HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach Ice Cream 5K
August 2, 2015 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Jan Sopko, Stamford, CT - 18:10
Lindsay Szuch, Stratford, CT - 18:44

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut
Beach
WEATHER
78 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Jan Sopko                         Stamford  CT          436    34   M       1 Top Fin               18:10      5:52/M
      2    A.v. Florio                       Twin Peaks  WA        366    42   M       1 40-49                 18:41      6:02/M
      3    William Simics                    Shelton  CT           233    17   M       1 13-19                 18:43      6:02/M
      4    Joshua Wilson                     Shelton  CT            71    16   M       2 13-19                 18:44      6:03/M
      5    Lindsay Szuch                     Stratford  CT         229    21   F       1 Top Fin               18:44      6:03/M
      6    Zoltan Rigo                       Berlin  CT             89    32   M       1 30-39                 18:52      6:05/M
      7    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        417    28   M       1 20-29                 19:06      6:10/M
      8    Ivy Walker                        Southbury  CT         352    13   F       1 13-19                 19:07      6:10/M
      9    Josit Pasay                       Ansonia  CT           434    30   M       2 30-39                 19:34      6:19/M
     10    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         442    32   M       3 30-39                 19:35      6:19/M
     11    Matthew Falcon                    Hamden  CT            109    34   M       4 30-39                 19:44      6:22/M
     12    James Heenan                      Milford  CT           240    34   M       5 30-39                 19:51      6:24/M
     13    Michael Loschiavo                 Milford  CT           309    13   M       3 13-19                 20:20      6:34/M
     14    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        335    38   M       6 30-39                 20:28      6:36/M
     15    Matt Spoerndle                    Orange  CT            390    40   M       2 40-49                 20:41      6:40/M
     16    David Kell                        Norwalk  CT           370    29   M       2 20-29                 20:46      6:42/M
     17    Sarah Woodward                    Woodbury  CT          181    15   F       2 13-19                 20:46      6:42/M
     18    Rebecca Race                      Bethany  CT           231    21   F       1 20-29                 20:48      6:43/M
     19    Anthony Cramond                   Hoboken  NJ            14    24   M       3 20-29                 20:52      6:44/M
     20    Eric Friedland                    Westport  CT          441    42   M       3 40-49                 20:56      6:45/M
     21    Del Toreno                        Trumbull  CT          331    53   M       1 50-59                 20:58      6:46/M
     22    Martin Swercewski                 Beacon Falls  CT      364    12   M       1  1-12                 21:02      6:47/M
     23    Tyler Pineau                      Shelton  CT           228    14   M       4 13-19                 21:10      6:50/M
     24    Justin Boxwell                    Milford  CT           105    29   M       4 20-29                 21:18      6:52/M
     25    Tom Fatone                        Shelton  CT           342    46   M       4 40-49                 21:19      6:53/M
     26    Matthew Miller                    Milford  CT           193    21   M       5 20-29                 21:29      6:56/M
     27    Ariel Smith                       Stratford  CT          35    19   F       3 13-19                 21:38      6:59/M
     28    Kyle Capozcitti                   Shelton  CT           321    16   M       5 13-19                 21:41      7:00/M
     29    Jeff Craig                        Milford  CT           339    37   M       7 30-39                 21:45      7:01/M
     30    Jeff Falberg                      Bridgeport  CT        330    50   M       2 50-59                 21:45      7:01/M
     31    Josh Wilbur                       Shelton  CT            38    36   M       8 30-39                 22:13      7:10/M
     32    Israel Caro IV                    Watertown  CT         357    11   M       2  1-12                 22:15      7:11/M
     33    Keith Wasik                       Seymour  CT            33    38   M       9 30-39                 22:27      7:15/M
     34    Robert Gagnon                     Orange  CT            221    45   M       5 40-49                 22:29      7:15/M
     35    Rob Michanczyk                    Southington  CT        39    33   M      10 30-39                 22:29      7:15/M
     36    Erik Johnson                      Milford  CT           297    32   M      11 30-39                 22:40      7:19/M
     37    Brian Fidler                      West Haven  CT        264    44   M       6 40-49                 22:43      7:20/M
     38    Zack Toto                         Milford  CT           200    20   M       6 20-29                 22:44      7:20/M
     39    Mark Delash                       Woodbridge  CT        440    22   M       7 20-29                 22:47      7:21/M
     40    Chris Curl                        Branford  CT          432    45   M       7 40-49                 22:54      7:23/M
     41    Mark Chmiel                       Milford  CT           338    38   M      12 30-39                 22:57      7:24/M
     42    Jolene Guarino                    West Haven  CT        354    33   F       1 30-39                 22:59      7:25/M
     43    Joey Tessitore                    Orange  CT            197    21   M       8 20-29                 23:02      7:26/M
     44    Brittany Scott                    Milford  CT            55    18   F       4 13-19                 23:04      7:26/M
     45    Paul Miskowicz                    Shelton  CT            28    32   M      13 30-39                 23:06      7:27/M
     46    Connor Cadrin                     Milford  CT           172    19   M       6 13-19                 23:12      7:29/M
     47    Soledad Meade                     Milford  CT           211    45   F       1 40-49                 23:13      7:29/M
     48    Rob Swercewski                    Beacon Falls  CT      365    44   M       8 40-49                 23:19      7:31/M
     49    Nana Banafo                       New York  NY          144    31   M      14 30-39                 23:23      7:33/M
     50    Catherine Dangremond              Milford  CT           247    35   F       2 30-39                 23:25      7:33/M
