HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Brian P. Borghesi Memorial 5K
May 3, 2015 - 5K
Wolcott, CT

OVERALL WINNERS

Joseph Golden - 18:32
Teresa Bendtsen - 22:53

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Wakelee
School
WEATHER
68 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Joseph Golden                                            27    24   M       1 Top Fin               18:32      5:59/M
      2    Stephen Tansley Jr                Wolcott  CT            80    37   M       2 Top Fin               19:28      6:17/M
      3    Troy Schinkel                     Wolcott  CT            31    33   M       3 Top Fin               19:45      6:22/M
      4    Nathan Murphy                     Wolcott  CT            63    16   M       1 13-19                 20:07      6:29/M
      5    Matthew Stojanov                  Wolcott  CT           128    16   M       2 13-19                 21:10      6:50/M
      6    Kevin Nicol                       Wolcott  CT           148    23   M       1 20-29                 21:19      6:53/M
      7    John Gonski                       Naugatuck  CT          65    42   M       1 40-49                 21:27      6:55/M
      8    Nicholas Bendtsen                 Wolcott  CT             3    12   M       1  1-12                 21:44      7:01/M
      9    Justin Kolakoski                                         21    35   M       1 30-39                 22:41      7:19/M
     10    Teresa Bendtsen                   Wolcott  CT           118    48   F       1 Top Fin               22:53      7:23/M
     11    Thomas Chambers                   Wolcott  CT            54    41   M       2 40-49                 22:56      7:24/M
     12    Brian Fenn                        Thomaston  CT         161    35   M       2 30-39                 23:01      7:25/M
     13    Alex Herren                       Wolcott  CT            56    15   M       3 13-19                 23:02      7:26/M
     14    Ethan Gillotti                                           53    14   M       4 13-19                 23:24      7:33/M
     15    Camryn Brissette                  Wolcott  CT           144    13   F       2 Top Fin               23:26      7:34/M
     16    William Liebler                   Southington  CT       141    41   M       3 40-49                 23:41      7:38/M
     17    Bryson Egan                       Wolcott  CT           153    14   M       5 13-19                 23:46      7:40/M
     18    Fred Cratty                                              64    41   M       4 40-49                 23:46      7:40/M
     19    Sean Berglund                     Wolcott  CT           147    23   M       2 20-29                 24:04      7:46/M
     20    Casey Liebler                     Southington  CT       139    39   M       3 30-39                 24:13      7:49/M
     21    Jeff Hoffman                      Middletown  CT        126    29   M       3 20-29                 24:13      7:49/M
     22    Tanner Fitzsimons                 Wolcott  CT           146    22   M       4 20-29                 24:14      7:49/M
     23    Franco Iacovella                                         28    43   M       5 40-49                 24:17      7:50/M
     24    Bob Kania                         Southington  CT       149    62   M       1 60-69                 24:18      7:50/M
     25    Meagan Kamery                     Middletown  CT        127    25   F       3 Top Fin               24:25      7:53/M
     26    Matthew Lanza                     Wolcott  CT           142    11   M       2  1-12                 24:26      7:53/M
     27    Kathryn Rodrigues                 Wolcott  CT           125    13   F       1 13-19                 24:31      7:55/M
     28    Zachary Goldstone                 Wolcott  CT             1    11   M       3  1-12                 24:37      7:56/M
     29    Gavin Brissette                   Wolcott  CT           143    11   M       4  1-12                 24:59      8:04/M
     30    Monica Morgan                                            12    39   F       1 30-39                 25:02      8:05/M
     31    Alexandra Arteaga                 Wolcott  CT            87    13   F       2 13-19                 25:22      8:11/M
     32    Taylor Crutchfield                Wolcott  CT            92    14   F       3 13-19                 25:24      8:12/M
     33    John Perreault                                           13    52   M       1 50-59                 25:26      8:12/M
     34    Alison Leclerc                    Wolcott  CT            82    12   F       1  1-12                 25:27      8:13/M
     35    Kayleigh Goldberg                 Watebury  CT          134    23   F       1 20-29                 25:28      8:13/M
     36    Todd Bendtsen                     Wolcott  CT             4    49   M       6 40-49                 25:28      8:13/M
