HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Habitat 5K Run For Home
October 8, 2016 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

A.V. Florio - 18:41
Megan Wolleben- 19:56

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
61 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    A.v. Florio                       Twin Peaks  WA        976    44   M       1 Top Fin               18:41      6:02/M
      2    Dan Wolleben                                            933    34   M       1 30-39                 18:59      6:07/M
      3    Megan Wolleben                                          934    34   F       1 Top Fin               19:56      6:26/M
      4    Josh Blanchfield                  Fairfield  CT         959    36   M       2 30-39                 20:00      6:27/M
      5    Sam Bracchi                                             984    14   M       1 14-18                 20:13      6:31/M
      6    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        996    29   M       1 19-29                 20:21      6:34/M
      7    Riley Houghton                                           68    41   M       1 40-49                 20:22      6:34/M
      8    Rebecca Blanchard                                        11    35   F       1 30-39                 20:25      6:35/M
      9    Ray Vogt                          Fairfield  CT         988    53   M       1 50-59                 20:39      6:40/M
     10    Alex Marbou                       Derby  CT              80    13   M       1 10-13                 20:51      6:44/M
     11    Michael Licamele                                        979    51   M       2 50-59                 20:59      6:46/M
     12    Joe Puopolo                       Shelton  CT           940    57   M       3 50-59                 21:07      6:49/M
     13    Mike Bottini                                            999    61   M       1 60-69                 21:20      6:53/M
     14    Ben Fetterman                                           960    39   M       3 30-39                 21:22      6:54/M
     15    Edward Drapp                                             43    60   M       2 60-69                 21:30      6:56/M
     16    Ellie Downs                                              42    33   F       2 30-39                 21:43      7:00/M
     17    John Gonski                       Sandy Hook  CT       2421    44   M       2 40-49                 21:47      7:02/M
     18    Juliana Duryea                                         1000    30   F       3 30-39                 22:03      7:07/M
     19    Paul Moriber                                            977    60   M       3 60-69                 22:24      7:14/M
     20    Driss Marbou                      Derby  CT             961    52   M       4 50-59                 22:31      7:16/M
     21    Isabelle Chevarella                                      23    13   F       1 10-13                 22:38      7:18/M
     22    Robert Bottini                    Monroe  CT           2424    58   M       5 50-59                 22:41      7:19/M
     23    Alex Enjem                                               46    11   M       2 10-13                 22:42      7:19/M
     24    Caitlin Clark                                           954    27   F       1 19-29                 22:52      7:23/M
     25    Victor Perez-Falcon               Bridgeport  CT        118    35   M       4 30-39                 23:23      7:33/M
     26    Gavin Gitman                                           2402    10   M       3 10-13                 23:41      7:38/M
     27    Matti Rinta Tuuri                 Fairfield  CT         975    64   M       4 60-69                 23:51      7:42/M
     28    Cassandra Silkoff                 Derby  CT             138     9   F       1  1- 9                 23:53      7:42/M
     29    Diane Houghton                                           67    41   F       1 40-49                 23:59      7:44/M
     30    Richard Ferguson                                         50    56   M       6 50-59                 24:02      7:45/M
     31    Runner Unknown                                         2432    0    M       1  0- 0                 24:17      7:50/M
     32    Pete McKinny                      Norwalk  CT            88    34   M       5 30-39                 24:18      7:50/M
     33    Finn Johnston                                            72    13   M       4 10-13                 24:20      7:51/M
     34    Lisa McDonell                       CT                  939    31   F       4 30-39                 24:26      7:53/M
     35    Oliver North                      Redding  CT           104    54   M       7 50-59                 24:28      7:54/M
     36    Rachel Zacharczyk                 Ocean  NJ             991    20   F       2 19-29                 24:31      7:55/M
     37    Cathleen Simposn                                        139    55   F       1 50-59                 24:36      7:56/M
     38    Joe Ganim                                              2436    0    M       2  0- 0                 24:39      7:57/M
     39    James Zavodjancik                 Trumbull  CT          936    32   M       6 30-39                 24:42      7:58/M
     40    Stephen Gardner                   New Canaan  CT        967    62   M       5 60-69                 24:47      8:00/M
     41    Tim Rich                          Bridgeport  CT        124    31   M       7 30-39                 24:52      8:01/M
     42    Louis Riley                                             947    14   M       2 14-18                 24:54      8:02/M
     43    John C Szantyr                    Stratford  CT         149    66   M       6 60-69                 24:55      8:02/M
