HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach Ice Cream 5K
August 3, 2014 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Joe Edelstein, Shelton, CT - 16:44
Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 19:10

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut
Beach
WEATHER
70 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Joe Edelstein                     Shelton  CT            76    18   M       1 Top Fin               16:44      5:24/M
      2    James Mas                         Shelton  CT           143    16   M       1 13-19                 16:57      5:28/M
      3    Bradley Taylor                    Woodbridge  CT        225    30   M       1 30-39                 17:10      5:32/M
      4    Nick Zannis                       Milford  CT           265    16   M       2 13-19                 17:58      5:48/M
      5    Chase Arsenault                   Shelton  CT            10    17   M       3 13-19                 18:37      6:00/M
      6    Jeff Giusto                       Prospect  CT          101    16   M       4 13-19                 18:44      6:03/M
      7    John Gerber                       Fairfield  CT          98    16   M       5 13-19                 18:48      6:04/M
      8    Joshua Wilson                     Shelton  CT           249    15   M       6 13-19                 18:50      6:05/M
      9    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        260    47   M       1 40-49                 18:58      6:07/M
     10    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT        82    18   F       1 Top Fin               19:10      6:11/M
     11    James Mas                         Shelton  CT           142    56   M       1 50-59                 19:13      6:12/M
     12    Zack Toto                         Milford  CT           234    19   M       7 13-19                 19:14      6:12/M
     13    John Sullivan                     Trumbull  CT          319    20   M       1 20-29                 19:22      6:15/M
     14    Lindsay Szuch                     Stratford  CT         224    20   F       1 20-29                 19:25      6:16/M
     15    Michael Lynders                   Shelton  CT           138    16   M       8 13-19                 19:37      6:20/M
     16    Billy Simics                      Shelton  CT           210    16   M       9 13-19                 19:37      6:20/M
     17    Michael Compare                   Milford  CT            50    35   M       2 30-39                 19:42      6:21/M
     18    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        285    27   M       2 20-29                 19:52      6:25/M
     19    Olivia Bernardini                 Wilton  CT             27    15   F       1 13-19                 20:11      6:31/M
     20    Martin Espino                     Trumbull  CT          311    54   M       2 50-59                 20:15      6:32/M
     21    Steve Petrino                     Shelton  CT           168    31   M       3 30-39                 20:17      6:33/M
     22    Julia Gilloran                    Pomfret Center  CT    100    18   F       2 13-19                 20:25      6:35/M
     23    Kyle Capoccitti                   Shelton  CT            40    15   M      10 13-19                 20:38      6:39/M
     24    James Pisano                      Seymour  CT           261    20   M       3 20-29                 21:01      6:47/M
     25    Geraldo Da Silva                  Bridgeport  CT        290    25   M       4 20-29                 21:11      6:50/M
     26    Brian Fenn                        Thomaston  CT         288    35   M       4 30-39                 21:13      6:51/M
     27    Jorge Rosado                      Milford  CT           191    43   M       2 40-49                 21:14      6:51/M
     28    Valerie Hiller                    Norwalk  CT           304    18   F       3 13-19                 21:17      6:52/M
     29    Stephen Cuddy                     Cheshire  CT          282    53   M       3 50-59                 21:24      6:54/M
     30    Julia Provenzano                  Milford  CT           180    17   F       4 13-19                 21:44      7:01/M
     31    Stephen Fengler                   Wallingford  CT        83    14   M      11 13-19                 21:46      7:01/M
     32    Patrick Cordle                    Monroe  CT             54    57   M       4 50-59                 21:52      7:03/M
     33    Timothy Beach                     Prospect  CT          262    54   M       5 50-59                 22:04      7:07/M
     34    Matt Leonhard                     Milford  CT           284    32   M       5 30-39                 22:18      7:12/M
     35    Jeff Craig                        Milford  CT           401    36   M       6 30-39                 22:21      7:13/M
     36    Matt Miller                       Milford  CT           151    20   M       5 20-29                 22:22      7:13/M
     37    Marty Schaivone                   Stratford  CT         405    60   M       1 60-69                 22:24      7:14/M
     38    Brian Fidler                      West Haven  CT         86    43   M       3 40-49                 22:25      7:14/M
