HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Running Water For Africa
September 20, 2014 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

James Pisano, Seymour, CT - 18:29
Karen Newman, Old Greenwich, CT - 21:13

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Foran
HighSchool
WEATHER
60 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    James Pisano                      Seymour  CT           827    20   M       1 Top Fin               18:29      5:55/M
      2    Kevin Woodin                      West Haven  CT         90    35   M       1 30-39                 19:09      6:08/M
      3    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         860    31   M       2 30-39                 19:18      6:11/M
      4    Shane Hobart                      North Branford  CT    822    42   M       1 40-49                 19:26      6:14/M
      5    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        857    27   M       1 20-29                 20:09      6:28/M
      6    Dave Chameides                    Winsted  CT            19    56   M       1 50-59                 20:26      6:33/M
      7    Martin Espino                     Trumbull  CT          842    54   M       2 50-59                 20:32      6:35/M
      8    Kevin Preneta                     Milford  CT            71    13   M       1 10-13                 20:42      6:38/M
      9    Karen Newman                      Old Greenwich  CT      63    53   F       1 Top Fin               21:13      6:48/M
     10    Bandit Number  9000                                    9000         M       1  0- 0                 21:46      6:59/M
     11    Brian Fidler                      West Haven  CT         35    43   M       2 40-49                 21:54      7:01/M
     12    Michael Prinzivalli               Hamden  CT             73    40   M       3 40-49                 21:57      7:02/M
     13    Christopher Wilson                Orange  CT             85    33   M       3 30-39                 22:14      7:08/M
     14    Sherry Duff                       Stratford  CT          96    46   F       1 40-49                 22:29      7:12/M
     15    Dean Luedee                       Hamden  CT             58    16   M       1 14-19                 22:47      7:18/M
     16    Ashley Conant                     Milford  CT            22    32   F       1 30-39                 22:54      7:20/M
     17    Aj Luedee                         Hamden  CT             57    13   M       2 10-13                 22:59      7:22/M
     18    Robert Stephenson                 Milford  CT            79    66   M       1 60-69                 23:03      7:23/M
     19    Nicholas Pekar                    Stratford  CT         806    40   M       4 40-49                 23:13      7:26/M
     20    Pablo Peixoto                     Orange  CT             66    36   M       4 30-39                 23:16      7:27/M
     21    Frank Tyburski                    Trumbull  CT          812    47   M       5 40-49                 23:23      7:30/M
     22    Matti Rinta Tuuri                 Fairfield  CT         833    62   M       2 60-69                 23:33      7:33/M
     23    Shaleighne Preneta                Milford  CT            72    50   F       1 50-59                 23:47      7:37/M
     24    Mario Guevara                     Woodbridge  CT         46    55   M       3 50-59                 23:49      7:38/M
     25    Jerry Meshell                     Orange  CT             61    59   M       4 50-59                 23:52      7:39/M
     26    Pam Seagliarini                   Milford  CT           843    45   F       2 40-49                 24:07      7:44/M
     27    Katherine Stallfort               Wilton  CT             77    54   F       2 50-59                 24:13      7:46/M
     28    Keith Fernandes                   Stratford  CT          34    60   M       3 60-69                 24:26      7:50/M
     29    John Barney                       Hamden  CT            865    43   M       6 40-49                 24:31      7:51/M
     30    Lisa Steele                       Orange  CT             78    25   F       1 20-29                 24:37      7:53/M
     31    Kate Georgelos                    Milford  CT           844    43   F       3 40-49                 24:39      7:54/M
     32    John Scinto                       Trumbull  CT          828    43   M       7 40-49                 24:40      7:54/M
     33    Kevin Cuccaro                     Fairfield  CT          29    37   M       5 30-39                 24:40      7:54/M
