HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Habitat Run For Home
October 10, 2015 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Jim Halley, Tallahassee, FL - 18:18
Rachel Zacharczyk, Ocean, NJ - 23:27

Overall Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
50 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Jim Halley                        Tallahassee  CT        27    36   M       1 Top Fin               18:18      5:54/M
      2    Matthew Cross                     New Canaan  CT        141    51   M       1 50-59                 19:08      6:10/M
      3    Ray Vogt                          Fairfield  CT         140    53   M       2 50-59                 19:21      6:15/M
      4    Jon Goldfarb                      Wayside  NJ            21    21   M       1 20-29                 19:33      6:18/M
      5    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        129    47   M       1 40-49                 19:36      6:19/M
      6    David Einsiedel                   East Hampton  CT      123    20   M       2 20-29                 19:36      6:19/M
      7    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        118    38   M       1 30-39                 20:17      6:33/M
      8    Nick Caisse                       Waterbury  CT           9    35   M       2 30-39                 20:29      6:36/M
      9    Ian Parmiter                      Fairfield  CT         117    57   M       3 50-59                 20:42      6:41/M
     10    Msrtin Espino                                            92    55   M       4 50-59                 20:49      6:43/M
     11    Paul Moriber                      Shelton  CT           134    59   M       5 50-59                 20:54      6:45/M
     12    Carrington Russell                Bridgeport  CT        143    43   M       2 40-49                 21:06      6:48/M
     13    Larry Inge                        New Haven  CT         119    67   M       1 60-69                 21:44      7:01/M
     14    Del Toreno                        Trumbull  CT          114    53   M       6 50-59                 21:54      7:04/M
     15    Victor Perez-Falcon               Bridgeport  CT         52    34   M       3 30-39                 22:27      7:15/M
     16    Peter Vilenski                    Fairfield  CT          73    13   M       1 13-19                 22:32      7:16/M
     17    Dylan Meyers                      Fairfield  CT          41     9   M       1  1-12                 22:40      7:19/M
     18    Juan Zahuantitla                  Bridgeport  CT        137    34   M       4 30-39                 22:52      7:23/M
     19    Robert Eterno                     Milford  CT           125    60   M       2 60-69                 22:53      7:23/M
     20    Paul Butcher                      Bridgeport  CT          8    53   M       7 50-59                 23:15      7:30/M
     21    Rachel Zacharczyk                 Ocean  NJ              75    19   F       1 Top Fin               23:27      7:34/M
     22    Kristin Halley                    Tallahassee  FL        28    34   F       1 30-39                 23:44      7:39/M
     23    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT         116    62   M       3 60-69                 23:59      7:44/M
     24    Leslie Meyers                     Fairfield  CT          40    42   F       1 40-49                 24:06      7:46/M
     25    Joe Lee                                                  88         M       1  0- 0                 24:29      7:54/M
     26    David Short                       Darien  CT            135    54   M       8 50-59                 24:31      7:55/M
     27    Brian Walker                      Monroe  CT            120    62   M       4 60-69                 24:47      8:00/M
     28    Stephanie Einstedel               Andover  CT           122    47   F       2 40-49                 24:53      8:02/M
     29    Richard Kurtzman                  Norwalk  CT           111    63   M       5 60-69                 24:56      8:03/M
     30    Salomon Villagomez                Stratford             108    48   M       3 40-49                 25:07      8:06/M
     31    Meredith Powers                                          90         F       1  0- 0                 25:31      8:14/M
     32    Kyle Sewell                                              97         M       2  0- 0                 25:32      8:14/M
     33    Sean Cronan                                             100    20   M       3 20-29                 25:43      8:18/M
     34    Kevin Rivera                                             93         M       3  0- 0                 25:54      8:21/M
     35    Carey Jaffee                      Ridgefield  CT         30    61   M       6 60-69                 26:02      8:24/M
     36    David Shapiro                     Stamford  CT           65    67   M       7 60-69                 27:03      8:44/M
     37    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          22    63   F       1 60-69                 27:08      8:45/M
