HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Peck Place Panther Pounce
June 20, 2015 - 5K
Orange, CT

OVERALL WINNERS

Roland Beaudette, Orange, CT - 18:56
Julia Potter, Orange, CT - 23:03

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Peck
School
WEATHER
66 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Roland Beaudette                  Orange  CT            382    45   M       1 Top Fin               18:56      6:06/M
      2    Nicholas Bencivengo               Orange  CT            394    17   M       1 17-19                 19:51      6:24/M
      3    Matthew Marino                                          220    15   M       1 13-16                 20:28      6:36/M
      4    Jared James                       Orange  CT            346    33   M       1 30-39                 20:43      6:41/M
      5    Matthew McLeod                    Orange  CT            227     9   M       1  8-12                 20:44      6:41/M
      6    Mason Beaudette                   Orange  CT            383    11   M       2  8-12                 21:48      7:02/M
      7    Mike Walters                      Weston  CT            247    48   M       1 40-49                 21:51      7:03/M
      8    Julia Potter                      Orange  CT            339    14   F       1 Top Fin               23:03      7:26/M
      9    Marc Audet                        Hamden  CT            214    56   M       1 50-59                 23:16      7:30/M
     10    Jim Ronai                         Orange  CT            361    48   M       2 40-49                 23:42      7:39/M
     11    Dayne Stewkesbury                 Windsor Locks  CT     430    50   M       2 50-59                 23:44      7:39/M
     12    Bryan Laskowski                   Orange  CT            239    12   M       3  8-12                 24:25      7:53/M
     13    Rocco Izzo                                              427     9   M       4  8-12                 24:32      7:55/M
     14    Mark Valigogrsky                  Orange  CT            402    32   M       2 30-39                 24:52      8:01/M
     15    Terrie Yang                       Westport  CT          436    18   F       1 17-19                 24:56      8:03/M
     16    Kathleen Hipona                   Orange  CT            314    54   F       1 50-59                 25:04      8:05/M
     17    Morgan Ramadon                    Orange  CT            397    15   F       1 13-16                 25:25      8:12/M
     18    Shayna Goldblatt                  Orange  CT            336    15   F       2 13-16                 25:27      8:13/M
     19    Maya Oestreicher                  Orange  CT            398    15   F       3 13-16                 25:28      8:13/M
     20    Grayson James                     Orange  CT            347     8   M       5  8-12                 25:46      8:19/M
     21    Payton Grande                     Orange  CT            323    14   F       4 13-16                 26:08      8:26/M
     22    Brendan Smith                     North Salem  NY       367     9   M       6  8-12                 26:09      8:26/M
     23    Paul Wydra                        Wallingford  CT       431    53   M       3 50-59                 26:13      8:27/M
     24    Edgar Hernandez                   Orange  CT            395    38   M       3 30-39                 26:18      8:29/M
     25    Jess Hendrickson                  Middletown  CT        306    37   F       1 30-39                 26:19      8:29/M
     26    Terry Camputaro                   Woodbury  CT          313    50   F       2 50-59                 26:31      8:33/M
     27    Kyle Grande                       Orange  CT            324    10   M       7  8-12                 26:37      8:35/M
     28    Colby O'Connor                    Orange  CT            424    11   M       8  8-12                 26:42      8:37/M
     29    Justin Grande                     Orange  CT            331    42   M       3 40-49                 26:44      8:37/M
     30    Robin Damato                      Milford  CT           439    45   F       1 40-49                 26:46      8:38/M
     31    Collin Tenney                                           421     8   M       9  8-12                 28:21      9:09/M
     32    Marco Perfetto                    Orange  CT            374     9   M      10  8-12                 28:31      9:12/M
     33    William Perfetto                                        373    38   M       4 30-39                 28:32      9:12/M
     34    Ariana Garay                      Orange  CT            213    12   F       1  8-12                 28:35      9:13/M
     35    John Garay                        Orange  CT            212    45   M       4 40-49                 28:35      9:13/M
     36    Noala McGowan                                           440     0   F       1  0- 0                 28:36      9:14/M
     37    Jenna Zamary                      Milford  CT           334    22   F       1 20-29                 28:40      9:15/M
     38    Taryn Zamary                      Milford  CT           409    26   F       2 20-29                 28:42      9:15/M
     39    Maya Remigio                      Orange  CT            410     8   F       2  8-12                 28:50      9:18/M