     39    Bob Stephenson                    Milford  CT           283    65   M       2 60-69                 22:27      7:15/M
     40    Del Toreno                        Trumbull  CT          264    52   M       6 50-59                 22:28      7:15/M
     41    Susan Scanlon                     New Haven  CT         206    25   F       2 20-29                 22:30      7:15/M
     42    Peter Correia                     East Hampton  CT      277    41   M       4 40-49                 22:33      7:16/M
     43    Mark Chmiel                       Milford  CT            45    37   M       7 30-39                 22:37      7:18/M
     44    Jj Pederson                       Milford  CT           316    14   M      12 13-19                 22:44      7:20/M
     45    Sarah Woodward                    Woodbury  CT          254    14   F       5 13-19                 22:51      7:22/M
     46    Jolene Guarino                    West Haven  CT        103    32   F       1 30-39                 22:53      7:23/M
     47    Rob Creamer                       Ridgefield  CT         60    50   M       7 50-59                 22:58      7:25/M
     48    Eric Tuttle                       Seymour  CT           237    30   M       8 30-39                 22:59      7:25/M
     49    John Patrick                      Milford  CT           292    22   M       6 20-29                 23:00      7:25/M
     50    Eric Feltham                      West Haven  CT        307    24   M       7 20-29                 23:00      7:25/M
     51    Stephanie Kiley                   Prospect  CT          122    17   F       6 13-19                 23:04      7:26/M
     52    Ariel Smith                       Stratford  CT         301    18   F       7 13-19                 23:04      7:26/M
     53    Lori Crenshaw                     Stratford  CT          61    44   F       1 40-49                 23:10      7:28/M
     54    Jack Sirotnik                     Milford  CT           306    60   M       3 60-69                 23:16      7:30/M
     55    Michael Cook                      Naugatuck  CT          53    39   M       9 30-39                 23:26      7:34/M
     56    Mark Laudati                      Winsted  CT           346    55   M       8 50-59                 23:38      7:37/M
     57    Wayne Theriault                   Milford  CT           227    65   M       4 60-69                 23:39      7:38/M
     58    Brenna Creamer                    Ridgefield  CT         58    15   F       8 13-19                 23:46      7:40/M
     59    Mike Feinberg                     North Haven  CT        81    38   M      10 30-39                 23:46      7:40/M
     60    Bryan Sissick                     Milford  CT           215    42   M       5 40-49                 23:47      7:40/M
     61    Samantha Cox                      New Haven  CT          55    29   F       3 20-29                 23:48      7:41/M
     62    Tyler Heenan                      Milford  CT           276    13   M      13 13-19                 23:51      7:42/M
     63    Tracy Mooney                      West Haven  CT        322    49   F       2 40-49                 24:00      7:45/M
     64    Tina Gage                         Milford  CT            91    51   F       1 50-59                 24:01      7:45/M
     65    Frank Parkin                      Monroe  CT            161    51   M       9 50-59                 24:04      7:46/M
     66    Brian Walker                      Monroe  CT            308    61   M       5 60-69                 24:14      7:49/M
     67    Peter Bogucki                     Milford  CT            30    52   M      10 50-59                 24:14      7:49/M
     68    Julia Maurer                      Milford  CT           147    18   F       9 13-19                 24:18      7:50/M
     69    Natalie Compton                   Hamden  CT             51    28   F       4 20-29                 24:23      7:52/M
     70    David Heenan                      Milford  CT           275    43   M       6 40-49                 24:24      7:52/M
     71    Lisa Moretti                      Shelton  CT           267    28   F       5 20-29                 24:30      7:54/M
     72    Lenny Heroux                      East Hampton  CT      109    21   M       8 20-29                 24:30      7:54/M
     73    Sarah Jane Compton                Hamden  CT             52    29   F       6 20-29                 24:32      7:55/M
     74    Sasha Louverture                  Stratford  CT         135    39   F       2 30-39                 24:33      7:55/M
     75    Rachel Mezzoni                    Milford  CT           149    20   F       7 20-29                 24:36      7:56/M
     76    Emily Hunt                        Old Greenwich  CT     113    17   F      10 13-19                 24:41      7:58/M
     77    Daniel Selander                   New Britain  CT       208    28   M       9 20-29                 24:47      8:00/M
     78    Mario Guevara                     Woodbridge  CT        104    54   M      11 50-59                 24:47      8:00/M
     79    Aggie Grant                       Milford  CT           102    35   F       3 30-39                 24:52      8:01/M
