Driscoll                 Fairfield  CT         226    52   F       2 50-59                 22:32      7:16/M
     27    Ian Colley                        Tarrytown  NY          69    46   M       5 40-49                 22:40      7:19/M
     28    Tom Maile                         Cortlandt Manor  NY    17    71   M       1 70-99                 22:51      7:22/M
     29    Huoy Walsh                        New Haven  CT          54    37   F       2 30-39                 22:58      7:25/M
     30    Randy Rasmussen                   Easton  CT            107    48   M       6 40-49                 23:04      7:26/M
     31    Tim Tamallanca                    Easton  CT            194    15   M       2 13-20                 23:06      7:27/M
     32    Bob Dacey                         Vernon  CT            139    65   M       2 60-69                 23:12      7:29/M
     33    Jack Paulin                       Watertown  CT          40    11   M       1  2-12                 23:13      7:29/M
     34    Dana Ceva                         Easton  CT            157    17   F       4 13-20                 23:13      7:29/M
     35    Scott Gleason                     Shelton  CT            18    30   M       7 30-39                 23:17      7:31/M
     36    Stephen Gardner                   New Canaan  CT        140    60   M       3 60-69                 23:20      7:32/M
     37    Dave Schneider                    Easton  CT             50    42   M       7 40-49                 23:33      7:36/M
     38    Glen Ferguson                       CT                   10     0   M       1  0- 1                 23:47      7:40/M
     39    Jack Baer                         Easton  CT            236    8    M       2  2-12                 23:48      7:41/M
     40    Max Baer                          Easton  CT            235    8    M       3  2-12                 23:50      7:41/M
     41    Steven Bodakowski                 Westport  CT           23    30   M       8 30-39                 23:59      7:44/M
     42    Chris Tyler                       Stratford  CT           2    49   M       8 40-49                 24:00      7:45/M
     43    Chris Gomalak                     Easton  CT            188    46   M       9 40-49                 24:05      7:46/M
     44    Philip Maguire                    Fairfield  CT         152    37   M       9 30-39                 24:08      7:47/M
     45    Robert Bottini                    Monroe  CT             49    56   M       5 50-59                 24:15      7:49/M
     46    Spencer Thomas                    Easton  CT            171    8    M       4  2-12                 24:20      7:51/M
     47    Chris Thomas                      Easton  CT            173    42   M      10 40-49                 24:20      7:51/M
     48    Blake Reno                        Danbury  CT            68    34   M      10 30-39                 24:20      7:51/M
     49    Donald Jones                      Westport  CT           21    62   M       4 60-69                 24:27      7:53/M
     50    Chris Sezon                       Easton  CT            228    15   M       3 13-20                 24:29      7:54/M
     51    Bernie Sezon                      Easton  CT            227    52   M       6 50-59                 24:29      7:54/M
     52    Ryan Lutinski                     Easton  CT             52    14   M       4 13-20                 24:41      7:58/M
     53    Denise Stein                      Orange  CT            104    53   F       3 50-59                 24:54      8:02/M
     54    Jonathan Lam                      Easton  CT            182    13   M       5 13-20                 24:57      8:03/M
     55    Patrick Sullivan                  Shelton  CT            19    31   M      11 30-39                 25:10      8:07/M
     56    Wang Lam                          Easton  CT            179    43   M      11 40-49                 25:25      8:12/M
     57    Paul Skrtich                      Easton  CT             29    46   M      12 40-49                 25:25      8:12/M
     58    Ryan Thomas                       Easton  CT            172    11   M       5  2-12                 25:27      8:13/M
     59    Sam Capetanakis                   Easton  CT             60    12   M       6  2-12                 25:40      8:17/M
     60    John Capetanakis                  Easton  CT             59    50   M       7 50-59                 25:40      8:17/M
     61    Nicole Lopes                      Milford  CT           208    32   F       3 30-39                 25:50      8:20/M