     40    Corey Donovan                     Orange  CT            246    11   M      11  8-12                 28:56      9:20/M
     41    Lani Beaudette                    Orange  CT            384    14   F       5 13-16                 29:11      9:25/M
     42    Patty Corrente                    Milford  CT           319    45   F       2 40-49                 29:36      9:33/M
     43    Olivia Sceppa                                           369    10   F       3  8-12                 29:48      9:37/M
     44    Aidan Lydon                                             229    9    M      12  8-12                 29:51      9:38/M
     45    Joseph Steele                     New Haven  CT         389    61   M       1 60-69                 29:55      9:39/M
     46    Jamie Beaudette                   Orange  CT            385    41   F       3 40-49                 30:14      9:45/M
     47    Michelle Tenney                                         420    49   F       4 40-49                 30:15      9:45/M
     48    Jill Matos                        Oxford  CT            393    37   F       2 30-39                 30:27      9:49/M
     49    Adam Martire                      Orange  CT            365    10   M      13  8-12                 30:30      9:50/M
     50    Erik Martire                      Orange  CT            364    39   M       5 30-39                 30:31      9:51/M
     51    John Liscio                       West Haven  CT        205    34   M       6 30-39                 30:35      9:52/M
     52    Will Napolitano                   Orange  CT            209    9    M      14  8-12                 30:41      9:54/M
     53    Jaime Chance                      Wolcott  CT           309    37   F       3 30-39                 30:46      9:55/M
     54    Jane Smith                        Oxford  CT            403    32   F       4 30-39                 30:47      9:56/M
     55    Jack Faitsch                      Guilford  CT          231    7    M       1  1- 7                 30:56      9:59/M
     56    Lauren Ronai                      Orange  CT            360    12   F       4  8-12                 31:29     10:09/M
     57    Chantelle Shimono                 Orange  CT            233    41   F       5 40-49                 31:57     10:18/M
     58    Jennifer Russo                    Orange  CT            218    24   F       3 20-29                 32:05     10:21/M
     59    Jason Marino                      Orange  CT            349    11   M      15  8-12                 32:14     10:24/M
     60    Leonardo Tregger                  Orange  CT            419     8   M      16  8-12                 32:20     10:26/M
     61    Meredyth Laskowski                Orange  CT            238    10   F       5  8-12                 32:20     10:26/M
     62    Melanie Laskowski                 Orange  CT            237    43   F       6 40-49                 32:21     10:26/M
     63    Lynn Fahy                                               217    35   F       5 30-39                 32:21     10:26/M
     64    Debra Marino                      Orange  CT            350    45   F       7 40-49                 32:35     10:31/M
     65    Stacey Lee                        Orange  CT            240    38   F       6 30-39                 32:41     10:33/M
     66    Liam Tassiello                    Orange  CT            245    11   M      17  8-12                 32:49     10:35/M
     67    Chris Rempfer                                           371     9   M      18  8-12                 32:50     10:35/M
     68    Mallory Gory                                            392    30   F       7 30-39                 32:59     10:38/M
     69    Caity Carrier                     Orange  CT            353     9   F       6  8-12                 33:02     10:39/M
     70    Gia Coppola                                             380     9   F       7  8-12                 33:02     10:39/M
     71    Mike Coppola                                            379    56   M       4 50-59                 33:04     10:40/M
     72    Gregory Perkowski                                       216    42   M       5 40-49                 33:33     10:49/M
     73    Kyle Droney                       Orange  CT            358     9   M      19  8-12                 33:36     10:50/M
     74    Olivia Perkowski                  Orange  CT            215    7    F       1  1- 7                 33:40     10:52/M
     75    Patti Droney                      Orange  CT            357    49   F       8 40-49                 33:44     10:53/M
     76    Anna Vaholak                      Orange  CT            388    10   F       8  8-12                 34:04     10:59/M
     77    Caroline McNabola                 Orange  CT            400    13   F       6 13-16                 34:14     11:03/M
     78    Marin Cunningham                  Orange  CT            312    10   F       9  8-12                 34:15     11:03/M
     79    Cathy Bradley                     Orange  CT            223    67   F       1 60-69                 34:24     11:06/M
     80    Cecilia Sceppa                    Orange  CT            248    8    F      10  8-12                 34:25     11:06/M
     81    Debbie Sceppa                                           370    41   F       9 40-49                 34:25     11:06/M