     80    Healther Persichilli              Milford  CT           294    41   F       3 40-49                 24:53      8:02/M
     81    James Coleman                     Milford  CT            47    13   M      14 13-19                 24:55      8:02/M
     82    Katherine Ouellette               New Britain  CT       159    27   F       8 20-29                 25:01      8:04/M
     83    Ann Marie Provenzano              Milford  CT           321    45   F       4 40-49                 25:02      8:05/M
     84    Brian Toole                       Shelton  CT           230    14   M      15 13-19                 25:08      8:06/M
     85    Alfonso Valecillos                Shelton  CT           240    36   M      11 30-39                 25:08      8:06/M
     86    Melissa Mastriano                 North Haven  CT       145    22   F       9 20-29                 25:12      8:08/M
     87    Franklyn Gandiaga                 Derby  CT              94    27   M      10 20-29                 25:17      8:09/M
     88    Michelle Burgess                  Seymour  CT           269    31   F       4 30-39                 25:19      8:10/M
     89    Thom Shea                         Woodbury  CT          209    65   M       6 60-69                 25:19      8:10/M
     90    Camden Weber                      Milford  CT           289    20   F      10 20-29                 25:22      8:11/M
     91    John Chiappardi                   Norwalk  CT            44    37   M      12 30-39                 25:24      8:12/M
     92    Daniel Kimberley                    ENG                 281    23   M      11 20-29                 25:26      8:12/M
     93    Ethan Skuches                     Milford  CT           218    13   M      16 13-19                 25:29      8:13/M
     94    Mary Ellen Clark                  Milford  CT            46    53   F       2 50-59                 25:33      8:15/M
     95    Darrell Netto                     Colchester  CT        158    62   M       7 60-69                 25:37      8:16/M
     96    Domenico Varriale                 East Haven  CT        241    64   M       8 60-69                 25:42      8:17/M
     97    Colleen Toole                     Shelton  CT           231    16   F      11 13-19                 25:46      8:19/M
     98    Jay Moran                         Milford  CT           153    56   M      12 50-59                 25:48      8:19/M
     99    Casey Timmeny                     Milford  CT           402    37   M      13 30-39                 25:50      8:20/M
    100    Stacey Kohan                      New Haven  CT         124    27   F      11 20-29                 25:54      8:21/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Joe Duffy                         Stratford  CT          72    29   M      12 20-29                 25:59      8:23/M
    102    Gia Edwards                       Milford  CT            78    11   F       1  1-12                 26:05      8:25/M
    103    Maddie Woodward                   Woodbury  CT          253    12   F       2  1-12                 26:06      8:25/M
    104    Monika Gagnon                     Orange  CT            300    42   F       5 40-49                 26:12      8:27/M
    105    Jessica Gerber                    Fairfield  CT         404    45   F       6 40-49                 26:15      8:28/M
    106    Melody Edmunds                    Clinton  CT            77    32   F       5 30-39                 26:19      8:29/M
    107    Annemarie Sliby                   Orange  CT            221    50   F       3 50-59                 26:25      8:31/M
    108    Tyler Saxton                      Hamden  CT            204     9   M       1  1-12                 26:27      8:32/M
    109    Catherine Lenz                    Ridgefield  CT        298    18   F      12 13-19                 26:27      8:32/M
    110    Sean Ganley                       Shelton  CT            95    54   M      13 50-59                 26:28      8:32/M
    111    John Antonelli                    West Haven  CT          9    58   M      14 50-59                 26:28      8:32/M
    112    Marly Saxton                      Hamden  CT            203    40   F       7 40-49                 26:30      8:33/M
    113    Jim Axtell                        Milford  CT            13    56   M      15 50-59                 26:33      8:34/M
    114    Krissy Adanti-Pederson            Milford  CT           317    0    F       1  0- 0                 26:35      8:35/M
    115    David Toole                       Shelton  CT           232    51   M      16 50-59                 26:36      8:35/M
    116    John Mindek                       Southington  CT       293    45   M       7 40-49                 26:38      8:35/M
    117    Jim Barakos                       Cheshire  CT           17    59   M      17 50-59                 26:43      8:37/M
    118    Robin Damato                      Milford  CT            62    44   F       8 40-49                 26:50      8:39/M
    119    Gretchen Distefano                Milford  CT            68    47   F       9 40-49                 26:53      8:40/M
    120    Tracy Hoppock                     Milford  CT           112    35   F       6 30-39                 26:54      8:41/M
