HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Trick or Trot
October 31, 2015 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Ryan Fitzsimons, Yonkers, NY - 16:07
Dr Jessica Lyn Pereplyotchik, West Springfield, MA - 23:20

Male Winner Female Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Lisman
Landing
WEATHER
42 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Ryan Fitzsimons                   Yonkers  NY            87    25   M       1 Top Fin               16:07      5:12/M
      2    Sascha Hubbert                    Hamminkeln  NW        319    24   M       1 19-29                 17:50      5:45/M
      3    Mario Longo                       Cheshire  CT          158    43   M       1 40-49                 17:58      5:48/M
      4    Joseph Rosario                    Ansonia  CT           176    20   M       2 19-29                 18:21      5:55/M
      5    Aiden Leman-Pagn                  Woodbridge  CT        208    19   M       3 19-29                 19:15      6:13/M
      6    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT       1087    28   M       4 19-29                 19:57      6:26/M
      7    Gregory Genias                    Bridgeport  CT       1074    35   M       1 30-39                 20:34      6:38/M
      8    Ryan Ford                         Orange  CT             94    15   M       1 14-18                 20:52      6:44/M
      9    Michael Degrand                   Milford  CT            66    31   M       2 30-39                 20:57      6:45/M
     10    Lloyd Withers                     Margaree Harbour  N  1048    61   M       1 60-69                 22:02      7:06/M
     11    Del Toreno                        Trumbull  CT          146    53   M       1 50-59                 22:06      7:08/M
     12    Sergio Dacosta                    Bridgeport  CT         55    28   M       5 19-29                 22:10      7:09/M
     13    Nick Dana                         Milford  CT            61    17   M       2 14-18                 22:22      7:13/M
     14    Sanjay Layne                      Bridgeport  CT        339    30   M       3 30-39                 22:26      7:14/M
     15    Jonathan Ressler                  Woodmont  CT          397    49   M       2 40-49                 22:36      7:17/M
     16    Steven Sanford                    Trumbull  CT         1061    59   M       2 50-59                 23:12      7:29/M
     17    Dr. Jessica Lyn Pereplyotchik     West Spfld  MA        386    40   F       1 Top Fin               23:20      7:32/M
     18    Rachel Haber                      Weston  CT            160    41   F       1 40-49                 23:23      7:33/M
     19    Richard Uluski                    Chesire  CT           195    31   M       4 30-39                 23:43      7:39/M
     20    Keith Mansfield                   Stamford  CT          354    35   M       5 30-39                 23:59      7:44/M
     21    Brendan Kerrigan                  Fairfield  CT         330    53   M       3 50-59                 24:04      7:46/M
     22    Colleen Goodwin                   Milford  CT           302    15   F       1 14-18                 24:12      7:48/M
     23    Kurt Deguzman                     New Haven  CT         148    55   M       4 50-59                 24:28      7:54/M
     24    Tracy Mooney                      West Haven  CT        365    51   F       1 50-59                 24:31      7:55/M
     25    Frank Souza                       Milford  CT          1026    28   M       6 19-29                 24:32      7:55/M
     26    Heather Persichilli               Milford  CT           387    42   F       2 40-49                 24:43      7:58/M
     27    David Emmerling                   West Orange  NJ      1060    61   M       2 60-69                 24:54      8:02/M
     28    Carolynn Hurley                   Derby  CT             320    31   F       1 30-39                 24:56      8:03/M
     29    Michelle Marinaccio               Milford  CT          1072    26   F       1 19-29                 25:11      8:07/M
     30    Amy Kundrat                       Bethel  CT            335    36   F       2 30-39                 25:13      8:08/M
     31    Jamie Hall                        Milford  CT           308    27   F       2 19-29                 25:14      8:08/M
     32    Robert Menegay                    Weston  CT            161    59   M       5 50-59                 25:19      8:10/M
     33    Megan Degrand                     Milford  CT            65    31   F       3 30-39                 25:21      8:11/M
     34    Frank Bria                        Stratford  CT          34    53   M       6 50-59                 25:27      8:13/M
     35    Mathew Gad                        Orange  CT           1071    19   M       7 19-29                 25:33      8:15/M
     36    Ryan Profetto                     Milford  CT           392    22   M       8 19-29                 25:34      8:15/M
     37    Joe Hartwell                      Danbury  CT           313    46   M       3 40-49                 25:38      8:16/M
     38    Sarah Smeriglio                   Orange  CT           1018    17   F       2 14-18                 25:40      8:17/M
     39    Ellie Solari                      Fairfield  CT        1022    13   F       1 10-13                 25:42      8:17/M
     40    John Barone                       Milford  CT            17    28   M       9 19-29                 25:42      8:17/M
