HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Fool's Race For DARE
April 4, 2015 - 5K
Easton, CT

OVERALL WINNERS

Michael Bortolot, Redding, CT - 17:15
Hannah Ceva, Easton, CT - 21:14

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Staples
Elementary
WEATHER
50 Degrees
Sun/WIND!

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Michael Bortolot                  Redding  CT           188    16   M       1 Top Fin               17:15      5:34/M
      2    Ben Ruffing                       Redding  CT           203    15   M       1 13-20                 17:32      5:39/M
      3    Max Triano                        Easton  CT             67    15   M       2 13-20                 18:34      5:59/M
      4    Don Gustavson                     Easton  CT             89    40   M       1 40-49                 18:48      6:04/M
      5    Jorge Lopes                       Milford  CT           194    32   M       1 30-39                 19:31      6:18/M
      6    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        144    48   M       2 40-49                 19:36      6:19/M
      7    Jason Rotenberg                   Ridgefield  CT        223    39   M       2 30-39                 19:42      6:21/M
      8    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        222    47   M       3 40-49                 19:56      6:26/M
      9    Nic Dacey                         Easton  CT            199    26   M       1 21-29                 20:12      6:31/M
     10    Tim Tamallanca                    Easton  CT             86    16   M       3 13-20                 20:22      6:34/M
     11    Don Ross                          New Canaan  CT        212    51   M       1 50-59                 20:45      6:42/M
     12    Scott Hugo                        Easton  CT             45    43   M       4 40-49                 21:02      6:47/M
     13    Alexander Dacey                   Easton  CT            200    29   M       2 21-29                 21:10      6:50/M
     14    Hannah Ceva                       Easton  CT             49    14   F       1 Top Fin               21:14      6:51/M
     15    Josh Blanchfield                  Fairfield  CT          68    35   M       3 30-39                 21:15      6:51/M
     16    Jonathan Lam                      Easton  CT             60    14   M       4 13-20                 21:18      6:52/M
     17    Tim Looney                        Wilton  CT            209    49   M       5 40-49                 21:28      6:55/M
     18    Glen Fergason                     New Milford  CT       182    41   M       6 40-49                 21:29      6:56/M
     19    Michael Licamele                  Easton  CT            121    49   M       7 40-49                 21:42      7:00/M
     20    Jack Baer                         Easton  CT            167    9    M       1  2-12                 21:48      7:02/M
     21    Mary Moule                        New York  NY          191    45   F       1 40-49                 21:49      7:02/M
     22    Melissa Chamberlin                Trumbull  CT          217    35   F       1 30-39                 21:49      7:02/M
     23    James Siburn                      Redding  CT           156    16   M       5 13-20                 21:53      7:04/M
     24    Kendrick Langenbach               Yarmouth  ME          181    13   M       6 13-20                 22:05      7:07/M
     25    Dana Ceva                         Easton  CT             48    18   F       1 13-20                 22:09      7:09/M
     26    Jeff Falberg                      Bridgeport  CT         91    50   M       2 50-59                 22:23      7:13/M
     27    Gregory Woods                     New York  NY          192    45   M       8 40-49                 22:41      7:19/M
     28    Paul Baldini                      North Haven  CT       159    43   M       9 40-49                 22:45      7:20/M
     29    Steven Alix                       Easton  CT            155    17   M       7 13-20                 22:54      7:23/M
     30    Jason Viani                       Easton  CT            129    10   M       2  2-12                 23:00      7:25/M
     31    Kristin Mazzeo                    Easton  CT            117    32   F       2 30-39                 23:01      7:25/M
     32    Ryan Lutinski                     Easton  CT            130    15   M       8 13-20                 23:13      7:29/M
     33    Matthew Lundy                     Monroe  CT            175    32   M       4 30-39                 23:15      7:30/M