    121    Dawn Jenci                        Milford  CT           323    34   F       7 30-39                 26:57      8:42/M
    122    Gregory Moy                       Westport  CT          155    34   M      14 30-39                 26:58      8:42/M
    123    Brian Eagen                       Oakville  CT           75    32   M      15 30-39                 27:03      8:44/M
    124    Lisa Edwards                      Milford  CT            80    42   F      10 40-49                 27:04      8:44/M
    125    Stephanie Cameron                 Milford  CT            39    17   F      13 13-19                 27:06      8:45/M
    126    Lex Edwards                       Milford  CT            79    10   M       2  1-12                 27:14      8:47/M
    127    Courtney Russo                    Shelton  CT           199    16   F      14 13-19                 27:14      8:47/M
    128    Mike Pisani                       Stratford  CT         172    71   M       1 70-79                 27:20      8:49/M
    129    Tom Beyer                         Milford  CT           280    62   M       9 60-69                 27:26      8:51/M
    130    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT           5    44   M       8 40-49                 27:35      8:54/M
    131    Ethan Fearn                       Norwalk  CT           274    32   M      16 30-39                 27:36      8:54/M
    132    Fred Bialka                       Milford  CT           296    54   M      18 50-59                 27:39      8:55/M
    133    Kyle Brennan                      Milford  CT            34    38   M      17 30-39                 27:39      8:55/M
    134    Alyssa Centopani                  Trumbull  CT          318    17   F      15 13-19                 27:40      8:55/M
    135    Cindy Wechsler                    Orange  CT            303    50   F       4 50-59                 27:45      8:57/M
    136    Laura Galvin                      Watertown  CT         347    45   F      11 40-49                 27:52      8:59/M
    137    Mercedes Harding                  Derby  CT             108    25   F      12 20-29                 27:57      9:01/M
    138    Annie Woodward                    Woodbury  CT          251     9   F       3  1-12                 28:02      9:03/M
    139    Emma Thornton                     Trumbull  CT          228    17   F      16 13-19                 28:04      9:03/M
    140    Todd Woodward                     Woodbury  CT          255    40   M       9 40-49                 28:05      9:04/M
    141    Braden Konareski                  Milford  CT           125    11   M       3  1-12                 28:06      9:04/M
    142    Akua Insaidoo                     Stratford  CT         116    37   F       8 30-39                 28:27      9:11/M
    143    Frank Timmeny                     Milford  CT           278    57   M      19 50-59                 28:31      9:12/M
    144    Derek Schumacher                  Shelton  CT           406    14   M      17 13-19                 28:32      9:12/M
    145    Karen Woodward                    Woodbury  CT          252    38   F       9 30-39                 28:35      9:13/M
    146    Emily Viner                       Stratford  CT         242    53   F       5 50-59                 28:36      9:14/M
    147    Jessica Baldizon                  Monroe  CT             15    23   F      13 20-29                 28:41      9:15/M
    148    Daniel Timmeny                    New York  NY          279    32   M      18 30-39                 28:49      9:18/M
    149    Debbie Lafleur                    Milford  CT           272    46   F      12 40-49                 28:58      9:21/M
    150    Jacqueline Quackenbush            Norwalk  CT           182    33   F      10 30-39                 28:59      9:21/M
    151    Emma Primini                      Woodbury  CT          179     9   F       4  1-12                 29:02      9:22/M
    152    Lesley Borrelli                   North Haven  CT        31    42   F      13 40-49                 29:03      9:22/M
    153    Tracy Parkin                      Monroe  CT            162    45   F      14 40-49                 29:05      9:23/M
    154    Colleen Gambardella               Milford  CT            92    50   F       6 50-59                 29:22      9:28/M
    155    Ariel Brandt                      Naugatuck  CT          33    37   F      11 30-39                 29:26      9:30/M
    156    Timothy Lamontagne                Waterbury  CT         133    41   M      10 40-49                 29:28      9:30/M
    157    Pavel Hansen                      Monroe  CT            107    11   M       4  1-12                 29:33      9:32/M
    158    David Kudej                       Shelton  CT           130    14   M      18 13-19                 29:44      9:35/M
    159    Virginia Petersen                 East Haddam  CT       295    55   F       7 50-59                 29:46      9:36/M
    160    Kim Remetta                       Milford  CT           185    59   M      20 50-59                 29:48      9:37/M
    161    Alexander Peslak                  Clinton  CT           167    35   M      19 30-39                 29:48      9:37/M