     38    Tracy Parkin                      Monroe  CT            130    47   F       3 40-49                 27:16      8:48/M
     39    Robert Stiller                    Trumbull  CT          127    62   M       8 60-69                 27:37      8:55/M
     40    John Falcone                      Danbury  CT            16    19   M       2 13-19                 27:42      8:56/M
     41    Mike Pisani                       Stratford  CT          80    72   M       1 70-79                 28:08      9:05/M
     42    Rich Zuvich                       Danbury  CT           115    61   M       9 60-69                 28:12      9:06/M
     43    Lucy Torres                       Uniondale  NY          69    18   F       1 13-19                 28:16      9:07/M
     44    Kathi Strack                      Monroe  CT             67    56   F       1 50-59                 28:21      9:09/M
     45    Jennifer Vilenski                 Fairfield  CT          72    45   F       4 40-49                 28:40      9:15/M
     46    Elizabeth Velazquez               Bridgeport  CT        138    28   F       1 20-29                 29:00      9:21/M
     47    John Gibbons                      Old Greenwich  CT     107    73   M       2 70-79                 29:09      9:24/M
     48    Marc Goldberg                     Hamden  CT             20    50   M       9 50-59                 29:14      9:26/M
     49    Shelley Opalski                   Middletown  CT         50    50   F       2 50-59                 29:38      9:34/M
     50    Chris Strack                      Monroe  CT             66    53   M      10 50-59                 29:50      9:37/M
     51    Debb Bashar                                              99     0   F       2  0- 0                 30:18      9:46/M
     52    Donna Cramond                     Monroe  CT             81    66   F       2 60-69                 30:23      9:48/M
     53    Sherri Luba                       Shelton  CT            38    40   F       5 40-49                 30:24      9:48/M
     54    Bernadette Hamad                  Southbury  CT         131    58   F       3 50-59                 30:36      9:52/M
     55    Ronald Morgan                     Stratford  CT          47    37   M       5 30-39                 30:47      9:56/M
     56    David Adams                       New Haven  CT         121    76   M       3 70-79                 30:52      9:57/M
     57    Daphne Dixon                                             84         F       3  0- 0                 30:56      9:59/M
     58    Steve Di Costanzo                 Bridgeport  CT        146    55   M      11 50-59                 31:08     10:03/M
     59    Bruce Berzin                      Cambridge  MA           5    67   M      10 60-69                 31:11     10:04/M
     60    Colin Healy                       Stratford  CT          29    66   M      11 60-69                 31:36     10:12/M
     61    Lizi Cullen                       Norwalk  CT            11    24   F       2 20-29                 32:09     10:22/M
     62    Susan Desrosiers                  Trumbull  CT           13    63   F       3 60-69                 32:10     10:23/M
     63    Laura Bowles                      Bridgeport  CT          6    29   F       3 20-29                 32:20     10:26/M
     64    Maureen Kane                      Fairfield  CT          32    33   F       2 30-39                 32:34     10:30/M
     65    Diane Di Costanzo                 Bridgeport  CT        144    56   F       4 50-59                 33:00     10:39/M
     66    Laura Backus                      Bridgeport  CT          2    19   F       2 13-19                 33:30     10:48/M
     67    Karen Petrok                      Waterbury  CT         124    53   M      12 50-59                 33:31     10:49/M
     68    Renee Wright                      Bridgeport  CT        133    40   F       6 40-49                 33:48     10:54/M
     69    Bill Jeffries                     Bridgeport  CT         31    55   M      13 50-59                 34:13     11:02/M
     70    Christina Napychank               Derby  CT              48    39   F       3 30-39                 34:48     11:14/M
     71    Joseph Pohl                       Norwalk  CT            60    14   M       3 13-19                 34:53     11:15/M
     72    Brandon Faunce                                           85         M       4  0- 0                 35:35     11:29/M
     73    Savotta Kanha                     Bridgeport  CT        139    37   F       4 30-39                 36:03     11:38/M
     74    John Daponte                      Stratford  CT          12    67   M      12 60-69                 36:03     11:38/M
     75    Erica Ruggiero                                           94         F       4  0- 0                 36:18     11:43/M
     76    Elizabeth Hackley                 Branford  CT           25    29   F       4 20-29                 36:28     11:46/M