     41    Ed Solari                         Fairfield  CT        1021    50   M       7 50-59                 25:43      8:18/M
     42    David Genest                      Prospect  CT          147    27   M      10 19-29                 25:44      8:18/M
     43    Bonnie Etense                     Orange  CT             78    34   F       4 30-39                 25:46      8:19/M
     44    Karen Secrist                     Fairfield  CT        1013    50   F       2 50-59                 25:46      8:19/M
     45    Paula Kennedy                     Wallingford  CT       328    24   F       3 19-29                 26:07      8:25/M
     46    Richard Sr Uluski                 Cheshire  CT         1052    60   M       3 60-69                 26:15      8:28/M
     47    John Cafasso                      Glastonbury  CT       169    41   M       4 40-49                 26:17      8:29/M
     48    Christian Gregory                 Milford  CT           305    33   M       6 30-39                 26:18      8:29/M
     49    Erin Bailie                       Naugatuck  CT          14    34   F       5 30-39                 26:19      8:29/M
     50    Courtney Miller                   Shelton  CT           362    30   F       6 30-39                 26:23      8:31/M
     51    Daniel Rabinovitz                 Milford  CT           394    36   M       7 30-39                 26:25      8:31/M
     52    Justin Boxwell                    Milford  CT            31    30   M       8 30-39                 26:35      8:35/M
     53    Lisa Farrell                      Milford  CT            79    33   F       7 30-39                 26:36      8:35/M
     54    Betsy Nuttall                     Milford  CT           376    45   F       3 40-49                 26:41      8:36/M
     55    Jennifer Angiolillo               Trumbull  CT           11    25   F       4 19-29                 26:50      8:39/M
     56    Vincent Hoey                      Naugatuck  CT         316    61   M       4 60-69                 26:57      8:42/M
     57    Tina Mason                        Stratford  CT         357    40   F       4 40-49                 26:59      8:42/M
     58    Maura D'Andrea                    Branford  CT           54    57   F       3 50-59                 27:11      8:46/M
     59    Giuseppe Salzillo                 Milford,  CT          185    30   M       9 30-39                 27:14      8:47/M
     60    Heidi Voight                      West Hartford  CT    1088    33   F       8 30-39                 27:16      8:48/M
     61    Jennifer Sledge                   West Haven  CT       1016    24   F       5 19-29                 27:18      8:48/M
     62    Emily McDonough                   Milford  CT           358    27   F       6 19-29                 27:22      8:50/M
     63    Patrick Hurley                    Derby  CT             321    31   M      10 30-39                 27:28      8:52/M
     64    Sandy Blake                       Milford  CT           256    38   F       9 30-39                 27:30      8:52/M
     65    Perry MacRi                       Milford  CT           348    28   F       7 19-29                 27:33      8:53/M
     66    Mellissa Raffone                  Milford  CT           395    36   F      10 30-39                 27:36      8:54/M
     67    Sean Keating                      Stratford  CT        1053    37   M      11 30-39                 27:36      8:54/M
     68    Santino Ferrucci                  Woodbury  CT           83    17   M       3 14-18                 27:37      8:55/M
     69    James Dana                        Milford  CT            60    56   M       8 50-59                 27:47      8:58/M
     70    Greta Secrist                     Fairfield  CT        1012    13   F       2 10-13                 27:50      8:59/M
     71    Janet Harrison                    Orange  CT            312    53   F       4 50-59                 27:56      9:01/M
     72    Rose Bajda                        Stratford  CT         248    24   F       8 19-29                 28:00      9:02/M
     73    Alessandra Ferrucci               Woodbury  CT           82    16   F       3 14-18                 28:01      9:02/M
     74    David Canel                       Milford  CT            40    60   M       5 60-69                 28:02      9:03/M
     75    Katharine Devonshuk               Ansonia  CT            71    30   F      11 30-39                 28:11      9:05/M
     76    Makayla O'Keefe                   Milford  CT           377    26   F       9 19-29                 28:12      9:06/M
     77    Brendan Magnan                    Milford  CT           253    46   M       5 40-49                 28:14      9:06/M
     78    Rich Zuvich                       Bethel  CT            165    61   M       6 60-69                 28:34      9:13/M
     79    Hunter Hoxie                      Milford  CT          1086    10   M       1 10-13                 28:36      9:14/M
     80    Debbie Lafleur                    Milford  CT           336    47   F       5 40-49                 28:41      9:15/M
     81    James Ahrens                      Milford  CT             7    46   M       6 40-49                 28:47      9:17/M
     82    Katrina Cotter                    Milford  CT            47    32   F      12 30-39                 28:48      9:17/M
     83    Timothy Cotter                    Milford  CT            48    33   M      12 30-39                 28:49      9:18/M