     44    Frank Paparazzo                                         981    35   M       8 30-39                 24:57      8:03/M
     45    Bruce Goulart                     Newtown  CT           973    66   M       7 60-69                 24:58      8:03/M
     46    Frank Iovino                      Bridgeport  CT         71    57   M       8 50-59                 25:00      8:04/M
     47    Cindy Parrott                     Stamford  CT          115    45   F       2 40-49                 25:03      8:05/M
     48    Mike Gozzo                                               58    54   M       9 50-59                 25:03      8:05/M
     49    Ed Piquette                                            2433    49   M       3 40-49                 25:09      8:07/M
     50    Michael Paulhus                                         965    50   M      10 50-59                 25:15      8:09/M
     51    Paddy Coyle                       Trumbull  CT          995    55   M      11 50-59                 25:17      8:09/M
     52    Susan Stuart                      Fairfield  DC         148    61   F       1 60-69                 25:20      8:10/M
     53    Daniel Bachert                                         2419    31   M       9 30-39                 25:24      8:12/M
     54    Brian Walker                      Monroe  CT            980    63   M       8 60-69                 25:50      8:20/M
     55    Emma Talon                                              924     9   F       2  1- 9                 26:06      8:25/M
     56    Brian Talon                       Southington  CT       150    44   M       4 40-49                 26:07      8:25/M
     57    Nolan Gitman                                           2401    8    M       1  1- 9                 26:22      8:30/M
     58    Craig Aaker                       New Haven  CT         931    39   M      10 30-39                 26:24      8:31/M
     59    Jason Gitman                                           2403    42   M       5 40-49                 26:25      8:31/M
     60    Jenny Ames                        Shelton  CT          2420    35   F       5 30-39                 26:42      8:37/M
     61    Elizabeth Velazquez               Bridgeport  CT       2415    29   F       3 19-29                 26:53      8:40/M
     62    Jobina Miller                     Canterbury  CT         94    37   F       6 30-39                 26:58      8:42/M
     63    Ignacio Zahuantitla                                    2406    10   M       5 10-13                 27:04      8:44/M
     64    Abby Slywka                       Bridgeport  CT        140    38   F       7 30-39                 27:05      8:44/M
     65    Peter Slywka                      Bridgeport  CT        142    38   M      11 30-39                 27:05      8:44/M
     66    Rocco Zahunatitla                                      2413    9    F       3  1- 9                 27:06      8:45/M
     67    Juan Zahuantitla                  Bridgeport  CT       2416    35   M      12 30-39                 27:06      8:45/M
     68    Joseph Warzel                                          2417    18   M       3 14-18                 27:26      8:51/M
     69    Joe Duffy                         Stratford  CT          44    31   M      13 30-39                 27:27      8:51/M
     70    Guy Pulino                        Moodus  CT            983    71   M       1 70-79                 27:35      8:54/M
     71    Susannah Tung                     Westport  CT          985    37   F       8 30-39                 27:37      8:55/M
     72    Nancy Velazquez                                        2405    31   F       9 30-39                 27:43      8:56/M
     73    Lisa Gardiner                     Vernon  CT            958    47   F       3 40-49                 27:50      8:59/M
     74    Lee Miller                                              945    61   M       9 60-69                 27:51      8:59/M
     75    Maureen Mulcay                    Woodbury  CT         2407    32   F      10 30-39                 27:57      9:01/M
     76    Michelle Leonard                  Milford               997    49   F       4 40-49                 28:01      9:02/M
     77    Doug Fraser                                              52    50   M      12 50-59                 28:01      9:02/M
     78    Lori Czajkowski                                          31    45   F       5 40-49                 28:03      9:03/M
     79    Jill Sautkulis                                          133    51   F       2 50-59                 28:11      9:05/M
     80    R.christopher Meyer               Bridgeport  CT       2437    55   M      13 50-59                 28:12      9:06/M
     81    Kathleen Boni                                            12    48   F       6 40-49                 28:19      9:08/M
     82    Michael Derken                                           35    53   M      14 50-59                 28:21      9:09/M
     83    Robert Nave                       Waterbury  CT         990    53   M      15 50-59                 28:26      9:10/M
     84    Layli Pudimat                                           120    11   F       2 10-13                 28:38      9:14/M
     85    Natalia Gruszkos                                         61    13   F       3 10-13                 28:38      9:14/M
     86    Megan Sheppard                                          137    24   F       4 19-29                 28:48      9:17/M
     87    Linda Goldstein                   Fairfield  CT          56    64   F       2 60-69                 29:00      9:21/M
     88    Rachel Linkkila                                        2418    34   F      11 30-39                 29:16      9:26/M
     89    Judy Eckert                       Stratford  CT          45    55   F       3 50-59                 29:28      9:30/M
