HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Peck Place Panther Pounce
May 17, 2014 - 5K
Orange, CT

OVERALL WINNERS

Tim Milenkevich, Ansonia, CT - 16:06
Janet Criscuolo, Woodbridge, CT - 20:39

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
High Plains
Comm Center
WEATHER
58 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Tim Milenkevich                   Ansonia  CT           166    32   M       1 Top Fin               16:06      5:12/M
      2    Roland Beaudette                  Orange  CT              2    44   M       1 40-49                 18:11      5:52/M
      3    Frank Tiroletto                   Orange  CT            139    54   M       1 50-59                 19:17      6:13/M
      4    Micheal Prinzivalli               Orange  CT            142    40   M       2 40-49                 20:32      6:37/M
      5    Janet Criscuolo                   Woodbridge  CT        162    39   F       1 Top Fin               20:39      6:40/M
      6    Amy Tkoch                         Stratford  CT         165    34   F       1 30-39                 21:11      6:50/M
      7    Brian Fidler                      West Haven  CT         27    43   M       3 40-49                 21:25      6:55/M
      8    Kevin Carmody                     West Haven  CT         16    28   M       1 20-29                 22:02      7:06/M
      9    Michelle Berglund                 West Haven  CT          9    24   F       1 20-29                 22:04      7:07/M
     10    Mason Beaudette                   Orange  CT              1    10   M       1  8-12                 22:30      7:15/M
     11    Jack Sirotnik                     Milford  CT            58    60   M       1 60-69                 23:06      7:27/M
     12    Leon Li Pang Lee                  Orange  CT            110    45   F       1 40-49                 23:22      7:32/M
     13    Julia Potter                      Orange  CT            167    13   F       1 13-16                 25:42      8:17/M
     14    William Merriam                   Cheshire  CT           41    28   M       2 20-29                 25:44      8:18/M
     15    Helen Liu                         Orange  CT            174    16   F       2 13-16                 25:56      8:22/M
     16    Marino Perfetti                   North Haven  CT        48    37   M       1 30-39                 25:57      8:22/M
     17    Terry Camputaro                   Woodbury  CT           15    49   F       2 40-49                 26:09      8:26/M
     18    Nicole Ebert                      Orange  CT             25    42   F       3 40-49                 26:16      8:28/M
     19    Casey Donovan                     Orange  CT             82    12   F       1  8-12                 26:59      8:42/M
     20    Michelle Cotton                   Milford  CT            19    39   F       2 30-39                 27:00      8:43/M
     21    Lani Beaudette                    Orange  CT              3    13   F       3 13-16                 27:56      9:01/M
     22    Daria Torrenti                    Orange  CT             62    13   F       4 13-16                 27:56      9:01/M
     23    Heidi Staniszewski                Milford  CT           188    41   F       4 40-49                 28:07      9:04/M
     24    Kathleen Hipona                   Orange  CT             31    53   F       1 50-59                 28:09      9:05/M
     25    Tino Messologitis                 Milford  CT           187    52   M       2 50-59                 28:22      9:09/M
     26    Marian Gajdos                     Orange  CT            134    44   F       5 40-49                 28:24      9:10/M
     27    Lawrence Messina                  Orange  CT            180    63   M       2 60-69                 28:24      9:10/M
     28    Taylor McGillvray                 Milford  CT            39    25   F       2 20-29                 28:53      9:19/M
     29    Bonnie Etense                     Orange  CT             26    33   F       3 30-39                 29:04      9:23/M
     30    Ethan Yan                         New Haven  CT         197    10   M       2  8-12                 29:14      9:26/M
     31    Stan Sanders                      Woodbridge  CT         53    49   M       4 40-49                 29:17      9:27/M
     32    Kristen Turkosz                   Shelton  CT            64    30   F       4 30-39                 29:18      9:27/M
     33    James Turkosz                     Shelton  CT            63    29   M       3 20-29                 29:18      9:27/M
     34    Jesse Palermo                     Orange  CT             46     8   M       3  8-12                 29:30      9:31/M
     35    Devin Graham                      Orange  CT             87    10   M       4  8-12                 29:30      9:31/M
     36    Joyce Perfetti                    White Plains  NY       47    30   F       5 30-39                 29:39      9:34/M
     37    Steve Satonick                    Orange  CT             90    52   M       3 50-59                 29:41      9:35/M
     38    Jenna Chizmadia                   Orange  CT            131     9   F       2  8-12                 29:52      9:38/M
     39    Frank Bradley                     Orange  CT            182    0    M       1  0- 0                 30:23      9:48/M
     40    Tracy Persico                     Orange  CT            199    38   F       6 30-39                 30:26      9:49/M
     41    Ariana Garay                      Orange  CT            151    11   F       3  8-12                 30:37      9:53/M
     42    John Garay                        Orange  CT            153    44   M       5 40-49                 30:37      9:53/M