     51    Frank Parkin                      Monroe  CT            161    52   M       3 50-59                 23:31      7:35/M
     52    James Preto                       Milford  CT           397    30   M      15 30-39                 23:31      7:35/M
     53    Jess Tabaka                       Milford  CT           159    33   M      16 30-39                 23:34      7:36/M
     54    Dan Johnson                       Milford  CT           102    36   M      17 30-39                 23:34      7:36/M
     55    James Coleman                     Milford  CT           190    14   M       7 13-19                 23:35      7:36/M
     56    Calla Tabaka                      Milford  CT           158    39   F       3 30-39                 23:38      7:37/M
     57    Seiji Funai                       New Haven  CT         341    41   M       9 40-49                 23:39      7:38/M
     58    Nathaniel Smith                   Beacon Falls  CT      360    12   M       3  1-12                 23:39      7:38/M
     59    Fred Bennett                      Milford  CT           112    46   M      10 40-49                 23:45      7:40/M
     60    Julia Maurer                      Milford  CT           187    18   F       5 13-19                 23:46      7:40/M
     61    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT         88    32   F       4 30-39                 23:49      7:41/M
     62    Megan Mabee                       Shelton  CT            21    22   F       2 20-29                 23:50      7:41/M
     63    Courtney Russo                    Shelton  CT           252    17   F       6 13-19                 23:53      7:42/M
     64    Jason Stacoffe                    West Haven  CT        195    33   M      18 30-39                 23:56      7:43/M
     65    Brenna Creamer                    Ridgefield  CT        418    16   F       7 13-19                 23:59      7:44/M
     66    Blaine Boxwell                    Milford  CT           104    54   M       4 50-59                 24:01      7:45/M
     67    Robert Roehr                      Weston  CT            395    54   M       5 50-59                 24:07      7:47/M
     68    August Taylor                     Danbury  CT           375    9    M       4  1-12                 24:08      7:47/M
     69    Matt Taylor                       Danbury  CT           374    43   M      11 40-49                 24:08      7:47/M
     70    Nicole Colasurdo                  Middletown  CT        293    29   F       3 20-29                 24:09      7:47/M
     71    Andrew Stavrides                  Northford  CT          75    33   M      19 30-39                 24:23      7:52/M
     72    John Bonetti                      Milford  CT           207    20   M       9 20-29                 24:25      7:53/M
     73    Sean Malone                       Wallingford  CT        31    48   M      12 40-49                 24:26      7:53/M
     74    Lou Conforte                      Stratford  CT         334    57   M       6 50-59                 24:27      7:53/M
     75    Katie Devir                       Milford  CT           387    41   F       2 40-49                 24:27      7:53/M
     76    Brian Doerr                       Wallingford  CT        26    37   M      20 30-39                 24:28      7:54/M
     77    Nate Doer                         Milford  CT           431    34   M      21 30-39                 24:30      7:54/M
     78    Jay Moran                         Milford  CT            11    57   M       7 50-59                 24:34      7:55/M
     79    Kim Jakabein                      Shelton  CT           344    23   F       4 20-29                 24:37      7:56/M
     80    Jack Panula                       West Haven  CT         23    12   M       5  1-12                 24:40      7:57/M
     81    Cayden Drost                      West Haven  CT        409    10   M       6  1-12                 24:41      7:58/M
     82    Brian Walker                      Monroe  CT            350    62   M       1 60-69                 24:42      7:58/M
     83    Jack Sirotnik                     Milford  CT           151    61   M       2 60-69                 24:50      8:01/M
     84    Scott Sabo                        Bridgeport  CT         80    38   M      22 30-39                 25:01      8:04/M
     85    Thom Shea                         Woodbury  CT          257    66   M       3 60-69                 25:06      8:06/M
     86    William Davitt                    Wilton  CT             74     8   M       7  1-12                 25:08      8:06/M
     87    Maddie Woodward                   Woodbury  CT          180    13   F       8 13-19                 25:08      8:06/M
     88    Brianna Gray                      Orange  CT             18    19   F       9 13-19                 25:12      8:08/M
     89    Myra Jones-Taylor                 New Haven  CT         389    39   F       5 30-39                 25:18      8:10/M
     90    Richard Marganski                 Seymour  CT            47    33   M      23 30-39                 25:18      8:10/M
     91    Stephanie Cameron                 Milford  CT           185    19   F      10 13-19                 25:20      8:10/M
     92    Rob Creamer                       Ridgefield  CT        419    51   M       8 50-59                 25:29      8:13/M
     93    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT         146    41   M      13 40-49                 25:30      8:14/M
     94    Dennis Broderick                  Milford  CT           348    40   M      14 40-49                 25:36      8:15/M
     95    Paul Piscitelli                   Milford  CT           388    48   M      15 40-49                 25:39      8:16/M
     96    Tyler Saxton                      Hamden  CT            183    10   M       8  1-12                 25:51      8:20/M
     97    Laura Ameika                      Milford  CT           125    48   F       3 40-49                 25:54      8:21/M
     98    Alexandra Coe Barakos             Cheshire  CT          133    60   F       1 60-69                 26:02      8:24/M
     99    Anthony Salzillo                  Milford  CT           406    19   M       8 13-19                 26:07      8:25/M
    100    Michelle Marinaccio               Milford  CT           381    26   F       5 20-29                 26:08      8:26/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Richard Ross                      Milford  CT            57    42   M      16 40-49                 26:08      8:26/M
    102    Samuel Bonilla                    Woodbridge  CT        414    48   M      17 40-49                 26:14      8:28/M
