HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Challenge
September 28, 2014 - 4.7 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Nathan Kucera, New Haven, CT - 27:58
Lexi Abel, Hamden, CT - 31:25

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge
Envin Center
WEATHER
71 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Nathan Kucera                     New Haven  CT          69    32   M       1 Top Fin               27:58      5:57/M
      2    Kevin Woodin                      West Haven  CT         40    35   M       1 30-39                 29:07      6:12/M
      3    Douglas Pearse                    Guilford  CT           95    28   M       1 20-29                 30:02      6:23/M
      4    Jeremy Muratore                   Milford  CT            79    36   M       2 30-39                 30:31      6:30/M
      5    Greg Waterfield                   West Haven  CT         63    46   M       1 45-49                 31:02      6:36/M
      6    Lexi Abel                         Hamden  CT             70    32   F       1 Top Fin               31:25      6:41/M
      7    Michael Klapyk                    Derby  CT              33    28   M       2 20-29                 31:41      6:44/M
      8    Julia Joy Morgillo                New Haven  CT          87    28   F       1 20-29                 32:30      6:55/M
      9    Darrell Adler                     North Branford  CT     82    39   M       3 30-39                 32:50      6:59/M
     10    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT           2    30   F       1 30-39                 32:58      7:01/M
     11    Paul Baldini                      North Haven  CT        97    42   M       1 40-44                 33:08      7:03/M
     12    Leah Samson                       New Haven  CT          66    36   F       2 30-39                 33:25      7:07/M
     13    Michael Ruospo                    Stratford  CT           3    50   M       1 50-54                 34:03      7:15/M
     14    Gael Genet                        New Haven  CT          16    30   M       4 30-39                 34:53      7:25/M
     15    Ken Kadezabek                     Weston  CT             12    54   M       2 50-54                 35:50      7:37/M
     16    Stephen Joy                       New Haven  CT          91    56   M       1 55-59                 35:54      7:38/M
     17    Kirk Freudenburg                  Hamden  CT             65    53   M       3 50-54                 35:59      7:39/M
     18    David Backeberg                   New Haven  CT          71    34   M       5 30-39                 36:31      7:46/M
     19    Peter Joseph                      East Haven  CT         44    48   M       2 45-49                 36:33      7:47/M
     20    Marjory Rockwell                  Guilford  CT           94    28   F       2 20-29                 36:43      7:49/M
     21    Matti Rinta Tuuri                 Fairfield  CT          62    62   M       1 60-64                 36:44      7:49/M
     22    Jack Sirotnik                     Milford  CT            13    60   M       2 60-64                 36:45      7:49/M
     23    Jason Rogers                      Milford  CT            64    43   M       2 40-44                 36:58      7:52/M
     24    Jonathan Neukam                   New Haven  CT          83    33   M       6 30-39                 37:15      7:56/M
     25    Alex Sauter                       New Haven  CT          14    26   M       3 20-29                 37:24      7:57/M
     26    Ricardo Chavira                   Hamden  CT             56    45   M       3 45-49                 37:36      8:00/M
     27    Bennett Thompson                  New Haven  CT          43    24   M       4 20-29                 38:08      8:07/M
     28    Way Hedding                       Niantic  CT            74    64   M       3 60-64                 38:47      8:15/M
     29    Ric Villareal                     Waterbury  CT          75    57   M       2 55-59                 39:24      8:23/M
     30    Carl Fuller                       East Haddam  CT         5    71   M       1 70-79                 39:50      8:29/M
     31    Bill Reese                        New Haven  CT          90    59   M       3 55-59                 39:51      8:29/M
     32    Luanne Roy                        Seymour  CT            61    59   F       1 55-59                 40:38      8:39/M
     33    Jay Keiser                        Middletown  CT         96    66   M       1 65-69                 40:45      8:40/M
     34    Irina Santillan                   New Haven  CT          39    29   F       3 20-29                 41:04      8:44/M
     35    Flannery Peterson                 New Haven  CT          38    27   F       4 20-29                 41:04      8:44/M
     36    Jack Fitzgerald                   Wallingford  CT        30    49   M       4 45-49                 41:11      8:46/M