     43    Christina Gelb                    Milford  CT           189    49   F       6 40-49                 30:49      9:56/M
     44    Taylor Student                    Orange  CT            176    8    F       4  8-12                 30:59     10:00/M
     45    Michael Student                   Orange  CT            175    0    M       2  0- 0                 31:00     10:00/M
     46    Tessa Graham                      Orange  CT             88    11   F       5  8-12                 31:01     10:00/M
     47    Julie Aresco                      Middletown  CT          8    47   F       7 40-49                 31:07     10:02/M
     48    Erin Ryan                         Milford  CT           163    0    F       1  0- 0                 31:21     10:07/M
     49    Devon Taylor                      Milford,  CT          164    36   F       7 30-39                 31:21     10:07/M
     50    Norma Mandulak                    Shelton  CT            37    43   F       8 40-49                 31:24     10:08/M
     51    Mallory Gorry                     Hamden  CT            146    29   F       3 20-29                 31:27     10:09/M
     52    Christopher Rempfer               Orange  CT            108     8   M       5  8-12                 31:29     10:09/M
     53    Mari Shields                      Milford  CT           159    37   F       8 30-39                 31:33     10:11/M
     54    Chantelle Shimono-Legault         Orange  CT             57    39   F       9 30-39                 31:43     10:14/M
     55    Norie Thomas                      New Haven  CT          61    13   F       5 13-16                 31:47     10:15/M
     56    Eric Widmeyer                     Branford  CT           68    32   M       2 30-39                 31:47     10:15/M
     57    Lesley Fearnley                   Middletown  CT         81    57   F       2 50-59                 31:58     10:19/M
     58    Lauren Ronai                      Orange  CT            102    11   F       6  8-12                 32:09     10:22/M
     59    Jim Ronai                         Orange  CT            101    47   M       6 40-49                 32:10     10:23/M
     60    Tony Vuolo                        Orange  CT            115    41   M       7 40-49                 32:20     10:26/M
     61    Derek Vuolo                       Orange  CT            116     7   M       1  1- 7                 32:20     10:26/M
     62    Cathy Bradley                     Orange  CT            183    66   F       1 60-69                 32:42     10:33/M
     63    Aidan Lydon                       Orange  CT            178    8    M       6  8-12                 33:06     10:41/M
     64    Marco Perfetto                    Orange  CT            154     8   M       7  8-12                 33:06     10:41/M
     65    Bill Perfetto                     Orange  CT            157    37   M       3 30-39                 33:28     10:48/M
     66    Jayne Whitman                     Orange  CT             67    10   F       7  8-12                 33:40     10:52/M
     67    Eddie Whitman                     Orange  CT             66    16   M       1 13-16                 33:41     10:52/M
     68    Ed Whitman                        Orange  CT             65    45   M       8 40-49                 33:42     10:52/M
     69    Jacob Ebert                       Orange  CT             23     7   M       2  1- 7                 33:52     10:55/M
     70    Michael Secchiaroli               West Haven  CT         54    40   M       9 40-49                 34:28     11:07/M
     71    Tara Chizmadia                    Orange  CT            133    44   F       9 40-49                 34:45     11:13/M
     72    Cami Palermo                      Orange  CT             44     8   F       8  8-12                 34:50     11:14/M
     73    Sophia Liu                        Orange  CT            130     9   F       9  8-12                 35:15     11:22/M
     74    Leonardo Tregger                  Orange  CT            148     7   M       3  1- 7                 35:41     11:31/M
     75    Lawrence Tregger                  Orange  CT            150    49   M      10 40-49                 35:42     11:31/M
     76    Michelle Garay                    Orange  CT            152    46   F      10 40-49                 36:18     11:43/M
     77    Will Napolitano                   Orange  CT            100    8    M       8  8-12                 36:52     11:54/M
     78    Caity Carrier                     Orange  CT             17     8   F      10  8-12                 36:53     11:54/M
     79    Jen Moffett                       Orange  CT            190    40   F      11 40-49                 36:53     11:54/M
     80    Tim Napolitano                    Orange  CT             99    39   M       4 30-39                 36:54     11:54/M
     81    Haile Ebert                       Orange  CT             22    11   F      11  8-12                 37:07     11:58/M
     82    Jason Ebert                       Orange  CT             24    42   M      11 40-49                 37:14     12:01/M
     83    Patti Droney                      Orange  CT             73    48   F      12 40-49                 37:31     12:06/M
     84    Kyle Droney                       Orange  CT             75     8   M       9  8-12                 37:31     12:06/M
     85    Carla McGuire                     Shelton  CT            40    42   F      13 40-49                 37:43     12:10/M
     86    Jara Gajdos                       Orange  CT            135    36   M       5 30-39                 37:44     12:10/M
