HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Race Brook Rockin' Road Race
June 6, 2015 - 5K
Orange, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Woodbridge, CT - 18:53
Sarah Smeriglio, Orange, CT - 23:23

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Race Brook
School

WEATHER
68 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Jeffery Townsend                  Woodbridge  CT         75    43   M       1 Top Fin               18:53      6:05/M
      2    Alek Abate                        Hanover  NH            89    20   M       1 20-29                 18:59      6:07/M
      3    Todd Forselius                    Cheshire  CT           72    47   M       1 40-49                 19:03      6:09/M
      4    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        103    28   M       2 20-29                 19:30      6:17/M
      5    Nicholas Bencivengo               Orange  CT             81    17   M       1 16-19                 21:33      6:57/M
      6    Cody Blair                        Thomaston  CT          98    26   M       3 20-29                 21:45      7:01/M
      7    Lawrence Regan                    Wallingford  CT        99    49   M       2 40-49                 22:03      7:07/M
      8    Franklyn Gandiaga                 Derby  CT              24    28   M       4 20-29                 22:36      7:17/M
      9    Luis Hohl                         Beacon Falls  CT       31    20   M       5 20-29                 22:57      7:24/M
     10    Sarah Smeriglio                   Orange  CT             53    17   F       1 Top Fin               23:23      7:33/M
     11    Cole Bova                         Orange  CT              6    14   M       1 13-15                 23:26      7:34/M
     12    Ryan Soennichsen                  Weston  CT             71    39   M       1 30-39                 23:41      7:38/M
     13    Christine Asaro                   Trumbull  CT           84    46   F       1 40-49                 23:59      7:44/M
     14    Cailey Esposito                   Orange  CT             85    14   F       1 13-15                 24:04      7:46/M
     15    Jerry Meshell                     Orange  CT             42    59   M       1 50-59                 24:28      7:54/M
     16    Sammy Kruger                      Orange  CT             34    15   M       2 13-15                 24:57      8:03/M
     17    Cynthia Lin                       Orange  CT            100    42   F       2 40-49                 25:16      8:09/M
     18    Seamus Hennessy                   Orange  CT             29    11   M       1  1-12                 25:26      8:12/M
     19    Jill Collins                      West Haven  CT         19    26   F       1 20-29                 25:27      8:13/M
     20    Randy Abate                       Orlando  FL            88    51   M       2 50-59                 25:32      8:14/M
     21    Ryan Burns                        Orange  CT             12     0   M       1  0- 0                 25:44      8:18/M
     22    Corbin Forselius                  Cheshire  CT           73    10   M       2  1-12                 25:45      8:18/M
     23    Annemarie Sliby                   Orange  CT             52    51   F       1 50-59                 25:53      8:21/M
     24    Mary Welander                     Orange  CT             59    36   F       1 30-39                 25:56      8:22/M
     25    Kathleen Hipona                   Orange  CT             30    54   F       2 50-59                 26:00      8:23/M
     26    Daniel Glenney                    Orange  CT             68    7    M       3  1-12                 26:12      8:27/M
     27    Sharon Belfonti                   Orange  CT             63    43   F       3 40-49                 26:12      8:27/M
     28    Jon Glenney                       Orange  CT             69    40   M       3 40-49                 26:13      8:27/M
     29    Thom Shea                         Woodbury  CT           51    66   M       1 60-69                 26:13      8:27/M
     30    Ruth  Cortright                   Orange  CT            106    13   F       2 13-15                 26:18      8:29/M
     31    Stephen Pedenski                  Orange  CT             48     9   M       4  1-12                 26:19      8:29/M
     32    Alan Gibbons                      Orange  CT             25    52   M       3 50-59                 26:30      8:33/M
     33    Charlie Rich                      Bridgeport  CT         49    50   M       4 50-59                 26:30      8:33/M
     34    Vera Belfonti                     Orange  CT             64    13   F       3 13-15                 26:46      8:38/M
     35    Jennifer Borer                    West Haven  CT          5    36   F       2 30-39                 26:47      8:38/M
     36    Molly Cox                         Orange  CT             97    13   F       4 13-15                 26:51      8:40/M
     37    Amy Burns                         Orange  CT             11    46   F       4 40-49                 26:55      8:41/M
     38    Kyle Grande                       Orange  CT             27    10   M       5  1-12                 26:58      8:42/M
     39    Anne Jasorkowski                  Orange  CT             32    40   F       5 40-49                 27:04      8:44/M
     40    Lindsay Carloni                   Orange  CT             15    13   F       5 13-15                 27:05      8:44/M
