HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA RUn For Your Life 5K
April 11, 2015 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

Eric Stabb - 16:39
Christina Faust- 18:39

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Quinnipiac
N H Campus

WEATHER
52 Degrees
Sun/Windy

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Eric Stabb                                               93    47   M       1 Top Fin             16:39.0      5:22/M
      2    Michael Calandro                                         97    21   M       2 Top Fin             17:32.0      5:39/M
      3    Christina Faust                                          95    23   F       1 Top Fin             18:56.0      6:06/M
      4    James Thompson                    Hartford  CT           92    34   M       3 Top Fin             19:21.0      6:15/M
      5    A.v. Florio                                              94    42   M       1 40-99               20:12.0      6:31/M
      6    Philip Roach                                             90    29   M       1 21-39               20:15.0      6:32/M
      7    Bradley Hunt                      Johnston  RI           33    24   M       2 21-39               20:49.0      6:43/M
      8    Annalisa Paltauf                  Woodbridge  CT         61    31   F       2 Top Fin             20:50.0      6:43/M
      9    Steven Woodfield                  Naugatuck  CT          84    17   M       1  1-20               21:11.0      6:50/M
     10    Collin Dimler                     Stone Ridge  NY        12    20   M       2  1-20               21:28.0      6:55/M
     11    Richard Mulry                                            87    25   M       3 21-39               21:35.0      6:58/M
     12    Brendan Coyle                     Killingworth  CT        7    41   M       2 40-99               21:38.0      6:59/M
     13    Van Mai                           Branford  CT           46    26   F       3 Top Fin             21:56.0      7:05/M
     14    Nate Hunt                         Schenectady  NY        35    27   M       4 21-39               22:34.0      7:17/M
     15    Stacia Berube                                           101    29   F       4 Top Fin             23:20.0      7:32/M
     16    Lindsay McMahon                   Westfield  NJ          51    21   F       1 21-39               23:37.0      7:37/M
     17    Kyle McMahon                      Hamden  CT             52    25   M       5 21-39               23:48.0      7:41/M
     18    Jocelyn Early                     New Haven  CT          14    33   F       2 21-39               23:49.0      7:41/M
     19    Nicole Gough                      Milford  CT            25    30   F       3 21-39               23:59.0      7:44/M
     20    Rebecca Howe                      Andover  MA            32    26   F       4 21-39               24:28.0      7:54/M
     21    Heather Dimock                    Hamden  CT             13    24   F       5 21-39               24:29.0      7:54/M
     22    Paul Brodsky                                             91    29   M       6 21-39               24:30.0      7:54/M
     23    Michael Tirone                    Manchester  CT         75    24   M       7 21-39               24:31.0      7:55/M
     24    David Faust                       Macungie  PA           19    51   M       3 40-99               24:34.0      7:55/M
     25    Richard Ripke                     Selden  NY             68    53   M       4 40-99               24:38.0      7:57/M
     26    Brian McMahon                     South Plainfield  N    50    54   M       5 40-99               24:54.0      8:02/M
     27    Robert Wesley                     Manchester  CT         82    27   M       8 21-39               25:36.0      8:15/M
     28    Samantha Carter                   North Haven  CT         4    26   F       6 21-39               25:40.0      8:17/M
     29    Kelly Lucchesi                    Hamden  CA             44    23   F       7 21-39               25:50.0      8:20/M
     30    Gregory Chamberlin                New Milford  CT         5    23   M       9 21-39               26:12.0      8:27/M
     31    Patrick O'Brien                   West Springfield  M    59    25   M      10 21-39               26:23.0      8:31/M
     32    Nikki Wocl                        Trumbull  CT           83    23   F       8 21-39               26:33.0      8:34/M
     33    Sara Harwood                      North Haven  CT        27    29   F       9 21-39               26:42.0      8:37/M
     34    Stephanie Holt                    Hamden  CT             29    30   F      10 21-39               26:55.0      8:41/M
     35    Chris Holt                        Hamden  CT             30    33   M      11 21-39               26:56.0      8:41/M
     36    Anna Kunkel                       New Haven  CT          40    27   F      11 21-39               26:57.0      8:42/M
     37    Camber Uhlman                     Cheshire  CT           77    28   F      12 21-39               27:04.0      8:44/M
     38    Christopher Hearle                Pelham  NY             28    22   M      12 21-39               27:09.0      8:45/M
     39    Sean Oppenheimer                  Fairfield  CT          60    15   M       3  1-20               27:11.0      8:46/M
     40    Annmarie Faust                    Macungie  PA           18    52   F       1 40-99               27:17.0      8:48/M
