HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Dogwood Dash
May 3, 2014 - 2 Miles
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

David Owens, Southport, CT - 13:09
Katherine Backus, Fairfield, CT - 16:07

Mens Winner womens winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Greenfield
Hills
WEATHER
58 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    David Bates                       Southport  CT          86    15   M       1 Top Fin             13:09.0      6:35/M
      2    Alex Mocarski                     Fairfield  CT          57    13   M       1 11-13               13:30.0      6:45/M
      3    Greg Sterns                       Mamaroneck  NY         24    35   M       1 30-39               14:00.0      7:00/M
      4    Ben Mellor                        Fairfield  CT          46    13   M       2 11-13               14:01.0      7:01/M
      5    Duncan Briggs                     Fairfield  CT         113    23   M       1 18-29               14:59.0      7:30/M
      6    Austin Hochman                    Fairfield  CT          58    13   M       3 11-13               15:39.0      7:50/M
      7    Steve Bodakowski                  Fairfield  CT          74    30   M       2 30-39               15:50.0      7:55/M
      8    Chris Jones                       Tokyo  JPN             70    34   M       3 30-39               15:53.0      7:57/M
      9    Ethan Grzeda                      Fairfield  CT          60    14   M       1 14-17               16:01.0      8:01/M
     10    Katherine Backus                  Fairfield  CT          63    10   F       1 Top Fin             16:07.0      8:04/M
     11    Jason Marcucilli                  Norwalk  CT             8    41   M       1 40-49               16:07.0      8:04/M
     12    Joseph Walewski                   Fairfield  CT         103    13   M       4 11-13               16:37.0      8:19/M
     13    Carl De Jounge                    Fairfield  CT         101    43   M       2 40-49               16:42.0      8:21/M
     14    Kristofer Mellor                  Fairfield  CT          47    10   M       1  1-10               16:51.0      8:26/M
     15    Douglas Bates                                            87    56   M       1 50-59               17:06.0      8:33/M
     16    Don Jones                         Westport  CT           73    62   M       1 60-99               17:15.0      8:38/M
     17    Tom Whelan                        Fairfield  CT          37    44   M       3 40-49               17:23.0      8:42/M
     18    Lucas Amlicke                     Westport  CT           75    11   M       5 11-13               17:28.0      8:44/M
     19    Ben Walker                        Fairfield  CT          81    14   M       2 14-17               18:08.0      9:04/M
     20    David Walker                      Fairfield  CT          83    47   M       4 40-49               18:09.0      9:05/M
     21    Celeste Amlicke                   Westport  CT           76    47   F       1 40-49               18:14.0      9:07/M
     22    Derek Amlicke                     Westport  CT           72    9    M       2  1-10               18:18.0      9:09/M
     23    Edward Grzeda                     Fairfield  CT          62    44   M       5 40-49               18:18.0      9:09/M
     24    Ann Singapore                     Southport  CT          17    37   F       1 30-39               18:34.0      9:17/M
     25    Maddie Prouix                     Fairfield  CT          12    11   M       6 11-13               18:35.0      9:18/M
     26    Emily Prouix                      Fairfield  CT          11    13   F       1 11-13               18:35.0      9:18/M
     27    David Bachus                      Fairfield  CT          64    42   M       6 40-49               18:38.0      9:19/M
     28    Michael Moore                     Fairfield  CT          20    64   M       2 60-99               18:42.0      9:21/M
     29    John Kelly                        Southport  CT          49    53   M       2 50-59               18:46.0      9:23/M
     30    Elizabeth Cutler                  Fairfield  CT          98    12   F       2 11-13               18:46.0      9:23/M
     31    Elsa De Jounge                    Fairfield  CT         100    12   F       3 11-13               18:47.0      9:24/M
     32    Madeline Langdon                  Fairfield  CT           3    14   F       1 14-17               18:48.0      9:24/M
     33    Isalbella Whelan                  Fairfield  CT          38    13   F       4 11-13               19:03.0      9:32/M
     34    Leslianna Federici                Philadelphia  PA      114    38   F       2 30-39               19:14.0      9:37/M
     35    Matthew Gatto                     Westport  CT           26     9   M       3  1-10               19:17.0      9:39/M
     36    Tom Traska                        Westport  CT           71    62   M       3 60-99               19:18.0      9:39/M
     37    Brooks Langdon                    Fairfield  CT           5    9    M       4  1-10               19:26.0      9:43/M
     38    Del Auray                         Fairfield  CT          44    52   M       3 50-59               19:26.0      9:43/M
     39    Michael Latshaw                   Fairfield  CT          68    8    M       5  1-10               19:31.0      9:46/M
     40    Pete Latshaw                      Fairfield  CT          69    41   M       7 40-49               19:36.0      9:48/M
     41    Hannah Sherriff                   Fairfield  CT          51    14   F       2 14-17               19:40.0      9:50/M
     42    Emma Laurion                      Fairfield  CT          91    11   F       5 11-13               19:46.0      9:53/M
     43    John Kochersperger                Fairfield  CT          93    53   M       4 50-59               20:00.0     10:00/M
     44    Matt Proshaka                     Fairfield  CT          55    42   M       8 40-49               20:03.0     10:02/M
     45    Lawrence Laurion                  Fairfield  CT          92    41   M       9 40-49               20:09.0     10:05/M
     46    Pam Mellor                        Fairfield  CT          45    53   F       1 50-59               20:15.0     10:08/M
     47    Pippa Shaw                        Fairfield  CT         109    11   F       6 11-13               20:32.0     10:16/M