     90    Michael Pisani                    Stratford  CT         972    73   M       2 70-79                 29:29      9:31/M
     91    Ronald Pelley                     East Windsor  CT      117    55   M      16 50-59                 29:31      9:31/M
     92    Kevin O'Brien                     Manchester  CT        105    66   M      10 60-69                 29:33      9:32/M
     93    Christina Wilkins                                       937    35   F      12 30-39                 29:37      9:33/M
     94    Camille Currie                                           30    39   F      13 30-39                 29:48      9:37/M
     95    Joanne Smeraglino                                       143    32   F      14 30-39                 29:54      9:39/M
     96    Alicia McNeill                                           90    43   F       7 40-49                 29:59      9:40/M
     97    Keyra Zahuantitla                                      2412    7    F       4  1- 9                 30:03      9:42/M
     98    Stephen T Hladun                                         63    36   M      14 30-39                 30:05      9:42/M
     99    Christopher Parker                Easton  CT            113     8   M       2  1- 9                 30:16      9:46/M
    100    Stephanie Parker                  Easton  CT            114    42   F       8 40-49                 30:17      9:46/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Connor Gitman                                           998    12   M       6 10-13                 30:27      9:49/M
    102    David Douglas                                            41    29   M       2 19-29                 30:33      9:51/M
    103    Nicholas Menichino                                       93    21   M       3 19-29                 30:39      9:53/M
    104    Karen Rogers                      Clinton  CT          2411    66   F       3 60-69                 30:43      9:55/M
    105    Virginia Petersen                 East Haddam  CT       992    57   F       4 50-59                 30:44      9:55/M
    106    Tom Sullivan                                            942    54   M      17 50-59                 30:45      9:55/M
    107    Christina Cote                    Bridgeport  CT         27    29   F       5 19-29                 30:47      9:56/M
    108    Donna Cramond                     Moneroe  CT            29    67   F       4 60-69                 30:55      9:58/M
    109    Susan Titsworth                   Norwalk  CT           926    39   F      15 30-39                 31:03     10:01/M
    110    Eric Landesberg                   Fairfield  CT          74    19   M       4 19-29                 31:45     10:15/M
    111    Rhonda Lord                                              77    47   F       9 40-49                 31:49     10:16/M
    112    Kristyn Miller                                           95    35   F      16 30-39                 31:57     10:18/M
    113    Lily Talon                                              925    11   F       4 10-13                 32:09     10:22/M
    114    Bashar Deeb                       Stratford  CT          32    36   M      15 30-39                 32:13     10:24/M
    115    Joe Lee                                                  75    53   M      18 50-59                 32:23     10:27/M
    116    Lisa Gall                                                53    10   F       5 10-13                 32:28     10:28/M
    117    Jenna Gonski                                           2422    15   F       1 14-18                 32:38     10:32/M
    118    Andrea Carbone                                           19    29   F       6 19-29                 32:42     10:33/M
    119    Paul Clesidor                                           955    29   M       5 19-29                 32:48     10:35/M
    120    Shannon Police                    North Haven  CT       946    40   F      10 40-49                 32:58     10:38/M
    121    Heather Smith                                           145    34   F      17 30-39                 32:59     10:38/M
    122    Jennifer Zahuantitla                                   2404    7    F       5  1- 9                 33:05     10:40/M
    123    Euridania Tabar                                         951    31   F      18 30-39                 33:05     10:40/M
    124    Damein Rosa                                             950    29   M       6 19-29                 33:05     10:40/M
    125    Alex Manwaring                                           79    23   M       7 19-29                 33:09     10:42/M
    126    Susan Desrosiers                  Trumbull  CT           36    64   F       5 60-69                 33:33     10:49/M
    127    Christina Napychank               Derby  CT             102    40   F      11 40-49                 33:35     10:50/M
    128    Dana Brinker                                             13    44   F      12 40-49                 33:40     10:52/M
    129    Amy Marshall                      Bridgeport  CT       2425    55   F       5 50-59                 33:46     10:54/M
    130    Geraldine Saxonmeyer              Fairfield  CT         134    62   F       6 60-69                 33:55     10:56/M
    131    Gwen Zahuantitla                                       2414    10   F       6 10-13                 34:08     11:01/M
    132    Anna Varholak                     Orange  CT           2409    12   F       7 10-13                 34:22     11:05/M
    133    Diane Whitbread                   Milford  CT           930    66   F       7 60-69                 34:23     11:05/M
    134    Monica Roche                      Fairfield  CT         953    77   F       1 70-79                 34:24     11:06/M