     34    Melissa Rotante                   Norwalk  CT           168    23   F       1 21-29                 23:40      7:38/M
     35    Robert Bottini                    Monroe  CT            105    57   M       3 50-59                 23:43      7:39/M
     36    Stephen Gardner                   New Canaan  CT         99    61   M       1 60-69                 23:52      7:42/M
     37    Amy Hugo                          Easton  CT             44    44   F       2 40-49                 23:53      7:42/M
     38    Chris Tyler                       Stratford  CT           4    50   M       4 50-59                 23:57      7:44/M
     39    Lily Tencic                       Easton  CT            233    13   F       2 13-20                 24:06      7:46/M
     40    Catarino Gonzalves                Easton  CT            206    14   F       3 13-20                 24:08      7:47/M
     41    Dan Temcic                        Easton  CT            232    11   M       3  2-12                 24:09      7:47/M
     42    Kara Brooks                       Stratford  CT          17    10   F       1  2-12                 24:11      7:48/M
     43    Chunwang Lam                      Easton  CT             58    43   M      10 40-49                 24:17      7:50/M
     44    Jack Gustavson                    Easton  CT             90     9   M       4  2-12                 24:18      7:50/M
     45    Molly Carroll                     Easton  CT             56    15   F       4 13-20                 24:23      7:52/M
     46    Martina Maroun                    Easton  CT             62    17   F       5 13-20                 24:23      7:52/M
     47    Olivia Sennett                    Redding  CT           196    19   F       6 13-20                 24:24      7:52/M
     48    Steve Coppock                     Redding  CT            96    50   M       5 50-59                 24:28      7:54/M
     49    Chris Gomglak                     Easton  CT            230    47   M      11 40-49                 24:47      8:00/M
     50    Bob Menegay                       Easton  CT            183    58   M       6 50-59                 24:54      8:02/M
     51    Marty Paglialunga                 Fairfield  CT          52    51   F       1 50-59                 24:58      8:03/M
     52    Abbie Winter                      Easton  CT             73    18   F       7 13-20                 25:08      8:06/M
     53    Kai Griffiths                     Easton  CT            164    10   M       5  2-12                 25:09      8:07/M
     54    Sean Ambrose                      Monroe  CT            221    10   M       6  2-12                 25:09      8:07/M
     55    John Capetanakis                  Easton  CT            172    51   M       7 50-59                 25:10      8:07/M
     56    Sam Capetanakis                   Easton  CT            174    13   M       9 13-20                 25:10      8:07/M
     57    Sierra Fey                        Easton  CT             72    17   F       8 13-20                 25:13      8:08/M
     58    Tess Siburn                       Redding  CT           158    16   F       9 13-20                 25:16      8:09/M
     59    Hailey Looney                     Wilton  CT            208    11   F       2  2-12                 25:22      8:11/M
     60    Cheryl Eckardt                    Stratford  CT          54    34   F       3 30-39                 25:24      8:12/M
     61    Steven Lutinski                   Easton  CT            131    49   M      12 40-49                 25:33      8:15/M
     62    Beth Natt                         Easton  CT            142    38   F       4 30-39                 25:38      8:16/M
     63    Charlotte Murphy                  Southbury  CT         160    8    F       3  2-12                 25:44      8:18/M
     64    Chris Murphy                      Southbury  CT         161    41   M      13 40-49                 25:45      8:18/M
     65    Allie Urso                        Easton  CT            234    17   F      10 13-20                 25:51      8:20/M
     66    Lisa Colberg                      Monroe  CT             40    45   F       3 40-49                 26:08      8:26/M
     67    Elizabeth West                    Newtown  CT           111    40   F       4 40-49                 26:13      8:27/M
     68    Jack Griffiths                    Easton  CT            162    11   M       7  2-12                 26:15      8:28/M
     69    Max Taylor                        Easton  CT            115     9   M       8  2-12                 26:15      8:28/M
     70    Maye Stichter                     Easton  CT            178    10   F       4  2-12                 26:17      8:29/M