     62    Jack Gustavson                    Easton  CT             11     8   M       7  2-12                 25:54      8:21/M
     63    Noah Simons                       Easton  CT            130    10   M       8  2-12                 26:02      8:24/M
     64    Charlie Johnson                   Easton  CT             45    10   M       9  2-12                 26:10      8:26/M
     65    Michael Brownstein                Bethany  CT            95    49   M      13 40-49                 26:14      8:28/M
     66    Janneta Bohlander                 Easton  CT            149    54   F       4 50-59                 26:18      8:29/M
     67    Charlie Tencio                    Easton  CT            204    8    M      10  2-12                 26:20      8:30/M
     68    Bob Kelly                         Easton  CT             34    41   M      14 40-49                 26:21      8:30/M
     69    Michele Burris                    Easton  CT            128    50   F       5 50-59                 26:25      8:31/M
     70    Jack Kelly                        Easton  CT             35    10   M      11  2-12                 26:29      8:33/M
     71    Ed Oliphant                       Gloucester  VA        141    68   M       5 60-69                 26:29      8:33/M
     72    Adrianna Bohlander                Easton  CT            147    10   F       1  2-12                 26:38      8:35/M
     73    Jillian Desiderio                 Wilton  CT            180    35   F       4 30-39                 26:39      8:36/M
     74    Penny Schmitt                     Wilton  CT            178    43   F       1 40-49                 26:39      8:36/M
     75    Carl Ceva                         Easton  CT            155    50   M       8 50-59                 26:48      8:39/M
     76    Spencer Will                      Monroe  CT              6    52   M       9 50-59                 26:50      8:39/M
     77    Peter Bohlander                   Easton  CT            148    61   M       6 60-69                 26:58      8:42/M
     78    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT         165    43   M      15 40-49                 27:04      8:44/M
     79    Anne Gaston                       Wilton  CT            112    57   F       6 50-59                 27:06      8:45/M
     80    Suzanne Chiaramonte               Easton  CT            117    37   F       5 30-39                 27:07      8:45/M
     81    Sophia Fitzsimmonds               Easton  CT            177    12   F       2  2-12                 27:11      8:46/M
     82    Jonathan Bush                     Fairfield  CT          13    30   M      12 30-39                 27:22      8:50/M
     83    Austin Skrtich                    Easton  CT             31    13   M       6 13-20                 27:24      8:50/M
     84    Dan Tencic                        Easton  CT            206    10   M      12  2-12                 27:31      8:53/M
     85    Paul Francoletti                  Redding  CT           121    44   M      16 40-49                 27:31      8:53/M
     86    Gabriel Rossi                     Easton  CT            195    40   M      17 40-49                 27:32      8:53/M
     87    Carla Johnson                     Easton  CT             44    43   F       2 40-49                 27:35      8:54/M
     88    Meghan Hurley                     Norwalk  CT           200    33   F       6 30-39                 27:36      8:54/M
     89    John Gibbons                      Old Greenwich  CT      97    72   M       2 70-99                 27:36      8:54/M
     90    Denise Di Blasi                   Easton  CT            244    36   F       7 30-39                 27:37      8:55/M
     91    David Rossi                       Easton  CT            196    11   M      13  2-12                 27:37      8:55/M
     92    Sam Simons                        Easton  CT            131    45   M      18 40-49                 27:42      8:56/M
     93    Jack Farnen                       Easton  CT            219    7    M      14  2-12                 27:49      8:58/M
     94    John Sirella                      Stratford  CT          80    61   M       7 60-69                 27:50      8:59/M
     95    Bob Menegay                       Easton  CT            169    57   M      10 50-59                 27:51      8:59/M
     96    Jack Solway                       Easton  CT            144    13   M       7 13-20                 27:55      9:00/M
     97    Michael Ferrari                   Newtown  CT            62    34   M      13 30-39                 27:56      9:01/M