     87    William McAndrew                  Milford  CT            38    52   M       4 50-59                 38:23     12:23/M
     88    Alexander Duz                                           171    0    M       3  0- 0                 38:30     12:25/M
     89    Jim Stevens                       Trumbull  CT           60    81   M       1 80-99                 38:37     12:27/M
     90    Dylan Chizmadia                   Orange  CT            132    11   M      10  8-12                 38:48     12:31/M
     91    Ryan Chizmadia                    Orange  CT            158     0   M       4  0- 0                 38:48     12:31/M
     92    Jiao Jiao Lin                     New Haven  CT         193    9    M      11  8-12                 39:25     12:43/M
     93    Victoria Gajdos                   Orange  CT            136     9   F      12  8-12                 39:29     12:44/M
     94    Olivia Perkowski                  Orange  CT             86    7    F       1  1- 7                 39:29     12:44/M
     95    Mari Dragan                       Orange  CT            138    10   F      13  8-12                 39:42     12:48/M
     96    Bill Dragan                       Orange  CT            137    47   M      12 40-49                 39:43     12:49/M
     97    Alex Palermo                      Orange  CT             43    12   M      12  8-12                 39:52     12:52/M
     98    Riley Zielinski                   Orange  CT             70     8   F      14  8-12                 39:55     12:53/M
     99    Cynthia Campos                    Orange  CT            173    33   F      10 30-39                 40:01     12:55/M
    100    Sofia Appleby                     Orange  CT              7     9   F      15  8-12                 40:05     12:56/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Franco Lee                        Orange  CT            109     7   M       4  1- 7                 40:07     12:56/M
    102    Julian Duz                        Orange  CT            172    0    M       5  0- 0                 40:10     12:57/M
    103    Brian Droney                      Orange  CT             72    48   M      13 40-49                 40:10     12:57/M
    104    Craig Appleby                     Orange  CT              5    42   M      14 40-49                 40:26     13:03/M
    105    Mary Kate Wegman                  Orange  CT            114    41   F      14 40-49                 40:49     13:10/M
    106    Rose Wegman                       Orange  CT            113     9   F      16  8-12                 40:49     13:10/M
    107    Jake Slesinski                    Orange  CT             59    11   M      13  8-12                 41:27     13:22/M
    108    Aneta Suz                         Orange  CT            168    0    F       2  0- 0                 41:36     13:25/M
    109    Lisa Raucci                       Orange  CT             76    52   F       3 50-59                 42:02     13:34/M
    110    Caitlyn Shanley                   Orange  CT            123     8   F      17  8-12                 42:09     13:36/M
    111    Whitney Shanley                   Orange  CT            121    41   F      15 40-49                 42:10     13:36/M
    112    Maggie McDonald                   Orange  CT            117     9   F      18  8-12                 42:14     13:37/M
    113    Sean McDonald                     Orange  CT            119    44   M      15 40-49                 42:16     13:38/M
    114    Charlie Hogan                     Orange  CT            127     8   M      14  8-12                 42:16     13:38/M
    115    Sandra Fitzpatrick                New Haven  CT         126    36   F      11 30-39                 42:58     13:52/M
    116    Christie Everett                  Orange  CT            129    37   F      12 30-39                 43:05     13:54/M
    117    Alexandra Rempfer                 Orange  CT            107    43   F      16 40-49                 43:07     13:55/M
    118    Emily Zielinski                   Orange  CT             69    10   F      19  8-12                 43:07     13:55/M
    119    Aj Palermo                        Orange  CT             42    41   F      17 40-49                 43:08     13:55/M
    120    Tara Graham                       Orange  CT             89    43   F      18 40-49                 43:09     13:55/M
    121    Ava Holden                        Orange  CT            104     7   F       2  1- 7                 43:09     13:55/M
    122    Keira Droney                      Orange  CT             74    10   F      20  8-12                 43:15     13:57/M
    123    Erika Fontana                     Orange  CT             28     9   F      21  8-12                 43:22     13:59/M
    124    Caelin Smith                      Orange  CT            192    10   F      22  8-12                 43:26     14:01/M
    125    Laura Corsano                     Orange  CT            147    44   F      19 40-49                 43:34     14:03/M
    126    Lorenzo Tregger                   Orange  CT            149     7   M       5  1- 7                 43:42     14:06/M
    127    Susan Schoenrock                  Orange  CT            156    64   F       2 60-69                 43:48     14:08/M
    128    Seth Davis                        Stratford  CT          83    36   M       6 30-39                 43:59     14:11/M
    129    Anna Saccente                     Orange  CT             84     8   F      23  8-12                 45:46     14:46/M
    130    Participant   202                                       202     0   M       6  0- 0                 45:47     14:46/M
    131    Participant   201                                       201     0   M       7  0- 0                 46:20     14:57/M