     84    Paul Misencik                     Stratford  CT         363    56   M       9 50-59                 28:50      9:18/M
     85    Debra Daly- Gannon                Milford  CT            59    50   F       5 50-59                 28:54      9:19/M
     86    Rachel Howe                       North Haven  CT       318    28   F      10 19-29                 29:06      9:23/M
     87    Carol Marie Asprelli              Woodbridge  CT         12    54   F       6 50-59                 29:07      9:24/M
     88    Gabriella Ferri                   Trumbull  CT           81    25   F      11 19-29                 29:09      9:24/M
     89    Liz Goodwin                       Milford  CT           304    54   F       7 50-59                 29:13      9:25/M
     90    Anne Beedle                       Bethany  CT            21    51   F       8 50-59                 29:20      9:28/M
     91    Cassandra Ramsey                  Milford  CT          1068    31   F      13 30-39                 29:21      9:28/M
     92    Niccletta Richardson              Stamford  CT         1081    23   F      12 19-29                 29:31      9:31/M
     93    Sam Maxfield                      Stamford  CT         1080    0    M       1  0- 0                 29:32      9:32/M
     94    Keith Obert                       Milford  CT           171    35   M      13 30-39                 29:40      9:34/M
     95    Paul Downing                      Milford  CT          1098    57   M      10 50-59                 29:41      9:35/M
     96    Mike Berthiaume                   West Spfld  MA         24    36   M      14 30-39                 29:51      9:38/M
     97    Jean Folsom                       Margaree Harbour  N    91    64   F       1 60-69                 30:03      9:42/M
     98    Dawn Schmidt                      Ansonia  CT          1065    25   F      13 19-29                 30:04      9:42/M
     99    Ben Schwartz                      New Haven  CT        1011    54   M      11 50-59                 30:09      9:44/M
    100    Sean Lonergan                     Milford  CT           345    17   M       4 14-18                 30:13      9:45/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Tricia Andersen-Vie               Stratford  CT          10    58   F       9 50-59                 30:14      9:45/M
    102    Alyssa Couden                     Milford  CT            50    25   F      14 19-29                 30:18      9:46/M
    103    Izabela Buczek                    New Haven  CT          36    28   F      15 19-29                 30:23      9:48/M
    104    Michelle Cotton                   Milford  CT            49    41   F       6 40-49                 30:24      9:48/M
    105    Blaine Boxwell                    Milford  CT            30    54   M      12 50-59                 30:27      9:49/M
    106    Rachel Rock                       Hamden  CT            257    25   F      16 19-29                 30:34      9:52/M
    107    Armando Pereira                   Milford  CT           385    59   M      13 50-59                 30:37      9:53/M
    108    Eleesa Marnagh                    Milford  CT           355    37   F      14 30-39                 30:39      9:53/M
    109    Brian Boot                                              247    60   M       7 60-69                 30:46      9:55/M
    110    Amanda Kwal                       Bridgeport  CT       1058    24   F      17 19-29                 30:47      9:56/M
    111    Teresa Paniw                      Milford  CT          1056    49   F       7 40-49                 30:58      9:59/M
    112    Alexandra Criscuolo               Stamford  CT          166    25   F      18 19-29                 31:00     10:00/M
    113    Erin Gumbs                        Southport  CT         307    25   F      19 19-29                 31:00     10:00/M
    114    Courtney Keating                  Stratford  CT        1054    36   F      15 30-39                 31:01     10:00/M
    115    Joseph Nelly                      Milford  CT          1077    9    M       1  1- 9                 31:02     10:01/M
    116    Kim Nelly                         Milford  CT          1075    40   F       8 40-49                 31:09     10:03/M
    117    Kristen Hoxie                     Milford  CT          1085    46   F       9 40-49                 31:11     10:04/M
    118    Michael Ganim                     Easton  CT             98    15   M       5 14-18                 31:26     10:08/M
    119    Nick Khamarji                     Easton  CT            333    26   M      11 19-29                 31:26     10:08/M
    120    Lauren Khamarji                   Easton  CT            332    20   F      20 19-29                 31:26     10:08/M
    121    Mark Garret                       Milford  CT           260    44   M       7 40-49                 31:28     10:09/M
    122    Bridget Hutchens                  New Haven  CT         322    33   F      16 30-39                 31:33     10:11/M
    123    Louis Giancola                    Milford  CT           100    37   M      15 30-39                 31:34     10:11/M
    124    Mary Lonergan                     Milford  CT           343    14   F       4 14-18                 31:38     10:12/M
    125    Danielle Visconti                 Stratford  CT        1044    37   F      17 30-39                 31:40     10:13/M