     37    Claire Percival                   Milford  CT            93    33   F       3 30-39                 41:17      8:47/M
     38    Joerg Nikolaus                    New Haven  CT          37    35   M       7 30-39                 41:24      8:49/M
     39    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          169    61   M       4 60-64                 41:37      8:51/M
     40    Reagan Kraner                     Westbrook  CT          67    56   M       4 55-59                 41:44      8:53/M
     41    Andrew Warner                     New Haven  CT          41    31   M       8 30-39                 41:47      8:53/M
     42    Tony Savinelli                    Clinton  CT            77    59   M       5 55-59                 42:12      8:59/M
     43    Annie Tsay                        New Haven  CT          48    24   F       5 20-29                 42:18      9:00/M
     44    Domenico Varriale                 East Haven  CT         32    64   M       5 60-64                 42:27      9:02/M
     45    Shannon Powers                    West Haven  CT         85    33   F       4 30-39                 42:33      9:03/M
     46    Jack Cronan                       Branford  CT            6    68   M       2 65-69                 42:54      9:08/M
     47    T\racy Ouellette                  Wallingford  CT        86    50   F       1 50-54                 42:59      9:09/M
     48    Jim Kennedy                       North Haven  CT        88    69   M       3 65-69                 43:35      9:16/M
     49    Shannon Flynn                     Hamden  CT             84    43   M       3 40-44                 44:14      9:25/M
     50    Jonathan Nyberg                   New Britain  CT        57    56   M       6 55-59                 44:17      9:25/M
     51    Aura Young                        New Haven  CT          26    34   F       5 30-39                 44:22      9:26/M
     52    Martha Braun                      New Haven  CT          46    26   F       6 20-29                 44:39      9:30/M
     53    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    69   M       4 65-69                 44:50      9:32/M
     54    Steve Strom                       New Haven  CT          72    63   M       6 60-64                 45:06      9:36/M
     55    David Carlson                     Hamden  CT             89    59   M       7 55-59                 45:48      9:45/M
     56    John Goldin                       New Haven  CT          27    64   M       7 60-64                 46:10      9:49/M
     57    Elizabeth Treiber                 New Haven  CT          15    24   F       7 20-29                 46:28      9:53/M
     58    Kevin Brady                       New Haven  CT           7    50   M       4 50-54                 46:43      9:56/M
     59    Deirdre Brown                     Trumbull  CT           98    51   F       2 50-54                 46:48      9:57/M
     60    Chung Ho                          Woodbridge  CT         58    44   M       4 40-44                 46:52      9:58/M
     61    Martha Krane                      Westbrook  CT          68    49   F       1 45-49                 47:00     10:00/M
     62    Christina Warner                  New Haven  CT          42    29   F       8 20-29                 47:04     10:01/M
     63    Leticia Luna                      Houston  TX            36    25   F       9 20-29                 47:07     10:01/M
     64    Jill Annitto                      New Haven  CT          31    33   F       6 30-39                 47:09     10:02/M
     65    Janit Romayko                     East Hartford  CT       8    69   F       1 65-69                 47:27     10:06/M
     66    Yanli Muhs                        Guilford  CT           23    10   F       1  1-11                 47:50     10:11/M
     67    Bart Muhs                         Guilford  CT           22    42   M       5 40-44                 47:54     10:11/M
     68    Donna Cramond                     Monroe  CT             11    65   F       2 65-69                 48:08     10:14/M
     69    Wayne Brewster                    Ridgewood  NJ          73    65   M       5 65-69                 48:19     10:17/M
     70    Marjan Mashhadi                   New Haven  CT          78    39   F       7 30-39                 48:21     10:17/M
     71    Lakisha Franklin                  New Haven  CT          92    36   F       8 30-39                 49:48     10:36/M
     72    Fermin Vasquez                    Houston  TX            29    56   M       8 55-59                 51:11     10:53/M
     73    Marilyn Biedrycki                 Milford  CT            60    58   F       2 55-59                 52:25     11:09/M
     74    Wanda Brown                       New Haven  CT          21    44   F       1 40-44                 53:47     11:27/M
     75    Lauren Lombardi                   Milford  CT            49    28   F      10 20-29                 54:22     11:34/M