     82    Julian Duz                        Orange  CT            354     8   M      20  8-12                 34:31     11:08/M
     83    Heath Cunningham                  Orange  CT            308    41   M       6 40-49                 34:49     11:14/M
     84    Owen Higgins                      Orange  CT            242     6   M       2  1- 7                 35:28     11:26/M
     85    Peter Higgins                     Orange  CT            243    35   M       7 30-39                 35:28     11:26/M
     86    Tara Chizmadia                    Orange  CT            405    46   F      10 40-49                 35:48     11:33/M
     87    John McNabola                     Orange  CT            401    10   M      21  8-12                 36:27     11:45/M
     88    Christopher Chizmadia             Orange  CT            408    10   M      22  8-12                 36:29     11:46/M
     89    Miranda Vuolo                                           416     5   F       2  1- 7                 36:44     11:51/M
     90    Dawn Coppola                                            381    48   F      11 40-49                 36:46     11:52/M
     91    Aneta Duz                         Orange  CT            355    42   F      12 40-49                 36:48     11:52/M
     92    Talia Coppola                                           378     6   F       3  1- 7                 36:49     11:53/M
     93    Angela McNabola                   Orange  CT            399    47   F      13 40-49                 36:52     11:54/M
     94    Tony Vuolo                        Orange  CT            415    42   M       7 40-49                 36:52     11:54/M
     95    Noah James                        Orange  CT            345     6   M       3  1- 7                 37:18     12:02/M
     96    Brian Remigio                     Orange  CT            411    40   M       8 40-49                 37:46     12:11/M
     97    Ronnette James                    Orange  CT            344    36   F       8 30-39                 37:50     12:12/M
     98    Elizabeth Bowler                  Orange  CT            335    10   F      11  8-12                 37:55     12:14/M
     99    Michael Bowler                    Milford  CT           333    47   M       9 40-49                 37:57     12:15/M
    100    Jillian Lydon                                           230    7    F       4  1- 7                 38:12     12:19/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Natalie Lydon                                           228    14   F       7 13-16                 38:13     12:20/M
    102    Alexandra Rempfer                                       372    44   F      14 40-49                 38:16     12:21/M
    103    Dylan Chizmadia                   Orange  CT            407    12   M      23  8-12                 39:08     12:37/M
    104    Lt Morton                         Orange  CT            426     8   M      24  8-12                 39:22     12:42/M
    105    Lorenzo Tregger                                         418     8   M      25  8-12                 39:23     12:42/M
    106    Aleksander Duz                    Orange  CT            356    10   M      26  8-12                 39:27     12:44/M
    107    Kristen Pesavento                 Shelton  CT           219    22   F       4 20-29                 39:29     12:44/M
    108    Sydnee Cunningham                 Orange  CT            311     8   F      12  8-12                 39:31     12:45/M
    109    Caelin Smith                      Orange  CT            366    11   F      13  8-12                 39:31     12:45/M
    110    Susan Schoenrock                                        368    64   F       2 60-69                 39:37     12:47/M
    111    Shuba Balakumar                   Milford  CT           320    40   F      15 40-49                 39:54     12:52/M
    112    Mimi Washington                   Orange  CT            343    42   F      16 40-49                 39:54     12:52/M
    113    John Kennelly                     Cheshire  CT          211    52   M       5 50-59                 40:17     13:00/M
    114    Del Toreno                        Trumbull  CT          206    53   M       6 50-59                 40:17     13:00/M
    115    Colby Viesselman                  Orange  CT            428     8   M      27  8-12                 40:59     13:13/M
    116    Kristen Viesselman                Orange  CT            413    37   F       9 30-39                 41:10     13:17/M
    117    Lisa Raucci                       Orange  CT            437    53   F       3 50-59                 41:28     13:23/M
    118    Landon Rocchio                    Orange  CT            225    10   M      28  8-12                 42:59     13:52/M
    119    Darcy Perfetto                    Orange  CT            376    36   F      10 30-39                 43:01     13:53/M
    120    Gianna Perfetto                                         375     7   F       5  1- 7                 43:01     13:53/M
    121    Andie Napolitano                  Orange  CT            208    9    F      14  8-12                 43:11     13:56/M
    122    Tim Napolitano                    Orange  CT            207    40   M      10 40-49                 43:14     13:57/M
