HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

PAL Christmas Village 5K
December 13, 2014 - 5K**
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Ed Finnigan, Fairfield, CT - 19:26
Sabrina Hanock, Derby, CT - 20:28

   

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Bridgport
PAL
WEATHER
35 Degrees
Sun/Wind

Overall Finish List

Note: Runners off course. Distance ranged between 2.8 and 3.2 Miles. Pace calculated at 3.1 Miles.


Finish line photos available at www.jlgdesigns.com

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Ed Finnigan                       Fairfield  CT         525    49   M       1 Top Fin               19:26      6:04/M
      2    David Ott                         Darien  CT            641    51   M       1 50-59                 19:30      6:06/M
      3    Sabrina Hanock                    Derby  CT             532    12   F       1 Top Fin               20:28      6:24/M
      4    Mark Edwards                      Nashville  TN         522    28   M       1 20-29                 20:29      6:24/M
      5    Michelangelo Ricci                Mount Laurel  NJ      610    61   M       1 60-69                 20:32      6:25/M
      6    Jack Sirotnik                     Milford  CT           581    60   M       2 60-69                 20:40      6:28/M
      7    Kayla Ondy                        Newtown  CT           637    10   F       1  1-12                 20:43      6:28/M
      8    Matthew Duffield                  Mount Laurel  NJ      612    11   M       1  1-12                 20:53      6:32/M
      9    Janis Grant                       Milford  CT           530    58   F       1 50-59                 21:27      6:42/M
     10    Del Toreno                        Trumbull  CT          639    52   M       2 50-59                 21:27      6:42/M
     11    Matthew Lundy                     Monroe  CT            616    32   M       1 30-39                 21:32      6:44/M
     12    Cassie Battaglino                 Derby  CT             617    12   F       2  1-12                 21:39      6:46/M
     13    Steve Laporta                     Thomaston  CT         541    39   M       2 30-39                 21:40      6:46/M
     14    Matti Rinta Tuuri                 Fairfield  CT         633    62   M       3 60-69                 21:48      6:49/M
     15    Sean Ambrose                      Monroe  CT            644    10   M       2  1-12                 21:53      6:50/M
     16    Earl Robinson                     Naugatuck  CT         575    36   M       3 30-39                 22:04      6:54/M
     17    Evan Sanchez                      Derby  CT             615    11   M       3  1-12                 22:12      6:56/M
     18    Jacqueline Dale                   Trumbull  CT          505    11   F       3  1-12                 22:24      7:00/M
     19    Cameron Lidestri                  Stratford  CT         546    52   M       3 50-59                 22:39      7:05/M
     20    Mike Feinberg                     North Haven  CT       524    38   M       4 30-39                 22:40      7:05/M
     21    Mary Elizabeth McCarthy           Fairfield  CT         553    36   F       1 30-39                 22:42      7:06/M
     22    Martin Irons                      Fair Haven  VY        536    51   M       4 50-59                 22:43      7:06/M
     23    Cheryl Eckardt                    Stratford  CT         520    33   F       2 30-39                 22:45      7:07/M
     24    Alexander Ivanovich               Trumbull  CT          611     9   M       4  1-12                 22:49      7:08/M
     25    Dave Larson                       Trumbull  CT          662    52   M       5 50-59                 22:50      7:08/M
     26    George Duffield                   Mount Laurel  NJ      613    43   M       1 40-49                 23:08      7:14/M
     27    Edward Tyrrell                    Ridgefield  CT        648    61   M       4 60-69                 23:09      7:14/M
     28    Lea Cervone                       Fairfield  CT         500    33   F       3 30-39                 23:10      7:14/M
     29    Brian Walker                      Monroe  CT            640    61   M       5 60-69                 23:13      7:15/M
     30    April Lionberger                  Glastonbury  CT       547    38   F       4 30-39                 23:14      7:16/M
     31    Rick Bojnec                       Trumbull  CT          649    51   M       6 50-59                 23:16      7:16/M
     32    Michael Deluca                    Trumbull  CT          511    37   M       5 30-39                 23:21      7:18/M
     33    Brian Singer                      Newtown  CT           580    47   M       2 40-49                 23:27      7:20/M
     34    Richard Sanchez                   Fairfield  CT         643    42   M       3 40-49                 23:31      7:21/M
     35    Lucia Hanock                      Derby  CT             531    40   F       1 40-49                 23:34      7:22/M
     36    Darcie Hudson                     Windsor  CT           535    50   F       2 50-59                 23:35      7:22/M
     37    Eric Hoover                       Stratford  CT         661    31   M       6 30-39                 23:42      7:24/M
     38    Kara Deluca                       Trumbull  CT          510    30   F       5 30-39                 24:02      7:31/M
     39    Denise Burke Monsegur             Patterson  NY         494    47   F       2 40-49                 24:08      7:33/M
     40    Jack Weber                        Newtown  CT           595    54   M       7 50-59                 24:23      7:37/M
     41    Luke Sanchez                      Derby  CT             614     7   M       5  1-12                 24:25      7:38/M
     42    Jenny Ames                        Shelton  CT           618    33   F       6 30-39                 24:37      7:42/M