     77    Stacie Mookas                     Bridgeport  CT         46    52   F       5 50-59                 36:31     11:47/M
     78    Meredith Pollard                  Danbury  CT            62    38   F       5 30-39                 37:22     12:03/M
     79    Joey Palmer                       Fairfield, Ct  CT      51    29   M       4 20-29                 37:43     12:10/M
     80    Joshua Zepeda                     Bridgeport  CT        113    13   M       4 13-19                 38:10     12:19/M
     81    Victoria Faunce                                          86         F       5  0- 0                 38:12     12:19/M
     82    Derrcik Faucne                                          102    0    M       5  0- 0                 38:13     12:20/M
     83    Steven Carr                                              82         M       6  0- 0                 38:48     12:31/M
     84    Jennifer Pohl                     Norwalk  CT            59    16   F       3 13-19                 39:18     12:41/M
     85    Jim Stevens                       Trumbul  CT           136    83   M       1 80-89                 40:24     13:02/M
     86    Eric Nordin                       Danbury  CT            49    48   M       4 40-49                 40:25     13:02/M
     87    Lucy Peto                         Norwalk  CT            53    52   F       6 50-59                 40:54     13:12/M
     88    Patricia Axtmayer                 Wallingford  CT         1    64   F       4 60-69                 41:35     13:25/M
     89    Robert Pohl                       Norwalk  CT            57    46   M       5 40-49                 43:31     14:02/M
     90    Ruth Salas                        Norwalk  CT            63    37   F       6 30-39                 43:33     14:03/M
     91    Joanna Lipper                     Norwalk  CT            36    49   F       7 40-49                 43:33     14:03/M
     92    Melissa Pierce                    Orange  CT             56    35   F       7 30-39                 43:55     14:10/M
     93    Connie Wilson Puglia              New Haven  CT          74    49   F       8 40-49                 44:19     14:18/M
     94    Jennifer Bailey                   Trumbull  CT            3    41   F       9 40-49                 44:19     14:18/M
     95    Jacques Charles                                         104    0    M       7  0- 0                 44:36     14:23/M
     96    Dr Rb Taylor                                             96    85   M       2 80-89                 45:13     14:35/M
     97    Chris Segurra                                           110    20   M       5 20-29                 47:38     15:22/M
     98    Cindy Merino                                            109    21   F       5 20-29                 47:38     15:22/M
     99    Colette Rossignol                 Bridgeport  CT        145    50   F       7 50-59                 50:32     16:18/M
    100    Herman Bershein                   Hamden  CT            103    90   M       1 90-99                 50:59     16:27/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Constance Lord                    Stamford  CT           37    71   F       1 70-79                 51:20     16:34/M
    102    Sheryl Pohl                       Norwalk  CT            58    46   F      10 40-49                 51:21     16:34/M
    103    Amy Lee                           Norwalk  CT            35    34   F       8 30-39                 51:23     16:35/M
    104    Noelle Hallahan                   Norwalk  CT            26    46   F      11 40-49                 51:23     16:35/M
    105    Allison Becker                    Shelton  CT             4    55   F       8 50-59                 54:11     17:29/M
    106    Amy Gillis                        Southport  CT          87         F       6  0- 0                 54:14     17:30/M
    107    Gayelynne Eschert                 Stratford             126    69   F       5 60-69                 54:28     17:34/M
    108    Jackie Leach                      Norwalk  CT            34    48   F      12 40-49                 54:38     17:37/M
    109    David Dubinsky                    Fairfield  CT         128    59   M      14 50-59                 54:38     17:37/M
    110    Angela Capinera                   Stratford             132    38   F       9 30-39                 54:39     17:38/M
    111    Sara Pflueger                     Trumbull  CT           55    51   F       9 50-59                 54:40     17:38/M
    112    Lisa Tuliano                      Stratford  CT          70    43   F      13 40-49               1:03:03     20:20/M
    113    Sonia Torcello                    Norwalk  CT            68    41   F      14 40-49               1:03:40     20:32/M
    114    Eva Madera                        Norwalk  CT            39    40   F      15 40-49               1:03:40     20:32/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: Top Finishers 0- 0 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K Run