    126    Michael Zimmer                    Fairfield  CT        1051    37   M      16 30-39                 31:41     10:13/M
    127    Robin Hanson                      Milford  CT           311    49   F      10 40-49                 31:47     10:15/M
    128    Michael Lonergan                  Milford  CT           344    47   M       8 40-49                 31:50     10:16/M
    129    Daniel Noltemeyer                 Milford  CT           371    33   M      17 30-39                 32:08     10:22/M
    130    Peter Secrist                     Fairfield  CT        1014    50   M      14 50-59                 32:13     10:24/M
    131    Caitlin Wood                      Bridgeport  CT       1049    24   F      21 19-29                 32:24     10:27/M
    132    Melissa Lovallo                   Oakville  CT          346    33   F      18 30-39                 32:26     10:28/M
    133    Samantha Sledz                    Naugatuck  CT        1017    29   F      22 19-29                 32:26     10:28/M
    134    Tammy Petrucelli                  West Haven  CT        388    52   F      10 50-59                 32:28     10:28/M
    135    Brad Allard                       Hamden  CT              8    32   M      18 30-39                 32:36     10:31/M
    136    John Danielski                    Ansonia  CT            62    33   M      19 30-39                 32:38     10:32/M
    137    Tara Bartley                      Milford  CT            19    28   F      23 19-29                 32:40     10:32/M
    138    Sean Bartley                      Milford  CT            18    28   M      12 19-29                 32:42     10:33/M
    139    Jen Blake                         Hamden  CT             27    25   F      24 19-29                 32:42     10:33/M
    140    Hunter Blake                      Hamden  CT             26    27   M      13 19-29                 32:43     10:33/M
    141    Kelly Brenner                     North Branford  CT     33    46   F      11 40-49                 32:45     10:34/M
    142    Garrett Cherry                    New Haven  CT          44    24   M      14 19-29                 32:47     10:35/M
    143    Ryan Quintero                     Milford  CT           393    32   M      20 30-39                 32:57     10:38/M
    144    Laura Katz                        Milford  CT           326    46   F      12 40-49                 33:12     10:43/M
    145    Brenda Smith                      Milford  CT           145    37   F      19 30-39                 33:13     10:43/M
    146    Mohammed Bouboud                  Bridgeport  CT         29    62   M       8 60-69                 33:33     10:49/M
    147    Kate Meehan                       Stratford  CT         168    28   F      25 19-29                 33:42     10:52/M
    148    Susan Buzelle                     Milford  CT            37    46   F      13 40-49                 33:46     10:54/M
    149    Dan Tamburro                      Milford  CT          1031    27   M      15 19-29                 33:49     10:55/M
    150    Shannon Savisky                   Milford  CT          1008    24   F      26 19-29                 33:50     10:55/M
    151    Jessica MacKin                    Milford  CT           347    28   F      27 19-29                 33:51     10:55/M
    152    John Jackson                      Milford  CT           323    43   M       9 40-49                 33:53     10:56/M
    153    John Profetto                     Milford  CT           391    53   M      15 50-59                 34:05     11:00/M
    154    Joshua Ford                       Orange  CT             93    13   M       2 10-13                 34:34     11:09/M
    155    Bob Cianciosi                     South Windsor  CT      45    56   M      16 50-59                 34:37     11:10/M
    156    Joann Desrochers                  Stamford  CT           70    61   F       2 60-69                 34:45     11:13/M
    157    Erin Goodwin                      Milford  CT           303    14   F       5 14-18                 34:46     11:13/M
    158    Emma Nelly                        Milford  CT          1076    11   F       3 10-13                 34:49     11:14/M
    159    Agustin Panico                    Milford  CT          1057    14   M       6 14-18                 34:53     11:15/M
    160    Erin Hamel                        Milford  CT           309    40   F      14 40-49                 34:57     11:16/M
    161    Jill Mc Goldrick                  Milford  CT           190    49   F      15 40-49                 34:58     11:17/M
    162    Kyla Welby                        Milford  CT          1084    7    F       1  1- 9                 34:58     11:17/M
    163    Melissa Welby                     Milford  CT          1082    45   F      16 40-49                 34:59     11:17/M
    164    Carrie Keramis                    Milford  CT           329    47   F      17 40-49                 35:05     11:19/M
    165    Jeff Daddona                      New Haven  CT          56    32   M      21 30-39                 35:12     11:21/M
    166    Diana Bercury                     New Haven  CT          22    34   F      20 30-39                 35:13     11:22/M
    167    Jennifer Succi                    Meriden  CT          1027    26   F      28 19-29                 35:17     11:23/M
    168    Lauren Crudele                    West Hartford  CT      51    30   F      21 30-39                 35:18     11:23/M
