HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Race Brook Rock'in Road Race
June 7, 2014 - 5K
Orange, CT

OVERALL WINNERS

Chris Faber, Oxford, CT - 18:02
Airelle Gionfriddo, Orange, CT - 20:42

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Race Brook
School
WEATHER
75 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Chris Faber                       Oxford  CT             69    19   M       1 Top Fin               18:02      5:49/M
      2    Jeffrey Schumacher                Colebrook  CT         143    14   M       1 13-15                 19:16      6:13/M
      3    Frank Tiroletto                   Orange  CT            135    54   M       1 50-59                 19:19      6:14/M
      4    Tyler Schumacher                  Colebrook  CT         147     8   M       1  1-12                 20:23      6:35/M
      5    Guilford Schima                   Guilford  CT          163    16   M       1 16-19                 20:26      6:35/M
      6    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        165    27   M       1 20-29                 20:36      6:39/M
      7    Mark Dillman                      Milford  CT           140    20   M       2 20-29                 20:40      6:40/M
      8    Arielle Gionfriddo                Orange  CT            138    31   F       1 Top Fin               20:42      6:41/M
      9    Michael Prinzivelli               Hamden  CT             42    40   M       1 40-49                 20:45      6:42/M
     10    Janet Criscuolo                   Orange  CT             15    39   F       1 30-39                 20:56      6:45/M
     11    Jesse Schumacher                  Colebrook  CT         144    12   M       2  1-12                 21:23      6:54/M
     12    Matt Spoerndle                    Orange  CT            157    39   M       1 30-39                 21:42      7:00/M
     13    Amy Tkoch                         Stratford  CT         150    35   F       2 30-39                 21:52      7:03/M
     14    Joseph Michel                     Milford  CT            84    36   M       2 30-39                 22:20      7:12/M
     15    Ryan Soennichsen                  Weston  CT            121    38   M       3 30-39                 22:25      7:14/M
     16    Robert Gagnon                     Orange  CT             72    44   M       2 40-49                 22:54      7:23/M
     17    Luis Hohl                         Beacon Falls  CT       28    19   M       2 16-19                 23:00      7:25/M
     18    Daikichi Washington               Orange  CT            152    15   M       2 13-15                 23:03      7:26/M
     19    John Martin                       Orange  CT            151    50   M       2 50-59                 23:03      7:26/M
     20    Joshua Schumacher                 Colebrook  CT         145    11   M       3  1-12                 23:12      7:29/M
     21    Jim Ronai                         Orange  CT            160    47   M       3 40-49                 23:21      7:32/M
     22    Cheyenne Schumacher               Colebrook  CT         142    15   F       1 13-15                 23:23      7:33/M
     23    Patrick Trayes                    Orange  CT             56    30   M       4 30-39                 24:13      7:49/M
     24    Rick Sweeney                      Orange  CT            118    48   M       4 40-49                 24:16      7:50/M
     25    Cherie Kahmann                    Ansonia  CT           134    34   F       3 30-39                 24:44      7:59/M
     26    William Meaney                    Woodbridge  CT        171    53   M       3 50-59                 24:45      7:59/M
     27    Jerry Meshell                     Orange  CT             83    58   M       4 50-59                 24:54      8:02/M
     28    Bernhard Schima                   Guilford  CT          162    46   M       5 40-49                 25:01      8:04/M
     29    Jill Collins                      Orange  CT             13    25   F       1 20-29                 25:18      8:10/M
     30    Mitsuko Washington                Orange  CT             98    46   F       1 40-49                 25:53      8:21/M
     31    Steven Cartier                    Orange  CT             12    46   M       6 40-49                 25:55      8:22/M
     32    Nico Semmonella                   Orange  CT            166    12   M       4  1-12                 25:56      8:22/M
     33    Alan Gibbons                      Orange  CT             18    51   M       5 50-59                 26:05      8:25/M
     34    Allen P Michot III                Orange  CT            105    34   M       5 30-39                 26:09      8:26/M
     35    Avery Dillon                      Orange  CT            106    11   F       1  1-12                 26:12      8:27/M
     36    Cameron Greifenberger             Orange  CT             16    16   M       3 16-19                 26:14      8:28/M