Top

Female Open Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Zacharczyk Ocean NJ 75 19 21 23:27 7:34/M
Top

Male Open Winner

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Halley Tallahassee CT 27 36 1 18:18 5:54/M
Top

Men 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dylan Meyers Fairfield CT 41 9 17 22:40 7:19/M
Top

Women 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucy Torres Uniondale NY 69 18 43 28:16 9:07/M
2 Laura Backus Bridgeport CT 2 19 66 33:30 10:48/M
3 Jennifer Pohl Norwalk CT 59 16 84 39:18 12:41/M
Top

Men 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Vilenski Fairfield CT 73 13 16 22:32 7:16/M
2 John Falcone Danbury CT 16 19 40 27:42 8:56/M
3 Joseph Pohl Norwalk CT 60 14 71 34:53 11:15/M
Top

Women 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Velazquez Bridgeport CT 138 28 46 29:00 9:21/M
2 Lizi Cullen Norwalk CT 11 24 61 32:09 10:22/M
3 Laura Bowles Bridgeport CT 6 29 63 32:20 10:26/M
Top

Men 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Goldfarb Wayside NJ 21 21 4 19:33 6:18/M
2 David Einsiedel East Hampton CT 123 20 6 19:36 6:19/M
3 Sean Cronan 100 20 33 25:43 8:18/M
Top

Women 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Halley Tallahassee FL 28 34 22 23:44 7:39/M
2 Maureen Kane Fairfield CT 32 33 64 32:34 10:30/M
3 Christina Napychank Derby CT 48 39 70 34:48 11:14/M
Top

Men 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jorge Mendoza Bridgeport CT 118 38 7 20:17 6:33/M
2 Nick Caisse Waterbury CT 9 35 8 20:29 6:36/M
3 Victor Perez-Falcon Bridgeport CT 52 34 15 22:27 7:15/M
Top

Women 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Meyers Fairfield CT 40 42 24 24:06 7:46/M
2 Stephanie Einstedel Andover CT 122 47 28 24:53 8:02/M
3 Tracy Parkin Monroe CT 130 47 38 27:16 8:48/M
Top

Men 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wesley Oliveira Bridgeport CT 129 47 5 19:36 6:19/M
2 Carrington Russell Bridgeport CT 143 43 12 21:06 6:48/M
3 Salomon Villagomez Stratford 108 48 30 25:07 8:06/M
Top

Women 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathi Strack Monroe CT 67 56 44 28:21 9:09/M
2 Shelley Opalski Middletown CT 50 50 49 29:38 9:34/M
3 Bernadette Hamad Southbury CT 131 58 54 30:36 9:52/M
Top

Men 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Cross New Canaan CT 141 51 2 19:08 6:10/M
2 Ray Vogt Fairfield CT 140 53 3 19:21 6:15/M
3 Ian Parmiter Fairfield CT 117 57 9 20:42 6:41/M
Top

Women 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Goldstein Fairfield CT 22 63 37 27:08 8:45/M
2 Donna Cramond Monroe CT 81 66 52 30:23 9:48/M
3 Susan Desrosiers Trumbull CT 13 63 62 32:10 10:23/M
Top

Men 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Inge New Haven CT 119 67 13 21:44 7:01/M
2 Robert Eterno Milford CT 125 60 19 22:53 7:23/M
3 Matti Rinta-Tuuri Fairfield CT 116 62 23 23:59 7:44/M
Top

Women 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Constance Lord Stamford CT 37 71 101 51:20 16:34/M
Top

Men 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Pisani Stratford CT 80 72 41 28:08 9:05/M
2 John Gibbons Old Greenwich CT 107 73 47 29:09 9:24/M
3 David Adams New Haven CT 121 76 56 30:52 9:57/M
Top

Male 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Stevens Trumbul CT 136 83 85 40:24 13:02/M
2 Dr Rb Taylor 96 85 96 45:13 14:35/M
Top

Male 90 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Bershein Hamden CT 103 90 100 50:59 16:27/M

 

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com