    162    Joey Foo                          Shelton  CT           313    33   M      20 30-39                 29:48      9:37/M
    163    Jennifer Kaplanka                 Ansonia  CT           119    33   F      12 30-39                 29:51      9:38/M
    164    Jesika Willoughby                 Shelton  CT           263    39   F      13 30-39                 29:52      9:38/M
    165    Scott Kaplanka                    Ansonia  CT           120    38   M      21 30-39                 29:59      9:40/M
    166    Michael Hagenbach                 Milford  CT           315    47   M      11 40-49                 30:00      9:41/M
    167    Andrea Lamontagne                 Waterbury  CT         132    34   F      14 30-39                 30:02      9:41/M
    168    Steve Filanowski                  Milford  CT            89    28   M      13 20-29                 30:10      9:44/M
    169    Melanie Kondor                    Milford  CT           126    31   F      15 30-39                 30:13      9:45/M
    170    Phil Maguire                      Milford  CT           139    37   M      22 30-39                 30:13      9:45/M
    171    Erin Ryan                         Milford  CT           305    30   F      16 30-39                 30:15      9:45/M
    172    Tina Mason                        Stratford  CT         144    38   F      17 30-39                 30:19      9:47/M
    173    Karen Blood                       Seymour  CT            28    34   F      18 30-39                 30:23      9:48/M
    174    Jennifer Bull                     Milford  CT            37    42   F      15 40-49                 30:26      9:49/M
    175    Chris Carson                      Seymour  CT            42    44   M      12 40-49                 30:28      9:50/M
    176    Michael Malasics                  Fairfield  CT         140    50   M      21 50-59                 30:31      9:51/M
    177    Grace Muschett                    Fairfield  CT         156    10   F       5  1-12                 30:35      9:52/M
    178    Wendy Muschett                    Fairfield  CT         157    43   F      16 40-49                 30:35      9:52/M
    179    Christina Hansen                  Monroe  CT            106    47   F      17 40-49                 30:36      9:52/M
    180    Jennifer Gibson                   Milford  CT            99    48   F      18 40-49                 30:37      9:53/M
    181    Megan Desomery                    Milford  CT            67    37   F      19 30-39                 30:37      9:53/M
    182    Melanie Coleman                   Milford  CT            48    15   F      17 13-19                 30:38      9:53/M
    183    Mary Claire Keough                Fairfield  CT         121    27   F      14 20-29                 30:39      9:53/M
    184    Katherine Sullivan                Trumbull  CT          222    19   F      18 13-19                 30:46      9:55/M
    185    Meghan Sullivan                   Trumbull  CT          223    13   F      19 13-19                 30:46      9:55/M
    186    Maya Rosado                       Milford  CT           192     9   F       6  1-12                 30:47      9:56/M
    187    Carole Urban                      Milford  CT           239    49   F      19 40-49                 30:50      9:57/M
    188    Payton Creamer                    Ridgefield  CT         59    14   F      20 13-19                 30:52      9:57/M
    189    John Powers                       Milford  CT           174    42   M      13 40-49                 30:54      9:58/M
    190    Mackenzie Powers                  Milford  CT           175    10   F       7  1-12                 30:55      9:58/M
    191    Pam Hunt                          Old Greenwich  CT     114    51   F       8 50-59                 31:08     10:03/M
    192    Bob Wellington                    Naugautck  CT         273    56   M      22 50-59                 31:26     10:08/M
    193    Sage Russell                      Milford  CT           198    15   F      21 13-19                 31:29     10:09/M
    194    Sarah Gambardella                 Milford  CT            93    17   F      22 13-19                 31:29     10:09/M
    195    Dorothy Rainey                    Monroe  CT            183    51   F       9 50-59                 31:34     10:11/M
    196    Monica Roche                      Fairfield  CT         187    75   F       1 70-79                 31:42     10:14/M
    197    Armando Pereira                   Milford  CT           258    57   M      23 50-59                 31:43     10:14/M
    198    Carrie Drozdowski                 Milford  CT            71    32   F      20 30-39                 31:48     10:15/M
    199    Anita Dulude                      Monroe  CT             73    50   F      10 50-59                 31:49     10:16/M
    200    Jackie Skirkanich                 Milford  CT           216    22   F      15 20-29                 31:50     10:16/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Amy Primini                       Woodbury  CT          177    42   F      20 40-49                 31:55     10:18/M
    202    Ashley Azevedo                    Southbury  CT         320    25   F      16 20-29                 31:58     10:19/M