     37    Shannon Dillon                    Orange  CT            107    14   F       2 13-15                 26:18      8:29/M
     38    Caitlyn Smith                     Orange  CT             52     8   F       2  1-12                 26:20      8:30/M
     39    Franklyn Gandiaga                 Derby  CT              77    27   M       3 20-29                 26:22      8:30/M
     40    Richard Kurtzman                  Norwalk  CT           137    62   M       1 60-69                 26:27      8:32/M
     41    Michael Bier                      Orange  CT            130    13   M       3 13-15                 26:29      8:33/M
     42    Amy Burns                         Orange  CT             61    44   F       2 40-49                 26:32      8:34/M
     43    Erin Dillman                      Milford  CT           141    15   F       3 13-15                 26:45      8:38/M
     44    Chris Murray                      Orange  CT             38    52   M       6 50-59                 26:46      8:38/M
     45    Terry Camputaro                   Woodbury  CT           62    49   F       3 40-49                 26:49      8:39/M
     46    Jo Ruckdeschel                    East Haven  CT         94    45   M       7 40-49                 26:50      8:39/M
     47    Aram Nahabedian                   Sandy Hook  CT        127    62   M       2 60-69                 26:52      8:40/M
     48    Steve Gionfriddo                  Orange  CT            139    39   M       6 30-39                 26:55      8:41/M
     49    Sharon Belfonti                   Orange  CT             46    42   F       4 40-49                 26:55      8:41/M
     50    Russ Smith                        Orange  CT            117    51   M       7 50-59                 27:05      8:44/M
     51    Monika Mosiej-Gagnon              Orange  CT             87    42   F       5 40-49                 27:11      8:46/M
     52    Thomas Kobak                      Orange  CT            158    56   M       8 50-59                 27:36      8:54/M
     53    Tammy Harrell                     Orange  CT             24    48   F       6 40-49                 27:56      9:01/M
     54    Lisa Huber                        Orange  CT            132    44   F       7 40-49                 27:59      9:02/M
     55    Kathleen Hipona                   Orange  CT             79    53   F       1 50-59                 28:01      9:02/M
     56    Jenna Dumark                      Branford  CT           22    26   F       2 20-29                 28:22      9:09/M
     57    Nicole Bognar                     North Branford  CT    128    27   F       3 20-29                 28:22      9:09/M
     58    Jaxon Roseman                     Orange  CT            120     8   M       5  1-12                 28:27      9:11/M
     59    Bob Cewe                          Orange  CT             67    46   M       8 40-49                 28:30      9:12/M
     60    Chris Weir                        Danbury  CT           164    65   M       3 60-69                 28:32      9:12/M
     61    Keith Kahmann                     Ansonia  CT           133    33   M       7 30-39                 28:36      9:14/M
     62    Lily Forchetti                    Orange  CT            170    10   F       3  1-12                 28:38      9:14/M
     63    Christopher Carlson               Orange  CT             64     9   M       6  1-12                 28:39      9:15/M
     64    Eric Carlson                      Orange  CT             65    39   M       8 30-39                 28:39      9:15/M
     65    Seamus Hennessy                   Orange  CT             26    10   M       7  1-12                 28:49      9:18/M
     66    Frank Bradley                     Orange  CT            125    33   M       9 30-39                 28:52      9:19/M
     67    Kristen Levesque                  Sandwich  MA          126    20   F       4 20-29                 28:58      9:21/M
     68    Larry Langello                    Orange  CT             34    57   M       9 50-59                 29:02      9:22/M
     69    Brian Jackson                     East Haven  CT         80    29   M       4 20-29                 29:03      9:22/M
     70    Charlie Rich                      Bridgeport  CT         91    49   M       9 40-49                 29:04      9:23/M
     71    Tia Berretta                      Orange  CT              4    24   F       5 20-29                 29:09      9:24/M
     72    Napoleon Stardellis               Orange  CT             54     9   M       8  1-12                 29:14      9:26/M
     73    Lindsay Carloni                   Orange  CT             10    12   F       4  1-12                 29:20      9:28/M
     74    Amy Easton                        Orange  CT             17    41   F       8 40-49                 29:28      9:30/M
