HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ryan's Super Hero Run
September 26, 2015 - 5K
Oxford, CT

OVERALL WINNERS

Amy Bevilaqua, Southbury, CT - 19:53
Joey Bevilaqua, Southbury, CT - 20:32

Womens WInner Mns Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Colonial
Tavern

WEATHER
56 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Amy Bevilacqua                    Southbury  CT          13    41   F       1 Top Fin               19:53      6:25/M
      2    Joey Bevilacqua                   Southbury  CT          15    12   M       1 Top Fin               20:32      6:37/M
      3    Ryan Andrew                       Oxford  CT            120    26   M       2 Top Fin               20:47      6:42/M
      4    Saraswati Noel                    Seattle  WA            76    25   F       2 Top Fin               21:05      6:48/M
      5    Brian Wells                       Shelton  CT           118    30   M       3 Top Fin               21:10      6:50/M
      6    Patrick Severson                  Oxford  CT             99    24   M       1 20-29                 21:36      6:58/M
      7    Lou Denaro                        Oxford  CT            132    55   M       1 50-59                 21:50      7:03/M
      8    Sarah Swann                       Oxford  CT            102    27   F       3 Top Fin               22:13      7:10/M
      9    Chris Trupp                       Southbury  CT         107    44   M       1 40-49                 22:31      7:16/M
     10    Keith Wasik                       Seymour  CT           113    38   M       1 30-39                 22:35      7:17/M
     11    Michael Lavigne                   Bethlehem  PA          53    28   M       2 20-29                 22:50      7:22/M
     12    Hugh Bailey                       Oxford  CT             11    38   M       2 30-39                 23:05      7:27/M
     13    Laurie Fernandes                  Oxford  CT             37    40   F       1 40-49                 23:12      7:29/M
     14    Bruce Goulart                     Newtown  CT           129    65   M       1 60-99                 23:17      7:31/M
     15    Mark Kecko                        Oxford  CT            141    39   M       3 30-39                 23:28      7:34/M
     16    Christopher Ahlberg               Fairfield  CT           4    53   M       2 50-59                 23:29      7:35/M
     17    Daniel Carboni                    Seymour  CT            24    34   M       4 30-39                 23:33      7:36/M
     18    Patrick Flynn                     Monroe  CT            124    59   M       3 50-59                 23:44      7:39/M
     19    Zachary Flynn                     Monroe  CT            125    28   M       3 20-29                 23:44      7:39/M
     20    Mark Buckley                      Waterbury  CT          20    44   M       2 40-49                 23:48      7:41/M
     21    Forrest Hartson                   Southbury  CT         127    59   M       4 50-59                 23:56      7:43/M
     22    Jennifer Scioscia                 Oxford  CT            135    39   F       1 30-39                 23:59      7:44/M
     23    Eliud Sepulveda                   Danbury  CT            97    52   M       5 50-59                 24:06      7:46/M
     24    Matthew Lawson                    Oxford  CT             55    33   M       5 30-39                 24:08      7:47/M
     25    Kristin Waller                    Annapolis  MD         111    26   F       1 20-29                 24:18      7:50/M
     26    Brian Outlaw                      Oxford  CT            133    26   M       4 20-29                 24:21      7:51/M
     27    Ryan Blair                        Oxford  CT             16    42   M       3 40-49                 24:23      7:52/M
     28    Mike Lupo                         Monroe  CT             56    25   M       5 20-29                 24:29      7:54/M
     29    Matthew Niski                     Oxford  CT             74    25   M       6 20-29                 24:50      8:01/M
     30    Bill Andrew                       Oxford  CT              6    58   M       6 50-59                 24:53      8:02/M
     31    Anna Constantinou                 Oxford  CT             25    44   F       2 40-49                 24:54      8:02/M
     32    Tim Wells                         Oxford  CT            117    32   M       6 30-39                 24:55      8:02/M
     33    Roger Carter                      Groton  CT            122    25   M       7 20-29                 25:22      8:11/M
     34    Roy Deoss                         Southbury  CT          32    53   M       7 50-59                 25:44      8:18/M
