HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Nate The Great 5K
October 11, 2014 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Nick Goddeau, Milford, CT - 21:11
Jenn Audrey, Milford, CT - 22:46

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Rotary
Pavillion
WEATHER
49 Degrees
Rain

Overall Finish List


                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Nick Goddeau                      Milford  CT            67    35   M       1 Top Fin               21:11      6:50/M
      2    Mike Rizzo                        Milford  CT           153    37   M       1 30-39                 22:45      7:20/M
      3    Jenn Audrey                       Milford  CT           232    40   F       1 Top Fin               22:46      7:21/M
      4    Owen Phelan                       West Haven  CT        137    14   M       1  1-18                 22:52      7:23/M
      5    Jay Scheets                                             224    0    M       1  0- 0                 22:54      7:23/M
      6    Tori Milne                        Waterbury Center  V   124    34   F       1 30-39                 22:58      7:25/M
      7    Jennifer Ruane                    Milford  CT           159    43   F       1 40-49                 23:07      7:27/M
      8    Alan Distassio                    Milford  CT            49    44   M       1 40-49                 23:27      7:34/M
      9    Wayne Plaveck                     Milford  CT           221    45   M       2 40-49                 23:30      7:35/M
     10    Peter Milne                       Waterbury Center  V   123    38   M       2 30-39                 23:39      7:38/M
     11    Pete Phelan                                             138    37   M       3 30-39                 23:41      7:38/M
     12    Marc Audet                        Hamden  CT            219    55   M       1 50-59                 24:07      7:47/M
     13    Brian Monschein                   Milford  CT           125    40   M       3 40-49                 24:24      7:52/M
     14    Ryan Forster                                             58    24   M       1 19-29                 24:38      7:57/M
     15    Brett Jackson                     Hudson  MA             85    42   M       4 40-49                 25:03      8:05/M
     16    James Cavaliere                   Stratford  CT          24    40   M       5 40-49                 25:07      8:06/M
     17    Sierra Peopls                     Milford  CT           236    29   F       1 19-29                 25:18      8:10/M
     18    Karin Smith                       New Haven  CT         172    37   F       2 30-39                 25:20      8:10/M
     19    Theresa Bertrand                  Milford  CT            15    42   F       2 40-49                 25:30      8:14/M
     20    Craig Bereski                     Orange  CT             12    32   M       4 30-39                 25:40      8:17/M
     21    Brittany Figueroa                 Stratford  CT          51    29   F       2 19-29                 26:33      8:34/M
     22    Jon Thomas                        Stratford  CT         184    34   M       5 30-39                 26:34      8:34/M
     23    Jill Wainman                      Milford  CT           199    38   F       3 30-39                 26:45      8:38/M
     24    Dave Viselli                      Milford  CT           213    47   M       6 40-49                 26:48      8:39/M
     25    Susanne Monschein                 Milford  CT           126    40   F       3 40-49                 27:07      8:45/M
     26    Jeff Olszewski                    Orange  CT            133    38   M       6 30-39                 27:13      8:47/M
     27    Andre Swarowsky                   Milford  CT           182    45   M       7 40-49                 27:17      8:48/M
     28    Spencer Shepard                   Orange  CT            168    13   M       2  1-18                 27:39      8:55/M
     29    Payton Grande                     Orange  CT             70    14   F       1  1-18                 27:39      8:55/M
     30    Thomas Gerwien                    Milford  CT            66    38   M       7 30-39                 27:58      9:01/M
     31    Oliver Ardrey                     Milford  CT           233    10   M       3  1-18                 28:09      9:05/M
     32    Kathy Fisher                      Milford  CT            53    64   F       1 60-69                 28:21      9:09/M
     33    Heidi Staniszewski                Milford  CT           214    42   F       4 40-49                 28:21      9:09/M
     34    Kristin Comer                     Milford  CT            34    41   F       5 40-49                 28:22      9:09/M
     35    Allyson Colvin                    Bloomfield  CT         31    29   F       3 19-29                 28:23      9:09/M
     36    Jennifer Brent                    Milford  CT            17    42   F       6 40-49                 28:28      9:11/M
     37    Brian Onacilla                    Guilford  CT          134    35   M       8 30-39                 28:33      9:13/M
     38    Jennifer Gerwien                  Milford  CT            65    38   F       4 30-39                 28:40      9:15/M
     39    Peggy McGuinness                  New York  NY          115    37   F       5 30-39                 28:41      9:15/M
     40    Doug Ardrey                       Milford  CT           234    53   M       2 50-59                 28:46      9:17/M
