HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Running Water For Africa
October 1, 2016 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Todd Forselius, Cheshire, CT - 19:11
Lydia Tisley, Orange, CT - 22:24

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut
Beach
WEATHER
57 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Todd Forselius                    Cheshire  CT          723    48   M       1 Top Fin               19:11      6:09/M
      2    Anthony Chowanic                  Bridgeport  CT       1315    29   M       1 19-29                 19:34      6:16/M
      3    Mark Evans                        Fairfield  CT         721    40   M       1 40-49                 20:07      6:27/M
      4    Christopher Wilson                Brooklyn  NY          787    35   M       1 30-39                 20:25      6:33/M
      5    Shea Shapiro                      Fairfield  CT        1317    33   M       2 30-39                 20:28      6:34/M
      6    Shan Murphy                       Orange  CT            800    52   M       1 50-59                 20:37      6:36/M
      7    Mike Kerin                        Bethany  CT          1313    58   M       2 50-59                 20:46      6:39/M
      8    Mason Beaudette                   Orange  CT           1300    12   M       1 11-13                 21:15      6:49/M
      9    Roland Beaudette                  Orange  CT           1301    46   M       2 40-49                 21:17      6:49/M
     10    Ted Ebberts III                   Branford  CT          718    35   M       3 30-39                 21:21      6:51/M
     11    Jack Silva                        Suffield  CT          767    43   M       3 40-49                 21:25      6:52/M
     12    Louis Nahon                       New York  NY          743    11   M       2 11-13                 22:10      7:06/M
     13    Brian Fidler                      West Haven  CT        722    45   M       4 40-49                 22:11      7:07/M
     14    Tom Fatone                        Shelton  CT          1334    47   M       5 40-49                 22:11      7:07/M
     15    Lydia Tilsley                     Orange  CT           1259    51   F       1 Top Fin               22:24      7:11/M
     16    Emma O'Neil                       Southport  CT         745    11   F       1 11-13                 22:51      7:19/M
     17    Barbara Pearce                    Guilford  CT          750    61   F       1 60-69                 23:17      7:28/M
     18    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT         758    42   M       6 40-49                 23:30      7:32/M
     19    Rachel Mezzoni                    Milford  CT           740    22   F       1 19-29                 24:06      7:43/M
     20    Wayne Plaveck                     Milford  CT          1308    47   M       7 40-49                 24:12      7:45/M
     21    Will Silva                        Fairfield  CT         773    10   M       1  1-10                 24:13      7:46/M
     22    Stephanie Silva                   Suffield  CT          772    42   F       1 40-49                 24:18      7:47/M
     23    Brenda Toto                       Milford  CT           781    52   F       1 50-59                 24:19      7:48/M
     24    Keith Jenci                       Milford  CT          1311    39   M       4 30-39                 24:35      7:53/M
     25    Christine Asaro                   Trumbull  CT          702    48   F       2 40-49                 24:45      7:56/M
     26    Kevin Ryan                        Orange  CT            760    57   M       3 50-59                 24:58      8:00/M
     27    Jason Holler                      Milford  CT          1306    13   M       3 11-13                 25:08      8:03/M
     28    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           777    49   F       3 40-49                 25:22      8:08/M
     29    Pablo Peixoto                     Brooklyn  NY          751    38   M       5 30-39                 25:39      8:13/M
     30    Raphael Nahon                     New York  NY          744    11   M       4 11-13                 25:58      8:19/M
     31    Sandy Smith                       Milford  CT          1318    39   F       1 30-39                 25:59      8:20/M
     32    Nicole Lopes                      Milford  CT          1307    35   F       2 30-39                 26:21      8:27/M
     33    Vinny Asaro                       Trumbull  CT         1329    48   M       8 40-49                 26:23      8:27/M
     34    Jim Axtell                        Milford  CT          1314    58   M       4 50-59                 26:38      8:32/M
     35    Susan Beno                        Easton  CT            704    34   F       3 30-39                 27:05      8:41/M