     41    Terry Camputaro                   Woodbury  CT           13    50   F       3 50-59                 27:07      8:45/M
     42    Gabriele Digello                  Orange  CT             95    17   F       1 16-19                 27:22      8:50/M
     43    Emily Nicefaro                    Orange  CT             45    17   F       2 16-19                 27:23      8:50/M
     44    Jennifer Cooper                   Orange  CT            105    44   F       6 40-49                 27:29      8:52/M
     45    Melissa Cox                       Orange  CT             96    44   F       7 40-49                 27:29      8:52/M
     46    Tom Kobak                         Orange  CT            101    38   M       2 30-39                 27:30      8:52/M
     47    Jason Kwon                        Orange  CT             67    11   M       6  1-12                 27:30      8:52/M
     48    Gianna Cooper                     Orange  CT            104    13   F       6 13-15                 27:33      8:53/M
     49    Cortney Dorsi                     West Haven  CT         80    36   F       3 30-39                 27:33      8:53/M
     50    Amy Easton                        Orange  CT             23    42   F       8 40-49                 27:37      8:55/M
     51    Tia Berretta                      West Haven  CT          4    25   F       2 20-29                 27:38      8:55/M
     52    Paul Wydra                        Wallingford  CT        70    53   M       5 50-59                 27:43      8:56/M
     53    Chris Murray                      Orange  CT             93    53   M       6 50-59                 27:49      8:58/M
     54    Ben Mulvaney                      Orange  CT             66    11   M       7  1-12                 28:04      9:03/M
     55    Jenny Trujillo                    Naugatuck  CT          57    27   F       3 20-29                 28:12      9:06/M
     56    Maya Oestreicher                  Orange  CT             92    15   F       7 13-15                 28:19      9:08/M
     57    Kaitlyn Paradis                   Orange  CT             77    16   F       3 16-19                 28:20      9:08/M
     58    Payton Grande                     Orange  CT             28    14   F       8 13-15                 28:21      9:09/M
     59    Lance Mahon                       Orange  CT             39     7   M       8  1-12                 28:33      9:13/M
     60    Anna Mahon                        Orange  CT             37    40   F       9 40-49                 28:33      9:13/M
     61    Justin Grande                     Orange  CT             26    41   M       4 40-49                 28:43      9:16/M
     62    Nick Esposito                     Orange  CT             86    44   M       5 40-49                 29:03      9:22/M
     63    Michael Mohler                    Hamden  CT             90    33   M       3 30-39                 29:22      9:28/M
     64    Kristine Paradis                  Orange  CT             76    42   F      10 40-49                 29:23      9:29/M
     65    Alexander Beck                    Orange  CT              3    32   M       4 30-39                 29:35      9:33/M
     66    Larry Langello                    Orange  CT             94    58   M       7 50-59                 30:01      9:41/M
     67    Jonathan Yuen                     Katonah  NY            91    71   M       1 70-99                 30:13      9:45/M
     68    Ariel Avgar                       Champaign  IL           2    40   M       6 40-49                 30:16      9:46/M
     69    Joy Weaver                        North Haven  CT        58    55   F       4 50-59                 30:35      9:52/M
     70    Taylor McGillvray                 Milford  CT            41    26   F       4 20-29                 30:59     10:00/M
     71    Matthew Carloni                   Orange  CT             16    10   M       9  1-12                 31:21     10:07/M
     72    Kiera Bova                        Orange  CT              7    12   F       1  1-12                 31:33     10:11/M
     73    Sarah Galvani-Townsend            Woodbridge  CT         74    8    F       2  1-12                 31:51     10:16/M
     74    Stella Carney                     Orange  CT             83    10   F       3  1-12                 31:58     10:19/M
     75    Laurie Bova                       Orange  CT              8    45   F      11 40-49                 31:58     10:19/M
     76    Carrie Camus                                             14    39   F       4 30-39                 32:08     10:22/M
     77    John Brown                        Orange  CT              9    49   M       7 40-49                 32:15     10:24/M
     78    Kristy Laydon                     Woodbridge  CT         35    33   F       5 30-39                 33:24     10:46/M
     79    Christina Yaworowski              Hamden  CT             60    34   F       6 30-39                 33:24     10:46/M
     80    Garrett Young                     Orange  CT             61    14   M       3 13-15                 33:50     10:55/M
     81    Adrian Fielosh                    Orange  CT            102    11   M      10  1-12                 33:52     10:55/M
     82    Ana Carney                        Orange  CT             17    13   F       9 13-15                 34:14     11:03/M
     83    Grace Mahon                       Orange  CT             38    10   F       4  1-12                 34:17     11:04/M