     34    Frazier Caner                     Wilton  CT             14    55   M       5 50-59                 25:03      8:02/M
     35    Gabriel Henriquez                 West Haven  CT        861    33   M       6 30-39                 25:12      8:05/M
     36    Nicolette Jacome                  West Haven  CT         52    25   F       2 20-29                 25:39      8:13/M
     37    Stacy Levy                        Wilton  CT             56    46   F       4 40-49                 25:50      8:17/M
     38    Peter Kaufman                     Milford  CT            53    33   M       7 30-39                 26:16      8:25/M
     39    Theresa Bertrand                  Milford  CT            10    42   F       5 40-49                 26:18      8:26/M
     40    Nicole Bocchetta                  Milford  CT           852    32   F       2 30-39                 26:29      8:29/M
     41    Victoria Ault                     Stratford  CT           8    25   F       3 20-29                 26:46      8:35/M
     42    Paul Wydra                        Wallingford  CT        93    53   M       6 50-59                 26:51      8:36/M
     43    Paul Piscitelli                   Milford  CT           851    47   M       8 40-49                 27:03      8:40/M
     44    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT           4    44   M       9 40-49                 27:19      8:45/M
     45    Kendall Alderman                  Milford  CT             3    49   M      10 40-49                 27:23      8:47/M
     46    Rich Poznick                      Milford  CT            70    48   M      11 40-49                 27:29      8:49/M
     47    Kathleen Hipona                   Orange  CT             48    53   F       3 50-59                 27:31      8:49/M
     48    Ryan Cyr                          Milford  CT            30    19   M       2 14-19                 28:09      9:01/M
     49    Fred Petrella                     Northford  CT         847    58   M       7 50-59                 28:12      9:02/M
     50    Chris Griffin                     Trumbull  CT          813    45   M      12 40-49                 28:29      9:08/M
     51    Theresa Roche                     Orange  CT            826    52   M       8 50-59                 28:47      9:14/M
     52    John Ready                        Hamden  CT             74    28   F       4 20-29                 28:50      9:14/M
     53    Paula Wilson                      Milford  CT            88    59   F       4 50-59                 28:50      9:14/M
     54    Santana Mendoza                   Bridgeport  CT        855    10   M       3 10-13                 28:53      9:15/M
     55    Lisa Farrell                      Milford  CT           832    33   F       3 30-39                 29:19      9:24/M
     56    Delia Congram                     West Haven  CT         24    47   F       6 40-49                 29:30      9:27/M
     57    Colleen Hough                     Milford  CT            49    44   F       7 40-49                 29:34      9:29/M
     58    Joe Zinnino                       Trumbull  CT          814    41   M      13 40-49                 29:36      9:29/M
     59    Stephen Schwartz                                        762    12   M       4 10-13                 29:44      9:32/M
     60    Livi Kowalski                     Milford  CT           819    12   F       1 10-13                 29:52      9:34/M
     61    Kitan Arole                       Southbury  CT           6     7   F       1  1- 9                 29:58      9:36/M
     62    Jessica Bryan                     Milford  CT            12    14   F       1 14-19                 30:06      9:39/M
     63    Johnathan Yuen                    Katonah  NY            95    70   M       1 70-79                 30:14      9:41/M
     64    Tim Geier                         Milford  CT            40    49   M      14 40-49                 30:33      9:48/M
     65    Kyle Holler                       Milford  CT           803     9   M       1  1- 9                 30:48      9:52/M
     66    Christian Piscitelli              Milford  CT           850    11   M       5 10-13                 31:14     10:01/M
     67    Kai Ritz                          Milford  CT           867     8   M       2  1- 9                 31:15     10:01/M
     68    Luis Santos                       Prospect  CT          871    31   M       8 30-39                 31:42     10:10/M
     69    Tony Vigario                                            870    69   M       4 60-69                 31:45     10:11/M