     41    Alex Shligersky                   Enfield  CT            72    28   M      13 21-39               27:53.0      9:00/M
     42    Heather Boas                      North Haven  CT         3    33   F      13 21-39               27:57.0      9:01/M
     43    Lindsey Elsea                     Hamden  CT             15    24   F      14 21-39               28:27.0      9:11/M
     44    Zachary Lavender                  Enfield  MA            42    25   M      14 21-39               28:27.0      9:11/M
     45    Keith Weber                       Wallingford  CT        81    56   M       6 40-99               28:40.0      9:15/M
     46    Angela Mc Intyre                                         86    26   F      15 21-39               28:45.0      9:16/M
     47    Curtis Griesing                                         100    50   M       7 40-99               29:47.0      9:36/M
     48    Gina Guimond                      Hamden  CT             26    23   F      16 21-39               29:54.0      9:39/M
     49    Ross Menia                        Middletown  CT         53    24   M      15 21-39               29:54.0      9:39/M
     50    Tyler Ventrella                   Danbury  CT            78    28   M      16 21-39               30:24.0      9:48/M
     51    Todd Rondo                        Middletown  CT         69    49   M       8 40-99               30:53.0      9:58/M
     52    Tom Quinn                                                89    55   M       9 40-99               31:07.0     10:02/M
     53    Lauren Pratt                      Hamden  CT             67    21   F      17 21-39               31:32.0     10:10/M
     54    Nicholas Basile                   Islip  NY               2    23   M      17 21-39               31:32.0     10:10/M
     55    Lisa Adriani                      Shelton  CT             1    38   F      18 21-39               32:19.0     10:25/M
     56    Amey Stclair                      Wallingford  CT        73    45   F       2 40-99               32:46.0     10:34/M
     57    Denya Koehler                     Hamden  CT             37    27   F      19 21-39               32:53.0     10:36/M
     58    Katy Nickolaus                    Hamden  CT             57    25   F      20 21-39               32:53.0     10:36/M
     59    Eugene Marsh                                            102    26   M      18 21-39               34:31.0     11:08/M
     60    Cathy Danziger                    Nesconset  NY          11    52   F       3 40-99               34:44.0     11:12/M
     61    Robert Young                      Islandia  NY           85    44   M      10 40-99               34:45.0     11:13/M
     62    Karen Michna                      Barkhamsted  CT        54    39   F      21 21-39               35:07.0     11:20/M
     63    Kathy Schave                                             99    46   F       4 40-99               35:18.0     11:23/M
     64    Laura Tutoli                      Middlebury  CT         76    38   F      22 21-39               35:55.0     11:35/M
     65    Martha Hunt                       Johnston  RI           34    54   F       5 40-99               36:07.0     11:39/M
     66    Patricia Polvani                                         88    57   F       6 40-99               36:17.0     11:42/M
     67    Kristin O Neil                                           96    35   F      23 21-39               36:34.0     11:48/M
     68    Mary Peters                       Hoosick Falls  NY      62    20   F       1  1-20               37:26.0     12:05/M
     69    Bill Peters                                              98    56   M      11 40-99               37:26.0     12:05/M
     70    Deena Tampi                       Cheshire  CT           74    40   F       7 40-99               37:35.0     12:07/M
     71    Nicole Nyerick                    Southington  CT        58    16   F       2  1-20               38:18.0     12:21/M
     72    Andrea Kremzar                    Wallingford  CT        39    38   F      24 21-39               39:15.0     12:40/M
     73    Jessica Lukacovic                 Collinsville  CT       45    28   F      25 21-39               40:21.0     13:01/M
     74    Kimberly Phipps                   Shelton  CT            63    38   F      26 21-39               42:33.0     13:44/M
     75    Jack Ganzle                       Cheshire  CT           22    11   M       4  1-20               43:51.0     14:09/M
     76    Gina Warburton                    Cheshire  CT           80    40   F       8 40-99               43:56.0     14:10/M
     77    Christina Wilson                                        103    30   F      27 21-39               50:58.0     16:26/M
     78    Linda McCullough                  Hamden  CT             48    61   F       9 40-99               52:14.0     16:51/M
     79    Laurie Hotchkiss                  West Haven  CT         31    49   F      10 40-99               52:14.0     16:51/M
     80    Dolina Potter                     Northford  CT          64    63   F      11 40-99               54:39.0     17:38/M
     81    Cliff Potter                      Northford  CT          65    67   M      12 40-99               54:39.0     17:38/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-20 21-39 40-99
Women: Top Finishers 1-20 21-39 40-99

