HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Hope Is Coming 5K
August 8, 2015 - 5K
West Haven, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Woodbridge, CT - 18:46
Annalisa Paltauf, New Haven, CT - 21:12

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
West Haven
High School
WEATHER
68 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        160    43   M       1 Top Fin               18:46      6:03/M
      2    Billy Barone                      New Haven  CT          16    50   M       1 50-59                 19:12      6:12/M
      3    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        148    28   M       1 20-29                 19:19      6:14/M
      4    Doug Hough                        Latham  NY             47    48   M       1 40-49                 20:04      6:28/M
      5    Mark Berretta                     West Haven  CT        103    21   M       2 20-29                 20:12      6:31/M
      6    Sam Berman                        Norwalk  CT           126    23   M       3 20-29                 20:14      6:32/M
      7    John Hogan                        Chesire  CT           145    48   M       2 40-49                 20:42      6:41/M
      8    Joshua Schreier                   New Haven  CT          73    25   M       4 20-29                 20:56      6:45/M
      9    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         138    31   F       1 Top Fin               21:12      6:50/M
     10    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          149    45   F       1 40-49                 21:19      6:53/M
     11    David Trufan                      West Haven  CT        123    32   M       1 30-39                 21:24      6:54/M
     12    Aaron Truong                      West Haven  CT         75    34   M       2 30-39                 21:27      6:55/M
     13    Kevin Carmody                     West Haven  CT        134    29   M       5 20-29                 21:50      7:03/M
     14    Marc Pongnon                      Southbury  CT          15    20   M       6 20-29                 21:56      7:05/M
     15    Susan Scanlon                     New Haven  CT           5    26   F       1 20-29                 22:06      7:08/M
     16    Michelle Carmody                  West Haven  CT        133    26   F       2 20-29                 22:08      7:08/M
     17    Ryan Zdunczyk                     Southington  CT        80    31   M       3 30-39                 22:33      7:16/M
     18    Sarah Smeriglio                   Orange  CT             52    17   F       1  1-19                 23:20      7:32/M
     19    Layth Abu-Sitteh                  West Haven  CT         43    23   M       7 20-29                 24:02      7:45/M
     20    Samantha Shaw                     Brighton  MA          121    23   F       3 20-29                 24:17      7:50/M
     21    Laura Hough                       Latham  NY             48    21   F       4 20-29                 24:17      7:50/M
     22    Marc Audet                        Hamden  CT            141    56   M       2 50-59                 25:16      8:09/M
     23    Courtney Holmberg                 Brighton  MA          125    23   F       5 20-29                 25:27      8:13/M
     24    James Hough                       Albany  NY             99    12   M       1  1-19                 25:27      8:13/M
     25    Nathanael Padgett                 Lebanon  CT            27    14   M       2  1-19                 25:30      8:14/M
     26    Mark Hough                        Latham  NY             49    17   M       3  1-19                 25:34      8:15/M
     27    Kyle Grande                       Orange  CT             13    10   M       4  1-19                 25:36      8:15/M
     28    Nik Razali                        West Haven  CT        152    40   M       3 40-49                 25:51      8:20/M
     29    Justin Grande                     Orange  CT             12    42   M       4 40-49                 25:58      8:23/M
     30    Kayla O'Connell                   Milford  CT            61    25   F       6 20-29                 26:01      8:24/M
     31    Melissa Healy                     Southington  CT        41    26   F       7 20-29                 26:12      8:27/M
     32    Joe Marini                        Stratford  CT          30    50   M       3 50-59                 26:13      8:27/M
     33    Katarzyna Szumski                 New Britain  CT        20    21   F       8 20-29                 26:14      8:28/M
     34    Tia Berretta                      West Haven  CT        104    25   F       9 20-29                 26:22      8:30/M
     35    Maura Danahy                      New Haven  CT         124    34   F       1 30-39                 26:32      8:34/M
     36    Jay Chabot                        West Haven  CT         18    47   M       5 40-49                 26:40      8:36/M
     37    Louis Trevisan                    Milford  CT            10    65   M       1 60-69                 26:44      8:37/M
     38    Kirsten Wilkins                   Milford  CT            11    40   F       2 40-49                 26:45      8:38/M
     39    Kenneth Ghilardi                  West Haven  CT         88    59   M       4 50-59                 26:47      8:38/M
