HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Challenge
September 18, 2016 - 4.7 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Thomas Porter, New Haven, CT - 26:20
Emily Muns, New Haven, CT - 34:12

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge
Rec Center
WEATHER
75 Degrees
Humid

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Thomas Porter                     New Haven  CT           1    25   M       1 Top Fin               26:20      5:36/M
      2    Luke Chang                        New Haven  CT          35    20   M       1 20-29                 28:04      5:58/M
      3    Andrew Dylag                      New Haven  CT          28    32   M       1 30-39                 32:27      6:54/M
      4    David Backeberg                   New Haven  CT          53    36   M       2 30-39                 33:03      7:02/M
      5    Christopher Martin                New Haven  CT          42    27   M       2 20-29                 33:39      7:10/M
      6    Michael Ruospo                    Stratford  CT           3    52   M       1 50-54                 33:51      7:12/M
      7    Michael Siniscalchi               New Haven  CT          79    34   M       3 30-39                 33:59      7:14/M
      8    Scott Lensing                     Belvedere Tiburon      39    27   M       3 20-29                 34:07      7:16/M
      9    Emily Muns                        New Haven  CT          66    26   F       1 Top Fin               34:12      7:17/M
     10    Michael Rooney                    New Haven  CT          22    27   M       4 20-29                 34:53      7:25/M
     11    Rachel Furey                      New Haven  CT          19    32   F       1 30-39                 35:05      7:28/M
     12    John Dasilva                      Windsor  CT            64    66   M       1 65-69                 35:28      7:33/M
     13    Stephen Joy                       New Haven  CT          78    58   M       1 55-59                 36:15      7:43/M
     14    Brian Fidler                      West Haven  CT          7    45   M       1 45-49                 36:46      7:49/M
     15    Kirk Freudenburg                  Hamden  CT             68    55   M       2 55-59                 37:09      7:54/M
     16    Connor Hallstrom                  Bethany  CT            32    12   M       1 12-15                 37:24      7:57/M
     17    Joey Jilk                         New Haven  CT          67    26   M       5 20-29                 37:26      7:58/M
     18    Nicole Bartone                    Cheshire  CT           36    26   F       1 20-29                 38:37      8:13/M
     19    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT          61    64   M       1 60-64                 39:15      8:21/M
     20    Angus Nairn                       Guilford  CT           77    62   M       2 60-64                 40:53      8:42/M
     21    Nana Banafo                       New York  NY           57    32   M       4 30-39                 40:58      8:43/M
     22    Thayer Swallen                    New Haven  CT          76    33   M       5 30-39                 42:36      9:04/M
     23    Jay Keiser                        Middletown  CT         60    68   M       2 65-69                 42:42      9:05/M
     24    Tony Savinelli                    Clinton  CT            50    61   M       3 60-64                 42:47      9:06/M
     25    Carl Fuller                       East Haddam  CT         6    73   M       1 70-79                 43:24      9:14/M
     26    Mary Zorzanello                   New Haven  CT          49    60   F       1 60-64                 43:38      9:17/M
     27    Jessie Munton                     New Haven  CT          69    32   F       2 30-39                 43:46      9:19/M
     28    Huw Green                         New Haven  CT          70    32   M       6 30-39                 43:46      9:19/M
     29    Reagan Krane                      Westbrook  CT          80    58   M       3 55-59                 43:50      9:20/M
     30    Yaxing Zhang                      New Haven  CT          25    28   M       6 20-29                 44:04      9:23/M
     31    Luanne Roy                        Seymour  CT            55    61   F       2 60-64                 44:16      9:25/M
     32    Sara Swallen                      New Haven  CT          75    33   F       3 30-39                 44:36      9:29/M
     33    Skip Bradbury                     Milford  CT            38    55   M       4 55-59                 44:46      9:31/M
     34    Jessica Rahrig                    Shelton  CT            31    26   F       2 20-29                 44:56      9:34/M
     35    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    71   M       2 70-79                 45:08      9:36/M
     36    Wanda Brown Cummins               New Haven  CT           9    46   F       1 45-49                 45:58      9:47/M
     37    Ambar Santiago-Rojas              New Haven  CT          56     9   F       1  1-11                 45:58      9:47/M
     38    Peter Noble                       New Haven  CT          62    51   M       2 50-54                 45:59      9:47/M
     39    Pauline Chan                      New Haven  CT          65    29   F       3 20-29                 45:59      9:47/M
     40    Sherri Luba                       Shelton  CT            26    41   F       1 40-44                 46:30      9:54/M
     41    Christine Mulligan                North Branford  CT     48    49   F       2 45-49                 46:33      9:54/M
     42    Roman Wilson                      New York  NY           14    24   M       7 20-29                 46:50      9:58/M
     43    Carmina Mancenon                  New Haven  CT          13    23   F       4 20-29                 46:51      9:58/M
     44    Jack Cronan                       Branford  CT            8    69   M       3 65-69                 46:53      9:59/M
     45    Erica Luong                       New Haven  CT          11    25   F       5 20-29                 47:42     10:09/M
     46    Chuen Yuk Jenny Poon              New Haven  CT          43    26   F       6 20-29                 47:51     10:11/M
     47    Jim Kennedy                       North Haven  CT        81    71   M       3 70-79                 48:06     10:14/M
     48    Joe Fetcho                        Milford  CT            10    70   M       4 70-79                 49:04     10:26/M
     49    Jonathan Yuen                     Katonah  NY            20    72   M       5 70-79                 49:24     10:31/M
     50    Nico Cappelluti                   New Haven  CT          15    37   M       7 30-39                 50:14     10:41/M
     51    Larry King                        Woodbridge  CT         59    63   M       4 60-64                 50:24     10:43/M
     52    Deborah Palmieri                  Guilford  CT           18    53   F       1 50-54                 51:12     10:54/M
     53    Donna Cramond                     Monroe  CT              5    67   F       1 65-69                 51:36     10:59/M
     54    Louann Heft                       East Haven  CT         63    53   F       2 50-54                 52:52     11:15/M
     55    Bashar Deeb                       Stratford  CT          58    35   M       8 30-39                 58:53     12:32/M
     56    Susan Desrosiers                  Trumbull  CT           27    63   F       3 60-64               1:01:10     13:01/M
     57    Kamela Goppe                      Hamden  CT             71    35   F       4 30-39               1:03:29     13:30/M
     58    Paola Malatesta                   Ansonia  CT            45    26   F       7 20-29               1:20:57     17:13/M
     59    Deborah Giuffre                   Naugatuck  CT          46    54   F       3 50-54               1:20:57     17:13/M