    103    Joe Duffy                         Stratford  CT          85    30   M      24 30-39                 26:21      8:30/M
    104    David Shapiro                     Stamford  CT          245    67   M       4 60-69                 26:21      8:30/M
    105    Joseph Burden                     Monroe  CT             90    57   M       9 50-59                 26:24      8:31/M
    106    Jen Napolitano                    Trumbull  CT          345    37   F       6 30-39                 26:27      8:32/M
    107    Jon Berchem                       Milford  CT           371    45   M      18 40-49                 26:29      8:33/M
    108    Marly Saxton                      Hamden  CT            182    41   F       4 40-49                 26:35      8:35/M
    109    Maureen Devlin                    Milford  CT           327    60   F       2 60-69                 26:36      8:35/M
    110    Brooke Bilodeau                   Darien  CT             86    10   F       1  1-12                 26:40      8:36/M
    111    Sebastien Bilodeau                Darien  CT             87    40   M      19 40-49                 26:41      8:36/M
    112    Meredith Powers                   Stratford  CT         426    41   F       5 40-49                 26:41      8:36/M
    113    Erin Devlin Healy                 Milford,  CT          413    50   F       1 50-59                 26:44      8:37/M
    114    Robert McGuire                    New Haven  CT         312    45   M      20 40-49                 26:44      8:37/M
    115    Morgan Debelle Duplan             Milford  CT            54    21   F       6 20-29                 26:46      8:38/M
    116    Jennifer Burnhum                  Milford  CT           337    35   F       7 30-39                 26:48      8:39/M
    117    Aaron Cieniawa                    Bridgeport  CT        250    37   M      25 30-39                 26:50      8:39/M
    118    Makayla O'Keefe                   Milford  CT            81    25   F       7 20-29                 26:54      8:41/M
    119    Sandy Blake                       Milford  CT           358    38   F       8 30-39                 27:01      8:43/M
    120    Malesym Dmytruk III               East Haven  CT        359    24   M      10 20-29                 27:02      8:43/M
    121    Lauren Paredes                    Milford  CT           428    16   F      11 13-19                 27:03      8:44/M
    122    Magdalena Flejter                 Bridgeport  CT        256    31   F       9 30-39                 27:04      8:44/M
    123    Jason Stemmler                    Trumbull  CT          168    38   M      26 30-39                 27:05      8:44/M
    124    Justin Grande                     Orange  CT            439    42   M      21 40-49                 27:06      8:45/M
    125    Sean Ganley                       Shelton  CT           242    55   M      10 50-59                 27:06      8:45/M
    126    Tracy Parkin                      Monroe  CT            162    46   F       6 40-49                 27:07      8:45/M
    127    Kevin Jalbert Jr                  Milford  CT           361    24   M      11 20-29                 27:09      8:45/M
    128    Beky Henderson                    Meriden  CT           155    44   F       7 40-49                 27:12      8:46/M
    129    Erin Luecke                       Darien  CT             95     9   F       2  1-12                 27:13      8:47/M
    130    Susan Luecke                      Darien  CT             96    42   F       8 40-49                 27:14      8:47/M
    131    Molly Baum                        Darien  CT             98     9   F       3  1-12                 27:18      8:48/M
    132    Siobhan Duffy                     Trumbull  CT           83    43   F       9 40-49                 27:22      8:50/M
    133    Lina Frazer                       Bethany  CT           319    38   F      10 30-39                 27:26      8:51/M
    134    Stacy Byron                       Milford  CT           296    29   F       8 20-29                 27:31      8:53/M
    135    Krystle Rudzinski                 Stratford  CT         292    30   F      11 30-39                 27:31      8:53/M
    136    Carl Gunnefelt                    Northford  CT         294    30   M      27 30-39                 27:31      8:53/M
    137    Travis Deer                       Milford  CT           281    15   M       9 13-19                 27:36      8:54/M
    138    Edward Smith                      Oxford  CT            376    45   M      22 40-49                 27:37      8:55/M
    139    Jerry Butler                      Trumbull  CT           82    46   M      23 40-49                 27:38      8:55/M
    140    Mathilda Hill                     Milford  CT           122    18   F      12 13-19                 27:39      8:55/M
    141    John Davitt                       Wilton  CT             73    43   M      24 40-49                 27:42      8:56/M
    142    Christian Gregory                 Milford  CT           320    32   M      28 30-39                 27:42      8:56/M
    143    James Barton                      Canton  CT             61    11   M       9  1-12                 27:48      8:58/M
    144    Alan Cantele                      Wallingford  CT       349    40   M      25 40-49                 27:52      8:59/M
    145    Kellie Boland                     Shelton  CT            93    46   F      10 40-49                 27:57      9:01/M
    146    Skip Bradbury                     Milford  CT            46    54   M      11 50-59                 28:00      9:02/M
    147    Colleen Hugo                      Milford  CT           126    15   F      13 13-19                 28:06      9:04/M
    148    Fred Bialka                       Milford,  CT          408    55   M      12 50-59                 28:06      9:04/M
    149    Casey Gray                        Orange  CT             19    52   F       2 50-59                 28:08      9:05/M
    150    Malcolm Baxter                    Milford  CT           173    66   M       5 60-69                 28:11      9:05/M
    151    Maya Rosado                       Milford  CT           316    10   F       4  1-12                 28:12      9:06/M
    152    Lawrence Messina                  Orange  CT             20    64   M       6 60-69                 28:12      9:06/M
    153    Susan Federico                    Milford  CT            30    56   F       3 50-59                 28:14      9:06/M
    154    Annie Woodward                    Woodbury  CT          178    10   F       5  1-12                 28:21      9:09/M
    155    Casey Timmeny                     Milford  CT           355    38   M      29 30-39                 28:22      9:09/M