     75    Jan Hewett                        Dexter  MI             78    49   F       9 40-49                 29:42      9:35/M
     76    Kristine Paradis                  Orange  CT             90    41   F      10 40-49                 29:46      9:36/M
     77    Caitlin Carlson                   Orange  CT              5    11   F       5  1-12                 29:50      9:37/M
     78    Beth Milles                       Ithaca  NY             85    48   F      11 40-49                 29:57      9:40/M
     79    Madison Samoncik                  Orange  CT             43    10   F       6  1-12                 30:06      9:43/M
     80    Aidan Schumacher                  Colebrook  CT         146     7   M       9  1-12                 30:12      9:45/M
     81    Kendall Bobula                    New Haven  CT          60    22   F       6 20-29                 30:20      9:47/M
     82    Sarah Greifenberger               Orange  CT             50    50   F       2 50-59                 30:32      9:51/M
     83    Maya Oestreicher                  Orange  CT            159    14   F       4 13-15                 30:34      9:52/M
     84    Courtney Greifenberger            Orange  CT             14    14   F       5 13-15                 30:36      9:52/M
     85    Kelley Tarricone                  Orange  CT             55    42   F      12 40-49                 30:38      9:53/M
     86    Nancy Schpero                     Orange  CT            116    60   F       1 60-69                 30:51      9:57/M
     87    Kaitlyn Paradis                   Orange  CT             89    15   F       6 13-15                 30:55      9:58/M
     88    Denise Hennessy                   Orange  CT             27    40   F      13 40-49                 31:42     10:14/M
     89    James Linden                      Huntington  CT         81    70   M       1 70-99                 31:49     10:16/M
     90    Gianna Cooper                     Orange  CT            177    12   F       7  1-12                 31:56     10:18/M
     91    Russ Cooper                       Orange  CT            176    45   M      10 40-49                 31:57     10:18/M
     92    Sean Mahon                        Orange  CT             35    42   M      11 40-49                 31:59     10:19/M
     93    Nevia Selmon                      Orange  CT            111    14   F       7 13-15                 32:23     10:27/M
     94    Jessica Simone                    Orange  CT             96    22   F       7 20-29                 32:38     10:32/M
     95    Colin Osborne                     Orange  CT             39    38   M      10 30-39                 32:47     10:35/M
     96    Leanne Mauriello                  Orange  CT             37    36   F       4 30-39                 32:48     10:35/M
     97    Debra Marino                      Orange  CT            136    44   F      14 40-49                 33:05     10:40/M
     98    Kim Vanhoose                      Shelton  CT            97    34   F       5 30-39                 33:09     10:42/M
     99    Melissa Wolf                      Seymour  CT           100    33   F       6 30-39                 33:09     10:42/M
    100    Mackenna Feurer                   Orange  CT            173    10   F       8  1-12                 33:28     10:48/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Nick Bevvino                      Orange  CT            174    12   M      10  1-12                 33:36     10:50/M
    102    Kate Salmini                      Orange  CT             95    42   F      15 40-49                 33:36     10:50/M
    103    Christopher Hughes                Orange  CT             30    15   M       4 13-15                 33:51     10:55/M
    104    Lisa Hine                         Hamden  CT            161    51   F       3 50-59                 33:52     10:55/M
    105    Aaron Goldberg                    Orange  CT             19    30   M      11 30-39                 34:02     10:59/M
    106    Jessica Hatrick                   Orange  CT             25    13   F       8 13-15                 34:09     11:01/M
    107    Udaya Neelam                      Orange  CT            148    42   M      12 40-49                 34:11     11:02/M
    108    Stephanie Granata                 Orange  CT             20    29   F       8 20-29                 34:12     11:02/M
    109    Daniel Gallipoli                  West Haven  CT         74    11   M      11  1-12                 34:21     11:05/M
    110    Cathy Bradley                     Orange  CT            124    66   F       2 60-69                 34:27     11:07/M
    111    Michelle Rowe                     Trumbull  CT           92    38   F       7 30-39                 34:31     11:08/M
    112    Kathy McNeiece                    Stratford  CT          82    43   F      16 40-49                 34:52     11:15/M