     71    Sophia Petron                     Easton  CT             69    15   F      11 13-20                 26:21      8:30/M
     72    Shayne Rivard                     Easton  CT            143    17   F      12 13-20                 26:21      8:30/M
     73    Grace McKeon                      Easton  CT             53    15   F      13 13-20                 26:28      8:32/M
     74    Suzanne Ross                      New Canaan  CT        213    55   F       2 50-59                 26:29      8:33/M
     75    Patrick Sullivan                  Shelton  CT           132    32   M       5 30-39                 26:37      8:35/M
     76    Charlie Johnson                   Easton  CT            146    11   M       9  2-12                 26:43      8:37/M
     77    Pia Tomasello                     Ridgefield  CT         13    23   F       2 21-29                 26:43      8:37/M
     78    Suzanne Chiaramonte               Easton  CT            107    38   F       5 30-39                 26:43      8:37/M
     79    Paul Flaherty                     Easton  CT            214    11   M      10  2-12                 26:49      8:39/M
     80    Peter Bohlander                   Easton  CT             70    62   M       2 60-69                 26:50      8:39/M
     81    Jennifer Alix                     Easton  CT            154    15   F      14 13-20                 26:51      8:40/M
     82    Robin Damato                      Milford  CT            14    44   F       5 40-49                 26:52      8:40/M
     83    Sue Kivits                        Trumbull  CT           39    41   F       6 40-49                 27:02      8:43/M
     84    Lukas Anderson                    Easton  CT            109    14   M      10 13-20                 27:03      8:44/M
     85    Rachel Kornafel                   Easton  CT             93    33   F       6 30-39                 27:04      8:44/M
     86    Tj Baer                           Easton  CT            228    7    M      11  2-12                 27:14      8:47/M
     87    Olivia Pelzar                     Redding  CT           189    16   F      15 13-20                 27:19      8:49/M
     88    Carla Johnson                     Easton  CT            145    44   F       7 40-49                 27:24      8:50/M
     89    Sarah Witherbee                   Easton  CT             82    14   F      16 13-20                 27:30      8:52/M
     90    Scott Sennett                     Redding  CT           197    51   M       8 50-59                 27:33      8:53/M
     91    Christopher Gomglak               Easton  CT            231    13   M      11 13-20                 27:34      8:54/M
     92    Linda Goldstein                   Fairfield  CT           3    62   F       1 60-69                 27:37      8:55/M
     93    Jeff Borofsky                     Easton  CT            140    41   M      14 40-49                 27:41      8:56/M
     94    Carl Ceva                         Easton  CT             46    51   M       9 50-59                 27:45      8:57/M
     95    John Forgione                     Easton  CT            202    10   M      12  2-12                 27:49      8:58/M
     96    Maria Rodriguez                   Somerville  MA        204    27   F       3 21-29                 27:57      9:01/M
     97    Jack Kelly                        Easton  CT             23    11   M      13  2-12                 28:20      9:08/M
     98    Paige Kirby                       Redding  CT           179    19   F      17 13-20                 28:22      9:09/M
     99    Laura Glavin                      Watertown  CT         190    45   F       8 40-49                 28:24      9:10/M
    100    Nicole Lopes                      Milford  CT           193    33   F       7 30-39                 28:30      9:12/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Jeremy Hubbard                    Naugatuck  CT         133    31   M       6 30-39                 28:40      9:15/M
    102    Chris Parks                       North Branford  CT    195    32   M       7 30-39                 28:42      9:15/M
    103    Erika Mirwald                     Easton  CT             80    44   F       9 40-49                 28:43      9:16/M
    104    Emma Coppock                      Redding  CT            97    16   F      18 13-20                 28:44      9:16/M
    105    Nicole Dolcimascolo               Redding  CT            92    17   F      19 13-20                 28:45      9:16/M
    106    Brenna Prevelige                  Easton  CT             95    17   F      20 13-20                 28:45      9:16/M