     40    Lisa Wnuck                        Cheshire  CT          146    52   F       1 50-59                 27:04      8:44/M
     41    Fiquer Xavier                     New Haven  CT         142    47   M       6 40-49                 27:07      8:45/M
     42    Payton Grande                     Orange  CT             14    15   F       2  1-19                 27:10      8:46/M
     43    Stephen Thomas                    Guilford  CT           24    46   M       7 40-49                 27:18      8:48/M
     44    Jessica Erickson                  West Haven  CT         97    26   F      10 20-29                 27:21      8:49/M
     45    David Shapiro                     Stamford  CT           68    67   M       2 60-69                 27:29      8:52/M
     46    David Smeriglio                   Orange  CT             51    49   M       8 40-49                 27:50      8:59/M
     47    Kimberly Sforza                   Watertown  CT           3    31   F       2 30-39                 28:00      9:02/M
     48    Robert Reilly                     Shoreham  NY          154    24   M       8 20-29                 28:03      9:03/M
     49    Kourtney Kruysman                 Milford  CT           157    22   F      11 20-29                 28:10      9:05/M
     50    Daniel Sforza                     Watertown  CT           2    30   M       4 30-39                 28:29      9:11/M
     51    David Young                       Hollis  NH             79    45   M       9 40-49                 28:41      9:15/M
     52    Jorge Solveira                    West Haven  CT         32    43   M      10 40-49                 28:42      9:15/M
     53    Kathleen Hipona                   Orange  CT             72    54   F       2 50-59                 28:46      9:17/M
     54    Caryn Vita                        Nowalk  CT             36    44   F       3 40-49                 29:07      9:24/M
     55    Paula Hough                       Latham  NY             50    45   F       4 40-49                 29:09      9:24/M
     56    Mitchell Hardy                    Cheshire  CT          137    10   M       5  1-19                 29:32      9:32/M
     57    Sarah Galvani-Townsend            Woodbridge  CT        159     8   F       3  1-19                 29:36      9:33/M
     58    Fathima Mohamed                   Brooklyn  NY           57    25   F      12 20-29                 29:38      9:34/M
     59    Kelly Sullivan                    West Haven  CT        122    18   F       4  1-19                 29:54      9:39/M
     60    Priyanka Srivastava               Milford  CT            37    17   F       5  1-19                 30:04      9:42/M
     61    Tim Savisky                       Milford  CT             6    53   M       5 50-59                 30:05      9:42/M
     62    Casey Carmody                     West Haven  CT         54    24   M       9 20-29                 30:06      9:43/M
     63    Jennifer Joyce                    West Haven  CT        163    47   F       5 40-49                 30:11      9:44/M
     64    William Beattie                   Fairfield  CT          60    27   M      10 20-29                 30:43      9:55/M
     65    Aaron Young                       Hollis  NH             77     9   M       6  1-19                 31:06     10:02/M
     66    Amy Young                         Hollis  NH             78    46   F       6 40-49                 31:09     10:03/M
     67    Anne Wnuck                        Cheshire  CT          147    18   F       6  1-19                 31:12     10:04/M
     68    Owen Padgett                      Lebanon  CT            28    12   M       7  1-19                 31:22     10:07/M
     69    Amy Arledge                       West Haven  CT        117    48   F       7 40-49                 31:31     10:10/M
     70    Meredith Petrillo                 West Haven  CT        162    43   F       8 40-49                 31:34     10:11/M
     71    Participant 164                                         164     0   M       1  0- 0                 31:35     10:11/M
     72    Marlena Ofiara                    New Britain  CT        19    24   F      13 20-29                 32:20     10:26/M
     73    Elliot Terek                      Fairfield  CT          62    26   M      11 20-29                 32:24     10:27/M
     74    Melissa Beattie                   Fairfield  CT          53    31   F       3 30-39                 32:25     10:27/M
     75    Jonathan Neukam                   New Haven  CT         110    34   M       5 30-39                 32:40     10:32/M
     76    Kathleen Kearney                  Meriden  CT            93    25   F      14 20-29                 32:45     10:34/M
     77    Sara Markman                      Cheshire  CT           89    26   F      15 20-29                 33:03     10:40/M
     78    Karen Newburg                     Norwood  MA           108    28   F      16 20-29                 33:03     10:40/M
     79    Ruby Dela Torre-Hardy             Cheshire  CT          136    47   F       9 40-49                 33:16     10:44/M
     80    Tryan McMickens                   New Haven  CT          23    32   M       6 30-39                 33:34     10:50/M
     81    Vincent Bartoletti                Southington  CT        39    27   M      12 20-29                 33:42     10:52/M