     98    Folgert Meijer                    Hartsdale  NY          65    51   M      11 50-59                 27:57      9:01/M
     99    Tom Traska                        Westport  CT           22    62   M       8 60-69                 28:00      9:02/M
    100    Drew Jackson                      Easton  CT            231    9    M      15  2-12                 28:00      9:02/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           229    50   F       7 50-59                 28:01      9:02/M
    102    Rebecca Parnoff                   Bridgeport  CT        134    28   F       2 21-29                 28:03      9:03/M
    103    Alexandra Popescu                 Easton  CT            106    11   F       3  2-12                 28:13      9:06/M
    104    Susan Christoffersen              Fairfield  CT          46    56   F       8 50-59                 28:16      9:07/M
    105    Laurie Fleischman                 New Fairfield  CT     210    56   F       9 50-59                 28:43      9:16/M
    106    Brian Runkle                      Westport  CT          142    46   M      19 40-49                 28:50      9:18/M
    107    Jessica Lam                       Easton  CT            181    14   F       5 13-20                 28:53      9:19/M
    108    Laurel Zabel                      Hartsdale  NY          64    45   F       3 40-49                 28:57      9:20/M
    109    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          88    61   F       1 60-69                 29:16      9:26/M
    110    Christopher Gomolak               Easton  CT            190    12   M      16  2-12                 29:32      9:32/M
    111    Jimmy Farnen                      Easton  CT            220    14   M       8 13-20                 29:38      9:34/M
    112    Stephen Grathwohl                 Fairfield  CT         166    66   M       9 60-69                 29:43      9:35/M
    113    Jackson Cremin                    Easton  CT            239    11   M      17  2-12                 29:45      9:36/M
    114    Peter Billings                    Easton  CT            241    10   M      18  2-12                 29:46      9:36/M
    115    Susan Labarbera                   Easton  CT             89    42   F       4 40-49                 29:47      9:36/M
    116    Georgia Bebon                     Easton  CT            242    12   F       4  2-12                 29:50      9:37/M
    117    Brayden Curtin                    Easton  CT            215    10   M      19  2-12                 30:03      9:42/M
    118    Katelyn Brennan                   Shelton  CT            61    26   F       3 21-29                 30:09      9:44/M
    119    Sarah Kuhns                       Monroe  CT             36    31   F       8 30-39                 30:10      9:44/M
    120    Kaitlyn MacAluso                  Newtown  CT           102    28   F       4 21-29                 30:11      9:44/M
    121    Morgan Wheatley                   Easton  CT             75    11   F       5  2-12                 30:12      9:45/M
    122    Laura Wheatley                    Easton  CT             73    43   F       5 40-49                 30:12      9:45/M
    123    Janet Rossi                       Easton  CT            197    28   F       5 21-29                 30:18      9:46/M
    124    John Addesa                       Lynchburg  VA          24    50   M      12 50-59                 30:27      9:49/M
    125    Jeanne Shaw                       Danbury  CT            25    48   F       6 40-49                 30:27      9:49/M
    126    Andrew Holmes                     Austin  TX             38    24   M       2 21-29                 30:27      9:49/M
    127    Paul Varvaro                      Easton  CT            167    48   M      20 40-49                 30:29      9:50/M
    128    Cindy Jackson                     Easton  CT            230    42   F       7 40-49                 30:49      9:56/M
    129    Sean Wheatley                     Easton  CT             74     8   M      20  2-12                 30:52      9:57/M
    130    David Wheatley                    Easton  CT             76    42   M      21 40-49                 30:53      9:58/M
    131    Jason Larkin                      Bridgeport  CT        223    28   M       3 21-29                 30:53      9:58/M
    132    T J Baer                          Easton  CT            237    6    M      21  2-12                 30:57      9:59/M
    133    Jason Baer                        Easton  CT            238    40   M      22 40-49                 30:58      9:59/M
    134    Rita Mancini                      Trumbull  CT          224    29   F       6 21-29                 30:59     10:00/M