     37    Billy Liebler                     Southington  CT       137    8    M       5  1-12                 25:56      8:22/M
     38    Ethan Brissette                   Wolcott  CT           145    11   M       6  1-12                 26:02      8:24/M
     39    Alex Fishbein                                            91    13   M       6 13-19                 26:05      8:25/M
     40    Ed Crutchfield                    Wolcott  CT           110    36   M       4 30-39                 26:15      8:28/M
     41    Frank Bentley                     Wallingford  CT       105    64   M       2 60-69                 26:18      8:29/M
     42    Anthony Lombardi                                         14    43   M       7 40-49                 26:25      8:31/M
     43    Kyle Herren                       Wolcott  CT            57    16   M       7 13-19                 26:30      8:33/M
     44    Stephanie Bendsten                Wolcott  CT           150    24   F       2 20-29                 26:35      8:35/M
     45    Marty Herren                                             58    45   M       8 40-49                 26:36      8:35/M
     46    Anthony Goldberg                  Watebury  CT          133    25   M       5 20-29                 26:38      8:35/M
     47    Tim Beloin                        Wolcott  CT           122    37   M       5 30-39                 26:41      8:36/M
     48    Samuel Lewbel                     Stafford Springs  C   129    65   M       3 60-69                 27:02      8:43/M
     49    Daniel Podzunas                   Wolcott  CT           131    12   M       7  1-12                 27:15      8:47/M
     50    Paula Podzunas                    Wolcott  CT           132    41   F       1 40-49                 27:20      8:49/M
     51    Kathryn Wagner                                           22    36   F       2 30-39                 27:30      8:52/M
     52    Kevin Wagner                                             23    40   M       9 40-49                 28:02      9:03/M
     53    J J Stanchfield                   Wolcott  CT           156    13   M       8 13-19                 28:04      9:03/M
     54    Mike Saginario                                           10    31   M       6 30-39                 28:05      9:04/M
     55    Charise Courtney                  Thomaston  CT         152    35   F       3 30-39                 28:06      9:04/M
     56    Bill Ghio                         Niantic  CT             5    61   M       4 60-69                 28:10      9:05/M
     57    Dave Grant                        Wolcott  CT           113    39   M       7 30-39                 28:19      9:08/M
     58    Todd Burton                                              60    43   M      10 40-49                 28:34      9:13/M
     59    Jennifer Rossi                                           37    38   F       4 30-39                 28:43      9:16/M
     60    Heather Gullberg                  Oakville  CT          115    26   F       3 20-29                 28:49      9:18/M
     61    Holly Schinkel                    Wolcott  CT            30    34   F       5 30-39                 29:02      9:22/M
     62    Keith Shamper                                            17    38   M       8 30-39                 29:11      9:25/M
     63    Evan Arteaga                      Wolcott  CT           163    8    M       8  1-12                 29:41      9:35/M
     64    Lynn Grant                        Wolcott  CT           114    28   F       4 20-29                 29:53      9:38/M
     65    Trisha Strumski                   Waterbury  CT          18    27   F       5 20-29                 30:05      9:42/M
     66    Joseph Langdeau                                          19    27   M       6 20-29                 30:21      9:47/M
     67    Karl Salvati                      North Haven  CT        51    62   M       5 60-69                 30:27      9:49/M
     68    Samantha Lagasse                                         97    14   F       4 13-19                 30:50      9:57/M
     69    Taylor Cratty                     Wolcott  CT            86    14   F       5 13-19                 30:52      9:57/M
     70    Jayne Gillotti                                           52    46   F       2 40-49                 30:53      9:58/M
     71    Jay Pax                                                  16    60   F       1 60-69                 31:04     10:01/M
     72    Michele Salmon                    Waterbury  CT          26    46   F       3 40-49                 31:09     10:03/M
     73    Logan Crutchfield                                       109     9   M       9  1-12                 31:53     10:17/M
     74    Jeremy Chin                                             104    15   M       9 13-19                 32:01     10:20/M
     75    Nicholas Deloy                    Wolcott  CT            81    13   M      10 13-19                 32:01     10:20/M