     35    Jason Mraz                        Oxford  CT             68    20   M       8 20-29                 25:45      8:18/M
     36    Nicole Reardon                    Lunenburg  MA         134    24   F       2 20-29                 26:21      8:30/M
     37    Michael Ouellette                 Clinton  CT            79    47   M       4 40-49                 26:45      8:38/M
     38    William Plankey                   Hamden  CT             86    44   M       5 40-49                 26:46      8:38/M
     39    Michele Annicelli                 Southbury  CT         140    44   F       3 40-49                 26:46      8:38/M
     40    Maria Dugue                       Southbury  CT         136    53   F       1 50-59                 26:51      8:40/M
     41    Sharon Romano                     Oxford  CT             93    48   F       4 40-49                 26:55      8:41/M
     42    Stormy Oloff                      Oxford  CT            128    40   F       5 40-49                 27:30      8:52/M
     43    Eugene Constantinou               Oxford  CT             26    45   M       6 40-49                 27:31      8:53/M
     44    Peter Badeau                      Oxford  CT             10    45   M       7 40-49                 27:59      9:02/M
     45    Andrew Frey                       Plainfield  VT         40    27   M       9 20-29                 28:06      9:04/M
     46    Colleen Lawson                    Oxford  CT             54    32   F       2 30-39                 28:08      9:05/M
     47    Jack Moran                        Oxford  CT            130    14   M       1 13-19                 28:25      9:10/M
     48    Garrett Barnes                    Oxford  CT            131    14   M       2 13-19                 28:26      9:10/M
     49    Jody Mraz                         Newton Center  MA      64    28   F       3 20-29                 28:36      9:14/M
     50    Anna Toscano                      Oxford  CT            106    14   F       1 13-19                 29:25      9:29/M
     51    James Welch                       Shelton  CT           114    51   M       8 50-59                 29:42      9:35/M
     52    Dennis Phillips                   Oxford  CT             85    54   M       9 50-59                 29:42      9:35/M
     53    David Vernooy                     Oxford  CT              3    55   M      10 50-59                 29:43      9:35/M
     54    Snehesh Shrestha                  Danbury  CT           144    35   M       7 30-39                 29:53      9:38/M
     55    Justin Cummings                   West Haven  CT         29    11   M       1  1-12                 30:02      9:41/M
     56    David Thompson                    Bristol  CT           104    42   M       8 40-49                 30:03      9:42/M
     57    Jacob Thole                       Woodbury  CT          139    31   M       8 30-39                 30:04      9:42/M
     58    Heidi Roddy                       Oxford  CT             92    45   F       6 40-49                 30:19      9:47/M
     59    Erin Gribbon                      Seymour  CT           123    24   F       4 20-29                 30:24      9:48/M
     60    Jim Severson                      Oxford  CT             98    64   M       2 60-99                 30:27      9:49/M
     61    Jeremy McKeon                     Hopatcong  NJ          60    30   M       9 30-39                 30:31      9:51/M
     62    Stephanie Gagliardi               East Hartford  CT      41    28   F       5 20-29                 30:46      9:55/M
     63    Anisa Dhimarko                    Astoria  NY            33    30   F       3 30-39                 30:51      9:57/M
     64    Daniel Drury                      Berkeley Heights  N    35    29   M      10 20-29                 30:51      9:57/M
     65    Edwin Cummings                    West Haven  CT         28    56   M      11 50-59                 30:55      9:58/M
     66    John Pernyeszi                    Shelton  CT            80    28   M      11 20-29                 31:06     10:02/M
     67    Pam Curtin                        Bronx  NY              30    23   F       6 20-29                 31:14     10:05/M
     68    Matthew Broas                     Oxford  CT             18    14   M       3 13-19                 31:16     10:05/M
     69    Eric Jolly                        Oxford  CT             48    25   M      12 20-29                 31:16     10:05/M
     70    John Lalomio                      Chicago  IL            51    27   M      13 20-29                 31:24     10:08/M