    169    Kristina Hanrahan                 Bridgeport  CT        310    29   F      29 19-29                 35:22     11:25/M
    170    Margaret Muller                   Milford  CT          1078    57   F      11 50-59                 35:32     11:28/M
    171    Sarah Zayas                       Milford  CT          1079    34   F      22 30-39                 35:32     11:28/M
    172    Linda Kiley                       Milford  CT           215    46   F      18 40-49                 35:45     11:32/M
    173    Tom Leone                         Milford  CT           342    38   M      22 30-39                 35:47     11:33/M
    174    Emily Leone                       Milford  CT           341    37   F      23 30-39                 35:48     11:33/M
    175    Jillian Ciccarelli                Bethany  CT            46    12   F       4 10-13                 35:49     11:33/M
    176    Jaclyn Nordyk                     Orange  CT            372    12   F       5 10-13                 35:49     11:33/M
    177    Carol Kennedy                     Wallingford  CT       327    54   F      12 50-59                 35:52     11:34/M
    178    Kevin Leonard Pasley              Bethany  CT           340    50   M      17 50-59                 35:57     11:36/M
    179    Joe Bloszko                       Milford  CT            28    21   M      16 19-29                 36:11     11:40/M
    180    Kourtney Kruysman                 Milford  CT           334    22   F      30 19-29                 36:12     11:41/M
    181    Whitney Lavery                    Milford  CT           338    28   F      31 19-29                 36:28     11:46/M
    182    Amanda Keeler                     Milford  CT          1059    26   F      32 19-29                 36:28     11:46/M
    183    Jennifer Nordyk                   Orange  CT            373    39   F      24 30-39                 36:30     11:46/M
    184    Christine Norton                  Milford  CT           374    30   F      25 30-39                 36:33     11:47/M
    185    Kristen Birge                     Milford  CT            25    35   F      26 30-39                 36:50     11:53/M
    186    Jennifer Ford                     Orange  CT             92    48   F      19 40-49                 36:54     11:54/M
    187    Katie Wetmore                     Milford  CT           184    11   F       6 10-13                 36:57     11:55/M
    188    Maya Pinto                        Milford,  CT          188    9    F       2  1- 9                 36:57     11:55/M
    189    Caryn Bach                        Milford  CT          1091    45   F      20 40-49                 36:59     11:56/M
    190    Jennifer Bridwell                 Stratford  CT          35    49   F      21 40-49                 37:02     11:57/M
    191    Jay Pinto                         Milford  CT           189    43   M      10 40-49                 37:03     11:57/M
    192    Liz Nunes                         Orange  CT            259    31   F      27 30-39                 37:05     11:58/M
    193    Alex Quinter                      Milford  CT           255    34   M      23 30-39                 37:05     11:58/M
    194    Ashlee Tayag                      Stratford  CT        1033    26   F      33 19-29                 37:15     12:01/M
    195    Jacob Sweet                       Hamden  CT           1029    26   M      17 19-29                 37:35     12:07/M
    196    Kaitlin Abbate                    Hamden  CT              3    24   F      34 19-29                 37:35     12:07/M
    197    Jennifer Paradis                  Meriden  CT           380    28   F      35 19-29                 37:45     12:11/M
    198    Jonathan Uber                     Shelton  CT          1042    18   M       7 14-18                 37:48     12:12/M
    199    Jennifer Pietrowski               Milford  CT           249    38   F      28 30-39                 37:56     12:14/M
    200    Ron Monticone                     Southbury  CT         364    46   M      11 40-49                 37:58     12:15/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Patricia Uber                     Shelton  CT          1043    42   F      22 40-49                 38:11     12:19/M
    202    Wesley Buzelle                    Milford  CT            39    12   M       3 10-13                 38:25     12:24/M
    203    Tom Buzelle                       Milford  CT            38    48   M      12 40-49                 38:26     12:24/M
    204    Mark Quintner                     Milford  CT           254    34   F      29 30-39                 39:05     12:36/M
    205    Josh Nunes                        Orange  CT            258    35   M      24 30-39                 39:05     12:36/M
    206    Mary Finnegan                     Milford  CT            85    40   F      23 40-49                 39:19     12:41/M
    207    Renee Hughes                      West Haven  CT        149    47   F      24 40-49                 39:19     12:41/M
    208    Jennifer Slavin                   Milford  CT          1015    44   F      25 40-49                 39:20     12:41/M
    209    Dana Malangone                    Milford  CT           250    46   F      26 40-49                 39:24     12:43/M
    210    Monica Malangone                  Milford  CT           251    16   F       6 14-18                 39:25     12:43/M
    211    Colleen Bailie                    Naugatuck  CT          13    36   F      30 30-39                 39:25     12:43/M