     36    Tina Mason                        Stratford  CT         738    41   F       4 40-49                 27:12      8:43/M
     37    Katelyn Brennan                   Shelton  CT           706    28   F       2 19-29                 27:25      8:47/M
     38    Brandy Paulo                      Shelton  CT           749    32   F       4 30-39                 27:25      8:47/M
     39    Jennifer Fatone                   New Rochelle  NY     1309    38   F       5 30-39                 27:28      8:48/M
     40    Melissa Costantini                Milford  CT           711    46   F       5 40-49                 27:48      8:55/M
     41    Jeff Falberg                      Bridgeport  CT        792    51   M       5 50-59                 28:01      8:59/M
     42    Francine Alfandary                New York  NY          701    53   F       2 50-59                 28:17      9:04/M
     43    Brian Quinn                       North Haven  CT      1302    49   M       9 40-49                 28:27      9:07/M
     44    Kevin Kozek                       Milford  CT           728    55   M       6 50-59                 28:43      9:12/M
     45    Bill Tanski                       Stratford  CT         778    66   M       1 60-69                 28:51      9:15/M
     46    Chace Silva                       Suffield  CT          765     7   M       2  1-10                 29:15      9:23/M
     47    Jeronimo Trevino                  Norwalk  CT           782    37   M       6 30-39                 29:41      9:31/M
     48    Mark Scialabba                    New Haven  CT         764    31   M       7 30-39                 29:43      9:31/M
     49    Jonathan Yuen                     Katonah  NY           790    72   M       1 70-79                 29:50      9:34/M
     50    John Marmolejo                    Stratford  CT         737     0   M       1  0- 0                 30:04      9:38/M
     51    Leon Silva                        Fairfield  CT         769    48   M      10 40-49                 30:08      9:39/M
     52    Richard Wheeling                  Milford  CT           786    59   M       7 50-59                 30:12      9:41/M
     53    Chris Powers                      Milford  CT          1305    17   M       1 14-18                 30:17      9:42/M
     54    Susan Titsworth                   Norwalk  CT           780    39   F       6 30-39                 30:17      9:42/M
     55    Donna Cramond                     Moneroe  CT           713    67   F       2 60-69                 30:37      9:49/M
     56    Jorge Santiago                    Milford  CT          1316    43   M      11 40-49                 30:47      9:52/M
     57    Skyler Silva                      Fairfield  CT         771    15   F       1 14-18                 31:02      9:57/M
     58    Abby Brulotte                     North Haven  CT       707    25   F       3 19-29                 31:15     10:01/M
     59    Elizabeth Lionetti                Derby  CT             735    57   F       3 50-59                 31:19     10:02/M
     60    Nancy Specht                      Hamden  CT            775    63   F       3 60-69                 31:26     10:04/M
     61    Christy Bastarache                Shelton  CT           703    27   F       4 19-29                 31:31     10:06/M
     62    Joshua Elliott                    Hamden  CT            719    31   M       8 30-39                 31:32     10:06/M
     63    Armando Pereira                   Milford  CT          1310    59   M       8 50-59                 31:44     10:10/M
     64    Lori Bastian                      Milford  CT          1312    55   F       4 50-59                 32:01     10:16/M
     65    Abigail Lamay                     Southbury  CT         730     5   F       1  1-10                 32:12     10:19/M
     66    Curtis Lamay                      Southbury  CT         731    50   M       9 50-59                 32:19     10:21/M
     67    Vicki Powell-Crudele              Seymour  CT           754    53   F       5 50-59                 32:52     10:32/M
     68    Emily Leone                       Milford  CT           732    38   F       7 30-39                 33:00     10:35/M
     69    Tom Leone                         Milford  CT           733    39   M       9 30-39                 33:00     10:35/M
     70    Sue O'Shea                        Milford  CT           746    51   F       6 50-59                 33:46     10:49/M
     71    Gerry Saxonmeyer                  Fairfield  CT         763    62   F       4 60-69                 33:49     10:50/M
     72    Monica Roche                      Fairfield  CT         791    77   F       1 70-79                 34:40     11:07/M
     73    Julie Dixon                       Orange  CT            715    50   F       7 50-59                 34:46     11:09/M