     71    Ryan Welcome                      East Hartford Ct  C   115    38   M      10 30-39                 31:40     10:13/M
     72    Jason Schwartz                    West Hartford  CT      96    27   M      14 20-29                 31:41     10:13/M
     73    Alexa Rizzardi                    Milford  CT            91    24   F       7 20-29                 31:45     10:15/M
     74    Adam Twickler                     Branford  CT          109    26   M      15 20-29                 31:45     10:15/M
     75    Marnie Arsenault                  Simsbury  CT            8    35   F       4 30-39                 31:46     10:15/M
     76    Mike Perrone                      Mahopac  NY            81    25   M      16 20-29                 31:46     10:15/M
     77    Katie Caponera                    West Haven  CT         23    31   F       5 30-39                 32:29     10:29/M
     78    Mike Gamauf                       Oxford  CT             44    52   M      12 50-59                 32:30     10:29/M
     79    John Tamtelen                     Brighton  MA          103    28   M      17 20-29                 32:31     10:29/M
     80    Geri-Ann Ristow                   Middletown  CT         90    45   F       7 40-49                 32:47     10:35/M
     81    Jerry Mraz                        Oxford  CT             67    62   M       3 60-99                 32:59     10:38/M
     82    Jon Uva                           Newton Center  MA     110    31   M      11 30-39                 32:59     10:38/M
     83    Lisa Trupp                        Southbury  CT         108    50   F       2 50-59                 33:19     10:45/M
     84    Donna Duclos                      Oxford  CT             36    56   F       3 50-59                 33:54     10:56/M
     85    Mary Broas                        Oxford  CT             17    48   F       8 40-49                 34:22     11:05/M
     86    Sarah Sullivan                    Bristol  CT           101    38   F       6 30-39                 34:25     11:06/M
     87    Vanessa Jackisch                  Hopatcong  NJ          47    29   F       8 20-29                 34:27     11:07/M
     88    Marcia Franko                     Oxford  CT             39    59   F       4 50-59                 34:28     11:07/M
     89    Timothy Hanbury                   Oxford  CT             45    28   M      18 20-29                 34:41     11:11/M
     90    Vincent Kaggese                   Southbury  CT         137    27   M      19 20-29                 34:54     11:15/M
     91    Trisha Podlaski                   New City  NY           87    29   F       9 20-29                 34:57     11:16/M
     92    Rebecca Newman                    Simsbury  CT           69    39   F       7 30-39                 35:02     11:18/M
     93    Greg Brown                        Newark  DE             19    24   M      20 20-29                 35:46     11:32/M
     94    Stephanie Vernooy                 Oxford  CT              1    24   F      10 20-29                 35:46     11:32/M
     95    Aliandes Ferreira                 Waterbury  CT          38    42   F       9 40-49                 35:49     11:33/M
     96    Kristen Andrew                    Oxford  CT            121    27   F      11 20-29                 35:51     11:34/M
     97    Jeevan Noel                       Seattle  WA            75    22   M      21 20-29                 35:58     11:36/M
     98    Katherine Gallagher Orth          Roanoke  VA            43    26   F      12 20-29                 36:00     11:37/M
     99    Michael Mayer                     Mahopac  NY            59    27   M      22 20-29                 36:01     11:37/M
    100    Gwendolynn Gallagher              Fairfax  VA            42    32   F       8 30-39                 36:01     11:37/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Elizabeth Greene                  Southbury  CT         142    28   F      13 20-29                 36:02     11:37/M
    102    Jason Vernooy                     Annapolis  MD           2    29   M      23 20-29                 36:09     11:40/M
    103    Johanna Newman                    Weatogue  CT           70    39   F       9 30-39                 36:26     11:45/M
    104    Ryan Keefe                        Weatogue  CT           50    36   M      12 30-39                 36:26     11:45/M
    105    Nicholas Steiner                  Harrisburg  PA        100    27   M      24 20-29                 37:29     12:05/M
    106    Justin Calabrese                  Oxford  CT             22    14   M       4 13-19                 37:47     12:11/M