     43    Linda Goldstein                   Fairfield  CT         529    62   F       1 60-69                 24:43      7:43/M
     44    John Senia                        Berlin  CT            635    28   M       2 20-29                 24:57      7:48/M
     45    Paul Wolf                         Danbury  CT           656    53   M       8 50-59                 24:59      7:48/M
     46    Lino Darcangelo                   Shelton  CT           630    11   M       6  1-12                 25:00      7:49/M
     47    Robert Welly                      Norwalk  CT           596    25   M       3 20-29                 25:00      7:49/M
     48    Cristina Carvalho                 Naugatuck  CT         634    47   F       3 40-49                 25:12      7:53/M
     49    Clayton Coelho                    Bridgeport  CT        626    51   M       9 50-59                 25:16      7:54/M
     50    Kate Dressel                      Westport  CT          519    27   F       1 20-29                 25:21      7:55/M
     51    Devon Taylor                      Milford  CT           585    36   F       7 30-39                 25:28      7:58/M
     52    Emma Nielsen                      Danbury  CT           559    15   F       1 13-19                 25:28      7:58/M
     53    Jarret Assael                     Wallingford  CT       483    45   M       4 40-49                 25:32      7:59/M
     54    Roland Levai                      Huntington  CT        545    63   M       6 60-69                 25:36      8:00/M
     55    Daniel Olm                        Pomfret Center  CT    564    50   M      10 50-59                 25:39      8:01/M
     56    Taryn Carrano                     Shelton  CT           498    37   F       8 30-39                 25:46      8:03/M
     57    Rich Zuvich                       Bethel  CT            627    60   M       7 60-69                 25:51      8:05/M
     58    Pete Maxfield                     Wilton  CT            552    42   M       5 40-49                 25:59      8:07/M
     59    Heather Parrott                   Trumbull  CT          659    29   F       2 20-29                 26:14      8:12/M
     60    Roseann Amato                     Stamford  CT          619    33   F       9 30-39                 26:27      8:16/M
     61    Bill Tanski                       Stratford  CT         584    64   M       8 60-69                 26:57      8:25/M
     62    Loralai Dale                      Trumbull  CT          508     8   F       4  1-12                 27:13      8:30/M
     63    Caitlyn Dale                      Trumbull  CT          504     8   F       5  1-12                 27:22      8:33/M
     64    Elizabeth Gietz                   Sandy Hook  CT        599    34   F      10 30-39                 27:22      8:33/M
     65    Lori Cieniawa                     Bridgeport  CT        501    40   F       4 40-49                 27:35      8:37/M
     66    Karl Dale                         Trumbull  CT          507     8   M       7  1-12                 27:36      8:38/M
     67    Judith Eckert                     Bridgeport  CT        521    53   F       3 50-59                 27:38      8:38/M
     68    Chad Ondy                         Newtown  CT           636    38   M       7 30-39                 27:39      8:38/M
     69    Thomas Burns                      Bridgeport  CT        496    68   M       9 60-69                 27:46      8:41/M
     70    Jonathan Yuen                     Katonah  NY           597    70   M       1 70-99                 27:48      8:41/M
     71    Bill Glenney                      Coventry  CT          608    60   M      10 60-69                 27:50      8:42/M
     72    Erin Nielsen                      Danbury  CT           560    41   F       5 40-49                 27:55      8:43/M
     73    Greg Senia                        Shelton  CT           638    35   M       8 30-39                 27:58      8:44/M
     74    Carol Marinaccio                  Trumbull  CT          551    62   F       2 60-69                 28:01      8:45/M
     75    Karen Fox                         Trumbull  CT          654    52   F       4 50-59                 28:20      8:51/M
     76    Sarah Donaldson                   Stamford  CT          518    29   F       3 20-29                 28:22      8:52/M
     77    Mark Foster                       Southport  CT         663    57   M      11 50-59                 28:45      8:59/M
     78    Lynne Longo                       Bethel  CT            609    34   F      11 30-39                 28:50      9:01/M
     79    Shelley Olm                       Pomfret Center  CT    565    51   F       5 50-59                 28:54      9:02/M
     80    William McCorvie                  Milford  CT           629    44   M       6 40-49                 28:55      9:02/M
     81    Kelley Ward                       Norwalk  CT           594    26   F       4 20-29                 29:26      9:12/M
     82    Ann Bickell                       Cheshire  CT          658    48   F       6 40-49                 29:29      9:13/M
     83    David Urban                       Stratford  CT         628    58   M      12 50-59                 29:30      9:13/M
     84    Maureen Napolitano                Trumbull  CT          655    47   F       7 40-49                 29:42      9:17/M
     85    Carol Urban                       Milford  CT           625    49   F       8 40-49                 29:47      9:18/M
     86    Whitney Lavery                    Milford  CT           600    27   F       5 20-29                 29:49      9:19/M
     87    Kyle Rouse                        Milford  CT           601    23   M       4 20-29                 29:49      9:19/M
     88    Suzanne Rinaldi                   Goshen  CT            574    41   F       9 40-49                 29:52      9:20/M