     48    Kara Walewski                     Fairfield  CT         102    46   F       2 40-49               20:38.0     10:19/M
     49    Claire Langdon                    Fairfield  CT           4    14   F       3 14-17               21:22.0     10:41/M
     50    Grace Sherriff                    Fairfield  CT          52    12   F       7 11-13               21:23.0     10:42/M
     51    Sarah Blair                       Fairfield  CT          15    38   F       3 30-39               21:34.0     10:47/M
     52    Allyson Power                     Fairfield  CT          88    33   F       4 30-39               21:50.0     10:55/M
     53    Ella Langdon                      Fairfield  CT           7    4    F       1  1-10               21:58.0     10:59/M
     54    Francis Blair                     Fairfield  CT          14    38   M       4 30-39               22:00.0     11:00/M
     55    Ryna Langdon                      Fairfield  CT           2    41   M      10 40-49               22:02.0     11:01/M
     56    Chrissy Prouiux                   Fairfield  CT          10    41   F       3 40-49               22:13.0     11:07/M
     57    Talia Moskowitz                                         200     8   F       2  1-10               22:26.0     11:13/M
     58    Thomas Conner                     Fairfield  CT          90    5    M       6  1-10               22:46.0     11:23/M
     59    Brian Conner                      Fairfield  CT          89    39   M       5 30-39               22:47.0     11:24/M
     60    Matthew Kern                      Southport  CT         115    38   M       6 30-39               24:23.0     12:12/M
     61    Kim Csapo-Ebert                   Bridgeport  CT         66    59   F       2 50-59               24:42.0     12:21/M
     62    Bridgett Di Bonaventura           Fairfield  CT          65    43   F       4 40-49               24:44.0     12:22/M
     63    Rebecca Kern                      Southport  CT         116    37   F       5 30-39               25:05.0     12:33/M
     64    Marissa Latshaw                   Fairfield  CT          67    40   F       5 40-49               25:38.0     12:49/M
     65    James Adams                       Fairfield  CT          82    5    M       7  1-10               27:52.0     13:56/M
     66    Andrew Adams                      Fairfield  CT          85    39   M       7 30-39               27:52.0     13:56/M
     67    Michelle Adams                    Fairfield  CT          80    40   F       6 40-49               28:00.0     14:00/M
     68    Charlie Adams                     Fairfield  CT          84    8    M       8  1-10               28:05.0     14:03/M
     69    Andrew Kelly                      Southport  CT          48    14   M       3 14-17               28:31.0     14:16/M
     70    Ally Kochersperger                Fairfield  CT          94    14   F       4 14-17               28:42.0     14:21/M
     71    Caroline Wolstenholme             Fairfield  CT          95    15   F       5 14-17               28:48.0     14:24/M
     72    Erin Zinkham                      Beaver Falls  PA       21    40   F       7 40-49               28:49.0     14:25/M
     73    Megan Sherriff                    Fairfield  CT          53     8   F       3  1-10               29:23.0     14:42/M
     74    Dawn Sherriff                     Fairfield  CT          50    43   F       8 40-49               29:24.0     14:42/M
     75    Ginny Rowe                        Brooklyn  NY           96    56   F       3 50-59               29:35.0     14:48/M
     76    Giavanna Labella                  Fairfield  CT          28     7   F       4  1-10               30:48.0     15:24/M
     77    Michael Labella                   Fairfield  CT          25    43   M      11 40-49               30:49.0     15:25/M
     78    Suzanne Labella                   Fairfield  CT          27    41   F       9 40-49               31:05.0     15:33/M
     79    Evan Grzeda                       Fairfield  CT          59    8    M       9  1-10               32:50.0     16:25/M
     80    Julie Grzeda                      Fairfield  CT          61    46   F      10 40-49               32:59.0     16:30/M
     81    Danielle Proshaka                 Fairfield  CT          56     8   F       5  1-10               33:56.0     16:58/M
     82    Isla Goldberg                     Westport  CT          106    6    F       6  1-10               34:00.0     17:00/M
     83    Sylvie Goldberg                   Westport  CT          112    3    F       7  1-10               34:01.0     17:01/M
     84    Jennifer Goldberg                 Westport  CT          108    34   F       6 30-39               34:01.0     17:01/M
     85    Ella Giudice                      Fairfield  CT         107    6    F       8  1-10               34:09.0     17:05/M
     86    Sophia Giudice                    Fairfield  CT         105    4    F       9  1-10               34:10.0     17:05/M
     87    Adam Goldberg                     Westport  CT          111    39   M       8 30-39               34:15.0     17:08/M
     88    David Giudice                     Fairfield  CT         110    42   M      12 40-49               34:17.0     17:09/M
     89    Jennifer Giudice                  Fairfield  CT         104    40   F      11 40-49               34:17.0     17:09/M
     90    Romayne Sherrif                   Fairfield  CT          13    65   F       1 60-99               34:22.0     17:11/M
     91    Katie Nerod                       Fairfield  CT          97    18   F       1 18-29               35:58.0     17:59/M
     92    Grace Haviland                    Fairfield  CT          99    14   F       6 14-17               35:59.0     18:00/M
     93    Mitchell Worthington              Easton  CT             77    11   M       7 11-13               36:25.0     18:13/M
     94    Jack Goodman                      Easton  CT             78    11   M       8 11-13               36:30.0     18:15/M
     95    Bronuyn Proshaka                  Fairfield  CT          54    52   F       4 50-59               36:41.0     18:21/M
     96    Gayle Worthington                 Easton  CT             79    44   F      12 40-49               36:59.0     18:30/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-10 11-13 14-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-10 11-13 14-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99