     82    Heather Bartoletti                Southington  CT        38    30   F       4 30-39                 33:43     10:53/M
     83    Kevin Hurley                      Wallingford  CT       132    62   M       3 60-69                 33:59     10:58/M
     84    Ashley York                       Worcester  MA         129    25   F      17 20-29                 34:04     10:59/M
     85    Lorieann Pellegrino               East Haven  CT         64    60   F       1 60-69                 34:16     11:03/M
     86    Michael Hough                     Albany  NY            100    50   M       6 50-59                 34:20     11:05/M
     87    Jennifer Cummings                 Stratford             158    34   F       5 30-39                 34:28     11:07/M
     88    Audrey Ortega                     West Haven  CT         82    60   F       2 60-69                 34:38     11:10/M
     89    Jennifer Singer                   Newtown  CT           115    44   F      10 40-49                 35:43     11:31/M
     90    Brian Singer                      Newtown  CT           114    47   M      11 40-49                 35:44     11:32/M
     91    Gordana Thompson                  Trumbull  CT          135    47   F      11 40-49                 35:59     11:36/M
     92    Scott Brooks                      Albany  NY            106    51   M       7 50-59                 36:32     11:47/M
     93    Michele Pepe                      Bethany  CT            71    47   F      12 40-49                 36:38     11:49/M
     94    Anneke Sugito                     West Haven  CT        151    47   F      13 40-49                 36:39     11:49/M
     95    Frenando Cleriorio                West Haven  CT        150    46   F      14 40-49                 37:04     11:57/M
     96    Melissa Stein                     West Haven  CT        112    27   F      18 20-29                 37:07     11:58/M
     97    Gulden Menderes                   West Haven  CT        111    32   F       6 30-39                 37:07     11:58/M
     98    Peter Schrader                    East Haven  CT        109    57   M       8 50-59                 37:15     12:01/M
     99    Jean Lynch                        West Haven  CT         74    62   F       3 60-69                 37:15     12:01/M
    100    Karina Rondinella                 New Haven  CT          63    41   F      15 40-49                 37:25     12:04/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Susan Saunders                    Wolcott  CT            31    58   F       3 50-59                 37:39     12:09/M
    102    Elise Abu-Sitteh                  West Haven  CT         42    17   F       7  1-19                 37:49     12:12/M
    103    Cruz Herrera                      West Haven  CT         26    36   F       7 30-39                 38:05     12:17/M
    104    Angela Belt                       West Haven  CT         40    32   F       8 30-39                 38:30     12:25/M
    105    Becky Rondeau                     Putnam  CT             59    36   F       9 30-39                 38:37     12:27/M
    106    Christine Scanlon                 Danbury  CT             4    24   F      19 20-29                 38:50     12:32/M
    107    Jane Domboski                     West Haven  CT        118    48   F      16 40-49                 39:10     12:38/M
    108    Rania Abu-Sitteh                  West Haven  CT         44    17   F       8  1-19                 39:18     12:41/M
    109    Zak Joslin                        Stamford  CT           35     6   M       8  1-19                 39:22     12:42/M
    110    Gregg Joslin                      Stamford  CT           33    37   M       7 30-39                 39:26     12:43/M
    111    Heather Joslin                    Stamford  CT           34    37   F      10 30-39                 39:29     12:44/M
    112    John Danehy                       New Haven  CT           1    48   M      12 40-49                 40:11     12:58/M
    113    Jane Tavella                      Madison  CT           153    65   F       4 60-69                 40:23     13:02/M
    114    Tim Tremonte                      Worcester  MA         128    28   M      13 20-29                 40:24     13:02/M
    115    Courtney McMickens                New Haven  CT          22    31   F      11 30-39                 40:32     13:05/M
    116    Patricia Lennox                   Albany  NY            107    50   F       4 50-59                 40:51     13:11/M
    117    Patricia Prest                    Shelton  CT           119    60   F       5 60-69                 41:30     13:23/M
    118    Anthony Hough                     Albany  NY             98    16   M       9  1-19                 43:52     14:09/M
    119    Jay Kearney                       Meriden  CT            92    56   M       9 50-59                 47:23     15:17/M
    120    Jody Savisky                      Milford  CT            90    54   F       5 50-59                 47:41     15:23/M
    121    Jo Iorio                          Danbury  CT            55    45   F      17 40-49                 48:35     15:40/M
    122    Bernie Sherwill                   Woodbury  CT           56    55   M      10 50-59                 48:35     15:40/M