    123    Payton Babis                      Orange  CT            222    11   M      29  8-12                 43:57     14:11/M
    124    Mike Bakis                        Orange  CT            221    40   M      11 40-49                 43:58     14:11/M
    125    Keira Droney                      Orange  CT            359    11   F      15  8-12                 44:34     14:23/M
    126    Erika Fontana                     Orange  CT            316    10   F      16  8-12                 44:34     14:23/M
    127    Stacy Fontana                     Orange  CT            315    41   F      17 40-49                 45:04     14:32/M
    128    William Chizmadia                 Orange  CT            404    45   M      12 40-49                 45:30     14:41/M
    129    Sage Morton                       Orange  CT            425    41   F      18 40-49                 49:08     15:51/M
    130    Greg Rocchio                      Orange  CT            224    39   M       8 30-39                 49:16     15:54/M
    131    Cody Rocchio                      Orange  CT            226     8   M      30  8-12                 49:16     15:54/M
    132    Zack Geremia                      Orange  CT            338    11   M      31  8-12                 49:23     15:56/M
    133    Susan Riccio                      Orange  CT            337    51   F       4 50-59                 49:25     15:56/M
    134    Casey Viesselman                  Orange  CT            414     6   F       6  1- 7                 49:44     16:03/M
    135    Chris Viesselman                  Orange  CT            429    39   M       9 30-39                 49:46     16:03/M
    136    Lauren Marino                     Orange  CT            348    12   F      17  8-12                 51:07     16:29/M
    137    Marianna Raucci                   Orange  CT            386    13   F       8 13-16                 51:08     16:30/M
    138    Marci Young                       Orange  CT            351    42   F      19 40-49                 51:09     16:30/M
    139    Wendy Hoffman                                           438    45   F      20 40-49                 51:10     16:30/M
    140    Colleen Shanley                   Orange  CT            341     4   F       7  1- 7                 51:10     16:30/M
    141    Jennifer Walkowsky                Orange  CT            310    40   F      21 40-49                 51:10     16:30/M
    142    Aiden Wydra                       Orange  CT            435     8   M      32  8-12                 52:03     16:47/M
    143    Michael Wydra                     Orange  CT            432    48   M      13 40-49                 52:03     16:47/M
    144    Sophia Mingione                   Orange  CT            330     6   F       8  1- 7                 52:03     16:47/M
    145    Berget Wydra                      Orange  CT            433    53   F       5 50-59                 54:26     17:34/M
    146    Audrey Wydra                      Orange  CT            434     8   F      18  8-12                 54:26     17:34/M
    147    Kayley Mingione                   Orange  CT            325    10   F      19  8-12                 54:32     17:35/M
    148    Avery Grande                      Orange  CT            332     7   F       9  1- 7                 54:40     17:38/M
    149    Ellery Varholak                   Orange  CT            241    7    F      10  1- 7                 54:40     17:38/M
    150    Jen Smith                         Orange  CT            232    43   F      22 40-49                 54:47     17:40/M
    151    Susan Mingione                    Milford  CT           321    68   F       3 60-69                 55:18     17:50/M
    152    Evelyn Alfaro                                           210    8    F      20  8-12                 55:30     17:54/M
    153    Kelsy O'Connor                    Orange                422     9   F      21  8-12                 55:33     17:55/M
    154    Chrissy Varholak                  Orange                387    43   F      23 40-49                 55:45     17:59/M
    155    Jessica O'Connor                  Orange  CT            423    44   F      24 40-49                 55:54     18:02/M
    156    Kristen Tassiello                 Orange  CT            244    44   F      25 40-49                 55:54     18:02/M
    157    Makena Legault                    Orange  CT            234    10   F      22  8-12                 56:07     18:06/M
    158    Patrick Legault                   Orange  CT            235    46   M      14 40-49                 56:07     18:06/M
    159    Danielle Ewing                    Orange  CT            363    46   F      26 40-49               1:04:06     20:41/M
    160    Kaitlyn Ewing                     Orange  CT            362     8   F      23  8-12               1:04:06     20:41/M
    161    Ann Louise Onton                  Shelton  CT           412    71   F       1 70-79               1:04:16     20:44/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1- 7 8-12 13-16 17-19 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 0 1- 7 8-12 13-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Potter Orange CT 339 14 8 23:03 7:26/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roland Beaudette Orange CT 382 45 1 18:56 6:06/M
Top