     76    Victoria Burton                                          59    13   F       6 13-19                 32:22     10:26/M
     77    Lucas Cornelio                                          102     5   M      10  1-12                 32:42     10:33/M
     78    Arthur Pelkey                                            68    37   M       9 30-39                 32:50     10:35/M
     79    Angelina Vaccarelli               Wolcott  CT            72    15   F       7 13-19                 32:51     10:36/M
     80    Alyse Deluca                      Wolcott  CT           162    16   F       8 13-19                 32:52     10:36/M
     81    Kelsey Gillotti                                          95    12   F       2  1-12                 32:57     10:38/M
     82    Ella Goldstone                    Wolcott  CT             2     8   F       3  1-12                 33:33     10:49/M
     83    Tyler Brzankalski                                        98    14   M      11 13-19                 33:37     10:51/M
     84    Dan Goldstone                     Wolcott  CT           101    41   M      11 40-49                 33:44     10:53/M
     85    Alecia Walkuski                                          66    30   F       6 30-39                 33:59     10:58/M
     86    Marin Cunningham                                         77    10   F       4  1-12                 34:31     11:08/M
     87    Jaime Chance                                             41    37   F       7 30-39                 34:31     11:08/M
     88    Mitchell Rocca                                           73    12   M      11  1-12                 35:26     11:26/M
     89    Jackie Liebler                    Southington  CT       138    6    F       5  1-12                 35:40     11:30/M
     90    Felicia Liebler                   Southington  CT       140    39   F       8 30-39                 35:41     11:31/M
     91    Kathy Rocca                                              74    44   F       4 40-49                 35:57     11:36/M
     92    Melissa Iles                      Wolcott  CT           123    46   F       5 40-49                 36:50     11:53/M
     93    Lauren Kazemekas                                         94    13   F       9 13-19                 36:51     11:53/M
     94    Michelle Larochelle                                      75    30   F       9 30-39                 37:07     11:58/M
     95    Jennifer Kolakoski                                       20    32   F      10 30-39                 37:27     12:05/M
     96    Erin Tansley                      Wolcott  CT            99    36   F      11 30-39                 37:32     12:06/M
     97    Anthony Vaccarelli                Wolcott  CT            88    12   M      12  1-12                 37:34     12:07/M
     98    Todd Darin                        Wolcott  CT           112    42   M      12 40-49                 37:38     12:08/M
     99    Brittany Bartlett                                        46    28   F       6 20-29                 37:53     12:13/M
    100    Kaylee Egan                                              96    13   F      10 13-19                 38:01     12:16/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Heath Cunningham                                         76    41   M      13 40-49                 38:04     12:17/M
    102    Liberty Dematteis                 Thomaston  CT         151    9    F       6  1-12                 38:05     12:17/M
    103    Kaitlyn Lofgren                   Wolcott  CT           164    16   F      11 13-19                 38:05     12:17/M
    104    Monica Roche                      Fairfield  CT           9    76   F       1 70-99                 38:07     12:18/M
    105    Matthew Goldstone                 Watertown  MA          29    44   M      14 40-49                 38:18     12:21/M
    106    Madison Berthold                                         93    13   F      12 13-19                 38:18     12:21/M
    107    Ken Berthold                                            111    43   M      15 40-49                 38:18     12:21/M
    108    Zack Sajdak                       Wolcott  CT           119    13   M      12 13-19                 38:23     12:23/M
    109    Skylar Cody                       Wolcott  CT           121    13   F      13 13-19                 38:26     12:24/M
    110    Karyn Mc Minn                                           120    13   F      14 13-19                 38:27     12:24/M
    111    John Garofalo                     Wolcott  CT           135    46   M      16 40-49                 38:48     12:31/M
    112    Jennifer Ramos                                           35    40   F       6 40-49                 38:49     12:31/M
    113    Brandon Labagh                                           67    21   M       7 20-29                 38:49     12:31/M