     74    Kelly Gammage                     Milford  CT           724    57   F       8 50-59                 35:53     11:30/M
     75    James Stevens                     Trumbull  CT          776    84   M       1 80-89                 37:22     11:59/M
     76    Lissette Rodriguez                Milford  CT           793    37   F       8 30-39                 37:52     12:08/M
     77    Jennifer Hribko                   North Haven  CT       725    23   F       5 19-29                 38:18     12:17/M
     78    Michael Casey                     Milford  CT          1332    39   M      10 30-39                 38:28     12:20/M
     79    Nok Chhun                         New Haven  CT         709    39   F       9 30-39                 38:43     12:25/M
     80    Elisa Devito                      New York  NY          714    39   F      10 30-39                 38:43     12:25/M
     81    Susan Kliger                      Milford  CT           727    63   F       5 60-69                 38:53     12:28/M
     82    Renee Casey                       Milford  CT          1333    39   F      11 30-39                 39:05     12:32/M
     83    Olivia Liebnick                   Orange  CT           1303    22   F       6 19-29                 39:24     12:38/M
     84    Phyllis Coughlin                  Milford  CT           712    69   F       6 60-69                 41:01     13:09/M
     85    Sherry Brutkowski                 Milford  CT           708    44   F       6 40-49                 41:10     13:12/M
     86    Debora Perkins                    Seymour  CT           753    63   F       7 60-69                 41:28     13:17/M
     87    David Warner                      Naugatuck  CT         785    37   M      11 30-39                 41:48     13:24/M
     88    Wendy Roos                        Waterbury  CT         759    37   F      12 30-39                 41:50     13:24/M
     89    John Connors                      Milford  CT           710    55   M      10 50-59                 42:49     13:43/M
     90    Kylie Smith                       Milford  CT           774    14   F       2 14-18                 45:05     14:27/M
     91    Mia Powers                        Milford  CT          1304    14   F       3 14-18                 45:06     14:27/M
     92    Jane Holler                       Milford  CT           794    66   F       8 60-69                 46:04     14:46/M
     93    Ken Wilson                        Orange  CT            788    66   M       2 60-69                 46:04     14:46/M
     94    David Doyle                       Milford  CT           717    47   M      12 40-49                 47:56     15:22/M
     95    Amanda Doyle                      Milford  CT           716    14   F       4 14-18                 47:56     15:22/M
     96    Britta Kivell                     Milford  CT           726    55   F       9 50-59                 49:57     16:01/M
     97    Mable Hoffler-Page                Hamden  CT           1330    0    F       1  0- 0                 50:22     16:09/M
     98    Allen Page                        Hamden  CT           1331    62   M       3 60-69                 50:22     16:09/M
     99    Bill Thorne                       Storrs Mansfield  C   779    61   M       4 60-69                 52:12     16:44/M
    100    Susan Volanth                     Milford  CT           784    59   F      10 50-59                 52:12     16:44/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Jean Mattoxx                      West Haven  CT        739    53   F      11 50-59                 52:26     16:48/M
    102    Godfrey Musabe                    Brighton  MA          742    29   M       2 19-29                 52:26     16:48/M
    103    Gio. Ligouri                      Stratford  CT         734    67   M       5 60-69                 53:43     17:13/M
    104    Terry Powers                      Milford  CT           755    54   F      12 50-59                 53:50     17:15/M
    105    Laurel Ellson                     Milford  CT           720    59   F      13 50-59                 53:57     17:18/M
    106    Margarita Moore                   Milford  CT           741    52   F      14 50-59                 53:57     17:18/M
    107    Tenisha Holeyfield                Bridgeport            799    33   F      13 30-39                 55:45     17:52/M
    108    Jahaz Holeyfield                  Bridgeport            798     5   M       3  1-10                 55:45     17:52/M
    109    Jason Holeyfield                  Bridgeport  CT        797    33   M      12 30-39                 55:45     17:52/M
    110    Herman Bershtein                  Hamden  CT            705    91   M       1 90-99                 58:42     18:49/M
    111    Lewis Booker                      Stratford  CT        1324    55   M      11 50-59                 59:26     19:03/M
