HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Hope Is Coming 5K
August 9, 2014 - 5K
West Haven, CT

OVERALL WINNERS

Justin MacGregor, Stamford, CT - 17:23
Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 19:21

Male Winner Female WInner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
West Haven
High School
WEATHER
76 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Justin Mac Gregor                 Stamford  CT          183    27   M       1 Top Fin               17:23      5:36/M
      2    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        235    42   M       1 40-49                 17:52      5:46/M
      3    Andrew Cleary                     Irvington  NY         181    44   M       2 40-49                 18:04      5:50/M
      4    Lawrence McGill Jr                New Haven  CT         109    19   M       1  1-19                 18:30      5:58/M
      5    Doug Hough                        Latham  NY             54    47   M       3 40-49                 18:33      5:59/M
      6    Grady Keefe                       Branford  CT          198    25   M       1 20-29                 19:04      6:09/M
      7    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         231    31   M       1 30-39                 19:13      6:12/M
      8    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT       146    18   F       1 Top Fin               19:21      6:15/M
      9    Carrie Bova                       Wallingford  CT        91    27   F       1 20-29                 19:29      6:17/M
     10    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        151    27   M       2 20-29                 20:06      6:29/M
     11    Martin Espino                     Trumbull  CT          200    54   M       1 50-59                 20:09      6:30/M
     12    Robert Gallace                    Southport  CT         188    51   M       2 50-59                 20:10      6:30/M
     13    Mark Berretta                     West Haven  CT        124    20   M       3 20-29                 20:35      6:38/M
     14    Mark Hough                        Latham  NY             57    16   M       2  1-19                 20:48      6:43/M
     15    Cassie Gilden                     Milford  CT           182    20   F       2 20-29                 20:51      6:44/M
     16    Lisa MacLachlan                   Branford  CT          120    19   F       1  1-19                 20:53      6:44/M
     17    Tyson Kaczmarek                   West Haven  CT        102    34   M       2 30-39                 20:57      6:45/M
     18    Stephen Fengler                   Wallingford  CT       147    14   M       3  1-19                 21:24      6:54/M
     19    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          225    44   F       1 40-49                 21:28      6:55/M
     20    Martha Peck                       Redondo Beach  CA     180    40   F       2 40-49                 21:40      6:59/M
     21    Mark Oldham                       New Haven  CT         125    30   M       3 30-39                 21:47      7:02/M
     22    Tony Mac Donnell                  Mount Vernon  NY      211    49   M       4 40-49                 21:48      7:02/M
     23    Del Toreno                        Trumbull  CT          177    52   M       3 50-59                 22:36      7:17/M
     24    Douglas Cywar                     Danbury  CT           160    53   M       4 50-59                 22:37      7:18/M
     25    Aaron Truong                      West Haven  CT         99    33   M       4 30-39                 22:48      7:21/M
     26    Kevin Carmody                     West Haven  CT        134    28   M       4 20-29                 22:55      7:24/M
     27    Laura Hough                       Latham  NY             56    20   F       3 20-29                 22:59      7:25/M
     28    Liam Tracey                       Stratford  CT         233    17   M       4  1-19                 23:04      7:26/M
     29    Evan Pitkoff                      Newtown  CT           118    58   M       5 50-59                 23:12      7:29/M
     30    Jose Lara                         East Haven  CT        237    23   M       5 20-29                 23:25      7:33/M
     31    Daria Vander Veer                 Middlefield  CT       185    47   F       3 40-49                 23:36      7:37/M
     32    Ed Wilson                         West Haven  CT        179    47   M       5 40-49                 23:38      7:37/M
     33    John Mattie                       New York  CT           86    56   M       6 50-59                 23:49      7:41/M
     34    Ed Perez                          West Haven  CT        205    47   M       6 40-49                 23:52      7:42/M
     35    Ken Conforto                      Essex  CT             189    67   M       1 60-69                 23:56      7:43/M
     36    Kirsten Wilkins                   Milford  CT           148    39   F       1 30-39                 23:58      7:44/M
     37    Mike Feinberg                     North Haven  CT        33    38   M       5 30-39                 24:04      7:46/M