    114    Pete Morgan                                              11    43   M      17 40-49                 39:22     12:42/M
    115    Alyson Garofalo                   Wolcott  CT           136    13   F      15 13-19                 39:44     12:49/M
    116    Megan Perreault                                          69    14   F      16 13-19                 39:45     12:49/M
    117    Michael Labagh                                           33    35   M      10 30-39                 40:11     12:58/M
    118    Jayson Braman                                            48    29   M       8 20-29                 40:43     13:08/M
    119    Amber Braman                                             47    28   F       7 20-29                 40:47     13:09/M
    120    Janet Discepolo                   Wolcott  CT            45    53   F       1 50-59                 41:29     13:23/M
    121    Tyson Cornelio                                          103     7   M      13  1-12                 41:45     13:28/M
    122    Madison Olstead                   Wolcott  CT           155    9    F       7  1-12                 41:45     13:28/M
    123    Christine Olnstead                Wolcott  CT           154    40   F       7 40-49                 41:46     13:28/M
    124    Carly Spira                                             300     0   F       1  0- 0                 42:26     13:41/M
    125    Katie Moffo                                              84    26   F       8 20-29                 42:26     13:41/M
    126    Cameron Cleary                    Wolcott  CT           116    6    M      14  1-12                 42:28     13:42/M
    127    Ann Marie Cleary                  Wolcott  CT           117    39   F      12 30-39                 42:30     13:43/M
    128    Alison Wendling                                          36    36   F      13 30-39                 44:42     14:25/M
    129    Chris Iles                        Wolcott  CT           124    12   M      15  1-12                 46:47     15:05/M
    130    Dyann Mango                       Wolcott  CT            32    49   F       8 40-49                 46:50     15:06/M
    131    Jane Gargano                      Wolcott  CT            15    52   F       2 50-59                 46:54     15:08/M
    132    Jennifer Murphy                   Wolcott  CT            62    44   F       9 40-49                 46:57     15:09/M
    133    Morgan Dinunzo                    Wolcott  CT           158    11   F       8  1-12                 50:30     16:17/M
    134    Jennifer Dinunzo                  Wolcott  CT           159    35   F      14 30-39                 50:30     16:17/M
    135    Madison Dinunzo                   Wolcott  CT           157    11   F       9  1-12                 50:48     16:23/M
    136    Erin Scirica                                             34    31   F      15 30-39                 50:54     16:25/M
    137    Matt Emerick                                             50    11   M      16  1-12                 50:58     16:26/M
    138    Arline Tansley                    Wolcott  CT            79    63   F       2 60-69                 51:50     16:43/M
    139    Stephen Tansley Sr                Wolcott  CT            83    62   M       6 60-69                 52:28     16:55/M
    140    Joseph Cornelio                                         100    37   M      11 30-39                 52:29     16:56/M
    141    Sydnee Cunningham                                        78     8   F      10  1-12                 53:35     17:17/M
    142    Brooklyn Chance                                          42     9   F      11  1-12                 53:35     17:17/M
    143    Florence Goodman                  Wolcott  CT            90    68   F       3 60-69                 54:01     17:25/M
    144    Nancy Addessio                    Wolcott  CT           160    67   F       4 60-69                 54:01     17:25/M
    145    Joan Burton                                              61    69   F       5 60-69                 54:01     17:25/M
    146    Catherine Burton                  Wolcott  CT           130    45   F      10 40-49                 56:26     18:12/M
    147    Tracy Herren                      Wolcott  CT            55    44   F      11 40-49                 56:32     18:14/M
    148    Janine Perreault                                         70    54   F       3 50-59                 56:36     18:15/M
    149    Wendy Emerick                                            49    45   F      12 40-49                 57:54     18:41/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Bendtsen Wolcott CT 118 48 10 22:53 7:23/M
2 Camryn Brissette Wolcott CT 144 13 15 23:26 7:34/M
3 Meagan Kamery Middletown CT 127 25 25 24:25 7:53/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Golden 27 24 1 18:32 5:59/M
2 Stephen Tansley Jr Wolcott CT 80 37 2 19:28 6:17/M
3 Troy Schinkel Wolcott CT 31 33 3 19:45 6:22/M
Top