    135    Sylvie Papageorge                                       112    31   F      19 30-39                 34:46     11:13/M
    136    Julie Dixon                       Orange  CT             39    50   F       6 50-59                 35:07     11:20/M
    137    Amani Marbou                      Derby  CT              81    11   F       8 10-13                 35:13     11:22/M
    138    Danielle Coloma                                         962    21   F       7 19-29                 35:23     11:25/M
    139    Avalyn Gonzales                                          57    12   F       9 10-13                 35:40     11:30/M
    140    Christopher Huerta                                     2435    9    M       3  1- 9                 35:47     11:33/M
    141    Lucy French                                             949    26   F       8 19-29                 35:56     11:35/M
    142    Laura Backus                      Bridgeport  CT          9    20   F       9 19-29                 36:00     11:37/M
    143    Grace Nava                                              103    53   F       7 50-59                 36:17     11:42/M
    144    Kate Jackson                      Danbury  CT           986    38   F      20 30-39                 36:27     11:45/M
    145    Paula Morthanos                   Stratford  CT         100    64   F       8 60-69                 36:36     11:48/M
    146    Kathleen Derken                                          34    47   F      13 40-49                 36:44     11:51/M
    147    Liz Moreno                        Bridgeport  CT       2434    36   F      21 30-39                 36:52     11:54/M
    148    Laura Burke                       Norwalk  CT            16    31   F      22 30-39                 37:32     12:06/M
    149    Jim Stevens                       Trumbul  CT           970    84   M       1 80-99                 37:53     12:13/M
    150    Mary Finnegan                     Milford  CT            51    41   F      14 40-49                 37:54     12:14/M
    151    Theresa Cole                                             24    24   F      10 19-29                 37:54     12:14/M
    152    Reyna Ramirez                                           123    28   F      11 19-29                 37:57     12:15/M
    153    Lisa Rodriguez                    Stratford  CT         127    51   F       8 50-59                 37:58     12:15/M
    154    Julie Zaldumbide                                        935    50   F       9 50-59                 37:59     12:15/M
    155    Mannix Zaldumbide                                       974    45   M       6 40-49                 37:59     12:15/M
    156    Mike Schenk                                             135    38   M      16 30-39                 38:14     12:20/M
    157    Dante Littles                                          2423    18   M       4 14-18                 38:14     12:20/M
    158    Maureen Canavan                   New Haven  CT          18    35   F      23 30-39                 38:21     12:22/M
    159    Kevin Ross                        Fairfield  CT         131    64   M      11 60-69                 38:31     12:25/M
    160    Cindee Burns                                             17    39   F      24 30-39                 38:44     12:30/M
    161    Ellen Le Mault                                          989    54   F      10 50-59                 38:53     12:33/M
    162    Diane Duffy                       Fairfield  CT         987    55   F      11 50-59                 38:53     12:33/M
    163    Millie Phillips                   Monroe  CT            963    51   F      12 50-59                 39:09     12:38/M
    164    John Daponte                      Stratford  CT         971    68   M      12 60-69                 39:53     12:52/M
    165    Teresa Pacelli                                          964    21   F      12 19-29                 40:11     12:58/M
    166    Charles Jaques                                          952    55   M      19 50-59                 40:13     12:58/M
    167    Chloe Papageorge                                        111    12   F      10 10-13                 40:18     13:00/M
    168    Athena Papageorge                                       110    20   F      13 19-29                 40:19     13:00/M
    169    Debora Perkins                    Seymour  CT           119    63   F       9 60-69                 40:20     13:01/M
    170    Joe Viggiano                                            928    34   M      17 30-39                 40:29     13:04/M
    171    David Sukeisha                                         2429    38   M      18 30-39                 40:35     13:05/M
    172    Genna Chevarella                                         22    11   F      11 10-13                 42:08     13:35/M
    173    Maria Viggiano                                          938    31   F      25 30-39                 43:10     13:55/M
    174    Mosi Moses                                             2430    34   F      26 30-39                 43:18     13:58/M
    175    Courtney Bradshaw                                      2431    44   M       7 40-49                 43:29     14:02/M
    176    Peggy Gerbier                                          2427    42   F      15 40-49                 43:29     14:02/M
    177    Ellen Casey                                              21    52   F      13 50-59                 43:33     14:03/M
    178    Jillian Naples                                          982    27   F      14 19-29                 43:52     14:09/M
    179    Luis Miranda                                             98    37   M      19 30-39                 44:06     14:14/M
    180    Ana Miranda                                              97    45   F      16 40-49                 44:06     14:14/M