     38    Amy Larocca                       Allston  MA            89    23   F       4 20-29                 24:15      7:49/M
     39    Rachel Doran                      Milford  CT           150    19   F       2  1-19                 24:26      7:53/M
     40    Louis Trevisan                    Milford  CT           149    64   M       2 60-69                 24:30      7:54/M
     41    Patrick Barrett                   Rye  NY               190    59   M       7 50-59                 24:34      7:55/M
     42    Michael O'Grady                   Milford  CT           142    61   M       3 60-69                 24:48      8:00/M
     43    Franklyn Gandiaga                 Derby  CT              36    27   M       6 20-29                 25:14      8:08/M
     44    Lori Pedro                        Northford  CT         155    51   F       1 50-59                 25:25      8:12/M
     45    Meredith Keppel                   Hamden  CT            221    25   F       5 20-29                 25:27      8:13/M
     46    George Weber                      West Haven  CT         76    64   M       4 60-69                 25:32      8:14/M
     47    Chris Murray                      West Haven  CT         96    52   M       8 50-59                 25:34      8:15/M
     48    Nicolette Jacome                  West Haven  CT         73    25   F       6 20-29                 25:53      8:21/M
     49    Michelle Cotton                   Milford  CT            24    40   F       4 40-49                 25:53      8:21/M
     50    Joseph Marini                     Stratford  CT          35    49   M       7 40-49                 25:53      8:21/M
     51    Sheri Gillis Fonderburk           Millstone Township    191    40   F       5 40-49                 25:56      8:22/M
     52    Meredith Powers                   Stratford  CT         223    40   F       6 40-49                 25:56      8:22/M
     53    Tia Berretta                      West Haven  CT        123    24   F       7 20-29                 25:58      8:23/M
     54    Joe Duffy                         Stratford  CT         140    29   M       7 20-29                 25:59      8:23/M
     55    Scott Silver                      Hartford  CT          208    47   M       8 40-49                 26:01      8:24/M
     56    Beth Peterson                     West Haven  CT        173    50   F       2 50-59                 26:04      8:25/M
     57    Michael Condon                    New Haven  CT         158    29   M       8 20-29                 26:04      8:25/M
     58    Mary McNeil                       Shelton  CT           128    14   F       3  1-19                 26:07      8:25/M
     59    Domenico Varriale                 East Haven  CT        153    64   M       5 60-69                 26:10      8:26/M
     60    Paula Warncke                     Bethany  CT            78    27   F       8 20-29                 26:10      8:26/M
     61    Justin Grande                     Orange  CT            215    41   M       9 40-49                 26:11      8:27/M
     62    Kelly Sullivan                    West Haven  CT         22    17   F       4  1-19                 26:15      8:28/M
     63    Tiana Dyson                       West Haven  CT         93    16   F       5  1-19                 26:17      8:29/M
     64    Erin O'Grady                      Milford  CT           143    33   F       2 30-39                 26:27      8:32/M
     65    Stephanie Whittemore              Weatogue  CT          114    24   F       9 20-29                 26:27      8:32/M
     66    Daryn Rush                        Weatogue  CT          115    28   M       9 20-29                 26:28      8:32/M
     67    Dionna Kasper                     New Haven  CT         157    28   F      10 20-29                 26:29      8:33/M
     68     Melissa Healy                    Oakville  CT          195    25   F      11 20-29                 26:36      8:35/M
     69    Stephen Whittemore                Weatogue  CT          113    56   M       9 50-59                 26:40      8:36/M
     70    Sarah Massey                      Hamden  CT            100    25   F      12 20-29                 26:45      8:38/M
     71    Nik Razali                        West Haven  CT        175    39   M       6 30-39                 26:49      8:39/M
     72    Lynne McLeer                      Glenmont  NY          119    52   F       3 50-59                 26:51      8:40/M
     73    Bridget Laske                     Branford  CT          199    22   F      13 20-29                 26:59      8:42/M
     74    Rocco Guerrera                    Waterbury  CT         178    65   M       6 60-69                 27:00      8:43/M
     75    Kristen Vacome                    West Haven  CT        206    20   F      14 20-29                 27:02      8:43/M
     76    Jillian McNeil                    Shelton  CT           129    11   F       6  1-19                 27:08      8:45/M
     77    David Shapiro                     Stamford  CT           98    66   M       7 60-69                 27:09      8:45/M