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Faust 95 23 3 18:56.0 6:06/M
2 Annalisa Paltauf Woodbridge CT 61 31 8 20:50.0 6:43/M
3 Van Mai Branford CT 46 26 13 21:56.0 7:05/M
4 Stacia Berube 101 29 15 23:20.0 7:32/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Stabb 93 47 1 16:39.0 5:22/M
2 Michael Calandro 97 21 2 17:32.0 5:39/M
3 James Thompson Hartford CT 92 34 4 19:21.0 6:15/M
Top

Female 20 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Peters Hoosick Falls NY 62 20 68 37:26.0 12:05/M
2 Nicole Nyerick Southington CT 58 16 71 38:18.0 12:21/M
Top

Male 20 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Woodfield Naugatuck CT 84 17 9 21:11.0 6:50/M
2 Collin Dimler Stone Ridge NY 12 20 10 21:28.0 6:55/M
3 Sean Oppenheimer Fairfield CT 60 15 39 27:11.0 8:46/M
4 Jack Ganzle Cheshire CT 22 11 75 43:51.0 14:09/M
Top

Female 21 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsay McMahon Westfield NJ 51 21 16 23:37.0 7:37/M
2 Jocelyn Early New Haven CT 14 33 18 23:49.0 7:41/M
3 Nicole Gough Milford CT 25 30 19 23:59.0 7:44/M
4 Rebecca Howe Andover MA 32 26 20 24:28.0 7:54/M
5 Heather Dimock Hamden CT 13 24 21 24:29.0 7:54/M
Top

Male 21 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Philip Roach 90 29 6 20:15.0 6:32/M
2 Bradley Hunt Johnston RI 33 24 7 20:49.0 6:43/M
3 Richard Mulry 87 25 11 21:35.0 6:58/M
4 Nate Hunt Schenectady NY 35 27 14 22:34.0 7:17/M
5 Kyle McMahon Hamden CT 52 25 17 23:48.0 7:41/M
Top

Female 40 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annmarie Faust Macungie PA 18 52 40 27:17.0 8:48/M
2 Amey Stclair Wallingford CT 73 45 56 32:46.0 10:34/M
3 Cathy Danziger Nesconset NY 11 52 60 34:44.0 11:12/M
4 Kathy Schave 99 46 63 35:18.0 11:23/M
5 Martha Hunt Johnston RI 34 54 65 36:07.0 11:39/M
Top

Male 40 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 A.v. Florio 94 42 5 20:12.0 6:31/M
2 Brendan Coyle Killingworth CT 7 41 12 21:38.0 6:59/M
3 David Faust Macungie PA 19 51 24 24:34.0 7:55/M
4 Richard Ripke Selden NY 68 53 25 24:38.0 7:57/M
5 Brian McMahon South Plainfield NJ 50 54 26 24:54.0 8:02/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com