Age Division Results
Men: Top Finishers 12-15 20-29 30-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
Women: Top Finishers 1-11 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-69

4.7 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Muns New Haven CT 66 26 9 34:12 7:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Porter New Haven CT 1 25 1 26:20 5:36/M
Top

Female 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ambar Santiago-Rojas New Haven CT 56 9 37 45:58 9:47/M
Top

Male 12 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connor Hallstrom Bethany CT 32 12 16 37:24 7:57/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Bartone Cheshire CT 36 26 18 38:37 8:13/M
2 Jessica Rahrig Shelton CT 31 26 34 44:56 9:34/M
3 Pauline Chan New Haven CT 65 29 39 45:59 9:47/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Chang New Haven CT 35 20 2 28:04 5:58/M
2 Christopher Martin New Haven CT 42 27 5 33:39 7:10/M
3 Scott Lensing Belvedere Tiburon CA 39 27 8 34:07 7:16/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Furey New Haven CT 19 32 11 35:05 7:28/M
2 Jessie Munton New Haven CT 69 32 27 43:46 9:19/M
3 Sara Swallen New Haven CT 75 33 32 44:36 9:29/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Dylag New Haven CT 28 32 3 32:27 6:54/M
2 David Backeberg New Haven CT 53 36 4 33:03 7:02/M
3 Michael Siniscalchi New Haven CT 79 34 7 33:59 7:14/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sherri Luba Shelton CT 26 41 40 46:30 9:54/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wanda Brown Cummins New Haven CT 9 46 36 45:58 9:47/M
2 Christine Mulligan North Branford CT 48 49 41 46:33 9:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Fidler West Haven CT 7 45 14 36:46 7:49/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Palmieri Guilford CT 18 53 52 51:12 10:54/M
2 Louann Heft East Haven CT 63 53 54 52:52 11:15/M
3 Deborah Giuffre Naugatuck CT 46 54 59 1:20:57 17:13/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Ruospo Stratford CT 3 52 6 33:51 7:12/M
2 Peter Noble New Haven CT 62 51 38 45:59 9:47/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Joy New Haven CT 78 58 13 36:15 7:43/M
2 Kirk Freudenburg Hamden CT 68 55 15 37:09 7:54/M
3 Reagan Krane Westbrook CT 80 58 29 43:50 9:20/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Zorzanello New Haven CT 49 60 26 43:38 9:17/M
2 Luanne Roy Seymour CT 55 61 31 44:16 9:25/M
3 Susan Desrosiers Trumbull CT 27 63 56 1:01:10 13:01/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matti Rinta-Tuuri Fairfield CT 61 64 19 39:15 8:21/M
2 Angus Nairn Guilford CT 77 62 20 40:53 8:42/M
3 Tony Savinelli Clinton CT 50 61 24 42:47 9:06/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cramond Monroe CT 5 67 53 51:36 10:59/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Dasilva Windsor CT 64 66 12 35:28 7:33/M
2 Jay Keiser Middletown CT 60 68 23 42:42 9:05/M
3 Jack Cronan Branford CT 8 69 44 46:53 9:59/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Fuller East Haddam CT 6 73 25 43:24 9:14/M
2 Guy Pulino Moodus CT 4 71 35 45:08 9:36/M
3 Jim Kennedy North Haven CT 81 71 47 48:06 10:14/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com