    212    Kelly Munkwitz                    Milford  CT           369    32   F      31 30-39                 39:28     12:44/M
    213    Jennifer Terentiuk                Milford  CT          1036    34   F      32 30-39                 39:44     12:49/M
    214    Lucy Terentiuk                    Milford  CT          1037    56   F      13 50-59                 39:45     12:49/M
    215    Colleen Filush                    Milford  CT            84    36   F      33 30-39                 39:53     12:52/M
    216    Patricia Sweeney                  Stratford  CT        1028    51   F      14 50-59                 40:07     12:56/M
    217    Pat Grote                         Milford  CT           306    64   F       3 60-69                 40:20     13:01/M
    218    Chris Powers                      Milford  CT          1100    16   M       8 14-18                 41:18     13:19/M
    219    Carol Frantz                      Milford                96    63   F       4 60-69                 41:21     13:20/M
    220    Jane Holler                       Milford  CT          1096    65   F       5 60-69                 41:45     13:28/M
    221    Richard Daigle                    Milford  CT            58    63   M       9 60-69                 41:46     13:28/M
    222    Emily Daigle                      Milford  CT            57    29   F      36 19-29                 41:48     13:29/M
    223    Christopher Abbott                Milford  CT             4    54   M      18 50-59                 41:56     13:32/M
    224    Noel Abbott                       Milford  CT             5    52   F      15 50-59                 41:56     13:32/M
    225    Olivia Dyki                       Milford  CT            77     8   F       3  1- 9                 42:10     13:36/M
    226    Johanna Dyki                      Milford  CT            76    39   F      34 30-39                 42:11     13:36/M
    227    Gina Guetti                       Milford  CT           151    39   F      35 30-39                 42:11     13:36/M
    228    Sharie Barnum                     Milford  CT          1066    47   F      27 40-49                 42:36     13:45/M
    229    John Gordon                       Milford  CT          1062    34   M      25 30-39                 42:39     13:45/M
    230    Emogene Flansburg                 Milford  CT            88    48   F      28 40-49                 42:54     13:50/M
    231    Stacey Wadey                      Woodbridge  CT       1046    49   F      29 40-49                 43:04     13:54/M
    232    Jody Savisky                      Milford  CT          1007    54   F      16 50-59                 43:24     14:00/M
    233    Fernanda Pinto                    Milford  CT           389    51   F      17 50-59                 43:26     14:01/M
    234    Folanda Allen                     Hamden  CT            178    39   F      36 30-39                 43:27     14:01/M
    235    Robert Vincent                    Stratford  CT        1069    32   M      26 30-39                 44:25     14:20/M
    236    Rose Francois                     Bridgeport  CT       1070    24   F      37 19-29                 44:31     14:22/M
    237    Olga Nigretti                     New Haven  CT         370    54   F      18 50-59                 45:03     14:32/M
    238    Lillia Downing                    Milford  CT          1099    13   F       7 10-13                 45:10     14:34/M
    239    Michael Sollami                   Ansonia  CT          1025    19   M      18 19-29                 45:48     14:46/M
    240    Gaby Torelli                      Seymour  CT          1040    18   F       7 14-18                 45:48     14:46/M
    241    Lauren Morgan                     Milford  CT           366    27   F      38 19-29                 46:56     15:08/M
    242    Lindsay Darling                   Milford  CT            64    28   F      39 19-29                 46:56     15:08/M
    243    Julie Bernblum                    Milford  CT            23    26   F      40 19-29                 47:04     15:11/M
    244    James Nemergut                    Stratford  CT        1073    68   M      10 60-69                 47:57     15:28/M
    245    Lori Dana                         Milford  CT           194    54   F      19 50-59                 48:25     15:37/M
    246    Pam Austin                        Milford  CT          1063    44   F      30 40-49                 48:52     15:46/M
    247    Debra Gannon                      Milford  CT           252    50   F      20 50-59                 48:53     15:46/M
    248    Jane Mac Alpine                   Milford  CT           179    58   F      21 50-59                 48:53     15:46/M
    249    Mike Meizig                       Milford  CT          1064    45   M      13 40-49                 48:53     15:46/M
    250    James Gannon                      Milford  CT            99    50   M      19 50-59                 48:57     15:47/M
    251    Annmarie Marreiros                Stratford  CT         356    53   F      22 50-59                 48:59     15:48/M
    252    Francesca Magnotti                North Brandford       350    53   F      23 50-59                 49:00     15:48/M
    253    Lesley Darling                    Milford  CT            63    55   F      24 50-59                 49:44     16:03/M
    254    Susan McDonough                   Milford  CT           359    59   F      25 50-59                 49:44     16:03/M