     78    Madelyn Deleeuw                   West Haven  CT         51    27   F      15 20-29                 27:18      8:48/M
     79    Emily McNeil                      Shelton  CT           127    19   F       7  1-19                 27:21      8:49/M
     80    Matthew Gregory                   North Haven  CT        30    42   M      10 40-49                 27:25      8:51/M
     81    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT         145    44   M      11 40-49                 27:36      8:54/M
     82    Kalyssa Muniz                     Bristol  CT           186    12   F       8  1-19                 27:38      8:55/M
     83    Jorge Solveira                    West Haven  CT         34    42   M      12 40-49                 27:40      8:55/M
     84    Paula Hough                       Latham  NY             55    44   F       7 40-49                 27:45      8:57/M
     85    Roberto Padua                     Waterbury  CT         141    59   M      10 50-59                 27:45      8:57/M
     86    Laurie Von Schmidt                New Hartford  CT      197    53   F       4 50-59                 27:58      9:01/M
     87    Elliot Terek                      Fairfield  CT         107    25   M      10 20-29                 28:22      9:09/M
     88    Kayla O'Connell                   Milford  CT           106    24   F      16 20-29                 28:22      9:09/M
     89    Jessica Erickson                  West Haven  CT         90    25   F      17 20-29                 28:33      9:13/M
     90    Geoff Etherington                 Killingworth  CT      234    85   M       1 70-99                 28:48      9:17/M
     91    Larry Langello                    Orange  CT             94    57   M      11 50-59                 28:54      9:19/M
     92    Deborah McNeil                    Shelton  CT           126    46   F       8 40-49                 29:27      9:30/M
     93    Marc Goldberg                     Hamden  CT            105    48   M      13 40-49                 29:33      9:32/M
     94    Terry Camputaro                   Woodbury  CT           70    49   F       9 40-49                 29:47      9:36/M
     95    Kyle Grande                       Orange  CT            218    9    M       5  1-19                 29:51      9:38/M
     96    James Hough                       Albany  NY             62    11   M       6  1-19                 29:52      9:38/M
     97    Delia Congram                     West Haven  CT        132    47   F      10 40-49                 30:00      9:41/M
     98    Payton Grande                     Orange  CT            216    14   F       9  1-19                 30:05      9:42/M
     99    Jennifer Colby                    Wakefield  MA          12    43   F      11 40-49                 30:18      9:46/M
    100    Melissa Beattie                   Fairfield  CT         110    30   F       3 30-39                 30:20      9:47/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Michael Hough                     Albany  NY             61    49   M      14 40-49                 30:29      9:50/M
    102    Scott MacHado                     West Haven  CT        204    50   M      12 50-59                 30:32      9:51/M
    103    Taylor Scranton                   West Haven  CT         97    26   F      18 20-29                 30:40      9:54/M
    104    Kelly Miyaki                      Trumbull  CT           75    52   F       5 50-59                 30:59     10:00/M
    105    Paul Deluca                       Branford  CT          229    40   M      15 40-49                 31:02     10:01/M
    106    Jose Espinosa                     Ansonia  CT           170    61   M       8 60-69                 31:24     10:08/M
    107    Kathleen Kearney                  Meriden  CT            15    24   F      19 20-29                 31:30     10:10/M
    108    Marianne Wilson                   Kolismo  IN            63    55   F       6 50-59                 31:32     10:10/M
    109    Richard Fidler                    West Haven  CT          7    67   M       9 60-69                 31:35     10:11/M
    110    Jennifer Casceillo                Seymour  CT           131    32   F       4 30-39                 31:41     10:13/M
    111    David Young                       Hollis  NH             88    44   M      16 40-49                 31:45     10:15/M
    112    Amy Young                         Hollis  CT            240    45   F      12 40-49                 31:50     10:16/M
    113    Christina Gelb                    Milford  CT           214    50   F       7 50-59                 32:21     10:26/M
    114    Katie Olejniczak                  New Milford  CT       174    26   F      20 20-29                 32:33     10:30/M
    115    William Beattie                   Fairfield  CT         108    26   M      11 20-29                 32:47     10:35/M
    116    Renee Wright                      Bridgeport  CT        121    38   F       5 30-39                 33:01     10:39/M