2 Mile Run/Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Backus Fairfield CT 63 10 10 16:07.0 8:04/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Bates Southport CT 86 15 1 13:09.0 6:35/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ella Langdon Fairfield CT 7 4 53 21:58.0 10:59/M
2 Talia Moskowitz 200 8 57 22:26.0 11:13/M
3 Megan Sherriff Fairfield CT 53 8 73 29:23.0 14:42/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristofer Mellor Fairfield CT 47 10 14 16:51.0 8:26/M
2 Derek Amlicke Westport CT 72 9 22 18:18.0 9:09/M
3 Matthew Gatto Westport CT 26 9 35 19:17.0 9:39/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Prouix Fairfield CT 11 13 26 18:35.0 9:18/M
2 Elizabeth Cutler Fairfield CT 98 12 30 18:46.0 9:23/M
3 Elsa De Jounge Fairfield CT 100 12 31 18:47.0 9:24/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Mocarski Fairfield CT 57 13 2 13:30.0 6:45/M
2 Ben Mellor Fairfield CT 46 13 4 14:01.0 7:01/M
3 Austin Hochman Fairfield CT 58 13 6 15:39.0 7:50/M
Top

Female 14 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Langdon Fairfield CT 3 14 32 18:48.0 9:24/M
2 Hannah Sherriff Fairfield CT 51 14 41 19:40.0 9:50/M
3 Claire Langdon Fairfield CT 4 14 49 21:22.0 10:41/M
Top

Male 14 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Grzeda Fairfield CT 60 14 9 16:01.0 8:01/M
2 Ben Walker Fairfield CT 81 14 19 18:08.0 9:04/M
3 Andrew Kelly Southport CT 48 14 69 28:31.0 14:16/M
Top

Female 18 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Nerod Fairfield CT 97 18 91 35:58.0 17:59/M
Top

Male 18 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Duncan Briggs Fairfield CT 113 23 5 14:59.0 7:30/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ann Singapore Southport CT 17 37 24 18:34.0 9:17/M
2 Leslianna Federici Philadelphia PA 114 38 34 19:14.0 9:37/M
3 Sarah Blair Fairfield CT 15 38 51 21:34.0 10:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Sterns Mamaroneck NY 24 35 3 14:00.0 7:00/M
2 Steve Bodakowski Fairfield CT 74 30 7 15:50.0 7:55/M
3 Chris Jones Tokyo JPN 70 34 8 15:53.0 7:57/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Celeste Amlicke Westport CT 76 47 21 18:14.0 9:07/M
2 Kara Walewski Fairfield CT 102 46 48 20:38.0 10:19/M
3 Chrissy Prouiux Fairfield CT 10 41 56 22:13.0 11:07/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Marcucilli Norwalk CT 8 41 11 16:07.0 8:04/M
2 Carl De Jounge Fairfield CT 101 43 13 16:42.0 8:21/M
3 Tom Whelan Fairfield CT 37 44 17 17:23.0 8:42/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Mellor Fairfield CT 45 53 46 20:15.0 10:08/M
2 Kim Csapo-Ebert Bridgeport CT 66 59 61 24:42.0 12:21/M
3 Ginny Rowe Brooklyn NY 96 56 75 29:35.0 14:48/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Douglas Bates 87 56 15 17:06.0 8:33/M
2 John Kelly Southport CT 49 53 29 18:46.0 9:23/M
3 Del Auray Fairfield CT 44 52 38 19:26.0 9:43/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Romayne Sherrif Fairfield CT 13 65 90 34:22.0 17:11/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Jones Westport CT 73 62 16 17:15.0 8:38/M
2 Michael Moore Fairfield CT 20 64 28 18:42.0 9:21/M
3 Tom Traska Westport CT 71 62 36 19:18.0 9:39/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com