    156    Payton Creamer                    Ridgefield  CT        411    15   F      14 13-19                 28:27      9:11/M
    157    Valerie Coleman                   Milford  CT            24    20   F       9 20-29                 28:32      9:12/M
    158    Lisa Uhlan                        Milford  CT            49    49   F      11 40-49                 28:36      9:14/M
    159    Tim Lamontagne                    Waterbury  CT         157    42   M      26 40-49                 28:37      9:14/M
    160    Caitlin Callaghan                 Shelton  CT           100    31   F      12 30-39                 28:38      9:14/M
    161    Christian Haight                  Milford  CT           117    37   M      30 30-39                 28:38      9:14/M
    162    Giuseppe Salzillo                 Milford,  CT          410    30   M      31 30-39                 28:39      9:15/M
    163    Eric Mohr                         Orange  CT              8    35   M      32 30-39                 28:41      9:15/M
    164    Derek Janko                       Meriden  CT           404    23   M      12 20-29                 28:42      9:15/M
    165    Katie Konareski                   Milford  CT           391    12   F       6  1-12                 28:49      9:18/M
    166    Ryan Scelia                       Brookfield  CT        386     6   M      10  1-12                 28:50      9:18/M
    167    Danielle Kosturko                 Shelton  CT           421    22   F      10 20-29                 28:51      9:18/M
    168    Kathleen Hipona                   Orange  CT            149    54   F       4 50-59                 28:51      9:18/M
    169    Mary Ellen Kosturko               Shelton  CT           420    48   F      12 40-49                 28:54      9:19/M
    170    John Goula                        East Amherst  NY       13    39   M      33 30-39                 28:54      9:19/M
    171    Karen Woodward                    Woodbury  CT          179    39   F      13 30-39                 28:55      9:20/M
    172    Stacy Fappiano                    Seymour  CT           227    31   F      14 30-39                 28:56      9:20/M
    173    Gary Metcalf                      Danbury  CT           283    54   M      13 50-59                 28:57      9:20/M
    174    Jennifer Terentiuk                Milford  CT           110    34   F      15 30-39                 28:58      9:21/M
    175    Shannon Powers                    West Haven  CT        326    34   F      16 30-39                 29:06      9:23/M
    176    Mitch Warwick                     Milford  CT           399    40   M      27 40-49                 29:08      9:24/M
    177    Laura Milnes                      Northford  CT         346    35   F      17 30-39                 29:11      9:25/M
    178    Patrick Taylor                    Milford  CT           353    38   M      34 30-39                 29:12      9:25/M
    179    Braden Konareski                  Milford  CT           393    12   M      11  1-12                 29:12      9:25/M
    180    Tim Allen                         Milford  CT           290    21   M      13 20-29                 29:14      9:26/M
    181    Ric Biroscak                      Orange  CT             41    49   M      28 40-49                 29:14      9:26/M
    182    Gavin Winters                     Milford  CT           443     8   M      12  1-12                 29:24      9:29/M
    183    Teresa Winters                    Milford  CT           445    45   F      13 40-49                 29:26      9:30/M
    184    Tracy Hoppock                     Milford  CT           241    36   F      18 30-39                 29:27      9:30/M
    185    Gary Smith                        Southington  CT       118    34   M      35 30-39                 29:27      9:30/M
    186    Ryan Fitzsimmons                  Woodbury  CT          171    33   M      36 30-39                 29:27      9:30/M
    187    Amy Primini                       Woodbury  CT          205    43   F      14 40-49                 29:30      9:31/M
    188    Bob Wydra                         Milford  CT           115    43   M      29 40-49                 29:35      9:33/M
    189    Shauna Garrison                   Milford  CT           119    31   F      19 30-39                 29:37      9:33/M
    190    Margaret St John                  West Hartford  CT     278    30   F      20 30-39                 29:38      9:34/M
    191    Jennifer Brent                    Milford  CT           127    43   F      15 40-49                 29:43      9:35/M
    192    Emma Primini                      Woodbury  CT          206    10   F       7  1-12                 29:44      9:35/M
    193    Ines Walther                      Milford  CT           424    36   F      21 30-39                 29:45      9:36/M
    194    Frank Timmeny                     Milford  CT           340    58   M      14 50-59                 29:50      9:37/M
    195    Kaisey Farrell                    Woodbridge  CT        402    22   F      11 20-29                 29:54      9:39/M
    196    Giovanni Winters                  Milford  CT           444     8   M      13  1-12                 30:02      9:41/M
    197    Luisa Azevedo                     Bridgeport  CT        279    36   F      22 30-39                 30:07      9:43/M
    198    Cheri Izzo                        Milford  CT           274    28   F      12 20-29                 30:08      9:43/M
    199    Liz Chouinard                     New York  NY          154    23   F      13 20-29                 30:09      9:44/M
    200    Kaitlin Renkosiak                 Milford  CT           186    25   F      14 20-29                 30:10      9:44/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Caryn Vita                        Nowalk  CT            372    44   F      16 40-49                 30:15      9:45/M
    202    Marc Goldberg                     Hamden  CT            163    49   M      30 40-49                 30:15      9:45/M
    203    Payton Grande                     Orange  CT            438    14   F      15 13-19                 30:19      9:47/M
    204    Kyle Grande                       Orange  CT            437    10   M      14  1-12                 30:19      9:47/M
    205    Antonio Rosado                    Milford  CT           315    12   M      15  1-12                 30:22      9:48/M
    206    Mike Provost                      Milford  CT           415    34   M      37 30-39                 30:23      9:48/M
    207    Cheryl Prunzion                   Meriden  CT            53    27   F      15 20-29                 30:27      9:49/M
    208    Kourtney Kruysman                 Milford  CT           379    21   F      16 20-29                 30:28      9:50/M