    203    Donna Cramond                     Monroe  CT             56    64   F       1 60-69                 32:00     10:19/M
    204    Zachary Coleman                   Wilton  CT            310    7    M       5  1-12                 32:02     10:20/M
    205    Jaclyn Coleman                    Wilton  CT            309    37   F      21 30-39                 32:03     10:20/M
    206    Jamie Iacovo                      Seymour  CT           115    27   F      17 20-29                 32:03     10:20/M
    207    Cheryl Prunzion                   Meriden  CT           181    26   F      18 20-29                 32:05     10:21/M
    208    Katherine Hopkins                 New Haven  CT         111    32   F      22 30-39                 32:07     10:22/M
    209    Jorge Luquis                      Hamden  CT            137    44   M      14 40-49                 32:21     10:26/M
    210    Amanda Gardner                    Greenwich  CT          96    42   F      21 40-49                 32:23     10:27/M
    211    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            266    67   M      10 60-69                 32:40     10:32/M
    212    Michelle Bartlett                 Seymour  CT            19    32   F      23 30-39                 32:40     10:32/M
    213    Tammy Petrucelli                  West Haven  CT        169    51   F      11 50-59                 32:44     10:34/M
    214    Rebecca Scanlon                   Enfield  CT           205    20   F      19 20-29                 32:45     10:34/M
    215    Kirsti Tingets                    Milford  CT           229    46   F      22 40-49                 32:55     10:37/M
    216    Dina Voccola                      Milford  CT           243    47   F      23 40-49                 32:55     10:37/M
    217    Marina Tomashevskaia              Milford  CT           287    31   F      24 30-39                 33:08     10:41/M
    218    Mollye Patrick                    Milford  CT           286    16   F      23 13-19                 33:11     10:42/M
    219    Jennifer Pietrowski               Milford  CT           170    37   F      25 30-39                 33:11     10:42/M
    220    Paul Distefano                    West Haven  CT        259    28   M      14 20-29                 33:18     10:45/M
    221    Antonio Rosado                    Milford  CT           190    11   M       6  1-12                 33:19     10:45/M
    222    Jocelyn Boryczka                  Milford  CT            32    44   F      24 40-49                 33:31     10:49/M
    223    William Wilson                    Hamden  CT            302    34   M      23 30-39                 33:35     10:50/M
    224    Marie Wilson                      Hamden  CT            250    34   F      26 30-39                 33:36     10:50/M
    225    Christine Doolan                  Stratford  CT          69    61   F       2 60-69                 33:42     10:52/M
    226    Kenneth Skuches                   Township Of Washing   219    47   M      15 40-49                 33:44     10:53/M
    227    Katherine Scott                   Milford  CT           207    26   F      20 20-29                 33:49     10:55/M
    228    Paula Brown                       Shelton  CT            36    60   F       3 60-69                 34:03     10:59/M
    229    Joe Bloszko                       Milford  CT            29    19   M      19 13-19                 34:06     11:00/M
    230    Kourtney Kruysman                 Milford  CT           129    20   F      21 20-29                 34:06     11:00/M
    231    Ann Tramontana-Veno               New Haven  CT         235    61   F       4 60-69                 34:14     11:03/M
    232    Jamie Baldizon                    Monroe  CT             14    16   F      24 13-19                 34:16     11:03/M
    233    Brenda Toto                       Milford  CT           233    49   F      25 40-49                 34:42     11:12/M
    234    Margaret Whitehead                Meriden  CT           248    36   F      27 30-39                 34:43     11:12/M
    235    Kelly Montagna                    Stratford  CT         291    41   F      26 40-49                 34:49     11:14/M
    236    Heather McGuiness                 Cheshire  CT          148    35   F      28 30-39                 34:50     11:14/M
    237    Diana Beilin                      Stratford  CT          21    31   F      29 30-39                 34:58     11:17/M
    238    Richard Fidler                    West Haven  CT         87    67   M      11 60-69                 35:00     11:17/M
    239    Ashley Monck                      Milford  CT           152    22   F      22 20-29                 35:01     11:18/M
    240    Jenna Zamary                      Milford  CT           257    22   F      23 20-29                 35:02     11:18/M
    241    Edward Simon                      Hamden  CT            211    47   M      16 40-49                 35:07     11:20/M
    242    Lauren Matos                      Waterbury  CT         146    30   F      30 30-39                 35:09     11:20/M
    243    Elizabeth Weidlich                Bridgeport  CT        403    38   F      31 30-39                 35:10     11:21/M