Female 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alison Leclerc Wolcott CT 82 12 34 25:27 8:13/M
2 Kelsey Gillotti 95 12 81 32:57 10:38/M
3 Ella Goldstone Wolcott CT 2 8 82 33:33 10:49/M
Top

Male 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Bendtsen Wolcott CT 3 12 8 21:44 7:01/M
2 Matthew Lanza Wolcott CT 142 11 26 24:26 7:53/M
3 Zachary Goldstone Wolcott CT 1 11 28 24:37 7:56/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Rodrigues Wolcott CT 125 13 27 24:31 7:55/M
2 Alexandra Arteaga Wolcott CT 87 13 31 25:22 8:11/M
3 Taylor Crutchfield Wolcott CT 92 14 32 25:24 8:12/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Murphy Wolcott CT 63 16 4 20:07 6:29/M
2 Matthew Stojanov Wolcott CT 128 16 5 21:10 6:50/M
3 Alex Herren Wolcott CT 56 15 13 23:02 7:26/M
Top

Women 20 To 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayleigh Goldberg Watebury CT 134 23 35 25:28 8:13/M
2 Stephanie Bendsten Wolcott CT 150 24 44 26:35 8:35/M
3 Heather Gullberg Oakville CT 115 26 60 28:49 9:18/M
Top

Men 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Nicol Wolcott CT 148 23 6 21:19 6:53/M
2 Sean Berglund Wolcott CT 147 23 19 24:04 7:46/M
3 Jeff Hoffman Middletown CT 126 29 21 24:13 7:49/M
Top

Women 30 To 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Morgan 12 39 30 25:02 8:05/M
2 Kathryn Wagner 22 36 51 27:30 8:52/M
3 Charise Courtney Thomaston CT 152 35 55 28:06 9:04/M
Top

Men 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Kolakoski 21 35 9 22:41 7:19/M
2 Brian Fenn Thomaston CT 161 35 12 23:01 7:25/M
3 Casey Liebler Southington CT 139 39 20 24:13 7:49/M
Top

Women 40 To 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paula Podzunas Wolcott CT 132 41 50 27:20 8:49/M
2 Jayne Gillotti 52 46 70 30:53 9:58/M
3 Michele Salmon Waterbury CT 26 46 72 31:09 10:03/M
Top

Men 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Gonski Naugatuck CT 65 42 7 21:27 6:55/M
2 Thomas Chambers Wolcott CT 54 41 11 22:56 7:24/M
3 William Liebler Southington CT 141 41 16 23:41 7:38/M
Top

Women 50 To 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Discepolo Wolcott CT 45 53 120 41:29 13:23/M
2 Jane Gargano Wolcott CT 15 52 131 46:54 15:08/M
3 Janine Perreault 70 54 148 56:36 18:15/M
Top

Men 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Perreault 13 52 33 25:26 8:12/M
Top

Women 60 To 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jay Pax 16 60 71 31:04 10:01/M
2 Arline Tansley Wolcott CT 79 63 138 51:50 16:43/M
3 Florence Goodman Wolcott CT 90 68 143 54:01 17:25/M
Top

Men 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Kania Southington CT 149 62 24 24:18 7:50/M
2 Frank Bentley Wallingford CT 105 64 41 26:18 8:29/M
3 Samuel Lewbel Stafford Springs CT 129 65 48 27:02 8:43/M
Top

Women 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 9 76 104 38:07 12:18/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com