    209    Eileen O Rourke                   Milford  CT           425    52   F       5 50-59                 30:35      9:52/M
    210    Soledad L. Meade                  Milford  CT           212    11   F       8  1-12                 30:41      9:54/M
    211    William Localzo                   West Haven  CT        398    47   M      31 40-49                 30:43      9:55/M
    212    Motao Sun                         New Haven  CT         189    25   M      14 20-29                 30:44      9:55/M
    213    Bryan Garcia                      New London  CT        268    26   M      15 20-29                 30:45      9:55/M
    214    Karen Joye                        Milford  CT           243    38   F      23 30-39                 30:47      9:56/M
    215    Dean Ross                         Milford  CT            56    11   M      16  1-12                 30:48      9:56/M
    216    Carole Urban                      Milford  CT             9    50   F       6 50-59                 30:50      9:57/M
    217    Joseph Fetcho                     Milford  CT           286    69   M       7 60-69                 30:50      9:57/M
    218    Tyles Janko                       Hudson  NH            403    18   M      10 13-19                 30:52      9:57/M
    219    Ruben Pena                        Milford  CT           423    32   M      38 30-39                 30:55      9:58/M
    220    Bashar Deeb                       Stratford  CT         267    34   M      39 30-39                 30:58      9:59/M
    221    Jhackleen Lafountain              Stratford  CT         259    28   F      17 20-29                 30:59     10:00/M
    222    Autumn Chase                      Unionville  CT        280    21   F      18 20-29                 31:04     10:01/M
    223    Stacie Bacchiocchi                Milford  CT            59    23   F      19 20-29                 31:04     10:01/M
    224    Thomas Brown                      Windsor  CT           363    49   M      32 40-49                 31:09     10:03/M
    225    Meghan Poole                      Shelton  CT           142    21   F      20 20-29                 31:26     10:08/M
    226    Karen Hanson                      Milford  CT           333    54   F       7 50-59                 31:26     10:08/M
    227    Jessica Defelice                  Shelton  CT            45    21   F      21 20-29                 31:27     10:09/M
    228    Dave Urban                        Stratford  CT         322    58   M      15 50-59                 31:27     10:09/M
    229    Allyson Power                     Fairfield  CT         137    34   F      24 30-39                 31:30     10:10/M
    230    Linda Pham                        Hamden  CT            314    12   F       9  1-12                 31:32     10:10/M
    231    Agnieszka Compare                 Milford  CT           175    36   F      25 30-39                 31:33     10:11/M
    232    Lauren Benoit                     Milford  CT           188    29   F      22 20-29                 31:33     10:11/M
    233    Lisette Maldonado                 Meriden  CT            99    45   F      17 40-49                 31:34     10:11/M
    234    Colin Meehan                      Milford,  CT          412    31   M      40 30-39                 31:35     10:11/M
    235    Monika Mosiej-Gagnon              Orange  CT            222    43   F      18 40-49                 31:38     10:12/M
    236    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            323    68   M       8 60-69                 31:45     10:15/M
    237    John Jackson                      Milford  CT           174    43   M      33 40-49                 31:47     10:15/M
    238    Robin Hanson                      Milford  CT           130    49   F      19 40-49                 31:49     10:16/M
    239    Stacy Nobles                      Milford  CT           313    42   F      20 40-49                 31:51     10:16/M
    240    Nancy Degennaro                   Derby  CT             184    59   F       8 50-59                 31:53     10:17/M
    241    John Powers                       Milford  CT           166    43   M      34 40-49                 31:53     10:17/M
    242    Mackenzie Powers                  Milford  CT           167    11   F      10  1-12                 31:54     10:17/M
    243    John Hanson                       Milford  CT           129    51   M      16 50-59                 31:54     10:17/M
    244    Amy Fitzgerald                    Meriden  CT           385    42   F      21 40-49                 31:57     10:18/M
    245    Jim Kennelly                      Stratford  CT         329    52   M      17 50-59                 32:21     10:26/M
    246    Elizabeth Lopez                   Milford  CT           336    35   F      26 30-39                 32:32     10:30/M
    247    Colby Mrowka                      East Haven  CT        136    22   F      23 20-29                 32:33     10:30/M
    248    Johanna Dyki                      Milford  CT           343    39   F      27 30-39                 32:33     10:30/M
    249    Erin Marschner                    Milford  CT           407    34   F      28 30-39                 32:34     10:30/M
    250    Stacy Pullen                      Fairfield  CT          50    35   F      29 30-39                 32:41     10:33/M
    251    Jay Kranyak                       Milford  CT           225    34   M      41 30-39                 32:41     10:33/M
    252    Tyrone Dancy                      Milford  CT           429    43   M      35 40-49                 32:45     10:34/M
    253    Jessica Miccio                    Woodbridge  CT         22    43   F      22 40-49                 32:46     10:34/M
    254    Laura Skarne                      Milford  CT           141    39   F      30 30-39                 32:46     10:34/M
    255    Sharon Paredes                    Milford  CT           427    48   F      23 40-49                 33:02     10:39/M
    256    Grayden Hoydic                    Middletown  CT        324    7    M      17  1-12                 33:09     10:42/M
    257    Christel Hoydic                   Middletown  CT        325    34   F      31 30-39                 33:13     10:43/M
    258    Sage Russell                      Milford  CT           124    16   F      16 13-19                 33:15     10:44/M
    259    Phoenix Taylor                    Danbury  CT           373    11   F      11  1-12                 33:19     10:45/M
    260    Max Lula                          Milford  CT           311     9   M      18  1-12                 33:20     10:45/M