    107    Kendra Kirby                      Redding  CT            74    17   F      21 13-20                 28:52      9:19/M
    108    Amy Zvovushe Ramos                Monroe  CT            176    35   F       8 30-39                 29:00      9:21/M
    109    Elena Petron                      Easton  CT            108    15   F      22 13-20                 29:02      9:22/M
    110    Eva Leslie                        Redding  CT           110    15   F      23 13-20                 29:03      9:22/M
    111    Tommy Di Scipio                   Easton  CT            150    12   M      14  2-12                 29:11      9:25/M
    112    Tim Di Scipio                     Easton  CT            151    52   M      10 50-59                 29:13      9:25/M
    113    Caroline Eastus                   Redding  CT           127    18   F      24 13-20                 29:19      9:27/M
    114    Madeline Porter                   Easton  CT             50    19   F      25 13-20                 29:22      9:28/M
    115    Christine McGarry                 Ridgefield  CT        226    40   F      10 40-49                 29:28      9:30/M
    116    Rachel Rock                       Hamden  CT            106    24   F       4 21-29                 29:30      9:31/M
    117    Mackenzie Ciambra                 Easton  CT            101    12   F       5  2-12                 29:31      9:31/M
    118    Rich Zuvich                       Bethel  CT            147    60   M       3 60-69                 29:35      9:33/M
    119    Cristina D'Angelo                 Trumbull  CT            6    34   F       9 30-39                 29:40      9:34/M
    120    Anthony Martin                    Trumbull  CT            7    32   M       8 30-39                 29:41      9:35/M
    121    Jack Ciambra                      Easton  CT            100    11   M      15  2-12                 29:43      9:35/M
    122    Christina Arconti                 Newtown  CT             8    31   F      10 30-39                 29:44      9:35/M
    123    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT          12    41   M      15 40-49                 29:52      9:38/M
    124    Ashley Salvatore                  Easton  CT            198    10   F       6  2-12                 29:55      9:39/M
    125    Katie Dinihanian                  Milford  CT            43    25   F       5 21-29                 29:55      9:39/M
    126    Sarah Calgreen                    Monroe  CT             42    25   F       6 21-29                 29:56      9:39/M
    127    Joelle Johnston                   Easton  CT            184    44   F      11 40-49                 29:57      9:40/M
    128    Tyler Westphalen                  Easton  CT            173    9    M      16  2-12                 30:01      9:41/M
    129    Aiden Westphalen                  Easton  CT            171    9    M      17  2-12                 30:02      9:41/M
    130    Drew Jackson                      Easton  CT            119    10   M      18  2-12                 30:07      9:43/M
    131    Craig Viani                       Easton  CT            235    44   M      16 40-49                 30:11      9:44/M
    132    Lili Ambrose                      Monroe  CT            220    8    F       7  2-12                 30:12      9:45/M
    133    Mary Frostick                     Fairfield  CT          98    24   F       7 21-29                 30:33      9:51/M
    134    Benjamin Cruz                     Weston  CT             11    11   M      19  2-12                 30:34      9:52/M
    135    Lawrence Cruz                     Weston  CT             10    50   M      11 50-59                 30:35      9:52/M
    136    Jessica Lam                       Easton  CT             59    15   F      26 13-20                 30:37      9:53/M
    137    Ken Kolesar                       Easton  CT             79    36   M       9 30-39                 30:48      9:56/M
    138    Peter Kirby                       Redding  CT           180    58   M      12 50-59                 31:06     10:02/M
    139    Dave Fergason                     New Milford  CT       177    63   M       4 60-69                 31:12     10:04/M
    140    Rachel Horowitz                   Easton  CT             88    10   F       8  2-12                 31:15     10:05/M
    141    Julianne Licamele                 Easton  CT            122    15   F      27 13-20                 31:19     10:06/M
    142    Karl Salvati                      North Haven  CT       149    61   M       5 60-69                 31:23     10:07/M