    135    Anthony Dorsey                    Trumbull  CT           15    37   M      14 30-39                 31:02     10:01/M
    136    Tom Carter                        Easton  CT            125    50   M      13 50-59                 31:13     10:04/M
    137    Ben Carter                        Easton  CT            123    10   M      22  2-12                 31:14     10:05/M
    138    Tommy Discipio                    Easton  CT             87    11   M      23  2-12                 31:30     10:10/M
    139    Amy Zvovushe Ramos                Monroe  CT            209    34   F       9 30-39                 31:32     10:10/M
    140    Charlotte Stichter                Easton  CT            132    71   F       1 70-99                 31:36     10:12/M
    141    Lisa Brown                        Westport  CT           63    50   F      10 50-59                 31:44     10:14/M
    142    Donna Cramond                     Monroe  CT              1    64   F       2 60-69                 31:54     10:17/M
    143    Michael Valsamis                  Pawcatuck  CT         158    29   M       4 21-29                 31:55     10:18/M
    144    Rachel Dennert                    Trumbull  CT           43    23   F       7 21-29                 32:04     10:21/M
    145    Monica Roche                      Fairfield  CT         129    75   F       2 70-99                 32:15     10:24/M
    146    Shanon Jordan                     Trumbull  CT           26    42   F       8 40-49                 32:23     10:27/M
    147    Heather Benvenuto                 Trumbull  CT           27    43   F       9 40-49                 32:23     10:27/M
    148    Maya Gustavson                    Easton  CT              9    10   F       6  2-12                 32:28     10:28/M
    149    Connor Skrtich                    Easton  CT             30    11   M      24  2-12                 32:39     10:32/M
    150    David McIlroy                     Fairfield  CT         163    52   M      14 50-59                 32:51     10:36/M
    151    Michael Farnen                    Easton  CT            222    11   M      25  2-12                 32:55     10:37/M
    152    Jim Farnen                        Easton  CT            221    45   M      23 40-49                 32:56     10:37/M
    153    Jaylen Lutinski                   Easton  CT             53     9   M      26  2-12                 32:58     10:38/M
    154    Steven Lutinski                   Easton  CT             51    48   M      24 40-49                 32:58     10:38/M
    155    Theo Albano                       Easton  CT            146    10   M      27  2-12                 33:29     10:48/M
    156    Tom Hartch                        South Kent  CT        126    72   M       3 70-99                 33:33     10:49/M
    157    Pieter Roijakkers                 Fairfield  CT          28     9   M      28  2-12                 33:58     10:57/M
    158    Danielle Roijakkers               Fairfield  CT          20    38   F      10 30-39                 33:59     10:58/M
    159    Juliet Lam                        Easton  CT            183    10   F       7  2-12                 34:02     10:59/M
    160    Arden Velenchick                  Easton  CT            109    10   F       8  2-12                 34:34     11:09/M
    161    John Lambo                        Easton  CT            151    11   M      29  2-12                 34:35     11:09/M
    162    Patty Carton                      Stratford  CT          90    75   F       3 70-99                 34:59     11:17/M
    163    Troy Andreoli                     Easton  CT            233    10   M      30  2-12                 35:49     11:33/M
    164    Billy Bardani                     Easton  CT            202    7    M      31  2-12                 36:30     11:46/M
    165    Bill Bardani                      Easton  CT             42    41   M      25 40-49                 36:30     11:46/M
    166    Beth Natt                         Easton  CT            136    37   F      11 30-39                 36:34     11:48/M
    167    Sydney Borofsky                   Easton  CT            137    7    F       9  2-12                 36:35     11:48/M
    168    Amber Tencic                      Easton  CT            205    42   F      10 40-49                 36:36     11:48/M
    169    Megan Solway                      Easton  CT            145    9    F      10  2-12                 36:50     11:53/M
    170    Alexander Metro                   New Haven  CT          85    73   M       4 70-99                 37:26     12:05/M