     76    Shirley Iselin                    Essex  CT              76    70   F       1 70-79                 54:42     11:38/M
     77    Christine Pagano                  North Haven  CT         9    46   F       2 45-49                 56:56     12:07/M
     78    Zoe Sessine                       Guilford  CT           19    10   F       2  1-11                 57:53     12:19/M
     79    Michael Sessine                   Guilford  CT           18    44   M       6 40-44                 57:53     12:19/M
     80    Marci Young                       Orange  CT             53    41   F       2 40-44                 58:47     12:30/M
     81    Sara Lombardi                     Milford  CT            50    24   F      11 20-29                 59:03     12:34/M
     82    Lena Nielsen                      Bridgeport  CT         80    41   F       3 40-44               1:00:51     12:57/M
     83    Patricia Sciortino                Bridgeport  CT         81    28   F      12 20-29               1:00:51     12:57/M
     84    Khalila Flynn                     New Haven  CT          24    46   F       3 45-49               1:08:40     14:37/M
     85    Thomas Tambis                     Woodbridge  CT         59    56   M       9 55-59               1:08:49     14:39/M
     86    Michele Myers                     New Haven  CT          25    45   F       4 45-49               1:09:36     14:49/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
Women: Top Finishers 1-11 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-79

4.7 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lexi Abel Hamden CT 70 32 6 31:25 6:41/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Kucera New Haven CT 69 32 1 27:58 5:57/M
Top

Female 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yanli Muhs Guilford CT 23 10 66 47:50 10:11/M
2 Zoe Sessine Guilford CT 19 10 78 57:53 12:19/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Joy Morgillo New Haven CT 87 28 8 32:30 6:55/M
2 Marjory Rockwell Guilford CT 94 28 20 36:43 7:49/M
3 Irina Santillan New Haven CT 39 29 34 41:04 8:44/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Douglas Pearse Guilford CT 95 28 3 30:02 6:23/M
2 Michael Klapyk Derby CT 33 28 7 31:41 6:44/M
3 Alex Sauter New Haven CT 14 26 25 37:24 7:57/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalisa Paltauf New Haven CT 2 30 10 32:58 7:01/M
2 Leah Samson New Haven CT 66 36 12 33:25 7:07/M
3 Claire Percival Milford CT 93 33 37 41:17 8:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Woodin West Haven CT 40 35 2 29:07 6:12/M
2 Jeremy Muratore Milford CT 79 36 4 30:31 6:30/M
3 Darrell Adler North Branford CT 82 39 9 32:50 6:59/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wanda Brown New Haven CT 21 44 74 53:47 11:27/M
2 Marci Young Orange CT 53 41 80 58:47 12:30/M
3 Lena Nielsen Bridgeport CT 80 41 82 1:00:51 12:57/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Baldini North Haven CT 97 42 11 33:08 7:03/M
2 Jason Rogers Milford CT 64 43 23 36:58 7:52/M
3 Shannon Flynn Hamden CT 84 43 49 44:14 9:25/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martha Krane Westbrook CT 68 49 61 47:00 10:00/M
2 Christine Pagano North Haven CT 9 46 77 56:56 12:07/M
3 Khalila Flynn New Haven CT 24 46 84 1:08:40 14:37/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Waterfield West Haven CT 63 46 5 31:02 6:36/M
2 Peter Joseph East Haven CT 44 48 19 36:33 7:47/M
3 Ricardo Chavira Hamden CT 56 45 26 37:36 8:00/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 T\racy Ouellette Wallingford CT 86 50 47 42:59 9:09/M
2 Deirdre Brown Trumbull CT 98 51 59 46:48 9:57/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Ruospo Stratford CT 3 50 13 34:03 7:15/M
2 Ken Kadezabek Weston CT 12 54 15 35:50 7:37/M
3 Kirk Freudenburg Hamden CT 65 53 17 35:59 7:39/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luanne Roy Seymour CT 61 59 32 40:38 8:39/M
2 Marilyn Biedrycki Milford CT 60 58 73 52:25 11:09/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Joy New Haven CT 91 56 16 35:54 7:38/M
2 Ric Villareal Waterbury CT 75 57 29 39:24 8:23/M
3 Bill Reese New Haven CT 90 59 31 39:51 8:29/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matti Rinta Tuuri Fairfield CT 62 62 21 36:44 7:49/M
2 Jack Sirotnik Milford CT 13 60 22 36:45 7:49/M
3 Way Hedding Niantic CT 74 64 28 38:47 8:15/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janit Romayko East Hartford CT 8 69 65 47:27 10:06/M
2 Donna Cramond Monroe CT 11 65 68 48:08 10:14/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jay Keiser Middletown CT 96 66 33 40:45 8:40/M
2 Jack Cronan Branford CT 6 68 46 42:54 9:08/M
3 Jim Kennedy North Haven CT 88 69 48 43:35 9:16/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shirley Iselin Essex CT 76 70 76 54:42 11:38/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Fuller East Haddam CT 5 71 30 39:50 8:29/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com