     70    Donna Cramond                     Monroe  CT             27    65   F       1 60-69                 31:45     10:11/M
     71    Monica Roche                      Fairfield  CT         802    75   F       1 70-79                 31:49     10:12/M
     72    Liz Gerace                        Milford  CT            41    28   F       5 20-29                 32:16     10:21/M
     73    Daniel Ritz                       Milford  CT           866    40   M      15 40-49                 32:18     10:21/M
     74    Bob Wydra                         Milford  CT            91    42   M      16 40-49                 33:03     10:36/M
     75    Richard Patry                     Milford  CT           863    64   M       5 60-69                 33:17     10:40/M
     76    Erin Greene                       Milford  CT           817    14   F       2 14-19                 33:41     10:48/M
     77    Melissa Hills                     Milford  CT           835    34   F       4 30-39                 33:47     10:50/M
     78    Betty Weston                      Wilton  CT             84    34   F       5 30-39                 33:50     10:51/M
     79    Paul Vigano                       Milford  CT           869    33   M       9 30-39                 34:09     10:57/M
     80    Emily Leone                       Milford  CT            54    36   F       6 30-39                 34:26     11:02/M
     81    Tom Leone                         Milford  CT            55    37   M      10 30-39                 34:26     11:02/M
     82    Margaret Miller                   Milford  CT           834    56   F       5 50-59                 34:30     11:03/M
     83    Alexander Metro                   New Haven  CT          62    74   M       2 70-79                 34:32     11:04/M
     84    Ryan Holler                       Milford  CT           829    13   M       6 10-13                 34:33     11:04/M
     85    Jason Holler                      Milford  CT           804    11   M       7 10-13                 34:36     11:05/M
     86    Chris Powers                      Milford  CT           820    15   M       3 14-19                 34:37     11:06/M
     87    Claire Conant                     Darien  CT             23    61   F       2 60-69                 34:38     11:06/M
     88    Ames Conant                       Milford  CT            21    32   M      11 30-39                 34:39     11:06/M
     89    Rachel Wilson                     Wilton  CT            862    13   F       2 10-13                 34:44     11:08/M
     90    David Wilson                      Wilton  CT            864    47   M      17 40-49                 34:44     11:08/M
     91    Jack Doyle                        Hamden  CT            815    74   M       3 70-79                 34:47     11:09/M
     92    Richard Fidler                    West Haven  CT         37    68   M       6 60-69                 34:49     11:10/M
     93    Patty Carton                      Stratford  CT          18    76   F       2 70-79                 34:53     11:11/M
     94    Michael Wydra                     Orange  CT             92    48   M      18 40-49                 35:00     11:13/M
     95    Jane Holler                       Milford  CT           805    64   F       3 60-69                 35:02     11:14/M
     96    Valerie Gatison                   Monroe  CT             39    46   F       8 40-49                 35:42     11:27/M
     97    John Danehy                       New Haven  CT          31    47   M      19 40-49                 36:59     11:51/M
     98    Adrianna Champagne                North Haven  CT        20    39   F       7 30-39                 37:17     11:57/M
     99    Wendy Bluemling                   Guilford  CT           11    63   F       4 60-69                 37:17     11:57/M
    100    Sarah Stinchcomb                  Trumbull  CT          801    19   F       3 14-19                 37:49     12:07/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Meg Winfield                      Milford  CT            89    56   F       6 50-59                 38:14     12:15/M
    102    Tracey Wydra                      Milford  CT            94    34   F       8 30-39                 39:10     12:33/M
    103    Christina Caputo                  Hamden  CT             17    24   F       6 20-29                 39:16     12:35/M
    104    Olivia Palmer                     New Haven  CT          64    24   F       7 20-29                 39:16     12:35/M