    113    Marcelle Gagnon                   Orange  CT             71    13   F       9 13-15                 35:05     11:19/M
    114    Sal Neelam                        Orange  CT            149    11   M      12  1-12                 35:28     11:26/M
    115    Chris Greco                       Orange  CT            129    13   M       5 13-15                 35:37     11:29/M
    116    Jessica Esposito                  Woodbridge  CT        119    24   F       9 20-29                 35:46     11:32/M
    117    Ken Ziman                         Orange  CT             58    67   M       4 60-69                 36:13     11:41/M
    118    Kiera Bova                        Orange  CT            103    11   F       9  1-12                 37:03     11:57/M
    119    Beth Houley                       Orange  CT            155    48   F      17 40-49                 37:07     11:58/M
    120    Laurie Bova                       Orange  CT            102    44   F      18 40-49                 37:22     12:03/M
    121    Donald Watson                     Orange  CT            110    69   M       5 60-69                 37:28     12:05/M
    122    Participant   113                                       113     0   M       1  0- 0                 37:29     12:05/M
    123    Alee Bevvino                      Orange  CT            175    11   F      10  1-12                 37:33     12:07/M
    124    Mary Watson                       Orange  CT            109    67   F       3 60-69                 37:34     12:07/M
    125    Zoe Smith                         Orange  CT             53     8   F      11  1-12                 37:35     12:07/M
    126    Deidre Bath                       Orange  CT              3    48   F      19 40-49                 37:37     12:08/M
    127    Stacia Barry                      Orange  CT              2    43   F      20 40-49                 37:37     12:08/M
    128    Natalie Carrington                Orange  CT            122    10   F      12  1-12                 37:40     12:09/M
    129    Meg Bonk                          Vernon  CT              1    26   F      10 20-29                 37:50     12:12/M
    130    Sarah Gallipoli                   West Haven  CT         75    40   F      21 40-49                 38:22     12:23/M
    131    Shannan Carlson                   Orange  CT             66    39   F       8 30-39                 38:22     12:23/M
    132    J Kyle Dougherty                  Orange  CT            179    47   M      13 40-49                 38:26     12:24/M
    133    Kelly Dougherty                   Orange  CT            178    10   F      13  1-12                 38:26     12:24/M
    134    Jen Ruckdeschel                   East Haven  CT         93    41   F      22 40-49                 38:41     12:29/M
    135    Giana Guerra                      Orange  CT             23    11   F      14  1-12                 39:04     12:36/M
    136    Lisa Krajcik                      Derby  CT              32    52   F       4 50-59                 39:06     12:37/M
    137    Jessica Paradis                   Orange  CT             88    14   F      10 13-15                 39:17     12:40/M
    138    Kim Whitmore                      Sandy Hook  CT         99    43   F      23 40-49                 39:19     12:41/M
    139    Greta Pedenski                    Orange  CT             40    10   F      15  1-12                 39:32     12:45/M
    140    Skylar Burzynski                  Orange  CT            156    11   F      16  1-12                 40:07     12:56/M
    141    Mackenzie Gallagher               Orange  CT            153    10   F      17  1-12                 40:07     12:56/M
    142    Natalie Huber                     Orange  CT            131    10   F      18  1-12                 40:08     12:57/M
    143    Melissa Mathison                  Sandy Hook  CT         36    39   F       9 30-39                 40:30     13:04/M
    144    Kelly Shaw                        Orange  CT             47    12   F      19  1-12                 40:38     13:06/M
    145    Carl Sylvester                    Shelton  CT           112    80   M       2 70-99                 41:48     13:29/M
    146    Cassidy Smith                     Orange  CT             51     8   F      20  1-12                 42:19     13:39/M
    147    Grace Carrington                  Orange  CT            123     8   F      21  1-12                 42:20     13:39/M
    148    Genevieve Pellegrino              Orange  CT             41    42   F      24 40-49                 42:30     13:43/M
    149    Charlotte Nicefaro                Orange  CT            115    10   F      22  1-12                 42:32     13:43/M
    150    Colleen Shaw                      Orange  CT             48    12   F      23  1-12                 42:32     13:43/M