     84    Grace Carrington                  Orange  CT             79     9   F       5  1-12                 34:23     11:05/M
     85    Natalie Carrington                Orange  CT             78    11   F       6  1-12                 34:37     11:10/M
     86    Debra Marino                                             40     0   F       1  0- 0                 36:14     11:41/M
     87    Louis Savarese                    Orange  CT             82    8    M      11  1-12                 36:20     11:43/M
     88    Zoe Smith                         Orange  CT             55    11   F       7  1-12                 36:42     11:50/M
     89    Leah Smith                        Orange  CT             54    42   F      12 40-49                 36:55     11:55/M
     90    Tyler Derosa                      Orange  CT             22     9   M      12  1-12                 37:30     12:06/M
     91    Brooke Derosa                     Orange  CT             21    39   F       7 30-39                 37:31     12:06/M
     92    Christina Tonucci                 Orange  CT            107    19   F       4 16-19                 37:33     12:07/M
     93    Richard Kaplan                    Woodbridge  CT         33    67   M       2 60-69                 37:35     12:07/M
     94    James Southworth                  Orange  CT             56    53   M       8 50-59                 37:38     12:08/M
     95    Ken Ziman                         Orange  CT             62    68   M       3 60-69                 38:44     12:30/M
     96    Alexander Metro                   New Haven  CT          43    74   M       2 70-99                 39:13     12:39/M
     97    Greta Pedenski                    Orange  CT             47    11   F       8  1-12                 39:59     12:54/M
     98    Sue Gabriele                      Orange  CT             87    49   F      13 40-49                 40:54     13:12/M
     99    Charlotte Nicefaro                Orange  CT             44    11   F       9  1-12                 42:24     13:41/M
    100    Mia Don                           Orange  CT            108    10   F      10  1-12                 43:32     14:03/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Kelly Shaw                        Orange  CT             65    13   F      10 13-15                 43:33     14:03/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Smeriglio Orange CT 53 17 10 23:23 7:33/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffery Townsend Woodbridge CT 75 43 1 18:53 6:05/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kiera Bova Orange CT 7 12 72 31:33 10:11/M
2 Sarah Galvani-Townsend Woodbridge CT 74 8 73 31:51 10:16/M
3 Stella Carney Orange CT 83 10 74 31:58 10:19/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seamus Hennessy Orange CT 29 11 18 25:26 8:12/M
2 Corbin Forselius Cheshire CT 73 10 22 25:45 8:18/M
3 Daniel Glenney Orange CT 68 7 26 26:12 8:27/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cailey Esposito Orange CT 85 14 14 24:04 7:46/M
2 Ruth Cortright Orange CT 106 13 30 26:18 8:29/M
3 Vera Belfonti Orange CT 64 13 34 26:46 8:38/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cole Bova Orange CT 6 14 11 23:26 7:34/M
2 Sammy Kruger Orange CT 34 15 16 24:57 8:03/M
3 Garrett Young Orange CT 61 14 80 33:50 10:55/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabriele Digello Orange CT 95 17 42 27:22 8:50/M
2 Emily Nicefaro Orange CT 45 17 43 27:23 8:50/M
3 Kaitlyn Paradis Orange CT 77 16 57 28:20 9:08/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Bencivengo Orange CT 81 17 5 21:33 6:57/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Collins West Haven CT 19 26 19 25:27 8:13/M
2 Tia Berretta West Haven CT 4 25 51 27:38 8:55/M
3 Jenny Trujillo Naugatuck CT 57 27 55 28:12 9:06/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alek Abate Hanover NH 89 20 2 18:59 6:07/M
2 Anthony Chowanec Bridgeport CT 103 28 4 19:30 6:17/M
3 Cody Blair Thomaston CT 98 26 6 21:45 7:01/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Welander Orange CT 59 36 24 25:56 8:22/M
2 Jennifer Borer West Haven CT 5 36 35 26:47 8:38/M
3 Cortney Dorsi West Haven CT 80 36 49 27:33 8:53/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Soennichsen Weston CT 71 39 12 23:41 7:38/M
2 Tom Kobak Orange CT 101 38 46 27:30 8:52/M
3 Michael Mohler Hamden CT 90 33 63 29:22 9:28/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Asaro Trumbull CT 84 46 13 23:59 7:44/M
2 Cynthia Lin Orange CT 100 42 17 25:16 8:09/M
3 Sharon Belfonti Orange CT 63 43 27 26:12 8:27/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Forselius Cheshire CT 72 47 3 19:03 6:09/M
2 Lawrence Regan Wallingford CT 99 49 7 22:03 7:07/M
3 Jon Glenney Orange CT 69 40 28 26:13 8:27/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annemarie Sliby Orange CT 52 51 23 25:53 8:21/M
2 Kathleen Hipona Orange CT 30 54 25 26:00 8:23/M
3 Terry Camputaro Woodbury CT 13 50 41 27:07 8:45/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Meshell Orange CT 42 59 15 24:28 7:54/M
2 Randy Abate Orlando FL 88 51 20 25:32 8:14/M
3 Alan Gibbons Orange CT 25 52 32 26:30 8:33/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thom Shea Woodbury CT 51 66 29 26:13 8:27/M
2 Richard Kaplan Woodbridge CT 33 67 93 37:35 12:07/M
3 Ken Ziman Orange CT 62 68 95 38:44 12:30/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Yuen Katonah NY 91 71 67 30:13 9:45/M
2 Alexander Metro New Haven CT 43 74 96 39:13 12:39/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com