    123    Dee Cuccaro                       Bridgeport  CT        120    55   F       6 50-59                 49:08     15:51/M
    124    Sid Skolnick                      Hamden  CT              9    89   M       1 70-99                 49:12     15:52/M
    125    Joseph Lima                       West Haven  CT        144    69   M       4 60-69                 50:17     16:13/M
    126    Lauretta Bartoletti               Southington  CT       139    58   F       7 50-59                 50:22     16:15/M
    127    Patricia Lima                     West Haven  CT        143    68   F       6 60-69                 51:23     16:35/M
    128    Nicole Nardecchia                 Southbury  CT          83    27   F      20 20-29                 51:59     16:46/M
    129    Gabby Willette                    Providence  RI        102    25   F      21 20-29                 53:41     17:19/M
    130    Laniyah Schultz                   Bridgeport  CT        156    10   F       9  1-19                 53:41     17:19/M
    131    Kimberly Doell                    Providence  RI        101    25   F      22 20-29                 53:41     17:19/M
    132    Donna Kearney                     Meriden  CT            91    53   F       8 50-59                 54:51     17:42/M
    133    Colleen Denitto                   Bridgeport  CT        140    38   F      12 30-39                 57:01     18:24/M
    134    Kristina Kearney                  Meriden  CT            94    29   F      23 20-29               1:03:05     20:21/M
    135    Deborah McKane                    Stratford  CT          95    49   F      18 40-49               1:05:30     21:08/M
    136    James McKane                      Stratford  CT          96    57   M      11 50-59               1:05:30     21:08/M
    137    Henry Lepri                       Shelton  CT           155    68   M       5 60-69               1:05:30     21:08/M
    138    Marianne Dwake                    New Haven  CT          21    51   F       9 50-59               1:06:49     21:33/M
    139    Melanie Cunningham                Madison  CT            45    54   F      10 50-59               1:12:05     23:15/M
    140    Sally Cunningham                  Madison  CT           161    25   F      24 20-29               1:12:05     23:15/M
    141    Tania Sage                        Prospect  CT           67    48   F      19 40-49               1:17:15     24:55/M
    142    Rick Sage                         Prospect  CT           66    49   M      13 40-49               1:17:15     24:55/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Race

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalisa Paltauf New Haven CT 138 31 9 21:12 6:50/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Townsend Woodbridge CT 160 43 1 18:46 6:03/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Smeriglio Orange CT 52 17 18 23:20 7:32/M
2 Payton Grande Orange CT 14 15 42 27:10 8:46/M
3 Sarah Galvani-Townsend Woodbridge CT 159 8 57 29:36 9:33/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Hough Albany NY 99 12 24 25:27 8:13/M
2 Nathanael Padgett Lebanon CT 27 14 25 25:30 8:14/M
3 Mark Hough Latham NY 49 17 26 25:34 8:15/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Scanlon New Haven CT 5 26 15 22:06 7:08/M
2 Michelle Carmody West Haven CT 133 26 16 22:08 7:08/M
3 Samantha Shaw Brighton MA 121 23 20 24:17 7:50/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 148 28 3 19:19 6:14/M
2 Mark Berretta West Haven CT 103 21 5 20:12 6:31/M
3 Sam Berman Norwalk CT 126 23 6 20:14 6:32/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maura Danahy New Haven CT 124 34 35 26:32 8:34/M
2 Kimberly Sforza Watertown CT 3 31 47 28:00 9:02/M
3 Melissa Beattie Fairfield CT 53 31 74 32:25 10:27/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Trufan West Haven CT 123 32 11 21:24 6:54/M
2 Aaron Truong West Haven CT 75 34 12 21:27 6:55/M
3 Ryan Zdunczyk Southington CT 80 31 17 22:33 7:16/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcy Withington Old Lyme CT 149 45 10 21:19 6:53/M
2 Kirsten Wilkins Milford CT 11 40 38 26:45 8:38/M
3 Caryn Vita Nowalk CT 36 44 54 29:07 9:24/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Hough Latham NY 47 48 4 20:04 6:28/M
2 John Hogan Chesire CT 145 48 7 20:42 6:41/M
3 Nik Razali West Haven CT 152 40 28 25:51 8:20/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Wnuck Cheshire CT 146 52 40 27:04 8:44/M
2 Kathleen Hipona Orange CT 72 54 53 28:46 9:17/M
3 Susan Saunders Wolcott CT 31 58 101 37:39 12:09/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Billy Barone New Haven CT 16 50 2 19:12 6:12/M
2 Marc Audet Hamden CT 141 56 22 25:16 8:09/M
3 Joe Marini Stratford CT 30 50 32 26:13 8:27/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lorieann Pellegrino East Haven CT 64 60 85 34:16 11:03/M
2 Audrey Ortega West Haven CT 82 60 88 34:38 11:10/M
3 Jean Lynch West Haven CT 74 62 99 37:15 12:01/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Louis Trevisan Milford CT 10 65 37 26:44 8:37/M
2 David Shapiro Stamford CT 68 67 45 27:29 8:52/M
3 Kevin Hurley Wallingford CT 132 62 83 33:59 10:58/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sid Skolnick Hamden CT 9 89 124 49:12 15:52/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com