    244    Melissa Rosado                    Milford  CT           193    42   F      27 40-49                 35:15     11:22/M
    245    Anna Walsh                        New Haven  CT         244    33   F      32 30-39                 35:16     11:23/M
    246    Patty Carton                      Stratford  CT          43    76   F       2 70-79                 35:18     11:23/M
    247    Francesca Papia                   Milford  CT           299    19   F      25 13-19                 35:39     11:30/M
    248    Janessa Soucy                     Milford  CT           297    19   F      26 13-19                 35:39     11:30/M
    249    Kristen Brill-Pilletere           West Haven  CT         35    46   F      28 40-49                 35:42     11:31/M
    250    Deanna Rosanio                    Milford  CT           194    32   F      33 30-39                 35:43     11:31/M
    251    Julie Pinard                      Hamden  CT            171    38   F      34 30-39                 35:44     11:32/M
    252    Ciara Rogers                      New Haven  CT         189    29   F      24 20-29                 35:53     11:35/M
    253    Wendy Koschwitz                   Clinton  CT           128    51   F      12 50-59                 35:57     11:36/M
    254    Donna Miller                      Milford  CT           150    59   F      13 50-59                 36:08     11:39/M
    255    Stephanie Janucik                 Milford  CT           117    33   F      35 30-39                 36:15     11:42/M
    256    Diana Saccente                    West Haven  CT        202    37   F      36 30-39                 36:25     11:45/M
    257    Joseph Fetcho                     Milford  CT            85    68   M      12 60-69                 36:32     11:47/M
    258    Tyler Simon                       Milford  CT           214    12   M       7  1-12                 36:43     11:51/M
    259    Alexandra Coe Barakos             Cheshire  CT           16    59   F      14 50-59                 36:47     11:52/M
    260    Elizabeth Rodriguez               Ansonia  CT           188    33   F      37 30-39                 36:51     11:53/M
    261    Chris Bendlak                     Stratford  CT          23    34   M      24 30-39                 36:58     11:55/M
    262    Gustave Davis                     Orange  CT             66    76   M       2 70-79                 37:03     11:57/M
    263    Mark Koschwitz                    Clinton  CT           127    52   M      24 50-59                 37:10     11:59/M
    264    Gary Koch                         Milford  CT           123    70   M       3 70-79                 37:22     12:03/M
    265    Kathryn Renz                      Milford  CT           312    52   F      15 50-59                 37:26     12:05/M
    266    Haley Hoagland                    Milford  CT           110    21   F      25 20-29                 37:44     12:10/M
    267    Edward Perkowski                  Stratford  CT         166    60   M      13 60-69                 37:48     12:12/M
    268    Sarah Amato-Mills                 Norwalk  CT             7    38   F      38 30-39                 37:58     12:15/M
    269    Christina Caputo                  Hamden  CT             41    24   F      26 20-29                 38:02     12:16/M
    270    Olivia Palmer                     New Haven  CT         160    24   F      27 20-29                 38:03     12:16/M
    271    Susan Coleman                     Milford  CT            49    47   F      29 40-49                 38:16     12:21/M
    272    Matthew Simon                     Milford  CT           212     9   M       8  1-12                 39:51     12:51/M
    273    Michael Simon                     Milford  CT           213    45   M      17 40-49                 39:52     12:52/M
    274    David Baron                       Milford  CT            18    25   M      15 20-29                 40:19     13:00/M
    275    James Beningo                     Milford  CT            24    44   M      18 40-49                 41:59     13:33/M
    276    Samuel Barilla                    West Haven  CT        324    47   M      19 40-49                 42:50     13:49/M
    277    Nanci Russell                     Milford  CT           197    45   F      30 40-49                 42:56     13:51/M
    278    Lauren Clark                      Orange  CT            407    43   F      31 40-49                 43:23     14:00/M
    279    Brian Galaz                       White Plains  NY      408    40   M      20 40-49                 43:23     14:00/M
    280    Richard Nelson                    Stratford  CT         409    70   M       4 70-79                 43:44     14:06/M
    281    Lashmki Sunkavalli                Milford  CT           271    37   F      39 30-39                 43:56     14:10/M
    282    Marie Razzaia                     Milford  CT           184    39   F      40 30-39                 43:57     14:11/M
    283    Kishore Kothapalli                Milford  CT           270    42   M      21 40-49                 44:23     14:19/M
    284    Barbara Ferrigno                  Milford  CT            84    47   F      32 40-49                 44:55     14:29/M