    143    Johnathan Yuen                    Katonah  NY           148    70   M       1 70-99                 31:23     10:07/M
    144    Megan Ceva                        Easton  CT             47    20   F      28 13-20                 31:45     10:15/M
    145    Chris Faustino                    Southbury  CT          85    22   M       3 21-29                 31:46     10:15/M
    146    Juliet Lam                        Easton  CT             61    11   F       9  2-12                 31:52     10:17/M
    147    Addisen Westphalen                Easton  CT             84    11   F      10  2-12                 32:04     10:21/M
    148    Gabriela Krzewicki                Easton  CT             26     8   F      11  2-12                 32:13     10:24/M
    149    Lillian Borofsky                  Easton  CT            139    8    F      12  2-12                 32:14     10:24/M
    150    Sydney Borofsky                   Easton  CT            141    8    F      13  2-12                 32:15     10:24/M
    151    Michael Krzewicki                 Easton  CT             27    44   M      17 40-49                 32:15     10:24/M
    152    Angela Petitti                    Shelton  CT            20    46   F      12 40-49                 32:24     10:27/M
    153    Monica Roche                      Fairfield  CT         123    76   F       1 70-99                 32:29     10:29/M
    154    Donna Cramond                     Monroe  CT              1    65   F       2 60-69                 32:40     10:32/M
    155    Jonathan Brooks                   Stratford  CT          16    55   M      13 50-59                 32:41     10:33/M
    156    Michelle Sopko                    Stratford  CT         165    31   F      11 30-39                 32:51     10:36/M
    157    Melissa Arayo                     Easton  CT            211    38   F      12 30-39                 32:54     10:37/M
    158    Joe Sopko                         Stratford  CT         166    29   M       4 21-29                 32:56     10:37/M
    159    Chris Lee                         Fairfield  CT         205    54   M      14 50-59                 33:14     10:43/M
    160    Madison Cammarota                 Redding  CT            76    18   F      29 13-20                 33:18     10:45/M
    161    Sabrina El Haj                    Easton  CT            124    17   F      30 13-20                 33:20     10:45/M
    162    Ramsey Walsh                      Easton  CT             51    17   F      31 13-20                 33:20     10:45/M
    163    Eleni Petridis                    Redding  CT           219    16   F      32 13-20                 33:21     10:45/M
    164    Ryan Jones                        Easton  CT             31    10   M      20  2-12                 33:26     10:47/M
    165    Jessica Huminski                  Easton  CT             57    15   F      33 13-20                 33:27     10:47/M
    166    Lillie Siburn                     Redding  CT           157    14   F      34 13-20                 33:29     10:48/M
    167    Amy Van Andel                     Monroe  CT             65    49   F      13 40-49                 33:29     10:48/M
    168    Charlotte Stichter                Easton  CT            170    42   F      14 40-49                 33:31     10:49/M
    169    Shanon Jordan                     Trumbull  CT           18    43   F      15 40-49                 33:37     10:51/M
    170    Heather Benvenuto                 Trumbull  CT            5    44   F      16 40-49                 33:37     10:51/M
    171    Cindy Jackson                     Easton  CT            120    43   F      17 40-49                 33:46     10:54/M
    172    Jeannie Rydzik                    Easton  CT            135    58   F       3 50-59                 33:51     10:55/M
    173    Keely Licastri                    Easton  CT             19    10   F      14  2-12                 34:07     11:00/M
    174    Leo Gorder                        Easton  CT            185    7    M      21  2-12                 34:15     11:03/M
    175    Alisha Gorder                     Easton  CT            187    42   F      18 40-49                 34:15     11:03/M
    176    Nicole Wallin                     New Milford  CT        75    15   F      35 13-20                 34:19     11:04/M
    177    Grace Bohlander                   Easton  CT             71    16   F      36 13-20                 34:25     11:06/M
    178    Lyndsi Petitti                    Shelton  CT            21    19   F      37 13-20                 34:50     11:14/M
