HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Challenge
September 20, 2015 - 4.7 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Thomas Porter, New Haven, CT - 28:05
Lexi Abel. New Haven, CT - 32:14

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge
Env Center
WEATHER
70 Degrees
Partly Sunny

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Thomas Porter                     New Haven  CT          54    24   M       1 Top Fin               28:05      5:59/M
      2    Gary David                        New Haven  CT          51    37   M       1 30-39                 28:53      6:09/M
      3    Nathan Kucera                     New Haven  CT           1    33   M       2 30-39                 29:13      6:13/M
      4    Billy Barone                      New Haven  CT          58    50   M       1 50-54                 29:39      6:19/M
      5    Greg Waterfield                   West Haven  CT         33    47   M       1 45-49                 30:29      6:29/M
      6    Michael Klapyk                    Derby  CT              38    29   M       1 20-29                 31:53      6:47/M
      7    Lexi Abel                         New Haven  CT           2    33   F       1 Top Fin               32:14      6:51/M
      8    Torpedo Ruospo                    Stratford              43    51   M       2 50-54                 32:24      6:54/M
      9    Kurt Ogren                        Seymour  CT             3    46   M       2 45-49                 32:41      6:57/M
     10    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT          28    31   F       1 30-39                 33:06      7:03/M
     11    Brian Fidler                      West Haven  CT         34    44   M       1 40-44                 34:30      7:20/M
     12    Stephen Joy                       New Haven  CT          64    57   M       1 55-59                 34:37      7:22/M
     13    Sara Cates                        New Haven  CT          16    35   F       2 30-39                 36:07      7:41/M
     14    Kirk Freudenburg                  Hamden  CT             52    54   M       3 50-54                 36:16      7:43/M
     15    Susan Choy                        New Haven  CT          30    26   F       1 20-29                 36:28      7:46/M
     16    Kevin Elliott                     New Haven  CT          19    30   M       3 30-39                 36:29      7:46/M
     17    Ken Kadezabek                     Weston  CT              8    55   M       2 55-59                 36:29      7:46/M
     18    Robert Grande                     Branford  CT           14    61   M       1 60-64                 36:51      7:50/M
     19    Sean Koehler                      New Haven  CT          11    34   M       4 30-39                 37:24      7:57/M
     20    Barbara Pearce                    Guilford  CT            5    60   F       1 60-64                 37:41      8:01/M
     21    Matti Rinta Tuuri                 Fairfield  CT          55    63   M       2 60-64                 37:57      8:04/M
     22    Neil Mandel                       Shelton  CT            50    61   M       3 60-64                 38:20      8:09/M
     23    Sanchez Guillerno                                        63    23   M       2 20-29                 39:34      8:25/M
     24    Stephen Sheiffele                 North Branford  CT     18    33   M       5 30-39                 39:53      8:29/M
     25    Tracy Ouellette                   Wallingford  CT        36    51   F       1 50-54                 39:58      8:30/M
     26    Andrew Goldsweig                  New Haven  CT          56    34   M       6 30-39                 40:41      8:39/M
     27    Jill Annitto                      New York  NY           42    34   F       3 30-39                 40:59      8:43/M
     28    Maureen Devlin                    Milford  CT            47    60   F       2 60-64                 41:03      8:44/M
     29    Angus Nairn                       Guilford  CT           65    61   M       4 60-64                 41:27      8:49/M
     30    Frank Griffel                     New Haven  CT          57    50   M       4 50-54                 41:47      8:53/M
     31    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    70   M       1 70-79                 42:02      8:57/M
     32    Skip Bradbury                     Milford  CT            31    54   M       5 50-54                 42:15      8:59/M
     33    David Shapiro                     Stamford  CT           39    67   M       1 65-69                 42:26      9:02/M
     34    Jack Cronan                       Branford  CT            6    69   M       2 65-69                 43:22      9:14/M
     35    Mary Zorzanello                   New Haven  CT          44    59   F       1 55-59                 43:29      9:15/M
     36    Reagan Krane                      Westbrook  CT          61    57   M       3 55-59                 43:43      9:18/M
     37    Deirdre Brown                     Trumbull  CT           59    52   F       2 50-54                 43:52      9:20/M
     38    Claire Percival                   Milford  CT            26    34   F       4 30-39                 43:58      9:21/M
     39    Lea Kiefer                        New Haven  CT          12    23   F       2 20-29                 44:20      9:26/M
     40    Madeline Sherlock                 New Haven  CT          13    23   F       3 20-29                 44:21      9:26/M
     41    Brittany Cates                    New Haven  CT          15    35   F       5 30-39                 44:30      9:28/M
     42    Shannon Powers                    West Haven  CT         46    34   F       6 30-39                 45:11      9:37/M
     43    Todd Hampton                      Hamden  CT             27    44   M       2 40-44                 46:04      9:48/M
     44    John Goldin                       New Haven  CT          25    65   M       3 65-69                 46:31      9:54/M
     45    Larry Williams                    Kent  CT               53    61   M       5 60-64                 46:47      9:57/M
     46    Lindsey Dorflinger                New Haven  CT          17    31   F       7 30-39                 46:50      9:58/M
     47    Martha Krane                      Westbrook  CT          60         F       1  0- 0                 47:44     10:09/M
     48    Omer Salem                        New Haven  CT          20    55   M       4 55-59                 48:32     10:20/M
     49    Sara Faulkner                     North Haven  CT        21    33   F       8 30-39                 48:42     10:22/M
     50    Christine Mulligan                Northford  CT          32    48   F       1 45-49                 48:46     10:23/M
     51    Donna Cramond                     Monroe  CT              7    66   F       1 65-69                 49:12     10:28/M
     52    Jim Kennelly                      Stratford  CT           9    52   M       6 50-54                 49:17     10:29/M
     53    Ben Schwartz                      New Haven  CT          10    54   M       7 50-54                 49:31     10:32/M
     54    Nicholas Gachi                    New Haven  CT          49    45   M       3 45-49                 50:28     10:44/M
     55    Kurt Weseman                      West Haven  CT         24    41   M       3 40-44                 50:29     10:44/M
     56    David Adams                       New Haven  CT          48    76   M       2 70-79                 51:27     10:57/M
     57    Samantha Fonda                    Northford  CT          37    27   F       4 20-29                 51:51     11:02/M
     58    Mary Williams                     Kent  CT               23    56   F       2 55-59                 55:30     11:49/M
     59    Tommy Ouellette                   Wallingford  CT        35    28   M       3 20-29                 58:32     12:27/M
     60    Maureen Miller                    North Haven  CT        22    49   F       2 45-49               1:01:25     13:04/M
     61    Robert Leutwiler                  Yabucoa  PR            45    65   M       4 65-69               1:05:04     13:51/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
Women: Top Finishers 0- 0 20-29 30-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