    105    Phyllis Coughlin                  Milford  CT            26    67   F       5 60-69                 40:36     13:01/M
    106    Virginia Bugatti                  West Haven  CT         13    31   F       9 30-39                 41:10     13:12/M
    107    Jack Connors                      Milford  CT            25    53   M       9 50-59                 41:36     13:20/M
    108    Carl Sylvester                    Shelton  CT           808    81   M       1 80-99                 41:37     13:20/M
    109    Lynn Veccharelli                                        830     0   F       1  0- 0                 42:07     13:30/M
    110    Erma Canty                        Milford  CT            15    61   F       6 60-69                 42:07     13:30/M
    111    Olugbenga Arole                   Southbury  CT           7    37   M      12 30-39                 43:51     14:03/M
    112    Sebrina Hanley                    Milford  CT            47    20   F       8 20-29                 44:39     14:19/M
    113    Mary Finnegan                     Milford  CT            38     0   F       2  0- 0                 44:39     14:19/M
    114    Madhuleena Dutta Roy              Milford  CT            32    34   F      10 30-39                 44:49     14:22/M
    115    Larry Canty                       Milford  CT            16    58   M      10 50-59                 44:49     14:22/M
    116    Kylie Smith                       Milford  CT           854    12   F       3 10-13                 45:16     14:31/M
    117    Alyssa Hills                      Milford  CT           856    11   F       4 10-13                 45:17     14:31/M
    118    Wendy Quirk                                             825    50   F       7 50-59                 47:24     15:12/M
    119    Parijat Sen                       Milford  CT            75    35   M      13 30-39                 48:11     15:27/M
    120    Herman Bershtein                  Hamden  CT              9    89   M       2 80-99                 48:14     15:28/M
    121    Carol Soulier                     Milford  CT           816    52   F       8 50-59                 48:18     15:29/M
    122    Cissy Armstrong                   Milford  CT             5    56   F       9 50-59                 48:18     15:29/M
    123    Mable Hoffler-Page                Hamden  CT            872    67   F       7 60-69                 48:32     15:33/M
    124    Boden Grimes                      Norwalk  CT            45     8   M       3  1- 9                 49:00     15:42/M
    125    Jennifer Gerometta                Norwalk  CT            42    42   F       9 40-49                 49:08     15:45/M
    126    Allyson Popel                     Milford  CT            69    43   F      10 40-49                 50:59     16:20/M
    127    Caden Quirk                       Milford  CT           823    10   M       8 10-13                 51:43     16:35/M
    128    Participant   824                                       824     0   M       2  0- 0                 51:55     16:38/M
    129    Mia Powers                        Milford  CT           821    12   F       5 10-13                 52:59     16:59/M
    130    Brynn Costello                    Milford  CT           818    12   F       6 10-13                 53:03     17:00/M
    131    Ryan Hough                        Milford  CT            50    13   M       9 10-13                 55:38     17:50/M
    132    Walter Mc Curry                   Shelton  CT           837    50   M      11 50-59                 55:38     17:50/M
    133    Billy Weber                       Milford  CT            82    11   M      10 10-13                 56:03     17:58/M
    134    Julie Weber                       Milford  CT            83    52   F      10 50-59                 56:17     18:02/M
    135    Participant   858                                       858     0   M       3  0- 0                 56:17     18:02/M
    136    Participant   859                                       859     0   M       4  0- 0                 56:20     18:03/M
    137    Margot Hill                       Milford  CT           846    13   F       7 10-13                 56:55     18:15/M
    138    Myriam Hill                       Milford  CT           845    53   F      11 50-59                 56:55     18:15/M
    139    Kathleen Flynn                    Trumbull  CT          849    28   F       9 20-29                 57:02     18:17/M
    140    Patricia Flynn                    Trumbull  CT          848    57   F      12 50-59                 57:02     18:17/M