    179    Mccorvie Wham                     Milford  CT            55    45   M      18 40-49                 34:55     11:16/M
    180    Amalia Barrow                     Easton  CT            118    14   F      38 13-20                 35:06     11:19/M
    181    Patty Carton                      Stratford  CT           2    76   F       2 70-99                 35:26     11:26/M
    182    Kayla Arayo                       Easton  CT            210    9    F      15  2-12                 35:39     11:30/M
    183    Gerry Saxonmeyer                  Fairfield  CT           9    61   F       3 60-69                 35:40     11:30/M
    184    Allie Schuldt                     Easton  CT            224    10   F      16  2-12                 35:46     11:32/M
    185    Tricia Schuldt                    Easton  CT            225    44   F      19 40-49                 35:46     11:32/M
    186    Melina Viani                      Easton  CT            128    10   F      17  2-12                 36:24     11:45/M
    187    Amber Borofsky                    Easton  CT            138    10   F      18  2-12                 36:25     11:45/M
    188    Isabel Petron                     Easton  CT            227    10   F      19  2-12                 36:35     11:48/M
    189    Christopher Ahlberg               Fairfield  CT          78    52   M      15 50-59                 36:48     11:52/M
    190    Gordana Thompson                  Trumbull  CT           87    47   F      20 40-49                 36:50     11:53/M
    191    Alexandra Eastus                  Redding  CT           126    18   F      39 13-20                 37:34     12:07/M
    192    Erin Holder                       Redding  CT           136    17   F      40 13-20                 37:34     12:07/M
    193    Jennifer Westphalen               Easton  CT             83    43   F      21 40-49                 37:39     12:09/M
    194    Janelle Pompea                    Redding  CT           218    14   F      41 13-20                 37:45     12:11/M
    195    Chloe Wilson                      Redding  CT            66    15   F      42 13-20                 37:45     12:11/M
    196    Jaime Ciambra                     Easton  CT            229    8    F      20  2-12                 38:01     12:16/M
    197    Brian Ciambra                     Easton  CT            201    42   M      19 40-49                 38:01     12:16/M
    198    Sofia Krzewicki                   Easton  CT             25    10   F      21  2-12                 38:19     12:22/M
    199    Claudia Krzewicki                 Easton  CT             28    42   F      22 40-49                 38:23     12:23/M
    200    Nancy Muir                        Cincinnati  OH        102    32   F      13 30-39                 38:28     12:25/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Kaitlyn Hirsch                    Redding  CT           125    18   F      43 13-20                 38:35     12:27/M
    202    Emma Griffiths                    Easton  CT            163    10   F      22  2-12                 38:50     12:32/M
    203    Bob Kelly                         Easton  CT             22    42   M      20 40-49                 38:57     12:34/M
    204    Liam Kelly                        Easton  CT             24     8   M      22  2-12                 38:57     12:34/M
    205    Jack Rydzik                       Easton  CT            134    10   M      23  2-12                 39:05     12:36/M
    206    Jack Doyle                        Hamden  CT            169    75   M       2 70-99                 40:24     13:02/M
    207    Brendan Bader                     Fairfield  CT         216    8    M      24  2-12                 40:40     13:07/M
    208    Mary Kate Bader                   Fairfield  CT         215    41   F      23 40-49                 40:43     13:08/M
    209    Amy Zima                          Easton  CT            153    40   F      24 40-49                 42:43     13:47/M
    210    Helena Zima                       Easton  CT            152    8    M      25  2-12                 42:43     13:47/M
    211    Brody Nichols                     Easton  CT            104    12   M      26  2-12                 45:00     14:31/M
    212    Matthew Tortorelli                Easton  CT             35    11   M      27  2-12                 45:20     14:37/M
    213    Heather Bova                      Wilton  CT             34    45   F      25 40-49                 45:20     14:37/M
    214    Claire Dunsby                     Easton  CT             94    11   F      23  2-12                 45:42     14:45/M