     89    Matthew McCarthy                  Fairfield  CT         554    36   M       9 30-39                 29:54      9:21/M
     90    Adrienne Holley                   Milford  CT           533    30   F      12 30-39                 30:01      9:23/M
     91    Kyra Palmer                       Milford  CT           568    30   F      13 30-39                 30:02      9:23/M
     92    Sara Burns                        Bridgeport  CT        495    32   F      14 30-39                 30:03      9:23/M
     93    Michele Mustaka                   Shelton  CT           557    40   F      10 40-49                 30:05      9:24/M
     94    Ethan Sanchez                     Fairfield  CT         642    10   M       8  1-12                 30:09      9:25/M
     95    Joann Desrochers                  Stamford  CT          512    60   F       3 60-69                 30:27      9:31/M
     96    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        647    53   F       6 50-59                 30:37      9:34/M
     97    Kelly Brenner                     North Branford  CT    491    45   F      11 40-49                 30:50      9:38/M
     98    Samantha Beale                    Stratford  CT         486    30   F      15 30-39                 30:59      9:41/M
     99    Michelle Farella                  Portland  CT          523    31   F      16 30-39                 31:20      9:48/M
    100    Warren Lucid                      Monroe  CT            632    64   M      11 60-69                 31:53      9:58/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Lilian Ambrose                    Monroe  CT            645     8   F       6  1-12                 32:05     10:02/M
    102    Patty Carton                      Stratford  CT         499    76   F       1 70-99                 32:06     10:02/M
    103    Rebecca Ambrose                   Monroe  CT            646    41   F      12 40-49                 32:07     10:02/M
    104    Tanya Bocchino                    Shelton  CT           487    38   F      17 30-39                 32:48     10:15/M
    105    Melissa Walsh                     West Haven  CT        592    37   F      18 30-39                 32:48     10:15/M
    106    Lauren Gaines                     Bridgeport  CT        526    26   F       6 20-29                 32:48     10:15/M
    107    Gisela Bucher                     Norwalk  CT           493    47   F      13 40-49                 33:29     10:28/M
    108    Jim Stevens                       Trumbull  CT          582    82   M       2 70-99                 33:33     10:29/M
    109    Lenora Lucid                      Monroe  CT            631    63   F       4 60-69                 33:36     10:30/M
    110    Claudine Leja                     Bridgeport  CT        542    44   F      14 40-49                 33:42     10:32/M
    111    Christine D'Angelo                Milford  CT           503    38   F      19 30-39                 33:43     10:32/M
    112    Meaghan Oconnell                  Trumbull  CT          563    40   F      15 40-49                 34:03     10:38/M
    113    Susan Holmes                      Trumbull  CT          534    47   F      16 40-49                 34:32     10:48/M
    114    Jt Walsh                          Newtown  CT           591     6   M       9  1-12                 34:38     10:49/M
    115    Alison Walsh                      Newtown  CT           590    38   F      20 30-39                 34:48     10:53/M
    116    Abby Troesser                     Newtown  CT           586     6   F       7  1-12                 34:49     10:53/M
    117    Emma Troesser                     Newtown  CT           587     6   F       8  1-12                 34:52     10:54/M
    118    Madison Troesser                  Newtown  CT           588     4   F       9  1-12                 35:18     11:02/M
    119    Tim Muir                          Brookfield  CT        660    50   M      13 50-59                 36:01     11:15/M
    120    Nella Walsh                       Newtown  CT           593     9   F      10  1-12                 36:12     11:19/M
    121    Rob Troesser                      Newtown  CT           589    32   M      10 30-39                 36:12     11:19/M
    122    Kristin O'Neill                   Stamford  CT          562    35   F      21 30-39                 36:13     11:19/M
    123    Edward Perkowski                  Stratford  CT         570    60   M      12 60-69                 37:28     11:43/M
    124    Olivia Dicocco                    Trumbull  CT          514    10   F      11  1-12                 38:16     11:58/M
    125    Cathy Dicocco                     Trumbull  CT          513    44   F      17 40-49                 38:35     12:03/M
    126    Richard Neison                    Stratford  CT         558    70   M       3 70-99                 40:26     12:38/M
    127    Laurence Nordvall                 Trumbull  CT          561    78   M       4 70-99                 48:28     15:09/M
    128    Dominke Gillespie                 Shelton  CT           527    45   F      18 40-49                 49:30     15:28/M
    129    Colleen Batterson                 Shelton  CT           484    49   F      19 40-49                 49:30     15:28/M
    130    Kathleen Gabary                   Wethersfield  CT      622     5   F      12  1-12                 52:35     16:26/M
    131    Erin Gabary                       Wethersfield  CT      624    36   F      22 30-39                 52:36     16:26/M
    132    Alden Gabary                      Wethersfield  CT      620     7   M      10  1-12                 52:37     16:27/M
    133    Joseph Gabary                     Wethersfield  CT      623    39   M      11 30-39                 52:38     16:27/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Race