    132    Participant   203                                       203     0   M       8  0- 0                 46:21     14:57/M
    133    Molly McDonald                    Orange  CT            118    46   F      20 40-49                 46:59     15:09/M
    134    Desiree Parker                    Orange  CT             92    32   F      13 30-39                 46:59     15:09/M
    135    Darcy Perfetto                    Orange  CT            155    35   F      14 30-39                 47:59     15:29/M
    136    Adenine Shic                      Orange  CT             55     8   F      24  8-12                 48:32     15:39/M
    137    Annie Shic                        Orange  CT             56    39   F      15 30-39                 48:32     15:39/M
    138    Rachel Holden                     Orange  CT            105    11   F      25  8-12                 48:37     15:41/M
    139    Grace Bretthauer                  Orange  CT             13    11   F      26  8-12                 48:38     15:41/M
    140    Jenna Riccardi                    Orange  CT            145     9   F      27  8-12                 49:00     15:48/M
    141    Donna Riccardi                    Orange  CT            143    40   F      21 40-49                 49:00     15:48/M
    142    Ella Moffett                      Orange  CT            191    7    F       3  1- 7                 49:01     15:49/M
    143    Emily Russo                       Orange  CT             49     8   F      28  8-12                 49:07     15:51/M
    144    Dane Pletter                      Orange  CT            170    8    M      15  8-12                 49:12     15:52/M
    145    Nili Pletter                      Orange  CT            169    44   F      22 40-49                 49:14     15:53/M
    146    Olivia Russo                      Orange  CT             51     9   F      29  8-12                 49:14     15:53/M
    147    Andie Napolitano                  Orange  CT            161    8    M      16  8-12                 49:23     15:56/M
    148    Kelcy Napolitano                  Orange  CT             98    39   F      16 30-39                 50:06     16:10/M
    149    Michele Black                     Orange  CT            184    51   F       4 50-59                 50:48     16:23/M
    150    Hailey Black                      Orange  CT            185    8    F      30  8-12                 50:49     16:24/M
    151    Taylor Black                      Orange  CT            186    18   F       1 17-19                 50:49     16:24/M
    152    Pj Shanley                        Orange  CT            122    41   M      16 40-49                 51:55     16:45/M
    153    Greg Russo                        Orange  CT             50    41   M      17 40-49                 51:56     16:45/M
    154    Timothy Russo                     Orange  CT             52     3   M       6  1- 7                 51:57     16:45/M
    155    Gerald Bretthauer                 Orange  CT             12    50   M       5 50-59                 52:28     16:55/M
    156    Alaina Jackel                     Orange  CT             32    40   F      23 40-49                 52:37     16:58/M
    157    Holly Bretthauer                  Orange  CT             14    46   F      24 40-49                 52:37     16:58/M
    158    Angela McNabola                   Orange  CT            160    46   F      25 40-49                 53:08     17:08/M
    159    Andrew Holden                     Orange  CT            106    48   M      18 40-49                 53:08     17:08/M
    160    William Slater                                          181    0    M       9  0- 0                 53:10     17:09/M
    161    Tracie Slater                     West Haven  CT         97    33   F      17 30-39                 53:10     17:09/M
    162    Karen Slater                      Milford  CT            96    59   F       5 50-59                 53:10     17:09/M
    163    Sheila Depascale                  Orange  CT            128    60   F       3 60-69                 53:32     17:16/M
    164    Emma Yan                          New Haven  CT         196    8    F      31  8-12                 53:32     17:16/M
    165    Evan Yan                          New Haven  CT         195    7    M       7  1- 7                 53:32     17:16/M
    166    Lan Lin                           New Haven  CT         194    39   M       7 30-39                 53:37     17:18/M
    167    Lorin Sayda                       Orange  CT            125    11   F      32  8-12                 54:06     17:27/M
    168    Bethany Qian                      Orange  CT             94    10   F      33  8-12                 54:21     17:32/M
    169    Wen Lou                           Orange  CT             93    31   M       8 30-39                 54:32     17:35/M
    170    Ed Perkowski                      Orange  CT             85    0    M      10  0- 0                 54:32     17:35/M
    171    Participant   198                                       198     0   M      11  0- 0                 56:06     18:06/M
    172    Danielle Ewing                    Orange  CT            120    44   F      26 40-49                 56:13     18:08/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1- 7 8-12 13-16 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 80-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 7 8-12 13-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Criscuolo Woodbridge CT 162 39 5 20:39 6:40/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Milenkevich Ansonia CT 166 32 1 16:06 5:12/M
Top