    255    Edward Weinberg                                         173    55   M      20 50-59                 50:14     16:12/M
    256    Cathey Szeto                      Madison  CT          1030    55   F      26 50-59                 50:19     16:14/M
    257    Maggie Wetmore                    Milford,  CT          186    10   F       8 10-13                 50:22     16:15/M
    258    Charles Wetmore                   Milford  CT           183    51   M      21 50-59                 50:37     16:20/M
    259    Stacy Mendoza                     Naugatuck  CT         360    40   F      31 40-49                 50:38     16:20/M
    260    Yavanna Horbal                    Naugatuck  CT         317    34   F      37 30-39                 50:38     16:20/M
    261    Lindsey Allard                    Hamden  CT              9    33   F      38 30-39                 51:25     16:35/M
    262    Rachel Cadan                      Stratford  CT         263    0    F       1  0- 0                 52:46     17:01/M
    263    Alex Cadan                        Stratford  CT         262    44   M      14 40-49                 52:47     17:02/M
    264    Bill Solari                       Briarcliff Manor  N  1020    77   M       1 70-79                 53:09     17:09/M
    265    Maguire Casey                     Milford  CT            43    11   M       4 10-13                 53:51     17:22/M
    266    Brendan Casey                     Milford  CT            41    41   M      15 40-49                 53:52     17:23/M
    267    Rick Faulkner                     Milford  CT            80    51   M      22 50-59                 54:06     17:27/M
    268    Jennifer Fish                     Milford  CT            86    72   F       1 70-79                 55:27     17:53/M
    269    Steven Johnson                    Milford  CT           324    60   M      11 60-69                 55:29     17:54/M
    270    Maureen Desantie                  Milford  CT            69    58   F      27 50-59                 55:30     17:54/M
    271    Mike Degrego                      Milford  CT            67    58   M      23 50-59                 55:30     17:54/M
    272    Diane Pasacreta                   Milford  CT           381    66   F       6 60-69                 55:51     18:01/M
    273    Caleb Tondora                     Milford  CT          1038    14   M       9 14-18                 56:02     18:05/M
    274    Michael Colandra                  West Haven  CT       1094    39   M      27 30-39                 56:15     18:09/M
    275    Angela Ruskin                     Stratford  CT        1005    38   F      39 30-39                 56:21     18:11/M
    276    Gavin Maher                       Milford  CT          1083    9    M       2  1- 9                 57:16     18:28/M
    277    Anne O Maher                      Milford  CT           351    61   F       7 60-69                 57:34     18:34/M
    278    Jenna Hanson                      Milford  CT          1095    12   F       9 10-13                 57:41     18:36/M
    279    Cheryl Mezzoni                    Milford  CT           361    53   F      28 50-59                 58:03     18:44/M
    280    Ann Perce                         Milford  CT           384    51   F      29 50-59                 58:03     18:44/M
    281    Idaliz Gomez                      Shelton  CT           301    33   F      40 30-39                 58:11     18:46/M
    282    Taylor Demirjian                  Newtown  CT            68    22   F      41 19-29                 58:14     18:47/M
    283    Isabella Karesh                   West Haven  CT        325    59   F      30 50-59                 58:14     18:47/M
    284    Shaileen Landsberg                Milford  CT           337    46   F      32 40-49                 58:20     18:49/M
    285    Dan Drago                         Milford  CT            74    34   M      28 30-39                 58:37     18:55/M
    286    Claire Casey                      Milford  CT            42    51   F      31 50-59                 58:38     18:55/M
    287    Eileen Schuman                    Milford  CT          1010    70   F       2 70-79                 58:59     19:02/M
    288    Robert Snyder                     Milford  CT          1019    70   M       2 70-79                 58:59     19:02/M
    289    Barbara Ross                      Cheshire  CT         1002    60   F       8 60-69                 59:04     19:03/M
    290    Heather Wagner                    West Haven  CT       1089    32   F      41 30-39                 59:19     19:08/M
    291    Tommy Zullo                       West Haven  CT       1090    37   M      29 30-39                 59:20     19:08/M
    292    Devon Ramsey                      Milford  CT          1067    31   M      30 30-39               1:00:51     19:38/M
    293    Sue Riebling                      Milford  CT          1001    64   F       9 60-69               1:00:52     19:38/M
    294    Ron Riebling                      Milford  CT           400    68   M      12 60-69               1:00:52     19:38/M
    295    Abigail Mansfield                 Stamford  CT          353    31   F      42 30-39               1:01:01     19:41/M
    296    John Hoey                         Milford  CT           315    48   M      16 40-49               1:03:16     20:25/M