    215    Stella Mirwald                    Easton  CT             81    11   F      24  2-12                 45:51     14:47/M
    216    Joleen Winter                     Easton  CT             37    46   F      26 40-49                 47:36     15:21/M
    217    Makena Winter                     Easton  CT             38    10   F      25  2-12                 47:36     15:21/M
    218    Anya Gorder                       Easton  CT            186    10   F      26  2-12                 48:55     15:47/M
    219    Madeline Longo                    Easton  CT            112    10   F      27  2-12                 51:55     16:45/M
    220    Lori Longo                        Easton  CT            113    41   F      27 40-49                 51:56     16:45/M
    221    Jennifer Nichols                  Easton  CT            103    44   F      28 40-49                 51:57     16:45/M
    222    Kelli Custer                      New Milford  CT        32    46   F      29 40-49                 53:21     17:13/M
    223    Veronica Kenausis                 Bethel  CT             33    49   F      30 40-49                 53:21     17:13/M
    224    Herman Bershtein                  Hamden  CT            207    89   M       3 70-99                 54:55     17:43/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Ceva Easton CT 49 14 14 21:14 6:51/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Bortolot Redding CT 188 16 1 17:15 5:34/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kara Brooks Stratford CT 17 10 42 24:11 7:48/M
2 Hailey Looney Wilton CT 208 11 59 25:22 8:11/M
3 Charlotte Murphy Southbury CT 160 8 63 25:44 8:18/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Baer Easton CT 167 9 20 21:48 7:02/M
2 Jason Viani Easton CT 129 10 30 23:00 7:25/M
3 Dan Temcic Easton CT 232 11 41 24:09 7:47/M
Top

Female 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Ceva Easton CT 48 18 25 22:09 7:09/M
2 Lily Tencic Easton CT 233 13 39 24:06 7:46/M
3 Catarino Gonzalves Easton CT 206 14 40 24:08 7:47/M
Top

Male 13 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Ruffing Redding CT 203 15 2 17:32 5:39/M
2 Max Triano Easton CT 67 15 3 18:34 5:59/M
3 Tim Tamallanca Easton CT 86 16 10 20:22 6:34/M
Top

Female 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Rotante Norwalk CT 168 23 34 23:40 7:38/M
2 Pia Tomasello Ridgefield CT 13 23 77 26:43 8:37/M
3 Maria Rodriguez Somerville MA 204 27 96 27:57 9:01/M
Top

Male 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nic Dacey Easton CT 199 26 9 20:12 6:31/M
2 Alexander Dacey Easton CT 200 29 13 21:10 6:50/M
3 Chris Faustino Southbury CT 85 22 145 31:46 10:15/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Chamberlin Trumbull CT 217 35 22 21:49 7:02/M
2 Kristin Mazzeo Easton CT 117 32 31 23:01 7:25/M
3 Cheryl Eckardt Stratford CT 54 34 60 25:24 8:12/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jorge Lopes Milford CT 194 32 5 19:31 6:18/M
2 Jason Rotenberg Ridgefield CT 223 39 7 19:42 6:21/M
3 Josh Blanchfield Fairfield CT 68 35 15 21:15 6:51/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Moule New York NY 191 45 21 21:49 7:02/M
2 Amy Hugo Easton CT 44 44 37 23:53 7:42/M
3 Lisa Colberg Monroe CT 40 45 66 26:08 8:26/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Gustavson Easton CT 89 40 4 18:48 6:04/M
2 Wantuil Souza Bridgeport CT 144 48 6 19:36 6:19/M
3 Wesley Oliveira Bridgeport CT 222 47 8 19:56 6:26/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marty Paglialunga Fairfield CT 52 51 51 24:58 8:03/M
2 Suzanne Ross New Canaan CT 213 55 74 26:29 8:33/M
3 Jeannie Rydzik Easton CT 135 58 172 33:51 10:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Ross New Canaan CT 212 51 11 20:45 6:42/M
2 Jeff Falberg Bridgeport CT 91 50 26 22:23 7:13/M
3 Robert Bottini Monroe CT 105 57 35 23:43 7:39/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Goldstein Fairfield CT 3 62 92 27:37 8:55/M
2 Donna Cramond Monroe CT 1 65 154 32:40 10:32/M
3 Gerry Saxonmeyer Fairfield CT 9 61 183 35:40 11:30/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Gardner New Canaan CT 99 61 36 23:52 7:42/M
2 Peter Bohlander Easton CT 70 62 80 26:50 8:39/M
3 Rich Zuvich Bethel CT 147 60 118 29:35 9:33/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 123 76 153 32:29 10:29/M
2 Patty Carton Stratford CT 2 76 181 35:26 11:26/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johnathan Yuen Katonah NY 148 70 143 31:23 10:07/M
2 Jack Doyle Hamden CT 169 75 206 40:24 13:02/M
3 Herman Bershtein Hamden CT 207 89 224 54:55 17:43/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com