    107    Julia Miller                      Huntingtown  MD        62    28   F      14 20-29                 38:08     12:18/M
    108    Josh McWaters                     Huntingtown  MD        61    28   M      25 20-29                 38:08     12:18/M
    109    James Krolikowski                 Southbury  CT         143    28   M      26 20-29                 38:13     12:20/M
    110    Breanne Schnepf                   Oxford  CT             95    27   F      15 20-29                 39:09     12:38/M
    111    Ava Williams                      Southbury  CT         119     8   F       1  1-12                 39:10     12:38/M
    112    Serena Newnham                    Southbury  CT          73     8   F       2  1-12                 39:10     12:38/M
    113    Joseph Calabrese                  Oxford  CT             21    50   M      13 50-59                 39:15     12:40/M
    114    Meredith Castle                   Ansonia  CT           126    39   F      10 30-39                 39:33     12:45/M
    115    Dawn Poulin                       Oxford  CT            138    50   F       5 50-59                 41:10     13:17/M
    116    Kyle Herman                       Teaneck  NJ            46    28   F      16 20-29                 41:18     13:19/M
    117    Sue Andrew                        Oxford  CT              7    60   F       1 60-99                 41:50     13:30/M
    118    Debra Mraz                        Oxford  CT             66    53   F       6 50-59                 41:50     13:30/M
    119    Elizabeth Keane-Cummings          West Haven  CT         49    52   F       7 50-59                 45:52     14:48/M
    120    Sacha Amereno                     Norwalk  CT             5    39   F      11 30-39                 47:32     15:20/M
    121    Susan Titsworth                   Norwalk  CT           105    38   F      12 30-39                 47:32     15:20/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Bevilacqua Southbury CT 13 41 1 19:53 6:25/M
2 Saraswati Noel Seattle WA 76 25 4 21:05 6:48/M
3 Sarah Swann Oxford CT 102 27 8 22:13 7:10/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joey Bevilacqua Southbury CT 15 12 2 20:32 6:37/M
2 Ryan Andrew Oxford CT 120 26 3 20:47 6:42/M
3 Brian Wells Shelton CT 118 30 5 21:10 6:50/M
Top

Female 12 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ava Williams Southbury CT 119 8 111 39:10 12:38/M
2 Serena Newnham Southbury CT 73 8 112 39:10 12:38/M
Top

Male 12 And Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Cummings West Haven CT 29 11 55 30:02 9:41/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Toscano Oxford CT 106 14 50 29:25 9:29/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Moran Oxford CT 130 14 47 28:25 9:10/M
2 Garrett Barnes Oxford CT 131 14 48 28:26 9:10/M
3 Matthew Broas Oxford CT 18 14 68 31:16 10:05/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Waller Annapolis MD 111 26 25 24:18 7:50/M
2 Nicole Reardon Lunenburg MA 134 24 36 26:21 8:30/M
3 Jody Mraz Newton Center MA 64 28 49 28:36 9:14/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Severson Oxford CT 99 24 6 21:36 6:58/M
2 Michael Lavigne Bethlehem PA 53 28 11 22:50 7:22/M
3 Zachary Flynn Monroe CT 125 28 19 23:44 7:39/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Scioscia Oxford CT 135 39 22 23:59 7:44/M
2 Colleen Lawson Oxford CT 54 32 46 28:08 9:05/M
3 Anisa Dhimarko Astoria NY 33 30 63 30:51 9:57/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Wasik Seymour CT 113 38 10 22:35 7:17/M
2 Hugh Bailey Oxford CT 11 38 12 23:05 7:27/M
3 Mark Kecko Oxford CT 141 39 15 23:28 7:34/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Fernandes Oxford CT 37 40 13 23:12 7:29/M
2 Anna Constantinou Oxford CT 25 44 31 24:54 8:02/M
3 Michele Annicelli Southbury CT 140 44 39 26:46 8:38/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Trupp Southbury CT 107 44 9 22:31 7:16/M
2 Mark Buckley Waterbury CT 20 44 20 23:48 7:41/M
3 Ryan Blair Oxford CT 16 42 27 24:23 7:52/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Dugue Southbury CT 136 53 40 26:51 8:40/M
2 Lisa Trupp Southbury CT 108 50 83 33:19 10:45/M
3 Donna Duclos Oxford CT 36 56 84 33:54 10:56/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lou Denaro Oxford CT 132 55 7 21:50 7:03/M
2 Christopher Ahlberg Fairfield CT 4 53 16 23:29 7:35/M
3 Patrick Flynn Monroe CT 124 59 18 23:44 7:39/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Andrew Oxford CT 7 60 117 41:50 13:30/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Goulart Newtown CT 129 65 14 23:17 7:31/M
2 Jim Severson Oxford CT 98 64 60 30:27 9:49/M
3 Jerry Mraz Oxford CT 67 62 81 32:59 10:38/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com