     41    Chris Hoyt                                               81    34   M       9 30-39                 28:53      9:19/M
     42    Tim Suraci                        West Haven  CT        181    61   M       1 60-69                 29:12      9:25/M
     43    Tom Hanley                        New Canaan  CT         72    41   M       8 40-49                 29:28      9:30/M
     44    Roisin Hanley                                            71    40   F       7 40-49                 29:28      9:30/M
     45    Terry Pikul                       Duxbury  MA           142    42   M       9 40-49                 29:47      9:36/M
     46    Andrew Kupson                     Milford  CT            98    10   M       4  1-18                 29:48      9:37/M
     47    Tom Wedell                        Bridgeport  CT        202    31   M      10 30-39                 29:59      9:40/M
     48    Janet Cichowski                   Milford  CT            27    37   F       6 30-39                 30:00      9:41/M
     49    Mike Hayes                        Milford  CT            77    37   M      11 30-39                 30:09      9:44/M
     50    Brett Seeley                                            166    24   M       2 19-29                 30:11      9:44/M
     51    Mike Thompson                     East Haven  CT        185    36   M      12 30-39                 30:26      9:49/M
     52    Cathy Williams                                          205    56   F       1 50-59                 30:29      9:50/M
     53    Lisa Henkel                       Milford  CT            79    43   F       8 40-49                 30:41      9:54/M
     54    Anita Campbell                    Milford  CT            21    41   F       9 40-49                 30:44      9:55/M
     55    Amber Delpha                      Plymouth  CT           48    39   F       7 30-39                 30:45      9:55/M
     56    Bryan Sisbarro                    Milford  CT           169    39   M      13 30-39                 31:00     10:00/M
     57    Jennipher Israelite               Milford  CT            84    38   F       8 30-39                 31:06     10:02/M
     58    Kyle Grande                       Orange  CT             69    10   M       5  1-18                 31:14     10:05/M
     59    Justin Grande                     Orange  CT             68    41   M      10 40-49                 31:14     10:05/M
     60    Alfred Baldelli                   Norwalk  CT             5    37   M      14 30-39                 31:25     10:08/M
     61    Zac Martinez                                            113    33   M      15 30-39                 31:25     10:08/M
     62    John Vargovchic                   Milford  CT           197    42   M      11 40-49                 31:46     10:15/M
     63    Haley Ruane                       Milford  CT           158    11   F       2  1-18                 31:54     10:17/M
     64    Sandy Stein                                             179    47   M      12 40-49                 32:15     10:24/M
     65    Sandra Lopez                      Monroe  CT            105    51   F       2 50-59                 32:17     10:25/M
     66    Mary Kathryn Onacilla             Guilford  CT          135    40   F      10 40-49                 32:27     10:28/M
     67    John Sulzycki                     West Haven  CT        227     0   M       2  0- 0                 32:29     10:29/M
     68    Elizabeth Jackson                 Hudson  MA             86    36   F       9 30-39                 32:31     10:29/M
     69    K C Cook                          Milford  CT           235    34   M      16 30-39                 32:44     10:34/M
     70    Carlos Smith                      Milford  CT           171    68   M       2 60-69                 32:58     10:38/M
     71    Becky Thomas                      Stratford  CT         183    29   F       4 19-29                 33:17     10:44/M
     72    Jason Moss                        Milford  CT           129    34   M      17 30-39                 33:36     10:50/M
     73    Michelle Armellino                Milford  CT             2    39   F      10 30-39                 34:00     10:58/M
     74    Greg Chapin                       Milford  CT            26    38   M      18 30-39                 34:19     11:04/M
     75    Derek Bereski                     Orange  CT             13    32   M      19 30-39                 34:34     11:09/M
     76    Sue Losty-Sisbarro                Milford  CT           107    44   F      11 40-49                 35:02     11:18/M
     77    Garrett Tutlis                    Milfird  CT           188    13   M       6  1-18                 35:35     11:29/M
     78    Patrick Gunnon                    West Haven  CT        212    29   M       3 19-29                 35:43     11:31/M
     79    Brian Kroner                      Milford                95    37   M      20 30-39                 35:49     11:33/M
     80    Joseph Bereski                    Milford  CT            14    37   M      21 30-39                 35:52     11:34/M
     81    Philip Ucci III                   Naugatuck  CT         195    39   M      22 30-39                 35:54     11:35/M
     82    Emily Stanley                     Milford  CT           217    26   F       5 19-29                 36:15     11:42/M
     83    Megan Rein                        Milford  CT           216    26   F       6 19-29                 36:15     11:42/M