    117    Susan Saunders                    Wolcott  CT            13    57   F       8 50-59                 33:09     10:42/M
    118    Shawn Tanner                      Trumbull  CT           79    37   M       7 30-39                 33:17     10:44/M
    119    Melissa Di Lauro                  Milford  CT           219    42   F      13 40-49                 33:30     10:48/M
    120    Kelly Simoneau                    Sandy Hook  CT         52    28   F      21 20-29                 33:43     10:53/M
    121    Jennifer Gerometta                Norwalk  CT            65    42   F      14 40-49                 33:51     10:55/M
    122    Erica Bartol                      Bridgeport  CT        156    33   F       6 30-39                 34:01     10:58/M
    123    Kira Pavlik                       Middletown  CT        161    27   F      22 20-29                 34:03     10:59/M
    124    Kim Sforza                        Watertown  CT          82    30   F       7 30-39                 34:05     11:00/M
    125    Becky Rondeau                     Putnam  CT             77    35   F       8 30-39                 34:20     11:05/M
    126    Barrett True                      Windsor  CT            19    77   M       2 70-99                 34:25     11:06/M
    127    Beth Carreira                     Naugatuck  CT         144    57   F       9 50-59                 34:32     11:08/M
    128    Luther Miller                     Cheshire  CT          112    55   M      13 50-59                 34:42     11:12/M
    129    Tamara Mohan                      Torrington  CT        152    46   F      15 40-49                 34:53     11:15/M
    130    Martha-Anne Noonan                Meridan  CT           117    32   F       9 30-39                 34:57     11:16/M
    131    Brendan Noonan                    Meridan  CT           116    36   M       8 30-39                 34:58     11:17/M
    132    Jennifer Singer                   Newtown  CT            43    43   F      16 40-49                 34:59     11:17/M
    133    Brian Singer                      Newtown  CT            44    46   M      17 40-49                 34:59     11:17/M
    134    William Gagnon                    Old Saybrook  CT       41    78   M       3 70-99                 35:06     11:19/M
    135    Maria Hernandez                   Meriden  CT           104    38   F      10 30-39                 35:23     11:25/M
    136    Alexander Metro                   New Haven  CT          58    73   M       4 70-99                 35:50     11:34/M
    137    James Beningo                     Milford  CT           184    44   M      18 40-49                 35:50     11:34/M
    138    Lorieann Pellegrino               East Haven  CT        154    59   F      10 50-59                 35:59     11:36/M
    139    Michele Pepe                      Bethany  CT            49    46   F      17 40-49                 36:12     11:41/M
    140    Audrey Petschek                   Newtown  CT           224    50   F      11 50-59                 36:41     11:50/M
    141    Liza Joyner                       West Haven  CT         92    41   F      18 40-49                 36:42     11:50/M
    142    Heather Joslin                    Stamford  CT          130    36   F      11 30-39                 36:43     11:51/M
    143    John Danehy                       New Haven  CT         133    47   M      19 40-49                 37:04     11:57/M
    144    Jim Stevens                       Trumbull  CT          207    82   M       5 70-99                 37:42     12:10/M
    145    Christine Figueroa                Derby  CT              37    33   F      12 30-39                 37:43     12:10/M
    146    Jill Pellettlevine                New Haven  CT          95    50   F      12 50-59                 37:44     12:10/M
    147    Deborah Young                     Trumbull  CT          213    47   F      19 40-49                 38:10     12:19/M
    148    Christina Caputo                  Hamden  CT             59    24   F      23 20-29                 38:50     12:32/M
    149    Olivia Palmer                     New Haven  CT          46    24   F      24 20-29                 38:51     12:32/M
    150    Cheryle Pacapelli                 Meriden  CT            60    54   F      13 50-59                 38:54     12:33/M
    151    Ed Perkowski                      Stratford  CT         171    60   M      10 60-69                 38:55     12:33/M
    152    Participant   236                                       236     0   M       1  0- 0                 39:19     12:41/M
    153    Oscar Suarez                      Hamden  CT             85    33   M       9 30-39                 39:20     12:41/M
    154    Carl Sylvester                    Shelton  CT           172    81   M       6 70-99                 40:42     13:08/M
    155    Dominic Cotton                    Milford  CT           162    46   M      20 40-49                 41:04     13:15/M
    156    Deborah Hallowell                 Windsor  CT           187    47   F      20 40-49                 41:07     13:16/M