    261    Pamela Qaddourah                  Trumbull  CT           60    51   F       9 50-59                 33:23     10:46/M
    262    Tiffany Stewart                   West Haven  CT        164    33   F      32 30-39                 33:26     10:47/M
    263    Ilene Crawford                    New Haven  CT         300    44   F      24 40-49                 33:28     10:48/M
    264    Donna Cramond                     Monroe  CT             12    65   F       3 60-69                 33:43     10:53/M
    265    Kim Dahn                          Beacon Falls  CT       91    25   F      24 20-29                 33:46     10:54/M
    266    Melissa Russell                   Seymour  CT           232    23   F      25 20-29                 33:48     10:54/M
    267    Amy Bennett                       Milford  CT           111    45   F      25 40-49                 33:51     10:55/M
    268    Audra Wilder                      Milford  CT           230    42   F      26 40-49                 33:53     10:56/M
    269    Courtney Leonard                  Fairfield  CT         138    35   F      33 30-39                 33:54     10:56/M
    270    Lori Brennan                      Bridgeport  CT        405    41   F      27 40-49                 33:59     10:58/M
    271    Debbie Pittman                    Milford  CT           209    53   F      10 50-59                 34:09     11:01/M
    272    Nawia Baz                         Beacon Falls  CT      447    25   F      26 20-29                 34:11     11:02/M
    273    Scott Cretella                    Shelton  CT           400    53   M      18 50-59                 34:17     11:04/M
    274    Chloe Konareski                   Milford  CT           392     8   F      12  1-12                 34:21     11:05/M
    275    Becka Andranovich                 Milford  CT           362    19   F      17 13-19                 34:21     11:05/M
    276    Robin Damato                      Milford  CT           298    45   F      28 40-49                 34:22     11:05/M
    277    Teddy Baum                        Darien  CT             34     6   M      19  1-12                 34:25     11:06/M
    278    Patty Carton                      Stratford  CT          16    77   F       1 70-79                 34:27     11:07/M
    279    Jay Baum                          Darien  CT             97    41   M      36 40-49                 34:29     11:07/M
    280    Paula Brown                       Shelton  CT           272    61   F       4 60-69                 34:31     11:08/M
    281    Andrea Lamontagne                 Waterbury  CT         156    35   F      34 30-39                 34:40     11:11/M
    282    Madilyn Lula                      Milford  CT           310    12   F      13  1-12                 34:44     11:12/M
    283    Meghan Kranyak                    Milford  CT           226    35   F      35 30-39                 34:50     11:14/M
    284    Jacques Pittman                   Waterbury  CT         208    25   M      16 20-29                 34:53     11:15/M
    285    Alexandra Eskandari               Shelton  CT            66    23   F      27 20-29                 34:55     11:16/M
    286    Rachel Merva                      Milford  CT           394    44   F      29 40-49                 35:13     11:22/M
    287    Kody Jalbert                      Milford  CT           306     9   M      20  1-12                 35:16     11:23/M
    288    Kasey Jalbert                     Milford  CT           307     8   M      21  1-12                 35:26     11:26/M
    289    Gavin Falcegno                    Milford  CT           396     9   M      22  1-12                 35:30     11:27/M
    290    David Cummings                    Milford  CT           303     8   M      23  1-12                 35:32     11:28/M
    291    Paula Kranyak                     Milford  CT           422    60   F       5 60-69                 35:33     11:28/M
    292    Susan Coleman                     Milford  CT           191    48   F      30 40-49                 35:40     11:30/M
    293    Brigitte Gagnon                   Orange  CT            219    12   F      14  1-12                 35:42     11:31/M
    294    Joann Desrochers                  Stamford  CT          246    61   F       6 60-69                 35:53     11:35/M
    295    Kathy Williams                    Woodbridge  CT         37    55   F      11 50-59                 36:01     11:37/M
    296    Susan Brown                       West Haven  CT        131    52   F      12 50-59                 36:03     11:38/M
    297    Tammy Petrucelli                  West Haven  CT        132    52   F      13 50-59                 36:05     11:38/M
    298    Judy Cannata                      Orange  CT             64    52   F      14 50-59                 36:05     11:38/M
    299    Paul Cannata                      Orange  CT             65    19   M      11 13-19                 36:06     11:39/M
    300    Richard Ahern                     Shelton  CT            70    55   M      19 50-59                 36:07     11:39/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    301    Kayla Russo                       Shelton  CT           253    22   F      28 20-29                 36:11     11:40/M
    302    Susan Desrosiers                  Trumbull  CT          107    62   F       7 60-69                 36:21     11:44/M
    303    Christine Lula                    Milford  CT            44    44   F      31 40-49                 36:30     11:46/M
    304    Priscilla Maldonado               New Haven  CT         202    22   F      29 20-29                 36:56     11:55/M
    305    Brigitte Jakucenis                Milford  CT           244    39   F      36 30-39                 36:57     11:55/M
    306    Rachel Kinsman                    Stratford  CT         234    27   F      30 20-29                 36:57     11:55/M
    307    Leah Weh                          Stratford  CT         235    27   F      31 20-29                 36:58     11:55/M
    308    Hannah Berube                     Hamden  CT             84    17   F      18 13-19                 36:59     11:56/M
    309    Kory Jalbert                      Milford  CT           308     6   M      24  1-12                 37:13     12:00/M
    310    Katherine Hopkins                 New Haven  CT          51    33   F      37 30-39                 37:15     12:01/M
    311    Tom Kuharski                      Plantsville  CT       169    65   M       9 60-69                 37:19     12:02/M
    312    Marcelle Gagnon                   Orange  CT            220    14   F      19 13-19                 37:21     12:03/M
    313    Sandi Cohen                       Stratford  CT         328    57   F      15 50-59                 37:24     12:04/M