     84    Brenden Lee                       Milford  CT           218    29   M       4 19-29                 36:26     11:45/M
     85    Andreina Keifer                   Trumbull  CT           93    45   F      12 40-49                 36:35     11:48/M
     86    Lucia Coelho                      Milford  CT            30    45   F      13 40-49                 37:15     12:01/M
     87    Noah Tutlis                       Milfird  CT           189    11   M       7  1-18                 38:00     12:15/M
     88    Dawn Tutlis                       Milfird  CT           187    39   F      11 30-39                 38:03     12:16/M
     89    Danielle Seeley                                         167    22   F       7 19-29                 38:03     12:16/M
     90    Emily Campagna                                           20    21   F       8 19-29                 38:03     12:16/M
     91    Ethan Phelan                      West Haven  CT        209    11   M       8  1-18                 38:17     12:21/M
     92    Sam Pikul                         Duxbury  MA           141    10   M       9  1-18                 39:29     12:44/M
     93    Ryan Hayes                        Milford  CT            78    11   M      10  1-18                 39:36     12:46/M
     94    Nick Ucci                         Milford  CT           194    29   M       5 19-29                 40:36     13:06/M
     95    Holly Turner-Moore                Milford  CT           228    38   F      12 30-39                 40:50     13:10/M
     96    Julie Cruciani                    Milford  CT            45    40   F      14 40-49                 41:28     13:23/M
     97    Michelle M. Barile                Milford  CT             8    38   F      13 30-39                 41:29     13:23/M
     98    Alan Ruane                        Milford  CT           157    44   M      13 40-49                 43:34     14:03/M
     99    Bud Campanelli                    Milford  CT           230    59   M       3 50-59                 46:34     15:01/M
    100    Alfred Baldelli Sr                Milford  CT             7    65   M       3 60-69                 47:02     15:10/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Paul Scull                        Milford  CT           165    66   M       4 60-69                 47:02     15:10/M
    102    Heather Ucci                      Naugatuck  CT         192    35   F      14 30-39                 48:23     15:36/M
    103    Eric Pikul                        Milford  CT           222    36   M      23 30-39                 49:39     16:01/M
    104    Jen Fish                          Milford  CT            52    71   F       1 70-79                 50:05     16:09/M
    105    Sue Bruzinski                     Milford  CT            18    58   F       3 50-59                 50:05     16:09/M
    106    Sarah Gallipoli                   West Haven  CT         63    40   F      15 40-49                 50:06     16:10/M
    107    Daniel Gallipoli                  West Haven  CT         62    12   M      11  1-18                 50:07     16:10/M
    108    Anne Losty                        Milford  CT           106    70   F       2 70-79                 50:20     16:14/M
    109    Diane Crolla                      Milford  CT            43    62   F       2 60-69                 50:30     16:17/M
    110    Tim Fisher                                               54    67   M       5 60-69                 50:53     16:25/M
    111    Jennifer Johnson                  Milford  CT            88    39   F      15 30-39                 50:56     16:26/M
    112    Linda McNulty                     Milford  CT           116    39   F      16 30-39                 51:02     16:28/M
    113    Bob Comer                                                32    70   F       3 70-79                 51:15     16:32/M
    114    Henry Olszewski                                         132    64   M       6 60-69                 51:16     16:32/M
    115    Geraldine Crolla                  Milford  CT            44    63   F       3 60-69                 51:17     16:33/M
    116    Meghan Herlihy                    Stamford  CT           80    31   F      17 30-39                 52:32     16:57/M
    117    Amanda Crolla                     Milford  CT            42    34   F      18 30-39                 52:35     16:58/M
    118    Jennifer Mauritz                  West Haven  CT        114    35   F      19 30-39                 52:42     17:00/M
    119    Michele Pearson                   Shelton  CT           136    38   F      20 30-39                 52:45     17:01/M
    120    Jeffry Kupson                     Milford  CT           100    46   M      14 40-49                 52:49     17:02/M
    121    Liv Pikul                         Duxbury  MA           140    40   F      16 40-49                 52:58     17:05/M
    122    Ted Keifer                        Trumbull  CT           94    48   M      15 40-49                 53:20     17:12/M
    123    Sharon Smith                      Milford  CT           173    62   F       4 60-69                 53:52     17:23/M
    124    Doreen Blewett                    West Haven  CT         16    60   F       5 60-69                 53:53     17:23/M
    125    Dana Casey                                               22    52   F       4 50-59                 54:20     17:32/M