    171    Sean Devine                       Easton  CT             91    10   M      32  2-12                 37:55     12:14/M
    172    Edward Devine                     Easton  CT             92    48   M      26 40-49                 37:55     12:14/M
    173    Killeen Solway                    Easton  CT            162    50   F      11 50-59                 38:04     12:17/M
    174    Ben Massey                        Easton  CT            234    11   M      33  2-12                 39:20     12:41/M
    175    Bj Wenzel                         Easton  CT            243    11   M      34  2-12                 39:21     12:42/M
    176    Bran Sullivan                     Easton  CT            203    10   M      35  2-12                 39:33     12:45/M
    177    Molly Carroll                     Easton  CT            170    14   F       6 13-20                 39:43     12:49/M
    178    Catarina Goncalves                Easton  CT            175    13   F       7 13-20                 39:44     12:49/M
    179    Lillian Borofsky                  Easton  CT            138    7    F      11  2-12                 39:54     12:52/M
    180    Janit Romayko                     East Hartford  CT      48    68   F       3 60-69                 40:09     12:57/M
    181    Madigan Stichter                  Easton  CT            133    11   F      12  2-12                 40:39     13:07/M
    182    Emily Grob                        Easton  CT            100    10   F      13  2-12                 40:56     13:12/M
    183    Sofia Goncalves                   Easton  CT            168    10   F      14  2-12                 41:06     13:15/M
    184    Alastair Bruce                    Easton  CT             58    51   M      15 50-59                 42:12     13:37/M
    185    Collin Curtin                     Easton  CT            216    8    M      36  2-12                 42:48     13:48/M
    186    Brody Nichols                     Easton  CT             57    11   M      37  2-12                 43:25     14:00/M
    187    Jennifer Nichols                  Easton  CT             56    43   F      11 40-49                 43:25     14:00/M
    188    Ryan Curtin                       Easton  CT            214    12   M      38  2-12                 43:51     14:09/M
    189    Kate Solway                       Easton  CT            143    11   F      15  2-12                 43:55     14:10/M
    190    Caroline Gomalak                  Easton  CT            189    10   F      16  2-12                 43:58     14:11/M
    191    Katharine Burris                  Easton  CT            127    10   F      17  2-12                 43:59     14:11/M
    192    Erin Donegan                      Milford  CT           159    8    F      18  2-12                 44:12     14:15/M
    193    Melissa Dorsey                    Trumbull  CT           14    33   F      12 30-39                 44:17     14:17/M
    194    Nicole Bush                       Fairfield  CT          12    31   F      13 30-39                 44:17     14:17/M
    195    Tracey Donegan                    Milford  CT           160    47   F      12 40-49                 44:19     14:18/M
    196    Joelle Johnston                   Easton  CT            187    43   F      13 40-49                 44:46     14:26/M
    197    Nate Johnston                     Easton  CT            185    6    M      39  2-12                 44:46     14:26/M
    198    Gabi Johnston                     Easton  CT            184    12   F      19  2-12                 46:27     14:59/M
    199    Herman Bershtein                  Hamden  CT            211    88   M       5 70-99                 48:46     15:44/M
    200    Andrew Lopez                      Easton  CT             84    11   M      40  2-12                 53:18     17:12/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Brennan Curtin                    Monroe  CT            217    7    M      41  2-12                 53:21     17:13/M
    202    Matthew Johnston                  Easton  CT            186    10   M      42  2-12                 53:38     17:18/M
    203    Mitchell Worthington              Easton  CT             77    11   M      43  2-12                 53:57     17:24/M
    204    Letitia Carter                                          124    45   F      14 40-49                 54:44     17:39/M
    205    Gayle Worthigton                  Easton  CT            164    44   F      15 40-49                 54:47     17:40/M