    141    Ann Lynch                         New City  NY          809    59   F      13 50-59                 57:39     18:29/M
    142    Tara Glennon                      Milford  CT           831    50   F      14 50-59                 58:20     18:42/M
    143    Catherine Fedeli                  Bethany  CT            33    54   F      15 50-59                 58:20     18:42/M
    144    Jennifer Greene                   Milford  CT            43    52   F      16 50-59                 58:22     18:42/M
    145    Lauren Burke                      Milford  CT           836    59   F      17 50-59                 58:22     18:42/M


Age Division Results
Men: Top Finishers1- 9 10-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: Top Finishers1- 9 10-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Karen Newman Old Greenwich CT 63 53 1 9 21:13 6:48/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 James Pisano Seymour CT 827 20 1 1 18:29 5:55/M
Top

Female 9 And Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kitan Arole Southbury CT 6 7 1 60 29:58 9:36/M
Top

Male 9 And Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kyle Holler Milford CT 803 9 1 64 30:48 9:52/M
2 Kai Ritz Milford CT 867 8 1 66 31:15 10:01/M
3 Boden Grimes Norwalk CT 45 8 1 123 49:00 15:42/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Livi Kowalski Milford CT 819 12 1 59 29:52 9:34/M
2 Rachel Wilson Wilton CT 862 13 1 88 34:44 11:08/M
3 Kylie Smith Milford CT 854 12 1 115 45:16 14:31/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kevin Preneta Milford CT 71 13 1 8 20:42 6:38/M
2 Aj Luedee Hamden CT 57 13 1 16 22:59 7:22/M
3 Santana Mendoza Bridgeport CT 855 10 1 53 28:53 9:15/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jessica Bryan Milford CT 12 14 1 61 30:06 9:39/M
2 Erin Greene Milford CT 817 14 1 75 33:41 10:48/M
3 Sarah Stinchcomb Trumbull CT 801 19 1 99 37:49 12:07/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dean Luedee Hamden CT 58 16 1 14 22:47 7:18/M
2 Ryan Cyr Milford CT 30 19 1 47 28:09 9:01/M
3 Chris Powers Milford CT 820 15 1 85 34:37 11:06/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lisa Steele Orange CT 78 25 1 29 24:37 7:53/M
2 Nicolette Jacome West Haven CT 52 25 1 35 25:39 8:13/M
3 Victoria Ault Stratford CT 8 25 1 40 26:46 8:35/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 857 27 1 5 20:09 6:28/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ashley Conant Milford CT 22 32 1 15 22:54 7:20/M
2 Nicole Bocchetta Milford CT 852 32 1 39 26:29 8:29/M
3 Lisa Farrell Milford CT 832 33 1 54 29:19 9:24/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kevin Woodin West Haven CT 90 35 1 2 19:09 6:08/M
2 Shea Shapiro Fairfield CT 860 31 1 3 19:18 6:11/M
3 Christopher Wilson Orange CT 85 33 1 12 22:14 7:08/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sherry Duff Stratford CT 96 46 1 13 22:29 7:12/M
2 Pam Seagliarini Milford CT 843 45 1 25 24:07 7:44/M
3 Kate Georgelos Milford CT 844 43 1 30 24:39 7:54/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shane Hobart North Branford CT 822 42 1 4 19:26 6:14/M
2 Brian Fidler West Haven CT 35 43 1 10 21:54 7:01/M
3 Michael Prinzivalli Hamden CT 73 40 1 11 21:57 7:02/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shaleighne Preneta Milford CT 72 50 1 22 23:47 7:37/M
2 Katherine Stallfort Wilton CT 77 54 1 26 24:13 7:46/M
3 Kathleen Hipona Orange CT 48 53 1 46 27:31 8:49/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dave Chameides Winsted CT 19 56 1 6 20:26 6:33/M
2 Martin Espino Trumbull CT 842 54 1 7 20:32 6:35/M
3 Mario Guevara Woodbridge CT 46 55 1 23 23:49 7:38/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Donna Cramond Monroe CT 27 65 1 69 31:45 10:11/M
2 Claire Conant Darien CT 23 61 1 86 34:38 11:06/M
3 Jane Holler Milford CT 805 64 1 94 35:02 11:14/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Robert Stephenson Milford CT 79 66 1 17 23:03 7:23/M
2 Matti Rinta Tuuri Fairfield CT 833 62 1 21 23:33 7:33/M
3 Keith Fernandes Stratford CT 34 60 1 27 24:26 7:50/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 802 75 1 70 31:49 10:12/M
2 Patty Carton Stratford CT 18 76 1 92 34:53 11:11/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Johnathan Yuen Katonah NY 95 70 1 62 30:14 9:41/M
2 Alexander Metro New Haven CT 62 74 1 82 34:32 11:04/M
3 Jack Doyle Hamden CT 815 74 1 90 34:47 11:09/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Carl Sylvester Shelton CT 808 81 1 107 41:37 13:20/M
2 Herman Bershtein Hamden CT 9 89 1 119 48:14 15:28/M

 

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com