HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Your Colors
June 13, 2015 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Emerson Da Silva, Danbury, CT - 18:51
Karen Newman,South Burlington, VT - 21:43

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Bridgeport
PAL
WEATHER
79 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Emerson Da Silva                  Danbury  CT           706    41   M       1 Top Fin               18:51      6:05/M
      2    Anthony Chowane                   Bridgeport  CT        704    28   M       1 20-29                 19:49      6:24/M
      3    Mandel Leal                       Danbury  CT           705    58   M       1 50-59                 20:43      6:41/M
      4    Ryan Callaghan                    Derby  CT             674    14   M       1 13-19                 21:36      6:58/M
      5    Karen Newman                      South Burlington  V   676    54   F       1 Top Fin               21:43      7:00/M
      6    Sabrina Hanock                    Derby  CT             679    13   F       1 13-19                 22:24      7:14/M
      7    Rick Shoup                        Naugatuck  CT         702    40   M       1 40-49                 22:33      7:16/M
      8    Del Toreno                        Trumbull  CT          700    53   M       2 50-59                 22:38      7:18/M
      9    John Gonski                       Sandy Hook  CT        693    43   M       2 40-49                 22:55      7:24/M
     10    Aaron Dommu                       Fairfield  CT         555    36   M       1 30-39                 24:01      7:45/M
     11    Patrick Lenihan                   Bridgeport  CT        548    30   M       2 30-39                 24:21      7:51/M
     12    Marty Schaivone                   Stratford  CT         709    61   M       1 60-69                 24:52      8:01/M
     13    Lucia Hanock                      Derby  CT             678    41   F       1 40-49                 24:57      8:03/M
     14    Marc Audet                        Hamden  CT            666    56   M       3 50-59                 25:07      8:06/M
     15    Katie Shoup                       Naugatuck  CT         703    38   F       1 30-39                 26:47      8:38/M
     16    Karl Dale                         Trumbull  CT          685     9   M       1  1-12                 27:31      8:53/M
     17    Jenny Trujillo                    Naugatuck  CT         677    27   F       1 20-29                 28:15      9:07/M
     18    Jennifer Strang                   Trumbull  CT          686    36   F       2 30-39                 28:55      9:20/M
     19    Jenny Ames                        Shelton  CT           701    33   F       3 30-39                 29:42      9:35/M
     20    Karen Fox                         Trumbull  CT          708    52   F       1 50-59                 31:11     10:04/M
     21    Kelly Miyaki                      Trumbull  CT          556    53   F       2 50-59                 31:21     10:07/M
     22    Maureen Napolitano                Trumbull  CT          707    48   F       2 40-49                 32:01     10:20/M
     23    Caitlyn Dale                      Trumbull  CT          684     9   F       1  1-12                 32:06     10:21/M
     24    Hilary Dommu                      Fairfield  CT         682    32   F       4 30-39                 32:29     10:29/M
     25    Lori Brennan                      Bridgeport  CT        687    40   F       3 40-49                 32:44     10:34/M
     26    David Adams                       New Haven  CT         675    76   M       1 70-99                 32:50     10:35/M
     27    Richard Demarco                   Danbury  CT           683    73   M       2 70-99                 33:56     10:57/M
     28    Philip Choi                       Westport  CT          688    35   M       3 30-39                 34:35     11:09/M
     29    Roy Mathew                        Stamford  CT          667    35   M       4 30-39                 34:38     11:10/M
     30    Julie Li                          Brooklyn  NY          583    30   F       5 30-39                 34:39     11:11/M
     31    Rachel Gall                       Derby  CT             694    13   F       2 13-19                 35:42     11:31/M
     32    Laura Niquez                      Stamford  CT          607    24   F       2 20-29                 35:58     11:36/M
     33    Cristina Brito                    Stamford  CT          482    24   F       3 20-29                 35:59     11:36/M
     34    Tonya Dzwonkowski                 Seymour  CT           696    36   F       6 30-39                 36:07     11:39/M
     35    Amber Lehrman                     Stratford  CT         489     5   F       2  1-12                 38:03     12:16/M
     36    Melody Lehrman                    Stratford  CT         488    38   F       7 30-39                 38:05     12:17/M
     37    Storm Wilson                      Trumbull  CT          573    60   F       1 60-69                 38:41     12:29/M
     38    Jean Young                        Shelton  CT           577    48   F       4 40-49                 38:51     12:32/M