    314    Caraly Schulze                    Milford  CT           249    37   F      38 30-39                 37:33     12:07/M
    315    Jane Smith                        Oxford  CT            378    32   F      39 30-39                 37:34     12:07/M
    316    Douglas Smith                     Oxford  CT            377    6    M      25  1-12                 37:38     12:08/M
    317    Dara Metz                         Syosset  NY            76    19   F      20 13-19                 37:58     12:15/M
    318    Jocelyn Leydon                    Milford  CT           347    36   F      40 30-39                 37:59     12:15/M
    319    Amanda Adams                      West Haven  CT        416    35   F      41 30-39                 37:59     12:15/M
    320    Debbie Fitzpatrick                Milford  CT           383    40   F      32 40-49                 38:00     12:15/M
    321    Brock Dubin                       Milford  CT           103    43   M      37 40-49                 38:02     12:16/M
    322    Christina Caputo                  Wallingford  CT       282    25   F      32 20-29                 38:07     12:18/M
    323    Daniela Monsalve                  Newtown  CT            62    46   F      33 40-49                 38:10     12:19/M
    324    Michael Baz                       Beacon Falls  CT      448    14   M      12 13-19                 38:16     12:21/M
    325    Wayne Garrison                    Milford  CT           120    31   M      42 30-39                 38:20     12:22/M
    326    Joshua Fortezzo                   West Haven  CT         43    28   M      17 20-29                 38:29     12:25/M
    327    Allison Boccamazzo                Milford  CT            42    24   F      33 20-29                 38:29     12:25/M
    328    Victoria Keating                  Stamford  CT          213    44   F      34 40-49                 38:41     12:29/M
    329    Mary Finnegan                     Milford  CT           288    40   F      35 40-49                 38:44     12:30/M
    330    Jennifer Slavin                   Stratford  CT         148    44   F      36 40-49                 38:46     12:30/M
    331    John Cummings                     Milford  CT           302    10   M      26  1-12                 38:50     12:32/M
    332    Marisol Cummings                  Milford  CT           301    44   F      37 40-49                 38:54     12:33/M
    333    Lucy Terentiuk                    Milford  CT           128    56   F      16 50-59                 38:55     12:33/M
    334    Nikki Ashe                        Stratford  CT         150    25   F      34 20-29                 39:09     12:38/M
    335    Marissa Caruso                    Milford  CT           271    26   F      35 20-29                 39:09     12:38/M
    336    Donna Miller                      Milford  CT           192    60   F       8 60-69                 39:28     12:44/M
    337    Nancy McKiernan                   Trumbull  CT           58    50   F      17 50-59                 39:30     12:45/M
    338    Matt Metz                         Syosset  NY            77    17   M      13 13-19                 39:37     12:47/M
    339    Mark Malkin                       Milford  CT            10    53   M      20 50-59                 39:38     12:47/M
    340    Isabela Meade                     Milford  CT           210    13   F      21 13-19                 39:47     12:50/M
    341    Ted Bielecki                      Milford  CT            79    55   M      21 50-59                 40:03     12:55/M
    342    Ashley Cheney                     Milford  CT           145    32   F      42 30-39                 40:06     12:56/M
    343    Christine Sacak                   Milford  CT             7    37   F      43 30-39                 40:42     13:08/M
    344    Robert Fiore                      Milford  CT           254    60   M      10 60-69                 40:43     13:08/M
    345    Nanci Russell                     Milford  CT           123    46   F      38 40-49                 41:08     13:16/M
    346    Joanna Powers                     Milford  CT           165    46   F      39 40-49                 41:19     13:20/M
    347    Stacy Raboin                      Branford  CT          295    29   F      36 20-29                 41:39     13:26/M
    348    Mark Legeyt                       West Haven  CT        237    62   M      11 60-69                 41:44     13:28/M
    349    Tony Vitti                        Orange  CT            433    49   M      38 40-49                 41:45     13:28/M
    350    Emma Marsh                        Orange  CT            351    12   F      15  1-12                 41:45     13:28/M
    351    Dennis Marsh                      Orange  CT             92    47   M      39 40-49                 41:46     13:28/M
    352    Marie Compare                     Milford  CT           177    62   F       9 60-69                 41:46     13:28/M
    353    Gary Compare                      Milford  CT           176    64   M      12 60-69                 41:46     13:28/M
    354    Brittany Hicks                    Milford  CT           203    25   F      37 20-29                 42:06     13:35/M
    355    Jamie Malette                     Milford  CT           215    36   F      44 30-39                 42:07     13:35/M
    356    Erica Hanson                      Milford  CT           332    17   F      22 13-19                 42:52     13:50/M
    357    Waleska Hiraldo                   Meriden  CT            63    51   F      18 50-59                 43:44     14:06/M
    358    Dean Tsopanides                   Orange  CT            435    22   M      18 20-29                 43:52     14:09/M
    359    Michele Tessier                   Milford  CT           317    49   F      40 40-49                 44:14     14:16/M
    360    Carly Shwartz                     Woodbridge  CT        446    24   F      38 20-29                 44:17     14:17/M
    361    Alexis Johnson                    New Haven  CT         258    27   F      39 20-29                 44:18     14:17/M
    362    Shannon Healy                     Woodbridge  CT         36    33   F      45 30-39                 45:16     14:36/M
    363    David Gaetano                     Milford  CT           368    11   M      27  1-12                 45:35     14:42/M
    364    Joe Gaetano                       Milford  CT           369    10   M      28  1-12                 45:51     14:47/M
    365    Pam Konareski                     Milford  CT           430    44   F      41 40-49                 46:16     14:55/M
    366    Pat Wrigley                       West Haven  CT        238    63   F      10 60-69                 46:43     15:04/M