    181    Christine Varholak                                     2410    44   F      17 40-49                 45:07     14:33/M
    182    Patricia Axtmayer                 Wallingford  CT         8    65   F      10 60-69                 45:08     14:34/M
    183    Tammi Patterson                                         116    55   F      14 50-59                 45:17     14:36/M
    184    Aimee Brousseau                                          14    30   F      27 30-39                 45:17     14:36/M
    185    Nathaniel Maysonet                                       84     7   M       4  1- 9                 45:35     14:42/M
    186    Luis Maysonet                                            83    40   M       8 40-49                 45:35     14:42/M
    187    Taylor Beecher                                          948    86   M       2 80-99                 47:04     15:11/M
    188    Alana Leventhal                                          76    13   F      12 10-13                 47:27     15:18/M
    189    Linda McGrath                                            87    57   F      15 50-59                 47:30     15:19/M
    190    John Olson                        Bridgeport  CT        968    85   M       3 80-99                 48:44     15:43/M
    191    Liz McGovern                      Bridgeport  CT         86    58   F      16 50-59                 49:18     15:54/M
    192    Angelice Boglio                                         957    8    F       6  1- 9                 49:20     15:55/M
    193    Jessica Diaz                                            969    30   F      28 30-39                 49:21     15:55/M
    194    Justo Boglio                                            956    30   M      20 30-39                 49:22     15:55/M
    195    Eugene Mc Donagh                                        978    20   M       8 19-29                 50:45     16:22/M
    196    Helen Harper                                             62    72   F       2 70-79                 51:32     16:37/M
    197    Gaye Lynne Eschert                                       47    66   F      11 60-69                 51:32     16:37/M
    198    Christina Copeland                                       26    34   F      29 30-39                 52:17     16:52/M
    199    Jasmine Williams                                        932    14   F       2 14-18                 52:17     16:52/M
    200    Ashley Mills                                            994    22   F      15 19-29                 53:14     17:10/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    John Ottowell                                           993    26   M       9 19-29                 53:24     17:14/M
    202    Jennifer Esposito                 Shelton  CT            48    30   F      30 30-39                 53:24     17:14/M
    203    Amy Gillis                        Southport  CT          55    64   F      12 60-69                 53:24     17:14/M
    204    Allison Becker                    Shelton  CT            10    56   F      17 50-59                 53:24     17:14/M
    205    Debbie Meng                                              92    55   F      18 50-59                 53:40     17:19/M
    206    Liz Sheppard                                            136    53   F      19 50-59                 53:40     17:19/M
    207    Katherine Roberts                                       126    71   F       3 70-79                 54:10     17:28/M
    208    Jamie Card                                               20    34   F      31 30-39                 54:10     17:28/M
    209    William Palmer                    Hundingdon Valley     109    32   M      21 30-39                 54:10     17:28/M
    210    Brigitte Alicea                                           3    49   F      18 40-49                 54:10     17:28/M
    211    Lettycia Collazo                                         25    35   F      32 30-39                 54:10     17:28/M
    212    Lisa Rosenthal                                          130    55   F      20 50-59                 54:10     17:28/M
    213    Sarah Palmer                                            108    29   F      16 19-29                 54:10     17:28/M
    214    Michael Palmer                                          107    30   M      22 30-39                 54:20     17:32/M
    215    Lilly Palmer                                            966    9    F       7  1- 9                 54:20     17:32/M
    216    Mike Andre                                                5    43   M       9 40-49                 54:25     17:33/M
    217    Sawyer Andre                                              7     5   M       5  1- 9                 54:25     17:33/M
    218    Amy Andre                         Bridgeport  CT          4    39   F      33 30-39                 54:25     17:33/M
    219    Reece Andre                                               6     3   M       6  1- 9                 54:25     17:33/M
    220    Larry Donnelly                                           40    41   M      10 40-49                 56:43     18:18/M
    221    Greg Diprato                                             37    61   M      13 60-69               1:00:15     19:26/M
    222    Valerie Diprato                                          38    57   F      21 50-59               1:00:16     19:26/M
    223    Krissy Ioanna                                            70    24   F      17 19-29               1:03:10     20:23/M
    224    Veronica Misiewicz                Stratford  CT          99    32   F      34 30-39               1:03:10     20:23/M
    225    Jacquelyn Depierro                                       33    30   F      35 30-39               1:03:10     20:23/M