4.7 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lexi Abel New Haven CT 2 33 7 32:14 6:51/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Porter New Haven CT 54 24 1 28:05 5:59/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Choy New Haven CT 30 26 15 36:28 7:46/M
2 Lea Kiefer New Haven CT 12 23 39 44:20 9:26/M
3 Madeline Sherlock New Haven CT 13 23 40 44:21 9:26/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Klapyk Derby CT 38 29 6 31:53 6:47/M
2 Sanchez Guillerno 63 23 23 39:34 8:25/M
3 Tommy Ouellette Wallingford CT 35 28 59 58:32 12:27/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalisa Paltauf New Haven CT 28 31 10 33:06 7:03/M
2 Sara Cates New Haven CT 16 35 13 36:07 7:41/M
3 Jill Annitto New York NY 42 34 27 40:59 8:43/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary David New Haven CT 51 37 2 28:53 6:09/M
2 Nathan Kucera New Haven CT 1 33 3 29:13 6:13/M
3 Kevin Elliott New Haven CT 19 30 16 36:29 7:46/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Fidler West Haven CT 34 44 11 34:30 7:20/M
2 Todd Hampton Hamden CT 27 44 43 46:04 9:48/M
3 Kurt Weseman West Haven CT 24 41 55 50:29 10:44/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Mulligan Northford CT 32 48 50 48:46 10:23/M
2 Maureen Miller North Haven CT 22 49 60 1:01:25 13:04/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Waterfield West Haven CT 33 47 5 30:29 6:29/M
2 Kurt Ogren Seymour CT 3 46 9 32:41 6:57/M
3 Nicholas Gachi New Haven CT 49 45 54 50:28 10:44/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Ouellette Wallingford CT 36 51 25 39:58 8:30/M
2 Deirdre Brown Trumbull CT 59 52 37 43:52 9:20/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Billy Barone New Haven CT 58 50 4 29:39 6:19/M
2 Torpedo Ruospo Stratford 43 51 8 32:24 6:54/M
3 Kirk Freudenburg Hamden CT 52 54 14 36:16 7:43/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Zorzanello New Haven CT 44 59 35 43:29 9:15/M
2 Mary Williams Kent CT 23 56 58 55:30 11:49/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Joy New Haven CT 64 57 12 34:37 7:22/M
2 Ken Kadezabek Weston CT 8 55 17 36:29 7:46/M
3 Reagan Krane Westbrook CT 61 57 36 43:43 9:18/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Pearce Guilford CT 5 60 20 37:41 8:01/M
2 Maureen Devlin Milford CT 47 60 28 41:03 8:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Grande Branford CT 14 61 18 36:51 7:50/M
2 Matti Rinta Tuuri Fairfield CT 55 63 21 37:57 8:04/M
3 Neil Mandel Shelton CT 50 61 22 38:20 8:09/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cramond Monroe CT 7 66 51 49:12 10:28/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Shapiro Stamford CT 39 67 33 42:26 9:02/M
2 Jack Cronan Branford CT 6 69 34 43:22 9:14/M
3 John Goldin New Haven CT 25 65 44 46:31 9:54/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Guy Pulino Moodus CT 4 70 31 42:02 8:57/M
2 David Adams New Haven CT 48 76 56 51:27 10:57/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com