    285    Pat Wrigley                       West Haven  CT        256    62   F       5 60-69                 45:05     14:33/M
    286    Madeline Davila                   Hamden  CT             65    42   F      33 40-49                 45:22     14:38/M
    287    Grace Bennett                     Milford  CT            25    10   F       8  1-12                 47:50     15:26/M
    288    Patricia Altermatt                Branford  CT            6    53   F      16 50-59                 48:51     15:45/M
    289    Mandy Tsang                       Milford  CT           236    26   F      28 20-29                 48:52     15:46/M
    290    Cate Peterson                     Watertown  CT         314    47   F      34 40-49                 48:53     15:46/M
    291    Sherri Tessitore                  Orange  CT            226    44   F      35 40-49                 48:53     15:46/M
    292    Kayla Russo                       Shelton  CT           200    21   F      29 20-29                 49:54     16:06/M
    293    Diana Jaramillo                   Bristol  CT           118    33   F      41 30-39                 50:50     16:24/M
    294    Jessica Kuhn                      Beacon Falls  CT      131    35   F      42 30-39                 50:51     16:24/M
    295    Jackie Paton                      Milford  CT           164    20   F      30 20-29                 51:02     16:28/M
    296    Joanna Powers                     Milford  CT           173    45   F      36 40-49                 57:50     18:39/M
    297    Scott Skuches                     Milford  CT           220    47   M      22 40-49                 57:51     18:40/M
    298    Sally Bennett                     Milford  CT            26    43   F      37 40-49                 57:53     18:40/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: Top Finishers 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K

Top

Female Open Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 82 18 10 19:10 6:11/M
Top

Male Open Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Edelstein Shelton CT 76 18 1 16:44 5:24/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gia Edwards Milford CT 78 11 102 26:05 8:25/M
2 Maddie Woodward Woodbury CT 253 12 103 26:06 8:25/M
3 Annie Woodward Woodbury CT 251 9 138 28:02 9:03/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Saxton Hamden CT 204 9 108 26:27 8:32/M
2 Lex Edwards Milford CT 79 10 126 27:14 8:47/M
3 Braden Konareski Milford CT 125 11 141 28:06 9:04/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Bernardini Wilton CT 27 15 19 20:11 6:31/M
2 Julia Gilloran Pomfret Center CT 100 18 22 20:25 6:35/M
3 Valerie Hiller Norwalk CT 304 18 28 21:17 6:52/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Mas Shelton CT 143 16 2 16:57 5:28/M
2 Nick Zannis Milford CT 265 16 4 17:58 5:48/M
3 Chase Arsenault Shelton CT 10 17 5 18:37 6:00/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsay Szuch Stratford CT 224 20 14 19:25 6:16/M
2 Susan Scanlon New Haven CT 206 25 41 22:30 7:15/M
3 Samantha Cox New Haven CT 55 29 61 23:48 7:41/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Sullivan Trumbull CT 319 20 13 19:22 6:15/M
2 Anthony Chowanec Bridgeport CT 285 27 18 19:52 6:25/M
3 James Pisano Seymour CT 261 20 24 21:01 6:47/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jolene Guarino West Haven CT 103 32 46 22:53 7:23/M
2 Sasha Louverture Stratford CT 135 39 74 24:33 7:55/M
3 Aggie Grant Milford CT 102 35 79 24:52 8:01/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bradley Taylor Woodbridge CT 225 30 3 17:10 5:32/M
2 Michael Compare Milford CT 50 35 17 19:42 6:21/M
3 Steve Petrino Shelton CT 168 31 21 20:17 6:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Crenshaw Stratford CT 61 44 53 23:10 7:28/M
2 Tracy Mooney West Haven CT 322 49 63 24:00 7:45/M
3 Healther Persichilli Milford CT 294 41 80 24:53 8:02/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wantuil Souza Bridgeport CT 260 47 9 18:58 6:07/M
2 Jorge Rosado Milford CT 191 43 27 21:14 6:51/M
3 Brian Fidler West Haven CT 86 43 38 22:25 7:14/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tina Gage Milford CT 91 51 64 24:01 7:45/M
2 Mary Ellen Clark Milford CT 46 53 94 25:33 8:15/M
3 Annemarie Sliby Orange CT 221 50 107 26:25 8:31/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Mas Shelton CT 142 56 11 19:13 6:12/M
2 Martin Espino Trumbull CT 311 54 20 20:15 6:32/M
3 Stephen Cuddy Cheshire CT 282 53 29 21:24 6:54/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cramond Monroe CT 56 64 203 32:00 10:19/M
2 Christine Doolan Stratford CT 69 61 225 33:42 10:52/M
3 Paula Brown Shelton CT 36 60 228 34:03 10:59/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marty Schaivone Stratford CT 405 60 37 22:24 7:14/M
2 Bob Stephenson Milford CT 283 65 39 22:27 7:15/M
3 Jack Sirotnik Milford CT 306 60 54 23:16 7:30/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 187 75 196 31:42 10:14/M
2 Patty Carton Stratford CT 43 76 246 35:18 11:23/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Pisani Stratford CT 172 71 128 27:20 8:49/M
2 Gustave Davis Orange CT 66 76 262 37:03 11:57/M
3 Gary Koch Milford CT 123 70 264 37:22 12:03/M

 

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com