Age Division Results
5K Run Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
5K Run Women: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Work Boot Challenge Men: Top Finishers 0-99
Work Boot Challenge Women: Top Finishers 0-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Wolleben 934 34 3 19:56 6:26/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 A.v. Florio Twin Peaks WA 976 44 1 18:41 6:02/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cassandra Silkoff Derby CT 138 9 28 23:53 7:42/M
2 Emma Talon 924 9 55 26:06 8:25/M
3 Rocco Zahunatitla 2413 9 66 27:06 8:45/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nolan Gitman 2401 8 57 26:22 8:30/M
2 Christopher Parker Easton CT 113 8 99 30:16 9:46/M
3 Christopher Huerta 2435 9 138 35:47 11:33/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Isabelle Chevarella 23 13 21 22:38 7:18/M
2 Layli Pudimat 120 11 84 28:38 9:14/M
3 Natalia Gruszkos 61 13 85 28:38 9:14/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Marbou Derby CT 80 13 10 20:51 6:44/M
2 Alex Enjem 46 11 23 22:42 7:19/M
3 Gavin Gitman 2402 10 26 23:41 7:38/M
Top

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Gonski 2422 15 115 32:38 10:32/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Bracchi 984 14 5 20:13 6:31/M
2 Louis Riley 947 14 42 24:54 8:02/M
3 Joseph Warzel 2417 18 68 27:26 8:51/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Clark 954 27 24 22:52 7:23/M
2 Rachel Zacharczyk Ocean NJ 991 20 36 24:31 7:55/M
3 Elizabeth Velazquez Bridgeport CT 2415 29 61 26:53 8:40/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 996 29 6 20:21 6:34/M
2 David Douglas 41 29 102 30:33 9:51/M
3 Eric Landesberg Fairfield CT 74 19 109 31:45 10:15/M
Top