    297    Tracie Salerno                    Milford  CT          1006    42   F      33 40-49               1:03:19     20:25/M
    298    Anne Tooker                       Naugatuck  CT        1039    58   F      32 50-59               1:03:19     20:25/M
    299    Zac Uln                                                1055    0    M       2  0- 0               1:03:45     20:34/M
    300    Lauren Smith                      Milford  CT          1092    15   F       8 14-18               1:03:45     20:34/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    301    Lillian Smith                     Milford  CT          1093    47   F      34 40-49               1:04:01     20:39/M
    302    Sheila Smith                      Milford  CT           261    40   F      35 40-49               1:06:28     21:26/M
    303    Michael Smith                     Milford  CT           264    31   M      31 30-39               1:06:28     21:26/M
    304    Katherine Bajda                   Stratford  CT          15    55   F      33 50-59               1:08:26     22:05/M
    305    Mat Moycik                        Derby  CT             367    49   M      17 40-49               1:08:32     22:06/M
    306    Pauline Moycik                    Derby  CT             368    48   F      36 40-49               1:08:55     22:14/M
    307    Ann Louise Onton                  Shelton  CT           378    72   F       3 70-79               1:10:07     22:37/M
    308    Gretchen Dorney                   Milford  CT            72     0   F       2  0- 0               1:11:55     23:12/M
    309    James Dorney Sr.                  Milford  CT            73     0   M       3  0- 0               1:11:55     23:12/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: Top Finishers1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dr. Jessica Lyn Pereplyotchik West Spfld MA 386 40 17 23:20 7:32/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Fitzsimons Yonkers NY 87 25 1 16:07 5:12/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyla Welby Milford CT 1084 7 162 34:58 11:17/M
2 Maya Pinto Milford, CT 188 9 188 36:57 11:55/M
3 Olivia Dyki Milford CT 77 8 225 42:10 13:36/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Nelly Milford CT 1077 9 115 31:02 10:01/M
2 Gavin Maher Milford CT 1083 9 276 57:16 18:28/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Solari Fairfield CT 1022 13 39 25:42 8:17/M
2 Greta Secrist Fairfield CT 1012 13 70 27:50 8:59/M
3 Emma Nelly Milford CT 1076 11 158 34:49 11:14/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Hoxie Milford CT 1086 10 79 28:36 9:14/M
2 Joshua Ford Orange CT 93 13 154 34:34 11:09/M
3 Wesley Buzelle Milford CT 39 12 202 38:25 12:24/M
Top

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colleen Goodwin Milford CT 302 15 22 24:12 7:48/M
2 Sarah Smeriglio Orange CT 1018 17 38 25:40 8:17/M
3 Alessandra Ferrucci Woodbury CT 82 16 73 28:01 9:02/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Ford Orange CT 94 15 8 20:52 6:44/M
2 Nick Dana Milford CT 61 17 13 22:22 7:13/M
3 Santino Ferrucci Woodbury CT 83 17 68 27:37 8:55/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Marinaccio Milford CT 1072 26 29 25:11 8:07/M
2 Jamie Hall Milford CT 308 27 31 25:14 8:08/M
3 Paula Kennedy Wallingford CT 328 24 45 26:07 8:25/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sascha Hubbert Hamminkeln NW 319 24 2 17:50 5:45/M
2 Joseph Rosario Ansonia CT 176 20 4 18:21 5:55/M
3 Aiden Leman-Pagn Woodbridge CT 208 19 5 19:15 6:13/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carolynn Hurley Derby CT 320 31 28 24:56 8:03/M
2 Amy Kundrat Bethel CT 335 36 30 25:13 8:08/M
3 Megan Degrand Milford CT 65 31 33 25:21 8:11/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregory Genias Bridgeport CT 1074 35 7 20:34 6:38/M
2 Michael Degrand Milford CT 66 31 9 20:57 6:45/M
3 Sanjay Layne Bridgeport CT 339 30 14 22:26 7:14/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Haber Weston CT 160 41 18 23:23 7:33/M
2 Heather Persichilli Milford CT 387 42 26 24:43 7:58/M
3 Betsy Nuttall Milford CT 376 45 54 26:41 8:36/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mario Longo Cheshire CT 158 43 3 17:58 5:48/M
2 Jonathan Ressler Woodmont CT 397 49 15 22:36 7:17/M
3 Joe Hartwell Danbury CT 313 46 37 25:38 8:16/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Mooney West Haven CT 365 51 24 24:31 7:55/M
2 Karen Secrist Fairfield CT 1013 50 44 25:46 8:19/M
3 Maura D'Andrea Branford CT 54 57 58 27:11 8:46/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Del Toreno Trumbull CT 146 53 11 22:06 7:08/M
2 Steven Sanford Trumbull CT 1061 59 16 23:12 7:29/M
3 Brendan Kerrigan Fairfield CT 330 53 21 24:04 7:46/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Folsom Margaree Harbour NS 91 64 97 30:03 9:42/M
2 Joann Desrochers Stamford CT 70 61 156 34:45 11:13/M
3 Pat Grote Milford CT 306 64 217 40:20 13:01/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lloyd Withers Margaree Harbour NS 1048 61 10 22:02 7:06/M
2 David Emmerling West Orange NJ 1060 61 27 24:54 8:02/M
3 Richard Sr Uluski Cheshire CT 1052 60 46 26:15 8:28/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Fish Milford CT 86 72 268 55:27 17:53/M
2 Eileen Schuman Milford CT 1010 70 287 58:59 19:02/M
3 Ann Louise Onton Shelton CT 378 72 307 1:10:07 22:37/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Solari Briarcliff Manor NY 1020 77 264 53:09 17:09/M
2 Robert Snyder Milford CT 1019 70 288 58:59 19:02/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com