    206    Isabel Goncalves                  Easton  CT            174    44   F      16 40-49                 54:51     17:42/M
    207    Christine Eden                    Easton  CT             82     0   F       1  0- 1                 54:54     17:43/M
    208    Donna Viselli                     Easton  CT             83    45   F      17 40-49                 54:55     17:43/M
    209    Ann Louise Onton                  Woodbridge  CT         47    70   F       4 70-99                 58:32     18:53/M
    210    Xandra Velenchik                  Easton  CT            176    41   F      18 40-49                 59:47     19:17/M
    211    Jack Velenchick                   Easton  CT            113     7   M      44  2-12               1:00:16     19:26/M
    212    Tim Gillis                        Easton  CT            199    36   M      15 30-39               1:01:14     19:45/M
    213    Ashley Edwards-Gillis             Easton  CT            198    10   F      20  2-12               1:01:43     19:55/M
    214    Micah Rasmussen                   Easton  CT            108    10   M      45  2-12               1:01:43     19:55/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 1 2-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 1 2-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sybil Shapiro Clinton CT 71 36 2 17:47 5:44/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Townsend Woodbridge CT 240 42 1 17:45 5:44/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adrianna Bohlander Easton CT 147 10 72 26:38 8:35/M
2 Sophia Fitzsimmonds Easton CT 177 12 81 27:11 8:46/M
3 Alexandra Popescu Easton CT 106 11 103 28:13 9:06/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Paulin Watertown CT 40 11 33 23:13 7:29/M
2 Jack Baer Easton CT 236 8 39 23:48 7:41/M
3 Max Baer Easton CT 235 8 40 23:50 7:41/M
Top

Female 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Mayhew Darien CT 119 15 17 20:45 6:42/M
2 Grace Harmon Darien CT 120 15 20 21:11 6:50/M
3 Hannah Ceva Easton CT 156 13 21 21:29 6:56/M
Top

Male 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Colley Tarrytown NY 70 17 12 19:53 6:25/M
2 Tim Tamallanca Easton CT 194 15 31 23:06 7:27/M
3 Chris Sezon Easton CT 228 15 50 24:29 7:54/M
Top

Female 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Campbell Norwalk CT 55 23 3 17:54 5:46/M
2 Rebecca Parnoff Bridgeport CT 134 28 102 28:03 9:03/M
3 Katelyn Brennan Shelton CT 61 26 118 30:09 9:44/M
Top

Male 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John MacAluso Newtown CT 103 28 24 22:14 7:10/M
2 Andrew Holmes Austin TX 38 24 126 30:27 9:49/M
3 Jason Larkin Bridgeport CT 223 28 131 30:53 9:58/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Mazzeo Easton CT 86 30 23 22:03 7:07/M
2 Huoy Walsh New Haven CT 54 37 29 22:58 7:25/M
3 Nicole Lopes Milford CT 208 32 61 25:50 8:20/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Gustavson Easton CT 8 39 6 18:24 5:56/M
2 Shea Shapiro Fairfield CT 225 30 9 19:13 6:12/M
3 Jason Rotenberg Ridgefield CT 232 38 14 20:34 6:38/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Penny Schmitt Wilton CT 178 43 74 26:39 8:36/M
2 Carla Johnson Easton CT 44 43 87 27:35 8:54/M
3 Laurel Zabel Hartsdale NY 64 45 108 28:57 9:20/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Forselius Cheshire CT 161 45 4 18:05 5:50/M
2 Mario Longo Cheshire CT 135 42 5 18:14 5:53/M
3 Joel Bender Bedford NY 153 44 7 18:36 6:00/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Newman Old Greenwich CT 66 52 22 21:55 7:04/M
2 Kimberly Driscoll Fairfield CT 226 52 26 22:32 7:16/M
3 Denise Stein Orange CT 104 53 53 24:54 8:02/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Ott Darien CT 150 50 8 18:55 6:06/M
2 Mark Thompson Mamaroneck NY 118 51 10 19:27 6:16/M
3 Robert Gallace Southport CT 193 51 13 19:57 6:26/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Goldstein Fairfield CT 88 61 109 29:16 9:26/M
2 Donna Cramond Monroe CT 1 64 142 31:54 10:17/M
3 Janit Romayko East Hartford CT 48 68 180 40:09 12:57/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Hermesch Croton-On-hudson NY 16 64 25 22:24 7:14/M
2 Bob Dacey Vernon CT 139 65 32 23:12 7:29/M
3 Stephen Gardner New Canaan CT 140 60 36 23:20 7:32/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlotte Stichter Easton CT 132 71 140 31:36 10:12/M
2 Monica Roche Fairfield CT 129 75 145 32:15 10:24/M
3 Patty Carton Stratford CT 90 75 162 34:59 11:17/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Maile Cortlandt Manor NY 17 71 28 22:51 7:22/M
2 John Gibbons Old Greenwich CT 97 72 89 27:36 8:54/M
3 Tom Hartch South Kent CT 126 72 156 33:33 10:49/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com