Women 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Blanchard 11 35 8 20:25 6:35/M
2 Ellie Downs 42 33 16 21:43 7:00/M
3 Juliana Duryea 1000 30 18 22:03 7:07/M
Top

Men 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Wolleben 933 34 2 18:59 6:07/M
2 Josh Blanchfield Fairfield CT 959 36 4 20:00 6:27/M
3 Ben Fetterman 960 39 14 21:22 6:54/M
Top

Women 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Houghton 67 41 29 23:59 7:44/M
2 Cindy Parrott Stamford CT 115 45 47 25:03 8:05/M
3 Lisa Gardiner Vernon CT 958 47 73 27:50 8:59/M
Top

Men 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Riley Houghton 68 41 7 20:22 6:34/M
2 John Gonski Sandy Hook CT 2421 44 17 21:47 7:02/M
3 Ed Piquette 2433 49 49 25:09 8:07/M
Top

Women 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathleen Simposn 139 55 37 24:36 7:56/M
2 Jill Sautkulis 133 51 79 28:11 9:05/M
3 Judy Eckert Stratford CT 45 55 89 29:28 9:30/M
Top

Men 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ray Vogt Fairfield CT 988 53 9 20:39 6:40/M
2 Michael Licamele 979 51 11 20:59 6:46/M
3 Joe Puopolo Shelton CT 940 57 12 21:07 6:49/M
Top

Women 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Stuart Fairfield DC 148 61 52 25:20 8:10/M
2 Linda Goldstein Fairfield CT 56 64 87 29:00 9:21/M
3 Karen Rogers Clinton CT 2411 66 103 30:43 9:55/M
Top

Men 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Bottini 999 61 13 21:20 6:53/M
2 Edward Drapp 43 60 15 21:30 6:56/M
3 Paul Moriber 977 60 19 22:24 7:14/M
Top

Women 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 953 77 132 34:24 11:06/M
2 Helen Harper 62 72 189 51:32 16:37/M
3 Katherine Roberts 126 71 198 54:10 17:28/M
Top

Men 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Guy Pulino Moodus CT 983 71 70 27:35 8:54/M
2 Michael Pisani Stratford CT 972 73 90 29:29 9:31/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Stevens Trumbul CT 970 84 147 37:53 12:13/M
2 Taylor Beecher 948 86 180 47:04 15:11/M
3 John Olson Bridgeport CT 968 85 183 48:44 15:43/M
 

Work Boot Challenge

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Theresa Cole 24 24 3 37:54 12:14/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Menichino 93 21 1 30:39 9:53/M
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Reyna Ramirez 123 28 4 37:57 12:15/M
2 Julie Zaldumbide 935 50 5 37:59 12:15/M
3 Ana Miranda 97 45 7 44:06 14:14/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Lee 75 53 2 32:23 10:27/M
2 Luis Miranda 98 37 6 44:06 14:14/M
3 William Palmer Hundingdon Valley PA 109 32 10 54:10 17:28/M

 

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com