Female 7 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Perkowski Orange CT 215 7 74 33:40 10:52/M
2 Miranda Vuolo 416 5 89 36:44 11:51/M
3 Talia Coppola 378 6 92 36:49 11:53/M
Top

Male 7 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Faitsch Guilford CT 231 7 55 30:56 9:59/M
2 Owen Higgins Orange CT 242 6 84 35:28 11:26/M
3 Noah James Orange CT 345 6 95 37:18 12:02/M
Top

Female 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ariana Garay Orange CT 213 12 34 28:35 9:13/M
2 Maya Remigio Orange CT 410 8 39 28:50 9:18/M
3 Olivia Sceppa 369 10 43 29:48 9:37/M
Top

Male 8 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew McLeod Orange CT 227 9 5 20:44 6:41/M
2 Mason Beaudette Orange CT 383 11 6 21:48 7:02/M
3 Bryan Laskowski Orange CT 239 12 12 24:25 7:53/M
Top

Female 13 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Morgan Ramadon Orange CT 397 15 17 25:25 8:12/M
2 Shayna Goldblatt Orange CT 336 15 18 25:27 8:13/M
3 Maya Oestreicher Orange CT 398 15 19 25:28 8:13/M
Top

Male 13 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Marino 220 15 3 20:28 6:36/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terrie Yang Westport CT 436 18 15 24:56 8:03/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Bencivengo Orange CT 394 17 2 19:51 6:24/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Zamary Milford CT 334 22 37 28:40 9:15/M
2 Taryn Zamary Milford CT 409 26 38 28:42 9:15/M
3 Jennifer Russo Orange CT 218 24 58 32:05 10:21/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jess Hendrickson Middletown CT 306 37 25 26:19 8:29/M
2 Jill Matos Oxford CT 393 37 48 30:27 9:49/M
3 Jaime Chance Wolcott CT 309 37 53 30:46 9:55/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jared James Orange CT 346 33 4 20:43 6:41/M
2 Mark Valigogrsky Orange CT 402 32 14 24:52 8:01/M
3 Edgar Hernandez Orange CT 395 38 24 26:18 8:29/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robin Damato Milford CT 439 45 30 26:46 8:38/M
2 Patty Corrente Milford CT 319 45 42 29:36 9:33/M
3 Jamie Beaudette Orange CT 385 41 46 30:14 9:45/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Walters Weston CT 247 48 7 21:51 7:03/M
2 Jim Ronai Orange CT 361 48 10 23:42 7:39/M
3 Justin Grande Orange CT 331 42 29 26:44 8:37/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Hipona Orange CT 314 54 16 25:04 8:05/M
2 Terry Camputaro Woodbury CT 313 50 26 26:31 8:33/M
3 Lisa Raucci Orange CT 437 53 117 41:28 13:23/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marc Audet Hamden CT 214 56 9 23:16 7:30/M
2 Dayne Stewkesbury Windsor Locks CT 430 50 11 23:44 7:39/M
3 Paul Wydra Wallingford CT 431 53 23 26:13 8:27/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Bradley Orange CT 223 67 79 34:24 11:06/M
2 Susan Schoenrock 368 64 110 39:37 12:47/M
3 Susan Mingione Milford CT 321 68 151 55:18 17:50/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Steele New Haven CT 389 61 45 29:55 9:39/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ann Louise Onton Shelton CT 412 71 161 1:04:16 20:44/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com