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sabrina Hanock Derby CT 532 12 3 20:28 6:24/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Finnigan Fairfield CT 525 49 1 19:26 6:04/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Ondy Newtown CT 637 10 7 20:43 6:28/M
2 Cassie Battaglino Derby CT 617 12 12 21:39 6:46/M
3 Jacqueline Dale Trumbull CT 505 11 18 22:24 7:00/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Duffield Mount Laurel NJ 612 11 8 20:53 6:32/M
2 Sean Ambrose Monroe CT 644 10 15 21:53 6:50/M
3 Evan Sanchez Derby CT 615 11 17 22:12 6:56/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Nielsen Danbury CT 559 15 52 25:28 7:58/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Dressel Westport CT 519 27 50 25:21 7:55/M
2 Heather Parrott Trumbull CT 659 29 59 26:14 8:12/M
3 Sarah Donaldson Stamford CT 518 29 76 28:22 8:52/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Edwards Nashville TN 522 28 4 20:29 6:24/M
2 John Senia Berlin CT 635 28 44 24:57 7:48/M
3 Robert Welly Norwalk CT 596 25 47 25:00 7:49/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Elizabeth McCarthy Fairfield CT 553 36 21 22:42 7:06/M
2 Cheryl Eckardt Stratford CT 520 33 23 22:45 7:07/M
3 Lea Cervone Fairfield CT 500 33 28 23:10 7:14/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Lundy Monroe CT 616 32 11 21:32 6:44/M
2 Steve Laporta Thomaston CT 541 39 13 21:40 6:46/M
3 Earl Robinson Naugatuck CT 575 36 16 22:04 6:54/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucia Hanock Derby CT 531 40 35 23:34 7:22/M
2 Denise Burke Monsegur Patterson NY 494 47 39 24:08 7:33/M
3 Cristina Carvalho Naugatuck CT 634 47 48 25:12 7:53/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Duffield Mount Laurel NJ 613 43 26 23:08 7:14/M
2 Brian Singer Newtown CT 580 47 33 23:27 7:20/M
3 Richard Sanchez Fairfield CT 643 42 34 23:31 7:21/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janis Grant Milford CT 530 58 9 21:27 6:42/M
2 Darcie Hudson Windsor CT 535 50 36 23:35 7:22/M
3 Judith Eckert Bridgeport CT 521 53 67 27:38 8:38/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Ott Darien CT 641 51 2 19:30 6:06/M
2 Del Toreno Trumbull CT 639 52 10 21:27 6:42/M
3 Cameron Lidestri Stratford CT 546 52 19 22:39 7:05/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Goldstein Fairfield CT 529 62 43 24:43 7:43/M
2 Carol Marinaccio Trumbull CT 551 62 74 28:01 8:45/M
3 Joann Desrochers Stamford CT 512 60 95 30:27 9:31/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelangelo Ricci Mount Laurel NJ 610 61 5 20:32 6:25/M
2 Jack Sirotnik Milford CT 581 60 6 20:40 6:28/M
3 Matti Rinta Tuuri Fairfield CT 633 62 14 21:48 6:49/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patty Carton Stratford CT 499 76 102 32:06 10:02/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Yuen Katonah NY 597 70 70 27:48 8:41/M
2 Jim Stevens Trumbull CT 582 82 108 33:33 10:29/M
3 Richard Neison Stratford CT 558 70 126 40:26 12:38/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com