    367    Kenny Eskandari                   Shelton  CT            67    13   M      14 13-19                 46:54     15:08/M
    368    Renee Hughes                      West Haven  CT         48    47   F      42 40-49                 47:00     15:10/M
    369    Bridgette Marquis                 Meriden  CT           153    44   F      43 40-49                 47:01     15:10/M
    370    Sandra Rodriguez                  Milford  CT           160    43   F      44 40-49                 48:16     15:34/M
    371    Monica Roche                      Fairfield  CT           5    76   F       2 70-79                 48:20     15:35/M
    372    Connie Wilson                     New Haven  CT         277    49   F      45 40-49                 48:42     15:43/M
    373    Jennifer Bailey                   Trumbull  CT          275    41   F      46 40-49                 48:42     15:43/M
    374    Anita Wooten                      Riverhead  NY         106    49   F      47 40-49                 49:04     15:50/M
    375    Paula Dressel                     Woodbridge  CT        382    62   F      11 60-69                 49:28     15:57/M
    376    Emily Dibiaso                     Milford  CT           270    19   F      23 13-19                 49:37     16:00/M
    377    Emily Ahern                       Shelton  CT            68    10   F      16  1-12                 49:37     16:00/M
    378    Nancy Ahern                       Shelton  CT            69    54   F      19 50-59                 49:43     16:02/M
    379    Patrick Cordle                    Monroe  CT              6    58   M      22 50-59                 49:43     16:02/M
    380    Akua Insaidoo                     Stratford  CT         304    38   F      46 30-39                 49:51     16:05/M
    381    Papa Kofi Insaidoo                Stratford  CT         305     8   M      29  1-12                 49:51     16:05/M
    382    Tracy Garrisn                     Bridgeport  CT        121    33   F      47 30-39                 50:43     16:22/M
    383    Nicole Fitzsimmons                Woodbury  CT          170    40   F      48 40-49                 50:44     16:22/M
    384    Kathleen Lovanio                  Orange  CT            196    66   F      12 60-69                 51:54     16:45/M
    385    James Cramond                     Monroe  CT             15    67   M      13 60-69                 52:19     16:53/M
    386    Sharon Fitzpatrick                Milford  CT            52    62   F      13 60-69                 52:33     16:57/M
    387    Lucinda Hicks                     Milford  CT           204    65   F      14 60-69                 53:14     17:10/M
    388    Carmen Natal                      Milford  CT           269    46   F      49 40-49                 55:38     17:57/M
    389    Betsey Meyer                      Bridgeport  CT        262    43   F      50 40-49                 55:38     17:57/M
    390    Michael Mezzanotte                Bridgeport  CT        263     9   M      30  1-12                 56:55     18:22/M
    391    Sherri Tessitore                  Orange  CT            198    45   F      51 40-49               1:01:24     19:48/M
    392    Emmanuel Guzman                   West Haven  CT        101    27   M      19 20-29               1:01:24     19:48/M
    393    Donna Dowd                        East Haven  CT        113    67   F      15 60-69               1:01:24     19:48/M
    394    Madison Altermatt                 Branford  CT          108    24   F      40 20-29               1:01:24     19:48/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsay Szuch Stratford CT 229 21 5 18:44 6:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jan Sopko Stamford CT 436 34 1 18:10 5:52/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Bilodeau Darien CT 86 10 110 26:40 8:36/M
2 Erin Luecke Darien CT 95 9 129 27:13 8:47/M
3 Molly Baum Darien CT 98 9 131 27:18 8:48/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martin Swercewski Beacon Falls CT 364 12 22 21:02 6:47/M
2 Israel Caro IV Watertown CT 357 11 32 22:15 7:11/M
3 Nathaniel Smith Beacon Falls CT 360 12 58 23:39 7:38/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ivy Walker Southbury CT 352 13 8 19:07 6:10/M
2 Sarah Woodward Woodbury CT 181 15 17 20:46 6:42/M
3 Ariel Smith Stratford CT 35 19 27 21:38 6:59/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Simics Shelton CT 233 17 3 18:43 6:02/M
2 Joshua Wilson Shelton CT 71 16 4 18:44 6:03/M
3 Michael Loschiavo Milford CT 309 13 13 20:20 6:34/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Race Bethany CT 231 21 18 20:48 6:43/M
2 Megan Mabee Shelton CT 21 22 62 23:50 7:41/M
3 Nicole Colasurdo Middletown CT 293 29 70 24:09 7:47/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 417 28 7 19:06 6:10/M
2 David Kell Norwalk CT 370 29 16 20:46 6:42/M
3 Anthony Cramond Hoboken NJ 14 24 19 20:52 6:44/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jolene Guarino West Haven CT 354 33 42 22:59 7:25/M
2 Catherine Dangremond Milford CT 247 35 50 23:25 7:33/M
3 Calla Tabaka Milford CT 158 39 56 23:38 7:37/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zoltan Rigo Berlin CT 89 32 6 18:52 6:05/M
2 Josit Pasay Ansonia CT 434 30 9 19:34 6:19/M
3 Shea Shapiro Fairfield CT 442 32 10 19:35 6:19/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Soledad Meade Milford CT 211 45 47 23:13 7:29/M
2 Katie Devir Milford CT 387 41 75 24:27 7:53/M
3 Laura Ameika Milford CT 125 48 97 25:54 8:21/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 A.v. Florio Twin Peaks WA 366 42 2 18:41 6:02/M
2 Matt Spoerndle Orange CT 390 40 15 20:41 6:40/M
3 Eric Friedland Westport CT 441 42 20 20:56 6:45/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Devlin Healy Milford, CT 413 50 113 26:44 8:37/M
2 Casey Gray Orange CT 19 52 149 28:08 9:05/M
3 Susan Federico Milford CT 30 56 153 28:14 9:06/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Del Toreno Trumbull CT 331 53 21 20:58 6:46/M
2 Jeff Falberg Bridgeport CT 330 50 30 21:45 7:01/M
3 Frank Parkin Monroe CT 161 52 51 23:31 7:35/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexandra Coe Barakos Cheshire CT 133 60 98 26:02 8:24/M
2 Maureen Devlin Milford CT 327 60 109 26:36 8:35/M
3 Donna Cramond Monroe CT 12 65 264 33:43 10:53/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Walker Monroe CT 350 62 82 24:42 7:58/M
2 Jack Sirotnik Milford CT 151 61 83 24:50 8:01/M
3 Thom Shea Woodbury CT 257 66 85 25:06 8:06/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patty Carton Stratford CT 16 77 278 34:27 11:07/M
2 Monica Roche Fairfield CT 5 76 371 48:20 15:35/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com