     39    Andrew Bishop                     Enfield  CT           665    51   M       4 50-59                 38:56     12:34/M
     40    Aaron Brady                       Trumbull  CT          576    37   M       5 30-39                 40:35     13:05/M
     41    Meghan Rouse                      Milford  CT           698    20   F       4 20-29                 42:01     13:33/M
     42    Marsha Woolery                    Trumbull  CT          516    40   F       5 40-49                 43:32     14:03/M
     43    Alice Bishop                      Enfield  CT           664    52   F       3 50-59                 46:30     15:00/M
     44    Emily Shufrin                     Shelton  CT           537    28   F       5 20-29                 47:12     15:14/M
     45    David Shufrin                     Shelton  CT           540    28   M       2 20-29                 47:12     15:14/M
     46    Lisa Rouse                        Milford  Ct           699    49   F       6 40-49                 49:42     16:02/M
     47    Whitney Lavery                    Milford  CT           697    27   F       6 20-29                 49:42     16:02/M
     48    Michele Dreiding                  Stratford  CT         566    34   F       8 30-39                 50:10     16:11/M
     49    Mark Andrzejewski                 Stratford  CT         567    34   M       6 30-39                 50:11     16:11/M
     50    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        680    53   F       4 50-59                 59:05     19:04/M
     51    Mary-Megan Marshall               Bridgeport  CT        681    24   F       7 20-29                 59:05     19:04/M
     52    Joshua Magera                     Stratford  CT         669    40   M       3 40-49               1:06:20     21:24/M
     53    Sarah Magera                      Stratford  CT         670    38   F       9 30-39               1:06:20     21:24/M
     54    Jessica Bilyard                   Stratford  CT         668    36   F      10 30-39               1:06:20     21:24/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Newman South Burlington VT 676 54 5 21:43 7:00/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emerson Da Silva Danbury CT 706 41 1 18:51 6:05/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlyn Dale Trumbull CT 684 9 23 32:06 10:21/M
2 Amber Lehrman Stratford CT 489 5 35 38:03 12:16/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karl Dale Trumbull CT 685 9 16 27:31 8:53/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sabrina Hanock Derby CT 679 13 6 22:24 7:14/M
2 Rachel Gall Derby CT 694 13 31 35:42 11:31/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Callaghan Derby CT 674 14 4 21:36 6:58/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Trujillo Naugatuck CT 677 27 17 28:15 9:07/M
2 Laura Niquez Stamford CT 607 24 32 35:58 11:36/M
3 Cristina Brito Stamford CT 482 24 33 35:59 11:36/M
4 Meghan Rouse Milford CT 698 20 41 42:01 13:33/M
5 Emily Shufrin Shelton CT 537 28 44 47:12 15:14/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowane Bridgeport CT 704 28 2 19:49 6:24/M
2 David Shufrin Shelton CT 540 28 45 47:12 15:14/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Shoup Naugatuck CT 703 38 15 26:47 8:38/M
2 Jennifer Strang Trumbull CT 686 36 18 28:55 9:20/M
3 Jenny Ames Shelton CT 701 33 19 29:42 9:35/M
4 Hilary Dommu Fairfield CT 682 32 24 32:29 10:29/M
5 Julie Li Brooklyn NY 583 30 30 34:39 11:11/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Dommu Fairfield CT 555 36 10 24:01 7:45/M
2 Patrick Lenihan Bridgeport CT 548 30 11 24:21 7:51/M
3 Philip Choi Westport CT 688 35 28 34:35 11:09/M
4 Roy Mathew Stamford CT 667 35 29 34:38 11:10/M
5 Aaron Brady Trumbull CT 576 37 40 40:35 13:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucia Hanock Derby CT 678 41 13 24:57 8:03/M
2 Maureen Napolitano Trumbull CT 707 48 22 32:01 10:20/M
3 Lori Brennan Bridgeport CT 687 40 25 32:44 10:34/M
4 Jean Young Shelton CT 577 48 38 38:51 12:32/M
5 Marsha Woolery Trumbull CT 516 40 42 43:32 14:03/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Shoup Naugatuck CT 702 40 7 22:33 7:16/M
2 John Gonski Sandy Hook CT 693 43 9 22:55 7:24/M
3 Joshua Magera Stratford CT 669 40 52 1:06:20 21:24/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Fox Trumbull CT 708 52 20 31:11 10:04/M
2 Kelly Miyaki Trumbull CT 556 53 21 31:21 10:07/M
3 Alice Bishop Enfield CT 664 52 43 46:30 15:00/M
4 Amy Marshall Bridgeport CT 680 53 50 59:05 19:04/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mandel Leal Danbury CT 705 58 3 20:43 6:41/M
2 Del Toreno Trumbull CT 700 53 8 22:38 7:18/M
3 Marc Audet Hamden CT 666 56 14 25:07 8:06/M
4 Andrew Bishop Enfield CT 665 51 39 38:56 12:34/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Storm Wilson Trumbull CT 573 60 37 38:41 12:29/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marty Schaivone Stratford CT 709 61 12 24:52 8:01/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Adams New Haven CT 675 76 26 32:50 10:35/M
2 Richard Demarco Danbury CT 683 73 27 33:56 10:57/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com