    157    Fernanda Clariana                 West Haven  CT        139    46   F      21 40-49                 41:25     13:22/M
    158    Jill Tanner                       Trumbull  CT           80    34   F      13 30-39                 41:58     13:32/M
    159    Jane Tanella                      Madison  CT           176    64   F       1 60-69                 42:16     13:38/M
    160    Natalie Hartzenberg               New Haven  CT           2    36   F      14 30-39                 42:37     13:45/M
    161    Vinnie Bartoletti                 Southington  CT       194    26   M      12 20-29                 42:39     13:45/M
    162    Richard Sudac                     East Haven  CT        159    52   M      14 50-59                 42:52     13:50/M
    163    Patricia Prest                    Shelton  CT             5    59   F      14 50-59                 43:18     13:58/M
    164    Heather Healy                     Southington  CT       193    29   F      25 20-29                 43:33     14:03/M
    165    Joseph Massey                     Hamden  CT            101    25   M      13 20-29                 43:37     14:04/M
    166    Pat Wrigley                       West Haven  CT        122    62   F       2 60-69                 43:45     14:07/M
    167    Nad Kattan                        New Haven  CT          81    28   F      26 20-29                 44:09     14:15/M
    168    Mike McDonough                    Berlin  CT             28    43   M      21 40-49                 44:12     14:15/M
    169    Lori Sando                        Milford  CT           220    61   F       3 60-69                 44:18     14:17/M
    170    Deena Tampi                       Cheshire  CT           32    39   F      15 30-39                 44:26     14:20/M
    171    Jennifer Caruso                   Hamden  CT             84    35   F      16 30-39                 44:45     14:26/M
    172    Isabella Caruso                   Pelham  NY            227    8    F      10  1-19                 44:49     14:27/M
    173    Lauren Paone                      West Haven  CT        203    35   F      17 30-39                 45:34     14:42/M
    174    Meagan Golde                      West Haven  CT        202    35   F      18 30-39                 45:34     14:42/M
    175    Amy Mapes                         Milford  CT           217    39   F      19 30-39                 46:06     14:52/M
    176    Robyn Buccere                                           232    43   F      22 40-49                 47:00     15:10/M
    177    Jillian Woychowski                West Haven  CT         21    34   F      20 30-39                 47:40     15:23/M
    178    Christopher Caruso                Pelham  NY            226    39   M      10 30-39                 47:43     15:24/M
    179    Cate Peterson                     Watertown  CT         212    47   F      23 40-49                 47:49     15:25/M
    180    Patricia Altermatt                Branford  CT          239    53   F      15 50-59                 47:50     15:26/M
    181    Sandra Wilson                     New Haven  CT          64    46   F      24 40-49                 48:17     15:35/M
    182    Sandra Miller                     Cheshire              201    54   F      16 50-59                 48:27     15:38/M
    183    Karen Gardinier                   Meriden  CT            45    54   F      17 50-59                 48:34     15:40/M
    184    Sherri Tessitore                  Orange  CT            137    44   F      25 40-49                 49:36     16:00/M
    185    Kathleen Lovanio                  Orange  CT            138    65   F       4 60-69                 49:36     16:00/M
    186    Meryl Silver                      West Haven  CT        209    72   F       1 70-99                 50:13     16:12/M
    187    David Silver                      West Haven  CT        210    79   M       7 70-99                 50:13     16:12/M
    188    Herman Bershtein                  Hamden  CT             87    88   M       8 70-99                 50:46     16:23/M
    189    Dee Cuccaro                       Bridgeport  CT          4    54   F      18 50-59                 52:04     16:48/M
    190    Kristin Digiovanni                Ansonia  CT            83    39   F      21 30-39                 52:45     17:01/M
    191    Jay Kearney                       Meriden  CT            17    55   M      15 50-59                 53:00     17:06/M
    192    Colleen Denitto                   Bridgeport  CT         10    37   F      22 30-39                 54:17     17:31/M
    193    Michael Stalpinski                Bridgeport  CT         11    33   M      11 30-39                 54:18     17:31/M
    194    Henry Lepri                       Shelton  CT            39    67   M      11 60-69                 55:10     17:48/M
    195    Clara Schultz-Lepri               Shelton  CT            40    55   F      19 50-59                 55:12     17:48/M
    196    Natasha Arrington                 Bridgeport  CT         26    27   F      27 20-29                 58:21     18:49/M