    112    Myrtle Booker                     Stratford  CT        1326    64   F       9 60-69                 59:26     19:03/M
    113    Shamain Johnson Cohen             Stratford  CT        1323    40   F       7 40-49               1:01:25     19:41/M
    114    Tonisha Cohen-Kins                Bridgeport  CT       1325    39   F      14 30-39               1:01:25     19:41/M
    115    Sonya Nelson                      New Haven  CT         795    51   F      15 50-59               1:03:40     20:24/M
    116    Mattie Whittaker                  Hamden  CT            796    64   F      10 60-69               1:03:40     20:24/M
    117    Virginia Oliver                   West Haven  CT        747    73   F       2 70-79               1:03:40     20:24/M
    118    Koren Paul                        Stratford            1321    51   F      16 50-59               1:05:54     21:07/M
    119    Phylicia Brown                    Bridgeport  CT       1322    33   F      15 30-39               1:06:59     21:28/M
    120    Barbara Streit                    Milford  CT          1319    83   F       1 80-89               1:08:22     21:55/M
    121    Beverly Streit-Kefalas            Milford  CT          1320    52   F      17 50-59               1:08:22     21:55/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: Top Finishers1-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lydia Tilsley Orange CT 1259 51 15 22:24 7:11/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Forselius Cheshire CT 723 48 1 19:11 6:09/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Lamay Southbury CT 730 5 65 32:12 10:19/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Will Silva Fairfield CT 773 10 21 24:13 7:46/M
2 Chace Silva Suffield CT 765 7 46 29:15 9:23/M
3 Jahaz Holeyfield Bridgeport 798 5 108 55:45 17:52/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma O'Neil Southport CT 745 11 16 22:51 7:19/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mason Beaudette Orange CT 1300 12 8 21:15 6:49/M
2 Louis Nahon New York NY 743 11 12 22:10 7:06/M
3 Jason Holler Milford CT 1306 13 27 25:08 8:03/M
Top

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Skyler Silva Fairfield CT 771 15 57 31:02 9:57/M
2 Kylie Smith Milford CT 774 14 90 45:05 14:27/M
3 Mia Powers Milford CT 1304 14 91 45:06 14:27/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Powers Milford CT 1305 17 53 30:17 9:42/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Mezzoni Milford CT 740 22 19 24:06 7:43/M
2 Katelyn Brennan Shelton CT 706 28 37 27:25 8:47/M
3 Abby Brulotte North Haven CT 707 25 58 31:15 10:01/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanic Bridgeport CT 1315 29 2 19:34 6:16/M
2 Godfrey Musabe Brighton MA 742 29 102 52:26 16:48/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandy Smith Milford CT 1318 39 31 25:59 8:20/M
2 Nicole Lopes Milford CT 1307 35 32 26:21 8:27/M
3 Susan Beno Easton CT 704 34 35 27:05 8:41/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Wilson Brooklyn NY 787 35 4 20:25 6:33/M
2 Shea Shapiro Fairfield CT 1317 33 5 20:28 6:34/M
3 Ted Ebberts III Branford CT 718 35 10 21:21 6:51/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Silva Suffield CT 772 42 22 24:18 7:47/M
2 Christine Asaro Trumbull CT 702 48 25 24:45 7:56/M
3 Kathryn Stoker Norwalk CT 777 49 28 25:22 8:08/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Evans Fairfield CT 721 40 3 20:07 6:27/M
2 Roland Beaudette Orange CT 1301 46 9 21:17 6:49/M
3 Jack Silva Suffield CT 767 43 11 21:25 6:52/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Toto Milford CT 781 52 23 24:19 7:48/M
2 Francine Alfandary New York NY 701 53 42 28:17 9:04/M
3 Elizabeth Lionetti Derby CT 735 57 59 31:19 10:02/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shan Murphy Orange CT 800 52 6 20:37 6:36/M
2 Mike Kerin Bethany CT 1313 58 7 20:46 6:39/M
3 Kevin Ryan Orange CT 760 57 26 24:58 8:00/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Pearce Guilford CT 750 61 17 23:17 7:28/M
2 Donna Cramond Moneroe CT 713 67 55 30:37 9:49/M
3 Nancy Specht Hamden CT 775 63 60 31:26 10:04/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Tanski Stratford CT 778 66 45 28:51 9:15/M
2 Ken Wilson Orange CT 788 66 93 46:04 14:46/M
3 Allen Page Hamden CT 1331 62 98 50:22 16:09/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 791 77 72 34:40 11:07/M
2 Virginia Oliver West Haven CT 747 73 117 1:03:40 20:24/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Yuen Katonah NY 790 72 49 29:50 9:34/M
Top

Female 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Streit Milford CT 1319 83 120 1:08:22 21:55/M
Top

Male 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Stevens Trumbull CT 776 84 75 37:22 11:59/M
Top

Male 90 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Bershtein Hamden CT 705 91 110 58:42 18:49/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com