    151    Emily Nicefaro                    Orange  CT            114    16   F       1 16-19                 42:33     13:44/M
    152    Katy Microba                      Stratford  CT         154    33   F      10 30-39                 42:34     13:44/M
    153    J Stacey Yarbrough                North Haven  CT       101    42   F      25 40-49                 42:36     13:45/M
    154    Jack Samoncik                     Orange  CT             44     9   M      13  1-12                 49:21     15:55/M
    155    Jaden Cartier                     Orange  CT             11    11   F      24  1-12                 49:22     15:55/M
    156    Ciara Cox                         Orange  CT            172    11   F      25  1-12                 49:23     15:56/M
    157    Peter Forchetti                   Orange  CT            169    14   M       6 13-15                 49:53     16:05/M
    158    Andrew Forchetti                  Orange  CT            167    14   M       7 13-15                 49:53     16:05/M
    159    Jackie Forchetti                  Orange  CT            168    36   F      11 30-39                 49:54     16:06/M
    160    Gina Semmonella                   Orange  CT            108    48   F      26 40-49                 49:54     16:06/M
    161    Drew Cucuzza                      New Haven  CT          68    47   M      14 40-49                 50:44     16:22/M

Age Division Results
Men: Top Finishers1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Arielle Gionfriddo Orange CT 138 31 8 20:42 6:41/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Faber Oxford CT 69 19 1 18:02 5:49/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Avery Dillon Orange CT 106 11 35 26:12 8:27/M
2 Caitlyn Smith Orange CT 52 8 38 26:20 8:30/M
3 Lily Forchetti Orange CT 170 10 62 28:38 9:14/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Schumacher Colebrook CT 147 8 4 20:23 6:35/M
2 Jesse Schumacher Colebrook CT 144 12 11 21:23 6:54/M
3 Joshua Schumacher Colebrook CT 145 11 20 23:12 7:29/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheyenne Schumacher Colebrook CT 142 15 22 23:23 7:33/M
2 Shannon Dillon Orange CT 107 14 37 26:18 8:29/M
3 Erin Dillman Milford CT 141 15 43 26:45 8:38/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Schumacher Colebrook CT 143 14 2 19:16 6:13/M
2 Daikichi Washington Orange CT 152 15 18 23:03 7:26/M
3 Michael Bier Orange CT 130 13 41 26:29 8:33/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Nicefaro Orange CT 114 16 151 42:33 13:44/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Guilford Schima Guilford CT 163 16 5 20:26 6:35/M
2 Luis Hohl Beacon Falls CT 28 19 17 23:00 7:25/M
3 Cameron Greifenberger Orange CT 16 16 36 26:14 8:28/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Collins Orange CT 13 25 29 25:18 8:10/M
2 Jenna Dumark Branford CT 22 26 56 28:22 9:09/M
3 Nicole Bognar North Branford CT 128 27 57 28:22 9:09/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 165 27 6 20:36 6:39/M
2 Mark Dillman Milford CT 140 20 7 20:40 6:40/M
3 Franklyn Gandiaga Derby CT 77 27 39 26:22 8:30/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Criscuolo Orange CT 15 39 10 20:56 6:45/M
2 Amy Tkoch Stratford CT 150 35 13 21:52 7:03/M
3 Cherie Kahmann Ansonia CT 134 34 25 24:44 7:59/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Spoerndle Orange CT 157 39 12 21:42 7:00/M
2 Joseph Michel Milford CT 84 36 14 22:20 7:12/M
3 Ryan Soennichsen Weston CT 121 38 15 22:25 7:14/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mitsuko Washington Orange CT 98 46 30 25:53 8:21/M
2 Amy Burns Orange CT 61 44 42 26:32 8:34/M
3 Terry Camputaro Woodbury CT 62 49 45 26:49 8:39/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Prinzivelli Hamden CT 42 40 9 20:45 6:42/M
2 Robert Gagnon Orange CT 72 44 16 22:54 7:23/M
3 Jim Ronai Orange CT 160 47 21 23:21 7:32/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Hipona Orange CT 79 53 55 28:01 9:02/M
2 Sarah Greifenberger Orange CT 50 50 82 30:32 9:51/M
3 Lisa Hine Hamden CT 161 51 104 33:52 10:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Tiroletto Orange CT 135 54 3 19:19 6:14/M
2 John Martin Orange CT 151 50 19 23:03 7:26/M
3 William Meaney Woodbridge CT 171 53 26 24:45 7:59/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Schpero Orange CT 116 60 86 30:51 9:57/M
2 Cathy Bradley Orange CT 124 66 110 34:27 11:07/M
3 Mary Watson Orange CT 109 67 124 37:34 12:07/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Kurtzman Norwalk CT 137 62 40 26:27 8:32/M
2 Aram Nahabedian Sandy Hook CT 127 62 47 26:52 8:40/M
3 Chris Weir Danbury CT 164 65 60 28:32 9:12/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Linden Huntington CT 81 70 89 31:49 10:16/M
2 Carl Sylvester Shelton CT 112 80 145 41:48 13:29/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com