    126    Andrea Michelle Wells             Stratford  CT         203    53   F       5 50-59                 54:21     17:32/M
    127    Kathy Balamaci                    Shelton  CT             4    47   F      17 40-49                 54:22     17:32/M
    128    Laura Martinez                                          112    31   F      21 30-39                 55:18     17:50/M
    129    Katie Hutchinson                  West Haven  CT         83    22   F       9 19-29                 56:15     18:09/M
    130    Kathy Stanley                     Milford  CT           215    0    F       1  0- 0                 56:19     18:10/M
    131    Kerrie Astrosky                   Milford  CT             3    34   F      22 30-39                 58:16     18:48/M
    132    Katie Hannigan                    Bridgeport  CT         73    28   F      10 19-29                 58:17     18:48/M
    133    Kelly Darrow                      Milford  CT           231    26   F      11 19-29                 58:20     18:49/M
    134    Anna Marie Richiski                                     152    44   F      18 40-49                 58:20     18:49/M
    135    Donna Wasilewski                  Milford  CT           200    65   F       6 60-69                 58:28     18:52/M
    136    Pamela Begin                      North Haven  CT         9    41   F      19 40-49                 58:29     18:52/M
    137    Michelle Murolo                   Milford  CT           229    37   F      23 30-39                 59:45     19:16/M
    138    Meghan Scull                      Milford  CT           164    36   F      24 30-39                 59:45     19:16/M
    139    Courtney Watson                   Milford  CT           201    27   F      12 19-29               1:00:05     19:23/M
    140    Marc Laudicina                                          102    43   M      16 40-49               1:00:05     19:23/M
    141    Jennifer Esposito                 Milford  CT           225    27   F      13 19-29               1:00:05     19:23/M
    142    Helen Baldelli                    Milford  CT             6    64   F       7 60-69               1:00:21     19:28/M
    143    Cecelia Galich                    Shelton  CT            60    53   F       6 50-59               1:00:22     19:28/M
    144    John Schuld                                             161    43   M      17 40-49               1:00:48     19:37/M
    145    Sharon Montanaro                                        128     0   F       2  0- 0               1:00:58     19:40/M
    146    Ellen Zick                        Tunkhannock  PA       208    31   F      25 30-39               1:01:10     19:44/M
    147    Jacob Johnson                     Jackson  PA            87    31   M      24 30-39               1:01:10     19:44/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenn Audrey Milford CT 232 40 3 22:46 7:21/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Goddeau Milford CT 67 35 1 21:11 6:50/M
Top

Female 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Payton Grande Orange CT 70 14 29 27:39 8:55/M
2 Haley Ruane Milford CT 158 11 63 31:54 10:17/M
Top

Male 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Owen Phelan West Haven CT 137 14 4 22:52 7:23/M
2 Spencer Shepard Orange CT 168 13 28 27:39 8:55/M
3 Oliver Ardrey Milford CT 233 10 31 28:09 9:05/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sierra Peopls Milford CT 236 29 17 25:18 8:10/M
2 Brittany Figueroa Stratford CT 51 29 21 26:33 8:34/M
3 Allyson Colvin Bloomfield CT 31 29 35 28:23 9:09/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Forster 58 24 14 24:38 7:57/M
2 Brett Seeley 166 24 50 30:11 9:44/M
3 Patrick Gunnon West Haven CT 212 29 78 35:43 11:31/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tori Milne Waterbury Center VT 124 34 6 22:58 7:25/M
2 Karin Smith New Haven CT 172 37 18 25:20 8:10/M
3 Jill Wainman Milford CT 199 38 23 26:45 8:38/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Rizzo Milford CT 153 37 2 22:45 7:20/M
2 Peter Milne Waterbury Center VT 123 38 10 23:39 7:38/M
3 Pete Phelan 138 37 11 23:41 7:38/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Ruane Milford CT 159 43 7 23:07 7:27/M
2 Theresa Bertrand Milford CT 15 42 19 25:30 8:14/M
3 Susanne Monschein Milford CT 126 40 25 27:07 8:45/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Distassio Milford CT 49 44 8 23:27 7:34/M
2 Wayne Plaveck Milford CT 221 45 9 23:30 7:35/M
3 Brian Monschein Milford CT 125 40 13 24:24 7:52/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Williams 205 56 52 30:29 9:50/M
2 Sandra Lopez Monroe CT 105 51 65 32:17 10:25/M
3 Sue Bruzinski Milford CT 18 58 105 50:05 16:09/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marc Audet Hamden CT 219 55 12 24:07 7:47/M
2 Doug Ardrey Milford CT 234 53 40 28:46 9:17/M
3 Bud Campanelli Milford CT 230 59 99 46:34 15:01/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Fisher Milford CT 53 64 32 28:21 9:09/M
2 Diane Crolla Milford CT 43 62 109 50:30 16:17/M
3 Geraldine Crolla Milford CT 44 63 115 51:17 16:33/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Suraci West Haven CT 181 61 42 29:12 9:25/M
2 Carlos Smith Milford CT 171 68 70 32:58 10:38/M
3 Alfred Baldelli Sr Milford CT 7 65 100 47:02 15:10/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jen Fish Milford CT 52 71 104 50:05 16:09/M
2 Anne Losty Milford CT 106 70 108 50:20 16:14/M
3 Bob Comer 32 70 113 51:15 16:32/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com