    197    James Arrington                   Bridgeport  CT         27    28   M      14 20-29                 58:21     18:49/M
    198    Sarah Laub                        West Hartford  CT     135    47   F      26 40-49                 58:38     18:55/M
    199    Donna Kearney                     Meriden  CT            16    52   F      20 50-59               1:00:41     19:35/M
    200    Paul Beattie                      Fairfield  CT         192    55   F      21 50-59               1:00:41     19:35/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Frank De Nitto                    Shelton  CT           230    63   M      12 60-69               1:06:14     21:22/M
    202    Deborah McKane                    Stratford  CT           9    48   F      27 40-49               1:07:32     21:47/M
    203    James McKane                      Stratford  CT           8    56   M      16 50-59               1:07:32     21:47/M
    204    Ed Amato                          West Haven  CT        244    56   M      17 50-59               1:07:32     21:47/M
    205    Dian Amato                        West Haven  CT        245    54   F      22 50-59               1:07:48     21:52/M
    206    Gina Amato                        West Haven  CT        246    26   F      28 20-29               1:07:48     21:52/M
    207    Doug Onderko                      New Milford  CT        69    63   M      13 60-69               1:10:04     22:36/M
    208    Timothy Onderko                   Hamden  CT             67    34   M      12 30-39               1:11:14     22:59/M
    209    Jennifer Buchanon                 Hamden  CT             68    31   F      23 30-39               1:11:15     22:59/M
    210    Don Caruso                        Southington  CT        72    66   M      14 60-69               1:11:16     22:59/M
    211    Pat Caruso                        Southington  CT        71    64   F       5 60-69               1:11:17     23:00/M
    212    Caroline Oram                     West Haven  CT        243    32   F      24 30-39               1:27:05     28:05/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Race

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 146 18 8 19:21 6:15/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Mac Gregor Stamford CT 183 27 1 17:23 5:36/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa MacLachlan Branford CT 120 19 16 20:53 6:44/M
2 Rachel Doran Milford CT 150 19 39 24:26 7:53/M
3 Mary McNeil Shelton CT 128 14 58 26:07 8:25/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lawrence McGill Jr New Haven CT 109 19 4 18:30 5:58/M
2 Mark Hough Latham NY 57 16 14 20:48 6:43/M
3 Stephen Fengler Wallingford CT 147 14 18 21:24 6:54/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carrie Bova Wallingford CT 91 27 9 19:29 6:17/M
2 Cassie Gilden Milford CT 182 20 15 20:51 6:44/M
3 Laura Hough Latham NY 56 20 27 22:59 7:25/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Keefe Branford CT 198 25 6 19:04 6:09/M
2 Anthony Chowanec Bridgeport CT 151 27 10 20:06 6:29/M
3 Mark Berretta West Haven CT 124 20 13 20:35 6:38/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kirsten Wilkins Milford CT 148 39 36 23:58 7:44/M
2 Erin O'Grady Milford CT 143 33 64 26:27 8:32/M
3 Melissa Beattie Fairfield CT 110 30 100 30:20 9:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shea Shapiro Fairfield CT 231 31 7 19:13 6:12/M
2 Tyson Kaczmarek West Haven CT 102 34 17 20:57 6:45/M
3 Mark Oldham New Haven CT 125 30 21 21:47 7:02/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcy Withington Old Lyme CT 225 44 19 21:28 6:55/M
2 Martha Peck Redondo Beach CA 180 40 20 21:40 6:59/M
3 Daria Vander Veer Middlefield CT 185 47 31 23:36 7:37/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Townsend Woodbridge CT 235 42 2 17:52 5:46/M
2 Andrew Cleary Irvington NY 181 44 3 18:04 5:50/M
3 Doug Hough Latham NY 54 47 5 18:33 5:59/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Pedro Northford CT 155 51 44 25:25 8:12/M
2 Beth Peterson West Haven CT 173 50 56 26:04 8:25/M
3 Lynne McLeer Glenmont NY 119 52 72 26:51 8:40/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martin Espino Trumbull CT 200 54 11 20:09 6:30/M
2 Robert Gallace Southport CT 188 51 12 20:10 6:30/M
3 Del Toreno Trumbull CT 177 52 23 22:36 7:17/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jane Tanella Madison CT 176 64 159 42:16 13:38/M
2 Pat Wrigley West Haven CT 122 62 166 43:45 14:07/M
3 Lori Sando Milford CT 220 61 169 44:18 14:17/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ken Conforto Essex CT 189 67 35 23:56 7:43/M
2 Louis Trevisan Milford CT 149 64 40 24:30 7:54/M
3 Michael O'Grady Milford CT 142 61 42 24:48 8:00/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meryl Silver West Haven CT 209 72 186 50:13 16:12/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Geoff Etherington Killingworth CT 234 85 90 28:48 9:17/M
2 Barrett True Windsor CT 19 77 126 34:25 11:06/M
3 William Gagnon Old Saybrook CT 41 78 134 35:06 11:19/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com