Female 7 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Perkowski Orange CT 86 7 94 39:29 12:44/M
2 Ava Holden Orange CT 104 7 121 43:09 13:55/M
3 Ella Moffett Orange CT 191 7 142 49:01 15:49/M
Top

Male 7 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Vuolo Orange CT 116 7 61 32:20 10:26/M
2 Jacob Ebert Orange CT 23 7 69 33:52 10:55/M
3 Leonardo Tregger Orange CT 148 7 74 35:41 11:31/M
Top

Female 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Donovan Orange CT 82 12 19 26:59 8:42/M
2 Jenna Chizmadia Orange CT 131 9 38 29:52 9:38/M
3 Ariana Garay Orange CT 151 11 41 30:37 9:53/M
Top

Male 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mason Beaudette Orange CT 1 10 10 22:30 7:15/M
2 Ethan Yan New Haven CT 197 10 30 29:14 9:26/M
3 Jesse Palermo Orange CT 46 8 34 29:30 9:31/M
Top

Female 13 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Potter Orange CT 167 13 13 25:42 8:17/M
2 Helen Liu Orange CT 174 16 15 25:56 8:22/M
3 Lani Beaudette Orange CT 3 13 21 27:56 9:01/M
Top

Male 13 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eddie Whitman Orange CT 66 16 67 33:41 10:52/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Black Orange CT 186 18 151 50:49 16:24/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Berglund West Haven CT 9 24 9 22:04 7:07/M
2 Taylor McGillvray Milford CT 39 25 28 28:53 9:19/M
3 Mallory Gorry Hamden CT 146 29 51 31:27 10:09/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Carmody West Haven CT 16 28 8 22:02 7:06/M
2 William Merriam Cheshire CT 41 28 14 25:44 8:18/M
3 James Turkosz Shelton CT 63 29 33 29:18 9:27/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Tkoch Stratford CT 165 34 6 21:11 6:50/M
2 Michelle Cotton Milford CT 19 39 20 27:00 8:43/M
3 Bonnie Etense Orange CT 26 33 29 29:04 9:23/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marino Perfetti North Haven CT 48 37 16 25:57 8:22/M
2 Eric Widmeyer Branford CT 68 32 56 31:47 10:15/M
3 Bill Perfetto Orange CT 157 37 65 33:28 10:48/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leon Li Pang Lee Orange CT 110 45 12 23:22 7:32/M
2 Terry Camputaro Woodbury CT 15 49 17 26:09 8:26/M
3 Nicole Ebert Orange CT 25 42 18 26:16 8:28/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roland Beaudette Orange CT 2 44 2 18:11 5:52/M
2 Micheal Prinzivalli Orange CT 142 40 4 20:32 6:37/M
3 Brian Fidler West Haven CT 27 43 7 21:25 6:55/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Hipona Orange CT 31 53 24 28:09 9:05/M
2 Lesley Fearnley Middletown CT 81 57 57 31:58 10:19/M
3 Lisa Raucci Orange CT 76 52 109 42:02 13:34/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Tiroletto Orange CT 139 54 3 19:17 6:13/M
2 Tino Messologitis Milford CT 187 52 25 28:22 9:09/M
3 Steve Satonick Orange CT 90 52 37 29:41 9:35/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Bradley Orange CT 183 66 62 32:42 10:33/M
2 Susan Schoenrock Orange CT 156 64 127 43:48 14:08/M
3 Sheila Depascale Orange CT 128 60 163 53:32 17:16/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Sirotnik Milford CT 58 60 11 23:06 7:27/M
2 Lawrence Messina Orange CT 180 63 27 28:24 9:10/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Stevens Trumbull CT 60 81 89 38:37 12:27/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com